^Pekincj ome Julian Grimau ter dood veroordeeld Incident aan Berlijnse muur Het weer Rajakowitsch meldde zich bij justitie na ontmoeting met dr. Harster HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT VRIJDAG 19 /APRIL 1963 19e Jaargang 'f Nr 5891 ALBANESE AANVAL OP SOWJET-UNIE TSJOMBE ZIEK Italiaanse emigranten krijgen stem-service van de Italiaanse spoorwegen BEN BALLA'S MACHT GROTER PEARSON VORMT NIEUWE REGERING Amerikaans Sleutelspel zaterdag! Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat f55—57 Administratie-adres; Smidswaï Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand f2.per week 48 et T DE VRIJE ZEEUW f Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertenttenriis ner mm 16 et: minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels f 1,10. Tedere regel meet 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 1 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur- HET is nog steeds de vraag wat China zal ondernemen, nu de lente inzet en een hernieuwde mogelijkheid bestaat tot strijd in het grensgebied met India. De enige aanwijzing met betrekking tot de houding van China is eigenlijk het feit dat de Chinese volksrepu bliek een groot aantal troepen heeft samengetrokken in Tibet. Welke betekenis hieraan moet worden gehecht is nog niet geheel duidelijk. Ondertussen doen de Indiase leiders hun best hun volk ervan te doordringen dat het gevaar voor nieuwe agressie zeer groot blijft. Premier Nehroe laat geen gelegenheid voorbij gaan waarbij hij kan wijzen op de noodzaak van eendracht onder het miljoenen volk van India dat juist in zo uitzonderlijk vele opzichten ver deeld is. De energieke Ir diase minister van Defensie, Chavan, heeft aangekondigd dat het leger dras tisch uitgebreid zal worden en speciaal met eenheden versterkt die afgericht zijn op de strijd in de woeste berglanden in het noorden. Ongetwijfeld zal China bij een nieuwe aanval op India te kampen krijgen met een veel grotere en doeltreffender tegen stand dan in de afgelopen herfst. Niet alleen van India zelf, maar ook van het Westen, dat zich teweer zal moeten stel len tegen iedere poging tot een volstrekte hegemonie van China in Azië. EN WAT DOET RUSLAND? MAAR ook de Sowjet-Unie heeft bij India als tegenwicht tegen de Chinese macht teveel belang om werkeloos te kunnen toezien hoe India zoal niet onder de voet gelopen, dan toch eco nomisch uitgemergeld wordt. Het Kremlin verkeert bovendien in een sleutelpositie omdat zij de Chinezen in strategische moeilijkheden kan brengen door haar olietoevoer naar China af te sluiten. En wellicht is hierin juist een aanknopingspunt te vinden met de Chinese militaire manoeuvres in Tibet. Wanneer namelijk de Chinese eenheden in Tibet goed bevoorraad zijn en in staat zon der al teveel hulp van ver afge legen steunposten te opereren, zou China met een nieuwe korte, maar felle operatie in het berg gebied kunnen t>o«en een zeer krachtige positie in te nemen alvorens een aanbod tot onder handelingen te doen of te accep teren. Hierbij zouden de door de conferentie van Colombo het vorig jaar opgestelde compro misplannen als -basis kunnen dienen, maar dan zodanig ge wijzigd dat zij in overeenstem ming zijn met de Chinese eisen die speciaal gericht -ijn een militair belangrijke gebiedsuit breiding in Ladakh. EEN PAUSELIJK PAASGESCHENK „HET grootste deel van het volk verafschuwt de oorlog en smeekt om vrede. Slechts zeer weinigen wier goddeloos geluk afhangt van het ongeluk van al len, wensen de oorlog", zo schreef in het jaar 1517 de grote humanist Erasmus in zijn boek je „De klacht van de vrede". Erasmus' woorden, die niets aan actualiteit hebben ingeboet, zou den de grondgedachte weer kun nen geven die Paus Johannes XXIII moeten hebben bezield toen hij zijn encycliek „De pa- cem terris" (Over de vrede op aarde) samenstelde. De recente zendbrief van de Paus, als een „Paasgeschenk" zoals hij het noemde de wereld ingestuurd, onderscheidt zich van alle driehonderd ency clieken die sinds 1740 zijn opge steld doordat de Paus zich na drukkelijk