REDE van Prinses Beatrix over Nationale Herdenking 1813-1963 Eric de Noorman - Het raadsel Egil De toestand in Brits Guyana Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 1 MEI 1963 „MY FAIR LADY" OOK IN ANTWERPEN GROOT SUCCES TRIESTE VISTOCHT SPANJE NIET IN E.E.G. ZUID AFRIKAANSE „HUISARRESTANT" VERDWENEN Gerechtelijke vervolging van de medewerkers van Eichmann V.N.-waar nemers naar Jemen? Liberale en communistische winst bij de Italiaanse verkiezingen Ongeval bij marine op Nederl. Antillen eist twee doden HET VERZET IN NOORD-BORNEO In het nationaal programma op Koninginnedag heeft Prinses Beatrix als voorzitster van het Comité Nationale Herdenking 1813-1963, voor de radio en de televisie een toespraak gehou den ter gelegenheid van de aan vang van de nationale herden king 1813-1963. Prinses Beatrix zei bij de installatie van het Co mité op 21 februari en haar be noeming tot voorzitster te heb ben beantwoord met een korte rede, waarin zij iets over de doelstellingen van de herden king heeft kunnen zeggen. „Het was toen niet het moment", al dus de Prinses, „om uitvoerig in te gaan op de zin en de be tekenis van de herdenking, waarmee wij vandaag, 30 april, een begin maken. Men zou dit wel een herden kingsjaar mogen noemen. Er is n.l. in 1813 en 1814 zóveel ge beurd, dat men zich moeilijk tot één enkele datum kan beperken. Wanneer wij in de terugblik op deze boeiende jaren uit onze geschiedenis ook nog de grond wet van maart 1814 betrekken, moet het herdenken tot 31 maart 1964 worden voortgezet. U zult zeggen: is dat niet wat teveel van het goede? Het lijkt op het eerste gezicht wel zo. Tochhangt alles af van de vraag uit welk gezichtspunt de herdenking wordt beschouwd. Vijftig jaar geleden, in 1913, werd een eeuw Nederlandse on afhankelijkheid gevierd. Men sprak toen van „onafhankelijk heidsfeesten". Dit zouden wij onmogelijk kunnen herhalen. Wij hebben onze onafhankelijk heid immers nog maar kort ge leden opnieuw herwonnen. En het kost blijkbaar al zoveel moeite om na 17 jaar de bevrij ding van mei 1945 feestelijk te vieren, dat het beslist te gefor ceerd aan zou doen wanneer wij éen nationale feestdag gingen proclameren voor gebeurtenis sen, die anderhalve eeuw terug liggen. Dit wil niet zeggen dat wij tegen feestelijkheden zijn. In tegendeel. Wanneer men her denkingsactiviteiten een feeste lijk karakter wil geven, kunnen wij hei zeker waarderen. Maar dit is heel iets anders dan dat het van bovenaf wordt opgelegd. Als het louter om het Ook in België heeft „My fair lady" een groot succes gekend. Op een persconferentie in Ant werpen is medegedeeld, dat al meer dan 150.000 bezoekers de 165 opvoeringen in de afgelopen vijf maanden hebben bijgewoond. Daarmee is het stuk tot de meest succesvolle gebeurtenis op toneelgebied in België gewor den.. Op 12 mei zal echter het doek in „My fair lady" voor het laatst in het Palace Theater in Ant werpen vallen. Een groot deel van de 80 medewerkers heeft andere verplichtingen, waardoor een verlenging niet mogelijk is. Zo moeten de voorbereidingen op gang komen voor de musical „Oliver'' die in Botterdam voor het voetlicht zal worden ge bracht en voor de Nederlandse versie van „Come blow your Horn", een produktie met Jo han Kaart, waarvan de première in september in Hilversum moet plaatsvinden. Op de persconferentie deelde één van de producers, de heer W. Hofman mede, dat tot zon dag 28 aprij de totale recette van ,,My fair lady" in Antwerpen •13.813.185 Belgische francs heeft bedragen (bijna een miljoen gul den). „Sommige Nederlandse bladen hebben chauvinistisch be weerd, dat de Nederlandse pro duktie beter was dan de Vlaam se. Uit naam van de producers zeg ik met klem, dat ik het daar niet mee eens ben. Het omge keerde te beweren zou echter niet netjes zijn tegenover de Nederlanders". Een Australiër, de 54-jarige Albert Brooks, die vorige week woensdag met vrouw en hond in een rubberbootje was gaan vis sen, is maandag alleen terugge keerd. Hij vertelde in Brebane