Nederland vierde Koninginnedag Staking in Duitse metaalindustrie Griekse koningin werd door betogers achtervolgd HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT WOENSDAG 1 MEI 1963 19e Jaargang Nr 5901 VERJAARDAGS RECEPTIE KONINGIN IN HOLLANDIA KONINGINNEDAG OP CURACAO GELUKWENSEN VOOR H. M. DE KONINGIN NIEUW-GUINEARAAD ONTBINDT ZICHZELF AANSLAG OP JORDAANSE PREMIER? PT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer kwartaal: per maand f 2,—; per week 48 et Loss»- n-e Q rt. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Versebilnt dagelijks Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur, Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur, diger in Hollandia, de heer L. Goedhart, heeft dinsdagmorgen De Nederlandse vertegenwoor- een receptie gegeven ter gele genheid van de verjaardag van Koningin Juliana. Hij zei bij deze gelegenheid dat dit waarschijn lijk de laatste keer was, dat in Hollandia Nederlanders op deze wijze bijeen kwamen om de ver jaardag van de Koningin te her denken. Hij zei voorts van me ning te zijn, dat de Nederlandse missie een bijdrage heeft gele verd voor de vervulling van de taak van de Untea: ^en soepele overgang mogelk te maken van het Nederlandse naai' een Indo nesisch bestuur. lingen van de Nederlandse vor- mingsscholen vertegenwoordig den. Ze waren er allemaal gister morgen, de 110 leden van de hon derd jaar oude Koninklijke har monie uit Heer bij Maastricht, De jubilerende Limburgers blie zen „When the Saints go mar ching in" en wel zó enthousiast, dat een zeventigtal Engelse in dustriëlen, die zich dagelijks bezighouden met het maken van limonades, er heelemaal beduusd van waren. Deze Britten vertoe ven vijf dagen in ons land en lieten zich de kans niet ontgaan om Koningin Juliana te felici teren. En wat doet men, als men naar een verjaardag gaat, men brengt een cadeautje mee. Zo ook deze vertegenwoordigers van het oude Albion. De Koningin kreeg een grote picknickmand, versierd met een oranje lint en een originele „Birthday-card", die tot de rand toe was gevuld met allerlei Engelse heerlijk heden. Deze gelukwens werd in het Italiaans overgenomen door een groep Italiaanse en Spaanse werknemers die een groot span doek met zich droegen, waarop te lezen stond: „Molti auguri per la Regina d'Olanda" (oftewel: Hartelijke gelukwensen aan de Koningin der Nederlanden"). Een beeld van het défilé langs het paleis te Soestdijk, waar de gehele koninklijke familie op het bordes stond om de belangstel lenden te groeten. slot. Meer dan 100 kinderen op pony's, leden van verschillende ponyclubs in Nederland, défileer- den trots met hun goedverzorg de dieren langs het Koninklijk gezin. Het was een alleraardigst gezicht, deze jongens en meisjes, die kaarsrecht op hun kleine paardje» zaten, het hoofd naar rechts gewend. Op een pony- landbouwwagen werd een bloem stuk voor de Koningin meege voerd. Het was al twaalf uur toen aan het défilé een eind kwam. Na afloop onderhield de Konin gin zich nog enige tijd met een viertal vertegenwoordigers van de vormingsinstituten voor leer- plichtvrije jeugd. De Koningin werd tenslotte nog verrast met een poppenkastpop en een oor konde. De 16-jarige tweeling Schoenveld uit Utrecht zorgde voor de charmante aanbieding. Lang nadat het Koninklijk ge zin zich weer in het paleis had teruggetrokken om de verjaar dag van Koningin Juliana verder in huiselijke kring te vieren, was de verkeerspolitie kilometers in de omtrek van het paleis nog Voor de grote verrassing zorg de de commissie Texelse folklore die de Koningin een Texels lam metje aanbood. De 6-jarige Trix, dochter van het echtpaar Sok, dat de leiding had van de Texel se afvaardiging, kon maar met moeite van het diertje scheiden. Texel had meer pijlen op