Provinciaal nieuws Merland-Frankriik 1.(1 RADIO EN TELEVISIE Eric de Noorman - Het raadsel Egil SCHAKFN Bagma S DE VRIJE ZEEUW Donderdag 18 april 1963 TERNEUZEN AXEL CADZAND. OOSTBURG SPORTNIEUWS TWEE ERNSTIG GEWONDEN BIJ EEN FRONTALE AUTOBOTSING Op het kruispunt Verkorting— Langeweg onder Koewacht zijn gistermiddag twee personen auto's bestuurd door de landbou wer K. Michielsen uit Axel en de groothandelaar in metalen J- Cracau uit Terneuzen frontaal met elkaar in botsing gekomen. Beide bestuurders zijn in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis te Sluiskil vervoerd. 50 jaar getrouwd. Gisteren was het echtpaar A. J C. de Zeeuw—C. C. Meijer 50 jaar getrouwd en, zoals in de meeste gevallen, was ook hier dit feit aanleiding tot een feestelijk her denken, dat plaats vond in hun woning aan de Van Steenbergen laan 59. Het is altijd de bedoeling uit een dergelijk levensbericht de in- teressanste en pikantste gebeur tenissen even te relevern. Dit roept bij sommige ouderen vaak een glimlach van herkenning op. Bij de jongeren, die het lezen, wekt een dergelijk verhaal meest al de grootste verbazing. Van beide jubilerende echtelie den stond de geboortewieg in het oude „Java" Van de vrouw in de De Doelderstraat en van de man in de Javastraat. Zij zijn er beiden nog een beetje trots op ook, want een echte „Javanieter" placht vroeger over heel specia le, veelal goede, eigenschappen te beschikken. Mevr. de Zeeuw is 71 jaar, haar man 73, doch beiden zien er nog zeer kwiek en vitaal uit. Zij hebben een nakomelingenschap dat bestaat uit: vier kinderen, vijf kleinkinderen en twee achter kleinkinderen. Uiteraard lag in hun afkomst besloten de kiem tot een leven van liard werken. Dat hebben zij beiden dan ook gedaan, jong be gonnen en laat geëindigd. Aan vankelijk leek het erop, dat het beroep waarmee de heer De Zeeuw zijn boterham zou gaan verdienen nauw verbonden was aan de naam Sciedam. Hij Werd n.l. op zijn 14e jaar loopjongen in eeh slijterij, maar ook in die tijd stelde de Drankwet al leeftijds eisen. Naderhand heeft hij nog enke le jaren gevaren ais schippers knecht, dóch kwam dan zoals zsvélen aan „het spoor" (voor al ifilët té verwarren met de Ne derlandse Spoorwegen) terecht, jfij wèrktë ef lang in lós dienst verband aan de kade, doch kwam later in dienst bij „De Hoop". Een oorkonde, die aan de wand hangt, vermeldt hiervan een vijf en twintigjarig dienstjubileum. De lieer De Zeeuw is dienst plichtig militair geweest en heeft eer het zover was, hiervoor moeten loten. De verwikkelingen, die deze daad met zich bracht, waren nogal van omslachtige aard, gezien het feit, naar hij ons vertelde, dat hiermede vier da- gert gemoeid waren. De dag vóór de loting plaats vond, trok men met een aantal lot- en soortge noten door het toen nog zo klei ne Terneuzen, de vaderlandse driekleur vóórop, daarachter een harmonicaspeler en aanstaande lotelingen. De dag van de loting gingen de kameraden, die „er aan" warert geloot, degenen die vrijgeloot waren feliciteren. Het was toch zeer begrijpelijk, dat er bij de ouders van zulk een for tuinlijke of onfortuinlijke, ai naar de animo om te dienen niet of wèl aanwezig was altijd wei iets in 'huis was om dorstige kelen te laven. Nog twee dagen namen de festiviteiten de lotelin gen met hun aanhang in beslag, men duidde hun dat niet euvel, loten was een heel belangrijke ge beurtenis, een mijlpaal, die een tijdperk der jongelingschap af sloot. De oorlog 1914—1918 riep ook vader De Zeeuw onder de wape nen. Zijn kostwinnersvergoeding