waar hy door het schip dat hem uit zee had opgepikt aan land werd gezet het volgende trieste relaas. Het echtpaar en zijn hond wa ren woensdag in de Harveybaai, 300 km noordelijk van Bresbane, in een drie bij vijf meter grote rubberboot gestapt om een dag je in de baai te gaan vissen. Een plotseling opstekende wind dreef het bootje de zee op. Er was bijna geen proviand en zeer wei nig drinkwater aan boord, doch het grootste gevaar liep mevr. Brooks, die aan suikerziekte leed. Het insuline, dat zij gere geld toegediend moet krijgen, was spoedig op en zij stierf zon dag. Toen de hond door het drinken van zeewater aanvallen van ra zernij kreeg had Brooks hem overboord moeten gooien waar hij onmiddellijk door haaien werd verslonden. De man werd maandag door een plezierjacht opgemerkt en naar Brisbane gebracht. herdenken zou gaan valt het niet moeilijk een en ander te organiseren, dat van korte duur is en min of meer voldoening schenkt. Wij hopen echter op meer. Wij zouden zo graag zien, dat het motto voor deze herdenking „terugzien en vooruitzien" op zijn juiste waarde werd geschat en vele mensen ook echt zou aanspreken. Wat de herdenking zelf be treft, zou ik heel duidelijk wil len stellen dat het niet alleen gaat om 1813, maar zeker ook om de tijd tussen 1813 en 1963. Eigenlijk is de positie van ons koninkrijk in de wereld van nu en morgen voor ons van veel groter belang. Zal het mogelijk zijn deze gedachte weerklank te doen vinden? Het woord „her denking" vat men zo gauw op als zuiver historisch. Persoonlijk zie ik echter wei nig heil in een terugzien, wan neer dit niet tegelijkertijd een belofte inhoudt voor de toe komst. Als we ons zouden afvragen wat het verleden te heeft voor ons internat.'' verantwoordeliikheidsgevoel, kan de herdenking alleen al hierdoor inhoud krijgen. Zij zou dan kunnen leiden tot verbreding en verdieping van het besef van de verplichtingen, die ons volk in deze wereld heeft. En is dit niet juist een goede gelegenheid om daarbij te ko men tot daden van blijvende betekenis? De wens hiertoe leeft, vooral bij vele jongeren, die zich reeds dadeliik tot ons comité hebben gewend met hun plannen en idealen. Mag ik trachten u de gedach telijn iets duidelijker te maken: In 1863 richtte men het her- denkings-monument op, dal u nu nog kunt zien op het Plein 1813 in Den Haag. Zoiets past niet meer in de geest van onze tijd. Het is te zeer op het ver leden geconcentreerd. Zeker mogen we, in een ogen blik van bezinning, ons verheu gen over de vele verworven heden vooral op sociaal en eco nomisch terrein en over grote geestelijke prestaties in de laat ste 150 jaar. Maar daarbij mo gen we niet blijven stilstaan. In de tijd die achter ons ligt zijn wij er in het algemeen in geslaagd om binnen ons natio naal bestel in staatkundig en sociaal opzicht redelijke en menselijke verhoudingen te scheppen. Het is op dit ogenblik echter net zo goed onze opgave om redelijke en menselijke verhou dingen internationaal te ver werkelijken. Ik denk hierbij met name aan de groeiende Europese integra tie en aan onze morele plicht ten aanzien van de ontwikke lingslanden. Dit zijn zaken die ieder van ons persoonlijk aangaan. Onfe bestaansrecht als volk zullen we in de komende 150 jaar slechts waar kunnen ma ken, als we niet alleen voor onszei:' willen leven. Dit moet, geloof ik, onze na tionale taak zijn, de instelling van ons gehele volk, en niet het idealisme van een kleine groep. Bij de herdenking 1963 moet u dus niet de oprichting van een monument verwachten, maar een bezinning op onze nationale waarden in het verleden en op grond daarvan een duidelijke taakstelling ten aanzien van onze plaats in de wereld van morger.. W;j hopen dat dit jaar onze gedachtengang zal weerspiege len. Tot de dagen rondom 30 november zal het accent meer op het historische aspect liggen. Na de officiële herdenking van deze historische dag zullen de initiatieven, veel meer op de toekomst gericht zijn. Wij gaan nu het herdenkings jaar