Het pakt dat geen indrukt maakt Koude oorlog itie-tram in Gent pol Was de kernduikboot wel zeewaardig? Nederland loopt gestadig vol „Thresher" Het weer HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 13 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5887 Radio liock SPOORWEGONGELUK BIJ BANDOENG 250 PERS. *EN INGESLOTEN DOOR LAWINES IN Z.-TYROL Werktuigkundige zei tegen zijn vronw: „Het is een drijvende doodkist Te dikwijls in dok VAN DER SLOOT mam EERSTE TOERISTENSTROOM IS BINNEN De dood aanvaard AANVARING TUSSEN RUSSISCHE DUIKBOOT EN EEN'FINS VRACHTSCHIP DUITSERS GAVEN VOOR EEN MILJOEN MARK UIT IN VENLO Zonnige perioden W^WWCHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,oer kwartaal: per maand f2.oer weeV „t T O ef. DE VRIJE ZEEUW Versrhnnf dageltiks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handets. advertenties)5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, .of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het Parijse gesprek dat gevolgd is op het hernieuwd oplaaien van de strijd in Laos werpt weer eens het licht op de Zuidoost- aziatische Verdragsorganisatie, Z. O. A. V. O., een instituut van tegen het communisme verbonden landen waarvan de voornaam ste eigenschap is dat het weinig indruk maakt, noch op de deel hebbers, noch op degenen tegen wie het is gericht. Wat Laos betreft hoeft men ook niet veel hoop te hebben dat er uit het gesprek veel vermeldenswaards zal komen. Als daar over wat beslist moet worden dan zijn de enigen die dat kunnen doen de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Sowjet-Unie, de voorzitters van de veertienlanden-conferentie, die indertijd in Genève het akkoord over een nieuw en neutraal Laos bereikte. Hun boodschap naar Laos mag dan nog niet vee! effect gehad hebben, de enige manier waarop de rust in dat land kan worden hersteld is inderdaad toch deze samenwerking tussen de communistische en de anti-communistische machten. Een inmen ging van de Z. O. A. V. O. kan haast niet anders tot gevolg heb ben dan dat een dergelijke, toch altijd wat tere samenwerking teniet wordt gedaan. In dat opzicht kan men wel licht enige tevredenheid voelen over het feit dat de Z. O. A. V. O. altijd een zo weinig imponerend verbond is gebleven. Het heeft te weinig gezag om een gesprek tussen lord Home en Gromyko te kunnen verstoren. Daarom was het we'licht niet verstandig van de Britse minister van Buiten landse Zaken om de Z. O. A. V. O. een zo grote ontzagwekkendheid toe te dichten als zou daardoor indertijd het communistisch deel van de Geneefse conferentie, haast angstig, tot een akkoord eijn gekomen. AMERIKA HET SCHILD De eigenlijke taak die de Z. O. A. V. O. bij haar stichting was toegedacht is in feite ver vuld door de Amerikaanse strijd krachten. Hun ingrijpen in Zuid- Vietnam, of het nu door Peking ai te ernstig genomen wordt of niet, heeft inderdaad wat te be tekenen. Amerikaanse vlooteen- heden en Amerikaanse vliegtui gen en Amerikaanse luchtbrug gen, gevoegd bij het feit dat Amerika als puntje bij paaltje komt bereid is zijn macht aan wapens te gebruiken, fungeren De politie in Gent mag geen onbekt gebruik meer ma ken van de Gen'.ce tram, zo als dat voorheen het geval was. Z:; hee^t daarop geant woord met de middelen die haar ten dienste si-an, n.l. een zeer stipte controle op het doen en laten van de tram in het verkeer. Zo gebeurt het dat een tram herhaalde1'^ wordt aangehouden, waarna de politieman gewetensvol de passagiers gaat tellen. B"ikt het dat er meer reizigers in het vf«>U"!