PROVINCIAAL NIEUWS AVE EVA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 30 APRIL 1963 TERNEUZEN AXEL SLUIS f5 door - WITTE KRUIS WITTE KRUIS PERSFOTOGRAFEN KENDEN SHARIF NIET Marktberichten (Wordt vervolgd.) DE SCHELDE—RIJN VERBINDING LEGER EN B. B. OEFENEN SAMEN IN ZEELAND Voor de eerste maal in Neder land zal op 14 mei in Zeeland een gezamenlijke oefening wor den gehouden tussen eenheden van de B. B. en het leger. Voor de oefening is uitgegaan van de veronderstelling, dat eenheden van het leger te Sint Maartens dijk op het eiland Tholen en te Kruiningen op Zuid-Beveland door vijandelijke vliegtuigen met boordwapens zijn bestookt, waar door een groot aantal militairen en burgers zijn gewond. Vliegtuigen van de vliegbasis Woensdrecht zullen om 14.00 uur overvliegen cwn deze vijan delijke actie uit te beelden. De B. B. zal de gewonden ber gen en verbinden, terwijl genees kundige troepen van het leger voor vervoer naar de ziekenhui zen zullen zorgen. Te Sint Maar tensdijk zullen eenheden van de geneeskundige dienst, de red dingsdienst en de brandweer van de B. B. worden ingezet. Te Krui ningen blijft dit beperkt tot de geneeskundige dienst. Drie Terneuzenaren werden koninklijk onderscheiden. Aan drie ingezetenen werd gis teren wegens hun verdiensten jegens de gemeenschap op gods dienstig, sociaal en maatschap pelijk terrein een koninklijke on derscheiding uitgereikt. De waar debepaling van deze resulteerde in een zilveren en twee gouden medailles in de Orde van Oranje- Nassau die deze personen door de burgemeester, mr. H. Rijpstra kregen opgespeld. Het waren mejuffrouw J. M. de Smidt. procuratiehoudster bij de Nederlandsche Middenstands- bank en daar veertig werkzaam (goud), de heer A. Ruben, zon dagsschoolleider (zilveren) en de heer C. Compiet, vakbondsbe stuurder (goud). De heer A. Ruben onder scheiden. Om half tien gistermorgen had zich een klein gezelschap in de raadszaal gevormd, dat behal ve uit de burgemeester en ge meentesecretaris, de heer A. J. van Pagee, bestond uit de heer A. Ruben met zijn echtgenote, dochter en kleinkind, ds. J. A. Poelman en het bestuur van de zondagsschool van de Hervormde Kerk. haar man voor bovengenoemde activiteiten heeft moeten afstaan. De heer Ruben tenslotte, zeide zijn werk naar zijn beste vermo gen te hebben volbracht en hoopte hier nog enkele jaren mee door te mogen gaan. Het .gezelschap bleef hierna nog enige tijd bijeen, onder het genot van enige verversingen. De heer C. Compiet ontvangt de eremedaille in goud. Alsnu werd de raadszaal bin nengeleid de echtgenote en de kinderen van het K. V. P.-raads lid, de heer C. Compiet, diens fractieleden de heren J. C. Bleij- enberg en W. ,J Weterings, het Sluisldlse P.v.d.A.-raadslid de heer H. A. Brakman en de dis trictsbestuurder van St. Willi- brord, de heer E. van Hilst, deze laatste in gezelschap van een volkamen overrompelde heer C. Compiet, die niet beter wist, dan met de heer Van Hilst een be spreking ten gemeentehuize te moeten bijwonen en hier nu vrouw en kinderën om de tafel geschaard zag. Deze dag is voor mij onvergete lijk, er is mij veel lof toegezwaaid ik weet niet of dit allemaal ver diend is, maar ik wil deze on derscheiding dragen tot eer van alle leden van de K. A. B. Een mens kan al dit werk niet alleen, zo zeide de heer Compiet, en ik heb bij dit alles ook steeds de steun van mijn vrouw gehad. Uiterst dankbaar ben ik, zo be sloot hij, dat er her in deze streek nog zo'n groot werkterrein open ligt. Méj. J. M. de Smidt onder scheiden. In één der bovenzalen van hotel ,,Des Pays Bas" vond gistermid dag om half vier de afscheids receptie plaats van mej,, J. M. de Smidt, procuratiehoudster bij de Nederlandsche Middenstands- bank. Vrienden en relaties hadden een schat van bloemen gezonden, die de zaal het aanschijn van de lente gaven en kwamen daarbij zelf in een zeer groot aantal de sympathieke en alom geachte hielden. Voor de plaatselijke ge meenschap