Nederland was goed bezet, maar niet eivol Schending van Britse staatsgeheimen? Bestand in Laos De anti-kernbombetogingen Hevige gevechten in Jadotstad HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 16 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5888 Koude hield mensen thuis Russische kunstmaan gelanceerd Per ballon over het Kanaal Rajakovic nog steeds onvindbaar Ongeregeldheden in Londen Betogers tegen kernbom naar huis PRINSES BEATRIX IN SAN FRANCISCO WITTE KRUIS .$r* WITTE KRUIS IJSLANDS VLIEGTUIG VERONGELUKT Ballon ontploft PAASBOODSCHAP VAN PAUS JOHANNES Chinese troepenconcentraties Deense kustvaarder gezonken Premier Diefenbaker legt zich bij uitslag neer HULP AAN BALI MEVR. KENNEDY VERWACHT EEN BABY WEER MOORD IN LAOS rnateiae bi) abonnement; Ternenzen Dlr»etem^H6öMssaa<*eOT I. van He Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswai Telefoon 01350—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f6,per Kwartaal: per maand f2,—; per week 48 ot. Los**» nrs 9 rt. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1B et; minimum pei advertentie ƒ2.40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties); 5 regels ƒ1.10. Tedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties hij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. Het miljoen toeristen van de prachtige Pasen 1962, toen deze dagen een week later vielen dan thans, is bij lange niet gehaald. Over de twaalf belangrijkste grensposten zijn van verleden donderdag af 650.000 buitenland- ders binnen gekomen. Telt men daarbij degenen, die per trein, vliegtuig en boot kwamen en trekt daarvan de grenskopers en dagbezoekers weer af, dan kan het aantal logerende toeristen op ongeveer een half miljoen wor den geraamd. Dit is naar de mening van de horecafbedrijven voor koude en gure Paasdagen toch nog een prachtig resultaat. Het slechte weer was van dui delijke invloed op het bezoek aan de strandboulevards, de Keuken hof de bollenvelden en andere attracties in de openlucht. Keu- senhof, die nog maar een begin van bloei vertoont, trok in totaal 60.000 'bezoekers ofwel 100.000 minder dan verleden jaar. De Scheveningse pier trok 31.392 bezoekers en nadert daarmee al dicht de viermiljoenste sedert de opening. Verleden jaar waren er echter 40.000 bezoekers meer tijdens de vier vrije dagen. De Elfteling en de Euromast boekten „lagere verliezen" met 20.000 en 15.000 tegen resp. 25.000 en 18.500. Blijdorp-Rotter- dam kreeg thans maar 13.000 man binnen de poorten tegen 30.000 verleden jaar. Schiphol boekte 251000 bezoekers tegen 35.000 verleden jaar, Artis8000 tegen ÏS'.OOO 'èn de Amsterdamse rondvaartboten 14.000 tegen 17.500. De Rotterdamse Spido- ooten „verloren" slechts 20 pro cent. De logies-informatiediensten De Sowjtet Unie heeft zaterdag een onbemande kunstmaan, de veertiende van een reeks, gelan ceerd. De kunstmaan heet Kosmos 14 en volgens Tass is de lancering een „routine-aangelegenheid'. De kunstmaan heeft een weten schappelijke uitrusting aan boord waarmee het onderzoek van de ruimte moet worden voortgezet, overeenkomstig het door Tass op 16 maart van het vorig jaar aan gekondigde programma. De aan vankelijke omlooptijd is 92,1 mi nuut. Het verste punt in de baan om de aarde is 512 km en het dichtstbijzijnde punt 265 km van de aarde verwijderd. De Spoetnik heeft ook radio- zendapparatuur. Al'e instrumen ten werken normaal, aldus Tass. Twee Amerikanen Don Pic- card en Ed Yost, zijn zaterdag in een „montgolfière", een ballon gevuld met hete lucht, over het Kanaal gevlogen. Zij stegen op in Rye in zuidoost-Engeland en ver schenen om even voor tien boven de Franse kust. De ballon heeft een middellijn van 16 meter. De ballon is later