in. Zin heef" de herdenking pas als deze gedachten ook werke lijk voor ons gaan leven. Als wij ons ook echt als Nederlanders beter bewust wil len worden van onze opdracht in de wereld van nu en mor gen. In deze verwachting open ik het herdenkingsjaar hierbij of ficieel". In de nacht van maandag op dinsdag zijn twee Molotov-cock- tails naar het huis van een in specteur van de inkomstenbe lasting in Georgetown gewor pen. De bewoners, die door he'; lawaai werden gewekt, konden echter een brand voorkomen. Uit de haven van Paramaribo is het m.s. „Willemstad" van de K.N.S.M. met bestemming Geor getown vertrokken. In verband met de staking van de haven arbeiders zullen de passagiers in volle zee moeten overstappen op barkassen, die hen naar de haven zullen brengen. Georgetown lijkt wel een uit gestorven stad, zwaar bewapen de politiemannen patrouilleren in de straten van de hoofdstad terwijl de Britse troepen op At kinson Airfield paraat worden gehouden. Naar de „Trinidad Guardian" meldt heeft de gouverneur van Brits-Guyana de stakende amb tenaren gewaarschuwd dat zij gevaar liepen geen salaris te ontvangen als zij niet aan het werk gingen. Verder zouden zij kanslopen hun rechten op het pensioen te verliezen. Het enige resultaat dat met dit dreigen werd bereikt was, dat de sta kende landsdienaren riepen: „Grey, go home". Het is echter niet duidelijk of de gouverneur Suurhoff: De heer J. G. Suurhoff, voor zitter van de Partij van de Ar beid, heeft maandag op een partijbijeenkomst in Den Haag fel protest aangetekend tegen de terechtstelling van de Spaanse communistenleider Grimau. „Na deze schandaad nemen wij ons eens te meer voor ons in te spannen om te voorkomen, dat Franco-Spanje tot de ge meenschap van democratische landen zal kunnen toetreden", zo zei hij. dan wel de regering-Jagan het dreigement heeft opgesteld. Drie schepen van de K.N.S.M. hebben, hun lading voor George town (Brits-Guyana) in de ha ven van Paramaribo gelost. Deze lading wordt nu overge bracht op het m.s. „Ganymedes" van dezelfde maatschappij, dat reeds veel vracht voor Brits- Guyana aan. boord heeft. Het schip zal in de haven van Su- rinames hoofdstad blijven liggen totdat de situatie in het nabuur land is verbeterd. Ook op Cu racao ligt een grote hoeveelheid lading met bestemming Brits- Guyana. De Zuidafrikaanse journalist Michael Harmél,' die vorig jaar november door een Zuidafrikaan se rechtbank tot vijf jaar huis arrest werd veroordeeld, is ver dwenen. Ook zijn vrouw en doch ter zouden spoorloos zijn, aldus een verklaring van de politie. Er was een arrestatiebevel te gen hem uitgevaardigd omdat hij dinsdag niet was verschenen op een terechtzitting waar de aan klacht, dat hij zich niet geregeld bij de politie meldde, behandeld werd. Dit was een van de bepa lingen van het huisarrest. Harmei, een belangrijk lid van de Zuidafrikaanse communisti sche partij, totdat deze in 1950 werd verboden, heeft als journa list bij twee bladen gewerkt, die intussen beide zijn verboden. Volgens de politie in het Brit se protectoraat Beetsjoeanaland is Harmei daar dinsdagmiddag aangekomen. Hij meldde zich in Lobatsi, een plaats op ongeveer 15 km van de grens met Zuid- Afrika. Volgens waarnemers had hij kennelijk een goede „ont snappingsroute" gevolgd. In Johannesburg verklaarde een Britse woordvoerder dat Harmei waarschijnlijk als iedere andere politieke vluchteling zal worden behandeld en tijdelijk in Beetsjoeanaland zal mogen blij ven. Intussen werd het te Johan nesburg verschijnende blad „The Star" opgebeld door een vrouw die zei mevrouw Harmei te zijn. Zij deelde mee dat zij zich met haar dochter in de stad bevond. Haar echtgenoot had zij sinds maandagmiddag niet meer ge zien. Twee voormalige medewer kers van Eichmann en negen andere gewezen hoge S. S.