De ambassadeur der Verenigde Staten en de burgemeester van Terneuzen sleegen in de Nieuw-Neuzenpolder de eerste paal voer Dow Chemical International AGENDA VRIJDAG 3 MEI 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 T.V.-UITZENDING BENFICA-FEIJENOORD GAAT DOOR De besprekingen, die gister avond te Madrid hebben plaats gehad tussen vertegenwoordigers van de Portugese, de Spaanse en de Nederlandse televisie in aan wezigheid van vertegenwoordi gers van de Nederlandse PTT en de N. V. Philips hebben een bevredigend resultaat gehad. Het blijkt technisch mogelijk om nog vóór aanstaande woensdag een beeldverbinding tussen Lissabon en Nederland tot stand te bren gen voor een rechtstreekse uit zending van de voetbalwedstrijd BenficaFeijenoord. De bijzondere technische moei lijkheden bestaande uit het in stalleren in zeer korte tijd van zes tijdelijke relaisstations ma ken het niet volstrekt zeker dat het beeld van goede kwaliteit zal zijn. De drie samenwerkende televisieorganisaties zullen ech ter met behulp van materiaal van de Nederlandse PTT en met behulp van de N. V. Philips het uiterste doen een zo goed moge lijk verslag van de wedstrijd te geven. HEDEN TE KNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Vrouwenjacht in Ke nya". ZATERDAG 4 MEI TERNEUZENLuxor-Theater, 9 uur: „Vrouwenjacht in Ke nya". Concertgebouw, 8 u.: „Vlam men over Kansas". Hotel „Rotterdam", 2 uur: Verkiezingsbijeenkomst Anti- Rev. Kiesvereniging in de Sta- tenkring Hulst. Zuidersportpark, 3 u.: Tern. BoysSpui. AXEL: Het Centrum. 9 uur: „Jerry als huisknecht". Terrein Buitenweg, 4.15 u.: AZWSW. De 16e partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Bot- winnik en diens uitdager Petro sjan, is in remise geëindigd. 1 „HET IS GEEN TOEVAL DAT WIJ IN HOLLAND KOMEN" Gistermiddag om ongeveer één uur he|ft nabij het Scheldefront in de Nieuw-Neuzenpolder a^n plechtig heid plaats gevonden, waarvoor niemand Iminder dan de ambassadeur der Verenigde Staten in Nederland, Z. Exc. J. S. Rice, werd uitgenodigd. Tezamen met bur gemeester mr. H. Rijpstra, heeft de ambassadeur de eerste paal geslagen voor Dow Chemical International, waarvan het eerste gedeelte dat rond 10 ha van de ruim 85 ha aangekochte landbouwgronden in beslag zal nemen, ongeveer eind 1964 gereed moet zijn en waar voorlopig 250 werknemers zullen tewerk gesteld worden. Tijdens de daarna gehouden persconferentie werd medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat in de fabriek te Terneuzen zal worden begonnen met de produktie van algemeen chemicaliën en plastics. In de loop der volgende jaren zal het bedrijf verder worden uitge bouwd en tegen die tijd hoopt men 600 arbeidskrachten te hebben aangetrokken. Uit de te voren in de raadszaal gehouden toespraken bleek dat men dit Amerikaanse bedrijf een eigen Nederlandse en nog meer een Terneu- zense sfeer wil geven. Dat betekent, dat er in de toe komst slechts enkele Amerikanen zullen blijven. Alle overige posten zullen door Nederlandse krachten bezet worden. Z. Exc. mr J. S. Rice: de vestiging van een afdeling der Dow Chemical International in Terneuzen zal de banden tussen Amerika en Nederland nog versterken volg hebt gegeven aan de uitno diging getuige te zijn van een voor onze gemeente historisch gebeuren. Zeer hartelijk welkom. Onwillekeurig gaan op dit mo ment de gedachten terug naar de maand maart van het jaar 1961, toen de eerste contacten tot stand kwamen tussen de ver tegenwoordigers van Dow Che mical en het gemeentebestuur van Terneuzen. Ik