bedroeg aanvankelijk 50 ct per dag, na enige tijd kwam hierin verbetering, want het was zelfs voor die tijd aan de lage kant. In hun met slingers en bloem stukken versierde kamer zijn er gisteren veel herinneringen opge haald, zeer vele gelukwensen in ontvangst genomen, waarbij ook de redactie van De Vrije Zeeuw de hare voegt en de wens uit spreekt dat de familie nog vele goede jaren beschoren mogen zijn. Verkeersavond Vereniging- Voor Veilig Verkeer. Het bestuur van de Vereniging Voor Veilig Verkeer Terneuzen en Omstreken heeft een groot succes geboekt met de verkeers avond, die zij ter afsluiting van de door de gemeentepolitie ge geven verkeerscursussen, gister avond in het Concertgebouw be iegde: ruim 250 personen heb ben met intense belangstelling de voorlichting gevolgd. Hoofdschotel van de avond vormde de inleiding, die de heer J. F. Moens uit Loosdrecht, pae- dagogisch adviseur van het Ver bond. hield over de ontwikkeling van het verkeer. De heer Moens lichtte aan de hand van dia's deze ontwikkeling vanaf het beginstadium, t.w., diligence en trekschuit toe. Het verkeersprobleem is niet slechts Nederlands, zelfs niet Europees, maar gaat zo langzamerhand de gehele beschaafde wereld omvat ten. Om iets tegen de chaotische toestand, die momenteel op dit gebied heerst, te doen en spe ciaal het verkeersongevallen- cijfer te doen dalen, is het nodig, dat de weggebruiker er een zoals de heer Moens dit noemde sociaal zintuig op na gaan houden. Spreker toonde een aan tal interessante dia's van kleu ters en oudere scholieren, die door middel van tekeningen hun visie op het verkeer gaven. Het kind in zijn prille periode de kleuter dus aldus de heer Moens, staat volledig open voor de buitenwereld. Wanneer opvoe ders beginnen met zelf het goede voorbeeld te geven, dan begrijpt de kleuter dit in wezen niet, doch zal dit wel naspelen. De heer Moens nam vervol gens de verschillende fasen door die het kind zijn indrukken voor het leven meegeven en bracht deze in verband met de belang stelling, die reeds op jeugdige leeftijd voor het verkeer moet worden gewekt. Men kiest niet alleen een beroep en een levens overtuiging, doch deze tijd eist een verkeersgemeenschap, die eigen spelregels heeft en waar van een ieder zich bewust moet zijn. Burgemeester mr. H. Rijpstra, die hierna een korte toespraak hield, herinnerde eraan, dat enige maanden geleden een bericht in de pers gecirculeerd had, vol gens hetwelk Terneuzen de zin- delljkste 'in verband met het sneeuwruimen) gemeente van Nederland zou zijn. „Men moet zijn rijkdom étaleren en zijn ar moede verzwijgen", vond de bur gemeester. Een en ander zal ech ter wel een relatief begrip zijn, zoals de stelling dat Terneuzen één der gevaarlijkste gemeenten zou zijn op verkeersgebied, ook maar zeer betrekkelijk is. De burgemeester bracht voorts dank aan de initiatiefnemers, de aanwezigen en de korpschef der gemeentepolitie, de heer D. van Ooijen, met zijn medewerkers, die in deze verkeersvoorlichting zo voortreffelijk hun medewer king hebben verleend. Hij ont hulde en passant ook nog een geheimpje, n.l. dat de heer Denie al deze activiteiten van het Ver bond nög op de valreep als voor zitter heeft meegemaakt, daar deze zeer binnenkort deze func tie zal neerleggen. Spreker had zeer goede herinneringen aan de heer Denie, in verband met het uitreiken van de verkeersprijzen aan de scholieren, hetgeen deze altijd samen met hem had ge daan. Tevoren had de heer Denie bij de opening van dezè bijeenkomst gezegd, dat er van de 400 