Gemeenteraad van Hulst H'ji Londen krenkt trots van Afrikaanse vriend Nederlandse toeriste gedood. MINDER DAN VIJF DUIZEND GULDEN AUTO VOOR garage ANDRÉ DEES Verlengdev.Steenbergenl. 27 - Ter neuzen - Tel.01150-2035 garage J. L. v.d. VOORDE Steensedijk 108 - HULST - TeL 01140-2878 Gekrenkte trots Zit voorjarenmet Ceta-Bever piirrTupi ITQ&af Zes gewonden bij busongeluk in Spanje ZWARTE BEERTJES Pockets ZATERDAG 18 APRIL 1963DE VRIJE ZEEUW Pagina S v V ••«iwfiv.Aïv'.;*.1 .tw;- Onder voorzitterschap van bur gemeester A. L. S. Lockefeer kwam de voltallige raad donder dagavond bijeen. Na ongewijzigde vaststelling der notulen was aan de orde het voorstel tot aankoop van een boomgaard en weiland, gelegen aan de Hogeweg alhier en eigen dom van de heer A. Adam, voor 14.070 welk voorstel z.h.s. werd aangenomen. Dit was niet het geval met het voorstel tot aankoop van een deel van de Zeildijk, gelegen tus sen het Jagertje en de Liniedijk, beplant met 400 jonge bomen, dat, na de opmerking van de heer Willemstein, dat zijn inziens de prijs te hoog lag, aangezien de bomen door vernieling voor 95 waardeloos zijn, werd aan gehouden. Zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd het voor stellen tot aankoop van een per ceel grond achter villa „Tivoli", eigendom van C. J. D. de Wolf, verpacht aan C. de Maat, voor 12.506, alsmede het voorstel tot aankoop van grond aan de Linie- dijk, eigendom van mr W. E. M. Seydlitz, voor de prijs van 7.830, benevens het voorstel tot principiële aanvaarding van partiële herziening van het uit breidingsplan Zuid I,. betreffende gronden in de omgeving van de Stationsweg en het voor stel tot principiële aanvaarding van een partiële herziening van het uitbreidngsplan Noord II, betreffende de uitbreiding van de uiterste begrenzing van het plan in de richting van Schud- debeurs, in verband met de aan gekochte grond van wijlen mej. L. Baert. Ook het voorstel tot wijziging van de verordening op de markt- gelden, om evenals in Axel, te komen tot een abonnements tarief voor marktgelden. werd z.h.s. aanvaard. Het voorstel inzake een ver zoek tot het verkrijgen van scha devergoeding door de heer E. J. Blommaert. deed echter heel wat stof opwaaien. De meeste leden waren het eens wat betreft het toekennen van een schadever goeding, doch zij konden zich geenszins verenigen met het ge vraagde bedrag van ƒ30.000. Over het afwijzend advies van B. en W. vielen harde woord°m De heer Boone merkte op, dat allo overeenkomsten tussen ds gemeente en de lieer Blommaert mondeling waren aangegaan. Hij bracht naar voren dat aan. het varkensbedrijf van de heer Blommaert "xle verzekering was gegeven dat het nog 10 jaar ter plaatse kon blijven. Door de inspectie van de volks gezondheid werd er op gewezen dat dit bedrijf in de bebouwde kom een gevaar opleverde en bij gevolg moest verdwijnen. Hiermede ging de heer Blom maert akkoord, doch hij eiste 'n schadevergoeding voor 5 jaar winstderving. Spreker ging echter niet ak koord met het afwijzend advies van de Vereniging voor Neder landse Gemeenten, die stelde dat wij te maken hebben met een huurovereenkomst en niet met een pachtovereenkomst, zodat Intrekking van de huur ten alle tijdig kon geschieden. De heer Boone wees op het advies van het Landbouwschap. Spreker stelde voor een billijke vergoeding toe te kennen van 6.