PROVINCIAAL NIEUWS A blijfjong...(90blijf fit Prinses Beatrix in Washin gton LATER BETALEN Vagina 2 DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 19 APRIL 196S TERNEUZEN AXEL BOSCHKAPELLE ZAAMSLAG ZIERIKZEE DE AMERIKAANSE RAKETTEN DE ONAFHANKELIJK HEID VAN ZUID-RHODESIA Herdenking Getto-opstand in Warschau Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! NU KOPEN PERSOONLIJKE LENING INDONESIë EN MALEISIe RESULTAAT „ANTI-KRAAIENACTIE" VIEL TEGEN KAMERKANDIDATEN MET AUTOBUS (en cadeautjes) OP VERKIEZINGS TOURNEE Gemeenteraad. De agenda van de op donder dag 25 april, des avonds te half acht te houden vergadering van de gemeenteraad bevat de vol gende punten: 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 7 en 28 maart 1963. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel Baandijk 7. 4. Idem tot het huren van en kele perceeltjes grond, gele gen in het uitbreidingsplan „Sluiskil". 5. Idem tot verkoop van het perceel Benedenweg 28 te Sluiskil aan de Staat der Ne derlanden. 6. Idem tot verkoop van per celen grond, gelegen in het uitbreidingsplan „Sluiskil" aan: a. Ch. P. van der Bilt; b. W. Ivens; c. A. J. de Krijger; d. Rotterdamsche Bank N.V. 7. Idem tot verkoop van indus trieterrein aan A. de Hoop N. V. te Rotterdam. 8. Idem tot vaststelling van een partiële herziening „Zuid" van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. S. Idem tot voorlopige goed keuring van een plan tot onteigening van gronden, ge legen in het uitbreidingsplan in onderdelen „Zuid II" en de partiële herziening „Zuid" van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. 10. Idem tot voorlopige goed keuring van een plan tot onteigening van grond-en, gelegen in het uitbreidings plan „Industrieterrein Ooste lijke Kanaaloever". 11. Idem tot het voeren van een rechtsgeding in eerste aan leg ten aanzien van de ont eigening van gronden, gele gen in het uitbreidingsplan „Sluiskil". 12. Idem tot onderhandse aan besteding van de bouw van een schietbaan. 13. Idem tot wijziging van de verordening, regelende de heffing en invordering van reinigingsrechten in de ge meente Terneuzen. 14. Idem tot wijziging van de gemeente-begroting 1963 en de begroting van het Grond bedrijf 1963. 15. Rondvraag. „Billy Liar" Gisteravond trad de toneel groep „Studio" in het Concert gebouw op met een komedie van Keith Waterhouse en Willis Hall: Billy Liar" (Een geboren leugenaar) in een vertaling van Paul Rodenko en onder de regie van Peter Oosthoek. De jammer genoeg wei nige Z. V. U.-leden hebben met deze komedie (opnieuw) kennis gemaakt met een belangrijke bijdrage aan het hedendaagse toneel. Het ziet er helemaal uit als een luchtig blijspel, zoals dit door Henk van Ulsen, Nell Kop pen, Wim van den Brink, Els Bouman e.a. werd gebracht. Beter zou het zijn te zeggen één der wrange problemen van deze tijd omweven met de charme van een blijspel zonder dat daar- oij de zin verloren gaat. Wim Visser (Henk van Ul sen) is de geboren leugenaar. Een jongen zoals er, jammer genoeg, maar al te veel zijn: lui, onbekwaam en een enorme fan tast die zijn omgeving de grof ste leugens wijsmaakt en zich steeds dieper de put in werkt. Die op de meest ongelegen mo menten de radio aanzet en be gint te twisten om even daarna met een stukje van de krant een kinderspelletje doet. Uiteraard wordt er door de schrijvers geen oplossing ge geven maar men heeft diep medelijden met de jongen èn met de ouders. „Studio" heeft er een uit stekende voorstelling van ge maakt. Het harteliike applaus en de bloemen voor de actrices waren dubbel en dwars ver diend. Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de op a.s. dinsdag des namiddags te 7 uur te houden vergadering van de gemeenteraad komen de volgen de punten voor: 1. Opening. 2. Beëdiging van het nieuw be noemde lid van de raad, mevr. H. Folkersma-Staal. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken en me dedelingen. 5. Voorstel tot het benoemen van 3 commissieleden in de vacature van de heer P. Scheele. 6. Voorstel tot het aanbieden van de gemeente- en be- drijfsrekeningen over het dienstjaar 1961 en het be noemen van de leden van de commissies van onderzoek. 7. Voorstel tot wijziging van de overeenkomst inzake on derlinge hulpverlening bij het bestrijden van brand. 8. Voorstel tot de vaststelling van de vergoedingen per lo kaal en per kleuter over de jaren 1960 en 1961, de ge bouwenvergoeding ovër het jaar 1961 en verrekening van de ontvangen voorschot ten. 9. Voorstel 4ot het toekennen van de voorschotten op grond van artikel 42, juncto artikel 126 en 73, eerste en tweede lid, der kleuteronder wijswet voor het jaar 1963. 10. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager On derwijswet 1920 aan het be stuur der vereniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Axel ten behoe ve van de Christelijke U.L.O.- school. 11. Voorstel tot het garanderen van een geldlening groot 40.000, aan te gaan door de Stichting Christelijke Open bare Leeszaal en Bibliotheek te Axel. 12. Voorstel tot het aankopen van het pand Walstraat 8/10, met stallen, afdak en tuin, van de dames H. en M. van Cadsand te Axel. 13. Voorstel tot het aankopen van ca. 26 m'- grond van de Boerenleenbank Axel ten behoeve van rechttrekken rooilijn. 14. Voorstel tot aankoop van enige stroken grond van de N. V. Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht. 15. Voorstel tot huur van enige stroken spoorwegterrein van de N. V. Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht. 16. Voorstel tot herziening van de uitgifteprijs van de gron den in het industrieterrein „Kleine Noordpolder II". 17. Voorstel tot aankoop van het pand Oosterstraat 52 te Axel van de heer C. Rin, wonende aldaar. 18. Voorstel tot het intrekken van de gemeentelijke pre mieregeling voor het bouwen van doucheruimten. 19. Voorstel tot het verlenen van een garantie in een eventueel tekort, voortvloei ende uit het concours-hippi- que, te houden op 3 juni 1963. 20. Voorstel tot het vaststellen van de 8e, 9e en 10e wijzi ging der gemeentebegroting 1962 en tot goedkeuring van de 2e wijziging der begroting 1962 van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Za ken. 21. Voorstel tot verkoop van ca. 320 m2 tuingrond aan mevr. wed. E. Pot—Buijze, Zuid singel 18 te Axel. 22. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van 13 woningen. 23. Voorstel om in principe te besluiten tot het stichten van een pensiontehuis voor bejaarden, in verband daar mede een stichting voor het beheer en de exploitatie van dit tehuis in het leven te roepen, het machtigen van B. en W. tot het aantrekken van een architect voor het ontwerpen van een schets- plan en het verlenen van machtiging tot eigendoms- verkrijging van de benodig de gronden met opstallen. 24. Rondvraag. 25. Sluiting. MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 19 maart 1963 gestelde vragen mede: a. Vraag van de heer Oggel in zake herziening uitbreidings plan-Spui: Het ontwerp voor de herzie ning van het uitbreidingsplan- Spui is nog in voorbereiding. Een ter zake opgemaakt schetsplan wordt thans nader bestudeerd. Wij verwachten dat het nieuwe uitbreidingsplan in de loop van het jaar 1963 zijn definitieve vorm zal krijgen. b. Vraag van de heer Oggel om maatregelen ter voorkoming van beschadiging der afval bakken: Het is niet mogelijk