meen te mo gen verklaren, dat deze contac ten het waren er vele ge kenmerkt werden door een pret tige geest, hetgeen zeker voor een groot gedeelte te danken is aan de persoonlijke bemoeienis van mr. Robertson. Vanaf de aanvang hebben wij beseft voor een zware opgave ge plaatst te worden. Een opgave, wélke met name zwaar was, daar onze gemeente slechts een be perkte omvang heeft en dien overeenkomstig over een relatief klein overheidsapparaat kan be schikken. Toen de gemeente Terneuzen in 1959 door de minister van Economische Zaken tot zoge naamde ontwikkelingskern werd verklaard, heeft het gemeentebe stuur begrepen, dat een grote maatregel, welke het gemeente bestuur niet sympathiek is. Zeer veel dank zijn wij hiertoe verschuldigd jegens de eigenaren der gronden, die zwaar gedu peerd werden in hun persoonlijk bezit. Een bezit, dat door de overgang van. ouder op ouder sinds jaren in handen was van bekende geslachten uit deze om geving. Enorm veel problemen, grote en kleine, moesten opgelost wor den en vragen nog om een oplos sing. Degenen, die ons daarbij behulpzaam zijn geweest en die het mogelijk hebben gemaakt, dat de gestelde doelen konden be reikt worden, zeg ik dank. In het bijzonder denk ik hierbij aan de vertegenwoordigers van het mi nisterie van Economische Zaken, het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, het mi nisterie van Financiën, alsmede aan de vertegenwoordigers van de Rijks- en Provinciale Water staat. Een woord van dank zij gespro. ken jegens de directeur van de Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen", die met een juiste blik op de industriële ontwikkeling van dit gebied vroegtijdig maatregelen trof, Burgemeester mr. Rijpstra begroet bij aankomst Z. Exc. -J. S. Rice, ambassadeur der Verenigde Staten in Nederland GROTE BELANGSTELLING Er waren zeker 100 genodigden voor deze voor Terneuzen zo be langrijke plechtigheid, o.a. mr. dr. Mes, die de Commissaris dei- Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, verving en de Ged. Staten-leden de heren Van Poelje en Kaland. Verdere de wethouder, de secre taris, raadsleden, vertegenwoor digingen van Rijks- en Provin ciale Waterstaat, N. V, Waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen, de Kamer van Koop handel, het E. .TI. en van mini steries. Mr. H. Rijpstra heette zijn il- lustre gasten welkom in een ge- gasten, mede namens de ge meenteraad, van harte welkom. Wetende, aldus mr. Rijpstra, zich tot de heer Robertson wen dend dat het uw hartewens is dat uw nevenbedrijf volledig in de plaatsselijke gemeenschap zal worden opgenomen, zal ik straks mijn toespraak in het Ne derlands voortzetten. Ook de am bassadeur, zo voegde mr. Rijpstra hieraan toe, wenst zoveel moge lijk begrip te krijgen voor de geest en de taal van het Neder landse volk. De presentie van u, mr. dr. Mes, waarnemend Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, wordt onzerzijds bijzonder ge waardeerd. Het is begrijpelijk, Mr Rjjpstra verwelkomt zijn hoge gasten. (Van links naar rechts: Burgemeester mr. Rijpstra; wethouder M. de Vos; mr Washburn, consul-generaal van Amerika in Nederland; M. J. van Poelje, lid van Gedep. StatenZ. Exc. mr J. S. Rice, ambassadeur deeltelijk in het Nederlands, ge deeltelijk in het Engels gehouden toespraak. In zijn toespraak tot de Ame rikaanse gasten zei mr. Rijpstra o.a. dat het aanvankelijk kleine Terneuzen in de loop der tijden is uitgegroeid tot de stad Ter neuzen, hoofdstad van Zeeuws- Vlaanderen. Hij noemde deze dag een hoogdag in