Meer dan 3 miljard ke vrienden ?aïro Druk voetbalprogramma voor zaterdag en maandag Justitie legde beslag op wilde dieren School voetbal te Terneuzen Scheepswerven gaan zich op ander werk toeleggen 5 1 a x x DE VRIJE ZEEUW valiteif verSan&en F DE VIER IN FINSTERWOLDE GEARRESTEERDE COMMUNISTEN VRIJGELATEN Moeilijke uitwedstrijden voor Terneuzen en Hulst Amerikaanse senator bepleit erkenning twee Duitslanden ANTI-ATOOMBOMMERS TERUGGEWEZEN Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RA1FFEISENBANK LAWINEGEVAAR IN ZWITSERLAND 2 1 1 2 5 2 3 2 2 1 1 1 2 1 2 2 1 3 1 1 1 I 1 1 1 3 X 2 X X X 3 3 2 X 1 X X X X' X 3 2 2 X X 3 3 3 3 1 X 1 X X 1 1 3 1 2 2 3 1 t X 2 3 X X 3 2 X 2 3 X X 3 X X X X 1 3 X X X 3 X X 2 1 2 INDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM niet lukt. En de ervaring van de laatste tijd leert hem - vooral door de houding van Bonn - dat het niet lukt. Hoe dan ookvoor het westelijk bondgenootschap is het in ieder geval een teken dat de koorts zakt als de Fran sen zo al niet willen praten, dan toch jn ieder geval wel luisteren. (Nadruk verboden.) Het gerechtshof te Leeuwar den heeft het beroep van de vier in maart gearresteerde kopstuk ken van de communistische par tij te Finsterwolde tegen hun gevangenhouding gegrond ver klaard en hun onmiddellijke in- vrijheidsstelling gelast. Een vijf de arrestant, het communistische Eerste Kamerlid Harm H., werd zoals bekend vorige week vrijdag reeds od vrije voeten gesteld. De vier thans in vrijheid ge- ste'den zijn: het 57-jarige raads lid A. B„ de 51-jarige fractielei der van de C. P. N., H. S.. de 43- iarige commies ter secretarie S. K. en de 47-jarige werkleider van de gemeentelijke sociale werk voorziening A. B. De vijf communisten fvaren aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte, gepleegd ten opzichte van een verzeke ringsmaatschappij naar aanlei ding van de brand die op 6 aug. 1960 woedde in het communisti sche volksgehouw „Het Centrum' te Finsterwolde. De invrijheidstelMng houdt niet in, dat de ingestelde vervolging zal worden stopgezet. De officier van justitie te Maas tricht mv W. Houben, heeft don derdagmiddag te Ubach over Worms beslag gelegd op een groot, deel van een wilde menagerie, die tot vooi kort eerst in Geulle en daarna te Simpelveld was onder gebracht. Deze menagerie behoorde toe aan de heer Blokker, die in Geul- Ie indertijd een tijdelijke vergun ning had voor het houden van wilde dieren en in het openbaar vertoningen met zijn dieren gaf. Herhaaldelijk ontsnapten er ech ter wild-5 dieren. De lagere school van Geulle moest zelfs een paar keer voor één of meer dagen ge sloten worden wegens het gevaar dat loslopende wilde dieren op leverden. Toen de termijn van de vergun ning vorige maand was verstre ken, moest de heer Blokker dan ook met zijn dieren uit Geulle verdwijnen. Hij wist toen onder dak te krijgen in de schuur van 1 een eenzame boerderij onder Huls-Simpelveld. Het bestuur van deze gemeente stond machteloos op dat moment. Deze gemeente is nl. één van de weinige in Zuid- Limburg, die geen verbodsbepa ling in di A.P.V. hebben ten aan zien van het houden van wilde dieren. De menagerie werd later over genomen door de heer Mulder uit Kerkrade die woensdag de wil de dieren liet overbrengen naar een leegstaande limonadefabriek De Amerikaanse democrati sche senator Clairborne Peil heeft donderdagavond voor de senaat betoogd, dat de Verenig de Staten het bestaan van twee Duitslanden als een vaststaand feit dienen te