PROVINCIAAL NIEUWS AVE EVA Binnenlands nieuws De bouw van de scheepswerf aan het Sloe BURGERLIJKE STAND SCHAKEN DUIVENSPORT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 29 APRIL 1963 AXEL BRESKENS HULST OOSTBURG SLUISKIL IfZENDIJKE ZAAMSLAG Negerdominees in de V. S. veroordeeld Argentijnse gezant in Praag persona non grata Mevrouw Amerika door LOOP DER BEVOLKING BLOEI FRUITBOMEN IN ZEELAND BEGINT In het Zeeuwse fruitland staan thans de kersenbomen in bloei. Overigens is de betekenis van de kersenteelt in Zeeland niet groot meer en daarom is er ook nog geen sprake van een bloei op grote schaal. Dat zal nog wel een week op zich laten wachten, al zit de mogelijkheid er in dat met Koninginnedag ook enkele vroeg bloeiende peren en pruimen in bloei zullen staan. De bloei der fruitbomen begint dit jaar op een zeer laat tijdstip. Normaal bloeien de kersen en vroege peren omstreeks begin april. Over het algemeen zull-en, zo wordt verwacht, de bomen op de Zeeuwse fruitbedrijven dit jaar rijk bloeien. Wel is door de late ontwikkeling der knoppen er reeds veel groen aan de bo men, zodat het wit niet zo over heersend zal zijn als bij een vroege bloei. Feestavond N.O.B. Wegtransport c2£ym..ss te«g- De scheidende directeur, de heer M. de Boer, drukt de hand van zijn opvolger, de heer A. den Hamer. B.j en W., gemeente-secretaris terfeir.aad werd dan ook zeer veel port een feestavond voor haat- leden in Zeeuws-Vlaanderen. De provinciaal voorzitter, d4 heer L. F. Boon, heette in zijit openingswoord allen van harte welkom en in het bijzonder d<j heer D. de Vries, rijkshoofdin! specteur van het verkeer in Zeej land; de heer Fonteine, inspeci teuer van het verkeer; de heer De Vries, hoofdbestuurslid, en de heer Van Erkel, lid van 't hoofd bestuur van de Belgische zuster organisatie. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer D. de Vries, hoofdinspecteur van het verkeer in Zeeland. Deze besprak de steeds groter wordende strijd in de vervoerstarieven, hetgeen de vervoersprijs voor de vervoerders zeker niet beter maakte. Spreker drong er dan ook op .aan om het vervoer dat bij een ander is ge weest, niet te vlug over te nemen. Verder wilde spreker er met klem op aandringen, dat .de jon geren zich aan de studie moeten zetten voor vakbekwaamheid, om aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden en de eventuele moeilijkheden in sa- menwerkingg met de inspectie ter hand te nemen. Na deze ernstige woorden trad het cabaretgezelschap Han Bak ker voor het voetlicht, dat een vlot en goed programma presen teerde. Onder een vrolijke confe rence van Han Bakker traden achtereenvolgens op het accor reonduo Les deux Jeateux, Klaas Koomen met imitaties en parodieën. t>eze toonde zich ver der een zeer goed muzikant op alle soorten instrumenten, de goochelaar Ali Ben Lux en de Hongaarse zanger Paul Mirando. N.O.B. kan op een geslaagde feestavond, welke met een gezel lig dansje onder leiding van het orkest ,lDe Williams" werd be sloten. Afscheid van de heer M. de Boer als directeur van de Aan- en Verkoop Coöperatie in W. Zeeuws-Vlaanderen, Zaterdagmiddag is tijdens een officiële bijeenkomst in het Ca sino afscheid genomen van de heer M. de Boer als directeur van de Aan- en Verkoop Coöperatie in West Zeeuws-Vlaanderen. De voorzitter, de heer Dekker uit Oostburg, kon namens de Coöperatie een groot aantal ge nodigden, waaronder het colle ge van B. en W. van Breskens, de nieuwe direkteur de heer A. den Hamer, leden van de Rotaryclub en vele verenigingsbestuurders, verwelkomen. Zich tot de