zijn boog. Er trok een grote groep eilanders voorbij in Texelse kle derdracht met in hun midden een tweetal bijna honderd jaar oude wagens. Vooral de Prinses sen genoten zienderogen van dit stukje Texelse folklore en zij schaterden om de capriofen van het lammetje, dat een plaats zal krijgen in het dierentuintje ach ter het paleis. Prins Bernhard vond het Ne derlandse klimaat na Mexi kennelijk nogal kil. Hij verdween even naar binnen om een jas aan te trekken. Het défilé kreeg een hippisch Ook in de Nederlandse Antil len viert men enthousiast Ko ninginnedag. Uiteraard werkt het weer er altijd mee. Het valt zelfs niet mee lang in het zonne tje te zijn. Dat nam echter niet weg, dat velen in de ochtenduren de tocht naar de stad maakten om getuige te zijn van de tradi tionele militaire parade, welke op Ietermaai werd afgenomen door gouverneur mr. N Debrot. Ook dit jaar genoot rr.. weer van de voorbijmarcherendè marineman nen en mariniers, voorzien van allerlei materieel. Vliegtuigen van de marine luchtvaartdienst maakten tijdens de parade een prachtige formatievlucht boven de stoet. De dag was begonnen met een aubade op het plein van Fort Amsterdam. In de verschillende wijken van Curacao waren allerlei spelen georganiseerd, een optocht met een Arubaanse steelband en zes tig danseressen trok door Wil lemstad. De dag werd besloten met een groot vuurwerk. Tijdens de receptie reikte hij aan de apostolische vicaris te Hollandia, mgr. dr. R. J. Staver- man. de versierselen uit. wan de onderscheiding, die deze ontving ter gelegenheid van de verjaar dag van de Koningin, officier Oranje-Nassau. De receptie werd bezocht door ongeveer 25 Nederlanders, me rendeels leden van missie en zending. Inmiddels zijn gisteren, aan de vooravond van de bestuursover- dracht, de laatste straatnaam bordjes in Hollandia vervangen door andere met Indonesische benamingen. Zo werd de „Julia- naweg" verdoopt in „Djalan Tri- kora" (trikora was het drievou dige commando van Soekarno voor de bevrijding van West Irian). Ook van de supermarkt werd de naam „Juliana" verwij derd en vervangen door een bord van de Indonesische staats onderneming „Irian Bhakti", die deze winkel enige tijd geleden heeft overgenomen van de Nieuw-Guinea Import Maat schappij, de Nigimdj. Een Amerikaanse actrice, Mar. ti Stevens, heeft verteld dat zij zaterdag 20 april in haar huis asiel heeft verleend aan koningin Frederika en haar dochter prin ses Irene, die door betogers wer den achtervolgd. Het incident gebeurde kort na aankomst van de koningin in Londen, waar zij 't huwelijk van prinses Alexandra en Angnus Ogilvy zou bijwonen. De koningin druk bezig om alle défileerders weer veilig "huiswaarts te lood sen. Het monumentale bordes van het paleis herinnerde nog plechts aan deze demonstratie van aan hankelijkheid. Het was omgeto verd in een veld van kleurige voorjaarsbloemen. H. M. de Koningin heeft ter gelegenheid van haar 54e ver jaardag van een groot aantal staatshoofden gelukwensen ont vangen. Uit het buitenland be reikten ons berichten over ge lukwensen van de presidenten van de bondsrepubliek West- Duitsland, van de Hongaarse volksrepubliek en van Polen en koning Syed Putra en premier Toenkoe Abdoel Rachman van Malakka. Tijdens het défilé, dat dinsdag ochtend voor de jarige Koningin Juliana bij het paleis Soestdijk is gehouden, bood een afvaardi ging van de commissie Texelse folklore de Koningin een echt Texels lam aan (foto). De Nieuw-Guinearaad heeft maandagavond besloten zichzelf op te heffen. Dit besluit'werd genomen in een vergadering, on der voorziterschap van de heer Meseth, waarin 12 van de 16 leden aanwezig waren, die de eed aan het tussenbewind van de Verenigde Naties hebben afge legd. Alle aanwezigen stemden in met het