Provinciaal nieuws De Kennedy's Radarcontrole is geen autoval Pagina 2 WOENSDAG 17 APRIL 1963 TERNEUZEN SLUIS ZAAMSLAG PAASVERKEER IN BELGIë: 11 DODEN SPAANSE PERS OVER HET WERKEN IN NEDERLAND DE VRIJE ZEEUW Verkeersavond. Als afsluiting van de door de gemeentepolitie gegeven ver- keerslessen wordt hedenavond, door de plaatselijke Vereniging Voor Veilig Verkeer, een ver keersavond gehouden in het Con certgebouw, alhier. De toegang is voor belangstellenden, ouder dan 16 jaar, geheel vrij. Dit geldt ook voor hen, die een uitnodiging ontvingen, maar verzuimden het deelnameformulier tijdig in te leveren. Na opening van de voorzitter, de heer ir. J. F. Denie, volgt een korte toespraak van de burge meester, waarna de heer J. F. Moens uit Loosdrecht het onder werp: „Het moderne verkeer als sociaal vraagstuk", zal bespre ken. Te stellen verkeersvragen en een verkeersfilm zullen deze avond besluiten. De afdeling Terneuzen van het Verbond Voor Veilig Verkeer verwacht dat zij op een grote be-, langstelling van de burgerij kan rekenen. Zowel het doel als het programma van deze avond zijn van dien aard dat voor een ieder die een grotere verkeersveilig heid voorstaat, deze bijeenkomst van groot belang is. Jeudige klarinettist Cl. v. «1. Bulrk 2 eerste prijzen in S dagen. Na zijn succesvolle deelname aan het solistenconcours te Ka- pelle-Biezelinge, waar hij even eens een eerste prijs won, heeft de 10-jarige Terneuzense klari nettist Clement v. d. Bulck weer een eerste prijs gewonnen. Op 13 en 15 april nam hij tezamen met 90 andere solisten deel aan het groot nationaal solistencon cours te Vlaardingen. Hij was de enigste deelnemer, die Zeeland vertegenwoordigde. De jury bestond uit Rinia van Nauta en Jan Zwagerman, de bekende direkteur van het Radio Harmonie Orkest. Met het Menuetto van F. RulstRema behaalde de jeug dige Terneuzenaar prachtige kri tische beoordelingslijsten en een puntentotaal van 146. Dit lever de hem een eerste prijs op die bestond uit een zeer fraai diplo ma en een schitterende medaille die was beschikbaar gesteld dooi de Amerikaanse firma „Cincina- ti". Met dit succes behaalde hij dus in 8 dagen tijds twee eerste prijzen. Niet alleen voor de be gaafde, jonge klarinettist, ook voor zijn leraar, de heer M. Breij- dels, docent aan de Terneuzense muziekschool is dit een fraai succes. Verkeersongeval. In de wijk Heille, gemeente Sluis, werd het 4-jarig dochter tje van de familie C. door een passerende auto gegrepen. Het ongeval geschiedde tussen Heille en Aardenburg ter hoogte van het dorpshuis. Het meisje, dat een hersen schudding en een beenbreuk had opgelopen, werd naar het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg vervoerd. Agenda gemeenteraad. Vergadering van de raad dei- gemeente Zaamslag op maandag 22 april 1963, des namiddags 2.30 uur. 1. Opening. 2. Notulen. 3. ingekomen stukken en me dedelingen. 4. Benoeming hoofd openbare lagere school. 5. Benoeming bestuurslid Stichting Zeeuws-Vlaams Borgstellingsfonds. 6. Benoeming lid Algemeen Burgerlijk Armbestuur. 7. yoorstel vaststelling vergoe ding bijzonder lager onder wijs, ingevolge de Lager On derwijswet 1920 over 1962. 8. Voorstel vaststelling voor schotten 1963 en vergoedin gen 1962 ingevolge de Kleu teronderwijswet 9. Voorstel verlening mede werking ingevolge art. 72 Lager Onderwijswet 1920. 10. Voorstel herziening uitbrei dingsplan in onderdelen voor de kom. 11. Aanbieding gemeentereke ning 1961. 12. Voorstel tot goedkeuring wijziging begroting 1962 Al gemeen Burgerlijk Armbe stuur. 13. Voorstel wijziging gemeente begroting 1963. 