scheidende direc teur wendend, zeide de heer E. Dekker: „Mijnheer De Boer, U hebt veel gedaan voor de land bouw in Zeeuws-Vlaanderen. Dertien jaar geleden, kort na de oorlog, kwam u in ons in op bouw zijnde bedrijf, dat een om zet had van 1.8 miljoen gulden. Thans is dat verdrievoudigd. On der uw leiding kwam de fusie BreskensSehoondijke tot stand. Uw vertrek, ontstaan door een promotie, spijt ons. De nieuw benoemde directeur zal het niet gemakkelijk krijgen, daar alles een opgaande lijn ver toont. Wij hebben echter goede verwachtingen dat al de kansen benut zullen worden." De nieuwe directeur, de heer A. den Hamer, zeide dat het moeilijk was een keus te doen voor een passend afscheidsge schenk. Daarom overhandigde hij namens het bedrijfs een en veloppe met inhoud, hetwelk be stemd is voor de aankoop van een televisietoestel. Zowel aan mevr. De Boer als aan mevr. Den Hamer werden bloemen aangeboden. Burgemeester J. Eekhout van Breskens zei dat gedurende de 8 jaar dat de heer De Boer lid van de raad was. hij een persoon was met eigen inzicht, die de taak van de raad en het college van B. en W. gescheiden wist te hou den. De vooruitgang van Breskens en de streek stond de scheidende 'directeur altijd voor ogen. De derde haven had vooral zijn be langstelling. Helaas is dit nog niet gerealiseerd kunnen wor den. Ondanks zijn andere prin cipiële beginselen had hij toch ook oog voor de in uitvoering zijnde recreatie. Hij was een har de werker en nooit is een be roep op zijn medewerking onbe antwoord gebleven. Zijn bezie lende ijver en werkkracht zullen zeer gemist worden en namens joofie burgemeester bood ter her- •jflnering aan zijn verblijf in Bres- 'képs de heer De Boer een foto- .boek van Zeeuws-Vlaanderen De heer I. de Hulster sprak namens de Breskense verenigin gen, doch in het bijzonder na mens de Oranjevereniging Prin ses Marijke. De heer Heijgelaar sprak na mens de A^n- en Verkoopvereni- ging uit Oost Zeeuws-Vlaande ren. Spreker noemde de verhou dingen goed, hoewel er wel eens spanningen waren. Er zijn in de afgelopen 13 jaar nauwe relaties ontstaan. U hebt getoond een directeur te zijn met een vaste wil om vooruit te komen. Het spreekwoord; „Een goede buur is beter dan een verre vriend" is hier zeker van toepassing. Nu wordt u een verre vriend, doch ik weet dat ik een goede buur in de persoon van heer Den Ha mer terugkrijg. U wacht een zware omvangrijke taak in Gro ningen, doch u zal in uw werk zeker slagen, aldus eindigde de spreker, die ziin scheidende col lega uit West Zeeuws-Vlaanderen een ets aanbood. Mevr. Poissonnier dankte na mens de bejaardenzorg en cte V. V. H. voor de vele goede raad. Als symbool van de vele geor ganiseerde Kerstmiddagen, bood zij een kandelaar aan. De heer Vergouwe zei namens de raadsleden dat niet altijd al les pais en vree in de raadszit tingen was geweest, niettemin scheiden wij als goede vrienden en wordt gehoopt dat u Breskens niet zal vergeten en dat bit een bezoek aan Breskens de door u mede "enomen raadsbesluiten dan zullen zijn gerealiseerd. Namens de raadsleden bood hij de heer De Boer een ets aan en mevr. De Boer een ruiker bloe men. De heer De Boer tenslotte dankte allen voor de hartelijke woorden en de vele geschenken. Spreker schetste nog eens de beginperiode en wees er op dat de aanstaande jaarver gadering een record boekiaar 1962 te zien zal geven zowel in het aantal verwerkte kg als in de geldelijke omzet. Het verheugde hem ten zeerste dat met de heer Den Hamer een nieuwe directeur uit eigen be drijf komt, en wenste de Aan- en