Ö00 voor het eerste jaar, ƒ4.000 voor het tweede jaar en 10.000 voor de verplaatsing van het bedrijf. De voorzitter trok echter het advies van het Landbouwschap in twijfel en bracht naar voren dat de heer Blommaert wist dat de gemeente met de plaats waar zijn bedrijf is gelegen, andere bedoelingen had. Wat het aan tal jaren aangaat, dit was slechts een verwachting van het toen malig college van B. en W., dat echter op niets was gebaseerd. Voorts twijfelde hij aan de ernst waarmede de heer Blommaert zijn verzoek heeft gedaan. Ten slotte merkte hij op dat het be drijf elders wordt voortgezet zo dat er geen redelijke gronden voor schadevergoeding aanwezig zijn. De heer Picavet viel hierop in scherpe bewoordingen de objec tiviteit van het advies van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten aan, en meende dat het college van B. en W. niet alle aspecten van deze zaak had medegedeeld. Hij betoogde voorts dat het college van B. en W. zijns in ziens te zeer de nadruk legt op de volksgezondheid, daar hem bekend is dat de inspecteur van de veeartsenijkundigedienst alle lof heeft over de reinheid van het bedrijf. De heer Van de Walle bracht naar voren dat de onkosten van de heer Blommaert z.i. tot nu toe ƒ3.200 bedroegen. Zodoende kwam hij met een jaarlijkse ver goeding van 1000 gedurende 5 jaar tot een schadevergoeding van ƒ8.2000. De heer Everaart wees er op dat het college de voortzetting van het bedrijf oogluikend had toegestaan. hetgeen volgens hem onjuist was. Wat het cijfer- materiaal aangaat twijfelde hij aan de deskundigheid van de r""'1 sleden in deze. Hij stelde, evenals de heer v, d. Walle, voor om te komen tot een gesprek met de heer Blom maert, waarmede de heer Wik lemstein rijn instemming betuig de. Uiteindelijk werd besloten tot het toekennen van een schade vergoeding, doch over de grootte hiervan eerst later te beslissen. Bij het voorstel tot verpaeb ting van het visrecht op de Bin nenvest, waarbfj het viswater aan een in het leven te roepen stichting zal verpacht worden, stelde de heer Willemstein voor het viswater te verdelen onder de huidige twee verenigingen, of, zoals de heer v. d. Walle voorstel de tot een beurtelingse verpach ting. De heer Van Arenthals merk te op dat het, naar zijn mening, gaat om de eer en behoud van bestaande verenigingen en niet om het vissen als zodanig. Wethouder Martens stelde ech- uitdrukkelijk dat er geen spra ke van een fusie is. Het voorstel van B. en W. werd uiteindelijk aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Thans kwam aan de orde het voorstel tot afwijzing van hot verzoek van de heer A. Cattoir tot afschaffing van de vermake lijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen en dergelijke. De heer Veraart vond de ver gelijking, die het college met an dere gemeenten trekt, niet juist, daar hier volgens hem andere motieven een rol spelen. Wethouder Brandt betoogde dat afschaffing van de verma kelijkheidsbelasting slechts ten goede komt aan de exploitant, terwijl nog niet zeker is of hier door de prijzen van de voorstel lingen zullen dalen. De heer Everaart was het, evenals de heer Van Arenthals, erover eens dat het voorstel van de heer Veraart om de vermake lijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen van 15 tot 10 te brengen, hierbij gesteund dooi de heer Stolte, die voorstelde om de belasting voor 2 jaar af te schaffen. De voorzitter wilde liever de landelijke ontwikkeling afwach ten, temeer daar slechts deel van de films in Hulst belastbaar zijn. In dg nu volgende stemming werd het voorstel van B. en W. met 47 stemmen verworpen, wat wethouder Martens de vrees ontlokte dat er dan een hele reeks van vermakelijkheidsbe lastingverlagingen zouden kun nen volgen. Hierop drukte de heer Picavet zijn ergenis uit over het feit, dat na sluiting van de discussie nog de mening van wethouder naar voren werd gebracht. In de daarop volgende stemming werd tenslotte met 74 stemmen be sloten de vermakelijkheidsbe lasting voor bioscoopvoorstellin gen met 5 te verlagen. Het voorstel in verband met een ingekomen