~ ";++~n dan vol gens de voorschriften is toe gestaan dan moet het „teveel" (Adv.) uitstappen he'—-en weer aan leiding geeft tot verhitte dis- c -es wie het is inge stapt Voorts wordt de trambestuur ders het vuur nauw aan de schenen gelegd bij allerlei kleine verkeersovertredingen waar anders niet op werd ge let. Deze hebben echter tegen maatregelen genomen en spe ciale controleurs verzocht te onderzoeken of de politie mis bruik maakt van haar be voegdheden. De conclude van dit onderzoek was dat het beter zou zijn de oude toe stand in ere te herstellen want het publiek was het lijdend vocrwerp van deze koude oor log meer a's de beschermende para plu tegen de vooral Chinees- communistische drukt dan de Z. O. A. V. 0„ die als zodanig was bedoeld. De hulp aan India, toen het door de Chinezen werd aangeval len, kwam in overgrote hoofd zaak ook weer van de V. S. Hoe nodig dit waarschijnlijk ook was, om de bedreiging van de vrede hier- te keren, de hulp kwam niet van de Z. O. A. V. O. India is daar weliswaar geen lid van maar derge'ijke hulp van de Z. O. A. V. O. zou toch niet onlogisch zijn geweest. Pakistan, wel lid, werd zelfs boos door de Amerikaanse en Britse hulp en sloot zelf een wederzijds voordelig verdrag met China over zijn grenzen. Het curieuze is dat de Z. O. A. V. O. een waardeloze zaak is ge worden, waar men echter met fatsoen niet van afkan. Spotten derwijs is al eens gesuggereerd de Sowjet-Unie tot toetreding uit te nodigen, dat zou vooral in het geval Laos wellicht het ge zelschap enig gezag geven. Het verbond ontbinden zou uitgelegd kunnen worden als een commu nistische overwinning, dat is zo langzamerhand de enige reden waarom de Z. O. A. V. O. in stand wordt gehouden. En omdat, ze zo al geen goed, toch ook geen kwaad doet. Hopelijk handhaaft ze die reputatie ook in dit Laoti- sche crisisuur. CANADA'S KEUS De liberale overwinning in Canada betekent dat na zes jaar van Diefenbakers conservatieve bewind, de partij van nobelprijs- winnaar Lester Pearson haast als traditioneel aan de macht komt, zoa's ze dat tweeëntwintig jaar achtereen is geweest. Diefenbakers politieke nek is gebroken op zijn meningsverschil met de V. S. over het aanvaarden van kernladingen voor raketten op Canadees gebied. Diefenha: kers nee lijkt minder zinnig dan Pearsons ja, omdat het ontbre ken van deze ladingen nu een maal het effect van deze gemeen, schappelijke verdediging van bei de landen teniet zou doen. Ove rigens was deze kwestie niet uit sluitend bepalend voor de verkie. zingen. Vele binnenlandse kwes ties speelden er een rol in. En de uitslag is ook wel zo dat het ont breken van een absolute meer derheid in het parlement het Pearson als hij zijn debuut als premier maakt er niet ge makkelijker op zal maken het krachtige bewind te voeren dat het land, met zijn economische moeilijkheden, nodig heeft. (Nadruk verboden.) DE RAMP MET DE KERN ONDERZEEBOOT „THRESHER" Het onderzoek naar de ramp met de „Thresher" is in volle gang. Op de r laats, waar men vermoedt dat het schip vergaan is, speuren vele schepen de zee af naar mo gelijke aanwijzingen die enig licht kunnen verschaffen in het raadsel rond de kernduikboot. Hier een luchtfoto van de plaats, met op de voorgrond de torpedo- bootjager „Blandy" en op de ach tergrond een oceanografisch onderzoekingsschip. Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen Minstens 28 mensen zijn omge komen en 35 gewond toen een ex- prestrein uit Djakarta donderdag nabij Bandoeng in een ravijn stortte. Volgens „Antara" zal het dodencijfer waarschijnlijk veel hoger zijn omdat de reddings ploegen menen dat zij nog niet alle slachtoffeu hebben gevon den. De zeer volle trein veronge lukte tussen de plaatsjes Tage- kapoe en Tjitat. De machinist werd dood aange troffen met zijn hand op de rem van de locomotief Tweehonderdvijftig personen, onder wie een groot aantal toe risten, zijn reeds langer dan een week in het Marteldal, in Zuid- Tyrol, door sneeuwverschuivin'- gen geïsoleerd. Ook op andere plaatsen in Z.