Terneuzens ge schiedenis, speciaal door de aan wezigheid van de ambassadeur der Verenigde Staten van Ame rika in Nederland en de heer C. W. Robertson, de algemeen directeur van Dow Chemical In ternational. De burgemeester heette de ambassadeur, de directeur-gene raal, en verder dat wij het jammer vinden, dat de Commissaris der Koningin zelve door verblijf buitenslands geen getuige kan zijn van dit belang rijke gebeuren in zijn geliefde provincie Zeeland. In u moge ik op dit moment bij herhaling het provinciaal be stuur van Zeeland bedanken voor. de steun, welke wij bij de realisatie van dit project moch ten ondervinden. De tegenwoor digheid van de gedeputeerden Van Poelje en Kaland maakt mij dit des te gemakkelijker. Dames en heren genodigden. Gij hebt wel begrepen, dat ik in het begin van mijn welkomst woorden ook u allen heb willen betrekken. Wij zijn erkentelijk, Vertrek naar de Ni éuw-Neuzenpolder omschakeling in werkmethoden geboden was. Dikwijls zijn ons hierbij in de gedachten gekomen de woorden van de heer Mitchell, president van de Pennsylvania Electrische Apparatenfabriek in Amerika: We want a local government, that is alert, progressive, under standing, clean and business-like. We like to see balanced budgets with good municipal facilities." Wanneer men de eerste resul taten van de sedertdien in gang gezette industriële ontwikkeling in ogenschouw neemt, mag m.i. uiteraard in grote bescheiden heid geconstateerd worden, dat deze gunstig zijn. Diverse Nederlandse bedrijven van naam verkozen onze gemeente als ves tigingsplaats, terwijl meerdere plaatselijke ondernemingen zich betekenisvol hebben uitgebreid. Van de nieuwe vestigingen zal het project van de Dow Chemi cal International N.V. wel het grootste blijken te zijn. Immers op 30 augustus 1962 werd de akte verleden, waarin ongeveer 86 ha grond aan dit concern werd overgedragen. Een woord van waardering zij gesproken jegens alle vertegen woordigers der georganiseerde landbouw, die hebben bevorderd, dat dit project tot stand kon ko men op een prettige wijze, waar bij in geen enkel geval gebruik moest worden gemaakt van de dat ge in zo'n grate estate ge*- procedure tot onteigeipg. Een waardoor zells de grote claim van de Dow kon worden gehono reerd. Dank zijn wij verschuldigd je gens de leiding van de Provin ciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij, welke op eminen te wijze voorzieningen trof. Ook zij een woord van waar dering gesproken jegens het ge meentebestuur van Hoek, waar mede op voorbeeldige wijze kon worden samengewerkt. Een sa menwerking, welke naar ik hoop in de toekomst nog intensiever kan worden. Op dit moment dank ik voorts de functionarissen van de Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen en van de Grontmij voor het door hen verrichte voor bereidende werk terwijl men het mij niet euvel zal willen duiden, wanneer ik ook de schijnwerper richt op twee representanten van het eigen gemeentelijke be stuursapparaat, de heren Ver sprille en Blok, die bij nacht en ontij hun werkkracht hebben in gezet voor de realisatie van dit project. Dames en heren. Wij hebben begrepen, dat de rijks- en provinciale overheid van de ontwikkeling in Zw.