afdoende maatregelen te treffen om de ge signaleerde baldadigheden te voorkomen. Aan de politie is verzocht hierop te letten, terwijl de bevolking, door middel van een publikatie in de Axelse Cou rant, is verzocht haar medewer king te verlenen. c. Vraag van de heer Oggel in zake verhaal van de kosten van sneeuwruimen op polder wegen in verband met de hef fing van wegenbelasting: Op grond van artikel 17 van de Wegenwet hebben de polders te zorgen, dat de wegen, welke zij onderhouden, en die, waarop zij krachtens hun inrichting of krachtens hun reglement heb ben toe te zien, in goede staat verkeren. Hieronder valt ook de sneeuw en gladheidsbestrijding. Dit komt eveneens tot uitdruk king in het rapport „Sneeuw en gladheidsbestrijding" en in een artikel „Sneeuwruimen en gladheidsbestrijding", voorko mende in het orgaan van de Unie van Waterschapsbonden, van 28 februari 1963. De heffing van wegenbelas ting staat hier volkomen buiten. Gelet echter op de bijzonder strenge winter, de uitzonderlijke sneeuwval en, als gevolg daar van, de hoge kosten waarvoor de polderbesturen zich gesteld zien, hebben wij, mede in over leg met de Financiële Commis sie, bij wijze van hoge uitzonde ring besloten uit billijkheids overwegingen 50 van de kos ten van sneeuwruimen op de polderwegen gedurende de win ter 1962/1963 voor rekening van de gemeente te nemen. Voorlichtingsavond Vis serij-inspectie. Gisteravond werd door de heer ir. A. E. Hofstede, visserij consulent, in „Het Centrum" de laatste van een viertal voorlich tingsavonden gegeven. Zijn causerie was gewijd aan de „bestandsregeling", welke spreker verduidelijkte door het vertonen van fraaie dia's. Veelal wordt door de henge laars, wanneer er weinig of niets gevangen wordt, verkon digd dat er op een bepaald vis water geen vis zit. De heer Hof stede heeft gisteravond de te leurgestelde hengelaars geheel uit de droom geholpen en als oorzaak juist het tegendeel ge noemd; er is dan een te grote visstand in een bepaald viswa ter. Verschillende proeven heb ben. bewezen, dat, wanneer er met de zegen de visstand werd verkleind, de hengelaars op een betere vangst konden rekenen. Ook kan als vaststaand worden aangenomen dat bij het sterk verminderen van de brasem, on middellijk de visstand van kar pers zal toenemen. Na afloop van zijn voor de hengelaars zeer interessante causerie, beantwoordde de heer Hofstede enige hem gestelde vragen. Succesvolle schutter De schietiog in café Stallaert, waaraan 39 schutters deelnamen, was voor de heer Staf Poppe uit St. Jansteen bijzonder succes vol. Behalve een zijvogel wist hij niet minder dan 7 kleine voge's af te schieten. Een resultaat, dat slechts in schutterslatijn wordt bereikt. De hoogvogel werd afgeschoten door A. de Ridder uit Kuitaart. Granaat opgegraven. Tijdens werkzaamheden nabij de kreek tussen de Griete en de z.g. batterij werd in een sloot een granaat opgegraven. Door de Rijkspolitie werd op Opsporingsdienst hiermede in kennisgesteld, die de granaat on schadelijk zal maken. Opbrengst collecte De alhier gehouden „Simavi"- collecte heeft opgebracht ƒ860. Kind van aanhangwagen gevallen. Het 4-jarig zoontje van de fa milie Bolijn uit Renesse, dat bij zijn oom in Zierikzee logeerde, is daar donderdagmiddag om het leven gekomen. Met vier an dere kinderen zat de jongen op een aanhangwagen achter een trekker. Onder het rijden gingen de kinderen aan het stoeien, waardoor het jongetje van de wagen viel en onder een wiel terecht kwam. De jongen was op slag dood. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woensdag drie Amerikaanse maatschap pijen aangewezen voor de ont wikkeling van een raket met vaste brandstof die een stuw kracht van ruim 2200 ton moet hebben. Dergelijke raketten zou den over een grote afstand la dingen van meer dan 450 ton kunnen vervoeren. DAPPERSTE JONGEN VAN HET JAAR De grootste kleuter op deze foto is de 10-jarige Roberto Bella- gamba uit. Pisa in Italië die hier zijn broertje Massimo naar school brengt. Sinds het verhaal van Roberto in Pisa is bekend ge worden, heeft iedereen zich zijn lot aangetrokken. Ongeveer twee jaar geleden kwam Roberto's vader om bij een verkeersonge luk en bleef zijn moeder met drie kleine kinderen achter. Zij vond werk waarvoor zjj echter van 's morgens vroeg tot 's avonds laat van huis weg is. Al die tijd zorgt Roberto voor alle huishou delijke zaken, helpt zijn broertjes aan het eten en naar school en gaat zelf ook nog naar school, 's Avonds doet hij dan weer het huishouden tot zijn moeder thuis komt. Roberto is nu uitgeroepen tot „Dapperste jongen van liet jaar" en heeft een studiebeurs gekregen tot zijn achttiende jaar. Jammer genoeg vertelt het ver haal niet wat er verder voor het gezin is gedaan Vandaag zal een delegatie van de V. N.- commissie voor het ko lonialisme naar Londen vertrek ken voor besprekingen met de Britse regering over Zuid-Rhode- sië. De delegatie zal aan de Brit se regering uiting geven aan de bezorgdheid der commissie over de eisen van premier Winston Field van Zuid-Rhodesia, die vol ledige onafhankelijkheid voor zijn land eist. De commissie meent, dat onafhankelijkheid voor Zuid- Rhodesia de Afrikaanse inwoners van elke gelegenheid om hun po litieke rechten te behouden, zou beroven. De besprekingen, die maandag beginnen, zullen ongeveer een week duren. Rond 1500 afgevaardigden uit alle delen van de wereld hebben donderdag in Warschau de ope ningsplechtigheid bijgewoond van het feit dat ,de opstand in het getto van Warschau tegen de nazi's 20 jaar geleden uitbrak. Enkele overlevenden kregen hoge Poolse onderscheidingen. De meeste onderscheidingen aan getto-strijders en Polen die des tijds hulp verleenden, werden echter posthuum verleend. Bij de gasten bevonden zich Gideon Hausner, die als openbare aan klager optrad in het proces tegen Eichmann te Jeruzalem. Heden zullen de afgevaardig den een plechtigheid bijwonen bij het monuraant voor de Jood se Verzetsstrijders in het getto. Voorts zullen zij naar het doden kamp in Treblinka op 125 km ten noordoosten van Warschau gaan, waar de nazi's in de laat ste wereldoorlog 800.000 Joden vergasten en verbrandden. Ook de Joodse gemeenschap in Berlijn herdacht donderdag de opstand. Loco-burgemeester Heinrich Albert %an West-Ber- lijn zei op de herdenkingsplech tigheid, dat alle Duitsers in een uur als dit hun Joodse landge noten met diepe schuldgevoe lens en schaamte tegemoet moe ten treden en moeten zeggen: „Mea culna, mea maxima cul pa". (Mijn schuld, mijn grote schuld.) Prinses Beatrix is donderdag ochtend vroeg per vliegtuig uit Los Angeles in Washington aan gekomen. Zij zal in de hoofd stad van de Verenigde Staten tot zondag vertoeven en zich daarna voor een privé-bezoek naar New York begeven. Bij haar aankomst op het vliegveld Dulles werd de Prin ses ontvangen clbor William Tyler, onderminister van Bui tenlandse Zaken voor Europese aangelegenheden, een hoge functionaris van het protocol en enige ambtenaren van het mi nisterie van Buitenlandse £aken. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. Van Roijen, was eveneens aanwezig', aan het hoofd van een groep Nederlandse diplomaten en hun echtgenoten. Gele en rode tulpen versierden de tafels in het Witte Huis, waar president Kennedy zeven tig gasten had genodigd ter ere van Prinses Beatrix en haar ge volg. Bij ontstentenis van mevr. Kennedy nam mevr. Lyndon Johnson de honneurs waar. On der de genodigden, die afkom stig zijn uit politieke kringen, de zakenwereld en de kunstwereld, waren de twee broers van de president, de minister van Jus titie Robert Kennedy en sena tor Edward Kennedy met hun echtgenoten, regeringsleden, zes parlementariërs, de directeur van het nationale museum en de directeur van het Philips-mu seum. De lunch werd gegeven in de prachtige wit-gouden staatseet- zaal, hoewel het bezoek van de prinses eerder van informele aard is dan een staatsiebezoek. Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar Behalve de prinses en president Kennedy v/aren er 68 gasten. De lunch was één der grootste, die de laatste tijd in het Witte Huis zijn gehouden. Prinses Beatrix werd door ambassadeur Van Royen en diens echtgenote naar het rege ringsgebouw begeleid. De pers mensen die haar bij haar aan komst hadden gezien, zeiden dat zij er na haar nachtelijke vlieg tocht van 5000 kilometer merk waardig fris uitzag. Onder-minister William Tyler, die haar op het vliegveld had begroet, was ook onder de gas ten aan de lunch. Prinses Betrix heeft een le vendige belangstelling voor de opleiding en de werkzaamheden in het Amerikaanse Vredes- corps. Tijdens de lunch kreeg zij de gelegenheid een vrouwelijke indruk van dit korps te krijgen, want één van de gasten was mevr. Richrd Godwin, echtge note van één der leidende func tionarissen van dit korps.. Van daag zal de prinses zelf kunnen zien hoe de jonge leden van het korps worden opgeleid. Zij zal dan namelijk een bezoek brengen aan de universiteit van George town dicht by. Washington, waar dit gebeurt. Daarna zal zij zich naar het hoofdkwatrier van het korps begeven, dat niet ver van het Witte Huis af ligt. President Kennedy noemde prinses Beatrix, in een korte tafelrede tijdens de lunch, een „stralende jeudige persoonlijk heid die wij bewonderen". Het land dat zij vertegenwoordigt heeft zeer oude banden met de Verenigde Staten. Nederland heeft ons enige van onze meest nijvere en voortreffelijke bur gers gezonden. Het heeft een ge schiedenis die in vele opzichten tot de verbeelding spreekt van ons allen die belang stellen in het Westen en de geschiedenis van het Westen, aldus de presi dent, die Nederland voorts een zeer gewaardeerde Navo-bond- genoot noemde, met een volk dat zijn blik naar de wereld richt en dat de integratie van Europa ziet als onderdeel van een Atlantische gemeenschap en deelgenoot schap. "Nederlandsche middenstandsbank n.v. AVE EVA door OLAF J. DE LANDELL f - H 42) Ja, maar waarom dan geen re ceptie? Nou ja, misschien begrepen ze het zo ook wel Meneer Bergenaar de Moule verloor een halve zoute krakeling zonder 't te merken en mevrouw brandde zich aan de thee, dat de luifel ervan wipte. Meneer zei, dat kleine kinderen groot werden, en mevrouw ver onderstelde, dat het een hele ver andering zou zijn. 'Ze bleven ruim een half uur; en al die tijd werd pa Van Hel- lenduyn niet boos. Dat was wel verbazingwekkend, maar mis schien toch verklaarbaar? Slechts aarzelend en na lang wikken en wegen wist het echt paar Bergenaar de Moule zich van de anderen los te maken. Zij pijnigden zichtbaar hun hersenen, of ze niets vergeten hadden, en o ja: wanneer of de verloofden gingen trouwen? Toen maakte Derk van de ge legenheid gebruik om zo verre gaand verbaasd te zijn, dat het er dik op lag. Trouwen? Nee. maar! trouwen waarom? Tróuwen Hij keek Eva aan en die blikte terug en zei: „Verbeeld je!" En daar moest pa Van Hellenduyn zijn wenkbrauwen weer van rim pelen. „We hebben toch beslist horen vertellen begon Maria. „Lieve mevrouwtje nog an