deel nemers aan de verkeerscursus sen wat een prachtig getal is helaas nog geen 75 procent lid is van het Verbond. Het gemeen tebestuur, de korpschef van de gemeentepolitie en zijn mede werkers hebben zeer goed met ons samengewerkt, het ledental van het Verbond moet echter worden opgevoerd en de heer Denie beval het lidmaatschap dan ook warm aan. Na de pauze werden door de heer Moens vragen beantwoord, die naar aanleiding van zijn uit eenzetting waren gesteld. Een zeer goede film. welke een con frontatie inhield met de gevaren van het wegverkeer The Mir ror in opdracht van de firma Verkade te Zaandam gemaakt, besloot deze interessante en leer zame voorlichtingsavond. Oud-Terneuzen vergaderde. De voorzitter van de vereniging „Oud-Terneuzen" beloofde gister avond in café „De Vriendschap" aan de leden, waaronder zich ook dr. Wesseling bevond, een kor te vergadering, waarin hij de spe ciale aandacht vroeg van de in het voorjaar schoonmakende da mes die soms „oude rommel" op ruimen welke echter waardevol voor de vereniging kan zijn. De heren De Vries en Joh. van de Ree willen dit graag in ont vangst nemen om mede op deze wijze de archieven te verrijken. Inderdaad was de vergadering kort, want nadat de secretaris, de heer Joh. v. d. Ree, de notulen had voorgelezen en men de a.s. tentoonstelling waarvan de da tum nog moet worden gepreci seerd, was besproken, vertoonde de heer De Vries vele fraaie dia's. Eerst van de barre winter 1962 1963, daarna van oud-Terneuzen en van onze stad heden ten dage. Voor de meeste der aanwezi gen waren de beelden van oud Terneuzen even zoveel dierbare herinneringen aan vroegere tij den. Mensen en stadsbeelden die reeds tientallen jaren zijn ver dwenen vormen voor velen dank bare onderwerpen om over te mij meren en dit aspect alleen al geeft een vereniging als „Oud- Temeuzen" zijn waarde. Geslaagd. Bij het te Rotterdam door het M. U. L. O.-Verband gehouden examen slaagde voor het diplo ma scheikunde de heer A. van der Ende, onderwijzer aan de Openbare U. L, O.-school alhier. Sport- en badkledingsliow „Eigen Haard". Met een zeer uitgebreide col lectie heeft de Sporthandel „Eigen Haard" (Noordstraat, Terneuzen) gisteravond in de benedenzaal van hotel „Rotter dam" de zomercollectie 1963 ge toond op het gebied van strand-, bad- en sportmode. Hoofdzake lijk de modellen van de zeer be kende en exclusieve Heinzel- mannOrchidee. De talrijke dames hebben er zich van kunnen overtuigen dat Sporthandel „Eigen Haard" niet alleen een zeer gevarieerde scha kering in kleurcombinaties en modellen heeft te bieden, maar en dit lijkt ons al even interes sant tegen, voor iedere beurs zeer aanvaardbare prijzen. Vóór de pauze was het voor namelijk de strandmode die aan bod kwam. Bijzonder fraaie He- lenkar-pantalons in allerlei mo derne kleuren en in diverse ma ten met een bijna oneindig aan tal eombinatie-rhogélijkheden met truitjes, jumpers en vesten, waarbij ook de moderne lange „slobber"-truien dè grote mode voor de teenagers zekér niet ont braken. De Helenka-pantalon met een glanzend effect is een nouveauté, welke beslist wel in de smaak der op strand en bou levard flanerende dames zal val len. Zeer leuke truitjes van een gloed-nieuwe stof „Astralon" een z.g. imitatie van zijde, het welk men in vakkringen Silk- look noemt, werden met grote aandacht bekeken. Behalve deze strandkleding werd er ook tenniskleding én prachtige en zeer eenvoudige twin-sets geshowd. Voor de ten nissport ook de schoenen ont braken niet) leuke Terlenka- jurkjes in het