„De marskramerspionnen" in Thailand Het weer Zuidmolukken herdenken stichting republiek Oorlogsmisdaden HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT VRIJDAG 26 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5897 NIEUWE COMMUNISTISCHE TAKTIEK KLEINE GESCHENKEN ONDERHOUDEN DE VRIENDSCHAP Iets minder koud DUUR VAN DE EERSTE OEFENING wordt GEHANDHAAFD GRIEKENLAND WIJST BELGISCHE JURIST UIT Adenauer zal zijn houding ten aanzien van het Frans- Duitse vriendschaps verdrag niet laten beïnvloeden Ciniaste Beatrix HELENCA „EIGEN HAARD" MOEDER EN TWEE ZOONTJES BIJ EEN GASONTPLOFFING GEDOOD IN GENT WEER OVERLEG OVER KWESTIE-KASJMIER TUSSEN INDIA EN PAKISTAN VIER DODEN BIJ MIJNBRAND IN GELSENKIRCHEN Girostop opgeheven Frankerlns bi) abonnement: Terneuzen Directéur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie, adresNoordstraat 55—57. Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal! per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ot. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. (Van onze correspondent te Singapore) In de jaren 1955 en 1956 brak zich een andere richting baan met betrekking tot de toepassing van de buitenlandse politiek van China en Rusland in Zuidoost-Azië. De onderlinge verhoudingen der com munistische landen ten opzichte van de te voeren machtspolitiek naar buiten werden toen ingrijpend gewijzigd. Als uitgangspunt van het leidend principe zou gelden dat een nieuwe, derde wereldoorlog tussen Oost en West in hoge mate afhankelijk zou zijn van houding en politieke instelling van de Aziatische, Afrikaanse en van de Latijns-Amerikaanse volken (bv. Cuba) De Russische leiders lieten de leidende gedachte van Stalin dat de machtsovername slechts mogelijk zou zijn middels het ontkete nen van een gewapende opstand in het desbetreffende gebied, val len en zij bepaalden dat een zodanige overname slechts mogelijk zou zijn langs een vreedzame weg. Rusland en rood-China hebben ter uitvoering van die politieke richtlijn een aantal maatregelen getroffen en dezer dagen kwam aan het licht, dat de niet en of nog niet communistische landen Birma, Thailand, Laos, Kambodja, Malaya en Vietnam zouden be horen tot het (rood)-Chinese belangengebied en dat deze landen in de naaste toekomst dus zouden vallen buiten de Russische controle en voorts, dat Afghanistan, India en het westelijk daarvan gelegen Aziatische gebied deel zou uitmaken en zou gaan behoren tot de Russische belangensfeer terwijl Indonesië als zogenaamd niemandsland zou worden beschouwd. TERING GING ZIJN EIGEN GANG De volksrepubliek China heeft, zich niet gehouden aan de spel regels en is met groot succes be zig invloed te verkrijgen, te be houden en uit te breiden in ge bieden welke deel zouden uit maken van het Russische inte resse-gebied (bijv. India, Cey lon). Van de zijde van rood-China wordt ook alles in het werk ge steld de in Birma aan de gang zijnde burgeroorlog op gang te houden. Hier is het, dat de hou ding en de meningen van Russi sche en van Chinese machtheb bers met elkaar in botsing kwa men. Rusland wilde een nieuwe koers en China wenste de oude die van Stalin onder alle omstandigheden in de praktijk uit te voeren. De politieke strijd tussen Rus land enerzijds en China ander zijds is thans in volle gang. Bij de moord op de minister van Buitenlandse Zaken van Laos, Pholsena, is wel overdui delijk gebleken dat het met de politieke stabiliteit en met het waarborgen van de persoonlijke veiligheid der burgers in een land, dat voor tweederde door communisten en voor éénderde door