-Tyrol zijn sneeuwvelden naar beneden gekomen, waardoor tal van wegen werden bedolven. Men vreest voor meer lawines. „Mijn man zei tegen mij: Lieve ling, ik heb het gevoel, dat dit onze laatste reis wordt en dat jij vóór deze week is afgelopen een rijke weduwe zult zijn", al dus verklaarde mevrouw Lily Kiesecker, echtgenote van een werktuigkundige van de ge zonken „Thresher", vrijdag te Los Angeles tegenover ver slaggevers. 'Personeel van dp Amerikaanse marine is van regeringswege verzekerd tegen dodelijke ongelukken die hun in en door de dienst zouden kunnen overkomen.) Zij zei ook: „George zei die zon dag dat hij niet meende dat de „Thresher" in zodanige staat was, dat ermee kon worden gevaren. Hij zag tegen de ko mende vaart als tegen een berg op en hij noemde de duikboot een doodkist. George wist dat de „Thresher" niet zeewaardig was. Hij had er de laatste, tijd weken lang, twaalf uur per dag en zonder rust dag, aan gewerkt", aldus me vrouw Eily Kiesecker. Een begrip voor progressieve damesschoenen DE COLLECTION SPECIALE zojuist ontvangen. EXCLUSIEVE MODELLEN TERNEUZEN ZATERDAG 13 APRIL v.m. n.m. 4.12 4.34 4.47 5.09 5.27 5.49 5.37 5.59 Ereskens Temeuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG 14 APRIL v.m. Breskens 4.46 Terneuzen 5-21 Hansweert 6.01 Walsoorden 6.11 MAANDAG 15 APRIL v.m. 5.26 6.01 6.41 6.51 De nabij de thuishaven van de ..Thresher", Portsmouth, in de staat New Hampshire, wonen de mevr. Laurence Whiteen, echtgenote van een andere werktuigkundige van de ge zonken duikboot, verklaarde, dat zij geen vertrouwen in de duikboot bpd. „Zij ging mij te dikwijls in het dok", verklaar de zij. In de avonduren van Goede Vrijdag luwde de toeristen- stroom in sterke mate. Na zeven uur kon van drukte niet meer gesproken worden. Vrijdagavond waren in de hoofdstad alleen nog enkele luxe hotelkamers te krijgen. Men be gon toen aan de reserve van on geveer 2000 particuliere adres sen. De kampeerterreinen van Amsterdam waren vrij goed be zet. In de andere kustplaatsen werden vrij veel buitenlanders onderdak gebracht, maar niet in de mate van vorig jaar Pasen. Er bleven nog vele duizenden bedden vrij. De spoorwegen hebben het druk gehad. De treinen uit Duitsland zaten afgeladen vol. Vooral in de ochtenduren zijn nogal wat extra treinen voor weekendgangers ingelegd. Bij» zonder druk was het reizigers vervoer tussen Roosendaal en Vlissingen. Marechaussee en douane langs de oostgrens verwachten tegen vandaag, opnieuw grote drukte. Dan zal ook het gróepsvervoer per autobus, voor een deel ten gerieve van dagbezoek, beter op gang komen. De toeloop op de bollenstreek, die vrijdag reeds behoorlijk groot was, zal dan ongetwijfeld weer enorme omvang aannemen. Zeer vee] buitenlanders hebben de V. V. V.'s overstroomd met vragen naar vakantie-adressen voor 'de komende zomer. De echtgenote van de comman dant van de „Thresher" mevr. Irene Harvey, verklaarde te New London, in Connecticut: „Ik heb de dood van John en zijn 128 scheepsmakkers aan vaard". Zij zei dit in een ver klaring die zij donderdagavond j.l. „namens alle getroffen fa milies" uitgaf. In de verkla ring staat ook te lezen„Wij vragen U nu voor deze man nen te blijven bidden en wij hopen dat God hen snel en voor eeuwig naar Zijn Huis heeft gevoerd". De afdeling vlootoneraties van het Deense ministerie van mari ne beeft vrijdagavond medege deeld dat het 7.130 ton grote Fin se vrachtschip „Finn-C'ipper" op twee en een halve mijl ten noor den van het lichtschip bij het rif van Skagen in botsing is geweest met een Sowjetrussische onder zeeboot. De ..Finn-Clipper", die een dienst tussen Finland en de Verenigde Staten onderhoudt, werd licht beschadigd. Geen der opvarenden werd ge wond. Beide schepen konden hun reis voortzetten. De aanvaring vond plaats bij dichte mist. Paasinkopen in Nederland Venlo heeft vrijdag een rekord- drukte gekend door de vele dui zenden Duitsers, die daar hun in kopen kwamen