Verkoop Coöperatie het aller beste toe. daarbij nogmaals dank betuigend voor het in hem ge stelde vertrouwen. Na afloop van het officieel ge deelte bleef het gezelschap nog geruime tijd bijeen. De raadsvergadering- slaat een record In een spoedeisende ver gadering van de gemeenteraad heeft burgemeester Lockefeer het schrijven van Ged. Staten over de herindeling van Zeeuws- Vlaanderen aan de raadsleden aangeboden; dit om zich een oordeel te kunnen vellen over de door Ged. Staten ingestelde sa menvoeging van Hulst, Clinge en St. Jansteen, waarover later een speciale vergadering zal worden gehouden. De gehele spoedeisende raads zitting duurde welgeteld 5 minu ten. Jaarvergadering' Bestuurders- bond N. V. V. De belangstelling voor de jaar vergadering van de bestuur- dersbond van het N.V.V. welke zaterdagmiddag te Oostburg in de zaal van hotel „De Eenhoorn" werd gehouden, was gering. De voorzitter, de heer A. van der Velde uit Sehoondijke, sprak een openingswoord, waarin hij zijn teleurstelling uitsprak over de slechte opkomst. Het is, aldus de voorzitter, niet zo gemakke lijk om zich als kaderlid van de vakbeweging te realiseren, dat- men er niet is met de inhoud van het loonzakje. Er zijn vele ach tergronden, die ons bezig houden, terwijl het N.V.V. steeds een grotere maatschappelijke ver antwoordelijkheid draagt. Een bijzonder woord van wel kom werd gericht tot de distrikt- bestuurder van het N.V.V. in Zeeland de heer C. Hoek uit Goes. Het N.V.V. is thans sterker dan ooit, aldus de heer Hoek. Na een dieptepunt in het ledental is er thans een opgaande lijn te on derkennen. Er zijn thans ruim 515.000 leden. Bij de toename van het aantal werknemers aan het arbeidsproces zou het N.V.V., volgens de verwachtingen, ieder jaar moeten groeien met ruim 10.000 leden. Het jaarverslag van de secre taris, de heer L. de Klerk uit Aardenburg, werd onder dank zegging goedgekeurd nadat men had vastgesteld, dat er sinds de samenstelling van het verslag wel het een en ander is veran derd betreffende de werkgelegen heid in West Zeeuws-Vlaande ren. Er is een grote verbetering te constateren. De kanaalwerken, alsmede de bedrijven langs de kanaalzone hebben grote aantrekkingskracht op de werknemers uit Westelijk Zeeuws-Vlaanderen, met name uit Biervliet en omstreken, van waaruit de busverbindingen met de kanaalzone goed zijn. Omtrent de inwendige organi satie van het N.V.V.-t.b.c.-fonds werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Om dit werk in de toe- komst te stimuleren zal een grote bijeenkomst met alle aan dit fonds werkzame vrijwillige medewerkers worden georgani seerd. De opbrengsten uit W. Zeeuws- Vlaanderen staan, landelijk ge zien, op een hoog peil en de Vrouwenbond N. V. V. zou graag zien, dat zulks zo bleef. Nadat het jaarverslag was goedgekeurd, werd vastgesteld dat de Vrouwenbond N. V. V. ieder jaar een subsidie zal kun nen ontvangen van 25 per jaar. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. Versprille uit Groede en de heer Vinke uit Breskens herkozen. Omtrent een vacature in het bestuur zal overleg ge pleegd worden met de daarbij betrokken afdelingen. Na de pauze hield de heer C. Hoek een inleiding over actuele problemen rond de vakbeweging, waarmede men thans bezig is. Zo passeerde o.a. de herindeling van W. Zeeuws-Vlaanderen de loupe en de nieuwe mogelijkheden die deze herindeling.aan die streek kan bieden. Ook de loonpolitiek en de bedrijfstakgewijze indeling passeerden de revue. Van de gelegenheid tot het ste-1 len van vragen werd door de aanwezigen een druk