-offi- cieren zullen zich voor de recht bank moeten verantwoorden. Het parket van Frankfort heeft een justitiële actie tegen hen ge opend. De betrokken medewerkers van Eichmann zijn de 58-jarige ex-luitenant van de S. S. Her man Krumey, die een drogisterij drijft in Korbach (in Hessen) en de 51-jarige Otto Hunsche, een vroegere hoge functionaris van de veiligheidsdiensten van ,de nazi's, die thans advocaat is in Datteln in Westfalen. Krumey, die in 1944 de voor naamste vertegenwoordiger van Eichmann in Hongarije was, wordt ervan* beschuldigd, de deportatie georganiseerd te heb ben van ongeveer 437.000 Joden en zelf een groot aantal mensen uit de weg geruimd te hebben. Wat Hunsche aangaat is vast komen te staan, dat hij verder was gegaan dan Eichmann wil de bij de deporatie van Hongaar se Joden naar Auschwitz. In juli 1962 is hij reeds door een rechtbank in Frankfort tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens medeplichtigheid aan moord op talrijke Joden. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties Oe Thant heeft in een rapport aan de Veiligheids raad medegedeeld, dat hij gene- raal-majoor Carl von Horn, staf chef van de miltaire V.N.-waar- nemers, die in Palestina toezicht houden op de naleving van het bestand aldaar, naar Egypte, Saoedi-Arabië en Jemen zal zen den. Von Horn moest aanbeve lingen doen voor het legeren van V.N.-waarnemers in een ge demilitariseerd gebied, dat twin tig kilometer ter weerszijden van de grens tussen Saoedi-Arabië en Jemen moet beslaan. Oe Thant verklaarde dat z.i. een vijftigtal waarnemers, die over vervoersmiddelen op de grond en drie of vier hefschroef- vlieguigen beschikken, genoeg zouden zijn om toezicht te hou den op de uitvoering van de overeenkomst tot het staken van dë strijd, waarover Egypte, Saoe di-Arabië en Jemen overeen stemming hebben bereikt. Hij schatte dat de waarnemers niet langer dan drie of vier maanden ter plaatse zouden behoeven te blijven. De hiervoor genoemde over eenkomst hield in dat Saoedi- Arabië geen verdere steun meer zou verlenen aan de koningsge zinde Jemenieten, terwijl Egypte tezelfdertijd een aanvang zou maken met het terugtrekken van zijn troepen in Jemen. De V. N.-waarnemers zouden de bevoegdheid moeten hebben om, indien noodzakelijk, ook bui ten het gedemilitariseerde ge bied nasporingen te verrichten. Dit zou eventueel dienen te ge schieden teneinde toezicht te hou den op het ophouden van de Steun van Saoedi-Arabië aan de aanhangers van imam El Badr en het vertrek, vanaf de vlieg velden en uit de zeehavens van Jemen, van Egyptische eenheden. Van gewoonlijk betrouwbare V. N.-zijde is vernomen dat Oe Thant een groep waarnemers der Ver. Naties naar Jemen zou wil len zenden, zonder dat hem daar toe op een bijeenkomst van de Veiligheidsraad speciaal vergun ning is verleend. Hij zou deze waarnemers dan aan zich elders bevindende groepen V. N.-waar nemers willen onttrekken. treft niet de meerderheid van het kiezerscorps achter zich heeft gekregen. De coalitie, bestaande uit Christen-democraten, sociaal democraten en republikeinen, volgde een linkse middenkoers. Een van de oogmerken van deze „opening naar links" was de communisten de wind uit de zei len te nemen door een stilzwij gende steun van de linkse Nen- ni-socialisten. Deze politiek is klaarblijkelijk mislukt daar de communisten winst hebben ge boekt. De Nenni-socialisten hand haven in hoofdzaak - hun vorige niveau. De liberalen waren krachtig tegen de regering van Fanfani gekant. De regering had een meerder heid van drie zetels. Zij komt er thans 11 tekort. De belangrijkste kenmerken van de Italiaanse senaatsverkie- z'ngen zijn een stemmenverlies van vier procent voor de Chris ten-democraten (van 41,2 pet in 1958 naar 37,2 thans), een winst van tegen de vier procent voor de communisten (25,5 tegen 21,8) en bijna een verdubbeling van het aantal stemmen voor de libe ralen (7,5 tegen 3,9 pet). Men had enig verlies voor de Christen-democraten en winst voor de communisten verwacht, maar de omvang overtreft in bei de gevallen de verwachtingen. De sociaaldemocraten kregen thans 6,3 procent, tegen 4,4 in 1958. Het blijkt dat de politiek van de coalitieregering onder pre