toe!" sneed Derk af. „Morgen vertellen ze u, dat ik in het geheim groot vader geworden ben! En ik heb zo'n hekel aan tegenspreken! Dat overrompelde hen. Het grootvaderschap hadden ze in verband met Derk nog zo weinig overwogen, dat ze helemaal ver gaten te vragen, waarvoor Derk en Eva dan eigenlijk verloofd wa ren. Toen de feestvarkens de visite in hun mantels hielpen, zei Derk nog: „Ik hoop van harte, me vrouw, dat de gegevens, die wij u verstrekt hebben, overigens kloppen met wat u van anderen hoorde." Zoiets kon hij doodkalm zeggen. Ze lachten er heel beleefd om en klommen daarna, nog steeds nieuwsgierig kijkend, weer in hun balkuip, om de laan uit te dobberen. Maar bij het inrijhek, midden onder het wuiven, moes ten ze opeens opletten, voor welk doel meneer Bergenaar de Moule ging staan achter het stuur. Want buiten het hek hield juist een klein, luxueus hittewagentje in, met 'n wonderlijk nerveus paard je ervoor, dat meer overdwars danste en nummers weggaf op de achterpoten, dan gewoon liep. In het wagentje, als een overja rige, niet meer levenskrachtige Romeinse wagenrenner, zat een allerliefst dametje met een bizar re zonnehoed op en vreselijk ver legen ogen „Dat is freule lanshoven," ver telde Derk. Toen het paardje bij het bordes tot stilstaan gekomen was, flad derde haar schichtige blik langs Derk's gezicht en Eva's japon, en ze zei onthutst: „Jullie hebt toch geen receptie? „Gunst nee, freule," antwoord de Derk. „Ik zou niet weten, waarom." Hij hielp haar hoffelijk met uitstappen. Juist toen ze haar voet uitstak, moest het hitje zich no dig schudden, zodat de freule in Derk's armen wipte alsof het een vlooienspelletje was. „Neem me niet kwalijk," lis pelde freule lanshoven. ,,'t Is een genoegen, freule!" zei Derk; en daar moest de freule natuurlijk ontzettend van naar de grond kijken. Voor Eva was deze schuchter heid een genot, omdat de hare erdoor slonk. Ze voelde zich, met Derk als ruggegraad, werkelijk een beetje de heldin van het ver haal worden. „Ja, ik kom zo maar even," vertelde freule lanshoven, in ant woord op mevrouw Van Hellen- duyns enthousiasme over de eni ge gedachte van eens te komen aanwippen, „omdat Klaasje me voor zeker vertelde, dat Derk zich verloofd" had, en binnenkort zou gaan trouwen! En ik zei: „Dan had ik toch kaarten moeten ont vangen, dan was er toch iets van een receptie of zoMaar Klaas je was zo positief! Ze zat toen al met een kop thee en een paleisbanketje. En Klaas je bleek de dienstmaagd te zijn, die het nieuws hartstikke zeker wist van Teuntje. Teuntje was Eva ook onbekend. „Van Teuntje?" herhaalde Derk. „Ja," bevestigde freule lans hoven. „Teuntje zou verstandig doen zich bij haar snoepwinkel te hou den!" gromde meneer Van Hel lenduyn, zonder te beseffen, hoe weinig vruchtbaar zelfs 'n snoep winkel is zonder nieuws. Maar Eva leek een licht op te gaan: „Is dat die zaak, waar wij vanmorgen waren, Derk?" infor meerde ze. Dat was een misverstand. De familie Reyder van Hellenduyn kocht nooit bij Teuntje, omdat bedoelde dame alleen veterdrop, pepernoten en koffieballetjes ver handelde. (Wordt vervolgd.) In een verklaring, uitgegeven ter gelegenheid van de vierde herdenking van de instelling van het militaire commando van West-Sumatra, heeft generaal Nasoetion, minister van Defensie en bevelhebber van de Indonesi sche strijdkrachten, gezegd dat de kwestie Maleisië nimmer zal kunnen worden opgelost, tenzij aan Noord-Borneo onafhankelijk heid wordt verleend. De generaal beschuldigt de Maleise federatie ervan met behulp van de Brit ten aan het volk van Noord-Bor neo het recht op vrijheid te ont nemen. Na gewezen te hebben op de zeer nauwe banden