gebruik ge maakt. Personeelschef van de Cokes- fabriek ten grave gedragen. Onder grote belangstelling van de zijde der Cokesfabriek en an dere bedrijven in de kanaalzone en particulieren, werd zaterdag morgen de personeelschef van de Cokesfabriek, de heer M. A. M!. Fermont, na een plechtige requiemdienst in de R. K. kerk, ter aarde besteld. Aan de groeve sprak de heer C. de Broeck, namens de raad van beheer, de direktie en het personeel. Na hem sprak namens de werkgeversorganisatie in de ka naalzone, de heer J. van Altena. De beide sprekers beschreven wijlen de heer Fermont als een onkreukbare beambte die gedu rende bijna veertig jaren door zijn ijver en toewijding de Co kesfabriek grote diensten heeft bewezen. De heer De Broeck zeide dat men reeds plannen had gemaakt om zijn veertig-jarig jubileum op waardige wijze te vieren. De heer Fermont overleed 1.1. woensdagmorgen zeer onver wacht in het St. Elisabeth-zie- kenhuis te Sluiskil. Ernstig verkeersongeluk. Zaterdagmiddag te half vijf had op 't kruispunt van de rond weg IJzendijke nabij Parkzicht een zeer ernstig verkeersongeluk plaats. Uit de richting Waterlandkerk je kwam met grote snelheid een auto gereden, welke bestuurd werd door de heer J. Beekman uit Enkhuizen, terwijl uit de richting Sehoondijke een auto gereden kwam, bestuurd door mej. W. Dhondt uit Biervliet. Daar de heer B. geen voorrang verleende aan de uit de richting Sehoondijke aankomende auto ontstond er zulk een hevige bot sing, dat deze auto, na eerst te gen de daar geplaatste verkeers borden te zijn gedrukt, over de kop sloeg. Mej. D. werd uit de door haar bestuurde auto geslingerd en kwam onder de gekantelde auto terecht. De naast haar zittende zuster mevr. De Feijter-Dhont, eveneens te' Biervliet wonende, werd licht gewond, terwijl haar baby van drie maanden geen let sel bekwam. De heer B. werd door de bot sing eveneens uit zijn auto ge slingerd en bleef zwaar gewond op de weg liggen. Zijn echtge note die naast hem zat en de achterin de wagen zittende schoonvader van de heer B. kwa men met de schrik vrij. Dokter N. J. Rijk uit Aarden burg, die direct daarna 't kruis punt passeerde, verleende de eerste hulp en liet de drie ge wonden naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. De beide auto's werden totaal vernield. Naar wij vernamen bestaat voor geen der gewonden levens gevaar. Concert „De Volharding" Bij gunstig weer zal dinsdag avond te 7 uur het muziekgezel schap ,,De Volharding" een kort concert op de kiosk geven. Er zullen o.m. de nummers ten ge hore worden gebracht, welke ,De Volharding" op het a.s. mu ziekconcours moet spelen, bene vens enkele marsen. Ds. Martin Luther King en tien andere negerdominees die ijveren voor rasgelijkheid, zijn vrijdag te Birmingham in Ala bama veroordeeld tot vijf dagen hechtenis en 50 dollar boete we gens het organiseren van beto gingen, ondanks een gerechtelijk verbod. De rechter nam het hun voorts kwalijk dat zi.i geen be rouw tonen en niet de verzeke ring willen geven dat zij zich voortaan aan het verbod zullen houden. Jack Greenberg, de New York- se advocaat die de dominees ver dedigde, zei beroep aan te zullen tekenen bij het hooggerechtshof van Alabama en zonodig bij het federale hooggerechtshof. De Argentijnse gezant in Praag, José Medoro Delfino, is zaterdag persona non grata ver klaard en hij moet het land bin nen enkele dagen verlaten. Deze maatregel volgt op de uitwijzing van de Tsjechische gezant in Buenos Aires, Jaros- lav Skolca. Deze had gepro testeerd tegen de arrestatie van 3 Tsjechen die