14. Rondvraag en sluiting. BRITS GUYANA De „New Vork Times" van dinsdag zegt in een hoofdartikel, dat Brits Guyana naar een af grond wordt gesleept. Het dilem ma acht het 'blad, dat een mini male Amerikaanse steun aan deze Engelse kolonie dit mogelijk wel zal vertragen en tijdelijk kan verhinderen, dat het land open lijk communistisch wordt, maar dat dezelfde steun de macht zou bevestigen van dr. Jagan, die door de „New York Times" „een openlijke Marxist van de linker vleugel" genoemd wordt. Kennelijk worden de-Verenig de Staten van hulpverlening aan Brits Guyana weerhouden door de politieke instabiliteit en vrees voor communisme, en Washing ton dient vooral de schijn te ver mijden, dat zij afbreuk zouden willen doen aan het Britse gezag daar. „Brits Guyana is weer in het nieuws en als gewoonlijk is het slecht nieuws. De toekomst van het land lijkt twijfelachtig en gevaarlijk," aldus de „New York Times". Nederlands medisch team vertrekt 28 april naar Kongo Het Nederlands medische team dat op verzoek van de Verenigde Naties wordt uitgezonden naar Kongo zal op zondag 28 april te 11.45 uur van Schiphol naar zijn bestemming vertrekken. Op vrijdag 26 april (te 16.30 uur) zal de voorzitter van het „Nederlandschc Roodc Kruis", mr. F. H. A. de Graaff, het team aan de Nederlandse regering overdragen in het gebouw van het hoofdbestuur van het Roode Kruis in Den Haag. Namens de regering neemt de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. G. M. J. Veldkamp, het team over. Het staat onder leiding van de chirurg dr. J. G. Wester, en om vat ongeveer veertig man perso neel, vijf artsen, een tandarts en een aantal verplegers en hulp verplegers. Zoals bekend heeft de Neder landse regering op verzoek van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties een compleet veldhospitaal ter beschikking ge" steld van de Verenigde Naties ter uitzending naar Kongo. De totale kosten komen voor rekening van de Verenigde Naties. Het „Ne- derlandsche Roode Kruis" heeft zich bereid verklaard om de sa menstelling van het team op zich te nemen. Het materieel en de inrichting van dit hospitaal van vijftig bedden is geleverd door de militaire geneeskundige dienst. Parlementariërs uit 42 landen bijeen Meer dan 300 parlementsleden uit 42 landen zijn dinsdag in Lausanne bijeengekomen om on der andere te spreken over ont wapening, een verbod op kern wapenproeven en rassenonder scheid. De conferentie, die zes dagen duurt, staat onder auspiciën van de Interparlementaire Unie, die de economische en sociale raad van de Verenigde Naties van ad vies dient. Andere onderwerpen van de conferentie zijn de toepassing van het volkenrecht met betrek king tot de ruimte, jeugdmisda digheid en internationale vrede en veiligheid. Wereldrecord monotviel De 24-jarige Franse koord danser Jean Claude Delsol heeft het wereldrecord mono- wiel gebroken. Op één wiel fietste liij van Saint-Jean- d'Angely naar Royan, een af stand van 80 kilometer in 8 uur en 19 minuten. Het oude record stond op naam van de Duitser Bruner met een resultaat van 46 kilometer. Het kind dat de Amerikaanse presidentsvrouw Jacqueline Ken nedy later in augustus a.s„ zoals gemeld, verwacht, zal het eerste sedert 1893 zijn dat een presi dent tijdens zijn ambtsperiode .wordt geboren. In het Witte Huis zijn tot nog toe slechts twee kinderen ter wereld ge komen en de kleine Kennedy's Caroline en John zijn de eerste kinderen die daar wonen sedert vijftig jaar. Evenals bij de geboorte van de thans 5-jarige Caroline en de ruim 2-jarige John is gebeurd, zal ook bij de komende beval ling van mevr. Kennedy de