is mej. De Smidt een figuur van betekenis geweest, ook heeft zij b.v. veel in het be lang van het ziekenhuiswezen gedaan. De burgemeester zeide verder het jammer te vinden, dat met dit afscheid de prettige relatie met het gemeentebestuur beëin digd zal zijn. doch wenste ander zijds mej. De Smidt nog vele jaren van prettige vrijetijdsbeste ding toe. Hierna kwam het grote mo ment waarop de burgemeester mededeelde, dat het H. M. de Koningin behaagd had mej. De Stmid wegens haar verdiensten voor de Terneuzense samenle ving de gouden medaille in de Orde van Oranje-Nassau te ver lenen. Het was hem een eer en genoegen haar als één der wei nige dames uit onze stad deze koninklijke onderscheiding te mogen opspelden. Dit gebeurde hierna onder har telijk applaus der aanwezigen. Zeer velen hebben daarna mej. De Smidt nog gelukgewenst en bij de vele handdrukken werden haar ve'e hartelijke woorden van sympathie toegevoegd. De heer J. Pijpelink ontving Koninklijke onderscheiding Gistervoormiddag was de heer J. Pijpelink, oud-lid van de ge meenteraad en van maatschappe lijke organisaties, zoals Sociale Dienst voor Maatschappelijke Zorg, lid van de Woonruimtecom missie en last but not least, be stuurslid van de vereniging voor Bijzonder onderwijs te Spui, op de raadszaal genodigd. wethouder IJsebaert en het hoofd der school te Spui, hem meedeel de dat H. M. de Koningin hem had onderscheiden met een ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Met een toepasselijk woord, waarin hij de grote verdiensten van de heer Pijpelink voor Axel, maatschappij en onderwijs rele veerde, spelde de burgemeester hem deze onderscheiding op de borst. De heer Pijpelink, zichtbaar getroffen door deze hoge onder scheiding, dankte H. M. de Ko ningin voor de hem verleende onderscheiding en de burge meester, die hem hiervoor heeft voorgedragen. Vergadering Bond van Plattelandsvrouwen. De Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afd. Sluis, hield een vergadering in hotel „Wil- helmina". Besloten werd om op 16 mei een ééndaagse reis met de an dere 4 afdelingen in de streek naar Noord-Brabant te maken. Mevrouw LeenhoutsBogaard bracht verslag uit van de voor jaarsvergadering in Middelburg. Na het huishoudelijk gedeelte hield mevr. Vroonvan Maar- leveld uit Breskens een causerie over haar rondreis mei; de „Sta tendam". Zij vertoonde daarbij mooie dia's over de aanloop havens van de reis in Portugal, Marokko, Spanje en de Canari- sche eilanden. Mevr. Lako, voorzitster van de afdeling, bracht haar dank over het gebodene en bood haar een attentie aan. De heer Compiet onderscheiden met gouden eremedaille De burgemeester zeide dit ele ment van verrassing bij deze ge beurtenis zeer prettig te vinden en deelde toen de heer Compiet mee, dat hem een koninklijke on derscheiding was verleend op grond van zijn verdiensten gedu rende 40 jaar voor de K. A. B. Dat de heer Compiet hier gedu- mej. De Smidt de hand drukken. Hoogtepunt was wel, toen het voltallig gemeentebestuur op wethouder H. A. M. A. de Meijer na, die wegens ziekte verhinderd was binnenkwam en de direc teur van de Bank, de heer J. A. van .der Plank, een ogenblik stil te verzocht. Hoewel het niet de gewoonte is, op een receptie het woord te voeren, zeide de heer mr. H. Rijpstra, hierop thans een uit zondering te willen maken. Het 'gemeentebestuur waardeert het bijzonder bij dit afscheid aanwe zig te mogen zijn en ik breng u dank voor de plezierige con tacten, die wij altijd met u onder- De heer J. Pijpelink in het goud Toen hij aldaar verscheen, werd Hij verrast doordat de bur gemeester; de heer M. K. van Dijke, in tegenwoordigheid van De heer Ruben wordt de zilveren eremedaille opgespeld De burgemeester deelde de heer Ruben mee, het voorrecht te hebben hem de onderschei ding te mogen opspelden, in de eerste plaats omdat deze 40 jaar leider van de Zondagsschool is. Naar mijn gevoelen, zeide de bur gemeester, is het een bijzonder werk, kinderen