Nieuwe Arabische federatie Verletbestrijding bij woningbouw Vissterfte rampzalig voor binnenvisserij Staatssecretaris Schmelzer over bezitsvorming De ramp met de .Thresher' Binnenlands nieuws Donderdag 18 april 1963 DF VRf]E ZEEUW Pagina 5 Communistische propaganda in Brits Guyana weer toegestaan AMERIKAANSE GELEERDEN OVER BEVOLKINGSAANWAS REUZEN-TAART VOOR DE PRINSES „HET DORP" DE MOORD IN CLARIDGE PRINS PHTLIP MET DOCHTER IN DUITSLAND In de hoofstad van Egypte is in de nacht van dinsdag op woensdag een overeenkomst on dertekend waarbij de nieuwe federatie van Egypte, Syrië en Irak wordt uitgeroepen onder één president, die zijn veto kan uitspreken over wetten die zip) goedgekeurd door de presiden tiële raad. Deze raad zal bestaan uit een gelijk aantal vertegen woordigers van elk van de drie landen van de federatie, zo heeft het persbureau voor het Midden- Oosten gemeld. Het verdrag, dat 32 pagina's beslaat, werd ondertekend door president Nasser van Egypte, generaal-majoor Louay Atassi, de voorzitter van de Syrische revolutionaire raad en brigade generaal Bassan Baker, de pre mier van Irak. President Nasser sprak de wens uit, dat alle Ara bische landen uiteindelijk ver enigd zullen worden. Daarna zet ten alle afgevaardigden naar de besprekingen over de nieuwe federatie hun handtekening on der het document. De besprekin gen waren in maart begonnen, kort na de staatsgreep ni Syrië en Irak. Het akkoord voorziet in een gemeenschappelijke buitenlandse politiek, gemeenschappelijke poli tieke en militaire leiding, econo mische planvorming, culturele en voorlichtingsorganisaties. Het persbureau voor het Mid den-Oosten heeft gemeld, dat in het akkoord staat, dat de leden van de presidentiële raad zullen worden gekozen door de autori teiten van de drie landen die deel uitmaken van de federatie. De federale president heeft de be voegdheid, de leden van de fede rale regering te benoemen of te ontslaan. De besluiten van de presidentiële raad zullen volgens meerderheid van stemimen wor den genomen. De president van de republiek heeft echter het recht van veto ten aanzien van deze beslissingen. Tot de taken van de presiden tiële' raad behoren onder meer de benoeming van de vice-presi- denten voor elk van de drie ge westen en een federale president, de benoeming van en het toe zicht op de werkzaamheden van de nationale defensieraad en de opstelling van politieke richtlij nen. Voorts zal de raad de acti viteiten" van algemeen belang in de verschillende gewesten coör dineren. De drie partijen zijn overeen gekomen, alle wetten die momen teel in de verschillende landen van kracht zijn te handhaven, tenzij een federaal grondwettelijk gezag ze wijzigt of intrekt. Voorts zullen verdragen die door de regeringen van elk van de drie landeft zijn gesloten, van kracht blijven voor het land waarin deze gelden. „De gïondwet van de nieuwe federale staat tussen Egypte, Sy rië en Irak zal worden onderwor pen aan een volksstemming, te houden binnen maximaal vijf maanden na publikatie van dit communiqué", zo staat voorts in het akkoord. De federatie zal „Verenigde Arabische Republiek" heten. De grondwettelijke instel lingen van de federale staat zul len binnen uiterlijk 20 maanden na het bekendmaken van de resultaten van dit referendum gereed moeten zijn, waarmee een einde zal komen aan de over gangsperiode. Gedurende deze overgangsperiode zal de wet gevende en uitvoerende macht van de federale staat worden be kleed door een raad onder voor zitterschap van de president van de republiek. In de nieuwe Arabische fede ratie wonen ongeveer 37 miljoen mensen. Zij zal als hoofdstad Cairo hebben en als vlag die van de 'Verenigde Arabische Repu bliek zwart-wit-rood met drie sterren. Zoals bekend, verenigden Egypte en Syrië zich in 1958 in de V.A.R., maar reeds drie jaar later verbrak Syrië de banden. Na de militaire staatsgreep van de afgelopen maand heeft de nieuwe regering de wens te ken nen gegeven de eenheid te her