liquidatiebesluit. WOENSDAG 1 MEI v.m. n.m Breskens 7.56 8.3" Terneuzen 8.31 9.08 Hansweert 9.11 9.48 Walsoorden 9.21 9.58 DONDERDAG 2 MEI v.m. n.m. Breskens 9.17 9.51 Terneuzen 9.52 10.26 Hansweert 10.32 11.06 Walsoorden 10.42 11.16 ZON MAAN op onder op onder Mei 1 5.12 20.03 12.08 2.58 2 5.10 20.04 13.17 3.27 had in de avond haar hotel voor een wandeling verlaten. Kort daarop werd zij lastig gevallen door mensen (voor het meren deel in Londen wonende Grie ken), die een campagne voeren voor vrijlating van Griekse poli tieke gevangenen. Een lid van de lijfwacht en een ajldere begelei der werden neergeslagen en de koningin vluchtte voor de opdrin gende menigte een doodlopende straat in. Zij klopte op de deuren van verscheidene huizen en kwam tenslotte bij de actrice te recht die haar een schuilplaats bood tot zij naar haar hotel kon terugkeren. Volgens Marti Stevens had een van de betogers de koningin ge schopt. De Britse minister van Buiten landse Zaken, lord Home, heeft koningin Frederika zijn veront schuldigingen aangeboden voor incidenten tijdens haar verblijf. (Al die tijd hebben demonstrant ten met' spandoeken buiten het hotel op wacht gestaan.) Van Britse..officiële zijde wilde men geen commentaar .geven,. Een woordvoerder van Scotland Yard wilde alleen zeggen dat een dergelijk' incident als door dfe Amerikaanse' actrice beschreven, zich had voorgedaan. Koningin Frederika van Grie kenland en haar dochter Irene zijn-dinsdag, na een bezoek van 10 dagen aan Londen voor het bijwonen van het huwelijk van prinses Alexandra van Kent en Angus Ogilvy, naar Athene teruggekeerd. In.de Britse hoofd stad waren uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen om een herhaling te voorkomen van de demonstraties, waarbij de vorstin' tien dagen tevoren was gemolesteerd. Volgens de Griekse ambassade was de actie tegen de koningin vooral op touw gezet door jonge communisten van Cyprus. Ach tervolgd door betogers, die vrij lating van politieke gevangenen in Griekenland eisten, moest de vorstin, nadat de haar begelei dende detective was neergesla gen, haar toevlucht zoeken in de woning van de Amerikaanse actrice Marti Stevens, die haar ..asiel" verschafte totdat de poli tic haar kwam ontzetten. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten heeft dinsdag op grond van berichten uit Amman gemeld, dat de Jor daanse premier, Hoessein Ibn Nasser, ternauwernood aan de dood is ontsnapt. Toen hij op weg was naar het paleis, zou een onbekende zeven schoten op hem hebben gelost, zonder hem ech ter te treffen. De dader zou zijn ontkomen. Een foto van de in Duitsland uitgebroken staking van metaal arbeiders; voor de poort van de Dainrler-Benzfabrieken in Stutt- gart-Untertiirkheim' controleren stakers en posters het doorlaat- bewijs van een arbeider, die be hoort tot de groep, welke de fa briek betreden mag om het noodzakelijke onderhoudswerk te verrichten. De teksten op de borden laten over de aard van de situatie geen twijfel. De werkgevers van de metaal industrie in BadenWürttemberg hebben dinsdag besloten alle metaalbedrijven van Zuid-Würt- temberg-Hohenzollern te sluiten. Tot sluiting van de bedrijven in Noord-Württemberg-Noord- Baden met ingang van dinsdag avond middernacht was maandag reeds besloten. Het gevolg hier van is dat van achthonderd fa brieken de poorten zullen dicht gaan., Verwacht wordt dat een 400.000 arbeiders in 1.150 bedrij ven met het weekeinde zonder werk zullen zijn, omdat de .werk gevers hehbe.n beslotep met :in- gang. van zaterdag nog 350 fa brieken te sluiten De staking is nu nog 'beperkt tot de deelstaat Baden-Württem- berg, waarin bedrijven staan' als Daimler-Benz, Bosch,en Braqn- Bovery in Stuttgart en Mann heim. -Na het mislukken van de besprekingenin Ri.inland-Paltz