gemakkelijk te wassen No-Iron. Tenslotte blou ses in glansgaren een katoen soort die zeer lang zijn hoge kwaliteit blijft gehouden. Na de pauze kwamen de bad pakken. bikini's enz, aan de beurt, talrijke Helenka-combinat ties waarbij liet zwart-wit spVal- lend op de voorgrond trad bh met een jasje. De badpakken (zonder uitzondering met lage rug) eveneeiis ifi een zeer groot aantal aantrekkelijke, moderne kleurencombinaties ook in de grotere maten. Enkele Ameri kaanse badpakken, eveneens in zwart-wit gaven een aparte stijl aan dit hoog-zomerfeest. waar van de dames ongetwijfeld heb ben genoten en waarbij de be kende pianist Toni Schifferstein in dezelfde stijl de muzikale om lijsting verzorgde. Uitreiking' Nieuw-Guinea herinneringskruis. Gistermiddag om 5 uur werd door burgemeester M. K. van Dijke. in tegenwoordigheid van majoor Van der Giessen. uitge reikt het Nieuw-Guinea herinne ringskruis met de gesp aan de heren A. van Kampen. Singel- weg 8, en P J. van de Velde. Nieuwstraat 16, beiden uit Axel. Vormingscentrum „Hedenesse". Door de afdeling Middelburg van de ver miging „Jeugd en Mu ziek" wordt er op het vormings centrum „Hedenesse" een kamp „Musische Vorming" georgani seerd. Hieraan wordt deelgeno men door leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeland zowel technische onder wijsinrichtingen als gymnasium en h.b.s. De nadruk wordt ge legd op de creatieve mogelijk heden die in de mens aanwezig zijn en daarom zal ook creatief gewerkt worden onder ervaren en bevoegde leiding. Mr. A. J. M. Visser is algemeen gesprekslei der, A. J. van Bergen, Zeelands toneeladviseur, zorgt voor decla matie en spellen zal dit de jeugd daadwerkelijk laten doen, An- dries Minderhout geeft tekenles en D. Loef, een ervaren potten bakker heeft de leiding bij het boetseren. De nadruk wordt bij alles dan ook gelegd op de zelf werkzaamheid, die in verschil lende werkgroepen wbrflt uitge oefend. Mr. Visser begon na een wel komstwoord van mevr. M. C. MichielsenAlma uit Middel burg met een korte inleiding over de mens en zijn kunst. Hij vertoonde een zeer goede film van Bert Haanstra over het leven van Rembrandt en besprak daar na de mens Rembrandt. Verheu gend is het, dat de jeugd van heden de aandacht en de belang stelling weet op te brengen, die bij dit werk noodzakelijk is en dat de bereidheid aanwezig was om gezamenlijk met elkaar in de Paasvakantie iets te beleven, waarvoor geestelijke inspanning gevraagd wordt. Vermindering van het hout gewas. De Vogèlbescherrtiingswacht West Zeeuws-Vlaanderen maakt zich ongerust over het kappen van houtgewas langs de wegen in de streek. Veel meidoornha gen en wilgen verdwijnen. Iin de eerste plaats is ér op deze wijze een achteruitgang van het lande lijk schoon, daarbij kómt het ver minderen van broedgelegenheid, die toch al zo schaars is. Met name wordt de weg Oostburg Waterlandkerkje—IJzendijke ge. noeirid. Deze weg werd onlangs door de provincie overgenomen. Hiertegenover staat wei enige winst. De aanplant van struikge was bijv. op het kampeerterrein van de N. V. Zeebad Breskens en de recreatiegebieden in de voor malige Braakman. De Vogelbeschermingswacht is Zeer tevreden over de uitstekende wijze waarop de bevolking heeft meegeholpen aan het voederen van de vogels tijdens de afgelo pen barre winter. IJZENDIJKE 25 jaar Gemeentesecretaris. Op 1 mei 1963 zal het 25 jaar geleden zijn dat de gemeente secretaris Jos. Dierikx alszoda- nig te IJzendijke werd benoemd. Dat het gemeentebestuur deze dag niet ongemerkt voorbij zal laten