zBritóe Doodstraf Julian Grimau bekrachtigd President De Gaulle wenst baas te blijven in eigen huis Goederentrein bij Barneveld ontspoord (jood will HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Radio De Koek Ni Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 20 APRIL 1963 19e Jaargeng Nr 5892 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advert.er.ties): 5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Rureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. PRINSES BEATRIX IN WASHINGTON Prinses Beatrix heeft zich gis teren als een gewone toeriste onopgemerkt onder de honder den schoolkinderen en studen ten gemengd bij een bezoek aan het Capitol in Washington. De Prinses bezichtigde het enorme gebouw van het Amerikaanse congres in gezelschap van me vrouw William Fulbright, de echtgenote van de voorzitter van de Senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken. Zij was ge kleed in een lichtblauw zomer pakje en wachtte tussen de tien tallen toeristen op haar beurt vóórdat zij de overvolle kamers en liften kon binnengaan. De echtgenote van de Neder landse ambassadeur, mevr. Van Roijen, had haar naar de ingang begeleid, waar zij werd begroet door mevr. Fulbright. De be zichtiging van het gebouw werd geleid door een officiële gids, mevr. Anne Murdoch. In de groep bevonden zich functiona rissen van het congres en de ambassade. In de rotonde, halverwege tus sen het Huis van Afgevaardig den en de Senaat, stonden de Prinses en haar gevolg een ogenblik stil om de geweldige gietijzeren koepel op het Capi tol te bewonderen. De Kamers vergaderden vrijdag niet, zodat de Prinses en haar gevolg naar believen door de zalen konden lopen. Na de bezichtiging keerde de Prinses met mevr. Van Roijen Een beeld van het bezoek van Prinses Beatrix aan Washington: de aankomst van de Prinses aan het Witte Huis, waar zij de lunch gebruikte met president Kennedy. terug naar de Nederlandse am bassade w^pr de lunch werd ge nuttigd. Gistermiddag was de Prinses gaste van het vredeskorps, waar in zij veel belang stelt. Gisteravond was de Prinses eregaste op een diner, dat de Nederlandse ambassadeur op de ambassade gaf. Op de gastenlijst stond onder meer de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk. De doodstraf van de Spaanse communistische leider Julian Gri. mau is door de „bevoegde juridi sche autoriteit" bekrachtigd. Dit deelde een woordvoerder van het ministerie van Voorlich ting vrijdag in Madrid medee. Alle doodstraffen in Spanje moeten door de ministerraad worden bekrachtigd. Het kabinet kwam vrijdag in het presidentiële verblijf te El Pardo, bij Madrid, bijeen. De Spaanse ochtendbladen ga ven gistermorgen de berechting van Grimau in slechts enkele alinea's. Het Katholieke „Ya" schreef; „Grimau was verant woordelijk voor vele misdaden gedurende onze oorlog en hij is op klandestiene wijze het land binnengekomen om tegen de vei ligheid van de staat te ageren". CHROESJTSJOV RICHT ZICH TOT GENERAAL FRANCO Premier Chroesjtsjov heeft het Spaanse staatshoofd Franco ver zocht de doodstraf, die is uitge sproken over de Spaanse commu nist Julian Grimau, te vernieti gen. Dit werd vrijdag door radio- Moskou bekend gemaakt. In het telegram, waarin de Rus. sische premier zijn verzoek deed, merkte hij op: „Er is geen enkel staatsbelang, dat kan verklaren hoe het, 25 jaar na het einde van de Spaanse burgeroorlog, nog "mogelijk is een man volgens oor- logswetten te berechten. Door gevoelens van menselijkheid ge leid verzoek ik u ernstig het von nis te heroepen en het leven van Julian Grimau te redden. Ik ben ervan overtuigd dat een groot ge deelte van de wereld een derge lijke menselijke stap met grote voldoening zou ontvangen". Behalve Chroesjtsjov heeft ook de Rooms-Katholieke burge meester van Florence, Giorgio la Pira, zich tot Franco gericht met het dringend verzoek het doodvonnis tegen de Spaanse communistenleider Grimau te vernietigen. La Pira zegt in zijn telegram aan Franco dat er geen bloed meer vergoten moet wor den op de aarde, die al in zoveel leed gedompeld is. De echtgenote van Grimau, die in Frankrijk woont, heeft zich tot Engelands minister van Bui tenlandse Zaken, lord Home, ge wend met het verzoek tussen beide te komen. In Luik hebben rond 500 Span jaarden die in de fabrieken en mijnen aldaar werken, betoogd teeen het doodvonnis. Een comité in Oslo, gevormd door 40 organisaties die Spaanse ballingen steunen, heeft zich ook tot Franco gewend met het ver zoek het doodvonnis te vernieti gen. Dr. bisschop van Lyon, mgr. Gerliev, heeft zich ten behoeve van Grimau tweemaal in verbin ding gesteld met de kar fin aai- primaat van Spanje. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft zich ook tot hem gewend en hij heeft boven dien geschreven naar de aposto lisch nuntius en het secretariaat van het Vaticaan. Vele andere functionarissen en organisaties in Frankrijk heb ben eveneens stappen ten behoe ve van Grimau gedaan. GEEN GRATIE VOOR GRIMAU De Spaanse minister van Voor lichting, Manuel Fraga Iribane, heeft vrijdagavond in Madrid verklaard, dat men er niet op moet hopen, dat Grimau gratie zal krijgen. De minister achtte het zeer on waarschijnlijk, dat de kwestie van verzachting van de straf weer aan de orde zal komen. Het kabinet bekijkt, volgens de minister, alleen doodvonnissen als gratie is aanbevolen door de bevoegde autoriteit, in dit geval de kapitéin-generaal van het district. Deze had echter deze aanbeveling niet gedaan. Aangenomen wordt, dat Gri mau hedenmorgen vroeg terecht zal zijn gesteld. ONGEREGELDHEDEN BIJ SPAANSE CONSULAAT IN AMSTERDAM. Het is vrijdagavond omstreeks half tien bij het Spaanse consu laat in de Oranje Nassaulaan in Amsterdam tot vrij ernstige on geregeldheden gekomen toen een menigte van ongeveer 100 mensen het consulaat wilde be treden. Het betrof hier kenne lijk een protest tegen het dood vonnis van Julian Grimau, dat deze: dagen in Spanje bekend is gemaakt. De gealarmeerde Amsterdamse politie moest met gummilatten en motorrijders de menigte verspreiden. Hedenmiddag zal een protest optocht in verband met het doodvonnis worden gehouden, waarvoor de Amsterdamse po litie wel toestemming heeft ge geven. Omstreeks negen uur ver schenen de jongelui bij het con sulaat waarvóór een agent op post stond. Het gebouw staat reeds geruime tijd onder politie bewaking. Eén uit de groep kreeg toestemming van de agent om een brief in de bus van het consulaat te stoppen. Toen de anderen ook de tuin vóór het gebouw in wilden gaan en over het hek begonnen te klimmen, verhinderde de agent dit. Op dat moment arriveerde juist een politiewagen met de aflossing, zodat er drie agenten waren om de opdringende jongelui tegen te houden. Terstond werd assis tentie gevraagd. Met de gummi knuppel en met agenten op mo toren werden de jeugdige de- ".onstranten, die nog een spreek- l koor aanhieven: „Julian Grimau moet vrij", verspreid. Ook droe gen een aantal van de jongelui kartonnen borden waarop deze leuze stond. Het is niet uitge sloten dat zich onder de demon stranten in Nederland verblij vende Spanjaarden bevonden. Zonnige perioden Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Golf van Biskaye naar Scandinavië, nam in betekenis toe. Als gevolg van deze ontwikkeling nam de buienactiviteit af en werd de wind zwak. Ten noorden van de Azoren bevindt zich een depressie die zich naar het zeegebied ten wes ten van Ierland verplaatst. Een front dat met deze depressie samenhangt, beweegt zich in de richting van ons land. Als ge volg hiervan draait de wind vandaag naar zuidelijke richtin gen en neemt tot matig toe. De wolkenvelden die met het front vergezeld gaan, zullen later ook tot ons land doordringen. Maar regen wordt niet verwacht. Het vrij zachte weer blijft voort duren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Aanvankelijk zonnige perioden, later toenmende bewolking maar overwegend droog. De wind zal naar zuidelijke richtingen draai en en tot matig toenemen. Vrij zacht weer ZATERDAG 20 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.12 11.25 Terneuzen 11.47 Hansweert 0.27 12.40 Walsoorden 0.37 12.50 ZONDAG 21 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.38 12.13 Terneuzen 0.13 12.48 Hansweert 0.53 1.28 Walsoorden 1.03 1.38 MAANDAG 22 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.32 1.02 Terneuzen 1.07 1.37 Hansweert 1.47 2.17 Walsoorden 1.57 