op jeugdige leef tijd met het Evangelie te con fronteren. Verder voor het werk dat de heer Ruben voor het C. J.M. V. en het C.N. V. heeft gedaan. De burgemeester zeide een zeer grote bewonderaar van de vakbeweging te zijn, die erin het na-oorlogse Nederland zo veel toe heeft hijgedragen de ar- beidsrust te verzekeren en dat aan het juiste samenspel van vakbeweging en overheid de hui dige welvaart voor een groot ge deelte te danken is. Ds. J. A. Poelman, die namens de kerkeraad feliciteerde, zeide het fijn te vinden, dat juist de heer Ruben deze onderscheiding ten deel viel, omdat deze iemand is geweest, die altijd klaar heeft gestaan ten dienste van anderen. „In het Koninkrijk Gods", aldus de predikant, „worden geen on derscheidingen verleend, maar de menselijke kant van deze- gebeur tenis is, dat u trouw gebleven bent, daar waar anderen vaak verstek lieten gaan Dat in deze tijd waarin de materie hoogtij viert en er veel wordt gesproken over bewapening en soms ook wel ontwapening de overheid hier een stukje van haar op dracht als Gods dienaresse uit voert, stemt tot dankbaarheid. Spreker hoopte dat de heer Ru ben nog lang zijn werk zou mo gen voortzetten tot heil van de kinderen en tot eer van God". De voorzitter van de Zondags- schoolcommissie, de heer C. Ol- lebek, wilde naast zijn hartelijke felicitaties het misverstand uit de weg ruimen, als zou de Zondags- schooldienst er alleen maar zijn, om de ouders enige uren van de kinderen te ontlasten. Nee, de Zondagsschool is voor de kinde ren, wat de kerkdienst voor de volwassenen betekent. Zowel deze spreker, als ds. 'Poelman betrok in zijn felicita tie ook mevr. Ruben, die zo vaak rende een lange reeks van jaren zulk een belangrijke plaats heeft ingenomen, siert ook de gemeen te Terneuzen. Niet onvermeld liet mr. Rijp stra de constructieve en eerlijke wijze waarop de heer Compiet Zijn funktie als raadslid vervult. Als eerste feliciteerde de heer J. C. Bleijenberg namens de fraktiegenoten en de Sluiskilse raadsleden. Niet alleen leeft de heer Compiet mee met het wel en wee zijner medemensen, doch uit hij deze interesse ook door een grote sociale maatschappe lijke en politieke activiteit. Ook bij deze spreker, zowel als bij de volgende, werd de echtge note van de gedecoreerde in zijn waarderende woorden betrokken. Hij noemde mevr. Compiet „de moeder bij de haard". De heer Van Hilst zeide ver heugd te zijn dat de heer Com piet wegens zijn vele werk in de K. A. B. deze hoge koninklijke onderscheiding heeft ontvangen. Als men de ontwikkeling vanaf 1945 in Zeeuws-Vlaanderen na gaat, dan kunnen we zeggen, dat het werk van de heer Compiet middels de vakbeweging zijn vruchten heeft afgeworpen. Namens het Katholieke Zie kenfonds sprak de heer W. J. Weterings. Ook deze zei er trots od te zijn, dat er in Zeeuws- Vlaanderen mensen zijn, die deze onderscheiding ontvangen en overhandigde de heer Compiet als blijk van waardering namens de stands- en vakorganisaties een kist sigaren. Wethouder M. de Vos zeide hoewel bij een gebeurtenis als deze geen overleg gepleegd kon worden ervan overtuigd te zijn, te spreken namens de ge hele gemeenteraad, als hij de heer Compiet zijn gelukwensen aanbood. „Wii ziin het op politiek gebied niet altijd eens", zei deze spreker, „hoewel dit in de ge meentepolitiek niet altijd zo scherp naar voren komt, doch dit is één der kenmerken der demo cratie". Hij noemde verder de heer Compiet ,,een goed collega raadslid". De gedecoreerde zelf sprak hierna uiteraard geheel on voorbereid een dankwoord. Mej. J. M. de Smidt ontvangt de gouden eremedaille w SS OLAF J. DE LANDELL 51)' Netje Perel hield de ogen neergeslagen en was letterlijk sprakeloos. Kwam het van Eva's stadse uiterlijk? Kwam het van Derks manlijk-vreemde aanwe zigheid in de kraamkamer? „Dag Net!" zei Derk, met zo'n hartelijke stem, dat Eva zich op eens weer veel nader tot hem voelde, dan met z'n dwaze vrolijk heid. „We komen eens