gaan. behoeft geen betoog. Raadsvergadering. Inplaats van woensdag, zoals wij aankondigden, kwam de raad van IJzendijke dinsdagavond om Uiir in öpefibafé Vêfgadering bijeen. De raad kon zich in zijii geheel vefeiiigfefl rnèf ëéfi v'óorstei Van B. en W. dm ten behoeve van de sportvelden, tennisbanen en van het toekomstig zwembad aan te sluiten op de waterleiding en daarvoor een krediet beschik baar te stellen van 2710. Aan de heren J. van de Bundel en P. Provoost werd een aan het Doel Bastion gelegen perceel grond verkocht tegen de prijs van 7,25 per rri' voor de houw van 2 garages. B. en W. stellen voor aan de lagere landbouwschool te Scliool- dijke voor 1963 een subsidie toe te kennen van 75. De heer Salome meende dat van dé overeenkomst in 1922 om 40 jaar een bijdrage van 150 te verlenen nog maar 39 termijnen zijn verstreken. De voorzitter zeide dit te zui len nagaan en mocht dit inder daad het geval zijn zal ook voor 1963 150 worden bijgedragen. Op een verzoek van de Stich ting Katholiek Militair Vor mingscentrum te Voorburg een subsidie voor 1964 werd op voor stel van B. en W. afwijzend be slist. Aan het „Vrije van Sluis" te Oostburg werd een gedeelte van het kadastrale pèrceel sectie II no. 534 ter grootte van 80 m- verkocht voor wegverbetering voor de som van 1 op voor waarde dat de toegang naar het woonwagenkamp gehandhaafd zal blijven. Ten behoeve van het bezoek aan het bejaardencentrum en het kantoor van notaris De Kok zal een parkeergelegenheid wor den aangelegd voor 11 auto's waarvan de kosten worden be groot op ƒ2050. De stichting Bejaardencen trum en notaris De Kok zijn be reid in deze kosten gedurende 35 jaar op annuïteitsbasis een bij drage te verlenen van resp. 80 en ƒ30 per jaar. Aan de firma J. van Poucke Zn zal ten behoeve van de bouw Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: van een woning een perceel grond, gelegen tussen de Oranje straat en het Bolwerk, in erf pacht worden gegeven tegen een erfpacht canon van 24 ct per ca onder voorwaarde dat zij binnen een gestelde termijn na de ver kregen vergunning met de bouw moet zijn aangevangen. Voor restauratie en inrichting van de bejaardensociëteit werd een bedrag uitgetrokken van resp. 6000 en 2000. De jeugdsubsidie ad 15Ö0 zal worden 'verdeeld Op basis vaii ge loofsovertuiging. De heer Van Cadsand zou graag zi-en dat de subsidie tijdig wordt uitbetaald. Wét het 100 cfc -plan van de PZEM betreft deelde de voorzit ter mede dat 28 personen voor aansluiting zijn, terwijl er nog 12 zijn die geen interesse hebben. Door de heren Salomé en Ha- verbeke zijn deze 12 mensen be zocht en men mag verwachten dat ook hiervan nog wel enigen zullen aansluiten. De voorzitter deelde mede dat dit plan in ieder geval niét zal worden losgelaten.. Hierna kwam de voorzitter met een voorstel om een schets te laten maken van de bijge bouwen bij het zwembad en een eventuele woning voor de werk man of badmeester. Zonder hoofdelijke stemming werd daartoe besloten waarbij de heer Corhélis aantekening wens te dat hij tegen dit plan is. Wel is hij voor een spoedige verwe zenlijking van een zwembad. DONDERDAG 18 APRIL TERNEUZEN. Concertgebouw, 8 uur: Toneelgroep „Studio" met „Een geboren leugenaar". De geschiedenis herhaalt zich, beweert een bekend Frans gezeg. de. De mannen van trainer Henri Guerin hebben het woensdag avond in het Feijenoordstadion aan den lijve ondervonden. Dok de derde maal, dat de nationale ploeg van de tricolores" in Rot terdam tegen Nederland uit kwam, moesten de Fransen met nederlaag