in Gravelines, ten zuidwesten van Duinkerken, geland. De politie van München heeft maandag gezegd, dat het haar nog niet is gelukt dr Erich Raja kovic, een voormalige medewer ker van Eichmann, te vinden. Zij denkt, dat hij tijdens de Paas- drukte over de Beierse grens Oostenrijk kan zijn binnengeko men. Rajakovic en zijn vrouw zijn donderdag per vliegtuig in Mün- chep aangekomen, nadat zij uit Zwitserland waren uitgewezen. De Westduitse autoriteiten ver klaarden hem tot ongewenste vreemdeling en hij zal naar Oos- enijrk worden gezonden wanneer hij wordt gevonden. Zijn verdwij ning is door de Münchense politie een „mysterie" genoemd. De 58-jarige Rajakovic zou door de Oostenrijkse autoriteiten worden gezocht in verband met de deportatie in de oorlog van 6.000 Weense Joden. Zijn advo caat heeft vorige week in Wenen gezegd, dat zijn cliënt van plan was zich na Pasen bij de Oosten rijkse justitie aan te melden. Van ambtelijke zijde in Wenen is nader gezegd, dat Rajakovic niet ongemerkt uit Duitsland Oostenrijk binnengekomen kan zijn. van de A.N.V.V. en de V.V.V.'s brachten 22.000 buitenlanders onderdak tegen 32.000 verleden jaar. (Amsterdam 6600, Rotter dam 2000, Den Haag 1800). Daarbij dient te worden aangete kend, dat het aantal toeristen, dat vooruit logies had geboekt, belangrijk groter is geweest, dan voorheen. De overdekte attracties zoals musea en bioscopen, café's en restaurants hebben vooral in het westen van het land over het algemeen bijzonder goede zaken gedaan, alsook die aan enkele Noordzeeboulevards. De Scheveningse „miniracing" trok maar liefst 4.000 kijkers en spelers. In de vrij beschutte kuil van Madurodam vertoefden toch nog 32.000 kijkers, bijna 18.000 minder echter dan met Pasen 1962. Een voorbeeld, dat musea van het slechte weer hebben geprofi teerd, geeft het Rijksmuseum in Amsterdam, dat ruim 17.500 be zoekers trok. Het openluchtmu seum bij Arnhem trok echter 5.000 bezoekers tegen 7.000 ver leden jaar en de Hoge Veluwe liep van 12.000 tot 5.500 terug. Aan de grensposten is het vooral in het oosten op vrijdag en zaterdag behoorlijk druk ge weest. Alleen al via Nieuwe Schans kwamen 30.000 mensen binnen, die veelal de zgn „Noord- zeeroute", die door 50 samen werkende Deense, Duitse en Ne derlandse V. V. V.'s werd uitge stippeld, volgden. De stad Gro ningen liep vol. Het nationaal rijtuigenmuseum in Leek, dat thans de gouden koets herbergt, trok 7.000 belangstellenden. Arnhem was, buiten de rand stad-Holland, een ander brand punt van toeristische belangstel ling. Toen deze stad boordevol was, werden toeristen van 24 nationaliteiten in een straal van 40 km over omliggende hotels en pensions gespreid. Het verkeer langs de grote wegen was op .sommige dagen druk, maar dank zij beperkte maximumsnelheden over het algemeen zeer regelmatig. De helikopter en de vliegtuigen van de rijkspolitie verlichtten de taak der verkeerspolitiemannen op de weg zeer. Over het algemeen kwamen geen opstoppingen voor, behalve Tweede Paasdag tegen de avond bij Oude Rijn, toen uit oostelijke en zuidelijke richtingen terugkerende Nederlanders soms files van enkele kilometers vorm den. Ernstige ongelukken als gevolg van druk toeristisch ver keer deden zich niet voor. De rijkspolitie is bijzonder verheugd over de op de wegen gedemon streerde discipline. De automo bilisten hielden zich over het al gemeen zeer goed aan de snel heidslimieten. Vele jeugdherbergen zijn goed bezet geweest. De kampeerter reinen in het midden en oosten des lands waren vrij goed bezet, die in het westen matig. Alleen op Paasmaandag kon gesproken worden van noe menswaardig, maar toch geen aanzienlijk binnenlands toerisme, hoewel de A.N.W.B. op 22 kan toren alleen