zogenaamde neutralen wordt beheerst, zoals immers in Laos het geval is, droevig is ge steld. In dit koninkrijk dat door twee prinsen en een generaal wordt bestuurd en waar de politieke toestand zich steeds meer toe spitst, bereiden de communisten zich openlijk voor om hun ge welddadige woelarbeid mede uit te strekken tot het naburige Thailand. DE TOEGEPASTE TAKTIEK IN THAILAND De rode franc-tireurs in (lat deel van de wereld, zijn thans op het idee gekomen om de door in Rood-China opgeleide geheime agenten, vertrouwd te maken met een andere taktiek ter be reiking van het voor ogen staan de doel. De daarbij gebezigde methoden zijn zó eenvoudig ge bleken, dat we ons met verbazing hebben afgevraagd hoe het toch wel mogelijk was, dat de daar voor verantwoordelijke autori teiten in het andere kamn de achtergrond van deze nieuwe vorm van woelarbeid der com munistische agenten, zó laat te laat onderkenden. Aan het licht is gekomen, dat de in Rood-China opgelei de geheime agenten zich aan dienen als reizende kooplie den die in groepjes van hoog- In de nacht van donderdag op vrijdag bereikte de noordelijke grens van het wolkengebied, dat ons gisteren de gehele dag van zon heeft beroofd, de noorde lijke provincies. Het gebied met opklaringen breidt zich geleide lijk verder naar het zuiden uit, VRIJDAG 26 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.18 3.42 Terneuzen 3.53 4.17 Hansweert 4.33 4.57 Walsoorden 4.43 5.07 ZATERDAG 27 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.02 4.23 Terneuzen 4.37 4.58 Hansweeri 5.17 5.38 Walsoorden 5.27 5.48 ZON MAAN op onder op onder April 26 5.22 19.54 7.20 23.30 27 5.20 19.56 8.03 28 5.18 19.58 8.55 0.39 29 5.16 19.59 9.55 1.37 30 5.14 20.01 11.00 2.23 zodat het vandaag vrij zonnig zal zijn. De temperatuur kan daardoor tot iets hogere waar den oplopen dan gisteren, toen over het algemeen niet meer dan 9 graden C. gemeten werd. Bo ven de Noordzee bouwt zich het centrum op van een hogedruk- gebied, waardoor in onze omge ving de wind in de noordoost hoek blijft. De kans op neerslag is daarom ook voor de komende dagen zeer klein. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot hedenavond. Opklaringen Zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en" oost. Over het algemeen iets hogere middag- temperaturen. MILTVUUR IN VENRAY Bij keuring van een nood- slachting ontdekte de Veeartse- nijkundige Dienst te Venray gis teren de zo gevreesde en zeer besmettelijke miltvuurziekte. Het besmette vlees is vernie tigd; de slagerij en het bedrijf van de landbouwer Gellings uit Merselo onder de gemeente Ven ray, waar het dier vandaan kwam, zijn ontsmet. rieel ondersteund door het ge ven van geschenken in de vorm van kleding, medicamen- stens twaalf man sterk de af gelegen grensdorpen in Thai land aandoen en dan nog bij voorkeur die dorpen met hun aanwezigheid vereren waar van tevoren reeds is vastge steld dat onder de bewoners een latente ontevredenheid heerst. De kritiek op de onvol doende hulp en steun van de ver in Bangkok zetelende re gering, werd door de aldus binnengesmokkelde commu nistische propagandaschriften opgevoerd en ook nog mate- ten, radiotoestellen, schoenen, zaaigranen en dergelijke. De in die zo ver van de be schaafde wereld gelegen grens dorpen (in feite achtergebleven gebieden) ten geschenke aange boden goederen deden de be woners in hun armoede goed en zij moesten mede gelet op hun beperkt voorstellingsvermogen wel tot de ontdekking komen, dat het er in de communistische wereld toch niet zó slecht aan toe ging als door het „beschaaf de Westen" werd voorgesteld. Op deze wijze werd de kiem voor het communisme gelegd en daar kleine geschenken de vriendschap onderhouden, doken op gezette tijden deze rode mars kramers weer op in de betrok ken grensdorpen om weer goed en wel te doen. Het in de harten der bewoners uitgestrooide, com munistische zaad heeft daardoor wortel geschoten, begon te ont kiemen en was al tot een teer plantje opgegroeid, voor de in Bangkok zetelende regering van het een en ander op de hoogte kwam. TEGEN MAATREGELEN Vastgesteld werd, dat de communistische woelagenten voornamelijk afkomstig zijn uit Laos en uit het naburige Noord-Vietnam. De minister-president van Thailand, maarschalk Sarit Thanarat, is nu voor de dag gekomen met tegenmaatrege len in de vorm van een hulp program dat door de Verenig de Staten zal worden gefinan cierd. In de desbetreffende door de communisten „storm- rijp" gemaakte grensgebieden, zullen in allerijl scholen en bruggen worden gebouwd, we gen aangelegd terwijl van re geringszijde aan de landbouw in die gebieden grote facilitei ten worden verleend. Deze maatregewen zullen worden ge- volgd door weer nieuwe, wel ke voornamelijk betrekking hebben op de bestrijding van de communistische infiltraties in het land, de grensbeveili- ging en de bewaking der gren zen alsmede de legering van troepeneenheden in de bedreig de gebieden. De regering van Thailand heeft intussen aan de Amerikaanse gezant in Bangkok de heer Ken neth Young, verzocht om presi dent Kennedy van de gang van zaken in Thailand op de hoogte te brengen en om extra finan ciële hulp en bijstand verzocht. Dit verzoek ging gepaard met de mededeling of is dit een drei gement? dat, indien Amerika niet tot het verlenen van extra hulp aan Thailand bereid zou zijn, de regering ervan zich ge noodzaakt zou zien om de posi tie van Thailand als lid van de S.E.A.T.O. (Zuid-Oostaziatische Verdragsorganisatie) alsook de tot nu toe gevoerde anti-commu nistische politiek der regering, aan een nader onderzoek te on derwerpen. Opgemerkt zij, dat intussen bij monde van de heer Kenneth Young, aan de regering van Thailand zekere toezeggingen inzake Amerikaanse militaire en financiële hulp en bijstand zijn gedaan. (Nadruk verboden.-/ HET HUWELIJK IN LONDEN De heer en mevrouw Ogilvy ver laten na de voltrekking van hun huwelijk de Westminster Abbey in Londen. Hoewel de spanning rondom Berlijn thans wellicht niet gro ter is dan voor augustus 1961 blijft deze kwestie een latente bron van spanning, die ieder ogenblik accuut kan worden. Daarenboven wordt de in de Europa vereiste militaire paraat heid in het huidige tijdsgewricht mede beïnvloed door gebeurte nissen elders. Om deze redenen meent de regering dat de huidige duur van de eerste oefening moet worden gehandhaafd. Aldus de minister van defen sie, ir. S. H. Visser, in de Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting 1963 van het departement van defensie. Griekenland heeft de secre taris-generaal van de Belgische commissie voor de rechten van de mens gelast het land onmid dellijk te verlaten. De secretaris generaal, de Belgische jurist Pierre Cornil, was dinsdag met een internationale delegatie in Athena aangekomen. De dele gatie wil aandringen op amnes tie voor politieke gevangenen in Griekenland. De reden van de maatregel is niet bekend. E anselier Adenauer heeft don erJag het Westduitse par- lemen'; verzocht zijn houding ten aanzien van het Frans-Duit- Nog een plaatje van het bezoek van H. K. H. Prinses Beatrix aan New York; voordat de Prinses in een helikopter een