stellen., Irak, waar Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten grote oliebelangen hebben, is de vierde olieproducent van het Midden-Oosten. Meer dan 50 °/o van zijn inkomsten, die verleden jaar ruim 950 miljoen gulden be liepen, verkrijgt het uit de olie export. Inmiddels heeft president Sal- lal van Jemen dinsdagavond meegedeeld, dat zijn land zich „zo spoedig mogelijk" bij de Ara bische federatie zal aansluiten, „gevolgd door Algerië". De minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid heeft de aandacht van de gemeentebestu ren gevestigd op het belang van het nemen van maatregelen ter vermindering van het verlet bij de woningbouw als gevolg van minder gunstige weersomstan digheden. Een verhoging van de aanbe- stedingsprijzen voor de woning bouw als gevolg van de te ne men. maatregelen dienen, naar het oordeel van de bewindsman niet te gemakkelijk te worden aanvaard. Hij is wel bereid, voor zover bij de prijsaanbieding kan worden aangegeven welke kos tenverhoging tengevolge van he voorschrift tot doorwerken zijr, opgenomen, bij de prijsbeoorde ling hiermede rekening te hou den. De minister heeft de gemeen ten meegedeeld, dat over dc ALBUMS Boekhandel VAN DE SANDE De strenge en langdurige win ter heeft de Nederland binnenvis serij eén zware slag toegebracht. De lange vorstperiode en de over. vloechge sneeuwval hebben een omvangrijke vissterfte tengevol. ge gehad, een vissterfte die in en. kele gebieden catastrofale vor men heeft aangenomen. Dit zei de heer J. Voetelink, voorzitter van de hoofdafdeling „Zoetwatervisserij" van de Ne- derlandsehe Heidemaatschappij, tijdens een gisieren in Utrecht gehouden vergadering van deze organisatie. Er zijn maar heel weinig ge bieden in ons land te vinden, waar men niet van een onrustba rende toestand behoeft te spre ken. Deze calamiteit is enig in haar soort, men heeft nog nooit een dergelijke vissterfte meege- maakt en het fatale is, dat deze situatie zich ieder jaar kan her halen. Er zijn, volgens de heer Voete- link, ook andere oorzaken voor de vissterfte dan alleen de stren ge winter. Dat zijn de ernstige waterverontreiniging in bepaalde streken en de slechte oinder- houdstoestand van vele waterwe gen in verschillende polders. In deze situatie komt slechts lang zaam verbetering, aldus luidt het oordeel van de heer Voetelink. Hij is voorts van mening dat wanneer men er niet in slaagt aan de toenemende verontreini ging van het water het hoofd te bieden er ta'rijke gevaren drei gen, niet alleen voor de visserij. Het bouwen van zuiveringsin. stallaties alleen geeft geen vol doende waarborg. Er zal een complex van maatregelen moeten worden getroffen. De heer Voetelink pleitte voor Het parlement van Brits Guya na heeft dinsdag met algemene stemmen een wetsontwerp goed gekeurd, waarin een decreet wordt geannuleerd waarbij com munistische propaganda werd verboden. Dit decreet was enkele jaren geleden onder het Britse bestuur uitgevaardigd nadat de grondwet was opgeschort en de regering van Cheddi Jagan, die nu weer premier is, was afgezet een nauwere samenwerking van de beroepsvissers met de sport- visserij, ook deze tak van visserij wordt, naar zijn oordeel, be dreigd. Vele van onze leden zullen dit jaar, maar ook in volgende jaren ernstige moeilijkheden ondervin den bij de uitoefening van hun bedrijf maar er is nog één licht punt. In ons land bestaan geluk kig voorzieningen, die bij ca'ami- teiten als deze de ergste nood helpen op te vangen, aldus be sloot de heer Voetelink. TJ O PO H PO K vraag of en in hoeverre extra financiële steun gegeven zal kun nen worden voor experimentele objecten nog overleg gaande is tussen het bedrijfsleven en de overheid. De Amerikaanse academie van wetenschappen heeft in een woensdag gepubliceerd rapport voorspeld, dat de wereldbevol king ongeveer driemiljard bij de huidige groei tegen het eind van deze eeuw verdubbeld zal zijn. Zij pleit voor een grootscheepse geboortenbeperkingsactie om deze ontwikkeling tegen