Hoessein vecht voor zijn troon Gevecht tussen rechtse en linkse troepen in Laos De zaak-Harster Afschaffing van loongrens Ziektewet' Spionage in Zuid-Amerika HET WER WEERBERICHT HOÖCWATER Radio De liock ZON- en MAANSTANDEN Frankering bil abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 4. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f 2.per week 48 et. T,ns<w* nrs 0 et. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 27 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5898 Versebilnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprlle per mm 16 et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels- adverter.ties)5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het is niet voor het eerst dat het bewind.-, van de jonge koning Hoessein van Jor danië aan een zijden draad hangt en als steeds legt hij grote persoonlijke moed aan de dag om dit bewind en wellicht zijn leven te bevestigen. Zodra zich demon straties in Jeruzalem hebben voorgedaan ten gunste van aansluiting van Jordanië bij de pas herenigde federatie tussen Egypte, Syrië en Irak, heeft koning Hoes sein zijn kabinet ontbonden en vervangen door een nieuwe ploeg, waarin een naast familielid een belangrijke plaats heeft. In./ een rede drong Hoessein erop aan de banden met de Verenigde Arabische Re publiek, die hem zo vijandig gezind is, niet geheel te verbreken door demonstra ties waartegen hij genoodzaakt is met alle kracht op te treden. Het is een bekend feit dat zo wel in het Jordaanse parlement als in kringen van officieren velen koning Hoessein zeer vijan dig zijn. Zelfs wanneer koning Hoessein bij een opstand zou Hamman hij Chroesjtsjov LAOS NEUTRAAL EN VRIJ VAN OORLOG Chroesjtsjov heeft de Verenig de Staten de verzekering ge geven dat hij het akkoord van Genève om Laos „neutraal en vrij van oorlog" te houden, vol ledig onderschrijft. Dit blijkt uit een communiqué, vrijdag in Moskou uitgegeven na een onderhoud van ruim drie uur in het Kremlin tussen Chroesjtsjov en de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Averell Harriman. Harri- man heeft Chroesjtsjov bij dit overleg een boo/lschap van pre sident Kennedy over de crisis in Laos overhandigd. HOGERE TEMPERATUREN Boven de Noordzee bevindt zich het centrum van een hoge- drukgebied dat zich langzaam naar het zuiden verplaatst. Ver wacht wordt dat ons land zich vandaag juist onder dit centrum zal bevinden. Er zal daarom wei nig wind staan. Langs de Waddenkust en de kust van Noord-Holland is later op de dag een draaiing van de wind naar noord tot noordwest mogelijk, waardoor mistvelden van de Noordzee het land kun nen binnendrijven. Elders zal het zonnig weer zijn, waarbij de maximumtemperaturen weer tot iets hogere waarden kunnen stijgen dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Overwegend zonnig weer Droog en onverwegend zonnig weer. Zwakke wind in hoofdzaak uit richtingen tussen oost en noord Iets hogere middagtempe- raturen. ZATERDAG 27 APRIL kunnen' rekenen op hulp van buitenaf, van Engeland of van de Verenigde Staten, dan nog zou deze hulp hem in de Arabi sche wereld tot een des te ver werpelijker figuur maken. De enige landen in het Midden-Oos ten die als vijanden van presi dent Nassers pogingen eenheid te scheppen mogen gelden, zijn de republiek Israël en het ko ninkrijk Saoedie-Arabië. Van Saoedie-Arabische zijde is de steun echter onzekerder, na dat dit land zich heeft verplicht zijn inmenging in de strijd tus sen koningsgezinden en republi keinen in het woeste en onher bergzame Jemen te staken in ruil voor het terugtrekken van de Egyptische troepen uit ge trokken wordt de situatie er in Jordanië alleen maar ongunsti ger op. De gevaren die koning Hoesseins troon bedreigen zijn dus vele. Daar staat tegenover dat Jor danië in Israël een geduchte bondgenoot vindt wanneer het er om gaat de huidige situatie te handhaven of te consolideren. Israël zou