Gezelligheid en woninginrichting Dia De schoenenmode BABY HEEFT BEHOEFTE AAN GYMNASTIEK ZIEKTEN van HART en BLOEDVAT iai de week STOFFEN Het StoHen paleis VOOR WIE FRITUREN PARELENDE LIPPEN ZATERDAG 20 APRIL 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 11 [d Kruipen is een uiterst goede beweging \)<wc dt \jcauw INSPANNING IS FUNEST VOORAL OVERMATIGE GEESTELIJKE KAN VEEL KWAAD VOORKOMEN RUSTIGE LEEFWIJZE Teugels van rijpaard Verkeerde levensgewoonten Het Is geen nieuws, als ik beweer, dat deze twee begrippen veel met elkaar te maken hebben. Hoe vaak horen we niet zeggen, dat het by die mensen zo ge zellig is ingericht. En daar wilde ik het over hebben. Ik ben er van overtuigd, dat wij allen dringend be hoefte hebben aan een woning, waarin we ons met ons hele gezin behagelyk kunnen voelen. Wtf hebben dat in deze wereld hard en hard nodig. Het gaat er dus om, ons huis zodanig in te richten, dat wij (en onze gezinsleden) er alles in vinden, wat we nodig hebben. Dat is niet eenvoudig, maar wèl op te lossen. Onder hoeveel verschillende omstandigheden zijn we niet in huis: by mooi- en lelijk weer; by vreugde en verdriet, ijverig aan het werk of verdiept in het spel, bij feestjes of vermoeid aan het uit rusten. By al die verschillende omstandigheden zal weer aan andere voorwaarden voldaan moeten wor den, en het is heel belangrijk, dat we daar bü de in richting van ons huis goed rekening mee houden. Misschien denkt U: „Het is toch vanzelfsprekend, dat we weten, wat we nodig hebben in huis? We heb ben er immers alle dagen mee te maken?" Toch is dat niet het geval. We zijn zo dikwijls gewend aan de situatie en hebben ons zonder dat we het weten aan gepast. Dan zijn wij dus aangepast aan het huis, ter wijl als het goed is ons huis aangepast moet zijn aan ons! En hoe vaak wordt er niet gedachteloos iets ge kocht, alleen omdat men het mooi vindt, of omdat men zoiets by vrienden zo aardig had gevonden. hadden gekocht, omdat Geen bankstel, maar wel een bank. De bank is hier een wérke lijke behoefte van de bewoners, evenals liet andere. Zo ben ik er bijv. van ovér- tuigd, dat zeker de helft van alle bankstellen die gekocht worden niet worden gekocht uit een wer kelijke behoefte aan zitgelegen heid, doch alleen omdat men zich zonder bankstel niet meer com pleet voelt. Zo heb ik eens een aardige ge schiedenis beleefd. Ik werd eens ontboden bij een pasgetrouwd echtpaar om advies te geven over de woonkamer, die, hoewel nog maar pas ingericht, de be woners niet bevredigde. Toen ik binnenkwam, was het eerste, dat mij opviel, de veel te grote meu- beien en de onhandige opstelling daarvan. Toen ik daar een op merking over maakte, kreeg ik ten antwoord dat ze de meubels ze ze mooi vonden, hoewel ze tot hun spijt wel vonden, dat ze in de winkel beter tot hun recht kwa men, dan hier in de kamer. En ze schenen heel verbaasd, toen ik over een andere opstelling van het meubilair begon. Het bleek, dat de verkoper van de meube len ze zo neer gezet had, en ze dachten, dat het dus zó hoorde! Wij zijn er toen over gaan pra ten. Ik heb ze verteld, dat je -bij het inrichten van je huis je eerst moet afvragen: hoe wil ik wo nen ofhoe wil ik leven in mijn huis. Want wonen is toch eigen- lijk niet anders dan: leven bin nenshuis. En dat je aan de hand daarvan het meubilair en ook de stoffering, ja zelfs het behang, de kleuren en nog van alles meer moet uitzoeken. (Daar komen we straks nog even op terug). We zijn toen samen nagegaan, hoe het zou moeten, of er ruimte ge maakt moest worden voor be paalde hobby's, voor veel visite, voor rustig zitten 's avonds en ook (voor later) een speelhoek voor de kinderen enz. (Men doet er verstandig aan als men pas begint, ook met de nabije toe komst rekening te houden). Aar de hand van al deze gegevens zijn we toen met de meubelen gaan schuiven. Er is iets