subsidieverzoek van de Stichting Katholieke Openbare Bibliotheken Oost Zeeuws-Vlaanderen werd z.h.s. aanvaard. Dit was evenzo het geval met het voorstel tot resti tutie van straat- en rioolbelas ting aan de beide R. K. jongens scholen, alsmede met de voorstel len tot wijziging van de ge meentebegroting. RONDVRAAG De heer Veraart wilde weten hoever het stond met de plannen voor een kleedlokaal voor de hockeyclub. Wethouder Martens deelde mede dat een spoedige oplossing kan worden tegemoet gezien. De heer Van de Walle vroeg of de gemeentebesturen bericht heb ben ontvangen over de herinde ling van Zeeuws-Vlaanderen. De voorzitter antwoordde dat het college niet méér weet dan uit de persberichten ter kennis is gekomen. Tenslotte feliciteerde de voor zitter de heer Van Arenthals die nu 30 jaar raadslid is (van 1933 1940 en van 1946heden). Hij sprak de hoop uit dat de heer Van Arenthals nog lang in de raad zal mogen zetelen. Voor deze attentie dankte de heer Van Arenthals. Hierna werd de vergadering door de voorzitter opgeheven. Hard, ja - 128 km/u is de top van de Simca 1000, en het temperament waarmee dat gebeurt doet elk sportief hart sneller kloppen. De kracht van 50 pk, de souplesse van 'tl 5 x gelagerde krukas, en natuurlijk de vier volledig gesynchroniseerde versnellingen volgens het beroemde Porsche-systeem... tel maar op, dan begrijpt u 't wel. Een echte mannenwagen dus? Welnee, ook elke vrouw is direct verliefd op de Simca 1000, op die kwieke lijndat comfort, die grote ramen, dat vorstelijke interieur. En wat zegt de boekhouder? Héél verstandig: benzine 1 op 14, olie 21l2 l. om de 10.000 km, door- smeren om de 20.000 km, voordeliger kan't haast niet. Dus Stiel haar de dealer 'n proefrit zal u smaken dealers overal in Kederland overal in Europa dat hard,•Mig' Oei, wat gaat iarö*. - v SIMCA-AGENT VOOR TERNEUZEN E.O.J DEALER VOOR OOST ZEEUWS VLAANDEREN:, JONGETJE VERDRONKEN Donderdagavond om half zes is de zevenjarige W. Kramer uit Koedijk in het Noordhollands, kanaal verdronken. De vijfjarige Etelka Visser had gezien dat het jongetje, dat op de fiets reed, bij het uitwijken voor een auto in het kanaal reed. Zij vertelde dit bij thuiskomst aan haar moeder die de buren waarschuwde. Toen men ter plaatse niets vond dacht men aan kinderfantasie. Om zeven uur kwam de vader van het jongetje bij de rijkspoli tie aangifte doen dat zijn zoontje niet was thuisgekomen. Men is toen gaan dreggen en vond eerst een muts die door de vader als die van zijn zoontje werd her kend. Om haK tien 's avonds werd het stoffelijk overschot van het jongetje uit het water opge haald. Londen pleegt altijd wat trots te zijn op de zelfstandig gewor den Britse kolonie Nigeria, in derdaad een land dat in vele op zichten aan andere recente Afri kaanse naties ten voorbeeld kan worden gesteld. Het heeft zeer veel gebruiken van het moeder land overgenomen, inclusief de pruiken die de rechters dragen, voorzover hun tulband dat niet onmogelijk maakt. Juist met deze modelstaat dreigen de be trekkingen nu verstoord te wor den en wel uitgerekend over de rechterlijke macht Het gaat om een verzoek tot uitlevering van een stamhoofd. Enahoro, die nu in Engeland verblijft, maar die men in Nige ria voor de rechter wil dagen op grond van een aantal beschul digingen in de categorie van landsverraad. In Londen voelt men er niet zoveel voor de man op een vliegtuig naar Nigeria te zetten, omdat men het gevoel heeft dat politieke motieven meespelen in de aanklacht. En in het Lagerhuis is er allerlei rumoer over geweest. De be schuldigingen tegen het stam hoofd zijn met de stofkam on derzocht en daarbij is de oppo sitie dingen tegengekomen die haar niet aanstaan. Onder meer zou een