deel zouden hebben uigemaakt van een organisatie voor economische spionage. JONGETJE UIT BOOM GEVALLIJN In een boomgaard aan de Dorpsestraat te Rinsumageest is vrijdagavond omstreeks zes uur een tragisch ongeluk gebeurd, dat aan het vierjarig zoontje Douwe van de heer W. Kerkstra het leven heeft gekost. Het kind, dat met leéftijdge- nootjes in de boomgaard speelde, is uit een vruchtboom gevallen. Bij de val bleef de capuchon van zijn jasje achter een paal van de omheining van de boomgaard haken, waardoor het kind stik te. Enkele S-jarige jongens, die in een weiland naast de boom gaard voetbalden, zagen het kind kort na het ongeval hangen. Toen zij het lichaam van de paal tilden, was het ventje al over leden. Het gezin Kerkstra heeft nog een meisje van twee jaar. IERLAND SLUIT GRENS VOOR UIEN De Ierse autoriteiten hebben bekendgemaakt dat zij met in gang van 16 mei de invoer van uiten niet meer zullen toestaan, tenzij er speciale vergunningen voor afgegeven worden. Tot op heden was er een vrije invoer van uien in dit land maar uit ons land werden er de laatste tijd toch geen meer naar Ierland verladen. In het Amerikaanse uitgaans centrum Miami Beach is zondag de 35-jarige Marilyn Mitchell gekroond tot „Mevrouw Ameri ka", nu eens niet om haar uiter lijk schoon, maar omdat zij na een week proeven van bekwaam heid te hebben afgelegd, bewezen heeft de bste huisvrouw en moe- heeft de beste huisvrouw en moeder van de deelneemsters te zijn. Aan de titel is een prijs van 30.000 dollar verbonden. Mevr. Mitchell is gehuwd met een directeur in San Diego (Ca lif ornië) en moeder van drie kinderen. Toen men haar vroeg of zij vindt dat een huisvrouw 's morgens het eerst moet op staan om het ontbijt voor haar man klaar te maken zei ze: „Ja, als ze daarna dan maar weer naar bed mag." „Door de langdurige vorstpe riode zijn we 2 a 5% maand op het oorspronkelijke werkschema ten achter geraakt. Het was dus noodzakelijk, dat een nieuw werkschema werd opgesteld. Toch hebben we goede moed, dat de verloren geraakte tijd zal worden ingehaald, zodat de nieu we Sloewerf toch nog op tijd kan worden opgeleverd". Dit vertelde de heer Langguth Oliviera, hoofd van het bureau „Sloewerf" van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, die de algehele lei ding bij de bouw heeft. De eerste fase van deze nieuwe reparatie- werf in het ,,Zuid-Sloe", het toe komstige industriegebied van midden-Zeeland, moet begin 1964 gereed zijn en omvat de bouw van twee reparatiedokken, kade en bedrijfsgebouwen. De kosten van deze eerste fase worden ge raamd op ongeveer 35 miljoen gulden. Vorig jaar september werd, nadat de grote bouwput in grootte gelijk aan het Olympisch stadion in Amsterdam gereed gekomen was, begonnen met het storten van de eerste moot voor de vloer van 't grote dok. Thans zijn de werken zover gevorderd, dat van 't kleine dok dat sche pen kan bevatten tot 32.000 ton de gehele vloer reeds is ge stort en van het grote dok wordt deze week de laatste vloermoot gestort. De wanden van de dok ken eveneens zwaar gewa pend beton zijn voor 70 pro cent gereed. Vóórdat de kade muur kan worden gestort moet eerst een stalen damwand wor den geslagen. Ongeveer de helft van deze stalen damwand is reeds geplaatst. Tussen de beide dokken in komt een grote pompkamer, die in een recordtijd zal zorgdragen voor het leegpompen van de dok ken Deze pompkamer wordt in 6 lagen gebouwd. Vorige week kwam de derde laag gereed, waardoor het gebouw op dok hoogte kwam en dus voor 30 per cent gereed kwam. Over de res terende 3 lagen