Weinig open deuren in Djakarta Nieuwe poging tot kinderroof in België? Nationale bevrijding Rajakovic gearresteerd Het weer ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER DONDERDAG 18 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5890 TERDOODVEROOR DELINGEN IN GHANA Duitse zakenman bleek oor'ogsmisdadiger Kwart millioen voor hulp aan Bali ZUID-RHODESIë FABRIEK VAN BOUWPLATEN IN OOSTERHOUT UITGEBRAND MISDAAD ZONDER SLACHTOFFER? Amerikaans SVeutefspei Neem een briefkaart en een postzegel van f 1.-. Bewaar deze sleutel en let op de adver tentie van a.% zaterdag I If Frank&ing bij abonnement: Temeuzea Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adresSmldswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f 2,—; per week 48 et. T^osse nrs 9 et. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Zal het herstel van de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië beide landen een extra stimulans geven in een tijd, waarin andere oorzaken de economische activiteit doen verflauwen? In Nederland is men nogal sceptisch gestemd, in Indonesië helaas ook. Niet alleen het aan beide zijden ernstig geschokte politieke vertrouwen is daar oorzaak van. Ook op economisch gebied past de legkaart van beide landen niet meer in elkaar. De Nederlandse economie is thans meer continentaal gericht en de bedrijven, die zich na de breuk met Djakarta hebben geher oriënteerd, zijn niet zo maar bereid hun hoop opnieuw op het verre Oosten te vestigen. Vele van de vroegere economische con tacten floreerden voorts door de bevoorrechte positie van ons land aldaar en die is wel voorgoed voorbij. In een sfeer van wantrou wen is het moeilijk zaken doen en het valt niet te ontkennen, dat dit wantrouwen nog in sterke mate aanwezig is. Laten wij enkele oorzaken opnoemen, die dit wantrouwen voeden. Op belangrijke commerciële posten in Indonesië zijn Nederlan ders door anderen vervangen. In hun prestaties zijn deze nieuwe lingen dikwijls de minderen gebleken van hun voorgangers. Zul len deze mensen bereid zijn toe te geven dat er experts in het Westen zitten, die hun vak beter verstaan dan zijzelf? Dat is niet aan te nemen en daarom zullen deze figuren liever handel drijven met niet-Nederlanders. Andere deskundigen zullen inwendig vrees koesteren dat zij bij het aanvaarden van Nederlanders spoedig naar het tweede plan zullen worden geschoven. DE SCHADUWZIJDEN De waarde van de roepiah, het Indonesisch betaalmiddel, is in de buitenlandse handel zeer ge ring. De officiële koers ligt mij lenver boven de werkelijke koers en deze omstandigheid werkt een vlotte handel tegen. Een grote groep felle nationa listen is het ook niet eens met het herstel van de betrekkingen. Zij zal elk moeizaam hersteld contact stellig saboteren. Er is reeds te lang een positief anti- Nederlandse taal gepredikt om deze te doen verkeren in een neu trale houding. Bij deze weten schap moet men zich afvragen hoeveel bekwame kenners van de handel in tropische produkten bereid zuilen zijn Nederlandse zaken in Indonesië te gaan be hartigen zonder dat zij zich zelf in gevaar begeven. Het is im mers de vraag of de Indonesische politie kan instaan voor de per soonlijke veiligheid van Neder landers. Is. er met de Indonesische pro dukten met de kwaliteit van heden op dezelfde wijze zaken te doen ais voorheen? Zijn de af voerkanalen van de Indonesische produkten nog via Nederland te heropenen Het zijn temeer vraagtekens als wii bedenken dat dj Indonesische handel met lan den als de Ver. Staten en de communistische lande enorm is toegenomen. In een vijftal jaren is de handel van Djakarta met Washington met de helft vermeer derd en omvat zij nu reeds een kwart van de Indonesische ex port. WELKE ROL NU Een moeilijke factor bij het herstel van de commerciële ban den ligt in het bestaan van een uitgebreide smokkelhandel uit de gordel van smaragd, die de In donesische staat handen vol geld kost. De discriminerende houding tegenover de Nederlanders is mo gelijk oorzaak dat wij daarin geen dominerende rol spelen. Laten wij nu afwachten of Nederlandse zakenmensen zich daar ook op gaan storten. Wij zijn er heus geen kinderen in en wij zouden er spoedig prompt de schuld van krijgen, want wie weten er binnen de archipel als buitenlanders beter de weg dan de Nederandse handelaars? In hoeverre zullen wij bij het smeden van nieuwe banden met Insulinde kunnen samenwerken met andere vreemdelingen? Zul