naar Parijs terugke ren. Werd het in de grijze oud heid, in 1908 en 1949, in de be roemde wedstrijd van Theo Tim mermans, beide malen 41, op deze, natte maar zachte lente avond, waren de cijfers beschei dener. Met 10 ging de overwin, ning ditmaal naar oranje. De start -van het oranjeteam bood liet gedecimeerde legioen amper 40.000 toeschouwers hadden hun plaatsen ingenomen toen arbiter Malka het beginsig- naal gaf in de Feijenoordkuip weinig reden tot enthousiasme. Drie völle minuten duurde het voordat de bal voor het eerst op de Franse helft kwam. Toch kwam het eerste gevaarlijke mo ment voor het doel van keeper Pierre Bernard. Een voorzet op maat van 'rechtsbuiten Sja- COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-YLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 17 april 1963. GROENTEN Per 100 stuksGlassla I 25,90 —ƒ28,30, II ƒ17,50—ƒ18. Per bos: Selderij 1217 ct; Radijs I 35—38 ct, II 32—37 ct. Per kg: Pi-ei A II 4064 ct, B 3057 ct; Rabarber II 6869 ct; Spinazie I 87—97 ct; Uien 18— 19 ct, II 9—i3 ct; Witlof A 60 ct, A II 35—58 ct, B 49—58 ct, B II 3848 ct, afw. 638 ct; Kool rapen 38 ct. ELFDE PARTIJ VAN DE TWEEKAMP AFGEBROKEN De elfde partij van de twee kamp om het wereldkampioen schap schaken tussen titelhou der Botwinmk en Tigran Petros- jan, is bij de 41ste zet afgebro ken. Petrosjan speelde jn deze partij met wit. Hij heeft de lei- din in de tweekamp met 5'A 4',4 punt. AARDAPPELEN Per 100 kg: ƒ13,50; Bintjes II Meerlanders 7*20—17,50. FRUIT Per kg: Appelen. Winston I tn. 75 65 ct, m. 70 67 ct, m. 65 60 ct, m. 60 5053 ct, II m. 75 50 et, hi. 70 60 ct, m. 65 54 ct, m. 60 37' ct, m. 55 38 ct. IIÏ gföf 21 ct, kroet 9 ct; jonathan I rri. 75 64 ct, m. 70 61 ct, m. 65 53 ct, m. 60 41 ct, II m. 75 40 ct, m. 70 39—44 ct, m. 65 29—34 ct, m. 60 26—31 ct, II D 19—22 ct, III grof 1627 ct, III fijn 1213 ct, kroet 11—13 ct; Lombast III grof 6— 29 ct, III fijn 9 ct, kroet 9 ct; Golden Delicious III fijn 30—35 ct, kroet 12 ct. Peren. St. Remy III grof 50 ct. VRIJDAG 1» APRIL 1963 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym; 7.23 gram.; 8.00 Nws; 8.18 gram.; S.OO Gymn. voor de vrouw; 9.10 gram.;' 10.00 Boekbespreking; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 moderne muz.; 11.40 Orgel spel; 12.20 Voor de landbouw; 12.30 Medelingen; 12.33 Sport; 13.00 Nws; 13.15 gram.; 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz.; 14.00 Zangreeital; 14.20 Boekbe spreking; 14.40 Pianorecital; 15.00 Literaire quiz16.00 Hit Pa rade; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Tijd voor tienners; 17.50 Actuali teiten; 18.00 Nws; 18.15 Lezing; 18.25 Lichte muz.; 18.50 Praatje; 19.00 Paulus de Boskabouters; 19.10 Kinderkoor; 19.50 Toneel- muz.; 19.50 Lezing; 20.00 Nws; 20.05 Hoorspel; 21.00 Muz.; 21.35 Documentaire; 22.15 Buitenlands weekoverzicht; 22.30 Nws; 22.40 Gesprek; 23.00 Nws in Esperan to; 23.10 Muzikale discussie; 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/'s. 7.00 Nws; 7.10 Dagopening; 7.20 gram.; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws.; 8.15 gram.; 8.35 gram.; 8.45 Lichte gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 gram.; 10.15 Mor- •gendienst; 10.45 Int. beiaardcon cours 1962; 11.05 Operettemuz. 11.15 Muz. voor oudere luiste raars; 12.00 gram.; 12.30 Meded. voor land. en tuinbouw; 12.33 Licht orkest; 12.53 gram.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz:; 13.45 Opera; 16.00 Lichte muz.; 16.15 Wenken vor de tuin; 16.30 Oude muz.; 17.00 Voordracht; 17.20 grm.; 17.40 Beursberichten; 17.45 gram.; 18.00 Chr. muziekvereni ging; 18.20 De hangmat; 18.50 Uitzending voor de middenstand; 19.00 Nws; 19.10 Lichte muz.