J Erhard tot bondskanselier gekozen Ontspanning in Laotiaans conflict Persconferentie van koning Hoessein Uitwisseling van Cubaanse- Amerikaanse gevangenen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN President Ben-Zvi van Israël overleden Prins Bernhard sprak voor het I. K. K. in Mexico WOENSDAG 24 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5895 DOODVONNISSEN OP CUBA KONING HOESSEIN ZOU ENGELAND OM MILITAIRE HULP VERZOCHT HEBBEN Radio Koek AMERIKANEN MOETEN POLITIEK IN MIDDEN-OOSTEN HERZIEN WEER PAMFLETTEN MET BRITSE GEHEIMEN RUSSEN BOMBARDEREN VERSTOPTE RIVIER KONGO VERMIST VOORBURGS JONGETJE IN VLIET VERDRONKEN Frankering bö abonnement*. Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur van 3e Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct:'minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kieine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De vader van het Duitse „Wirtschaftswunder", Ludwig Erhard, zal naar alle waarschijn- lijkheid de nieuwe Westduitse bondskanselier worden. De par- lementsfractie van C. D. V. en C. S. V. maakte dinsdag een ein de aan al geruime tijd durende opvolgingskwestie door de 66- jarige populaire minister van Economische Zaken ere vice- kanselier als haar kandidaat aan te wijzen voor de post van twee de regeringsleider na de oorlog. De 87-jarige bondskanselier Konrad Adenauer, die al in 1961 had beloofd, in de herfst van 1963 te zullen aftreden, heeft zich tot het laatst verzet tegen de verkiezing van Erhard, in wie hij wel een economische expert van de eerste orde, maar geen politicus ziet. De feitelijke beslissing ten gunste van Erhard was al maan dag in het fractiebestuur na een bespreking van vier-en-een-half uur tegen de zin van Adenauer gevallen. De fractievoorzitter, Heinrich von Brentano, zou bondspresident Lübke onverwijld op de hoogte stellen van het be sluit. Lübke zal dit na het aftre den van Adenauer aan het par lement voorleggen. Erhard kan dan met eenvoudige meerderheid tot bondskanselier worden geko zen, als tenminste hetgeen te verwachten valt de vrije de mocraten (de coalitiepartners van de christen-democraten) zijn kandidatuur steunen. Adenauer heeft, naar bekend, nog begin deze maand verklaard, dat hij in oktober of november wil aftreden. Na de zware neder laag, die hij maandag in hei fractiebestuur heeft geleden, sluit men in welingelichte krin- Een Cubaan die in de Verenig de Staten tot een gevangenis straf van 20 jaar tot levenslang was veroordeeld, omdat door zijn toedoen in 1960 bij een gevecht in een Newyorks restaurant een negenjarig meisje om het leven kwam, is in vrijheid gesteld en naar Cuba gezonden. Gouver neur Rockefeller van de staat New York had meegedeeld, dat de federale regering hem had verzekerd, dat de invrijheidstel ling van de 31-jarige Francisco Molina del Rio zou bijdragen tot de vrijlating van 21 Amerikaan se gevangenen, die inmiddels maandag in de Verenigde Staten zijn teruggekeerd. Molina doodde het meisje bij een gevecht tussen voor- en tegenstanders van premier Cas tro van Cuba. Als hij ooit in de V. S. terugkeert, wacht hem als nog eert levenslange gevangenis straf. NOORDOOSTELIJKE WIND Ons land ligt in het overgangs gebied tussen twee hogedrukge- bieden, een boven Scandinavië en een boven Spanje. Dit zal voor de noordelijke en zuidelijke helft van het land een groot verschil maken. Met de overwegend zwakke wind, die in hoofdzaak waaien zal tussen oost en noord, dringen heden in het noordelijke kustge bied mistvelden van de Noord zee binnen, terwijl zich meer in het binnenland een lage bewol king zal handhaven. De tempera turen zuljen daar dan ook