Groeiende handel tussen Oost en West Kennedy over de vrede Beursoverzicht Binnenlands nieuws RECHTSZAKEN ZAÏERDAG 20 APRIL 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina S VIJF MAANDEN AFGEZONDERD DODELIJK ONGELUK IN AMERIKAANS CIRCUS BRANDEN IN CANADA BLEKEN AANGESTOKEN (Van onze economische medewerker) Nog altijd bestaat het „ijzeren gordijn". Wie voor het prikkel draad der wachttorens en de landmijren staat, ervaart het drama tische van de scheiding van twee werelden. Politiek, militair en cul tureel is de splitsing volkomen. Toch bestaat er nog wel verbin ding tussen de twee werelden. Enerzijds uit noodzaak, anderzijds omdat het contact tot economisch voordeel leidt. Wij mogen nooit vergeten dat ook in het vroegere Duitse rijk reeds een soort ar beidsverdeling bestond tussen wat genoemd werd het industriële Westen en het agrarische Oosten. Nu was en is dat Oosten beslist niet geheel agrarisch. Onder meer wordt er ook mijnbouw van betekenis gedreven. Denken wij er verder aan dat tegenwoordig ook Saksen grotendeels tot het Oosten behoort, dan weten wij direkt dat de industriële betekenis van Oost-Duitsland beslist niet verwaarloosd mag worden. Boven dien mogen wij bij het spreken over de oostelijke helft van Europa beslist ook Polen niet vergeten en het Europese deel van de Sow- jet-Unie. Hoe Oost en West ook op elkaar schelden, economisch kunnen zij het beslist niet geheel zonder elkaar stellen. Langs een lange grenslijn door het hart van Europa zijn zij zo nauw met elkaar verbonden of verbonden geweest dat er toch ergens heimwee be staat naar het verleden. FINANCIEEL VERLANGEN Dat heimwee spreekt duide lijke taal wanneer er geldelijk voordeel mee te verkrijgen is. Er worden dus nog altijd zaken gedaan tussen de werelden aan weerszijden van het prikkel- draad. Tussen de politieke con flicten door ontmoeten de altijd vreedzame kooplieden uit de twee helften van de Europese atlas elkaar op de Leipziger Messe, een aloud centrum van handel, dat zelfs niet door prik keldraad te breken was. Op deze jaarbeurs doen de zakenlieden uit de twee gebieden hun keuze en blijven daardoor het bestaan van de op Oost-Europa gerichte Westduitse handelshuizen moge lijk maken. Ook zorgen die zakenmensen voor de instand houding van de bedrijvigheid in de Westduitse havens, van De 36-jarige Amerikaan Whil- üen Breen, die als proefkonijn heef gefungeerd met het oog op toekomstige langdurige ruimte- vluchten van astronauten, is don derdag uit zijn vier kubieke me ter metende proefkamer gestapt waarin hij vijf maanden lang in afzondering heeft geleefd. Breen was de kamer op 17 november binnengegaan. Sindsdien was hij' geheel van de buitenwereld afge sneden geweest. Wel werd hij voortdurend geobserveerd en kon hij van tijd tot tijd spreken met de geleerden die de leiding had den van het experiment. In de vijf maanden dat hij alleen zat heeft hij een boek geschreven en enkele schilderijen vervaardigd. Ook luisterde hij naar grammo foonplaten. Dr. Jack Findley van de uni- ver l:eit van Maryland heeft ge zegd, dat de lichamelijke conditie van Breen uitstekend is en dat hi., r,u verdere medische proeven ondergaat. Hyetta Wallenda, een lid van de beroemde acrobatenfamilie, is donderdagavond in een circus te Omaha, in de Amerikaanse staat Nebraska, door een val van 20 meter om het leven ge komen. Een kreet van ontzet ting ging door de 5000 toeschou wers toen zij Hyetta een kwar tier na het begin van de voor stelling, in het tweede nummer van het programma, achterover van de zwaaiende trapeze zagen vallen. Zij raakte tijdens haar val nog een koord en kwam daar na in de piste terecht. Onder doodse stilte renden collega's naar de vooroverliggende acro bate toe, die zeer ernstig gewond bleek te zijn. Op weg naar het ziekenhuis overleed zij. De voor stelling werd voortgezet. Tijdens een optreden in een circus te Detroit in