il Spoedbijeenkomst van Organisatie van Amerikaanse Staten Castro in Moskou Chroesjtsjov met pensioen Prins Albert de Ligne om het leven gekomen II 38 Nieuwe veiligheidsmaatregelen in Engeland W etsontwerp arbeidsongeschiktheid verzekering MEDEDELING HET WEER WEERBERICHT HOOSWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankertrs WJ abonnement: Terneuzen Dlrecteur-Hoofdredaeteur I. van de Sarde Redactie, adresNoordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand ƒ2.per week 48 et Lose- nrs fl et. DE VRUE ZEEUW MAANDAG 29 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5899 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De organisatie van Amerikaan se staten (O.A.S.) is zondag avond op verzoek van de Domi nicaanse republiek in spoedver gadering bijeengekomen. De re den van de bijeenkomst is dat troepen van Haiti zaterdag de Dominicaanse ambassade te Port-au-Prince zouden zijn bin nengedrongen en enige mensen vermoedelijk politieke vluch telingenzouden hebben mee genomen. Amerikaanse burgers in Port- au-Prince hebben van hun am bassade de raad gekregen levens middelen in te slaan en uit het centrum van de stad weg te blij ven. Deze waarschuwing volgde op een incident op vrijdag, toen eni ge gewapende mannen de chauf feur en twee leden van de lijf wacht van president Duvalier doodschoten, die twee kinderen van het staatshoofd begeleidden. Leden van de militie van Duva lier zouden als represaille zes mensen hebben gedood. In Haiti is een crisis ontstaan, doordat de president te kennen heeft gege ven, dat hij, zal aanblijven on danks het feit dat zijn ambts termijn op 15 mei afloopt. De oppositie die ondergronds werkt, heeft gewaarschuwd dat er een poging zal worden gedaan om Duvalier op genoemde datum af te zetten. De Dominicaanse vertegen woordiger bij de O. A. S., dr. Cal- venti, deelde tegenover journalis ten mee, dat zijn regering Haiti 24 uur de tijd had gegeven „de normale toestand te herstellen". Deze termijn zal hedenochtend zijn afgelopen. Dr. Duvalier, die 54 jaar Js, werd in oktober 1957 voor een termijn van zes jaar tot presi dent van Haiti gekozen. In april 1961 werd bekend gemaakt, dat hij voor een nieuwe ambtsperio de was gekozen. In september van dat jaar maakte zijn rege ring bekend, dat er een komplot was ontdekt om het staatshoofd te vermoorden. De Dominicaanse reupliek zal een krachtig protest bij de rege ring van Haiti indienen, aldus 'n woordvoerder van het Domini caanse ministerie van Buiten landse Zaken. De Dominicaanse republiek stelt Haiti verantwoor delijk voor de veiligheid van de Haitise vluchtelingen, die zich in de ambassade bevonden. Radio-Santo Domingo meldde zondagmiddag," dat de Domini caanse marine paraat was om naar Port-au-Prince te varen als de Haitiaanse regering de veili- heid van het Dominicaanse am bassadepersoneel en van de zich daar bevindende vluchtelingen niet zou garanderen. dépositaire: huidverzorgins- producten „lacöme" „dr. payot" jarenlange ervaring, dus vertrouwd adres. De Cubaanse premier dr. Fidel Castro is zondagmiddag per vliegtuig op het Moskouse vlieg veld aangekomen, waar hij o.a. werd verwelkomd door pre mier Chroesjtsjov en president Brenzjnjov. De Cubaanse leider was zater dag met een Russisch vliegtuig in Moermansk aangekomen. Bij zijn aankomst in Moskou was de Cubaansp premier gehuld in een zware bontjas met een bont muts. Premier Chroesjtsjov en hij omhelsden elkaar bijzonder hartelijk. In een auto, gezeten tussen de Russische president en de Russi sche premier, reed Castro naar Moskou langs een4met vlaggen versierde route. In alle grote kranten konden de Russen vrijdag lezen dat Chroesjtsjov heeft verklaard zijn positie niet eeuwig" te kunnen wijven bekleden. De algemene opinie scheen, dat men achter deze woorden niet teveel moet zoeken. De meeste kranten hadden een grote plaats ingeruimd voor de toespraak die de Russische pre mier woensdag j.l. voor produk- tiedeskundigen hield en waarin hü de opzienbarende opmerking maakte. Deze tot dusver sterk ste zinspeling op een eventueel aftreden