aan zienlijk lager liggen dan dinsdag. In het zuiden blijft de wind con tinentale lucht uit Duisland aanvoeren. Deze lucht is onsta- bied, zodat er zich na verwarming ervan tot omstreeks 20 graden, buien in ontwikkelen. Buien met onweer kwamen dinsdagmiddag in het noordoosten van Frankrijk voor, nadat de temperatuur daar tot ongeveer 20 graden was op gelopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Lagere temperaturen Over het algemeen minder zon nig, met vooral in het noorden van het land binnendrijvende mist of lage bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Vooral in het noorden van het land lagere middagtempera- turen, Op de meeste plaatsen droog weer. WOENSDAG 24 APRIL v.m. Breskens 1.55 Terneuzen 2.30 Hansweert 3.10 Walsoorden 3.20 n.m. 2.25 3.00 3.40 3.50 DONDERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 25 APRIL v.m. 2.34 3.09 3.49 3.59 n.m. 3.02 3.37 4.17 4.27 ZON MAAN op onder op onder April 24 5.26 19.51 6.16 20.45 25 5.24 19.53 6.45 22.10 26 5.22 19.54 7.20 23.30 27 5 20 19.56 8.03 28 5.18 19.58 8.55 0.39 29 5.16 19.59 9.55 1.37 30 5.14 20.01 11.00 2.23 gen een eerder aftreden niet uit. In ieder geval echter zal hij nog aanblijven tot het Franse staats hoofd De Gaulle en president Kennedy in juli de bondsrepu bliek hebben bezocht. De beslissing van maandag en dinsdag wordt in politieke krin gen als een overwinning van de „zucht tot zelfbehoud van de partij op gevoelens en verering ten opzichte van de partijpa- trarch" gezien. Adenauer zal mis schien we] partijleider kunnen blijven, wanneer hij dat wil. In Bonn wordt verwacht, dat de leider van de vrije democra ten, Erich Mende, vice-kanselier zal worden. Gerhard Schröeder, die geruime tijd als tegenkandi daat van Erhard werd be schouwd, blijft zeer waarschijn lijk minister van buitenlandse zaken en tweede man na Erhard. De politiek van de Westduitse regering zal waarschijnlijk meer in stijl dan in wezen veranderen, zo zegt men in politieke kringen. Adenauer nam graag zelf beslis singen, Erhard zal zijn kabinets leden eer aan het woord laten komen, zo meent men. Met Adenauer verdwijnt ook zijn staatssecretarir Hans Glöbke, In verband met dezelfde zaakfe ™eg?n-S zij? houding ln de heeft de federale rechter in New York op instignatie van de fede rale regering twee Cubanen en een Amerikaan van Cubaanse afkomst buiten vervolging ge steld, die waren beschuldigd van samenzwering om militaire ge gevens te verzamelen en het ge bruik van explosieven tegen mi litaire installaties te leren. Naar van regeringszijde werd verno men hadden de drie een at taché bij de Cubaanse missie bij de V. N., Santiesteban Casanova, Antonio Sueiro en Garicia Orel- lana er ook toe bijgdragen, dat de 21 Amerikanen werden vrijgelaten. Volgens de minister van Justitie, Robert Kennedy, zullen de twee eerstgenoemden de V. S. onverwijld moeten ver laten. Volgens een groep Cubaanse ballingen in Miami in Florida, zijn 12 Cubanen, die deelgeno men hebben aan een aanval op de nikkelmijnen van Mayara in de Cubaanse provincie Oriente, door de troepen van Fidel Cas tro geëxecuteerd. De groepering, die zich „het Cubaanse directoire" noemt, meent te weten, dat een Russi sche kolonel deel uitmaakte van het tribunaal, dat de 12 mannen op 28 maart ter dood veroor deelde. Volgens dezelfde bron zijn bij de aanslag in Mayare op 26 maart twee Russen en vier Cubaanse militairen om het leven gekomen. Volgens het Syrische blad Al Baas" zou koningHoesein van Jordanië, Engeland officeel om militaire steun hebben ver zocht om de oppositie in Jorda nië te bestrijden. Het blad, dat het officiële or gaan is van de „Baas-partij", zegt dit