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Latijns ork.; 20.10 Gevar. progr.; 21.15 Samenzang; 21.45 Commentaar; 22.00 gram.; 22.30 Nws; 22.40 Le zing; 23.00 Radiophonie; 23.45 Praatje; 23.50 gram.; 23.5524.00 Nws. Televisieprogramma's NED. T.V.: 19.30 Rooster; 20.00 Journaal; 20.20 Televisier; 20.30 T. V.-film; 21.00 Music Hall; 22.00 Documentaire; 22.30 Journaal. BELG. VI.: 17.00 Filmdocumen taire; 19.00 Gastprogr.; 19.30 Ve detten uit de dierenwereld; 19.55 De Weerman; 20.00 Nws; 20.20 Dramatisch spel; 21.50 Film- nieuws; 22.35 Nws; 22.50 Euro visie. 73. Terugkerende naar hun man nen bemerkt Eric de trieste uit drukking op Aldors' gelaat en wan neer hij hem naar de reden daar van vraagt, vertelt de aanvoerder der vogelvrijen, dat er zich nog en kelen van rijn getrouwen op de ko ningsburcht bevinden. „Wanneer wij morgen zouden aanvallen, is er geen kans meer hen te helpen en dan zijn zü verlo ren", besluit Aldor. „Het zijn mijn trouwste mak kers en zij behoren tot de dapper ste." Eric knikt. „Dat moet wel als je je zo in het hol van de beer waagt. Goed, dan stellen we de aanval uit, ik denk dat het. voornamelijk, de lijfwacht van Wuffa, onder aanvoering van Harg is, die tot het uiterste zullen willen vechten. Wie weet wat er gebeurt als ze de overigen in de burcht de vrijheid beloven* wan neer ze Harg en zijn troep uitleve ren." Dat idee vindt bijval en de vol gende morgen rijdt Eric tot binnen gehoorafstand yan. de burcht. „Het gehele volk van Radwoid is in opstand gekomen", roept. hij. „Jullie burcht is omsingeld, duizen den zijn verzameld en wachten slechts op het leken voor de aan val. Lever Harg en de overige lijf wacht uit en alle andere bewoners van de burcht worden gespaard." „Vraag of die kerel wat dichter bij .wil komen om beter te kunnen overleggen", snauwt Harg één van zijn mannen toe. „Dan zal ik hem 'n gepast antwoord geven, hèhèhè." Als de Noorman langzaam zijn paard vooruit drijft, heft Harg vliegensvlug z'n boog en fluistert: „Houdt hem aan de praat dan geef ik hem de volle laag." kie Swart deed het ergste voor de Fransen vrezen. Bernard zag echter met een resolute duik, nog juist kans de bal van Piet Krui- vers schoen te plukken. Het was het sein voor oranje om de zaken enthousiaster aan te pakken, waardoor het Franse openingsoffensief abrupt werd afgebroken. Dat het duel met ,,de haantjes" de enerverende ont moeting tussen Feijenoord en Benfica van een week geleden zelfs niet in de verte zou benadrti ren, werd echter al heel snel dui delijk. Ook de Fransen kregen in de eerste fase een voortreffelijke kans. De ver naar voren geko men Bruno Rodzik zorgde voor de inleiding. Aanvalsleider Lu. cien Cossou tikte de bal meteen door naar linksbuiten Chilan, die Coüssou onmiddellijk vrij voor keeper Pieters Graafland bracht. De Franse middenvoor had wei nig geluk, eerst stootte het leer op doelman Pieters Graafland en daarna bracht de paal redding. De Nederlandse aanvallen, van opzet zeker niet slecht, liepen steeds Weer dood door slechte, onnauwkeurige passen en tekort spel, dat de Franse verdedigiing iedere keer weer de tijd gaf om in te grijpen. Pas na 22 minuten kwam er, eventjes overigens maar, sfeer in dit na Feijenoord— Benfica, matte duel. Coen Moulijn flitste voor de eerste maal langs rechtsback Jean Wendling, zag toen vier, vijf Fransen rond zich en poogde het onmogelijke te for