len b.v. de Amerikanen, die veel commerciële relaties hebben, ons begroeten als nuttige hulptroe pen, die hun menig nuttig advies zullen kunnen geven? Van hen is nog iets te verwachten, van de Engelsen zeker niets. Overigens zitten de Britten thans zeker niet prettiger in Indonesië dan wij, met hun bezittingen op Borneo. ER LIGGEN KANSEN Als het zakelijk inzicht in In donesië het sentiment kan over troeven, ligt er een goede kans op hernieuwde nauwe betrekkin gen. De zakenkringen in Indone sië, die het alleen gaat om geld verdienen, zijn Nederland niet ongunstig gezind, omdat wij er ontegenzeggelijk een stuk wel vaart gebracht hebben. Daarnaast hebben wij als voor deel dat vele culturele banden ons nog binden. Talloze Indone siërs spreken het Nederlands als hun moedertaal, terwijl er ook vriendschapsbanden en familie relaties liggen in overvloed. Wij moeten echter voorzichtig zijn in het beoordelen van de positieve waarde ervan. Zij kun nen in de Oosterse mentaliteit ook averechts gaan werken. EN HET KREDIET? Normaliseren van de betrek kingen met Soekarno betekent tenslotte dat het vraagstuk van de schuldenregeling op tafel moet komen. Eerst kan daar nog om heen gedraaid worden, maar niet lang. De kredietwaardigheid van de hele Indonesische staat hangt voor ons af van de regeling van dit probleem met ons land. Een land dat bij een andere natie geen krediet heeft, behoeft niet te proberen er goede betrekkingen mee aan te knopen. Dat weet men in Djakarta evengoed als in Den Haag. Wij zouden tenslotte wel eens willen weten of er ook met hulp van in de tropen ervaren Neder landse handelshuizen in betrek kelijk korte tijd in het welvaren de Europa een veel bredere markt voor Indonesische produk ten zou kunnen worden geopend. Er liggen zeker kansen, maar vergeten wij nimmer dat bij elk contact met oosterse landen vele niet-economische factoren hun woordje meespreken. Het verle den heeft het geleerd. (Nadruk verboden.) Een speciale rechtbank heeft woensdag in de Ghanese hoofd stad Accra vijf inwoners van Ghana wegens verraad ter dood veroordeeld. De ter dood veroor deelden zijn Teiko Tagoe, Jos- peh Qyaye Mensah, Joseph Adotei Addo, Malan Mama Tula een Nigeriaan, die zijn gehele leven in Ghana heeft gewoond - en Anoem Jemo. De beklaagden hadden de drie rechters verzocht verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen, daar zij niet de be schikking hebben over een ver dediger. Indien president Nkroe- ma geen gratie verleent zullen de vijf doodvonnissen door op hanging worden voltrokken. De vijf hoorden de uitspraak onbe wogen aan. Een man en een vrouw, die eveneens terecht stonden wer den wegens medeplichtigheid tot respectievelijk acht en vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Een Duitse zakenman, die twee maanden geleden na zijn arresta tie op Sardinië is overleden, blijkt een oorlogsmisdadiger te zijn geweest. Het is de voorma lige- hoge nazi-functionaris Velach Stegemann, die voor zijn optreden in Tsjecho-Slowakije werd gezocht. Hij verbleef onder de naam Hans Horn sinds enige tijd op Sardinië, waarheen hij was gevlucht om aan een onder zoek naar zijn verleden te ont komen, nadat een Westduit.se rechtbank een arrestatiebevel tegen hem had uitgevaardigd we gens fraude. Doordat de foto van „Hans Horn" in de kranten werd gepubliceerd kon men achter de ware identiteit van de man komen. De vrouw van Stegemann, die haar man sinds de oorlog niet meer had gezien, herkende hem namelijk en verwittigde de poli tie. Terwijl een grootscheeps on derzoek naar de verdwijning van een 17 maanden oude baby uit de Belgische plaats Auvelais bij Namen na vijf dagen nog geen enkel spoor heeft opgeleverd is woensdag in België een nieuwe poging tot kinderroof gesigna leerd. Een automobilist zou volgens de verklaringen- - an een inwoon-. ster uit Gouy-les-Pieton in de provincie Henegouwen op twee- Woensdagmorgen was op giro rekening 777 van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis ruim een kwart mil joen aan giften ontvangen voor hulpverlening aan de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting op Bali, ow precies te zijn 250.578,39 Voor dit geld heeft het Roode Kruis in de afgelopen weken lakens, dekens, bloedplasma, me dicijnen en kindervoeding aan het Indonesische Rode Kruis ge zonden. Verder zijn onderweg of zullen nog worden gezonden: 80.000 vitaminetabletten, 135.000 sulfaattabletten, 6000 