veroordeling tot de dood straf mogelijk zijn op een sub sidiair ten laste gelegd punt. Premier MacMillan moest zelf zijn minister van Justitie bij springen met de belofte dat het stamhoofd niet zou worden uit geleverd als er kans op veroor deling tot de dood bestond. De hoogste justitiële autoriteit in Engeland verklaarde nadien dat hij tot de overtuiging was geko men dat een doodvonnis onmo- Eh. Bo maar door. In Nigeria is men hierover geenszins ingenomen. Het is ook de trots van dit land dat rijn rechterlijke macht net als de Britse onafhankelijk is en zich niet leent om mee te werken aan politieke intriges. En dat is toch onverbloemd gesuggereerd in het Lagerhuis. Men is bele digd dat het rechtssysteem van hun onafhankelijke staat daar is ontleed of het land nog een kolo nie was en nog niet voor vol meetelt. Juist bij een jonge natie is de trots een kwetsbaar punt. En on loochenbaar hebben de Londense autoriteiten de zaak met minder tact behandeld dan wel gewenst was geweest. Juist dat nu weer ter sprake kam de wetgeving op het stuk van uitlevering binnen het gemenebest éindelijk eens te herzien, kan men in Lagos moei lijk anders opvatten dan als een poging Engeland min of meer een asiel te maken voor uit hun landen gevluchte lieden om hen te beschermen tegen daardoor tot gebrekkig bestempelde rechtsbedeling in hun land. De wet lijkt vrij duidelijk en de uitlevering van het stamhoofd daardoor vaststaand. Het ru moer hierover heeft de Britten overigens een hoop goodwill ge kost, juist in het land dat hen het naast staat in Afrika sinds de betrekkingen met Ghana wat zijn bekoeld. (Nadruk verboden) 26 mooie kleuren. 5 transparante houttinten UUI I Lil U IJ I w By een autobusongeluk in Spanje is donderdagochtend een Nederlandse toeriste, mevr. J. J. Snethlage (72) uit Gi'oningen, om het leven gekomen en zijn zes Nederlandse passagiers ge wond. De gewonden zijn mej. J. C. Appels uit Amstelveen, die een schedelbasisfractuur opliep en nog donderdagavond is ge opereerd haar toestand liet zich zeer ernstig aanzien doch vrijdagochtend bleek een lichte verbetering in haar toestand te zijn ingetreden mej. A. Rijken uit Amstelveen, mevr. J. M. M. Planten uit Amsterdam, de oud- direefcriee van. een meisjes-HBS in Leiden, mej. dra, J. L. van Hoorn (73) uit Leiden, mej. dra. M. B. Volten (62) uit Almelo en de heer H. Schinkel, vertegen woordiger van het Nederlandse reisbureau Zuid-Europa Stich ting in Malaga. De slachtoffers werden naar een ziekenhuis in Malaga ge bracht. Mevr. Snethlage is kort na aankomst daar overleden. Mej. Appels is opgenomen, de overige gewonden konden na be handeling het ziekenhuis ver laten. Van de 85 Nederlanders die deelnamen aan een KLM-TT vliegreis van 7 tot 21 april naar Spanje, georganiseerd door het genoemde reisbureau maak ten donderdag twaalf een dag tocht mee van Torremolinos, ten oosten van Malaga, naar de stad Ronda met een autobus van een plaatselijke onderneming. De tocht voerde eerst langs de kust en ging later de bergen in. Na ongeveer een kwartier in de bergen te hebben gereden is de bus in een bocht van een smalle hobbelige weg ongeveer jien meter omlaaggestort. De licht gewonden zetten de reis voort. PERDOMETER Dit is de Noorse dokter Herman Rustad met de door hem uitge vonden „perdometer" een toe stel dat nauwkeurig het bloed verlies van een patiënt op de operatietafel aan kan geven. Het toestel is een wezenlijke ver betering van de operatietech niek: tot nu toe kon het bloed verlies van een patiënt op de operatietafel slechts met moeite bepaald worden. Ook in ons land heeft men reeds een dergelijk apparaat besteld. -■HW1 Boekhandel VAN DE S ANDE

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3