- Vlaanderen veel verwacht. Be richten dienaangaande bereiken ons schier dagelijks en ingrijpen de maatregelen zullen, naar het zich laat aanzien, in de nabije toekomst getroffen worden. Ik stel er prijs op te verklaren dat onze gemeente graag in deze ontwikkeling blijvend zal. be trokken worden en aan het wel slagen daarvan in positieve zin wil medewerken. En dan werkelijk niet in de eerste plaats ten eigen bate doch in het belang van de gehele streek. De streek, welke zich nauw verbonden weet met de ontwikkeling in Nederland en welke haar bijdrage daarin wil leveren. Aanzienlijke veranderingen zullen zich daartoe met name in de eerstvolgende jaren, gaan voltrekken. Veranderingen, wel ke van de overheid, maar even zeer van het kerkelijk en parti culier initiatief voorzieningen zullen vragen. Veel is hiervoor reeds in gang gezet doch veel meer zal nog moeten komen, wil de industriële ontwikkeling wer kelijk zegenrijke gevolgen afwer pen voor de bevolking, van nu en van later. Dames en heren, in de hoop dat U zich met ons en de raad zult verheugen, meen ik namens U te spreken, wanneer ik wens dat in deze grote Amerikaanse onderneming in Terneuzen de prachtige verwachtingen, die wij er allen van hebben, zullen ver vuld worden. En wanneer de wereldgebeurtenissen geen desa- streuse wending zullen nemen, zal dit zeker het geval zijn. Voor het welzijn van onze streek, maar bovenal voor het welzijn der mensen, of deze hier voor korte of lange tijd zullen verblij ven. van deze streek zullen gaan houden en die in staat zullen zijn hier een menswaardig be staan op te bouwen. Dan zullen zij er van doordrongen moeten zijn dat dit bestaan niet op de eerste plaats wordt bepaald door stoffelijk gewin, maar boven al les het behouden van de geeste lijke waarden. Moge dit, Mr. Robertson, aldus Mr. Rijpstra, een grote taak en toekomst voor uw prachtig be drijf in onze gemeente zijn weg gelegd. STERKE BANDEN De Amerikaanse ambassadeur, Z. Exc. J. S. Rice, zei dat het vandaag precies de tweede ver jaardag van zijn komst in Neder land was. Hij zei .dat zijn slecht Nederlands in tegenstelling was met het uitstekende Engels dat Mr. Rijpstra sprak. De ambassa deur herinnerde er aan dat in 1955 Dow Chemical Internatio naal in Nederland begon en dat de vestiging in Terneuzen de derde in dit land is. Hij wees er verder op dat Dow Chemical een van de beste ondernemingen in de Ver. Staten is en merkte daarbij op dat Terneuzen, voor de vestiging van een dergelijk bedrijf een zeer goede gemeente is. De ambassadeur herinnerde aan de sedert 300 jaar bestaande betrekkingen tussen Amerika en Nederland en hoopte daarbij dat door deze vestiging deze banden nog zullen verstevigd worden. Amerika heeft zeer veel bewon dering voor het Nederlandse volk. vooral toen bleek wat het na de oorlog heeft gepresteerd. BELANGRIJK CONCERN De directeur van Dow Chemi cal International, de heer C. W. Robertson, gaf een historisch overzicht van het tot stand ko men van de nieuwe vestiging in Terneuzen. Hij zei dat hij er trots op was, na twee jaren van planning, ontwikkeling en on derhandelingen, hier aanwezig te kunnen zijn. Dit is niet alleen het begin van de bouw maar ook de eerste openbare kennis making van onze onderneming met uw gemeente. Weinigen, behalve Mr. Rijp stra en ikzelf, weten hoeveel honderden problemen moesten worden opgelost en vele maan den lang moest er met de Neder landse overheid worden onder handeld, vóór deze gebeurtenis mogelijk was. De heer Robertson gaf een op somming van hetgeen Dow Che mical International fabriceert. Hieronder moeten o.a. gerekend worden de basischemicaliën voor de vervaardiging van anti-vries, voor het conserveren van oud- heidkundge vondsten, remolie- vloeistoffen, chemische en kunst stoffen zowel voor plastics als voor vele andere fabrikaten. Voor wat de plastics