nam in de vloed van woorden een onopvallende plaats in. Op een ander punt in zijn rede had hij zichzelf „zogezegd, van pensioengerechtigde leeftijd genoemd. In zijn toespraak had premier Chroesjtsjov voorts tegenge sproken, dat er een crisis heerst in de Russische economie. Hij, zei, dat de Amerikanen op dit geb'ied nog wel wat van de Rus sen konden leren. Scherpe kri tiek leverde hij op tekortkomin gen bij de Russische machine-, wapenings- en chemische indus trie. Ook zei hij, dat arbeiders die goed hun best doen extra vakantie zouden moeten krijgen. Hij kondigde strengere maat regelen aan tegen „zwendelaars, dieven, straatschenders en mis dadigers". De Russische vrou- den beloofde hjj te zijner tijd betere lingerie. Deskundigen der Amerikaan se regering op het gebied van Sowjetrussische zaken menen niet dat Chroesjtsjov van plan is partij- of regeringsposten prijs te geven. „Indien hij ooit terzijde zal treden, zal dit om gezondheidsoverwegingen ge schieden en dan zal hij zich waarschijnlijk voorgoed terug trekken", aldus deze deskun digen. Deze experts beschouwen pre mier Chroesjtsjovs jongste toe spraak als een verdediging van zijn eigen handelingen en die van de partijleiding tegen de jongste opstandige beweging van bepaal de kunstenaars en intellectuelen. „Chroesjtsjov verklaarde in feite dat de partij er altijd zal zijn, terwijl hij sterfelijk is. Hij wilde er klaarblijkelijk ook op wijzen dat hij niet voor zichzelf, maar voor de partij werkt", verklaar den zij. Deze Amerikaanse deskun digen menen ook dat Chroesjt sjov het Russische volk psy chologisch aan het voorbereiden is op de dag, waarop hij de re gering niet meer zal leiden en wel in de hoop dat het zich dan achter het gemeenschappelijke leiderschap van de partij zal scharen. De deskundigen menen dat het reusachtige verlies aan gezag in binnen- en buitenland, dat het gevolg zou zijn van een aftreden van Chroesjtsjov, een van de voornaamste redenen is, waar om een terugtreden van de Sow jetrussische leider als twijfel achtig moet worden beschouwd. De Amerikaanse deskundigen zijn het ook niet eens met gis singen, volgens welke Chroesjt sjov onder sterke druk zou staan van een groep in het Kremlin, die hem zoq willen verdringen. MISLUKTE POGING OM KINDEREN VAN DE PRESIDENT VAN HAITI TE KIDNAPPEN New Yorkse radiostations heb ben gemeld, dat leden van de van de burgerwacht op Haïti ten minste twee automobilisten heb ben gedood, nadat gewapende bandieten een chauffeur en twee lijfwachten hadden vermoord bij een poging om de kinderen van president Duvalier van Haïti' te ontvoeren. De burgerwachten zet. ten na het incident de straten af. De doden vielen, toen de auto mobilisten niet direct aan een bevel tot stoppen gehoor gaven. De kinderen van de president bleven ongedeerd. Op het Rode Plein waren dui zenden mensen samengestroomd, onder wie talrijke Cubanen. Na een bezoek van de gast aan het Mausoleum, waar het gebalsem. de stoffelijk overschot van Le nin ligt, volgde de officiële ver welkoming van de Cubaanse pre mier. Een harmonie-orkest speel de de twee volksliederen en er werden 21 saluutschoten afge vuurd. De ambassadeurs van de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk bevonden zich niet on der de aanwezige diplomaten. Engeland en Frankrijk onderhou den diplomatieke betrekkingen met Cuba, maar de Verenigde Staten doen dat niet. Een Russische radiocommen tator verklaarde dat het enthou siasme van de bevolking voor Castro misschien alleen overtrof fen was, toen premier Nehroe een bezoek aan Moskou bracht. In een welkorpstrede zei pre mier Chroesjtsjov „We begroe ten thans de held van het revo lutionaire Cuba, onze vriend en Strijdmakker, Fidel Castro. Zij die de vrede liefhebben zijn voor het nieuwe Cuba opgekomen en hebben gewaarschuwd: „Handen af van Cuba". De Amerikaanse imperialisten, aldus de Russische premier, be weerden dat Cuba hun onafhan kelijkheid bedreigen, doch ieder een weet dat Cuba niemand be dreigt. Hij zeide, dat Cuba niet alleen heeft gestaan in zijn 'strijd, doch dat het