al 40.000 aanvragen voor mooie routes (Veluwe, Hondsrug enz.) kreeg. De A.N.W. B. verwacht nu tegen Pinksteren een waren explosie van binnen lands toerisme. Der traditie getrouw vlamden in Overijssel en een deel van Gel derland aan het slot van de Twéede Paasdag weer overal de Paasvuren op. Maar dit werd door de buitenlandse bezoekers, waaronder zeker 70 procent Duit sers, maar ook opmerkelijk veel Fransen, Engelsen en Zwitsers, niet meer gezien. Zij waren in de loop van Paasmaandag zo zoet jesaan weer huistoe gegaan, waardoor opstoppingen aan de grensposten werden vermeden. DE PAASDRUKTE IN HET BUITENLAND Het Paasweekeinde heeft in Frankrijk een ware uittocht uit de steden te zien gegeven van mensen die op zoek gingen naar frisse lucht en zon. Aan zonne schijn ontbrak het zondag vele Fransen niet. Terwijl in Parijs het weer in de loop van de dag hoe langer hoe meer versomber de, werden aan de Baskische kust temperaturen van 35 gr. in de zon gemeten. Er heerste daar een drukte, die te vergelijken was met die in de zomermaanden. Dat was ook het geval aan de Ri viera, die letterlijk overstroomd werd door toeristen en die een zomerse aanblik bood. Onder de genen die van deze prachtige Paaszondag profiteerden bevond zich sir Winston Churchill die, met een reusachtige Panamahoed op een autotocht van Monte Car lo naar Nice maakte. Ook in West-Berlijn was het een drukte van belang. In fraai lenteweer waren naar schatting 100.000 toeristen uit het buiten land en uit de bondsrepubliek naar dit stadsdeel gekomen om er de Paasdagen door te brengen. Zondagmorgen ai sloeg het aan tal bezoekers van de „muur" alle records. Honderden auto's en dui. zenden voetgangers stonden bij de doorlaatposten in lange rijen om een bezoek aan Oost-Berlijn te brengen. In 48 uur zijn meer dan 25.000 toeristen „over de muur" gekomen, na soms uren wachten. Voor de Westberlijners zelf was dit echter niet wegge legd. De Oostduitse autoriteiten wilden hen ondanks het Paas feest, geen toestemming geven om het oostelijke stadsdeel bin nen te komen. Langs de Belgische kust waren de meeste hotels en restaurants vol met Nederlandse, Duitse, Franse en Engelse toeristen. In de Ardennen was het al heel druk. Daar waren alle hotels voor het Paasweekeinde volge boekt. Triest was het dat alleen zondag al bij verkeersongelukken en branden in België minstens 9 doden en elf gewonden vielen. In New York was het zondag zonnig maar fris weer. Daar werd weer op de Fifth Avenue de traditionele „Easter Parade" ge houden, waarop duizenden men sen liepen te flaneren getooid met hoeden, veren, vruchten, kortom alles wat daar maar voor gebruikt kan worden. President Kennedy bracht het Paasweek einde met zijn echtgenote door in Palm Beach Florida. De Engelse politie is zaterdag slaags geraakt met ongeveer dui zend betogers tegen de kernbom in een rustige beboste streek ten westen van Londen, waarin het Engelse bestuurscentrum geves tigd zou zijn na een kernbomaan val. Honderden' deelnemers aan de „protestmars' scheidden zich af van de hoofdgroep van 15.000 tot 17.000 betogers en marcheerden naar het „geheime" regeringsge bouw. De betogers slaagden erin, ondanks heftige pogingen van de politie om dit te beletten, tot hun doel door te dringen. Zij sloten zich later weer bij de hoofdgroep, op weg naar Londen, aan. Maandag zijn de Londense po litie en betogers voor kernont wapening, die een mars van vier dagen vanuit Aldermaston Lon den binnenstroomden, slaagds geraakt. De gevechten begonnen toen een groep zich afscheidde van de chtperieetttettetetteeeeeee aaaaa hoofdmacht van 35.000 man en van de geoorloofde route naar Hyde Park, het eindpunt, afweek met de bedoeling, vóór de rege ringsgebouwen