handdoeken, 5000 molton dekens en drie en een halve ton spliterwten. Op speciaal verzoek van de „Palang Mera", het Indonesische Rode Kruis, zorgt het Nederlandsche Roode Kruis verder nog voor 11.000 pannen, 23 ton baby- en kindervoeding en 3000 zuigfles sen met spenen. Een groot ge deelte hiervan is reeds per vlieg tuig verzonden. De rest wordt, de volgende week met het motor schip „Düsseldorf" uit Amsterdam naar Indonesië verscheept. Voor de hulpverlening aan de slachtoffers op Bali heeft de K. L. M. geheel belangeloos voor het Roode Kruis 22.500 kilogram goederen van Nederland naar Bangkok vervoerd, waar ze wer den overgenomen door de „Garu- da Indonesian Airways". BABY GEKIDNAPT IN BELG1E De 16 maanden oude Pierre Longpre is in het Belgische stad je Auvelais op mysterieuze wijze uit zqn wandelwagentje verdwe nen, terwijl zijn moeder inkopen deed. Foto: Mevr. Longpre met haar vierjarig zoontje Dominique. De voorzitter van de Zimbabwe Afrikaanse Volksunie (Z.A.P.U.), Sithole, heeft dinsdag na een on derhoud met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Afrikaanse aangele genheden, Mennen Williams, tot verslaggevers gezegd dat de toe stand in Zuid-Rhodesië „uiterst explosief" is. De Zuid-Rhodesi- sche regering had de deur naar vooruitgang voor de Afrikanen gesloten. „Waar grondwettige middelen falen wordt geweld on vermijdelijk", aldus Sithole. De nationale bevrijding, zo deelt de R. V. D. mee, zal dit jaar op dezelfde wijze worden her dacht als in de jaren tussen de lustrumvieringen van 1955 en 1960 het geval is geweest. Nu 5 mei dit jaar op zondag valt, zul len op die dag nationale pro gramma's over radio en televisie worden uitgezonden, terwijl van de openbare gebouwen de Neder landse vlag zal wapperen en de op nationale feestdagen gebrui kelijke verlichting zal worden aangebracht. Daarnaast zullen er plaatse lijke feestelijkheden zijn, die- a! naar het karakter ervan - ook eventueel op maandag 6 mei zul len plaats hebben. Ook in 1957 viel 5 mei op een zondag. In memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over de begroting voor 1957 van het ministerie van algemene za ken werd daarover gezegd: „De zondag leent zich minder voor grote feestelijkheden maar juist wel voor herdenking in kerken en in andere samenkomsten". De toenmalige minister-presi dent, dr. W. Drees, heeft op 20 december 1956 in de Tweede Ka mer in antwoord op een vraag gezegd dat de regering er zeker geen bezwaar tegen heeft dat ook op zondag feestelijkheden worden georganiseerd. In het schriftelijk antwoord op vragen van het kamerlid Ver hoeven zei minister-president Drees op 15 februari 1957 nog dat hij de gedachtenwisseling daarover met de Tweede en de Eerste Kamer duidelijk tot uiting is gekomen dat een waar dige herdenking van de bevrij ding op een zondag aanvaard baar werd geacht, al zal een feestviering uiteraard een enigs zins ander karakter dragen. de Paasdag hebben getracht haar achttien maanden oude zoontje uit de kinderwagen te pakken. Mevrouw WattierDeltenre ver telde aan de politie, dat de man zijn pogingen opgaf toen bleek, dat de baby met een riem in de kinderwagen zat vastgebonden. Volgens haar verklaringen reed hij in een auto met een buiten landse nummerplaat. Inmiddels heeft het verhoor van honderden personen, die de vorige week vrijdag de plaats moet-en zijn gepasseerd waar de 17 maanden oude Piérre'Longpré in Auvelais werd ontvoerd nog geen enkel resultaat opgeleverd. De baby werd uit zijn kinderwa gen gehaald, die voor de deur van een winkel stond terwijl zijn moeder inkopen deed. De ontvoerde baby komt uit eèn gezin van zes kinderen. De moeder werd dinsdag voor de tweede keer verhoord. De twee gebeurtenissen doen het blad „De Gazet van Antwer pen" woensdag zich afvragen, of er wellicht in België een bende opereert, die het op kinderen heeft gemunt met het doel of geld af te persen of hen aan kin derloze echtparen in het buiten land te verkopen. Gistermiddag is in Oosterhout een fabriek van bouwplaten uit gebrand. Plusminus 150 ton bouwplaten en ongeveer 50 ton riet is bij deze brand verloren gegaan. Ook twee persen in de fabriek zijn door het vuur ver nietigd. De brand is kort na de middag door tot dusver niet opgehelder de oorzaak ontstaan. De brand weer van Oosterhout heeft veel moeite gehad het vuur binnen de perken te houden, maar kon het kantoorgebouw en een bo>- venwoning op het fabriekster rein behouden. Enige