januari van het vorig jaar, vielen zeven Wal- lenda's van een op grote hoogte gespannen koord naar beneden. Twee van hen werden toen ge dood en twee gewond. In ,de Canadese provincie Que bec heeft de politie donderdag een bende brandstichters opge rold, die voornamelijk in Mon treal en Quebec opereerde. Tot dusver zijn acht personen, onder wie drie deskundigen van ver zekeringsmaatschappijen, gear resteerd. Sinds het begin van de winter hebben zich in belde ste den tal van grote branden voor gedaan, die voor in totaal meer dan drie miljoen dollar schade aanrichtten en de dood van ver scheidene mensen tot gevolg hadden. De vorige week nog brandde in Montreal een groot meubelmagazijn tot de grond toe af. Bij deze brand kwamen drie brandweerlieden om het le ven. In de meeste gevallen hadden de verzekeringexperts, geholpen door gehuurde brandstichters, de branden aangestoken. Zij raam den vervolgens de schade veel te hoog en lieten zich daarvoor door de verzekerden goed beta len. waaruit nog talloze schepen naar Oosteuropese havens ver trekken, vanzelfsprekend niet met lege schepen. Een merkwaardig verschijn sel is dat in de loop van 1962 de Russen en hun satellieten veel milder zijn gaan spreken over de betekenis van de E. E. G. Zij zijn beducht voor de Europese eenheid, maar zij hebben er ook respect voor en hebben van de weeromstuit hun Comecon ge schapen. MEER HANDEL TUSSEN OOST EN WEST Intussen hebben de leiders in oostelijke landen hun industriële knechten reeds voorgehouden dat „de slechting van tarieven in het Westen er toe geleid heeft dat zelfs in het kapitalistisch systeem serie-produktie op grote schaal plaats vindt." Het ziet er beslist niet naar uit dat Moskou en zijn partners de handel met de kapitalistische wereld wil af breken en juist in de laatste tijd zijn er tekenen die zelfs op een uitbreiding vap de communis tische handel met het Westen wijzen. De oorzaak daarvan is gelegen in de minder goede betrekkin gen tussen Rusland en commu nistisch China. Dit laatste land is er doelbewust op uit zijn eco nomische binding met de Rus sen af te breken. De handel tus- seh Moskou en Peking, omvat nog slechts het derde deel van voorheen. De Chinezen kopen via Hongkong meer van het Westen en gebruiken al hun overschotten om de bestaande schuld aan de Russen af te los sen. Zo ontstaat een eenzijdige goederenstroom van China naar Rusland, terwijl voor de Russi sche overschotten, die vooral uit industriële produkten bestaan, elders afzet moet worden gevon den. En daaruit is de Russische vriendelijkheid te verklaren. DWINGENDE REDENEN Er zijn nog twee omstandig heden die leiden naar ruimere handelsbetrekkingen tussen Oost en West. In de eerste plaats be staan er in het oostelijk blok aanzienlijke landbouwtekorten. In deze misère deelt ook het China van Peking. Dit land heeft van Frankrijk al 125.000 ton ko ren gekocht. Ook de Bulgaren en Hongaren verschenen al op de Franse markt. In Franse bla den zijn reeds artikelen versche nen, die erop wijzen dat de Oost- Europeanen betere klanten voor het graan zijn dan bijvoorbeeld de Westduitsers. De tweede handelsbevorderen- de factor met het Westen vindt men achter het ijzeren gordijn in Polen. Dit land heeft van ouds goede betrekkingen met het Westen gehad. Het ontvangt ook nu nog steeds steun van de Ver enigde Staten. Ook moeten wij niet vergeten dat Polen grote gebieden van het vroegere oos ten van Duitsland heeft gean nexeerd en dat deze streken voor hun afzet op West-Europa waren georiënteerd. VOORDELIGE BRAND- STOFFEN Een stijgende hoeveelheid ko len vindt zijn weg naar de indus triestreken van het Ruhrgebied. Deze industriekolen zijn voor de westelijke industrie het goed koopste. Ook de olie uit het oos telijk blok wordt met name in West-Duitsland en Italië niet versmaad. Ongeveer 7 van de totale invoer van olie in de E. E. G. komt van achter het „ijzeren