2.27 ZON MAAN op onder op onder April 20 5.35 19.44 4.36 15.03 21 5.33 19.46 5.02 16.26 23 5,29 19,49 3.50 19.18 24 5.26 19.51 6.16 20.45 25 5.24 19.53 6.45 22.10 De jaarlijkse vierdaagse pro testmars van de Britse beweging voor kernontwapening is ditmaal uitgelopen op vrij hevige wan ordelijkheden, waarbij vele dui zenden Britten, meest jongelui, waren betrokken. Twee kenmerken van deze pro testmars springen in het oog het fanatisme (dat juist zulk een weerslag vindt bij de jeugd, die nog „principieel" en „ethisch" denkt) en de opzettelijke onor delijkheid, met steun van de Federatie van Londense anar chisten door het zogenaamde Comité van Honderd veroor zaakt. Wanneer men bij de Engelse betogingen nog enige originali teit in de opzet kan terugvinden men denke aan de „stunt" om in een pamflet geheime gege vens over de organisatie van het Britse landsbestuur in geval van een kernoorlog te onthullen eenzelfde élan ontbreekt ten enenmale bij de betogingen die tegelijkertijd op het vasteland zijn gehouden. Alleen aj uit het doorlekken van juist deze Britse defensiege- gevens blijkt dat in Engeland het streven naar ontwapening, en eenzijdige ontwapening zelfs, veel sterker leeft. Ongetwijfeld speelt hierbij een rol het nog lang niet verdwenen Britse bewustzijn een wereldna tie te vormen en als zodanig een voorbeeld te moeten stellen. Bovendien vinden de Britse be togers ëën leidsman in de stok oude lord Russell, een filosoof van wereldvermaardheid. Russell heeft het prijsgeven van de Britse defensiegeheimen afge daan met de opmerking dat En gelands voortbestaan een veel grotere kans had, indien slechts de "helft van de energie en het mensenmateriaal, die nu aan het opsporen van de samenstellers van het gewraakte pamflet wer den gespendeerd, gebruikt zou worden om te ontwapenen. Hierbij denkt Russell kenne lijk volgens dezelfde logica die hem ingaf India's houding in de strijd met zijn aanvaller China af te keuren. De benadeelde doet er namelijk volgens deze ge- dachtengang verkeerd aan zich met kracht te verzetten tegen degenen die schade berokkent, daar hij door de hevigheid van zijn reactie deze schade nog ver groot. Intussen is het incident zeer onplezierig voor de regering van premier MacMillan, die haar po litiek juist baseert op het behoud van eèn Britse nucleaire macht. Temeer onpleizierig omdat deze onaangename verrassing zo kort na het indienen van de begro ting van de kanselier van de schatkist, Maudling, komt, die onder het motto „expansie" zon der inflatie" hernieuwde geest drift zou moeten wekken voor de politiek van de Britse conserva tieve partij. (Nadruk verboden.) ONGEREGELDHEDEN IN SYRIë Bij hevige vechtpartijen die zich donderdag in Aleppo hebben voorgedaan tussen Nasser-gezin- de unionisten en tegenstanders van een federatie met Egypte zijn vijf personen gedood en vijf ernstig gewond, aldus meldt het blad „Al Jaryda". Binnenvering Schuimrubber hazet fabrieken zevenbergen FRANKRITK MOET OVER EIGEN ATOOMWAPENS KUNNEN BESCHIKKEN „Wij zijn van mening dat de Europese gemeenschap zich moet ontwikkelen zoals zij is en zonder te wach ten", zo heeft president De Gaulle van Frankrijk vrijdagavond in een toespraak voor radio en televisie gezegd. Hij voegde hieraan toe erop te blijven hopen dat „het grote volk van Engeland zich eens zal los maken van datgene wat het buiten onze gemeenschap houdt en zal toetreden volgens de voorwaarden die nu eenmaal voor de gemeenschap gelden." Noordstraat 102 - Telefoon 8120 Terneuzen Tevoren had de generaal ge zegd dat overdracht van soe vereiniteit aan internationale organen „onverenigbaar met de rechten en de plichten van de Franse republiek" zou zijn. Een dergelijk bovennationaal regime zou de volken beslist niet kun nen leiden in zaken waarbij hun ziel en hun vlees op het spel staan. Een terugtreding van de Europese staten, en in het bij zonder van Frankrijk, zou on vermijdelijk leiden tot onder werping door een derde. Teneinde die afhankelijkheid te voorkomen, wenst Frankrijk het verenigd Europa te zien sa mengesteld uit de Naties, die er werkelijk toe kunnen en willen lehoren. De Navo is onmisbaar zolang de Russische ambities bestaan, aldus president De Gaulle, en