daarin was gesteund door de Sowjet-Unie en „andere socialistische landen". De Cubaanse eerste-minister, die vervolgens een rede hield, zei, terwijl een tolk zijn woorden vertaalde, dat „de imperialisten elke nationale bevrijdingsbewe ging in Latijns-Amerika zouden smoren als de Sowjet-Unie er niet was." Hij loofde de landen van het „socialistische kamp, die onder aanvoering van de Sow jet-Unie, Cuba hebben bijge staan door de Cubaanse suiker te kopen en het te helpen de noodzakelijke wapens te verwer ven". Toen de Cubaanse leider zijn rede had beëindigd klonk lang durig applaus van de op he Rode Plein verzamelde toehoor ders. Ook Chroesjtjsjov applau- diseerde en beide mannen ver lieten arm in arm het podium. De 50-jarige prins Albert do Ligne, een vooraanstaand lid van de Belgische aristocratie en suc cesrijk zakenman is zaterdag avond bij een auto-ongeluk bij Namen om het leven gekomen. Voorts is bij dit ongeluk het Britse kindermeisje van Wanda om het leven gekomen. Hubert Anciaux, gouverneur van de Belgische Nationale Bank, die aan 't stuur zat, werd zwaar gewond. Het 12-jarige dochter tje van prins Albert, brak beide benen. De twee Belgische inzittenden van de auto waarmee die van de gouverneur in botsing kwam, werden eveneens gewond. Prins Albert de Ligne is geen verwant van de koninklijke fa milie. Hij is de zoon van de ge wezen voorzitter van het Rode Kruis van België, die in 1920 ge zant in Nederland is geweest. Hij speelde een belangrijke rol bij de regeling der monetaire kwesties binnen het kader van Benelux en gemeenschappelijke markt. Hij is voorzitter van het Belgisch- Luxemburgs wisselinstituut en beheerder van de Bank voor In ternationale monetaire regelin gen. Prins Albert is onlangs, her steld van zware verwondingen die hij bij een auto-ongeluk in Frankrijk opliep. Anciaux is een vooraanstaand Europees financier en één van de architecten van de Benelux-Unie. Ook hij werd verscheiden jaren geleden zwaar gewond bij een auto-ongeluk. President Adolf Scharf herkozen Dr Adolf Scharf, de socialisti sche kandidaat voor het Oosten rijkse presidentschap, is bij de verkiezingen die zondag zijn ge houden, herkozen. Dr. Scharf is reeds zes jaar president. Dr. Scharf behaalde een meer derheid van 600.000 stemmen op zijn voornaamste tegenstander de Katholieke kandidaat Julius Raab. PRINSES BEATRIX IN CANADA Prinses Beatrix heeft in de wo ning van de Nederlandse ambas sadeur in Canada, A. H. J. Lo- vink, de pers te woord gestaan. De Prinses zei, dat het bezoek aan haar jeugdvriendin mevrouw SmithRöell de enige reden van haar bezoek aan Canada is. Ze zal de tijd in Ottawa voorname lijk doorbrengen met haar pete kind, de 17 dagen oude Beatrix- Claire Smith, die ze erg klein vond, „de kinderen van mijn an dere vrienden zijn al veel groter en ik was vergeten hoe klein ze waren", aldus Prinses Beatrix. Zowel de Prinses als haar secretaresse, mejuffrouw Wij nen, zeiden het te betreuren dat hun reis om de wereld een aan eenschakeling was van officiële verplichtingen, zodat er weinig tijd overbleef om te gaan winke len. Prinses Beatrix kwam ook terug op het incident van don derdag met enkele Canadese fotografen. Zjj zei, dat hun Ne derlandse collega's een duidelijk onderscheid maakten tussen haar privéleven en haar open bare leven. De Nederlandse foto grafen zouden haar nooit volgen wanneer zij ging winkelen of een bioscoop bezocht. Prinses Beatrix was dan ook zeer ontsteld, toen donderdag twee fotografen haar de weg trachtten te versperren toen zij uit de auto kwam. Op een vraag of zij ook de villa Stornoway, waar de koninklijke familie tij dens de oorlog was onderge bracht en die nu dient als offi cieel verblijf van de leider van de oppositie, zal bezoeken, zei Prinses Beatrix: „Ik zie er wei nig in om een huis te gaan be zoeken, waarin geen mensen wo nen, die ik nog van 20 jaar ge leden ken". Toen zij het huis van de am bassadeur uitkwam maakte de Prinses een praatje met de 82- jarige mevrouw Tempelmans Plat, die de Prinses wel vaak in Nederland had gezien, maar nog nooit van