gordijn". Zelfs de graan- export uit Oost-Europa staat niet geheel stil omdat bepaalde soorten zeer gewaardeerd wor den. Voor gevogelte en eieren blijven de communisten even eens belangrijke leveranciers. Blijkbaar weten zij dat kapitalis ten graag een vogeltje verorbe ren. Wij moeten ons geen illusies maken over de handelsbetrek kingen met de communisten. Zij zullen deze laten voortbestaan zo lang zij er een goed gebruik van kunnen maken. Wanneer zij langs de handelswegen in de toe komst meer onrust zullen kunnen stoken in het Westen dan langs politieke kanalen zullen zij dat niet laten. Anderzijds blijft door dit middel, hoe dan ook, contact met het „andere'-' Europa be staan. Dit commercieel contact kan ons en hen leren dat wij ondanks alles toch elkaar nodig hebben. Alleen -de grootst mogelijke eco nomische samenwerking in de wereld zal de welvaart in de wereld kunnen vergroten. Dit axioma kan door geen enkel eco nomisch stelsel ontkend worden. President Kennedy heeft vrij dag in een toespraak op de jaar vergadering van de Amerikaan se vereniging van dagbladredac teuren gezegd dat, gedeeltelijk door het terugtrekken van de Russische aanvalswapens van Cuba, er de laatste tijd alge meen meer zekerheid bestaat over het behoud van de vrede en de vrijheid. „Hoewel onze waakzaamheid niet kan worden verslapt, bestaat er onder veel van uw lezers en schrijvers de neiging meer aandacht te wij den aan de gebeurtenissen dicht bij huis en aan de manier van leven hier te lande", aldus de president. Vandaag (zaterdag) is het twee jaar geleden dat de Ver enigde Staten voor een „pijnlijk moment" in hun geschiedenis stonden: de mislukte invasies-van Cubaanse bannelingen op Cuba. ,Ik heb u toen gezegd dat wij uit die les ons voordeel zouden trekken, en dat hebben we ge daan. De inspanningen voor het behoud van de vrede zijn groter geworden en de regering heeft niet geaarzeld het initiatief te nemen, zoals in oktober in de kwestie Cuba is gebleken". De Amerikaanse president wijdde in zijn toespraak hoofd zakelijk aandacht aan binnen landse programma's en zijn voorstellen voor belastingverla- ging. In zijn rede verklaarde de Amerikaanse president dat het momenteel niet in het belang van de Verenigde Staten en hun bondgenoten is een invasie op of een blokkade van Cuba te be ginnen. Hij zei te hopen dat Miro Cardona en de Cubaanse ballingen voor het algemeen be lang met de Verenigde Staten zullen blijven samenwerken, on danks hun teleurstelling over de Amerikaanse politiek. De wereld werkt voor de vrijwording van Cuba, hoewel het onmogelijk is aan te geven met welke midde len de toestand zal worden ver anderd. Wanneer het ogenblik gekomen is zullen de ballingen vaststellen dat de Verenigde Staten hun rol zullen spelen, aldus de Amerikaanse president. OM EEN PORTEMONNAIE De Dordtse rechtbank heeft de 19-jarige los arbeider J. K. uit Rotterdam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, omdat hij in de nacht van 18 op 19 decem ber van het vorig jaar in Dor drecht een 27-jarige Duitse schipper ir/chana-ia,, 1—oofd zou heb'""-" van een nortemon- naie met 18 gulden. De schipper had K. de weg gevraagd en was even later kwa^a teruggekomen, omdat hij had gedacht dat K. hem verkeerd had gestuurd. Er was een vechtpartij ontstaan en na afloop daarvan miste de Duitser zijn oortemonnaie. K. be1----'" de getuige te hebben mishandeld maar hij ontkende hardnekkig dat hij hem <-ifd had. De officier van Justitie had 15 maanden gevangenisstraf ge- eist. MEDEWERKING DUITSE LOTTO Het Haags gerechtshof heeft vrijdagmorgen de 50-jarige Haagse koopman P. V, veroor deeld tot ƒ200 of een maand hechtenis en twee maanden ge vangenisstraf Voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, wegens medewerking aan de Duitse Nordwest Lotto. Ver dachte zorgde in Nederland voor het verspreiden en het in ont vangst nemen van de