de kamer uitgedaan en er is iets bijgekocht. En kijk, toen is die kamer met weinig middelen tot een veel beter bewoonbaar oord geworden. Ik hoop, dat ik met dit verhaal duidelijk heb kunnen maken, dat het héél belangrijk is, dat we ons eerst bewust worden van: wat hebben we nodig in ons huis. En daana pas overgaan ot een even DE LENTE is weer ir>tuele aanschaf van het een en het land en ook al heeft zij ander. En kunt U het niet al- zich niet dadelijk met aan-]eellj vraag dan advies aan een trekkelijk weer aangediend, binnenhuisarchitect. Want een we weten allemaal dat t>in- t)innenh.UiSa.rchiteCt heeft naast nenkort het echte voorjaars-een uitgebreide kennis van ma- weertje zich ongetwijfeld zalterialen en mogelijkheden ook presenteren (volgens jjaP"nog iets van een geestelijke ver per Flink in Hengelo krijgen zorger gn misschien maakt dat we mooi weer). Trouwens h uiteindelijk tot zo'n mooi en hoe dan ook, we moeten, ,J onze kleding gereed hebbenöoeiena vaK' wanneer het fraaie weer aanbreekt. Na de bijzonder Bekende merkkwaliteiten SUPER RONEVA GRIFFE GUY MENKO CECILE PURA SETA BURDA KNIPPATRONEN met gratis knipverzekering Nieuwstraat 68 Terneuzen Telefoon 2910 barre winter, die we achter de rug hebben en die boven dien zo lang duurde, willen we natuurlijk het voorjaar op een prettige .wijze tege moet treden. Passend bij de prille lente zijn uiteraard vrolijke kleuren die wij mede mogen ^beschouwen als tekenen van y blijheid met het aanbreken 1 van het zonnige jaargetijde. Onze illustratie toont u zo'n fleurige combinatie, die bij uitstek geschikt is als dracht om de .vrije natuur in te gaan. Het bestaat uit een een voudige bloese, vervaardigd van dralon-imprimé, met een dessin van kleine roosjes in*' de kleuren oranje en he- liothroop op een witte on dergrond. De bloese heeft halve mouwtjes en het leuke is wel de kraag, die als ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM 'een shawl twee uitlopers heeft, die vlot geknoopt kunnen worden, waar doorheen leuk effect ontstaat. Deze bloese wordt gedragen op een even- De heer Jac. Bergmans heeft op een persconferentie die in eens tuit draion vervaardigde pantalon in licht blauwe kleur. Utrecht werd gehouden ter gelegenheid van de komende schoe- De stof is gemakkelijk te wassen en behoudt haar vorm, terwijl denenbeurs enkele mededelingen gedaan over vorm, materiaal en broekvouw permanent is. Dc taille wordt gemarkeerd door een brede witte kleuren van sChoenen die in de volgende herfst en winter zullen ceintuur, die de kleurencombinatie volmaakt en het sportieve element van het geheel accentueert. Een vlot geknoopt doekje om het haar beschermt wOTden gedragen, het kapsel tegen verwaaien, want in het vroege voorjaar wil de wind nogalDe afgeiopen strenge winter was vAof ftviio tiavovi crtalar» c o er ,de oorzaak van, dat er in eens graag met onze haren spelen. Werkelijk een leuke, vrolijke combinatie, die ons ook tijdens onze vakantie van groot nut kan. zijn. ELLY MARTINS. (Nadruk .verboden). vele schoenwinkels geen laars jes meer te krijgen was. De heer Bergmans verwacht voor het komende seizoen dan ook een bijzonder grote interesse voor laarzen. Dit blijkt bij voorbeeld al uit het feit, dat in bijna geen van de schoe nencollecties die van 22 tot en met 24 april op de schoenen- beurs in Utrecht zullen wor den getoond, de laarsjes ont breken. Men neemt aan, dat de Nederlandse vrouwen vooral Er is iets niet in de haak, wanneer moeders vol trots vertel len, dat haar baby altijd zoet en stil is 'en zelden huilt. Zodra de baby wakker wordt, moet hij trappelen en slaan met ar men en beentjes tegelijk, proberen zich om te draaien, het hoofdje op te tillen, grijpen naar alles wat binnen zijn bereik is. Kortom, hij moet een en al beweging en levenslust zijn. Laat hem gerust eens schreeuwen en flink zijn borstkas uit