betreft, wordt er polystreen gemaakt, een hardplastic dat o.a. nodig is voor de vervaardiging van koel kasten, radio's en t.v.'s en ver der een gamma van enkele hon derden produkten. Een produkt dat verder spe ciaal werd genoemd en waarop, zoals de heer Robertson opmerk te, Dow Chemical bijzonder trots is, en bovendien zeer bekend in de Verenigde Staten, is het Saran Wrap, een plastic-film dat voor de verpakking van kaas en vlees wordt gebruikt. Ook voor het huishoudelijk gebruik, voor het bewaren van vleeswaren e.d. wordt het in Amerika zeer veel gebruikt, aldus de heer Robert son. Wij zuhen dit produkt, hoe wel niet in Terneuzen het vol gend jaar ook in Nederland gaan maken en het zal voor de huis vrouwen dan ook mogelijk zijn het in hun eigen winkels te kopen. De heer Robertson had inmid dels een en ander medegedeeld over de Dow Chemical in het al gemeen. Hij zei dat de verkoop voor het volgend jaar gepland Mr Rice en mr Rijpstra, in gezelschap van de directeur-generaal van het Dow Concern mr Robertson, heien de eerfste paal in de grond is op 1 miljard dollar en dat er vele honderden produkten wor den gefabriceerd. Produkten voor velerlei landbouwdoeleinden spe len daarbij een grote rol. Hij wees er verder op dat de che mische industrie in hoge mate is geautomatiseerd. Wanneer dit bedrijf, eind 1964 in produktie zal gaan wordt er op 250 werk nemers gerekend. Voor het thans in aanbouw zijnde gedeelte is on geveer 10 ha van de 85 ha be schikbare grond nodig. In de loop der jaren hoopt men het bedrijf successievelijk uit te bou wen en dan zullen er ongeveer 600 arbeiders nodig zijn. Hij wees er nadrukkelijk op dat de Amerikaanse gezinnen, die naar Terneuzen zullen komen, hier slechs tijdelijk zullen verblijven. Dat is ook de reden waarom de kinderen Amerikaans onderwijs zullen krijgen. De heer Robertson stelde het zeer op prijs dat het gemeente bestuur van Terneuzen een klas lokaal beschikbaar wil stellen. Op deze wijze krijgen de Ameri kaanse kinderen dan ook om gang met de Terneuzense. Het is wel zeer duidelijk de bedoeling dat mettertijd zo goed als alle posten door Nederlan ders en liefst door Terneuze- naars zullen bezet worden. De heer Robertson besloot zijn toespraak met dank te brengen aan de vele Nederlandse instan ties, die de vestiging in Terneu zen hebben mogelijk gemaakt. Hij sprak daarbij met name tot de autoriteiten van de ministe ries van Economische Zaken, Fi nanciën en Volkshuisvesting, de provinciale autoriteiten, de Rijkswaterstaat burgemeester Mr. Rijpstra, de leden van de raad, en zijn medewerkers, de polderbesturen, energiebedrijven en Waterleiding evenals vele, vele anderen uit Terneuzen en elders. NAAR HET BOUWTERREIN Daarna verzocht de heer Ro bertson de gasten zich naar de gereedstaande bussen te begeven om daarna de ambassadeur en mr. Rijpstra de eerste paal in de grond te zien slaan. Op het bouwwerk in de Nieuw- Neuzenpolder wapperden voor deze .gelegenheid de Amerikaan se en de Nederlandse vlag. Daar werd het gezelschap opgewacht en werd de stlte van het Zeeuws- Vlaamse polderland voor de eer ste maal verbroken door de dreu nende slagen van de hijsinstalla tie. Een nieuw begin van een nieuwe toekomst. DE LUNCH Gedurende de lunch in hotel „Rotterdam" werd door de direc tie van Dow Chemical Interna- nai aan de ambassadeur der Ver enigde Staten en aan burgemees ter mr. Rijpstra een kaart van Zeeland uit de 16e eeuw aange boden. Ontwerp van het petro-chemical complex

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3