immers niet lijdelijk kunnen toelaten dat Jordanië zou worden opgenomen in de steeds klemmender keten van vijanden rondom zijn grondgebied. Een ander steunpunt voor koning Hoessein is dat de zo door president Nasser begeerde Arabische eenheid nog lang geen uitgemaakte zaak is. Nasser bij voorbeeld is gedeeltelijk afhan kelijk van steun uit de Sowjet- Unie, terwijl in Irak het commu nisme in alle felheid wordt be streden. Het is daarom niet waar schijnlijk dat de Egyptische pre sident er reeds op dit ogenblik belang bij zou hebben dat in Jor danië een revolutie zou1 worden ontketend, ondanks de felle pro paganda die in zijn land tegen Hoessein, „het speeltuig der im perialisten", wordt gevoerd. Het enige dat koning Hoessein kan doen om zich uit zijn toch vrij benarde positie te redden, is bin nenlands zich zoveel mogelijk te verzekeren van de steun van het leger en voorts zoveel ais hij kan bij te dragen tot het machts evenwicht tussen Israël en de Verenigde Arabische Kepubliek. Noordstraat 102 - Telefoon 8128 Terneuzen EERSTE FRUITBOMEN AANSTAANDE WEEKEIND IN BLOEI Naar verwachting zvllen in het aanstaande weekeinde de kersebomen en de vroege perebomen in Zuid-Limburg gaan bloeien en omstreeks 1 mei zullen ook de vroege pruimebomen zich in hun feesttooi steken. In Gelderland verwacht men in het komende week einde het begin van de bloei van kerse- en pruimebomen en van de vroege perebomen in de Betuwe en het land van Maas en Waal. In Utrecht voorspelt mén tenslotte de bloei van vroege kersebomen vanaf het komen de weekeinde, van pere- en pruimebomen vanaf begin volgende week, van kersebo men in de week van 29 april tot 5 mei en van appelbomen vanaf het weekeinde 4 en 5 mei. H. M. DE KONINGIN BEZOCHT P. T. T. H. M. de Koningin heeft donder dag een werkbezoek gebracht aan het staatsbedrijf der P. T. T. Foto: Hare Majesteit bewondert het model van een postkoets be gin negentiende eeuw in het Haagse postmuseum. AMNESTIE IN BULGARIJE Er is een amnestie afgekondigd voor alle Bulgaren die na 9 sep tember 1944 het land hebben ver laten. Volgens het desbetreffende decreet van het presidium van de nationale vergadering zullen de belanghebbenden hun in ueslag genomen bezittingen kunnen te rugkrijgen dan wel een dienover eenkomstige schadevergoeding ontvangen. Voorts zullen de ge meentelijke autoriteiten voor werk zorgen voor de terujjgeko- menen. BRITSE KORPORAAL VERDACHT VAN SPIONAGE Naar vrijdag bekend is gewor den, is kort na Pasen een korpo raal van het Britse Rijnleger in West-Duitsland aangehouden, omdat hij er van wordt verdacht geheime militaire documenten aan de Russische militaire missie te Bünde in Westfalen in handen te hebben gespeeld, van hun Twee compagnieën van het koninklijke Laotiaanse leger zijn sinds donderdag in de buurt van het dorpje Ban Nan Booaloe in gevecht gewikkeld met een ba taljon van de communistische Pathet Lao. Het plaatsje ligt on geveer 50 kilometer ten oosten van Svannahket in Zuid-Laos, aan de weg die naar Zuid-Viët- nam leidt. Dit heeft gisteren een woordvoerder van de generale staf der rechtse strijdkrachten van generaal Phoeni Nosavan meegedeeld. Volgens gezaghebbende weste lijke militaire kringen zagen de Pathet Lao-troepen zich genood zaakt terug te trekken. Volgens mensen die het hoofdkwartier van generaal Phoemi Nosavan, in Savannaket, zijn geweest heerste er onder de commandan ten aldaar een „jubelstemming" naar aanleiding van dit succes. Het aantal slachtoffers zou niet groot zijn, maar cijfers waren nog niet voorhanden. Volgens genoemde kringen waren de twee compagnieën rechtse troe pen donderdagavond naar het betrokken-gebied gezonden, ria- dat communistische militairen de afgelopen dagen verscheidene malen een aanval hadden onder nomen op een rechtse voorpost bij Ban Nan Boealao. Deze voor post ligt in het niet officiële, grensgebied tussen het door de troepen van Phoemi Nosavan