niet alleen tot Rooms- Katholieken maar tot de gehele wereldbevolking richt. Zijn zendbrief krijgt hiermee een buitengewone politieke beteke nis, die dan ook onmiddellijk algemeen, ook achter 't ijzeren gordijn, is erkend. Nog niet lang geleden heeft de schoonzoon van de Russische premier Chroesjtsjov, Adz.ioebei, hoofdredacteur van het Russi sche regeringsblad Izwestija, in het Vaticaan een gesprek ge voerd waarbij de Paus hem zijn ideeën aangaande het bevorde ren van de vrede uiteenzette. Nu de encycliek is gepubliceerd blijkt hoeveel de Paus er inder daad aan is gelegen een aan sluiting te vinden met het athe ïstische communisme, maar dan zoals dit wordt gezien door de Sowjet-Unie en duidelijk niet zoals het wordt geïnterpreteerd door communistisch China. INHAKEND C° RUSSISCHE WOORDEN DE Paus doet immers met de hem typerende zakelijkheid niets anders dan zich scharen achter de gedachte van vreedzame coëxistentie zoals deze door Chroesjtsjov wordt voorgestaan. Hij stelt dat de Rooms-Katho- lieken kunnen samenwerken met mensen die hun leer niet aan vaarden en motiveert ,dit met de opmerking dat hun politieke be wegingen in de loop der tijd ver anderingen hebben ondergaan, zelfs al wiizigde de leer die aan deze bewegingen ten grondslag ligt zich niet. Met andere woorden: al er kent het marxisme niet het be staan van God, degenen die de ruim een eeuw bestaande theorie in hun huidige maatschappij in praktijk moeten brengen, heb ben moeten inzien d-"- ~:f dient aangepast te worden aan om standigheden, welke in 1848 niet waren te voorzien. Zij zijn daar mee, al zullen zij het zelf ont kennen, „revisionistisch" en ook zij keren zich tegen de „hard heid" van de Chinese visie die geen afwijkingen duldt van de oorspronkelijke doctrine. Een tweede belangrijke poli tieke aanwijzing die Paus Jo hannes in zijn encycliek geeft, is zijn oproep om de Verenigde Naties tot een instelling te ma ken die, zonder de taak van de nationale regeringen aan te tas- ■ten, de macht wordt gegeven de wereldvrede te waarborgen. Hij zegt dat deze macht niet met ge weld tot stand mag komen en als fundamenteel doel moet heb ben de rechten van de mens te erkennen, respecteren, waarbor gen en ontwikkelen. De Paus gaat niet in op de vraag hoe de Verenigde Naties deze taak zouden kunnen op nemen zonder dat een land als bijvoorbeeld de Chinese volks republiek deel uitmaakt van de volkerenorganisatie. Maar toch blijkt ook uit deze suggestie hoezeer Paus Johannes zijn roe ping ziet in een wereldomvat tende algemeenheid. Eenzelfde geest spreekt onder meer uit zijn aandringen op een verbod van nucleaire wapens en een voort gaande ontwapening onder daad werkelijke controle. (Nadruk verboden.) In het Albanese partijblad „Zeri I Populit" is donderdag een heftige aanval op premier Chroesjtsjov gedaan, die iedere eventuele wederzijdse toenade ring tussen Albanië en de Sow jet-Unie schijnt uit te sluiten, evenals een kans op overleg tus sen China en de Sowjet-Unie. Waarnemers in Moskou achten het tenminste onwaarschijnlijk dat het artikel zonder vooraf gaande goedkeuring van Peking is verschenen. In het artikel wordt gezegd dat Chroesjtsjov voor de gehele communistische wereld ongelijk moet bekennen. De Albanese kwestie is geen alleenstaand geval, maar één van de kanten van de strijd tussen Marxisten Leninisten en de moderne revi sionisten, aldus het blad. De Albanese partij is hiervoor niet -verantwoordelijk en is altijd aan de voorschriften van Lenin trouw gebleven. Chroesjtsjov of fert de revolutionaire beweging op aan de strijd voor vrede en co-existentie. Voor hem hangt het lot van de wereld af van contact tussen de „groten", met name met Kennedy, en van de wijsheid van deze mannen. Wat komt er onder deze omstandig heden van de rol van de revolu tionaire massa terecht? Chroestjtsjov is een „defaitist en een pessimist" en schaadt de communistische zaak ernstig door zich met atoomchantage in te laten, aldus het blad. President Tsombe van Katan ga is ziek. Zijn toestand baart enige ongerustheid. Het ge