te demonstreren. De politie was sterk in de minderheid en het verkeer werd volledig ontwricht toen de beto gers arm in arm politiekordons verbraken en in brede rijen de wegen versperden. Bij het Victoria-station raak ten de demonstranten slaags met de bereden politie. Stokken en appels werden als projectie len gebruikt. Ongeveer drie uur na de on geregeldheden bedroeg het aan tal arrestaties bijna 70. tk-zaaoliieenaoatiteis De 48 Britten, die met Pasen in West-Duitsland hadden willen betogen tegen de kernbewape ning, zijn zondagavond per vlieg tuig uit Düsseldorf vertrokken. Zij hadden sinds vrijdag in het toestel gezeten, omdat de West duitse regering hen het land niet wilde binnenlaten. Met hen naar Engeland reisden zeven Duitse pacifisten, die wilden deelnemen aan de anti-kernbommars die gisteren in Londen met een bij eenkomst eindigde. Het vertrek uit Düsseldorf kreeg nog een dramatisch accent, toen een van de Britten een paar minuten voor de start een deur van het vliegtuig opengooide en plat op de grond ging liggen. Vier Duitse politiemannen pak ten hem op en duwden hem door de halfopen deur weer in het toe stel. Daarop trachtte een meisje dit stoute stukje na te doen, maar ook zij werd teruggeduwd. ingeschreven bij': comité national- artistique de la coiffure (C.N.A.C.) parijs - sectie nederland moderne coiffures de betere toiletartikelen electrische ontharing boutiue robert Prinses Beatrix is zondag van Hawaii naar San Francisco ver trokken na een verblijf van drie dagen op het eiland. Zij heeft daar geen officiële verplichtingen vervuld. Tot woensdag zal de Prinses in San Francisco blijven. Daarna volgt een driedaags werkbezoek aan Washington. De Prinses en haar gevolg wer den op het vliegveld van San Francisco niet met een officiële plechtigheid verwelkomd omdat er, naar ambtenaren van het Ne derlandse consulaat meedeelden, „geen officiële of officieuze ver plichtingen" in Californië op het programma staan. Prinses Beatrix is in San Fran cisco de gaste van de Amerikaan se financier James Zellerbach en diens echtgenote. Zellerbach raakte bevriend met Prins Bern- hard toen hij ambassadeur van de Verenigde Staten in Italië was. Functionarissen van de „Union Minière" hebben meegedeeld, dat bij gevechten in Jadotstad tussen leden van negergroeperingen 52 doden gevallen zijn. Het aantal gewonden bedraagt 75. De vech tenden maakten gebruik van hak. messen en fietskettingen. Grote hoeveelheden bloedplas- ma zijn naar Jadotstad gezonden. Naar verluidt staan Ethiopische V.N.-troepen in Elisabethstad klaar om met pantserwagens naar Jadotstad te vertrekken ten einde de Indonesische V.N.-troe pen aldaar te versterken, die de situatie niet kunnen beheersen. Talrijke inwoners van de stad zijn naar verwanten in Elisa bethstad gevlucht en vele Bel gen zouden van plan zijn hun DE eChte PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. Te Londen wordt vernomen, dat leden van de Britse veilig heidsdienst achter eën geheimzin nige organisatie aanzitten, die op grote schaal een gestencild ge schrift van twaalf bladzijden heeft verspreid, waarin medede lingen worden gedaan over zeer geheime gegevens betreffende de wijze waarop Groot-Brittannië, in het geval van een aanval met kernwapens, regionaal zou wor den bestuurd. De speciale afdeling van Scot land Yard, die zich bezig houdt met de bestrijding van spionage, is ingeschakeld. De onbekende uitgevers van het geschrift, die zich de „spion nen voor de vrede" noemen, heb ben bekend gemaakt, dat vierdui zend exemplaren ervan in het Verenigd Koninkrijk zelf en daar buiten zijn verspreid. Zij zijn in Engeland onder meer aan dagbla den, parlementsleden en mannen als de bekende