kei zersnede moeten worden toege past. Mevr. Kennedy maakt het op het ogenblik gosd ofschoon zij in het verleden op dit gebied reeds veel tegenslag heeft ge had. In 1955 werd haar bij een spoedverlossing met de keizer snede, een maand vóór de tijd, een kind doodgeboren. Een jaar daarna had zij na een inwen dige bloeding weer een mis kraam. Ook de echtgenoten van twee broers van de president, de mi nister Robert en de senator Ed ward, zijn in verwachting, zodat eind komende zomer de „Ken- nedy-clan" in totaal 23 kinde ren kan tellen. Robert heeft er al zeven, Edward twee, en de zusters van de president Eunice, Patricia en Jean resp. drie, vier en twee. Het presidentieel gezinsrecord in Amerika staat op naam van John Tyler, die van 1841 tot 1845 in functie was en 15 kin deren had. DE SURINAAMSE KABINETSFORMATIE Nadat de Surinaamse regering vorige week donderdag haar ontslag had aangeboden, is gou verneur Currie besprekingen be gonnen voor de vorming van een nieuw kabinet. Zaterdag heeft hij de onder voorzitter van de Raad van Ad vies, de heer D. Fernandus, en de voorzitter van de Surinaamse Staten, de heer J. P. S. Kraag, ontvangen. Gisteren heeft gouverneur Cur rie een onderhoud gehad met de voorzitters van de fracties, die in het Statencollege vertegen woordigd zullen zijn. Het zijn de heren J. A. Pengel (N.P.S.), J. Lachmon (V.H.P.), mr C. Ooft (P.S.V.), 1. Soemita (K.T.P.I.) en D. G. A. Findlay Actiefront). Gouverneur Currie heeft de heer J. A. Pengel verzocht als in formateur te willen optreden voor de te vormen Surinaamse regering. De heer Pengel heeft het verzoek aanvaard. Nader is in Paramaribo verno men dat gouverneur Currie de heer Pengel heeft verzocht de «mogelijkheden na te gaan om een „kabinet op brede basis" sa men te stellen. Woensdagochtend zal informa teur Pengel besprekingen voeren met de verschillende politieke leiders. Ook de heer D. G. A. Findlay (Actiefront) werd voor een onderhoud uitgenodigd. CHINA EN LAOS De Chinese regering heeft dinsdag de Sowjet-Unie en Enge land opgeroepen snel te beraad slagen over de toestand in Laos. China meent dat, wanneer de toestand in Laos nog slechter wordt, deze twee landen als mede-voorzitters van de 14-Ian- denconferentie van Genève over Laos moeten overwegen deze conferentie weer bijeen te roe pen. De toestand in Laos wordt door de Chinese regering „zeer ernstig" genoemd en geweten aan „het imperialisme van de Verenigde Staten, die een serie politieke moorden en gewapende conflicten" in dit lancl hebben veroorzaakt. China beschuldigt de Verenigde Staten van het ves tigen van militaire bases in Laos en van pogingen Laos onder Amerikaanse maent te brengen. „Wanneer de Verenigde Staten er in zouden slagen de samen werking van de neutralisten met de (pro-communistische) Neo- Lao-Haksat te vernietigen zullen zij de overeenkomsten van Genè ve vast en zeker verscheuren. China is een buurland van Laos en ondertekenaar van de over eenkomsten van Genève. De ernstige toestand in Laos die alleen door het Amerikaanse im- peralisme is veroorzaakt, kan alleen maar de oplettende aan dacht van de Chinese regering wekken", aldus de verklaring. Mislukte vlucht uit Oost-Berlijn Oostduitse grenswachten heb ben maandagavond bij een door- post naar de Amerikaanse sector van Berlijn twee Westduitsers aangehouden die 'n Oostberlijns meisje naar West-Berlijn pro beerden te smokkèlen. Zij had den het meisje onder hun auto vastgebonden. De grenswachten ontdekten haar door middel van een spiegel die aan een stok vastzat. Met dit instrument on derzochten zij de onderkant van de wagen. MODESHOW