rondvlucht boven de metropool ging maken, had zij zich met haar filmcamera als een volleerd cineaste achter het raam opgesteld. De Molukkers in Neder land biijven vasthouden aan hun ideaal van de eigen republiek R. M. S. Ter gelegenheid van de dertiende verjaardag van het proclameren dezer republiek liet het hoofd van de politieke mis sie ir. J. A. Manusama daaraan geen twijfel bestaan tijdens een persconferentie in de Haagse dierentuin. Ir. Manusama verklaarde, dat president mr. dr. Chris Soumo- kil op Ceram de strijd tegen Indonesië met zijn partizanen nog steeds volhoudt in een ge bied, dat een derde kleiner is, dan Nederland. Deze strijd wordt zo zeide hij, gesteund door een eigen kerkelijke organisatie en bijgestaan door Islamitische geestelijke leiders. DAMESPANTALONS Alle maten en vele kleuren vanaf 24,50. Enorme sortering. SPORTHANDEL NOORDSTRAAT 76 Op elfde verdieping Een 28-jarige moeder en haar twee zoontjes van vïer jaar en acht maanden zijn donderdag bij een gasontploffing in Gent om het leven gekomen. Het ongeval deed zich voor op de elfde verdieping van een flat gebouw. Een loodgieter, die op de twaalfde verdieping aan het werk was, rook de gaslucht. Hij belde aan bij de woning en ver moed wordt, dat de vonk van de elektrische bel de ontploffing heeft veroorzaakt. Aanvankelijk werd medege deeld, dat een lek In de gaslei ding de oorzaak was, doch vol gens andere berichten werd een open gaskraan ontdekt. Voljgens artsen, die de lijkschouwing ver richten, waren de vrouw, die ge scheiden van haar echtgenoot leefde, en haar twee kinderen al overleden, voordat het gas tot ontploffing kwam. De loodgieter liep bij de ont ploffing ernstige verwondingen op. Het gebouw liep schade op en van een twintigtal woningen werden de ruiten vernield. Een aantal muren scheurden. se vriendschapsverdrag niet te laten beïnvloeden door „een toe vallige samenloop van omstan digheden en tijdelijke politieke stemmingen in Europa". Het Verdrag is „een historische ge beurtenis, die van het grootste belang is voor de vrede in Euro pa en de wereld", zo zei hij. De bondsdag, die het wetsontwerp inzake ratificatie van het ver drag in eerste lezing behandelde, ontving de toespraak van de kanselier met luid applaus. De geest der. 25000 Molukse bannelingen in Nederland is on gebroken, zo zeide hij. Nog geen twee procent der Ambonnezen heeft onlangs de komst van de nieuw Indonesische wegberei der verwelkomd. Spr. verklaarde, dat gisteren aan de Commissarissen der Ko ningin in Drente, Gelderland, Noord-Brabant, Zeeland en Zuid- Holland een petitie is aangebo den, waarin de hoop wordt uitge sproken, dat het Nederlandse volk en zijn regering steeds vol doende begrip zullen opbrengen voor de rechtvaardige zaak van de republiek der Zuid Molukken en voor het leven in den vreem de der Zuidmolukse réfugés hier te lande. Deze perities zijn door groepen demonstranten aangeboden. Zij voerden vlaggen mee alsmede spandoeken met een tiental leuzen o.m. „Wij zijn geslagen, maar niet verslagen". Tevens is een door de voor zitter van de federatie van Zuid- Molukse belangenorganisaties, ds. S. Metiary getekend telegram aan de minister-president gezon den, waarin wordt herinnerd aan gedane beloften en toezeggingen. Getuigd wordt van de wil tot onafhankelijkheid en ge vraagd wordt om meeleven en steun bij de verdediging van de rechten van de mens door de vrije wereld. Tijdens de persconferentie verklaarde ir. Manusama nog, dat naar Indonesië teruggekeer de Ambonnezen slecht behan deld worden en geen kans krij gen om van het door