ceren. Hij liep echter vast in de kluwen van tegenstanders. De bal ging hoog over. Het Rotterdamse idool, dat tegen de Fransen zijn 25e interland speelde, hield er tenminste de eerste ovatie, in het overigens zo rustige stadion, aan over. Erg veel vertrouwen had het verwende legioen overigens niet in de oranjeaanval. In het bijzonder Sjakie Swart kreeg fluitconcert op fluitconcert te verwerken. De Franse voorhoede, waarvan de rechtervleugel gevormd door WisnieSki en Bohnel gevaarlijk was, kwam al evenmin tot schok kende daden. Geen wonder dus, dat de eerste helft zonder dat er ook maar één doelpunt was ge vallen, Werd afgesloten. DE TWEEDE HELFT. Mét één zWei'Vende Cóen Mou lijn begöh dc tweede helft. Wat de actieve Roterdammer ook deed, resultaten leverde het, door de onzuivere passes, voorlopig piet op. Vijftien minuten moesten de toeschouwers wachten, voor. dat zij voor het eerst een Neder landse actie met een gul applaus konden belonen. Een onverwacht schot van de veel versmade Sja kie Swart was daar de oorzaak van. In dezelfde minuut nog scheen liet, alsof Frankrijk eindelijk de score zou gaan openen. Van de rand van het strafschopgebied vuurde linksbinnen Ivon Douis zijn kogel af. De kleine Monagask had pech, ver buiten bereik van Eddy Pieters Graafland trof de bal de lat om daarna een tiental meters rechtomhoog te springen. Even was zelfs de grote Pieters Graafland uit zijn spel. Hij time de de bal volkomen verkeerd en mocht van geluk spreken, dat middenvoor Lucien Cossou al even verrast was. Zonder schade aan te richten stuitte de bal over de lat. Douis deed bijna direct hierna opnieuw van zich spreken. Kei hard kopte hij van de rand van het strafschopgebied in. Nog juist kon Pieters Graafland val lend redding brengen. Steeds sterker werd de Franse druk. De Nederlandse aanval be perkte zich in deze fase van de tweede helft steeds m'eer tot in dividuele acties. Toch was Neder land, na 25 minuten spelen, dicht bij een doelpunt. Aanvoerder Fons van Wissen, die elke gele genheid te baat nam om naar vo ren te trekken, gaf Henk Groot een vrije schietkans. Nog juist kon Pierre Bernard de bal uit de linkerbenedenhoek grabbelen. Maar Henk Groot kreeg zijn doelpunt, al moest hij er nog drie minuten op wachten. In de beste aanval van de wedstrijd, werd de Franse defensie verslagen. Piet Ouderland en Jan Klaassens zorgden voor het voorbereidende werk. Coen Moulijn en Henk Groot passerden daarna in hoog tempo de Franse verdedigers. Een gave pass van Nederlands meest populaire linksbuiten, werd gevolgd door een laag, droog schot van de Zaankanter, Waarop Bernard geen verweer had. (10). „Coen.. .Coen. ..Coen" daverde het dankbaar van de tribunes. Coen Moulijn, bleef met Jean Wendling en rechtshalf Maruan als Wanhopige tegenspelers, de held van de dag. Nogmaals bood hij Henk Groot een goede kans. Ditmaal faalde de Ajacied echter. Met zes man in de aanval poog. den de Fransen in de laatste mi nuten tenminste nog een gelijk spel te forceren. Het enige ge volg was, dat de Nederlandse aanval, ondanks het vaak terug getrokken spelen van de binnen-- spelers, toch nog gevaarlijk kon worden. Nadat Coen Moulijn met een vet'radelijk schot nogmaals Pierre Bernard op de proef had gesteld, volgde 'het verlossende eindsig naal van arbiter Malka. Een ver heugde Elek Schwartz kon zijri mannen als eerste de hand druk ken en eindelijk klonk weer na afloop valt een interland op va derlandse bodem een langdurig en dankbaar aoDlaus.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2