yerwacht men- dat de stakings golf zich over het .gehele Duitse industriegebied zal uitbreiden. Er bestaan ook al stakingsplan nen voor het Ruhrgebied, waar 1,2 miljoen arbeiders werken. TIJDELIJK REGEN. Het weer zal opnieuw ver stoord worden door een frontale storing, die over de Britse eilan den naar het oosten trekt. Op de nadering van deze storing neemt de bewolking weer toe. Het bij behorende regengebied, dat dins dagavond boven de Ierse Zee en Engeland lag, zal ons land in de ochtenduren bereiken. Achter het front ontwikkelt zich een nieuwe storing. Dit kan tot gevolg hebben, dat de duur van de neerslag vrij lang zal zijn, Het wordt dus een sombere dag met een matige tot krachtige zuidwestelijke wind. In het tem- penatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met van het westen uit enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur Koninginnedag gevierd. Overal in het land klonken aubades, beierden klokken en klonk kla roengeschal van vele torans. Burgemeesters, leden van Oran- jecomité's, en onderwijzers ge tooid met een klein Oranjespeld je of een gigantische rosette haastten zich naar stadhuisbor dessen, pleinen en wijkcentra om leiding te geven aan het aarze lend op gang komende feestge druis. Koninginnedag 1963 betekent voor velen ook een vrije dag. Men had gisteren de keus uit talrijke feestprogramma's waar weken en soms maanden aan ge werkt is en die meestal hun hoogtepunt krijgen in een vuur werk. Hoogtepunt van al deze jubel rond de jarige Koningin is toch ieder jaar weer het défilé langs het paleis Soestdijk. De honder den, die tradiiegetrouw uitt lou ter enthousiasme of uit nieuws gierigheid dinsdagmorgen naar Soestdijk waren getogen. Bussen vol mensen uit alle hoeken van het land reden al vroeg de ge meente Baarn binnen. De politie had handenvol werk om het ver- keeer hier in goede banen ,te lei den. De wegen rond het paleis waren afgezet en de verjaardags- gangers werden in rijen van vier voor de paleishekken opgesteld. De bloemenkooplieden deden goede zaken, evenals trouwens de velen dfe rood-wit-blauwe speldjes en oranje knoopjes ver kochten. Eigenlijk bood Soest dijk hetzelfde beeld als ieder jaar, ook wat betreft het défilé. Weer waren, de sportclubs, de drumbands, de ouden van dagen en de vertegenwoordigers van onze rijk geschakeerde folklore present. Het gehele défilé werd dit jaar evenwel beheerst 'door de werkende jeugd van Nederland zoals die in verschillende plaat sen in ons land vormingsonder wijs geniet. Bijna 50.000 jongens en meisjes bezoeken deze vor- mingsscholen en 800 van hen viel gisteren de eer te beurt te défilé- ren voor onze jarige Vorstin en haar gezin. Het wachten dinsdagmorgen was evenwel eerst op de laatste estafetteloper van het Leids stu dentencorps, dat, ook alweer tra ditiegetrouw, de spits afbeet van het défilé. Toen de student zich bij het Baarnse hek van het pa leis meldde, kon het défilé be ginnen. Er ging een enthousiast „hoera" op toen de Koninklijke Familie, om tien over half elf, een kwartier later dan was voor zien, op het bordes verscheen. Juist op dat moment slaagde een bleek zonnetje erin even door de wolken te breken. De leden van het Leids colle gium boden ais eerste delegatie de Koningin een boeket rozen aan alsmede een oorkonde waar in de estafetteloop werd beschre ven. Ontroerend was het moment waarop een bijna blinde 70-jari- ge vrouw vergezeld van haar zoon het bordes naderde en beide handen ophief om de Vorstin zo haar warme genegenheid te tonen. Voorafgegaan door de harmo nie „Sint Cecilia" uit Gilzen, die erop los blies alsof men de wol ken wilde verdrijven, trokken de 800 jongeren voorbij, die de leer- Nederland heeft gisteren weer

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1