en het door de Pathet-Lao bezette gebied. Het persbureau Nieuw-China, dat de radio van de Pathet-Lao aanhaalde, meldde donderdag avond dat de rechtse troepen een aanval voorbereiden op Xieng Koeang in de Vlakte der Krui ken. Van gezaghebbende zijde werd gisteren vernomen dat van vier Pathet-Lao-stellingen uit, donderdag mortiervuur was af gegeven op het gedeelte van de Vlakte der Kruiken dat nog in handen is van de neutralistische troepen onder generaal Kong Le. De neutralisten zouden niet heb ben teruggevuurd. De beschie ting gebeurde onder de ogen van de waarnemers die in dienst van de internationale controlecom missie naar de vlakte zijn gezon den. v.m. n.m. Breskens 4.02 4.23 Terneuzen 4.37 4.58 Hansweert 5.17 5.38 Walsoorden 5.27 5.48 ZONDAG 28 APRIL v.m. n.m. v.m. n.m. Breskens 4.48 5.09 Terneuzen 5.23 5.44 Hansweert 6.03 6.24 Walsoorden 6.13 6.34 MAANDAG 29 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.37 6.04 Terneuzen 6.12 6.39 Hansweert 6.52 7.19 Walsoorden 7.02 7.29 ZON op onder op Dri] 27 5.20 19.56 8.03 28 5.18 19.58 8.55 29 5.16 19.59 9.55 30 5.14 20.01 11.00 MAAN 0.39 1.37 2.23 KONING HOESSEIN SPREEKT TOT ZIJN AANHANGERS Op (le foto spreekt koning Hoes sein van Jordanië in Aminan een menigte toe, welke haar aanhankelijkheid betuigde. REPUBLIKEINSE KRITIEK OP KENNEDY'S BELEID De voorzitter van de republi keinse fractie van het Ame rikaanse huis van afgevaardig den, Wilson, heeft donderdag de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Averell Harriman, een grote mislukking genoemd. In een toespraak voor de jaar lijkse conferentie van republi keinse vrouwen viel Wilson ook de buitenlandse politiek van de regering-Kennedy aan. Hij stelde voor, dat de Verenigde Staten aan de Sowjet-Unie 'n ultimatum zouden stellen om binnen 30 da gen alle Russische troepen uit Cuba terug te trekken op straffe van verbreking van de diploma tieke betrekkingen. Wat betreft Laos, zei Wilson, dat zoals de republikeinen vijf tien maanden geleden „gevreesd en voorspeld hadden" de politiek, die door de thans in Moskou ver blijvende Harriman was ontwor pen, leidt tot een communistische machtsovername in dat land, De indiening van het wetsont werp op de arbeidsongeschikt heidsverzekering gaat onder meer gepaard met een ontwerp van de wet tot aanpassing van de huidige ziektewet aan de A.O.W.-wet. Deze wijziging heeft onder meer betrekking op het afschaffen van de thans in de ziektewet voorkomende loon grens. In deze Memorie van Toelich ting wordt onder meer gesteld, dat deze wijziging in hoofdzaak van betekenis is voor het perso neel in kleinere ondernemingen, dat zijn in het algemeen groepen van werknemers met een loon- inkomen tot ongeveer 14.000 a 15.000 in het midden- en klein bedrijf op het gebied van handel ambacht, vervoer, dienstverle ning, landbouw, tuinbouw ei ondermeer veehouderij. De schrapping van de loon grens is mede een noodzake lijke en onvermijdelijke conse quentie van de samenstelling van de ongevallenwetten die nooit een loongrens hebben gekend) met de ziektewet en de invalidi teitswet. De schrapping leidt tot de noodzaak een zelfstandige loongrensbepaling in het ont werp ziekenfondswet te brengen, waarmee de van vele zijden be pleite ontkoppeling een feit zal worden. In veel gevallen treedt er geen verandering op door het feit, dat Het Beierse ministerie van bin nenlandse zaken heeft gisteren de inhoud bekendgemaakt van een verklaring, waarin een voor malige verbindingsofficier van Prins Bernhard enige jaren ge leden de voormalige chef van de Sicherheitsdienst Wilhelm Har ster heeft aanbevolen. Deze ver klaring, welke-op 5' juni 1956 door de heer P. Prins werd af gegeven, luidt als volgt: „Uit eigen waarneming en uit mede delingen van mijn medewerkers heb ik de absolute indruk gekre- de loongrens wordt afgeschaft, omdat ook thans in de meeste grote en middelgrote bedrijven reeds aan het personeel met