zetten. Heus, beweging komt baby alleen ten goede. Is baby zo zoet stil en eerlijk gezegd een beetje lui, dan is er geen reden om er trots op te zijn. De lichaamsbeweging ten volle laten uitleven bij de beweeglijken en opwekken bij de „zoeten" en „stillen", zal hun de gehele groeiperiode door voordeel ople veren. Laten we dus eens beginnen met deze kleine, die te kalm is, wat gymnastiek te laten doen. Hierbij moet u een paar dingen niet uit het oog verliezenzorg er voor, dat de peuter nooit los op de aankleedtafel ligt. Een moment onoplettendheid kan een voor het leven durende afwijking veroorzaken. Vermijd te sterke afkoeling. lllllllllllllillllllll[|llllllllllllllllllllllllll|[||llllllll!lllllllllll[|||||||||||||||||||||||||||||||llllllllllllllll|[|||||||||||||||||||||||||||[|[|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||lB Zolang de mens niet ziek is, heeft hij meestal maar iveinig belangstelling voor z'n gezondheid. Alles is dan belangrijker dan de zorg voor hart, longen, lever of nieren. Als de televisie maar niet kapot is, als er maar niets aan de auto rammelt, als de bungalow maar tijdig klaar komtis iedereen tevreden. Alle genietingen des levens en ieder klein ongerief van datzelfde leven zijn nu eenmaal veel interessanter dan het allerkleinste beetje gezondheidszorg. MENSEN MET ENIG VERSTAND Mensen niet enig verstand zijn echter ook zuinig op het eigen lichaam in het bijzonder op hun hart. Door een sober en regel matig leven kunnen zij dit ge wichtige orgaan sparen voor de vele weken en maanden dat ze er nog gebruik van moeten ma ken. Beroepen, die zware lichame lijke arbeid vergen zijn wan neer het hart niet in goede kon- ditie is vaak van onregel matigheden in de werking van dit voor het leven zo belangrijke orgaan. Van nog groter belang dan het verrichten van echt zwaar werk is misschien wel de overmatige geestelijke inspanning die een - beroep kan meebrengen. In onze nerveuze moderne tijd wordt het hart hierdoor vaak van streek gebracht. Het hart is een merkwaardig orgaanin eerste instantie werkt het geheel zelfstandig. De prik kels tot deze zelfwerkzaamheid ontvangt het van een eigen, autonoom zeuwstelsel. Naast het eigen zenuwstelsel van het hart is er in het lichaam ook een spe ciale zenuwbaan waardoor een OCHTENDGYMNASTIEK Het spreekt vanzelf dat u bij de gym nastische oefeningen baby zo weinig mogelijk aantrekt om de bewegingen niet te belemmeren. Na de oefening echter meteen een jasje aantrekken. Oefen altijd op geregelde tijden, het liefst tussen twee voedingen in, maar nooit vlak na een maaltijd. Ook bij het oefenen moet u voorzich tig zijn met wat u doet. Forceer niets! Dit geldt vooral voor het buigen en strekken van armen en benen. Kalm aan een beentje vastpakken, buigen en weer strekken, dus de natuurlijke be weging, voorzichtig en vol aandacht. Dat enige malen herhalen en verder gaan met de armen. Baby ligt daarna op de buik en u maakt, achter de kleine staande geluid jes, zodat hij het hoofdje naar links en rechts draait en baby probeert op de armen steunend zich om te draaien. Vóór de baby staande, houdt u een ram melaar oP en beweegt hem van links naar rechts en laat het kind er naar grij pen. Met een beetje fantasie zal een toe gewijde moeder dit gegeven tot een uit gebreide oefenstof kunnen uitbreiden. ZITTEN EN KRUIPEN Na een half jaar kan men het zitten aanleren. Wij beginnen eenvoudig eerst een vinger te laten pakken en men zal toch reeds na enkele malen het resultaat kunnen boeken, dat baby zich optrekt en gauw uit eigen beweging gaat zitten. Ook het kruipen is van groot belang. Velen denken dat kruipen slecht is voor het kind. Het tegendeel is waar. Bij het kruipen worden geen grote eisen gesteld aan het skelet, dat nog week en niet is gehard, de zwaartekracht wordt uitge schakeld en de bloedsomloop bevorderd. Een