bericht uit betrouw bare bron te hebben. Het blad acht het nog niet zeker, dat Engeland gunstig zal antwoor den op „dit dolzinnige verzoek". oorlog al jarenlang aan scherpe kritiek blootstaat. Wat de buitenlandse politiek van een regering onder Erhard betreft zal de voornaamste ver andering zich voordoen in de verhouding met Frankrijk. Men verwacht dat politiek van con cessies waarmee Adenauer be wust toenadering tot Parijs zocht niet zal worden voortgezet. Wat de betrekkingen met Engeland betreft kan men op een «verbe tering van de atmosfeer rekenen. Noordstraat 102 - Telefoon 8128 Terneuzen Eén lid van het Britse Lager huis, de overste McLean (con servatief) he'eft dinsdag in de Daily Express geschreven, dat wanneer de Verenigde Staten geen bepaalde maatregelen in het Midden Oosten nemen, zij met eenzelfde situtatie te doen zullen krijgen ais in Cuba. De schrijver van het artikel is juist teruggekeerd van een grote reis door het Midden Oosten. Hij schreef: „Het is tijd voor de Amerikanen om hun politiek in het Midden Oosten te herzien en hun vrienden aldaar te steunen." 0 De Algerijnse premier, Ben Bella, heeft volgens radio Al giers bekendgemaakt dat pre mier Fidel Castro van Cuba in de loop van mei een bezoek aan Algerië zal brengen. De Cubaan se ambassade in Algiers heeft dit bevestigd. De hoop, dat het mogelijk zal z]jn een blijvend bestand in de Vlakte der Kruiken tot stand te brengen, is dinsdag in de Laoti- aanse hoofdstad Vientiane ge stegen. De neutralistische eerste minis ter van het land, prins Soevanna Phoema, heeft dinsdag op een persconferentie meegedeeld dat aanhangers van de drie in zijn regering vertegenwoordigde poli- President Ben-Zvi van Israël is gisternacht overleden. In een officiële bekendmaking werd gezegd, dat de president in zijn huis te Jeruzalem om vijf minuten over zes in de ochtend is gestorven. Vorige week zaterdag werd be kend dat president Ben-Zvi, die 78 jaar is geworden, ernstig ziek was. De aard van zijn ziekte werd niet bekendgemaakt, doch volgens persberichten leed hij aan kanker. De laatste woorden van de president waren „Sjma Israël" („Hoor, o Israël"), die hij enige tijd herhaalde. Behalve de echt genote bevonden de zoon Am- ran, de schoondochter, de adju dant en de lijfarts van Ben-Zvi zich aan het sterfbed. De president zal op zijn ver zoek worden begraven op de be graafplaats Har Hamenhoehot, op een heuveltop ten westen van Jeruzalem, naast het graf van zijn vader. Men verwacht, dat de begrafenis vandaag zal plaats vinden. Volgens de grondwet moet het Israëlische parlement binnen 30 dagen een nieuwe president kie zen. Intussen zal de voorzitter, Kadsj Loez, optreden als staats hoofd. President Ben-Zvi van Israël werd op 6 december 1884 te Pol- tawa in Rusland geboren en be hoorde daar tot de oprichters der socialistisch-Zionistische Poale Zionpartij. Na zijn studie aan de universiteit van Kiew kwam hij in 1907 naar-Palestina, waar hij werkte als landarbeider en mee hielp de verdediging van Joodse kolonies te organiseren. Te zamen met Ben Goerion, die thans premier is, ging hij in 1912 naar Konstantinopel voor een rechtenstudie. In de eerste wereldoorlog werd Ben-Zvi door de Turken uit Pa lestina verbannen. Hij ging naar de Verenigde Staten, waar hij, wederom in gezelschap van Ben Goerion, Joodse vrijwilligers aanwierf voor het Joodse le gioen, dat aan de kant van de geallieerden aan de oorlog deel nam. In 1917 keerde hij naar Pa lestina terug, waar hij lange tijd deel uitmaakte van de nationale raad van Palestijnse Joden. Van 1931 tot 1948 was Ben-Zvi voor zitter van deze raad. Het was wederom Ben-Zvi die in de tweede wereldoorlog