erkennen, in ruil voor gar an lies van de zijde der Sowjel-Unie betreffende '"a po sitie der Westelijke mogend heden in Duitsland. De senator verklaarde van oordeel te zijn, dat de Amerikaanse regering ree-Is thans het initiatief daar toe moet nemen tijdens het ge sprek, dat minister Busk dezer dagen zal hebben met Sowjet- amhassadeur "-bwnin. Vereiste zal echter zijn, dat bij elke regeling die ten aanzien van Berlijn wordt getroffen, het Wasten een duidelijk afgeba kende co"-~-,or r"-"-r West-Ber- 'ijn behoudt, gepaard met deug- '^hike waaTbórgen voor de vrij heid van West-Berlijn en het recht voor het VT-~'1 om troe pen in West-Berlijn te houden. Vijfenvijftig Engelse atoom bom-bestrijders, die aan anti atoombom betogingen in West- Duitsland whden deelnemen, zijn gister op het vliegveld Düsseldorf Lohhausen door de politie te gengehouden en teruggezet in het vliegtuig, waarmee zij twin tig minuten tevoren waren aan gekomen. Dit was echter vlugger gezegd dan gedaan, want nadat de kern bombestrijders in de passagiers hal eerst op de grond waren gaan zitten en tenslotte met veel moeite in hun vliegtuig waren gewerkt, weigerden zij hun vei ligheidsgordels vast te gespen, zodat zeven .uur na aankomst het vliegtuig nog steeds aan de grond stond. Zij werden bij hun lijdelijk verzet luidkeels aange moedigd door Duitse geestver wanten, die zich achter de hek ken om het vliegveld hadden ver zameld. In de consternatie van zenuwachtig heenenweer rennen, de functionarissen en politieman nen zagen drie Britse „anti-kern' bommers" de kans schoon om yan het vliegveld te glippen. in Ubach over Worms. Daar be staat wel een verbod voor het houden van wilde dieren zonder vergunning. Het college van B. en W. was ook niet bereid deze te verstrekken, waarschuwde zelfs de politie en justitie om in te grijpen. Donderdagmiddag was het parket van justitie te Maas tricht met vertegenwoordigers van de rijkspolitie en het gemeen tebestuur alsmede de Limburgse provinciale voedselcommissaris. Nadat op bevel van de officier van justitie de gezondheidstoe stand der dieren en de veiligheid van de kooien waren nagegaan, is beslag gelegd op vijf leeuwen, een poema, een drilaap, een pan ter en een wolf. Op kooien met wasbeertjes, baviaanapen, en dergelijke werd nivt beslag ge legd. De officier van justitie zal na der vaststellen wie thans de eige naar en dus de aansprakelijke in stantie is voor de menagerie. In afwachting daarvan is aan Klants Dierentuin verzocht de wilde die ren tijdelijk onder zijn hoede te nemen. Deskundigen hebben don derdagmiddag gezorgd voor het inladen en vervoer van de inbe- slaggenomen wilde dieren. Dit verliep zonder incidenten. De -heer Blokker, die* zich nu van de verantwoording voor de menagerie distancieert, is van plan in te gaan op aanbiedingen van een circusdirectie in Duits land om als dresseur te gaan op treden. Te Simpelveld verblijven nu nog een tijger, een kameel, een lama en enkele exemplaren gei tenrassen. Over hun verder ver blijf zal het gemeentebestuur mo gelijk nader beslissen. Vandaag en maandag 2e Paas dag is ei- voor de voetballerij heel wat werk aan de winkel. Van een volledig program op beide dagen is overigens geen sprake. Dit verwondert ons niet weinig. Hier lag nu immers een mooie gelegenheid de door de langdurige vorstperiode ontstane achterstand wat in te lopen, maar men laat deze kans op nieuw voorbijgaan. In 2B wordt vanmiddag slechts één wedstrijd gespeeld en in 3D is men evenals trouwens in 4H