kindje, dat niet uit zichzelf gaat kruipen, legt men op de buik. Men duwt nu een knietje naar voren. Na enige ma len lukt het en wordt de andere knie naar voren gebracht. Uit zichzelf zal de kleine zich op de armen steunen. Dan is baby zover, dat hij in de kruiphouding start. Gaat hij dan nog niet uit zichzelf kruipen, dan duwt men om beurten een gebogen knie naar voren. Na een poosje zal het dan vanzelf wel lukken. Het gaan staan moet men niet aan moedigen. Het is ten enemale uit den boze. Tegenwoordig is het „bon ton", wanneer men kan zeggen, dat z'n kindje al zo jong staat, maar het is funest. Hoe langer hij kruipt, des te beter is het beweging genoeg daarbij I (Nadruk verboden.) interesse zullen tonen voor praktische modellen, die be stand zijn tegen regen en sneeuw en die van warme voe ring hebben. Van de door Italië enige jaren geleden geïntroduceerde spitse schoenenmode wil men gelei delijk ai. Er komen wai ronde re leestvormen met hoger te gen de voet oplopende snitten. Voorlopig zullen de vrij spitse scnoenen waarschijnlijk ech ter nog wel de boventoon blij ven voeren. Er is ook tendens naar nieuwe modellen voor hoge hakken: iets iager (6 tot 8 centimeter) en wat minder dun. De zoge naamde bottier-hakken, hou ten hakken die met reepjes zoolleer zijn overtrokken, zijn bij het publiek erg in de smaak gevallen en ze blijven dan ook populair. De sandalen hebben deze zomer ronde tol- hakjes, met een bovenkant van plastic, terwijl het dunnere on derste gedeelte van verguld of verzilverd metaal wordt ge maakt. De heer Bergmans voorspelde, dat de lage hakjes bij de teenagerschoentjes plaats zul len maken voor hakjes van 2,5 tot 3,5 cm. De winterschoenen worden wat kleurrijker, 't sombere zwart -jt De Franse voorjaarsmode voor de make-up van de vrouw, bleek met kleurloze lippen, heeft weinig bewon deraarsters getrokken. Uit New York komt het bericht, dat daar een variatie op deze lichte kleuren is gevonden, die meer succes behaalt. Deze lippenstift, zacht-rose en vrij wel wit, is niet dof, ,dooh heeft een parelglans. De na gellak, waarmede de vrouw haar nagels wil verfraaien, dient van dezelfde kleur te zijn als de lippenstift. Deze zachte kleuren met de parelglans maken geen dood se, maar een zeer verzorgde indruk. (CONSU) remmende invloed op het hart kan worden uitgeoefend. Door een tweede zenuw daar entegen kunnen prikkels tot snellere aktie naar het hart wor den geleid. Een vergelijking met de teugels van een rijpaard is hier zeer wel op zijn plaats. Van zelfsprekend kunnen er aan een zo ingewikkelde machinerie als het hart, met z'n voorkamers, kamers en kleppen, tal van man kementen optreden. Hartafwijkingen kunnen bij voorbeeld ontstaan door zelfver giftiging van het lichaam als ge volg van een te sterke of een verkeerde produktie van schild klierhormoon. Van buitenaf kun nen allerlei ziektekiemen scha delijk op het hart inwerken, meestal nadat ze zich eerst in andere organen hebben genes teld. De verwekkers van longont steking, beenmergontsteking, roodvonk, griep en angina kunnen zowel de hartspier als de hartkleppen aantasten. Ook het hartzakje, een vlies dat het hart aan de buitenzijde ont- kleedte raakt soms ontstoken door etterverwekkende bacte- rieën of door tuberkelbacillen. Berucht voor het ontstaan van hartafwijkingen is het gif van de difteriebacil. Gevreesd is voorts de acute reumatiek, die bij volwassenen en by kin deren het gehele hart kan aan tasten. Op oudere leeftijd is het de vaatverkalking, die stoornissen in de bloedsomloop en daarmee ook aan het hart veroorzaakt. Tot slot dient nog' te worden gewezen op enkele verkeerde levensgewoonten, die dikwijls de oorzaak van hart- en vaatziek ten zijn. Wy bedoelen alkohol- misbruik en tabaksmisbruik. Hier kan een ieder in eigen leven wel' iets aan doen en dat is dringend noodzakelijk, want de