VOOR BEJAARDEN In het stationsrestaurant van Kassei is een modeshow voor be jaarden gehouden. Een idee, dat navolging verdient. Op de foto toont de 93-jarige „mannequin" Emma Sclieunemann een mantel'. JEMEN In een in Aden opgevangen uitzending van Radio-Sanaa is gezegd, dat 500 „infiltranten" zijn gedood toen zij probeerden uit Saoedi-Arabië Jemen binnen te komen. Bij een andere bot sing met de „vijand", die vanuit Beihan, in de Zuid-Arabische federatie, Jemen trachtte bin nen te komen, werden drie voer tuigen vernietigd. Federatie van Egypte, Syrië en Irak uitgeroepen Radio-Cairo heeft bekend ge maakt dat Egypte, Syrië en Irak dinsdagnacht om 1 uur plaatse lijke tijd het document hebben ondertekend waarin de nieuwe federatie wordt uitgeroepen. Het document zal hedenmid dag worden gepubliceerd. In de proclamatie zijn ook het handvest van de nieuwe'verenig de Arabische repiïblfék en de grondbeginselen vafl'taê' grond wet vervat. Russische pianist krijgt asiel in Engeland De Russische pianist Wladimir Askenazy, die in Londen ver toeft, heeft besloten niet naar Rusland terug te keren. Zijn ver zoek om asiel in Engeland is in gewilligd. Hij is sinds maart met vrouw en kind in Engeland. Clementie voor Vietnamese Volgens een voorlopige balans zijn tijdens het Paasweekeinde in België 11 personen bij ver keersongelukken om het leven gekomen. Er deden zich in totaal 677 on gevallen voor, waarbij verder 122 personen zwaar en 379 licht gewond worden. In 1962 kwamen bij verkeers ongelukken met Pasen 11 per sonen om het leven. Deze cijfers hebben alleen be trekking op de door de Belgi sche rijkswacht geconstateerde ongevallen. In het dodencijfer is voorts niet begrepen het aantal slachtoffers, dat op weg naar ziekenhuizen of daarna is over leden. Na de terugkeer van de direc teur van het Spaanse nationale instituut voor emigratie, Garcia Trevijano, in Spanje, heeft de Spaanse pers dinsdag opnieuw hoofdartikelen geschreven over de eisen van de Spaanse arbei ders in Nederland, De Rooms- Katholieke krant „Ya" in Madrid keert zich. het felst tegen de Ne derlandse werkgevers en zegt dat de arbeiders „opeengepakt" wonen in „barakken zonder enige hygiënische voorzieningen". Het blad schrijft het te betreuren dat de Spaanse arbeiders voor hun vertrek omtrent de levensom standigheden in Nederland zijn bedrogen, en keert zich tegen de uitspraak van de Nederlandse werkgevers dat de arbeiders „op- standigen die hun plicht verza ken" zouden zijn. De monarchistische krant „A.B.C." geeft enige verklarin gen van Trevijano weer, volgens wie „de arbeiders slecht gehuis vest, slecht gevoed en slecht be handeld" zouden zijn. Hoewel het Wad zich achter de Spaanse ar beiders stelt schrijft het, dat er rekening mee gehouden moet worden dat er in Nederland wo ningnood heerst. Volgens commissaris H. Kessler van de Amsterdamse verkeerspo litie is controle van de maximum snelheidsbepaling binnen de be bouwde kom met behulp van de nu ruim een jaar oude Amster damse radarauto een noodzake lijk kwaad, maar beslist geen autoval. Vele automobilisten ne- door OLAF J. DE LAN DELL Nadruk verboden. „En wat ontroert je?", infor meerde ze, héél cynisch. „Alles, wat de typisch man lijke kracht tot beschermen en helpen wakker roept". „Wat zal dat geitje zich vei lig voelen", zei Eva. Maar dat was toch scherper dan ze be doeld had, en ze lokte vol acute aandacht de overige jeugd. „Ja-ja, Eva!", mijmerdeDerk, en streelde 't trappelende geitje, tot het met een boog uit zijn armen sprong, en meteen met vier stramme noten wegveerde in een vreugdedans. De zon had