zal 5 a 6 maan den gewerkt moeten worden, waarna de pompinstallaties wor den aangebracht. „Tot op heden verwerkten we een half miljoen kubieke meters beton en 8000 ton wapenings- staal. Wat die hoeveelheid staal betreft: dat is net voldoende om een 32.000 ton tanks te bouwen, zoals de „Barendrecht" bijvoor beeld", aldus de heer Langguth Oliviera. Op „De Schelde" in Vlissingen zelf worden de dokdeuren ver vaardigd, die onderscharnierend worden aangebracht en dus naar buiten zullen openklappen. De deuren hebben elk een gewicht van ruim 200 ton en worden in secties gebouwd. „Het monteren, dat binnen 6 weken zal gebeuren, is dus een voudig. Het zal net zijn alsof je met een mecanodoos speelt", al dus de heer Oliviera, die niet in de montage van deze deuren moeilijkhden voorziet, doch wel in het transport van Vlissingen naar de nieuwe werf in het Sloe. Omdat -brede toegangswegen tot dit industriegebied nog steeds niet door de provincie zijn -aangelegd en dus gebruik moet worden gemaakt van de z.g. „B"- wegen. Inmiddels heeft de pro vincie Zeeland de aanleg van de ze Sloeweg de hoogste urgentie gegeven, doch te betwijfelen valt of de noodzakelijke weg bij het ingebruikneming van de nieuwe werf gereed zal zijn. Vorige week werd ook begon nen met de bouw van de werk plaatsen en in juni of juli hoont men de staalconstructie voor de ze gebouwen op te trekken. Wanneer in september de dok deuren definitief geplaatst zijn en de dokken dus van de zee kun nen worden -afgesloten, zal een begin worden gemaakt met het opruimen van de dijk, die rond de bouwput werd gelegd, zodat dan de eerste hand zal worden gelegd aan de oorsronkelijke toe stand, waarin de werf zal komen te verkeren: een opgespoten ter rein met werkplaatsen en daar voor twee bouwdokken, „drij vend" in zee. Vlot bereikbaar voor de schepen met de grootste diepgang. BEDRIJFSONGEVAL Bij Elementum N. V. te Maas sluis, een bedrijf dat zich bezig houdt met- het vervaardigen van betonnen woonelementen is don derdag een bedrijfsongeval ge beurd, dat de 50-jarige A. Ree dijk uit Maasland het leven heeft gekost. De heer Reedijk kwam onder een gietvorm te recht. Hij was op slag dood. OLAF J. DE LANDELL 50) Langs de kant speelden maan dag-schone kindertjes met een keeshond. Een klein meisje, het hoofd omzwiept van twee stram- me vlechtjes met een vetertje, danste in vrome afzondering haar springtouw-litanie; ergens klokte een bedachtzame kip tus sen de struiken „Derk!" zei Eva, propvol geestdrift, „wat een geluk om in zo'n prachtige wereld te leven!" en in zijn ogen trof haar dezelf de ontroering; hij moest erg veel van dit dorp houden. „Ik ben blij, dat je het mooi vindt, Eef!" antwoordde hij warm. Zij bedacht dat hij in zijn soort net zo aardig en goed was als Sally en dat ze hem ook graag zou mogen lijden, als niet steeds de leugenachtige pose tussen hen stond en als hij niet zo scherpzinnig deed of lachte. Perel woonde helemaal buiten het dorp. Ze moesten zeker nog tien minuten doorlopen voorbij het laatste huis, om te komen bij een kleine boerderij, die mys terieus in een krans van neu riënde populieren stond, een aar dig huisje met helderwitte voe gen om de steentjes en bruine luiken, waarin een hartje scha duwde, met schone gordijntjes en veel bloemen achter de rui ten, en met ook weer een lange, wuivende struisveer van bloeien de vruchtbomen opzij, daar woon de Perel. Tussen een erewacht van twee forse hortensia's door liep Derk achterom. Eva volgde be schroomd, zich eensklaps opzich tig voelend, zoals zij zich in haar vroegere