kijken naar jou en je jongetje. Dit is m'n verloofde. Netje, juffrouw Blombergh." Een snelle, fladderende blik werd in Eva's richting afgescho ten. De hand, die op 't dek lag, deed pogingen, zich op te heffen en iets te drukken. „Elvhem, ochzei Netje Perel, en Eva verbaasle zich dat de vlechten niet rossig werden bij zo'n gloed. Tot zelfs waar de hals kuis in een katoenen streepjespon dook, zag de huid rood van verlegenheids-blos. De man bood een zitplaats aan, en nam het kind uit de wieg. Dit bleek een onfeilbaar middel te zijn vrouw tot activiteit te prik- kelen; voor haar bezorgde moe der-instincten moest elke vorm van schuchterheid wijken; „Leen, bij slnopt nèt!" „Ach, meid, ze motte 'm toch effe bekijke!" De nieuwe aanwinst Jan-Derk was een schattige kleine pop met wijde, donkerblauwe ogen en een wit-blond kuifje. De hand jes waren niet me,er dan propjes glanzend-roze vlees, met ontroe rende, niet bewuste vingertjes, waarin het leven nog alleen maar groeien wilde, als in de eer. ste dikke blaadjes van een uit de aarde brekende plant. Eva mocht hem even op schoot hebben. De gelukkige vader steunde het hoofdje en Derk hield .een voetje vast en dit allemaal onder de ge spannen glimlach van moeder Netje, die scherp keek of ze niets verwaarloosden. Maar meer dan het kind ontroerde Eva op dat moment het ogenspel van de ouders; dat warme, goede ver trouwen! Wat ontzaglijk geluk kig waren ze samen met dit al lerkostbaarste huisdiertje, waar in hij een portret vond van haar lachje, en zij een herschepping van zijn handen, van zijn haar, van zijn ogen... „Maar hij kijkt net as jij!" zei Perel trots. En toen sloegen moe der en kind allebei de ogen neer, wat natuurlijk treffend was. Al dit geluk onderstreepte nog eens e^:a boe groot de leugen TWEEMANS DUIKBOOT GELICHT UIT DE IJ MUIDEN SE HAVEN Het nettenwerkschip „Cerbe rus" van de Koninklijke marine is er giseravond omstreeks half ze:, in geslaagd een tweemans onderzeeboot te lichten uit de IJmuidense haven en ter hoogte van de kustwacht in IJmuiden op de kade te plaatsen. Bagger molens, die met het op diepte houden van de IJmuidense ha ven bezig zijn. stootten in de af gelopen weken voortdurend op een opstakel. Duikers troffen op de havenbodem op 250 meter van de pieren het wrak van de duikboot aan. Marineduikers en de „Cerberus", die twee hefar men op het voorschip heeft, zijn de gehele week in IJmuiden bezig geweest om het wrak bo ven water te brengen. De duik boot is vermoedelijk in de laat ste dagen van de oorlog door de Duitser in de IJmuidense haven mond tot zinken gebracht. was, die Derk en Eva samen voedsel gaven, hun verloving. Een onheiliger spel kan de mens toch al niet spelen. Eva vond het bovendien, in die klare sfeer van echtheid, zeldzaam moeilijk om enige intimiteit met Derk te suggereren, temeer, om dat ze zo weinig van hem af wist, en zich aan alle kanten een vreemde voelde. Leendert Perel, niet alleen trots op vrouw en zoon, wilde haar het bedrijfje laten zien. Dat Derk bij de kraamvrouw bleef zitten babbelen was een opluch ting voor Eva. Daar was allereerst de mooie kamer, die ze niet mooi vond, met een koeharen tapijt en stoe len, zoals zij ze al jaren bij tan te Gien had moeten slikken. De regering moest een zware belas ting heffen op mahoniehouten druivetrossen en keihard rood fluweel. Tn 't midden hing een hyper moderne chroomlamp, met wit glas, het buffet hijgde onder een vracht verkoperde mandjes, bak jes en potjes. Voorts stond er een lege bonbondoos met een glimlachende juffrouw op het deksel te pronk. Eva week uit voor een afschuwelijk mooie haard, vol arabesken-omstrengel de engeltjes, en schopte per on geluk tegen een electrisch straal kacheltje, dat zonder functie op een gehaakt kleedje troonde, als een misdadige schoothond. „Gezellig," prees ze, terwijl de waarheid twee felle vingers om haar hals kneep. Perel genoot stralend van haar geestdrift. De gang. met een lihnen loper over de