zichtsvermogen van de president baart hem opnieuw ernstige moeilijkheden. Een 19-jarige burger-employé van het Oostduitse volksleger is woensdagavond op spectaculaire wijze naar West-Berlijn gevlucht. Hij is echter bij rijn vluchtpoging ernstig gewond geraakt en ligt nu in een Westberiijns zieken huis. De jongeman, die monteur was in een autodepót in Oost-Berlijn, had eerst getracht met een pant serwagen in volle vaart de muur tussen beide stadsdelen te door breken, maar dit was mislukt, hoewei de muur gedeeltelijk In stortte. Toen de,wagen tegen de muur tot stilstand was gekomen, klom de jongen op de motorkap en vandaar over de muur, ter wijl de Oostduitse grenswachten een regen van kogels uit hun machinepistolen op hem afzon den. Eén van de kogels trof hem in een long. De jongeman zou waarschijnlijk de dood hebben gevonden als niet uit een café op Westberiijns gebied enkele men sen waren toegesneld om hem uit het prikkeldraad, waaraan zijn kleren waren blijven haken, te bevrijden en naar beneden te trekken. Onderwijl beantwoord den Westberlijnse politiemannen het Oostduitse vuur. Onmiddellijk na het incident arriveerden versterkingen van de Oostduitse politie bij de muur. Zij trokken de pantserwagen weg en brachten platen voor het gat in de muur aan. WestberJjjn- se fotografen en verslaggevers werden met een waterkanon op een afstand gehouden. Nader wordt gemeld dat de verwondingen van de jeugdige Oostberlijner Wolfgang Engels niet zo ernstig rijn als aanvanke lijk werd gemeend. Eén van zijn ribben werd door een kogel ge troffen en brak. Voorts kreeg hij een schot in de linkerhand, doch hij werd «liet, zoals eerst gemeld, in een long getroffen. De Italiaanse spoorwegen heb ben besloten, de emigranten die momenteel buiten Italië werk zaam zijn, gratis vervoer aan te bieden in hun treinen in ver band met de aanstaande verkie zingen in Italië. Men rekent er op, dat ongeveer 500.000 emi granten van deze speciale stern- service gebruik zullen maken. Aan de andere Europese spoorwegadministraties is mede gedeeld dat in verband met dit extra vervoer rekening moet worden gehouden met aanzien lijke vertragingen voor het in ternationale goederenverkeer naar en van Italië. De locomo tieven en het personeel voor dit» extra vervoer worden n.l. aan het goederenvervoer onttrokken. Vopo. Op de voorgrond twee of ficieren van de volkspolitie. De „sterke man" in. Algerië, premier Ben Bella, heeft woens dagavond ook de leiding van het nationale bevrijdingsfront (Fin) in handen gekregen. Na het af treden van Mohammed Khider als secretaris-generaal van het politieke bureau van het Fin be noemde het bureau Ben Bella in deze functie. Khider had in een perscommuniqué meege deeld, dat hij aftrad „wegens fundamentele verschillen van in zicht in het politieke bureau". Met het aftreden van Khider, die overigens wel lid van het politieke bureau is gebleven, is een einde gekomen aan de con troverse die sinds het begin van dit jaar in de topleiding van het Fin heerste. Khider wilde n.l. dat de partij medezeggensschap zou hebben „in alle fundamen tele vraagstukken van het land", iets waarmee Ben Bella zich in het geheel niet kon verenigen. De partij moest volgens hem buiten de regeringspolitiek blij ven. De weg ligt nu voor hem open om zowel de partij als de rege ring naareigen inzichten te lei den. De Spaanse communist Julian Grimau is donderdag door een militaire rechtbank in Madrid ter dood veroordeeld op be schuldiging van militaire rebel lie. Dit is in doorgaans be trouwbare kringen vernomen. Het vonnis werd niet onmiddel lijk officieel bekend gemaakt omdat een doodstraf aan de re gering ter overweging wordt voorgelegd. De openbare aanklager in het proces tegen Julian Grimau, lid van het centrale comité van de Spaanse communistische partij, had de doodstraf tegen hem ge- eist. Grimau is gisteren voor 'n militaire rechtbank in Madrid verschenen. De aanklager zei, dat Grimau of de mannen onder zijn com mando in de burgeroorlog recht- sen gemarteld of slecht behan deld hadden. Grimau was toen hoofd van de afdeling Barcelona van de recherche der Spaanse politie. Van 1954 tot 1962 zou hij afgevaardigde zijn geweest van het centrale comité van de clan destiene Spaanse communisti sche partij en verantwoordelijk voor de activiteit van de partij in Spanje. Grimau werd in november ge arresteerd en liep kort daarna ernstige verwondingen op nadat hij van het balkon van het poli tiebureau in Madrid was ge sprongen. De publieke belangstelling voor het proces was groot. In de kleine rechtszaal waren 200 men sen opeengepakt. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen. Onder de buitenlandse waar nemers bevonden zich een ver tegenwoordiger van de organisa tie voor juridische hulp „Am nesty International", een Ro meinse advocaat en een lid van het Parijse hof van appèl. De Belgische Dominicaan en Nobelprijswinnaar pater Pire heeft in een boodschap aan de kardinaal-aartsbisschop van To ledo verzocht om tussenkomst ten behoeve van Julian Grimau. De Tsjechoslowaakse regering heeft Grimau asie1 en medische behandeling aangeboden. Rond 1.000 mensen hebben donderdag voor de Spaanse am bassade in Parijs betoogd uit protest tegen het proces in Ma drid tegen Julian Grimau. Zij schreeuwen: „Franco moorde naar" en begonnen de politie met stenen te bekogelen. Hierna brak een gevecht uit. Een politieman werd gewond en naar het zieken huis gebracht. De 52-jarige Grimau, een voormalig letterzetter, verklaar de in antwoord op de beschul digingen dat hii nooit iemand had gefolterd. „Ik voerde de ta ken uit die mij door een wettige regering waren toegewezen. Ik De liberale leider Lester Pear son heeft woensdag de uitnodi ging van de gouverneur-generaal van Canada, Georges Vanier, om een nieuwe regering te vormen aanvaard. Even tevoren had pre mier John Diefenbaker zijn ont slag aan de gouverneur aangebo den. Zoals bekend is heeft zijn conservatieve partij bij de on langs gehouden parlementsver kiezingen zware verliezen ge leden. De formateur verklaarde don derdag, dat hij maandag zijn ka- 'net gereed zou hebben. ben 25 jaar lang commu.,ist ge weest en zal als communist ster ven". Tijdens een kruisverhoor van twee uur gaf hij toe dat hij in 1954 en 1959 op (in het buiten land gehouden) conferenties tot lid van het centrale comité der communistische partij was ge kozen maar hij sprak tegen dat hij het p artij-apparaat in Spanje had geleid. Volgens de openbare aankla ger had Grimau een aandeel ge had in de organisatie van sta kingen in Madrid, tilden* de ar- I beidsonrust van vorig jaar. Grimau ging na dt burgeroor log naar Frankrijk en Cuba. Later woonde hij in Frankrijk. Er is geen beroep tegen het vonnis van de militaire recht bank mogelijk, alleen nog gratie van de kant van het staatshoofd, generaal Franco. In een aantal steden, waaron der Parijs, is voor de Spaanse ambassade tegen het proces ge demonstreerd en in Madrid zijn in de afgelopen dagen protest telegrammen ontvangen. SPAANSE AMBASSADE MET RODE VERF BEKLAD Als protest tegen de gevangen houding van de Spaanse vak bondsleider Juliën Grimau Gar cia hebben gisternacht onbeken den de Spaanse ambassade aan 't Lange Voorhout in Den Haag met rode verf beklad. De verf was aangebracht aan de buiten muren, aan weerszijden van de voordeur en op de stoep. Onder meer was met rode verf geschre ven „Libertad a Juliën Grimau". Op verzoek van de Spaanse ambassadeur is de verf door de politie en het ambassadeperso neel verwijderd. berechting in het land dat mij een paspoort gaf dan de kans om op dezelfde wijze ais Eichmann in handen te komen van de Is raëlische justitie." Hoewel Rajakowitsch beweert dat hij part noch deel heeft ge had aan de Jodenvervolgingen in Nederland hij zou „slechts" als beheerder van de Joodse ver mogens hebben gefungeerd groeide de onzekerheid bij hem toch met de dag. Tijdens de ont moeting met de in 1949 in ons land tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeelde dr. Harster, die woensdag wegens ongeschikt heid als referendaris van de fi nanciële afdeling van het Beierse ministerie van Binnenlandse