niet verder kunnen komen dan twee ontmoetingen. Zo moet de competitie wel lang gaan duren. Hulst staat maandag voor een opgave die wel eens te zwaar zou kunnen blijken, een uitwedstrijd n.l. tegen de Veerse Boys. Temeuzen krijgt het in Roo sendaal tegen de club van die naam al evenmin voor een koop je. Wij vrezen dat én HW '24 én Terneuzen met lege handen uit Brabant naar huis terug zullen keren. Hontenisse slaagt er mogelijk in het bezoekende Internos de halve buit af te snoepen. De leiders uit Middelburg die zich langzaam maar duidelijk van een veilige voorsprong heb ben verzekerd, krijgen de kam pioenen van verleden jaar op be zoek. Het moge dan al geen zacht eitje worden voor de hoofdstede lijke ploeg, een overwinning zit er naar onze smaak stellig in. Ook Zeeland Sport is op eigen terrein favoriet tegen het wissel vallig spelende Desk. Steenbergen speelt vandaag thuis tegen de Veerse Boys en maandag uit tegen Uno Animo, twee ontmoetingen die al1 een maar van belang zijn voor de klassering in de onderste regio nen. DERDE KLASSE D De Kaaise Boys en Dosko moe ten thuis van de Grenswachters resp. Nieuw Borgviiet kunnen winnen. Goes heeft een redelijke kans in Roosendaal tegen BSC. Axel handhaaft zich in de kop groep dank zij een zege op Zee- landia. De oranjewitten hebben hun aanhang al meerdere malen ge ducht teleurgesteld. Het is te hopen dat ze hun vele supporters nu eens een prettig paasei zullen aanbieden in de vorm van een KOLENDAMPVERGIFTIGING In de nacht van donderdag op vrijJog is de 75-jarige mejuf frouw J. M. Vreeling uit de Abeelstraat te Har.-^m-Noord in het Grote Gasthuis aan de gevolgen van koolmonoxydever- giftiging overleden. Zondag tro'fen buren ^~ar in bewusteloze te-.-'aan, waar na zij naar het ziekenhuis werd overgebracht. Zij is niet meer tot bewustzijn gekomen. Ijl de afgelopen week hebben z'eh in Haarlem zes gevallen van koolmonoxydevergiftiging voorgedaan. In de andere geval len vielen -n siacVcffers. 3.000.00G.OOO,— Dat is bet totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aar. gesloten bii de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim drie miljard gul den. O^k U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de Walstraat T TEKNEFZEN Noordstraat 6 AXEL klinkende overwinning op Middelburgse 3e-klassers. de VIERDE KLASSE H Vier ploegen van de 4e klas H komen zowei vandaag als maan dag in het ve'd. Voor IJzendijke beioven deze dagen weinig goeds. Wij verwachten dat noch de Corn Boys noch Clinge bereid zullen zijn een enkel puntje aan de West-Zeeuwsvlamingen af te staan. De grensbewoners in Clinge maken een uitstekende kans ook van Koewacht te winnen, zodat zij plezierige Paasdagen tege- moetgaan. Wij nemen aan dat Aarden burg zegevierend uit St. Jansteen terugkeert en dat de Corn Boys de leiders uit Yerseke een punt ontfutselen, waardoor de span ning aan de top weer alle inte resse zou vragen. BreskensOostburg en Koe wachtBiervliet eindigen, naar wij mogen verwachten, in het voordeel van de thuisclubs ZATERDAGVOETBAL Zowel voor de Terneuzense Boys als voor Spui ligt er van middag in Brabant een neder laag gereed. Met spanning zal men in Dinteloord de uitslag van de be'angrijke wedstrijd AZW Arnemuiden tegemoetzien. In Arnemuiden hebben de Axelaars indertijd een nederlaag te slikken gekregen. Ze hebben vandaag een alleszins aannemelijke kans op een, revanche, temeer daar é-rnemuiden de laatste tijd niet meer zo soepel schijnt te „draai en". Vooral de X2 nederlaag op