wiskundige, filo soof en anti-'kernbom-propagan- dist prof. Bertrand Russell en de winnaar van een Nobelprijs voor de vrede Albert Schweitzer toe gezonden. In het geschrift wordt aange geven waar, ingeval van een aan. val met kernwapens, de plaatse lijke hoofdkwartieren van de Britse regering zullen worden gevestigd, waarbij zelfs de tele foonnummers worden vermeld van de gezagsdragers, die in deze hoofdkwartieren de regerings- taak zouden voortzetten. Het geschrift bevat een foto en een kaart van een dezer „verbor gen hoofdkwartieren", zoals ze in het pamflet worden genoemd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Binnenland se Zaken heeft verklaard: „Het ministerie onderzoekt thans alle kanten van deze zaak. Het door de speciale afdeling van Scotland Yard uit te brengen rapport zal door rechtskundigen van de rege ring worden bestudeerd. Zij zul len beslissen of er reden bestaat voor het instellen van vervolgin gen op grond van schending van de wet op de staatsgeheimen". De besturen van de twee voor naamste Britse organisaties, die zich met de strijd tegen de kern bewapening bezig houden, name lijk de „Organisatie voor kernont wapening" en „Het comité van honderd", hebben onmiddellijk ge reageerd met een verklaring, waarin zij zeggen dat zij niets met het geschrift uitstaande heb- ben. De „Times" schreef naar aan leiding van dit voorval onder meer: „Functionarissen van de veiligheidsdienst geloven dat de naam „Spionnen voor de vrede" slechts een dekmantel is om te verheimelijken, dat de schrijvers en verspreiders van het pamflet vermoedelijk communistisch ge zinde aanhangers zijn van de anti-kernbombeweging. De autoriteiten maken zich zor gen over hetgeen zij beschouwen ais een ernstige en onverant woordelijke schending van de wet op de staatsgeheimen. Ambtenaren van het ministerie van Landsverdediging en leden van de Veiligheidsdienst hebben toegegeven dat enkele van de in het pamflet vermelde gegevens wellicht reeds bij bepaalde bui tenlandse inlichtingendiensten be kend waren. Twaalf mensen rijn zondag om het leven gekomen toen hun vliegtuig, een Viscount van de IJslandse luchtvaartmaatschap, pij, ten W. van Oslo tegen een heuvel vloog. Het toestel, dat van Kopenhagen op Weg was naar Reikjavik had zeven passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Het vloog onmiddellijk na de botsing in brand. Het ongeluk gebeurde tien mi nuten vóórdat het vliegtuig op het vliegveld Fornebu, ten wes ten van Oslo, zou gaan landen. De oorzaak van de botsing is niet bekend. Volgens functionarissen van het vliegveld was het zicht normaal en het weer goed. Onder de omgekomenen be vindt zich een Deens echtpaar, een Duitse vrouw, en een man van wie de nationaliteit nog niet is vastgesteld. Alle andere slacht, offers, onder wie de actrice Anna Borg, zijn IJslanders. Zaterdagmiddag is bij het Westduitse plaatsje Herbede aan de Roer een ballon ontploft. Drie personen, onder wie een lid van de ballonbemanning, kwamen om het leven en zeven mensen liepen verwondingen op. Het ongeluk gebeurde toen men bezig was het gas uit de bal lon, die een vaart met Essen als startpunt had gemaakt, te laten ontsnappen. Vermoedelijk bevond zich iemand met een brandende sigaret in de buurt, want er deed zich onverwacht een hevige ex plosie voor. De politie had een rookverbod uitgevaardigd. Paus Johannes heeft op Paas zondag een toespraak gehouden tot rond 300.000 mensen die zich op het plein voor de Sint Pieter in Rome hadden verzameld. Na zijn korte Paasboodschap, die door radio en televisie werd uit gezonden, uitgesproken te heb ben, gaf Paus Johannes zijn apostolische zege „Urbi et orbi" (voor stad en wereld) en wenste hij de wereldbevolking in 23 talen waaronder Nederlands, Chi nees en Japans een „zalig Pa sen". In zijn Paasboodschap zei Paus Johannes onder meer dat „Chris tus is verrezen" een blijde groet is, die vele heerlijke waarheden openbaart, namelijk geen dood maar leven, geen verdeeldheid maar vrede, geen egoïsme maar nastenliefde, geen leugens maar de waarhedi, niet wat deprimeert maar de triomf van het licht, de zuiverheid, de wederzijdse eer bied. vrouwen en kinderen naar Bel gië terug te zenden. Zondag zijn pantserwagens van de V.N.