weer meer kracht, en wierp tintel-lichtjes over het zijige groene gras. De rode tul pen in de border fonkslckn, als hoge doorschenen bokalen vol wijn. Er was een muziek van ontelbare vogels. boten el kaar hun r '"e, uit de vaag ontloken bomen. Boven de violen en primula's verderop, trilde de lucht reeds van sto vende warmte, terwijl op enkele plokken de aarde nog dampte! En terwijl Derk en Eva daar zo naast elkaar zaten te zwijgen en te genieten van het transpa rante lentelicht, -bonsde er op eens een harde stem in de stilte „Wat moet dat daar op dat gras??!" Zij schoten overeind, in het wilde weg schuldbewust, en bonsden met de hoofden tegen elkaar. Ja, dat was meneer Van Hel lenduyn weer, Hf) stond massief in zijn vlinder-jonge tuin, met neerwaartse wenkbrauwen en mondhoeken. „Wat is er?", informeerde Derk. Eva dacht, dat hij het meest geërgerd was over zijn eigen warm hoofd. „Wat moeten die geiten hier!", wilde zijn vader weten. „Dansen", verklaarde Derk m;:ïs, „en vrolijk zijn". „Vrólijk zijn!", schamperde zijn vader. Alsof hij dat alleen maar zelf kon, „Zo dadelijk vreten ze m'n narcissen op!" Hij bleek voorbarig boos, want de geitjes tr~' r'~' "ir- cissen. „Je weet toch, dat ik de pest heb aan geiten op 't gazon". Derk, met een rimpel tussen de ogen, en vastgesloten lippen, nam een geitje op en greep moe bij de nek. „Komzei hij. Eva hielp gediensti- het overgescho ten tweetal vangen, dat elkaar al springend en weg-wippend spotliedjes toezong. „Kijk die hoee hakken eens diep in mijn gras ploegen!", galmde pa Van Hcllenduyn. Eva bevroor, en verloor al haar geiten. „Ja, lieverd, je schoenen wor den op die manier vuil!", zei Derk, met een geladen glimlach naar zijn vader. De pijn in zijn' Ogen was geheel voor haar. Maar op dat moment stootte meneer Van Hellenduyn een vol- slagen on-Europese kreet uit. Hij maakte een zeldzame sprong, alsof jaloezie op de vierbenige jeugd hem overmand had, en achter hem stond, star mum melend en onkreukbaar, pa bok. Derk had het hok niet goed gesloten, toen hu hem de groe ten bracht. „Wèg!", zei meneer Van Hel lenduyn, met een air van een tovenaar. Het hielp niets. Pa bok stond als ducdalf en keek troebel naar zijn nazaten. „Derk!", beval de heer des huizes, en zijn stem trilde van een gevoel, dat Eva niet te reali seren wist, „van"- dat kreng! En laat ik hem nóóit weer zien!" „Ach", zei zoonlief, „zo erg was 't Immers niet!", en hij ging met argeloze moed naar pa bok toe, „Dat was het wel!", siste me neer Van Heller.""vn en ^vo'de zich koninklijk om. En ver loofden verca'en pa bok, want ze zagen, dat de heer des huizes gelijk had gehad. Midden op zijn zitvlak bloeide 'n krijtwitte win kelhaak in de gestreepte panta lon. Het benam Derk en Eva allebei de spraak. Eigenlijk voel de Eva een licht medelijden met meneer Van Hellenduyn. Want wist ze niet uit eigen ervaring, hoe wankel en zwak de indruk wekkende statigheid is? Er was iets potsierlijk ontroerend in die goudschone, ongeweten winkel haak. „Durf jij 't hem te zeggen?", fluisterde Derk eindelijk. Maar toen was 't gelukkig al te laat, de patiënt was al te ver weg; want Eva durfde dat niet. Intussen was pa bok niet blij ven staan. Zij vonden hem met de horens in het tennis-gaas; en de kinderen stonden zich bij mama te laven, midden tussen de lelietjes der dalen, terwijl ze met hun staartjes de danslust afreageerden. Toen Derk met pa bok voorbijkwam, mekkerde zijn ega. „Ze lacht hem uit", verklaarde Derk. Aan dergelijke manlijke kwaad-denkendheid speurde Eva toch de banden des bloeds, die hem aan de ouwe heer ver bonden. Zij