mier Fanfani wat de Senaat be- Dinsdagochtend heeft zicli bij Curasao een ongeval voorge- de marine in Willemstad op daan, waarbij de 18-jarige kok der tweede klasse G. W. ten Donkelaar, ongehuwd en afkom stig uit Losser en de 29-jarige gehuwde kwartiermeester H. Burger uit Den Helder om liet leven zijn gekomen. Beide mannen waren opvaren den van de onderzeebootjager Hr. Ms. „Rotterdam", die eind vorig jaar naar de Nederlandse Antillen kwam en vandaag de thuisreis weer zal aanvaarden. Toen gistermorgen opvaren den van het schip, dat in de nieuwe haven vart Willemstad lag, zich opmaakten om te gaan deelnemen aan de jaarlijkse mi litaire parade ter gelegenheid van Koninginnedag, viel er een .geweer overboord. Beslist werd dat het vuurwa pen zou worden opgedoken. Hier mede werden de beide genoem de personen belast, daar zij tot de duikerploeg van het schip be hoorden. Beiden hadden vaker duikwerkzaamheden verricht en waren volgens de marine-autori teiten volkomen -op elkaar inge speeld. Ten Donkelaar ging met de duikapparatuur om naar bene den en daar het hier ging om zoeken in ondiep water, werd hem lucht toegevoerd vanuit het schip. Op het dek stond kwar tiermeester Burger, die via een zogenaamde seinlijn contact on derhield met Ten Donkelaar. Toen deze ongeveer twintig minuten aan het zoeken was, bleek plotseling het contact ver broken te zijn. Burger probeerde de lijn op te halen, daar deze te vens dienst doet als veiligheids- lijn. Dit lukte hem niet. Hij voorzag zich onmiddellijk van een aqualong en sprong te wa ter om te trachten zijn collega te helpen. Aan boord werd direct alarm geslagen. Alle beschikbare dui kers en medici van de marine werden terstond naar Hr. Ms. „Rotterdam" ontboden en zelfs werden twee duikers opgehaald, die ai in de stad stonden opge steld om deel te gaan nemen aan de parade. Na enig zoeken vond men Ten Donkelaar, die tegen een gat in de bodem van het schip was aan gedrukt, waardoor koelwater wordt opgezogen. De duikers hebben hem weten te bevrijden. Doktoren en verplegers hebben met alle beschikbare middelen getracht de levensgeesten nog op te wekken. Meer dan een uur heeft men kunstmatige adem haling toegepast, maar tever geefs. Inmiddels had men ook niets meer van Burger vernomen, zo dat de duikploeg ook naar hem ging zoeken. Toen men tegen de middag nog geen spoor van hem had gevonden, werd aangenomen dat hij eveneens om het leven was gekomen, daar hij met zijn aqualong slechts 55 minuten on der water kon blijven. Drie inwoners van Willemstad, allen ervaren leden van een ver- ëneniginy van onderwaterzwem mers en twee duikers van de ma rine hebben toen het zoeken voortgeret. 's-Middags werd het stoffelijk overschot van de kwar tiermeester gevonden. Over de oorzaak van het on geval tasten de marine-autoritei ten volkomen in het duister. Een woordvoerder van de re gering van Serawak heeft dins dag verklaard, dat er op min stens 800 km van Noord-Borneo een piratenzender werkt, die zich „De stem van de vrijheidsstrij ders van Noord-Borneo" noemt. Via dit station wordt „felle pro paganda" gericht tot de bevol king van Serawak, Broenei en Noord-Borneo. 84. Haastig keren Eric en Svein naar de burcht terug om te horen wat er over Egil beslist is, maar als zvj de knaap grijnzend van oor tot oor en gekleed in een purperen mantel op zich toe zien komen, hoeft de Noorman niets meer te vragen. „Ik verblijf op Egils verzoek nog een tijdje hier," zegt Leif Olavson, „om een oogje in het zeil te houden, koning, hoewel hij flinke kerels genoeg om zich heen heeft, maar het is een beetje on wennig idee, dat mijn kleine zoonehEgil zomaar in eens koning is." „En ik had er al zo vaak over gedroomd," grinnikt Egil parman tig, „dat het nu eigenlijk een heel gewone zaak is." „Nou," zegt Eric met een glim lach, „iedereen schijnt het er over eens te zijn Egileh koning Egil. Maak er iets beters van dan je voorganger." Even verduistert Erics ge zicht. „Ik zal een kleine troep van mijn krijgers bij