goeie en betegelde mu ren, was beter. Eva kon eerlijk blijven in haar lof over de blau we stenen prentjes en ook de lantaarn, aan een zwart koperen ketting, had haar genegenheid. V 11 r tja, PerT hieM toch even DE €Cktê PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. De Indonesische zaakgelastig de in Den Haag Mohammed Sha rif is gistermiddag, terugkeren de van een reis naar Hamburg, op Schiphol onder vuur genomen door de hem nog niet kennende persfotografen, die in de mening verkeerden dat hij de jeugdige prins Hassan van Jordanië was. Deze kwam n.l. vrijwel gelijktij dig met het lijnvliegtuig uit Bag dad op Schiphol aan op doorreis naar Londen. De zaakgelastigde wilde niet meedelen wat hij in Hamburg heeft gedaan en hoe lang hij daar is geweest. Hij vol stond met: „Het is een prettige reis geweest, verder zeg ik niets". Prins Hassan was mede deelzamer. Op reis met zijn ver- zorgter, miss Hills, vertelde deze 16-jarige broer van koning Hoes sein, dat hij al 5 jaar leerling is van de beroemde Harröw school bij Londen, dat hij over een jaar zijn eindexamen gaat afleggen en dat hij hoopt daarna aan de universiteit van Oxford te gaan studeren. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2159 stuks vee, zijnde 1743 vette koeien en ossen en 416 varkens. De noteringen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,303,10; Var kens ƒ1,64ƒ1,70, alles per kg. 'Overzocht: Vette koeien: flin ke aanvoer, handel aanvang re delijk, afloop slepend, vooral bij afloop teruglopende prijzen, pri ma's boven notering; Varkens; aanvoer korter, handel bij aan vang goed, afloop flauw, prijzen als vorige week, zware varkens gedrukt, prima vleesvarkens bo ven notering, slachtzeugen ƒ1,30 —ƒ1,35. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe, doorsneekwaliteit 17 pet vocht, ƒ34,80, deze week franco per schip Rotterdam, zo- mergerst tot 27, haver tot ƒ25,50. Groene erwten 35ƒ40; Schokkers 4055, franco Rot terdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 38 mm op waarts voor het binnenland: Bintje 16—18,75. Klei-aardappelen 35 mm opw.; Bintje ƒ16—ƒ18,25. Voor export: Bintje 35 mm op waarts van de kleigrond (in 2 maten gesorteerd) ƒ16ƒ17,50;. Furore 40 mm opwaarts 13, ƒ14. Binnenlandse handel rustig; exnorthandel rustig. Voer-aardappelen ƒ2,50ƒ4. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vast- gèsteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. de schreden in bij een grasgroe ne parapluiebak met roze rozen en een lichtblauw lint, dat, er omheen slingerend, „Groet uit Ar" verraadde. „Wat reuze vrolijk met al die bloemen!" zei Eva en had graag boete gedaan. „Da' hewwe van me moeder!" verklaarde Perel, intens geluk kig. En toen was Eva eigenlijk diep in haar hart blij, dat ze nog liegen kon. De keuken werd overgeslagen, wat was d'r nou an 'n keuken te zien? Ze gingen rechtdoor naar de koeis. De koeien, twee in getal, stonden dromerig naast elkaar in een kleine stal. Het rook er zoet naar stro en bees ten, een goede gedegen geur. De temperatuur was er hoogzomers. Eva gleed uit op iets en moest zich met zwaaiende ledematen aan Perel vastgrijpen. „Heul" zei die, „pak maar an!" en hij zette haar met een griezelig sterke arm om haar middel op twee hervonden benen neer. „Waarom zijn die koeien niet buiten?" informeerde Eva gauw en dacht daar een goeie, land- echte beurt mee te maken. Over Perel's gezicht gleed een vage hulpeloosheid, zijn blik ver donkerde. „Da' kon nie," zei bij kort. „Meneer Derk is t'r mee bezig." „O," antwoordde ze, quasi-be- grijpend. „Een beste, béste vent, meneer Derk," zei Perel. „U krijgt er een goeie an, juffrouw!... „Ja," stemde Eva toe, en had graag willen gillen van ellende. Doch Perel glimlachte en ze glimlachte terug. EERSTE AUTOMATISCHE RESTAURANT KOMT IN ARNHEM Nederland krijgt voor het eerst een volledig automa tisch restaurant. De primeur ervan heeft Arnhem. Daar wordt het op 1 mei a.s. door het Carnegie