eigen veld die de „Erremujenèrs" twee weken geiden tegen WN moesten incasseren, was een teken aan de wand. De doelcijfers van de AZW'ers tonen ondubbelzinnig aan dat de Axelse' zaterdagploeg dit seizoen verreweg de sterkste van de 4e klas in het zuiden is. Wij rekenen daarom vast op een overwinning. Alle voetballiefhebbers wensen wij prachtig paasweer toe, dan heeft een ander er ook nog wat aan ENGELSE PLOEGEN IN ZEELAND De traditionele paaswedstrij. den tegen Engelse clubs blijven in verband met de competitie voor wat Zeeuws-Vlaanderen be treft beperkt tot een tiental in teressante ontmoetingen in Hu'st, Axel, Zaamslag, Hoek, IJzendijke, Groede en Sluiskil. De lezer vindt ze vermeld in het 'fiurare.T3o.icï sjs}eetds3 suopia VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN TEGEN ENGELSE CLUBS OP ZATERDAG 13 APRIL 1963 Sluiskil jun.Christchurch jun. Graauw 1Malco United Groede jun.Central Boys jun. Groede X—Bu'pitt F. C. IJzend. 1Hoo Village Institute Hoek 1Christchurch F. C. Axel jun. (14/161—Ilforth Youth F. C. jun. Axel jun. (16/17)Ilforth Youth F. C. jun. Hulst j. (16/18)— Ilf. Youth F. C. Zaamslag 1Temple Bar F. C. PROGRAMMA ZATERDAG 13 APRIL EREDIVISIE EnschedeDOS MVVPSV GVAVFortuna NACHeracles ADOAjax V olendamFeij enoord EERSTE DIVISIE VW-DHC ExcelsiorRBC Excelsior—RBC SittardiaVeendam LimburgiaEnsch. Boys TWEEDE DIVISIE A Zwolse BoysAlkmaar LeeuwardenVitesse VSV—Be Quick KFCZFC NECStormvogels WageningenOldenzaal GraafschapTubantia AGOWHeerenveen TWEEDE DIVISIE B Helmondia '55DFC Wilhe^ina—HVC 't Gooi—Hermes/DVS HaarlemEDO SWHilversum NO A DXerxes LongaPEC Op de gemeentelijke sportter reinen te Terneuzen vinden dins dag a.s. een groot aantal school- voetbal wedstrijden plaats. Wij laten hieronder het programma volgen: Terrein I - aanvang 9 uur L.T.S. Tern. 1—L.T.S. Tem. 2 P. Hond. Lyc. 1Jans. Lyc. 1 Chr. UL.O.L.T.S. 1 P. Hond. Lyc 1U.T.S. 1 L.T.S. Tern. 3—P. Hond. Lyc. 4 P. Hond. Lyc. 2—L.T.S. Tern. 2 Aanvang 1.00 uur Jans. Lyc. 1—U.T.S. 2 L.T.S. Tem. 3—Op. U.L.O. 2 Chr. U.L.O. L.T.S. Tem. 2 P. Hond. Lyc. 1—U.T.S. 2 P. Hond. Lyc. 4Op. U.L.O. 2 Chr. U.L.O.—Op. U.L.O. 1 P. Hond. Lyc. 1R.K. U.L.O. Terrein II - aanvang 9.00 uur Chr. U.L.O. Tern.—P. Hond. Lyc. 2 U.T.S. 1—U.T.S.2 L.T.S. 2—Op. U.L.O. 1 U.T.S. 2—R.K. U.L.O. L.T.S. Tem. 4—P. Hond. Lyc. 3 L.T.S. Tem. 1—Op. U.L.O. 1 U.T.S. 1—R.K. U.L.O. L.T.S. Tem. 4—Op. U.L.O. 3 P. Hond. Lyc. 2Op. U.L.O. 1 Jans. Lyc. 1R.K. U.L.O. P. Hond. Lyc. 3Op. U.L.O. 3 P. Hond. Lyc. 2—L.T.S. 1 Jans. Lyc. 1—U.T.S. 1 In liet aprilnummer van bet personeelsorgaan van zijn con cern heeft de heer C. Verolme de aandacht gevestigd op het verschijnsel in de scheepsbouw de werven minder conjunctuur gevoelig te maken door het aan trekken van ander soort werk. „Als de tijden veranderen moet men hier en daar de bakens verzetten," aldus de 'heer Ver olme. Hij deelde mede dat in zijn machinefabriek in IJsselmonde en bij Verolme Elektra in Maas sluis naast de normale werk zaamheden op scheepvaartge bied ook grote activiteiten wor den ontwikkeld op het terrein van landinstallaties. Belangrijk is daarbij vooral de bouw van zware apoaraten voor de chemi sche industrie. De machinefabriek van Verol me heeft al werk afgeleverd aan o.a. Shell-Pernis, een Ame rikaans ingenieursbureau, de technische hogeschool in Eind hoven (via het reactorcentrum Nederland), de Staatsmijnen, verschillende raffinaderijen, de Hoogovens en andere bedrijven. Voor de Amercentrale werden twee condensors geconstrueerd, die