deelnam aan de organisatie van de Jood se brigade. De Israëlische presi dent heeft verscheidene boeken gepubliceerd op het terrein van de geschiedenis en de folklore van Palestina. Zijn boek over de Samaritanen is een standaard werk. Ben-Zvi werd op 8 december 1952 tot president van Israël ge kozen, als opvolger van de over leden dr Chaim Weizmann. Hij was de tweede president van de jonge Joodse staat. Vorig jaar oktober werd hij voor de derde maal gekozen. Het president schap heeft nagenoeg geen poli* tieke betekenis in Israël. Ben- Zvi een socialistisch Zionist, ge noot het vertrouwen en de ge negenheid van alle partijen en groeperingen in Israël. De Israëlische president bracht in 1958 een bezoek aan Wesfc- Europa, tijdens welke reis hij ook Nederland aandeed. Hij werd toen door Koningin Juliana ont vangen. Het gezin Ben-Zvi had twee zonen, Amran en Eli. De laatste sneuvelde in de bevrijdingsoorlog bij de verdediging van een door hem gestichte kibboetz. Koning Hoessein van Jordanië heeft dinsdag op een persconfe rentie in zijn Bassmanpaleis ge zegd dat de mensen die de laat ste dagen moeilijkheden hadden veroorzaakt bij demonstraties voor Nasser bewust of onbe wust ertoe hadden bijgedragen, elke kans om samenwerking tus sen Jordanië en zijn Arabische broederlanden te vernietigen. Enkele uren voor de persconfe rentie werd gehouden hadden de veiligheidstroepen in Amman nog een 100-tal betogende stu denten verspreid. Op de vraag of de recente demonstraties spontaan waren of georganiseerd en wie dat dan wel had gedaan, antwoordde Hoessein dat de betogingen voornamelijk een uiting waren van de blijdschap van het volk over de nieuwe stap op de weg naar de Arabische eenheid „die als een van onze dierbaarste wensen wordt beschouwd". „Wij waren allen zeer ver- 2.23 heugd toen wij onze broeders in Irak, Syrië en Egypte zagen sa menwerken om te trachten een nieuwe eenheid tot stand te brengen die steunt op een krach tige en juiste basis. Maar wat ongelukkigerwijze gebeurde was, dat zekere elementen zich op die gelegenheid hadden voor bereid en haar gebruikten op, een wijze, die zou leiden tot de vernietiging van dit land, een splijting in de gelederen van het volk en de vernietiging van elke kans op samenwerking tussen Jordanië en zijn broeders in de Arabische wereld". Hij voegde daaraan toe: „Wij in Jordanië vormen één familie en wij heb ben jarenlang stabiliteit gekend en naar ons beste vermogen ge werkt om ons land op te bouwen en te dienen. Wij moeten dit pad tot het einde toe blijven volgen. De Jordaanse familie kon door de samenwerking tussen de vei ligheidsdienst en de strijdkrach ten de plannen van de saboteurs verijdelen". Koning Hoessein zei voorts nog, dat een aantal parlements leden voor ondervraging was ge arresteerd. Hij gaf toe, dat er bij onlusten slachtoffers waren ge vallen, „echter een zeer klein aantal doden". Hij verklaarde, niet van plan te zijn om de hulp van Britse troepen in roepen. Op de vraag of Jordanië bereid was om zich bij de nieuwe Arabische federatie aan te sluiten, zei hij, dat hij voor Arabische eenheid was en hoopte dat daarvoor „vorige fouten" vermeden zou den kunnen worden. „Wij in Jor danië zijn bereid tot samenwer king en zullen, als wij daarvoor een kans krijgen, ons aanslui ten bij al onze broeders in de Arabische wereld bij de tot standbrenging van volledige Arabische eenheid". Naar aan leiding van de Israëlische troe penconcentraties in het gebied van Jeruzalem waarschuwde hij, dat Israël wellicht juist deze ge legenheid zou willen benutten voor een actie tegen alle Ara bieren. „Ik zou bereid zijn mijn kof fers te pakken en het land