te gaan. Vol- gqps de academie is dit, naast het bewerkstelligen van een duurzame vrede, het dringendste vraagstuk waarvoor de mensheid zich geplaatst ziet. In het rapport, dat is opgesteld door een aantal vooraanstaande geleerden onder leiding van dr. George Kistiakowsky va de Har- vard-universiteit, staat dat de wereldbevolking bij de huidige toename iedere 35 jaar zou wor den verdubbeld, hetgeen tegen het jaar 2000 een aantal van zes miljard, tegen 2070 ongeveer 25 miljard en binnen twee eeuwen 150 miljard zou betekenen. Meester-bakker Toni Stopp Ani uit de Engelse plaats Winder is hier bezig aan een van de vijf reuzen-taarten, die hij moet ma ken voor de bruiloft van prinses Alexandra van Kent en Angus Ogilvy, volgende week woensdag in Londen. De taart van vier „verdiepingen" is 1.20 meter hoog en heeft een doorsnede van 45 cm. Zij draagt de emblemen van de Engelse koninklijke fa milie en van Schotland. door - OLAF J. DE IANDELL H 41) Op het klassieke thee-uur kwam een stok-oud autootje de oprij laan in stommelen, met het ge luid van een stoommachine; er ger het leek wel of er een mi niatuur paardje verdekt onder de motorkap galoppeerde. „Dat zijn de Smoelen," ver klaarde Derk. „Hé, jongen zei zijn moeder natuurlijk. Maar het was dan met andere woorden: het echtpaar Bergenaar de Moule, welk laatste woord Frans uitgesproken werd. En aangezien de heer Simon Berge naar de Moule op kerkelijke in tekenlijsten steeds met christe lijke eenvoud „S. Moule" teken de, was Derks grapje verklaard. Eva zag bij de eerste oogopslag dat het inderdaad smoelen waren. Als zij ze op carnaval was tegengekomen, zou ze zich ziek gelachen hebben, wat in de ge geven omstandigheden "voorko men werd door beschaving. Simon was een langë man met afdruipende puntschouders en een knijplorgnetje met halve gla zen. Om zijn middel had hij een ongepast brede zwartzijden cein tuur en om zijn hals een nave nante witte boord met omgesla gen puntjes, waartussen zijn bij zonder levendige adamsappel kunstjes maakte. Zijn betere helft, die, zij het ook uiterst langzaam, reageerde op de naam Maria, was net zo horizontaal van lijn als haar ega verticaal, wat zij wellustig accen teerde door een tactloze bont mantel, Eva vermoedde, dat zij een hoge coiffure huldigde, een soort „Kaiserin Augusta". Maar of ze nu gevochten had, dan wel dat het galopperende autootje de glorie van haar niet meer krach tige lokken ondergraven had de' coiffure was ontaard in een ook weer horizontale luifel van ongeloofwaardige afmeting. Eén ding hadden de Smoelen gemeen, en dat was de onverzadigde blik van hun kraalogen. Het waren nuchtere, dun bewimperde kraal ogen, boordevol meedogenloze belangstelling. Nadat ze in de hal van zwarte „Van de 4,4 miljoen personen behorend tot de groep van 25- tot 60-jarigen met een inkomen van minder dan 12.000,zijn er 600.000 die in 1960 250,— of meer spaarden* in de vorm van meer duurzaam bezit. De reste rende groep van 3.800.000 (85 procent) spaart echter gemiddeld per persoon per jaar niet meer dan 50,— aan duurzaam bezit. De helft hiervan komt nog niet toe aan een bedrag van 25, per jaar." Deze gegevens, ontleend aan een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek inzake het spaar- en vermogensonder zoek, deelde de staatssecretaris van Algemene Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, woensdag mee in een rede voor het departement Nijmegen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en voor de Industriële Kring voor Nijmegen en omge ving. Spreker begon zijn betoog met een korte beschouwing over de plaato van de bezitsvorming in het prioriteitenschema van de overheid. Daarbij stelde hij dat de bezitsvorming een zaak is, die verdient te worden bevorderd naast en tegelijkertijd met andere belangen, zoals woningbouw, sociale voorzieningen, onderwijs enz. Uitvoerig sprak de bewindsman over spreiding van de individuele besparingen. Blijkens zijn betoog zijn er indicaties dat er nog on voldoende