Nederland verstrekte retourbiljet gebruik te maken. Hij staafde deze be wering met een brief van een lid van één der teruggekeerde groepen. Ook verklaarde hij een kort geding te hebben aangespannen tegen de Nederlandse regering met de eis om 37 in Sorong op Nieuw Guinea zijnde in levens gevaar verkerende Zuid Moluk kers te laten overkomen. India en Pakistan hebben don derdag besloten op 15 mei in Nieuw Delhi weer overleg te ple gen over de kwestie-Kasjmier, Pakistans minister van Bui tenlandse Zaken, Zoelfiear Ali Bhoetto, zei in Karatsji, waar beide landen besprekingen had den gevoerd over dit 15 jaar oude geschil, dat de komende bij eenkomst in Nieuw-Delhi de zesde in deze reeks de laatste zal zijn. Hij en de leider van de Indi sche afvaardiging, Sardar Swa- ran Singh, ontkenden echter, dat Pakistan de eis had gesteld dat het geschil uiterlijk op 31 mei geregeld moet zijn. Beide par tijen schakelden voorts de moge lijkheid uit van een „topconfe rentie" op korte termijn van pre sident Ajoeb Chan van Pakistan en premier Nehroe van India omdat de kloof tussen beide par tijen „zeer groot" is gebleven. Westelijke waarnemers voegden hieraan toe, dat er op de bijeen komst in Karatsji maar weinig voortgang was geboekt. f De 52-jarige postbeambte Leo nard Sfcherer uit Sonthofen in Beieren, wordt ervan beschul digd dertig weerloze Russische vrouwen en kinderen levend ver brand te hebben tijdens opera ties in 1944 tegen Russische ver zetsstrijders. Scher.er, die zich sinds decem ber 1962 in preventieve hechte nis bevindt, wordt thans ten laste gelegd de Russen in een schuur opgesloten te hebben en deze in vlammen te hebben doen opgaan. Honderd getuigen uit Duits land en het buitenland zullen gehoord worden. De beschuldig de heeft gezegd op hoger bevel gehandeld te hebben. Als hij niet gehoorzaamd had, zou hij voor een krijgsraad zijn gedaagd. Als laatste instantie heeft de Westduitse administratieve recht, bank in Berlijn een verzoek van de voormalige SS-brigadecom- mandant Willy Weidermann op toekenning van pensioen afge wezen. (Weidermann werd in 1942 tot hoofd van de politie in Praag benoemd). Procureur-generaal Zinnall van het gerechtshof in Frank fort en de Frankfortse officier van Justitie dr. Steinbacher zijn begin deze week naar Oost- Duitsland gereisd om daar be zwarend materiaal te verzame len voor het proces tegen de 59- jarige professor Werner Heyde, alias Sawade, die beschuldigd wordt van moord op meer dan 100.000 mensen in de nazi-perio de. De beklaagde heeft na de oorlog onder de schuilnaam Fritz Sawade in Flensburg als zenuwarts gewerkt. Reeds de december 1962 heb ben twee officieren van Justitie uit Oost-Duitsland in Frankfort belastend materiaal tegen Heyde overhandigd. Het proces tegen Heyde be gint in de zomer in Limburg an der Lahn. Bij de bestrijding van een brand in de mijn Graaf Bismarck II te Gelsenkirchen zijn in de nacht van woensdag op donder dag vier mensen om het léven gekomen. De brand was maandagavond op een diepte van 940 meter uit gebroken. Volgens een medede ling van de maatschappij waren de vier mannen „in de brandgas bevattende hete luchtstroom te rechtgekomen" en hadden zij daardoor het leven verloren. De bedrijfsleiding heeft meegedeeld, dat nog niet valt te zeggen wan neer de werkzaamheden in de mijn kunnen worden hervat. Met ingang van gisteren is het weer mogelijk een rekening te openen bij de postcheque- en girodienst. De girostop, die op 28 juni 1961 moest worden inge voerd is daarmee opgeheven.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1