kleren nooit bij nede rige mensen gevoeld had. Een paar maal gleden haar hoge hakken uit op ongezien mos tus sen de stenen van het straatje, zodat ze half schaatsenrijdend langs stille vensters zwiepte, om met verhoogde hartslag bij Derk aan te landen, die juist klopte. „Ah! Wa' nou weer?" zei een zware mannenstem. En om de hoek van de ongeduldig openge rukte deur stak de huisbezitter zijn nors gezicht. Maar toen hij zag wie de visite was, smolt alle boosheid weg in een waas van goedig-blijde rim peltjes. Het was een genot om in dankbaarheid, waar Derk met aan te zien hoe een zonnige ge negenheid in zijn ogen doorbrak. „Meneer Derk!" zei hij, „Da's nou es echt mooi!" En toen werd Eva pas ontdekt, zodat de rim peltjes even plaats moesten ma ken voor eerbiedige uitgestre kenheid. „Dag juffrouw," mompelde Perel. ,,'t Leek anders of je 't hele maal niet mooi vond", verweet Derk, binnenstappend. „Wat wa ren dat voor boze woorden, toen ik klopte?" „Nou, gat," zei Perel, terwijl hij de deur uit pure courtoisie tegenover Eva zo wijd open zet te of ze een figuur als een regen, ton had „da' mens van de verzorgingshulp komt hier elke morgen. Om te hellepe, zeit ze. Nou is ze vemorge al 3 keer ge weest. En mar kwekke over de liefde." De gastheer moest hierover zijn wit-verbleekte wenkbrauwen fronsen. „Straks zeit ze: „Heb u de lief de weten ervaore?" zeit ze. Ik zeg. „Naturelek, mens," zeg ik, „en da' kind dan, dawwe gekre- ge hebbe?" zeg ik. Derk schoot in een lach, be slist te luid voor kraambezoek. Toen moest Perel wel even ophouden, want Derk hing tegen de' deur te jammeren van het lachen. Eva was er trouwens niet veel beter aan toe. „Stinkwijf!" zei Perel, en gaf een suggestieve schop tegen een melk-krukje. Overigens bleek hij in een goed humeur. Derk scheen daar een soort weldoener te zijn, wiens aanwezigheid geen slecht humeur tolereerde. Perel smolt om min of meer geldige redenen gepaste snelheid overheen con verseerde. Voor de deur van de kamer werd halt gemaakt. Perel open de behoedzaam en vroeg con sordino: „Magge ze d'r in?" „Wie?" informeerde een zach te vrouwenstem. „Meneer Derk en de juf frouw." „Harrejan, Leendert!" protes teerde ze. „Meid," bezwoer Perel harte lijk, „leg niet te kalesnaotere!" Eva zag aan de rimpeltjes bij zijn ogen dat hij glimlachte. „Nouzei de jonge moe der. En Perei opende ook deze deur héél wijd. Derk en Eva stapten plechtig binnen in het naar eau de colog ne geurende half-duister, door zucht van heel prille, korte kin- deradem uit een vage houten wieg met neteldoekse gordijn tjes, die het getemperde zonlicht in de kamer terugkaatsten. Op een groot zwart tweeper soons-bed met koperen knoppen lag Netje Perel, de gelukkige moeder. Ze zag er fris en gezond uit misschien had de juffrouw van de verzorging haar pas lek ker gepoedeld. Eva zag een smal, blozend gelaat tussen twee dikke, matblonde vlechten. Zel den had ze iemand zo verlegen gezien. Freule lanshoven was er een wereldse vrouw naast. (Wordt vervolgd.) TERNEUZEN. Geboorten 16 april. Yolanda Elsje, d. van Jan Pieter Bos en Mary Cramer, won. Narcisstr. 1. 19 april. Johannes Celina Maria, z. van Johan August Marie Taal man en Adoline Delphine Josephi ne Marie de Guchteneire, won. te Koewacht, Nieuwstr. 59. 20 april. Cor, z. van Jan van Strien en Eli sabeth Maatje Neeltje Koekkoek, won. Noordstr 79. 22 april. Stefan Hermann, z. van Jörg Axel Mi chael en Wilhelmina Geertruida van Doorn, won. Walravenstr. 1. Frank Clement, z. van Johannes Petrus van Moorten en Jaqueline Angèle D'haene, won. te Sas van Gent, Nassaustr. 