verstond moe geit nu wel: „Hè, troel!", zei ze. Pa bok antwoordde niet. Met opgericht hoofd ging hij in zijn hok terug. (Wordt vervolgd.) men het de hoofdstedelijke ver keerspolitie kwalijk dat zij door die radarauto worden verrast. De critici hebben het thans steeds over de „autoval van de politie." Commissaris Kessler meent, dat een dergelijke opvatting getuigt van een volkomen verkeerde in stelling. Iedereen weet volgens hem, dat binnen de bebouwde kom niet harder dan 50 km mag worden gereden, iedereen weet óók, dat Amsterdam op de grote re invalswegen de maximumsnel. heid met een zo langzamerhand bij iedereen bekende radarauto controleert.. Dan hoeft men vol gens commissaris Kessler niet meer verrast te zijn. Hij deelde mede dat in de tweede helft van 1962 3150 auto mobilisten door de radarauto werden „betrapt", waarna ze 150 meter verder door agenten in uniform werden geverbaliseerd. In maart waren het er 662. Hun snelheden varieerden van 59 tot 90 kilometer. De meeste contro les worden uitgeoefend op de Haagse Weg. Als extra waar schuwing heeft de politie daar, enkele honderden meters voorbij het gemeentebord, nog duidelijk waarschuwingsborden (50 kilo meter en pas op radarcontrole) laten plaatsen. „Wie desondanks de maxi mumsnelheid overtreedt mag niet meer verrast zijn. Dan is wat wij doen volkomen redelijk", gelooft commissaris Kessler. In West-Duitsland en West- Berlijn zijn met de Paasdagen 107 mensen bij verkeersongeluk ken om het leven gekomen. In Neder-Saksen vielen de meeste slachtoffers. 22 mensen vonden hier de dood. Twee gewapende en gemas kerde bandieten hebben dinsdag avond in Parijs een overval op een Bank gepleegd, waarbij zij een bedrag van ongeveer 175.000 gulden buit maakten. guerillastrijders Dc Vietnamese president, Ngo Dlr.h Diem, heeft dinsdag in een proclamatie een welwillende houding aangenomen tegen de door communisten geleide guer rillastrijders en de tegen de re gering gekante elementen in Zuid-Vietnam, nadat ,de laatste drie maanden steeds meer guer rillastrijders zich hadden over gegeven. De president roept degenen die „gevleid, bedrogen en mis bruikt" zijn door de communis ten, op de nationale regering te dienen. Degenen die verkeerd gehandeld hebben zullen de ge legenheid krijgen dit met daden goed te maken, waardoor zij voor begane overtredingen lich tere straffen of zelfs kwijt schelding kunnen krijgen. Volgens regeringskringen is deze proclamatie echter geen amnetsie-aanbod. Z" is niet van toepassing op de rasechte com munisten. „die moeten worden uitgeschakeld", en evenmin op overtredingen van het wetboek van strafrecht, maar on hen die met het communisme sympathi seren, op opstandige godsdien stige sekten, mensen die ge dwongen de guerrillastrij ders zijn ingelijfd en andere tegen de regering gerichte ele menten. - De proelamaije is uigegeven op de eerste verjaardag van het programma voor strategische nederzettingen. D;t programma omvat het versterken van boe rendorpen waarin de plaatse lijke bevolking de regering steunt, zodat de guerrillastrij ders moeten terugvallen op eigen middelen. Twee Oostduitse jongens waren het Russisch beu Twee Oostduitse jongens van 13 jaar zijn dinsdag in Neder- Saksen over de prikkeldraad versperring tussen Oost- en West-Duitsland geklommen, om dat zij er „genoeg van hadden Russisch te moeten leren". Zij zijn voorlopig in een jeugd herberg ondergebracht, in af wachting van de beslissing van de Westduitse autoriteiten of zij: in West-Duitsland mogen blij ven of teruggezonden zullin worden. v

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2