te verlaten als ik voelde dat ik vooruitgang en betere bestaans mogelijkheden voor mijn volk in de weg stond. Maar ik voel dat mijn volk mij nodig heeft en ik zal blijven om -- al is het met levensgevaar -- aan zijn zijde te strijden", aldus Hoessein. Maandagavond verscheen in Londen een nieuwe stroom pam fletten van de „spionnen voor de vrede", waarin geheime maat regelen van de Britse regering werden onthuld ingeval het land zou worden getroffen door een aanva] met kernbommen. De pamfletten bevatten zelfs de verkaring, die premier Mac Millan dinsdag over deze kwes tie in het parlement zou afleg gen. De geschriftjes weken nau welijks af van die, welke tijdens de Paasdagen onder betogers te gen de kernbom werden ver spreid. Het Russische persbureau Tass meldt, dat zware Russische bom menwerpers een „aanval" heb ben gedaan op reusachtige blok ken ijs die de doorstroming van het water van de Oka, een zij rivier van de Wolga, belemmer den en ernstige overstromingen hadden veroorzaakt over een on metelijke uitgestrektheid.. De na het bombardement overgebleven ijsblokken zijn met dynamiet opgeruimd, dat met hefschroefvliegtuigen naar de plaats van bestemming was ge bracht. Het nationale comité van de nationale Loemoembistische Kongolese partij heeft de leden van de beweging geroyeerd die zich bereid hebben verklaard zitting te nemen in de nieuwe regering van premier Adoela. Door deze maatregel worden zes ministers en staatssecreta rissen getroffen. Hun wordt ver weten de partij in hun besluit niet gekend te hebben. Zij wor den ervan beschuldigd verwar ring in de partij te willen zaaien. tieke stromingen rechtsen, neu tralisten en linksen er allen mee hebben ingestemd dat leden van een internationale commissie van toezicht in het hoofdkwartier in de Vlakte der Kruiken van de neutralistische generaal Kong Lae zullen worden gestationeerd. Generaal Kong Lae zelf heeft dinsdag tegenover een correspon dent van „Reuter" te Vientiane verklaard dat hij voldaan was over het resultaat van de bespre kingen, die hij met premier Soe vanna Phoema heeft gevoerd. De leider van de rechtsgezin- den, generaal Phomi Nosavan, verklaarde dat hij verwachtte dat de vredesbesprekingen geruime tijd zullen duren, „waarbij de communisten zich rustig zullen houden, totdat zij zich sterk ge noeg achten om de stellingen van de neutralisten in het zuiden aan te vallen". Westerse diplomatieke waar nemers te Vientiane menen dat de kansen op totstandkoming van een blijvend bestand in de Vlak te der Kruiken, waarbij te tegen over elkaar liggende eenheden de thans door hen ingenomen stel lingen zullen blijven bezetten, zeer gunstig zijn. Premier Soevanna Phoema ver klaarde dinsdag nog op zijn pers conferentie te Vientiane dat de internationale commissie van toe zicht, waarin India, Canada en Polen vertegenwoordigd zullen zijn, „in staat zal zijn uit te ma ken wie verantwoordelijk is, in dien er opnieuw gevechten zou den uitbreken". Hij voegde hieraan toe: „Het schijnt, dat er sinds zondag j.l. niet meer gevochten is". De premier zei ook: „Ik heb generaal Kong Lae op de hopgte gesteld van de overeenkomst, die ik zondag j J. in mijn overleg met prins Soevanna Vong (de leider; van de communistisch-gezinde Pathet-Lao) heb bereikt, n.l. dat de gevechten in de Vlakte der Kruiken volledig zullen worden gestaakt". Xk heb generaal Kong Lae ge- De bevelhebber van de neutralis tische troepen in Laos, generaal Khougle (links), begroet de Laoti- aanse premier Souvanna Phouma (reehts) en de voorzitter van de internationale controle-commissie Avtar Singh (midden). Dit in ver band met de gevechten tussen neutralisten en communistische