hotel in gebruik genomen. Het automatische restau rant omvat de volledige ser vice van het normale restau rant, met dit verschil dat het publiek zelf door muntworp alle handelingen verricht. In Duitsland zijn al enkele van deze inrichtingen in ge bruik o.a. langs de autobanen. De complete installatie heeft gestaan op de Horecava 1963 in het Amsterdamse R.A.I ge bouw. De directie van 't Car negie hotel te Arnhem die juist overwoog een deel van het restaurant te veranderen in een snackbar besloot in plaats daarvan een automa tisch restaurant te bouwen. De maaltijden zijn daarom in het restaurant in diepvries- vorm aanwezig. Nadat de klant zijnJceus heeft bepaald wordt hef verlangde in een magnetronische oven ge plaatst. Er zullen in de naaste toe komst nog diverse van deze gelegenheden gebouwd wor den. Naar van de zijde van het mi nisterie van Verkeerswezen in Brussel wordt vernomen, is een voorontwerp gereed gekomen voor de kostenverdeling tussen België en Nederland voor de verbetering van de verbinding tussen de Schelde en de Rijn voor de binnenscheepvaart. Waarschijnlijk in de loop van de maand mei zal het financiële aspect van deze kwestie wor den besproken in de gemengd Belgisch-Nederlandse commis sie waarna indien hierin overeenstemming wordt bereikt een voorstel zal worden voor gelegd aan beide regeringen. Naar aanleiding van berich ten in de Belgische pers, dat naar het voorbeeld van het ka naal Gent-Terneuzen de nieu we verbinding voor de helft door België en Nederland zal worden gefinancierd, werd ver klaard, dat niet van een defini tief voorstel kan worden ge sproken. Bovendien dient een onderscheid te worden gemaakt tussen de kosten voor de aan leg en voor de exploitatie van de, nieuwe verbinding» - - Er was melding gefflfi'&kt van een bedrag van vierr:'miljard Belgische frank ruim 230 miljoen gulden dat België over een aantal jaren bereid zou zijn bij te dragen. Over het tracee van de nieu we verbinding bestaat tussen beide landen reeds een grote mate van overeenstemming. DINSDAG 30 APRIL TERNEUZEN Luxor-Theater, 8 uur: „Gejaagd door de wind" WOENSDAG 1 MEI TERNEUZEN Luxor-Theater, 8 uur: „Gejaagd door de wind" Gebouw „Do Schakel", 7.30 uur: Propaganda-avond van de Pacifistische Socialistischee Partij (P.S.P.) MIDDELBURG: Rouaansekaai 43, 11.30 uur: Aanbesteding van het verbeteren van het rijwielpad langs een gedeelte van de weg St. Annapalder Terhole. „GEEN POLITIEHONDEN NAAR ZUID-AFRIKA", VRAGEN COMITÉ'S Het comité Zuid-Afrika en het studentencomité Zuid-Afrika heb ben er in een telegram aan de minister van Binnenlandse Za ken op aangedrongen, dat geen politiehonden aan Zuid-Afrika worden geleverd. De tekst van het telegram luidt: „Met ontsteltenis en veront waardiging namen het comité Zuid-Afrika en het studenten comité Zuid-Afrika kennis van de berichten over de jongste ver scherping van de wetten op de staatsveiligheid in Zuid-Afrika. Door willekeur in de rechts pleging, frequenter toepassing van de doodstraf en de aange kondigde oprichting van concen tratiekampen zullen de gekleur- den in Zuid-Afrika in nog ster ker mate dan thans worden on derdrukt en vervolgd. In dit ver band verzoeken de comité's uwe excell-entie dringend te verhin deren dat de blijkens persbe richten voorgenomen levering van politiehonden door ons land aan Zuid-Afrika doorgang vindt". Het telegram is namens beide comité's ondertekend door de heren J. J. Voogd en Chr. van Draanen. PHYCHIATER Een rechtbank te Genua ha<5 een psychiater opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de geestelijke vermogens van een man, die van een dubbele moord beschuldigd wordt. Na ontvangst van het rapport van de zenuwarts bleek dit vol tegenstrijdigheden te zitten. De rechtbank riep de arts op om na dere uitleg te geven. Deze liet echter weten, dat hij niet koil komen, omdat hij in een klinielr voor psychisch gestoorden waf) opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2