zo dichtbij. Mevrouw Tempelmans emigreerde 10 jaar geleden en woont nu in St. Pierre de Wakefield, ongeveer 30 km van de Canadese hoofd stad. Later op de dag gebruikte de Prinses de thee met mevrouw Vanier, de echtgenote van de gouverneur-generaal, die thans het bed moet houden vanwege de hartaanval, die hj-j kortgele den heeft gehad. Zondag is de Prinses naar Montreal gereden, waar zij haar vader ontmoette, met wie zij vervolgens naar Nederland te rug vloog. Prins Bernhard, die terugkeert van zijn bezoek aan Mexico en Prinses Beatrix zul len vandaag op Schiphol aanko men. HET MITNONGELUK IN DE VERENIGDE STATEN De lichamen van 21 slachtoffers van de mijnramp in Clarksburg zijn thans geborgen. Er is nu nog één mijnwerker vermist. Er be staat vrijwel geen hoop dat deze man nog in leven is. Morgen hoopt H.M. Koningin Juliana haar 54ste verjaardag te vele jaren te midden van haar Gezin, Land en vieren. Moge zij deze dag nog Volk herdenken. „Iedere Britse ambtenaar die in contact komt met officiële ver tegenwoordigers van een com munistische land moet voortaan een rapport daarover opmaken voor de instanties die belast zijn met het toezicht op de geheim houding op zijn departement", zo berichtte de ,-,Sunday Telegraph" zondag. Volgens dit blad gelden deze nieuwe veiligheidsmaatregelen voor alle regeringsfunctionaris sen, met inbegrip van hen die geen vertrouwelijke of geheime documenten in handen mogen krijgen. „Zelfs een telefoonge sprek of een eenvoudige uitwis seling van beleefdheden moet onmiddellijk worden gemeld", zo schreef het blad. De nieuwe instructies zijn waarschijnlijk uitgevaardigd naar aanleiding van in de laat ste tijd aan het licht gekomen pogingen van communistische diplomaten om via Britse ambte naren geheime gegevens aan de weet te komen. Zondagmorgen werd verno men, dat een 40-jarige Italiaan, Guiseppe Enrico Gilberto Martel- li, zaterdag voor een rechtbank in de Engelse plaats Southend- on-Sea is beschuldigd van over treding van de wet op staatsge heimen. Hij is tot 6 mei in voor lopige hechtenis teruggezonden. De tenlastlegging is gebaseerd op een bepaling in de wet die zegt, dat een ieder „die een over treding tracht te begaan" of „een ander aanspoort of aanzet tracht over te halen tot hef be gaan van een overtreding" zich aan dezelfde straf en vervolging blootstelt als wanneer hij de overtreding had begaan. „De mens, die in het heden daagse maatschappelijke ver keer arbeidsongeschikt wordt, kan de consequenties daarvan veelal niet dragen. De maat schappelijke rechtvaardigheid gebiedt evenwel, dat ook deze mens zijn levensontplooiing dient te hebben, waarbij niet ge discrimineerd wordt naar de oorzaak", aldus dr G. M. J. Veld kamp, minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, die vrij dag bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering heeft ingediend. Dit wetsontwerp beoogt één algemene, verplichte verzekering tot stand te brengen ter vervan ging van de thans bestaande wettelijke geregelde verzekering bij langdurige arbeidsongeschikt heid ingevolge de invaliditeits- en ongevallenverzekering. De werkingssfeer van de voorgestel de regeling strekt zich uit tot loontrekkenden. Onder speciale voorwaarden zijn onder de nieu we verzekering ook die personen gebracht, die in maatschappelijk opzicht met werknemers in loon dienst zijn gelijk te stellen en voorts 'ook degenen, die aange nomen werk verrichten zoals thuiswerkers, provisiereizigers en musici e.d. De voorgestelde regeling geldt niet voor het overheidspersoneel in de ruime zin en ook op het pensioenge rechtigde spoorwegpersoneel is de regeling niet van toepassing. Het verzekerdrzijn ingevolge de nu bij de Tweede Kamer aan hangig gemaakte WAO-wet zal niet aan een loongrens gebonden zijn. Recht op arbeidsongeschikt heidsuitkering bestaat, wanneer deze ongeschiktheid onafgebro ken 52 weken heeft geduurd. Tij dens deze wachttijd zal in het al gemeen uitkering ingevolge de Ziektewet of een daarvoor in de plaats tredende uitkering wor den ontvangen. De uitkering zal afhankelijk zijn