Pathet Lao-troepen. instrueerd over hetgeen hij te doen heeft, om van zijn kant een algehele staking van de strijd te verzekeren, aldus de premier. Dinsdag is te Londen van wel ingelichte zijde Vernomen dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Home, de toestand in Laos diepgaand met de Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken Harriman heeft be sproken, waarbij de twee staats lieden het in hun beoordeling, van dit vraagstuk geheel eens bleken te zijn. Harriman verklaarde dinsdag ochtend tegenover verslaggevers: „Het is zeer belangrijk dat wij het de communisten in Laos dui delijk maken dat wij daar geen gekheid verstaan en dat zij het zijn, die- het bestand aldaar heb ben geschonden". In Washingtonse welingelichte kringen wordt gemeend dat Ken nedy Harriman heeft gemachtigd naar Moskou door te reizen, in dien hij dit noodzakelijk acht om zijn overleg over Laos met suc ces te bekronen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft, - in antwoord op een vraag van een verslag gever, verklaard dat dfe Verenig de Staten van mening zijn dat 'n doelmatige bestandsovereenkomst in de Vlakte der Kruiken een be paling behoort te bevatten, dat de Pathet Lao de door haar bezette gebieden zal ontruimen en dat de neutralistische eenheden de stel lingen, die zij daar vóór de ge vechten bezetten; weer zullen in nemen. „Het is mijn overtuiging dat het bijzonder nuttig is dat al die genen, die een rol spelen in de economie van hun land, zich voortdurend onderling beraden over de wijze waarop „world wide" de welvaart bevorderd kan worden. Met de door de interna tionale Kamer van Koophandel geformuleerde stelling, dat wer kelijke economische groei slechts bereikt kan worden door de in ternationale interdependentie te erkennen en daarnaar te hande len, is het motto gegeven het on derling beraad dient plaats te vinden". Dit verklaarde Prins Bernhard als eregast van de internationale Kamer van Koophandel en als Politie en inwoners van Voor burg hebben hun reeds van don derdag 11 april aan de gang zijn de speurtocht naar het vermiste 6-jarige jongetje Wimpie Slee gestaakt: het kind is gistermor gen door een politieman bij de Kerkbrug drijvend in de Vliet aangetroffen. Na de verdwijning van het jongetje heeft de politie de Vliet afgedregd en op be paalde plaatsen zijn ook duikers gezocht. Daarna werd regelma tig langs het water gepatrouil leerd. erevoorzitter van dè Nederlandse delegatie in de eerste plenaire zitting van het '19e congres der internationale Kamer te' Mexico op 23 april. Na een korte inlei ding in het Spaans ging de Prins voort in het Engels. Zijn toe spraak ging over: „Samenwerking en onderlinge afhankelijkheid; de Atlantische visie". De economische groei, al dus Prins Bernhard, heeft men tot dusver gezien als nationaal of regionaal vraagstuk, maar het thema van dit congres plaatst ons voor de noodzaak economische groei te gaan zien als een inter nationaal. ja als een wereld vraagstuk. (Thema van het congres is: Economie growth through world interdependence, d.i. erkenning van internationale afhankelijk heid als voorwaarde voor econo mische groei). De Prins merkte op dat het thema van dit congres hem als internationalist bijzon der aanspreekt. „V/ij moeten alles doen om de verdere wereldinte gratie te bevorderen". Het Amerikaanse tijdschrift „Time", dat 300 personen, die de afgelopen 40 jaar op de voor pagina zijn afgebeeld en die nog in leven zijn heeft uitgenodigd voor een diner op 6 mei, heeft bericht ontvangen van bonds president Adenauer en van ko ning Hoesein dat zij verhinderd zjjn.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1