elk met een gewicht van 130 ton tot de grootste van Europa behoren. Uniek noemde de heer Verolme een opdracht van de Staatsmijnen/Dow Phenol, na melijk het complete onderhoud van de nieuwe Phenolfabriek, die in aanbouw is in het Botlek- gebied. Tot dusverre had elk be drijf of chemische industrie zijn eigen onderhoudsdienst, die alleen bij storingen of grote re visies de hulp inroep' van an dere bedrijven. De Staatsmij nen/Dow Phenol zijn echter het Amerikaanse systeem gaan toe- pen door het gehele onder houd aan een ander (Verolme) uit te besteden. De machinef?bri„'' -M üe naaste toekomst vooral ook gaan bezighouden met het ver vaardigen van de z.g. standaard units voor de vacuumtechniek, waarvoor Verolme de wereld rechten heeft. Ook de andere grote werven in het gebied van de Nieuwe Wa terweg zijn zich steeds meer gaan toeleggen op ander soort werkzaamheden. Wilton-Fijen- oord in Schiedam had altijd al belangrijke opdrachten voor ge- schutsbouw, niet alleen voor de marine maar ook voor de land macht. Het bedrijf heeft o.a. een aandeel in het kernenergiepro- jekt Dragon. Voorts wordt werk uitgevoerd voor de chemische- en petro-chemische industrie. De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij werkt eveneens voor de petroleum- en chemi sche indiistrie en voert verder opdrachten uit voor Rijkswater staat, het Euratoomcentrum Is- pra in Italië (een complete reac torinstallatie), elektrische cen trales e.d. Terrein ID - aanvang 9.30 uur, Herv. SchoolR.K. Jongensschool Zuidlandsch.O.L.S. Sas. v. Gent R.K. Jongenssch.Prins. M.sch. ZuidlandschoolHerv. School O.L.S. San v. Gent—Prins. M.sch. Aanvang 1.30 uur R.K. Jongenssch.Zuidlandsch. O.L.S. Sas v. GentHerv. School Prins. M.sch.Zuidlandschool O.L.S. Sas v. GentR.K. J.sch. Herv. School—Prins. M.sch. De twee boogstgeplaatsten ne men deel aan de volgende ronde op donderdag 18 april te Hulst. Het Zwitserse federale insti tuut voor de studie van lawines heeft gewaarschuwd de bomen de dagen niet te skieën in de Al pen omdat er „zeer groot ge vaar" bestaat voor lawines in het gehele land ten zuiden van de lijn Martigny-Brunig-Schwyz- Aargans-Engadine. Lawines en stormen waren er de oorzaak van dat een aantal wegen en spoorwegen in Zwit serland onbegaanbaar werden. De St. Gotthard-pas, de voor naamste verbinding tussen Ita lië en noordelijk-Europa, werd binnen 24 uur tweemaal door la wines versperd. Bij Andermatt werd een kabelbaan vernield en bij Pontresina waren wegen en spoorlijnen afgesneden. BAKKER BEKENT ZIJN SCHOONZUSTER TE HEBBEN GEDOOD De 36-jarige bakker J. R. uit Rozenburg, die donderdagmor gen zijn 35-jarige schoonzuster, mevr. A. R.—B. gedood heeft, heeft gisternacht tegenover de rijkspolitie in Rozenburg een bekentenis afgelegd. Hij blijkt zijn schoonzuster met een hamer de schedel te hebben ingesla gen. De hamer gooide hij daar na in het water. Naar deze ha mer wordt nu gedregd. Omtrent het motief tot de daad tast men nog volledig in het duister. De man zelf zegt en herbaalt: „Ik weet niet waarom ik het gedaan heb". Zowel zijn eigen huwelijk als dat van zijn broer, die met de gedode vrouw getrouwd was, was goed. Er was dan ook geen sprake van enige onoirbare re latie tussen de bakker en het slachtoffer. Iedereen die de betrokkenen kent is verbaasd en verslagen door het gebeurde. Wel was het opgevallen dat de bakker in de laatste tijd „vreemd deed". Hij leek mcrLIoos en trachtte zich te isoleren.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5