van de mate van de ongeschiktheid en van de hoogte van het door de verzeker de verdiende loon. De duur van de verzekering zal op de hoogte van de uitkering niet van invloed zijn. Al naar gelang de mate van hun ongeschiktheid, zo wordt verder voorgesteld, zullen de in validen worden ingedeeld in in- validiteitsklassen. Aan elk van deze klassen (zeven) zal een be paald uitkeringspercentage (va riërend van tien tot tachtig pro cent) verbonden zijn, aangevend het percentage van het loon waarop de uitkering zal worden gesteld. Dit systeem brengt mee, dat bij toeneming van de Honden- en katten tentoonstellingen e.d. binnenkort weer toegestaan Vanaf 30 april mogen er in ons land weer honden, en kat tententoonstellingen worden ge houden. De minister van Land bouw heeft besloten ingaande 30 april het indertijd in het kader van de hondsdolheidsbestrijding ingestelde verbod in te trekken tot het bijeenbrengen van hon den en van katten voor keurin gen, tentoonstellingen, verkopin gen en dergelijke. mate van arbeidsongeschiktheid de uitkering wordt verhoogd. Het wetsontwerp voorziet in een welvaartsvaste uitkering. De middelen tot dekking van de kosten van de arbeidsonge schiktheidsverzekering moeten worden- opgebracht door de werkgevers en de verzekerden (elk 50 procent) Naar verwacht wordt zal de voor het gehele be drijfsleven, voor een voor alle takken van bedrijf en beroep dus, uniform vastgestelde pre mie ongeveer 3.1 procent bedra gen. Geen premie zal worden ge heven over het loon, dat het ma ximum-dagloon (thans ƒ24) te boven gaat. De Federatie Maleisië Enige oppositiepartijen van Malakka, onder meer de arbei derspartij, de progressieve volks partij en de verenigde democrati sche partij, hebben aan de Vei ligheidsraad van de V. N. in een memorandum verzocht uitstel van de vorming van de federatie Maleisië te bewerkstelligen, zo is zondag in Koeala Loempoer be kend gemaakt. In het memorandum, dat aan onder-secretaris van de V. N. tij dens diens bezoek aan Malakka vrijdag is overhandigd, wordt gezegd dat tijdens dit uitstel de tot nu toe opgewekte spanningen en emoties kunnen bekoelen, en dat de plannen kunnen worden geherwaardeerd en in een nieu we vorm kunnen worden gego ten. Voorts wordt gevraagd om een referendum over de vraag of de federatie moet worden ge vormd en wordt een volksstem ming in Noord-Borneo, Broenej en Serawak, alles onder V.N.. toezicht voorgesteld. Morgen, Koninginnedag, zal De Vrije Zeeuw op de gewone tijd verschijnen voor zover ons blad door onze bezorgers of agent schappen wordt bezorgd. Postbestellingen vinden op deze dag niet plaats. Redactie Dagblad De Vrije Zeeuw Somber weer Een omvangrijke depressie in het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland breidt zijn invloed geleidelijk uit naar het noorden van de Noordzee. Tegelijkertijd neemt de rug van hoge luchtdruk boven de Golf van Biscaje in be tekenis af. Tussen beide druk- systemen wordt met overwegend matige westelijke winden vochti ge lucht over de Britse eilanden naar ons land gevoerd. In deze lucht komt veel bewolking voor, waaruit plaatselijk wat regen of motregen zal vallen. Overigens zal het somber weer zijn met plaatselijk mist of nevel. De temperaturen, die zondag waar den bereikten van 10 graden aan de kust tot omstreeks 14 graden in het binnenland zullen onge veer dezelfde zijn. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot hedenavond. Af en toe regen Zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist en af en toe wat regen of motregen. Meest matige westelijke tot zuidwestelijke wind. In het zuiden van het land iets hogere, elders ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. MAANDAG 29 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.37 6.04 Terneuzen 6.12 6.39 Hansweert 6.52 7.19 Walsoorden 7.02 7.29 DINSDAG 30 APRIL v.m. n.m. Breskens 6.42 7.12 Terneuzen 7.17 7.47 Hansweert 7.57 8.27 Walsoorden 8.07 8.37 ZON op onder MAAN op onder April 29 5.16 19.59 9.55 1.37 30 5.14 20.01 11.00 2.23 x

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1