-strijdkrachten in Jadostad aangekomen. Hoewel de Katangese politie de toestand 1 nu meester zou zijn, blijft de sfeer gespannen. In welingelichte Katangese kringen is men van mening, dat de troebelen in Jadotstad als oorzaak hebben de onzekere po litieke toestand in Zuid-Katan- ga ais gevolg van de verzwak king van de regering-Tjombe. De Baloebakat zou van deze situatie willen profiteren om te trachten de macht in handen te krijgen. De aanleiding tot de on lusten zou zijn, dat een lid van de stam van Tsjombe een Baloeba- meisje had verleid. Kroonprins Paldcn Thondup Namgyal van het Indische pro tectoraat Sikkim heeft in Cal cutta verklaard, dat aan de grens tussen Sikkim en China een „on gewone concentratie van Chinese troepen" heeft plaats gehad. De kronprins is op weg naar Nieuw Delhi, om de situatie met de regering van India te bespre ken. De 688 ton metende Deense kustvaarder „Kyrholm" is maan dagmorgen vroeg ten westen van Bergen aan de grond gelo pen en gezonken. De bemanning van achttien koppen ging in de reddingboten en is veilig in Bergen geland. De leiders van de elkaar be strijdende groeperingen in Laos zijn akkoord gegaan met een tij delijk bestand, zo heeft de pre mier van Laos, prins Soevanna Phoema, zondagavond in Vientia. ne bekend gemaakt. De prins was zondag met de lei- der van de Pathet Lao, prins Soephanoevong, naar de Vlakte van de Kruiken gevlogen om te trachten een einde aan de strijd aldaar te maken. De troepen van de neutralistische generaal Kong Lae liggen daar tegenover een strijdmacht van generaal Sing Kapao en hadden hun goedkeu ring gehecht aan een tijdelijke wapenstilstand. Premier Soevan na Phoema zei te hopen dat er na zijn terugkeer naar het front een defintieve regeling getroffen kon worden. Ook de leider van de af gescheiden neutralisten, kolonel Deoeane, had zijn fiat gegeven aan het bestand. Met de beide prinsen waren de drie leden van de internationale commissie van Premier Diefenbaker heeft za terdag, toen de laatste uitslagen van de op 8 april gehouden Cana dese verkiezingen bekend waren geworden, z'n liberale concurrent Lester Pierson met het resultaat gelukgewenst en een afspraak gemaakt om de overdracht van het premierschap te regelen. De liberale partij Won er zater- dag namelijk nog twee zetels bij, waardoor zij nu over 130 van de 265 zetels in het Lagerhuis be schikt. Zijl komt echter 3 zetels tekort voor de absolute meerder heid. De conservatieve partij van Diefenbaker is na de verkiezin gen teruggezakt naar 94 zetels. De sociale kredietparij heeft er 24 en de nieuwe democratische partij 17. Zes parlementsleden van de sociale kredietpartij heb ben beloofd de liberale regering te zullen steunen. De Raad van Kerken in Indo nesië heeft een beroep gedaan op de Nederlandse Kerken haar bij te staan bij de hulp aan de slacht, offers van de vulkaanuitbarsting op Bali. Men heeft reeds voorra den medicijnen en voedsel aange kocht voor de eerste hulpverle ning. Grote bedragen zijn echter nog nodig voor herstel en wel licht voor emigratie naar andere eilanden van de Indonesische archipel. De Wereldraad van Kerken heeft het verzoek uit Indonesië telefonisch doorgegeven aan de nationale