ons land schaart zijn strijdkrach ten naast die van zijn bondge noten, maar wenst er de baas over te blijven. In geval van nood zal ons land aan de gemeenschappelijke inspanning heel wat anders hebben bij te dragen dan de hulp zonder ziel en zonder kracht van. een. volk dat niet meer zelf verantwoor delijk zou zijn. Dit brengt ons er toe ons moderne middelen te verschaffen voor onze verdedi ging „Ik bedoel natuurlijk atoomwapens". Niemand weet of en waar atoombommen zullen gebruikt worden als er een conflict uit breekt. Gezien deze onzekerheid moet Frankrijk de middelen hebben om een aanvaller te kunnen treffen en om zijn bond genoten, misschien Amerika in begrepen, te hulp te kunnen komen. De Gaulle gaf toe dat er bij de mijnstaking van kort geleden fouten zijn gemaakt. De staat moest echter de touwtjes in handen houden om het land naar grotere voorspoed te kun nen leiden. Het lopende vier jarenplan, nu in zijn tweede jaar, voorziet in een economi sche groei van 24 procent en een verhoging van de levensstan daard met 20 procent. Het is verklaarbaar, aldus de president, dat elke economische groep in het land het eerst aan zich zelf denkt, maar de regering over ziet en is verantwoordelijk voor het geheel. De weg van de min ste weerstand is dikwijls de ver keerde. De noodzakelijke her vormingen „stoten vaak op oude gewoonten". De president is van mening, dat de economische en sociale raad een grotere rol moet gaan spelen. BRTTc; KERNWAPEN DEPOT BIJ ADEN? Sjakhan Habsji, secretaris generaal van de Zuidarabische liga, heeft donderdag op een bijeenkomst van de commissie van de V. N. voor het kolonia lisme verklaard, dat Engeland de eilanden voor de kust bij Aden heeft bestemd voor mili taire bases. Volgens hem kon men wel aannemen dat er kern wapens op die eilanden opgesla gen waren. De bases waren voor „agressieve doeleinden" inge richt. Gistermorgen omstreeks 03.30 uur is op de lijn Amersfoort Apeldoorn nabij Barneveld een goederentrein ontspoord, waar door enkele wagons, waaronder olietanks, in brand geraakten. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. De goederen lagen her en der langs de lijn verspreid. De schade aan spoorwegmate- rieel en goederen wordt ge raamd op ongeveer 600.000 gul den. De brandweer van Bafneveld kreeg assistentie van de brand, weer uit Zwartbroek en Voort huizen. Deze assistentie bestond uit 'het beschikbaar stellen van tankauto's, omdat de sloot rond het weiland waar het ongeluk gebeurde, leeg was. Er werd bluswater aangevoerd van brand, kranen uit ,het dorp. De goederentrein was op weg van Rotterdam naar Bentveld. Een tankwagen, die was gevuld met walvistraan, liep leeg over de spoorbaan en vernielde een partij cocosmatten. E>e goederen wagons bestonden voor het merendeel uit buitenlands mate rieel. De oorzaak van de ontsporing is een warmloper geweest, zo is komen vast te staan. Langs de baan heeft men een pot van een as van een der wagons gevon den. Vermoedelijk is deze pot af komstig van een buitenlandse wagen. Hiernaar wordt nog een onderzoek ingesteld. De goederentrein bestond uit 51 wagons. De voorste 13 en de achterste 13 wagons zijn onbe schadigd gebleven. 25 wagons liepen zeer ernstige tot lichte schade op. Een aantal wagons is afkomstig uit Tsjocho-Slowa- kije. OPNIEUW BRAND. Bij het losbranden van de ont spoorde ketelwagens is om kwart vóór vier opnieuw brand ont staan. De inhoud van één van de met tetra gevulde tanks vatte vlam. Het vuur sloeg over op de over de grond onder de wrak stukken uitgelopen olie en wal vistraan en op- óe resii n van enfeele stukgoedereawagens. De brandweer van Barneveld kreeg moeilijkheden bij het be strijden van het vuur, omdat er een tekort was aan schuimblus- materiaal. Dit materiaal werd van elders aangevoerd, onder meer uit de magazijnen van de spoorwegen. Door de grote hitte en de rookontwikkeling ondervond het opruimingswerk aanzienlijke stagnatie. Omstreeks zes uur is de brand weer van Barneveld erin ge- slaand da nieuwe brand In de bij Barneveld brdsnoorde goederen trein te blussen. Een luchtopname van de ravage op de spoorlijn bjj Barneveld. (Luchtfoto A.N.P.) 4

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1