formulie ren. De rechter had verdachte in eerste instantie veroordeeld tot twee maanden hechtenis, waar van 1 maand voorwaardelijk, met twee jaar proeftijd. In hoger beroep had de procureur-gene raal bij het gerechtshof 14 da gen geleden drie maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk geëist. EX-NIEUW-GUINEA MILITAIR VERWELKOMDE PAPOEA-BRUID Pehelerang arriveerde donder dagmiddag met een KLM-vlieg- tuig uit Biak op de luchthaven Schiphol. Zij werd opgewacht door Herman Ernst Jans uit Maarssen, die tijdens zijn dienst tijd op Nieuw-Guinea kennis met haar maakte. Zij gaan nog deze maand trouwen, omdat haar Untea-reisdocument verloopt. VRAAG VOOR PHILIPS-AANDELEN De Philips-aandelen hebben gisteren in de belangstelling ge staan. Hierdoor kon dit fonds zich verbeteren van 159,40 tot 160, tegen donderdag als slot- prijs 158,90. De vraag kwam hoofdzakelijk van het publiek. Het aanbod in deze hoek voor rekening van Zwitserland, werd grif opgenomen. Gedurende de gehele beursduur was de handel in de Philips-hoek aan de rui me kant en zeker, wanneer in aanmerking wordt genomen dat het weekeinde voor de deur staat. Maandag wordt Philips ex 5 procent stock en ex 10 pro cent cash-dividend verhandeld. In de overige hoofdfondsen viel niet veel te beleven. AKU kwam goed voor de dag met een koerswinst van 3 punten op 453'/2. Hiermede werd het don derdag geleden koersverlies ge heel ingelopen. Kon. Olie ver beterden zich van 175 tot 175,30 (ƒ175), als gevolg van geringe vraag, waartegenover bijna geen aanbod aanwezig was. Ook Unilever trok aan en wel van 163 tot 163,60 163) eveneens op lokale vraag in een kleine markt. Hoogovens open den 2 punten lager op 565, lie pen op tot 569, om daarna weer terug te vallen op de vorige slotprijs van 567. Zoals gezegd verliep de han del in de meeste hoofdfondsen zeer rustig. Er waren dan ook geen factoren aanwezig die van invloed konden zijn op het koersverloop van de meeste in ternationale waarden. Wall Street gaf donderdag geen veranderingen van enige betekenis te zien. De Neder landse hoofdfondsen konden zich op de Newyorkse beurs goed handhaven. Alleen K.L.M. lag er aangeboden in de markt op het verlies van 40 min in het eerste kwartaal van 1963. Het fonds werd gisteren op het Damrak iets lager geadviseerd, Ook de obligaties K.L.M. lagen wederom wat zwakker in de markt. De overige Europese beurzen vertoonden weinig ak- tiviteit. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte AKU deze beursweek een licht koers- avance. Hoogovens verbeterden op het verhogen van de staal- prijs door de Amerikaanse maat schappijen circa 25 punten. Phi lips kon zich bijna 4 guld--ver beteren, Unilevers en Kon. Olies gingen ruim één gulden omhoog. De stemming in de scheep- vaarthoek was prijshoudend zon der meer. De gedane zaken wa ren schaars. De leidende cultu res lagen eerder iets hoger in de markt. De drastische verho ging van het tarief van daggeld van 1 tot 2Vb procent was slechts van weinig invloed op de stem ming in de staatsfondsenmarkt. Het kortlopende papier lag iets zwakker in de markt. In de lokale afdelingen wer den aandelen Rutten's Bier op nieuw lager geadviseerd. Nu de kans op overname van deze maatschappij door de Zwols- man-groep vrijwel niet meer aanwezig is willen de aandeel houders wel van hun stukken af. Ook „Scheveningen" werd lager geadviseerd. Aandelen „Rohte en Jiskoot" kregen een hogere advieskoers op de divi dendverhoging. Beursindices 17/4 18/4 19/4 Int. conc. 523.4 518.8 520.8 Industrie 339.7 340.1 339.4 Scheepvaart 143.9 143.9 144.7 Banken 239.7 237.9 239.1 Handel, enz. 154.7 153.3 153.0 Algemeen 378.3 375.9 376.8 Nabeurskoersen AKU: 454—455 (454) Hoogovens: 567574 (567V2) Kon. Olie: 175.40—176.00 (175.30) Philips: 160.40—161.20 (160.20) Unilever: 163.50—164.00 (163.40) Er was een stille markt. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0310.13, Ca nadese dollar 3.313.36, Ameri kaanse dollar 3.573.61, Franse frank (100) 73.2573.75, Belgi sche frank (100) 7.097.14, Ita liaanse lire (10.000) 57.0059.00, Duitse mark (100) 89.6590.15, Zweedse kroon (100) 68.80- 69.80, Zwitserse frank (100) 82.9083.40, Deense kroon (100) 51.70—52.70, Noorse kroon (100) 49.8050.80, Oostenrijkse schil ling (100) 13.90—14.00, Portu gese escudo (100) 12.5512.70, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92Vi6.07VI. FABRÏEKSPORTIER BEKNELD TUSSEN VRACHTAUTO EN POORT Donderdagmiddag is de 33- jarige fabrieksportier Johannes Klosters uit Eindhoven beklemd geraakt tussen een vrachtauto en een gesloten fabriekspoort. De man is kort daarna aan zijn verwondingen overleden. De chauffeur reed met zijn wagen achteruit het fabriekster rein af (Philipscomplex Emma- singel), terwijl de portier nog bezig was de poort te openen. AANVARING OP DE NIEUWE WATERWEG Gistermorgen om kwart vóór tien is op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Maassluis het uitgaande Duitse m.s. „Hom berg" tijdens mist er was een zicht van 300 meter in aan varing gekomen met het onder Noorse vlag varende m.s. „As- trea". De Noor heeft daarbij lichte schade boven de waterlijn opgelopen, maar kon de reis voortzetten. De „Homberg" liep vast aan de grond en vroeg om sleepbootassistentie. Het m.s. „Astrea" is eigendom van de Noorse rederij Det Ber- genske D.S. uit Bergen en meet 3190 brt. De „Homberg" (1882 brt.) is eigendom van de Duitse rederij F. Haniel uit Duisburg. L. Smit en Co's sleper „Ebro" heeft later het Duitse m.s. vlot getrokken. De „Homberg" voer met enige schade aan de voor steven naar de werf van Wilton- Feijenoord. JONGEN OVERREDEN De 10-jarige Jacobus Langen- berg uit Landsmeer is donderdag avond op de Buikslotermeerdijk door 'n melkauto overreden. Hij was op slag dood. De jongen die bevriend was met de bestuurder van de melkauto had deze gehol pen met het laden van melkbus sen. Daarna was Jacobus Lan- genberg op de laadbak geklom men. De chauffeur moest een 30-tal meters achteruit rijden en zag toen de jongen voor de auto op de straat liggen. Vermoedelijk is de knaap van de laadbak ge- vallen en heeft hij zowel de dub bele achterwielen als het voor wiel over het hoofd gekregen. OPLICHTING VAN REPATRIANTEN Sinds enkele weken zoekt een man, die zich Bakker noemt, in Den Haag contact met gerepa- trieerden uit Nieuw-Guinea, met het voorwendsel dat hij hen aan een woning kan helpen. De man heeft zich, voor zover nu bekend, bij vijf families ingedrongen als vertegenwoordiger van huishou delijke apparaten. Al spoedig kwam hij dan met het verhaal, dat hij wel kon zorgen dat de wo. ningzoekende repatrianten een huis konden krijgen. Hij ging zelfs met mensen kijken naar woningen in aanbouw en zei dat ze er één van konden gaan bewo nen. Hij moest dan wel even en kele bedragen incasseren voor 75. „Loslaten? Maar dat is waanzin, koning," valt Leif Olavson verschrikt uit en onge wild speelt hij zo Eric's spel mee. „Waarom niet?" glimlacht Eric onnozel, „één van de twee is Egil. Moet die dan de hele tijd het slachtoffer worden van deze toestand?" „Ja, maar die andere houdt Leif aan, „daar gaat het om." „Oh, diéklinkt Eric's ant woord, „ben je soms bang, dat hij weglopen zal? Haha, hij zal wel wijzer wezen, want de bossen wemelen van het volk, en als die Wuffa te pakken krijgen blijft er niets van hem heel." „Ja maar tochbromt Leif aarzelend, „neë, ik vind het dom, koning. Als Wuffa zijn kans krijgt glipt hij naar de burcht terug en dan „Wat dan?" onderbreekt Eric hem, die ongemerkt de twee kna pen scherp in het oog houdt, „wat dan Leif? Dacht je dat Harg nu zijn plaats weer af wil staan, kom kom, ik denk, dat Wuffa regel recht in de kerker belandt, als hij nu nog bij Harg zou aankloppen!" „Ik begrijp je niet, koning," bromt Leif fronsend. Met een snelle blik op de kna pen, waarvan