Za ken de laan werd uitgestuurd, heeft ook nog een rol gespeeld het besluit van de Oostenrijkse justitie (in december 1961) om een onderzoek te laten instellen naar de activiteiten van Rajako witsch in Oostenrijk. Hierdoor meende de Oostenrijkse justitie verjaring van de beweerde mis daden te kunnen voorkomen. Toen Rajakowitsch op Witte Donderdag in München arriveer de heeft hij de afspraak voor de ontmoeting met zijn ex-vriend Harster telefonisch gemaakt. De Jodenvervolger dr. Erich Rajakowitsch, die zich woensdag bij de Weense justitie heeft ge meld, heeft tijdens het Paas weekeinde zijn voormalige chef (S. S.-brigadeführer en Jodenre. ferat voor Nederland) dr. Wil helm Harster in de buurt van München ontmoet. De advocaat van Rajakowitsch, dr. Johann Dostal, was daarbij aanwezig. Tijdens dit gesprek zijn de „kan sen" van Rajakowitsch bespro ken en werd weloverwogen be sloten dat Rajakowitsch 'zich als Oostenrijks staatsburger bij de Weense justitie zou melden. Daardoor zou de Jodenvervolger vrijwel zeker aan de gevreesde greep van zijn Joodse achtervol gers onder leiding van Simon Wiesenthal kunnen ontkomen. Ook meende men hierdoor te kunnen voorkomen dat Rajako witsch bij aanhouding in een an der land dan Oostenrijk zou kun nen worden uitgeleverd naar Po len of Nederland, waar Rajako witsch een groot deel van zijn misdaden tegen de mensheid heeft begaan. Dit heeft het A. N. P. uit be trouwbare bronnen vernomen. Rajakowitsch vreesde zijn Joodse achtervolgers, die hem steeds dichter op de hielen waren geko men. Tegenover Harster zou hij hebben verklaard: „Liever een ZWAKKE WIND. Ons land bevinidt zich aan de rand van een lagedrukgebied, waarvan het centrum ten zuiden van IJsland ligt. Het veroor zaakt boven onze omgeving zui delijke winden waarmee onsta biele lucht wordt aangevoerd. Hierin komen enkele verspreide buien tot ontwikkeling. Een an dere depressie trekt over de Golf van Biskaye naar Zuid- Frankrijk en geeft daar aanlei ding tot regen. VRIJDAG 19 APRIL Breskens v.m. 9.53 n.m. 10.30 Terneuzen 10.28 11.05 Hansweert 11.08 11.45 ZON MAAN Walsoorden 11.18 11.55 op onder op onder April ZATERDAG 20 APRIL 19 5.37 19.43 4.07 13.42 v.m. n.m. 20 5.35 19.44 4.36 15.03 Breskens 11.12 11.25 21 5.33 19.46 5.02 16.26 Terneuzen 11.47 23 5.29 19.49 3.50 19.18 Hansweert 0.27 12.40 24 5.26 19.51 6.16 20.45 Walsoorden 0.37 12.50 25 5.24 19.53 6.45 22.10 De luchtdrukversohillen boven West-Europa worden kleiner, waardoor de wind afneemt, zo dat in de nacht plaatselijk mist kan ontstaan. In het tempera- tuurverloop komt weinig veran dering. medegedeeld door het K. N. M. I,. geldig tot hedenavond. Weinig wind Opklaringen en enkele ver spreid voorkomende buien. Zwaku ke wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Neem een briefkaart en een postzegel van ff.-. Bewaar deze sleutel en let op de adver tentievan a.s „THRESHER" HAD GEBREKEN Een Amerikaanse luitenant ter-zee, McCoole, heeft donder dag voor een commissie van on derzoek verklaard, dat de kern onderzeeër „Thresher" vele ge breken vertoonde vóórdat hij de laatste reis aanvaardde. De „Thresher" is. zoals gemeld, op 10 april met 129 man aan boord na een diepe duik in de Atlanti sche Oceaan, ongeveer 320 km ten oosten van Boston, vergaan. De 33-jarige McCoole ver klaarde dat hij deze keer wegens gezinsmoeilijkheden niet is mee gegaan. In de nacht van 8 april, de dag vóórdat de duikboot zou uitvaren, waren dokwerkers en bemanningsleden nog bezig met hét repareren van de roeren. De kapitein van de „Thresher", John Harve" had op 25 maart, twee dagen na het begin van een proeftocht, deze tocht onderbro ken nadat er gebreken waren ontdekt. Ook de luchtverversing in de duikboot vormde een „voortdurend probleem", zo zei hij. De machines waarmee de luchtdruk werd verlaagd, waren .ontelbare keren" vervangen, maar ai deze fouten waren her steld vóórdat de „Thresher" uit voer, en volgens McCoole valt het te betwijfelen of de veilig heid van het vaartuig erdoor was verminderd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1