tussen de In donesiërs en het volk van Noord- Borneo, op grond van hun zelfde bloed, overerving, taal, cultuur en godsdienst, verklaarde de generaal: „Wij moeten onze po litiek van confrontatie tegen de Maleise federatie, met alle con sequenties van dien, voortzetten tot onze broeders in Noord-Kali- mantan volledige onafhankelijk heid krijgen en bevrijd zijn van het neo-kolonialistische Malei sië". Intussen heeft kolonel Ibnoe Soebroto, de woordvoerder van het Indonesische leger in Dakar-, ta, donderdag verklaard, dat In donesië tot dusver geen militaire hulp heeft gegeven aan de op standelingen in Broenei. De be weringen als zouden de mensen, die kortgeleden een aanval heb ben gepleegd op het dorp Tebe- doe in Broenei, van Indonesisch grondgebied afkomstig zijn, noemde hij „louter onzin". De „ambassadeur" in Djakarta van de opstandelingen in Broe nei, Fadilah, verklaarde woens dag in Medan, dat de opstande lingen in de grensgebieden van geheel Noord-Borneo de situatie volledig in de hand hebben. Hoe wel de Engelsen hun troepen versterken, kunnen zij de weer stand der opstandelingen niet breken, omdat deze laatsten een guerillakrijg voeren, aldus Fadi lah. Het resultaat van de „anti- kraaienactie" waarvoor subsidie werd verleend door de Koninkl. Nederlandse Jagersyrgreniging, het Jachtfonds en door nét Land bouwschap, is beneden de ver wachtingen gebleven. Nu bijna alle cijfers bekend zijn, blijkt na melijk dat 12.292 kraaien of kraai-achtigen werden „afge schoten" tegen een raming van 20.000 vogels, te weten kraaien, roeken, kauwen, eksters en Vlaamse gaaien. Het aantal af geschoten eksters en Vlaamse gaaien is, in verhouding, bijzon der groot. De provinciale cijfers over deze „kraaienmars" tonen aan, dat Overijssel de kroon spant en in de provincie Zeeland slecht „ge- mikt" werd. De cijfers zijn als volgt: Friesland 500 (nog niet definitief), Drenthe 2506, Over ijssel 3179, Gelderland 2472, Utrecht 626. Zeeland 36, Noord- Brabant 2516 en Limburg 458. De Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren had be zwaar tegen deze actie gemaakt. De bevolking van oostelijk Noord-Brabant zal tijdens de komende periode van verkie zingscampagnes op onverwachte momenten, op pleinen, in straten, in supermarkets enz., Kamerkan didaten voor de KVP zien ver schijnen die speeches zullen af steken of zo maar iemand op straat zullen aanspreken om hem of haar een cadeautje te over handigen en de aandacht voor de KVP te vragen. Vijftien Ka merkandidaten zullen op deze Amerikaans aandoende wijze trachten stemmen voor de KVP te werven. Zij zullen er op uit trekken in een speciaal voor dit doel gehuurde autobus die uiter aard met verkiezingsleuzen zal worden beschilderd. In hun wer- vingstaak zullen de Kamerkan didaten bijgestaan worden door zes zogenaamde present-girls, die met de bus meereizen en een menigte kleine geschenken, zoals balpuntpennen, bierglazen, sleu- telétuitjes enz., bij zich hebben om uit te delen. Het is het plan van de Katho lieke Volkspartij in de rijkskies kring 's-Hertogenboseh, die tot deze propagandatochten heeft besloten, dat het gezelschap ook bezoeken zal brengen aan be jaardencentra, kindertehuizen en dergelijke instellingen, waar bloemen en versnaperingen zul len worden aangeboden; de beide blindeninstituten te Grave zul len elk een bandrecorder ten geschenke krijgen. De tochten van de bus met zijn propaganda-makende passa giers zullen op de komende za terdagen plaats vinden. De pro pagandisten zullen ook actief deelnemen aan de verkiezings bijeenkomsten, die de komende weken door de KVP in Oost- Brabant worden gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2