jou laten," ver volgt hij dan, „voor het geval je tweeling broer terug mocht komen en als je ooit hulp nodig hebt, staan wij gereed om je te helpen, het ga je goed koning Egil." Enige dagen later zien Svein en Erie de kust van Radwolds land langzaam achter zich verdwijnen, uitgeleide gedaan door Egil en de dankbare bevolking. „Ik ga toch eens wat meer op m'n dromen letten," gromt Svein, „je kunt nooit weten EINDE. Een beeld van de Italiaanse ver kiezingen Premier Amintore Fanfani (voorgrond) maakt een grapje met de leden van het stembureau in Porto Santo Ste- fano waar hij zijn stem uitbracht. 102-JARIGE IN HOOGEZAND Te Hoogezand vierde gisteren mevrouw H. Hofman-Kog haar 102de verjaardag. Gistermor gen tegen ongeveer tien uur kreeg zij, evenals de twee vo rige jaren, bezoek van burge meester G. Boekhoven en diens echtgenote, die het oudje bloe men aanbood. Mevr. Hofman heeft vorig jaar in oktober een ongeval gehad, waardoor zij voor het eerst van haar leven een week in het zie kenhuis moest verblijven. Zij was gisteren echter .weer goed ta spreken. Tijdens het gezellig praatje met de burgemeester en zijn vrouw bleek het haar niet aan humor te ontbreken. VROUW BIJ BRAND ERNSTIG GEWOND Bij een brand in het perceel Kleine Haddingestraat 9 te Gro ningen is gisternacht de be woonster, mevr. G. van Gel derDrent, ernstig gewond. Brandweerlieden tr^jtfeiji haar met brandwonden in'J dé derde graad op straat aansüiivi£o._QQ- genomen in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. De woning is uitgebrand. De schade wordt geschat op 15.000. De oorzaak van de brand is nog onbekend. KANTOORBEDIENDE GEVERBALISEERD WEGENS OVERTREDING LOTERIJMET De politie te Kerkrade heeft beslag .gelegd op de bescheiden van de .Eurolotto' en proces-ver baal opgemaakt tegen de 42-jari- ge kantoorbediende J. B. wegens overtreding van de loterijwet. Een bedrag van 900 had B. ech ter bil een. vriend in Aken in „vei. ligheid" gebracht. B., wiens eer lijkheid door de politie niet in twijfel wordt getrokken en die de op de lotto betrekking hebbende boekhouding nauwgezet heeft verzorgd, exploiteerde de stich ting „Eurolotto Nederland" al leen. De mede-exploitanten had den zich, na een eerdere veroor deling ruim een jaar geleden, te ruggetrokken. „Eurolotto" be diende zich van een veertigtal postduiven, die ook in beslag zijn genomen. De eerste zes binnen komende dieren bepaalden wie aqnspraak konden maken op de prijzen van ƒ1000 en ƒ250. Een prijs van ƒ1.000 is echter gedu rende de tijd, dat de „Euroïotto" heeft gedraaid, ongeveer een jaar, nimmer uitgekeerd. Ook werd niet voldaan aan de doel stelling, zestig procent van de opbrengst uit te keren aan lief dadige en culturele instellingen. Tot dusver heeft B. het overge bleven geld grotendeels gebruikt ter dekking van de kosten van de eerste veroordeling. Wél ontvin gen enkele tientallen verenigin- gen reeds de opbrengst van de incassokosten van de lottoformu lieren 7% cent per ingevulde kolom. Ook had B. verenigingen en instanties in kennis gesteld van zijn voornemen, nu de kos ten van de veroordeling in 1962 nagenoeg waren betaald, over te gaan tot uitkering van 60 pro cent van de opbrengst aan cha ritatieve en culturele instellin gen.. De omzet per week van de lot- to, waaraan veelal leden van ver enigingen uit een aantal Noord brabantse en Limburgse gemeen ten deelnamen en waarvoor een kwartje per ingevulde kolom moest worden betaald, bedroeg ongeveer 1250. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VERMISTE MAN GEVONDEN De Amsterdamse politie heeft gistermorgen uit het water van het Noordzeekanaal nabij het Florapark het stoffelijk over schot opgehaald van de 79-ja- rige heer D. Verbeek, die sinds 17 april werd vermist. Een onderzoek van de politie heeft uitgewezen, dat. de bejaar de man die woonachtig was in Tuindorp-Oostzaan, bij een on geluk in het water is geraakt. Er werden geen sporen van mis drijf aanggetroffen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2