er één zienderogend roder wordt, vervolgt Eric: „maar je weet toch, dat Harg zich zelf tot koning heeft uitgeroepen en „Bij de goden, wat een lelijke boef!" barst de knaap, die al ro der word uit. Dan zwijgt hij be teuterd en Eric knikt hem triom fantelijk toe. „Zó, daar hoopte ik op," grijnst hij, „dit verhaaltje werd je mach tig, je bent er lelijk ingelopen, Wuffa en nu vervoer je je niet meer, anders raken we misschien weer in de war." legesgelden, onkosten en een maand huur. De man kwam na de aanvan kelijke toezeggingen nog wel eens bij de repatrianten terug, maar van het huis kwam verder niets. Uiteindelijk zijn zij naar de politie gegaan en hebben zij aan- gifte gedaan van oplichting. De Haagse politie vreest, dat de man ook in andere delen van het land op deze wijze zijn slag tracht te slaan. DODELIJK VERKEERSONGELUK De 87-jarige oude heer T. Dek ker uit De Lier is vrijdagmorgen bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven geko men. Hij stak onverwacht het kruispunt van de Hoofdstraat én de provinciale weg over en werd toen aangereden door een per sonenauto. De oude heer was op slag dood. JONGETJE OVERREDEN Gistermiddag om half vier is de 5-jarige Hansje van Os uit Maria-Heide bij het oversteken van de provinciale weg Veghel- Uden onder Maria-Heide door een bestelwagen gegrepen. Hij was vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Veghel overge bracht. Reeds vorig jaar heeft de be volking van het kerkdorp Ma ria-Heide in een schrijven, ge richt aan de provinciale water staat en de gemeente Veghel, om verbetering van het uitzicht op de weg gevraagd. De heggen en boompjes langs de weg belem meren het uitzicht. Verder zijn er veel bochten in de weg en is er geen maximum snelheid voorgeschreven. De wensen van de inwoners van Maria-Heide zijn echter nog steeds niet inge willigd. Vorig jaar zijn er drie ongelukken gebeurd op de weg. PUBLIEK TUIGDE AGENTEN AF Met een pook en een tafelpoot hebben op een rel beluste toe schouwers donderdagavond de 36-jarige Tilburgse hoofdagent van politie zodanig afgetuigd, dat de man, die over pijn in de rug klaagde, op medisch advies ten minste veertien dagen het bed moet houden. Dit is gister avond door de politie van Til burg medegedeeld. De hoofdagent was met een agent op onderzoek uitgegaan, nadat van uit een woning aan de Don Sartostraat een alarm kreet het politiebureau had be reikt. In de woning bleek een 21-jarige Tilburger, die in be schonken toestand verkeerde, be zig de inboedel van zijn gehuwde zuster te ruïneren. Terwijl hij zijn zuster en zijn mede aanwezige moeder met een mes bedreigde sloeg hij het meu bilair aan stukken. Daar de man niet tot bedaren bleek te bren gen en bovendien weigerde de woning te verlaten, was de poli tie gewaarschuwd. Deze slaagde met moeite erin de man buiten te deur te zetten. Toen echter de jongeman in de kraag werd gegrepen, kozen moeder en zuster zijn zijde tegen de politiemannen. Een tafel werd hen achterna gesmeten en on derdelen van reeds gesneuvelde meubelstukken volgden. Op straat had zich intussen een menigte verzameld, die toen de politiemannen met de beschon- kene buiten kwamen, meteen partij koos voor de woesteling. Met veel moeite wisten de agen ten hem vast te houden en het publiek op enige afstand te hou den. Enige omstanders gingen echter met naar buiten gesmeten huisraad en een kachelpook op de politiemannen losslaan en om zich te kunnen verdedigen moes ten de politiemannen de jonge mannen de jongeman toen wel laten glippen. Eerst nadat deze het hazepad had gekozen be daarde de opwinding van het pu bliek. De hoofdagent bleek de mees te klappen te hebben opgevan gen. Gisteren is proces-verbaal op gemaakt tegen de 21-jarige man, zijn zuster en moeder, alsmede tegen een aantal omstanders, die op de politiemannen hebben in geslagen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5