oecumenische hulpver leningsinstanties. Ook Oecumeni sche Hulp te Utrecht heeft haar gironummer 5261 beschikbaar ge steld voor geldelijke bijdragen. De kerkelijke diaconale instanties hebben de gemeenten en diaco- niën gevraagd door een beroep op haar leden of door een aparte gift de hulpverlening aan Bali mogelijk te maken. Mevr. Kennedy, de echtgenote van de Amerikaanse president, verwacht omstreeks half augus tus een baby, zo heeft de pers chef van het Witte Huis maan dagavond bekend gemaakt. Het echtpaar Kennedy heeft thans twee kinderen. John en Caroline, die resp. twee en vijf jaar oud zijn. De leeftijd van mevr. Kennedy is 33, haar echtgenoot wordt vol gende maand 46. Zij traden in september 1953 in het huwelijk. Mevr. Kennedy zal op advies van haar arts geen officiële ver plichtingen meer vervullen en zij zal dientengevolge ook haar man niet vergezellen op zijn reis naar Italië in juni. De presidentsvrouw zal ih. het vakantieverblijf te Palm BëSéTi' blijven wanneer haar man mor gen naar Washington terugkeert. De zomermaanden zal zij door brengen in Kaap Cod, in de staat Massachusetts. toezicht voor Laos en de ambas sadeurs van Engeland en de Sow- jet-Unie naar de Vlakte der Krui ken gereisd. Op deze vlakte is de afgelopen maand herhaaldelijk gevochten tussen neutralistische troepen en troepen van de Pathet Lao. Van regeringszijde in Vientiane is zaterdag medegedeeld, dat ko lonel Kanthi Sisoepa-nthong, een linkse neutralist die tot hoofd van de politie was benoemd, vrijdag avond in zjjn woning te Vientia ne is vermoord. Zoals bekend werd de minister van Buitenlandse Zaken van Laos, Quinim Pholsena, in de nacht van 1 op 2 april vermoord. Majoor Kham Meung, de naaste medewerker van generaal Kong Lae, werd op 2 april op de Vlakte der Kruiken neergeschoten. Hij stierf een paar dagen later in het ziekenhuis. De toestand op de Vlakte der Kruiken is nog steeds zeer ge spannen. ONSTANDVASTIG WEER Een randstoring van een ge heel met koude lucht gevulde depressie vlak ten noorden van Schotland, veroorzaakte gedu rende de Eerste Paasdag een toeneming van de buiïgheid, na dat de ochtend eerst tamelijk zonnig inzette. Deze storing werd al spoedig gevolgd door een groot regenge- bied van een kleine depressie die over Ierland oostwaarts koerste. Dit regengebied bereikte ons land reeds zondagavond. Tweede Paasdag bracht het langdurig regen of motregen. In het alge meen liepen bij dit sombere weer de temperaturen niet hoger op dan 8 tot 12 graden. Alleen in Frankrijk ten zuiden van de Loire en het Middellandse-Zee- gebied was het mooi voorjaars». weer, waar bij zonnig weer temperaturen werden bereikt Van 18 tot 23 graden. Inmiddels is er op de Oceaan een langgerekte gordel met zuidwestelijke winden tot ont wikkeling gekomen, die zich van de Bermuda's voortzet tot over onze streken. Storingen die in deze stroming meetrekken zul len het weerbeeld bij ons dan ook een wisselvallig karakter verlenen. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot hedenavond. Veel bewolking. Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen of motregen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid west en zuid. Maximum tempe raturen van omstreeks 7 graden aan zee tot 12 graden in het zui den en oosten van het land. DINSDAG 16 APRIL v.m. n.m. Breskens 6.15 6.44 Terneuzen 6.50 7.19 Hansweert 7.30 7.59 Walsoorden 7.40 8.09 WOENSDAG 17 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.17 7.4S Terneuzen 7.52 8.23 Hansweert 8.32 9.03 Walsoorden 8.42 9.13 ZON MAAN op onder op onder April 16 5.44 19.38 2.06 10.16 17 5.41 19.39 2.53 11.17 18 5.39 19.41 3.33 12.26 19 5.37 19.43 4.07 13.42

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1