6. Jolanda Josi- na, d. van Marinus Laurentius Traas en Madalena Emma Schie man, won. te Kruiningen, Oude Rijksweg la. 24 april. Patrick Maurice Irma, z. van Joseph Ma ria Seegers en Magdalena Gérar- da Depré, won. Aagje Dekenstr. 7, straat 7. Huwelijks-aangiften 24 april. Albert Anton Harms, 22 j., jm. en Regina Maria van der Klooster, 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen: IS april Gerrit Maarten Fieret, 23 j., jm. en Maria van Schilt, 16 j., jd. 19 april. Marinus Jan van der Peijl, 22 j., jm. (won. te Den Helder) en Gideona van den Berge, 20 j., jd. 23 april. Donald Gras, 26 j., jm. (won. te Sas van Gent) en Yvon ne Leontina van der Veen, 23 j., jd. 25 april. Reinier Gilles Dees, 23 j., jm. en Fryda Maria Agnes de Maaijer, 19 j., jd. Overlijden: 18 april. Camillus Norbertua Michielsen, 53 j., echtg. van Magdeleina Maria Isabella Versehueren, won. te Axel. 20 april. Maria Amalia Zannier, 55 j., ongeh., won. te Sas van Gent. 23 april. Dominicus Eduardus Johan nes Misseghers, 69 j., echtg. van Rachel Vercauteren, won. te Koe wacht. Catharina Adriana Oppe- neer, 81 j„ geh. gew. met Frans Riemens, won. te Zaamslag. 24 april. Maurice Alouis Marie Fer mont, 57 j., echtg. van Alice Ma- thilde de Roos, won. te Sas van Gent. 24 april. Maria Adriana Donze, 57 j., geh. gew. met Jaco bus van Drongelen. :r*" Prongelen, TERNEUZEN. In de week van 18 t/rn 25 april hebben zich in deze gemeente ge vestigd P. Drenth, Vlooswijkstr. 15, van Den Helder; E. C. Bravenboer, Nwe Kerkstr. 17, van Velsen; P. H. Kuijs, Nwe Kerkstr. 17, van Velsen; F. Brunnekreeft, Dennen straat 12, van Amsterdam. Vertrokken: H. A. J. M. Maas, Da Costastr. 12, naar Dordrecht; A. de Zeeuwde Feijter, Chry- santstr. 18, naar 's-Gravenhage E. VandammeHamerlinck, Sta tionsweg 53, naar WestdorpeA. J. Fokke de Goede, Tulpstr. 8, naar Nieuwvliet; W. J. van Leu ven, Emmalaan 1, naar Koude- kerke; Y. L. Grasv. d. Veen, Bernhardstr. 1, naar Sas van Gent, R. T. Soethaert, Bosjesweg 40, naar Westdorpe. TERNEUZEN WON VAN MIDDELBURG II met 5'/z414 Terneuzen besloot zaterdag te Middelburg het seizoen met een kleine overwinning op het twee de tiental van Middelburg. De Terneuzenaren mogen met de be reikte resultaten in seizoen '62— '63 tevreden zijn, want meerma len moest Terneuzen met enige invallers de strijd aanbinden, zo als ook zaterdag te Middelburg weer het geval was. De gedetailleerde uitslag: Middelburg II Terneuzen K. v. Belzendrs P. Mulder 01 F. de Schipper A. Stadhouders 01 W. Flissebaalje G. Djjselijnck Vz C. JonkheerC. Sehoemaker 10 W. SchellingJ. Npssen 01 J. BaartC. van Cadsand Vz. H. BijlsmaA. Beishuizen Vz L. Kuijl—H. Barentsen 10 H. Portier—L. J. Simpelaar 10 H. VermeulenC. Provoost 01 De Sowjet-Unie heeft zondag een onbemande kunstmaan ge lanceerd, de Kosmos-16. De satel liet bevat instrumenten voor een voortzetting van het ruimte-on derzoek volgens het program dat op 16 maart van het vorige jaar Totaal uitslag 4Vz.5Vz TIGRAN PETROSJAN ZIEK De uitdager in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, de Rus Tigran Petro sjan, heeft griep. De vijftiende partij tussen Petrosjan en Bot- winnik, die op zaterdag 27 april zou worden gespeeld, is daarom uitgesteld. Bond van zaterdagvliegers PRIJSVLUCHT UIT 's-HERTOGENBOSCH Snelheid le duif 1219 m, laat ste prijsw. duif 870 meter. 1 en 3. J. Dhaeze; 2, 4 en 6. W. de Vos; 5 en 10. J. Jansen; 7. door het persbureau Tass werd_ Gebrs Scheele; 8 en 9. D. Deur bekendgemaakt. waarder.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2