een inkomen boven de loongrens in geval van ziekte het loon veelal wordt betaald. T s jechoslowaken gearresteerd Iri de laatste dagen zijn in Ar gentinië vier leden der Tsjecho- slowaakse handelsmissie in Ar gentinië, onder wie de leider van deze missie, Heindrich Bula, ge arresteerd onder verdenking van spionage. Zij zouden bovendien in Verbinding hebben gestaan met leidende Argentijnse com munisten. De communistische partij is sinds een jaar in Argen tinië, verboden. De Tsjechoslowaakse gezant in Argentinië, Jaroslav Pscolka, heeft tegen deze arrestaties bij de Argentijnse minister van Bui tenlandse Zakeni, Munoz, gepro testeerd en 'n onlangs uitgevaar digd Argentijns decreet inzake visa voor technici uit Oostelijke landen „discriminatoir" genoemd. Volgens een woordvoerder van het ministerie zal Pscolka daar om waarschijnlijk binnen een dag tot ongewenst persoon wor den verklaard. Het Argentijnse blad „La Ra- zon" schrijft voorts dat in Lima (Peru) een lid van de luchtvaart missie van de Ver. Staten in Ar gentinië, Minetti, 'is gearresteerd op beschuldiging van spionage. Hij zou aan communistische agen ten inlichtingen hebben ver schaft. RUSSISCHE STRAALJAGER HINDERDE TWEE AMERIKAANSE HEFSCHROEF VLIEGTUIGEN BOVEN BERLIJN Een Russische straaljager is gistermorgen boven Berlijn en kele malen twee Amerikaanse hefschroefvliegtuigen tot op on geveer 500 meter genaderd. Er is echter geen sprake van „langs- scheren" geweest en er zal van Amerikaanse zijde dan ook geen protest worden ingediend, zo heeft een Amerikaanse woord voerder meegedeeld. De Russische vertegenwoordi ger bij het Berlijnse luchtveilig- heidscentrum van de vier be- zettingsmogendheden heeft „zo als gebruikelijk" tegen de vlucht van de hefschroefvliegtuigen bo ven Oost-Berlijn geprotesteerd, maar dit protest is afgewezen, aldus de woordvoerder. Volgens hem maakte één van de toestel len ,n vlucht in de contrölezóne van Berlijn, die het over gedeel ten van Oost- en West-Berlijn voerde. Het andere toestel vloog langs de sectorgrens, maar is boven westelijk gebied gebleven. Russische afgevaardigden bij het luchtvaartveiligheidscentrum hebben in het verleden de waar schuwing geuit dat westelijke hefschroefvliegtuigen die boven Oostberlijns gebied verschijnen naar beneden kunnen worden geschoten. gen, dat dr. Harster steeds er naar heeft gestreefd, zijn functie binnen de hem gestelde grenzen rechtvaardig en correct en met' begrip voor de noden van de Nederlandse bevolking te ver vullen." Hét Bpierse ministerie maakte de inhoud van de aanbeveling bekend om aan te tonen, dat Harstér .in .1956 niet lichtvaardig in dienst is'genomen. Op 17 april j.l.' werd, hij 'wegens .„bewezen ongeschiktheid" gepensioneerd. In München loopt op het.ogen blik een .gerechtelijk onderzoek naar hét," optreden van Harster in Nederland. Dit is .'ook het geval ten'aan- "zien van Willi Zöpf, een voor malige medewerker van Harster. Dit onderzoek betreft beschul digingen, dat Zöpf deel zou heb ben genomen aan de deportatie van .Nederlandse Joden. Zöpf heeft al eens in arrest gezeten, 'maar hij mqest in december 1960 worden vrijgelaten, omdat er geen gronden voor een verdere detentie aanwezig werden ge acht. MIJNONGELUK EIST DODEN IN DE VERENIGDE STATEN In een kolenmijn bij Clarks burg in de Amerikaanse staat Virginia heeft zich donderdag avond een ontploffing voorge daan. Van de ondergrondse mijn werkers ontbraken er 22 op het appèl, zo heeft de mijndirectie meegedeeld. Van de ploeg van 51 mijnwer kers hebben zich 29 na de ont ploffing gemeld. Van directiezijde werd meege deeld dat de vermisten aan het werk in een tunnel waren, onge veer anderhalve kilometer van de voornaamste mijngang. Vrijdag zijn de lijken geborgen van 14 van de 22 mijnwerkers die sinds donderdagavond wer den vermist. Er bestaat nauwe lijks hoop meer op overlevenden.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1