huizen in de omgeving moesten worden ontruimd, omdat het vuur dreig de over te slaan. Het bedrijf is tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. Het is de derde maal na de oorlog dat er in de fabriek brand heeft ge woed. De gewezen SS-ïIauptsturm- führer en medewerker van Eich- mann, dr. Eric Rajakovic, is woensdagochtend in Wenen ge arresteerd. Hij had zich 's mor gens bij de Oostenrijkse justitie gemeld: Zijn aanhouding ge schiedde na een verhoor van an derhalf uur door een rechter van instructie en wel op verdenking van medeplichtigheid aan moord. De Belgische justitie tracht al enkele dagen klaarheid te bren gen in een zaak, die de bijnaam heeft verworven van „De mis daad zonder slachtoffer". Een 37-jarige timmerman uit Robertville, Robert Simon, ge huwd en vader van twee kinde ren, verdween op 9 april. Op 12 april meldde hij zich bij de poli tie om te verklaren, dat hij in Luik een man had vermoord en het lijk in de Maas had gewor pen. Het slachtoffer zou volgens zijn mededelingen hebben ge weigerd zijn geld af te staan. De politie staat echter voor een raadsel. Er is reeds dagenlang zonder resultaat in de Maas ge dregd, er zijn geen sporen van een worsteling, er is geen aan gifte gedaan van een man, die verdwenen is, en Robert Simon staat bekend ais een achtens waardige en ijverige timmer man. Hij blijft echter bij zijn ver klaringen, waarbij hij een duide lijke beschrijving van zijn slacht offer indien er een is heeft gegeven. Hij is dan ook voorlopig maar opgesloten, ook omdat is geble ken dat hij bij zijn verdwijning op 9 april in grote geldmoeilijk- heden verkeerde. Een eerste onderzoek naar zijn geestvermogens heeft volgens het Belgische blad „Het Volk" geen aanleiding gegeven om aan de toerekeningsvatbaarheid van Robert Simon te twijfelen. Volgens onbevestigde berichten werd hij door de Oostenrijkse overheid gezocht in verband met de deportagge van ruim zes dui zend Joden uit Wenen. Rajako vic heeft ook in Nederland en België de hand gehad in het wegvoeren van Joden. In het Poolse concentratiekamp Nisko zou hij geholpen hebben bij het vermoorden van verscheidene duizenden. De leider van het Joodse docu mentatiecentrum in Wenen, ir. Simon Wiesenthai, die indertijd Eiehmann in Argentinië ontdek te, heeft een groot aandeel ge had in de opsporing van Rajako vic, die laatstelijk onder valse naam in Milaan woonde. GEBEURTENISSEN WACHTEN FAMILIE KENNEDY De familie Kennedy staan in de komende maanden blijde gebeur tenissen te wachten. Jacqueline Kennedy, de vrouw van de Ame rikaanse president (links) ver wacht in augustus haar derde kind. Ethel Kennedy, de vrouw van de Amerikaanse minister van Justitie (midden) verwacht haar achtste kind en Joan Ken nedy (rechts) vrouw van de jon ge senator Edward Kennedy, is in verwachting van haar derde kind. KETTINGBOTSING TIJDENS ONWEERSBUI Tijdens het onweer dat zich woensdag laat in de namiddag boven ons land ontlastte, vond op de Utrechtse weg in !De Bilt een kettingbotsing plaats. Een personenauto, die in de richting Utrecht reed, slipte, waarop 7 volgende auto's, die er achter reden, met elkaar in botsing kwamen. Niemand werd gewond maar de auto's, alle personen wagens, liepen nogal wat blik schade op. WISSELENDE BEWOLKING Ten westen van Schotland be vindt zich een depressie die wei nig van plaats verandert. Een front dat hiermee samenhangt trok over het Engelse Kanaal in de richting van ons land. Op de nadering hiervan draaide bij ons de wind naar het zuidoosten en voerde vrij zachte lucht aan. Deze lucht was onstabiel zodat zich buien konden ontwikkelen die hier en daar vergezeld gin gen van onweer. Na de frontpassage draait de wind naar het zuidwesten en neemt tot matig of vrij krachtig toe. In de lucht die wordt aange- ZON MAAN op onder op onder April 18 5.39 19.41 3.33 12.26 19 5.37 19.43 4.07 13.42 20 5.35 19.44 4.36 15.03 21 5.33 19.46 5.02 16.26 22 5.31 19.48 5.26 17.51 voerd komen opklaringen voor maar ook enkele verspreide buien. De middagtemperaturen zullen wat lager zijn dan woens dag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking Wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 18 APRIL v.m. n.m. Breskens 8.32 9.06 Terneuzen 9.07 9.41 Hansweert 9.47 10.21 Walsoorden 9.57 10.31 VRIJDAG 19 APRIL v.m. n.m. Breskens 9.53 10.30 Terneuzen 10.28 11.05 Hansweert 11.08 11.45 Walsoorden 1L1S 11.55 1

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1