bezit is bij brede lagen van de bevolking. Zo is bekend, aldus spreker, dat van ruim 8 miljoen spaarbankboekjes 31 pro cent een saldo van minder dan 10,en 58 procent een saldo van minder dan 100,ver toonde. Spreker wees er met erkente lijkheid op dat het klimaat rond de bezitsvorming de afgelopen jaren duidelijk is verbeterd. Hij besloot met de uitspraak dat de overheidsmaatregelen ter stimu lering van de particuliere bespa ringen, gepaard met de nodige voorlichting, zullen kunnen lei den tot een meer algemene ver breiding van een positieve be oordeling van de waarde .van be zitsvorming en mede daardoor tot een toeneming van de be sparingen. 99 99 De door de Amerikaanse ma rine ingestelde raad van onder zoek, die een onderzoek instelt naar het vergaan van de Ameri kaanse atoomonderzeeboot „Thre sher" met 129 personen aan boord, heeft de kapitein van het escortevaartuig „Skylark", Stan ley Hecker, gedagvaard in ver band met diens handelwijze na de ramp. Volgens de raad heeft de kapitein verzuimd de autori teiten te Washington onmiddel lijk op de hoogte te stellen van BROMFIETSER GEDOOD Gistermorgen om kwart over zeven is de 58-jarige A. Konings uit Rotterdam, isoleerder van be roep, met zijn bromfiets dodelijk verongelukt. De man raakte bij het passeren een andere brom fiets, viel en kwam terecht voor de wielen van een vrachtwagen. Bij zijn aankomst in het Dijk- zigtziekenhuis kon slechts de dood worden geconstateerd. VLUCHTELING AANGEHOUDEN Met grote moeite is de politie er eergisteren in geslaagd de achttienjarige R. d. P. uit Den Haag aan te houden, die zondag weg gelopen is uit de inrichting „Valkenheide" in Maarsbergen. De jongen, die een berucht ont- vluchter is, zou volgens inlich tingen van de kinderpolitie in een werkplaats bij een vriendje zijn. Rechercheurs gingen naar de werkplaats toe, maar kwamen de jongen ai op straat op een gestolen bromfiets tegen. Zij za gen geen kans hem samen aan te houden en belden om assis tentie. Eerst nadat twee politie wagens er aan te pas waren ge komen, slaagde men er in de jongen klem te rijden en te grij pen. Hij is naar de inrichting teruggebracht. MET GESTOLEN AUTO OP PAD 'Hoewel hij nog nooit een auto stuur in handen had gehad, heef t de achttienjarige R. A. V. uit Rotterdam tijdens de Paasdagen in Den Haag een auto gestolen en kans gezien daarmee zonder ongelukken helemaal tot Maas tricht te komen. Daar belandde hij echter met de auto in een greppel. Hij liet de wagen in de steek en ging naar Luik. Dins- dag keerde de jongen, die van overkleren ontdaan waren, tra den ze binnen. „Dag lieve mevrouw zei Ma ria, en „Dag lieve ^evrouw zei Simon. Nu verwachtte Eva ze ook al lebei „Dag lieve meneer" te horen zeggen tégen de oude heer Van Hellenduyn, die nog steeds in volle onschuld winkelhaakte. Maar de Smoelen wisten waar schijnlijk reeds dat meneer Van Hellenduyn niet lief was. De gastvrouw zei, dat 't enig van de Smoelen was te komen aanwippen. Eva wist zeker, dat ze zich verheugde op de mooie schaal. „Wij vernamen," maakte Si mon bekend, „zulke vréémde din gen, dat^ we meenden zelf eens te moeten gaan kijken." „Enig," vond de gastvrouw, niet uit het veld geslagen. „Bel jij even voor thee, Eva „Men vertelde ons," ging de gast voort, „dat Derk eensklaps verloofd naar huis was gekomen!" Daar viel een nadenkende stil te op. Onderwijl was Eva vair onder de luifel terdege gekeurd: zou 't die zijn „Ja, och, die moderne jongelui" lachte pa Van Hellenduyn, mate loos joviaal. „Men moet ze hun vrijheid gunnen, en zelfs benij den, nietwaar?" Toen kraakten de gasten alle bei in hun zetels. Of 't dan waar was „Ja, zekerbevestigde mama Van Hellenduyn. „Vindt u het niet heerlijk? Eef- je, de schaal, kind. Je vindt het toch niet naar om me te helpen? Ik zit hier een beetje nauw." „Maar zonder receptie stokten de Smoelen. 