ziekten van hart en bloed vaten nemen nog voortdurend in aantal toe. Dr H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) De teelt van komkommers is in de afgelopen jaren steeds vervroegd. Zelf in januari en fe- bruarrtoervhet volop vroor, wer den al veel komkommers op de veilingen verhandeld. Ook in de komende weken zijn ze volop te krijgen, tegen wat billijker prijzen. Laten we ervan profiteren na de eindeloos lange winter, toen er zo weinig vari atiemogelijkheden in onze groen te waren. ZONDAG: Gevulde puntbrood jes met ragout; Florentijnse spinazie, ham, aardappelpu ree; appelschotel. MAANDAG: Slavinken, wortel tjes, aardappelen; griesmeel met vruchtensaus. DINSDAG; Tomatensoep; eie ren met kaassaus, rijst, sla. WOENSDAGGevulde kom kommers met gehakt, aard appelpuree, yoghurt met chocoladevla. en bruin worden vervangen door vele tinten in de kleuren cognac, groen en donkerrood. Op de schoenenbeurs zal suède- leer zijn rentree maken als belangrijk materiaal voor ge klede schoenen, vaak in com binatie met lakleder. Ook rep tielleersoorten komen terug in het modebeeldpython- en krokodillenleer spelen naast hagedisleersoorten de hoofd rol. Aangezien krokodillen leer nogal duur is, worden hiervan ook imitaties gemaakt op kalfsleer. DONDERDAGBietjes, uitge bakken spek, aardappelen, flensjes. VRIJDAGJachtschotel van bruine bonen, aardappelpu ree óf gebakken vis, andij- viesla, aardappelpuree, va- nillevla met sinaasappel. ZATERDAGBoerenkaaskoek met tomatensla, fruit. FLORENTIJNSE SPINAZIE 1 kg. spinazie, 50 g. geraspte oude kaas, boter, zout, noot. De spinazie goed uitzoeken en enige malen goed wassen. Het spek in dobbelsteentjes snijden en even uithakken. Een klontje boter toevoegen en hierin de ge wassen en uitgelekte spinazie la ten slinken. De geslonken spi nazie met wat zout en noot op smaak brengen en in een vuur vaste schotel overdoen. De groen te met geraspte kaas bestrooien en er in de oven een licht bruin korstje op laten komen. Bij dit gerecht rauwe ham en botersaus serveren. BOERENKAASKOEK 200 g. bloem, 150 g. geraspte kaas, 100 g. boter, 4 eieren, Va glas melk, zout, paprika. Kneed van bloem, boter, ge raspte kaas en paprika een ste vig deeg. Vul een ronde of vier kante boterkoekvorm met dit deeg en bak de koek in goede warme oven in ongeveer 30 min. gaar. Kan koud én warm gege ten worden! Als u uw breiwerk, na het stevig vastgespeld te hebben op een dikke verende onder laag met een metalen borstel tje luchtig opborstelt, krijgt het een angorawol-achtig uiterlijk. Het vastspelden dient om uitrekken te voor komen. Schroeivlekken in wollen stoffen kunnen, indien ze niet ernstig zijn, worden verwij derd met een puimsteentje, 0 Krijgt u gasten? Zet ze een menu voor, dat u als het ware ,in de vingers" heeft, een di ner dat u reeds diverse keren op uw huisgenoten probeer de. Op deze manier kunt u alles van te voren overzien en zoveel mogelijk voorbereiden. U voorkomt hiermee veel en onrustig geloop naar de keu ken, als de gasten er zijn. 9 Een knikker op de bodem van de waterketel helpt zeker te gen ketelsteenvorming. U KUNT NIET ALLES WETEN I Schuimrubber matrassen mo gen met de schoonmaak niet in de zon liggen. Men reinigt ze met een zachte borstel of met de stofzuiger. i Om aanbranden van melk te te voorkomen, kunt u de bo dem van de melkkoker even insmeren met een vet boter papiertje, bijvoorbeeld het verpakkingspapiertje van het pakje boter. i Branden uw aardappelen aan? Zodra u dat bemerkt de aardappelen opkoken met koud water; als ze koken meteen afgieten en dan weer met vers water aan de kook brengen. Zo kunt u nog heel wat redden. Hebt U vergeten het witte kraagje op uw japon te naai en? Om snel klaar te zijn kunt u het kraagje even met doorzichtig plakband vast maken. (Nadruk verboden.) A

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 11