'Ze wogen Eva zo op 't gezicht tja, een modern meisje. Er zou wel iets niet in orde zijn, dat er geen receptie van kwam. Dat las je in hun fatsoen lijke ogen. „We zijn wat blij met Eefje",- demonstreerde mevrouw Van Hellenduyn en nam met zorg de schaal van haar aan. „Ja," galmde Derk, meesmui lend. Maar elke poging tot grappig heid was slechts een lichtzinnige vlucht voor de werkelijkheid: dat men zich verloofd waande zonder receptie! Het was dui delijk, dat de betrokkenen na een dergelijke opvatting tot een oer- vrij huwelijk in staat geacht wer den. Hoe kon iemand nog willen lachen, of veronderstellen geluk kig te zijn, als hij niet op een receptie te kijk had gestaan als het zaligste marsepeintje voor alle scherpe tongen, als een gra zige weide voor alle scheve ogen. En waar of Eva woonde? In de stad? Oóóó Waarschijnlijk ver klaarde dat veel. Eh of het waar was, dat ze danste? Nee? Privé-secretaresse. „Dat heb ik je toch verteld, Maria," zei 't knijplorgnetje. Gunst, Maria dacht beslist ge hoord te hebben dat de juffrouw danste. „Alleen voor m'n genoegen, mevrouw," zei de juffrouw. „Ooo, ik meende.... met een man of zo. (Wordt vervolgd.) huis was weggelopen, in Maas tricht terug. Hij stapte een restaurant binnen en dineerde copieus. Toen hij moest betalen, vroeg hij de kelner hem maar aan de politie over te geven, want hij had' geen oent op zak. De jongen is overgebracht naar Den Haag, aangezien hij daar de autodiefstal heeft gepleegd. Na maandenlange voorberei dende werkzaamheden is het be stuur van de stichting „Het Dorp" thans tot een definitieve oplossing gekomen voor de ver deling van de enorme hoeveel heid goederen die bijeen is ge bracht voor de Amerikaanse ver koop t.b.v. „Het Dorp. Deze oplossing heeft men ge vonden in een Amerikaans ver- deelspel, dat op 17, 18, 19, en 20 april in de dagbladen via grote advertenties in het gehele land zal worden gepubliceerd. Door dit zogenaamde „sleutel- spel" zal men in de gelegenheid worden gesteld tegen betaling van één gulden mee te dingen naar de prijzen, waaronder zich o.m. 25 auto's, 2 zeiljachten, 176 fietsen, diverse bontmantels, ka no's, kampeertenten bevinden. De hollerith-afdeiingen van en kele bedrijven hebben in de af gelopen maanden veel werk moeten verzetten om de goede ren te administreren. De trekking der prijzen zal uiterlijk op 31 mei in tegenwoor digheid van notaris Van Erp te Hilversum geschieden. De prij zen zullen in de tweede helft van juni aan de winnaars worden toegezonden. de laatste berichten die van de „Thresher" werden ontvangen. Het Amerikaanse ministerie van Marine had maandag verklaard, dat het pas zaterdag, drie dagen na de ramp, vernam dat de „Thresher" had gemeld in moei lijkheden te verkeren en dat zij zou trachten naar boven te komen. De voorzitter van de raad, vice- admiraal Bernard Austin, heeft er de nadruk op gelegd dat dit verzuim in geen enkel opzicht tot het vergaan van de „Thresher" kan hebben bijgedragen. Het verhoor van de jonge Al gerijn Mansoer Ami Ali, die dinsdag in het Parijse Claridge hotel een neef van koning Saoed, prins Abdoel Aziz, heeft gedood, is woensdagochtend voortgezet. Gebleken is dat de Algerijn de secretaris van de prins was. De beide mannen hadden maandag avond in het hotel een woorden wisseling gehad. De prins Vond dat Mansoer te veel tijd besteed de aan een jonge vrouw, die hij in Parijs had leren kennen. De volgende ochtend, dinsdag, deel de de prins zijn secretaris mee, dat hij het voortaan we] zonder hem kon stellen. Er ontstond opnieuw een heftige woorden wisseling. Toen de prins de Al gerijn het hotel uit wilde jagen, trok deze een revolver en schoot de prins neer. Prins Philip van Engeland en zjjn dochter prinses Anne zijn naar West-Duitsland gevlogen voor een vierdaagse bezoek aan fami lieleden. Foto: Terwijl haar vader al staat te wachten, stapt prinses Anne hier op het vliegveld van Frank fort uit een Heron-vliegtuig van de z.g. Queens Flight. Op het vliegveld was ter verwelkoming aanwezig een zuster van prins Philip, prinses Margarete van Hesse.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5