doen. Op Goede Vrijdag wórdt ih Duitsland niet gewerkt zodat men gelegenheid had om in Nederland Paasinko- pen te doen, Vanaf de vroege morgen stroomde een groot aan tal auto's over de drie grensover gangen bij Venlo. Gemiddeld pas seerden hier ieder uur 750 auto's bi-' elke grensovergang. Naar schatting hpbben de Duit sers ongeveer één miljoen Mark inVenlo uitgegeven. Het groot ste deel van de Marken werd be steed in levensmiddelenbedrijven. In de stad waren uitgebreide maatregelen genomen om de drukte het hoofd te bieden. Op vele punten - was extra politie in geschakeld om hét verkeer te regelen. Tot ver buiten het cen trum stonden de auto's langs de straten geparkeerd. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 5.09 5.44 6.24 6.34 n.m. 5.49 6.24 7.04 7.14 op April 13 5.50 11 5.48 15 546 ZON onder 19.32 19.34 19.36 MAAN op onder 0.11 1.11 8.09 8.43 9.24 Een brede, rustige stroom vreemdelingen, die van gister morgen vroeg af, Nederland per auto binnenreed werd tijdens het lunohuur wat dunner, doch zwol nadien weer in aanzienlijke mate aan. Aan kleine grensposten- tel de men hier en daar 1500 tot 1800 auto's per uur. Voorzichtig geschat waren aan het eind van de middag ongeveer 300 a 325.000 buitenlanders in Nederlandse hotels, pensions enz. onderdak gebracht. De accomo date der Friese Waddenei'anden was toen voor 90 procent bezet. Op Texel was nog plaats. Centraal en westelijk Neder land liepen geleidelijk vol. Am sterdam kon nog enkele honder den op reserve adressen bergen, Rotterdam had nog wat plaats in de eerste klas sector, op hotel schepen en in pensions. Den Haag-Scheveningen had nog wel enige ruimte. De stad en provincie Utrecht moesten vrij vroeg in de middag reeds neen verkopen aan gega digden voor onderdak. Ook de aangrenzende streken van de Utrechtse heuvelrug boden wei nig of geen soelaas meer. Zandvoort had op dat ogenblik echter nog 800 hotel- en pension bedden. alsmede 7800 particulie re bedden beschikbaar. Haarlem had ook nog 1500 reserve-bedden, Leiden een paar honderd en Dordrecht enkele tiental'en. Gou da echter, was tsjokvol. Noord- wijk beschikte nog over 300 hotel, en pensionbedden en in Katwijk kon men nog zeer goed terecht, dankzij de grote capaci teit aan pensionbedden. In het noorden des lands was Leeuwarden vol bezet, terwijl Groningen beslist niet over ge brek aan belangstelling k'aagde. De kampeerterreinen aan de kust trokken zeer velen aan. Het zag er aan het einde van de mid dag naar uit, dat die van Noord- wijk en Zandvoort geheel vol zouden lopen. Het verkeer op de grote wegen leverde gisteren vrijwel geen moeilijkheden op. De wegbeheer- ders hadden zoveel mogehjk alle obstakels ten behoeve van repa ratie weggehaald. Anders was dat in West-Duitsland, waar de Op de foto een dubbele rij wa gens bij de grensovergan Pissen Arnhem en Emmerik. weg FrankfortOberhausen op 8 plaatsen was opgebroken en omgelegd, terwijl de verbindin gen tussen Dusseldorf met Kleef en Venlo incidenteel omgelegd waren. Indien het weer zo zonnig blijft en de koude wind liefst wat minder wordt, dan ziet het er naar uit, dat vandaag en tijdens de Paasdagen ook het binnen landse toerisme op volle toeren zal komen. Het K.N.M.I. deelt mede: Rond een geheel met koude lucht gevulde depressie tussen IJsland en Schotland stroomt uit de poolstreken afkomstige lucht via de Britse eilanden naar onze streken. Hoewel boven Schotland hagel- en sneeuwbuien vallen, wordt de buiigheid bij ons be langrijk onderdrukt door een rug van hoge luchtdruk die zich over de Golf van Biscaye naar het oos ten uitstrekt. Het weerbee'd zal dan ook flinke zonnige perioden vertonen, vooral aan de kust en voornamelijk verder landin waarts kans op een bui. Geleidelijk zal de wind uit het zuidwesten wat toenemen. Onder inloed van liet nog zeer koude Noordzeewater zullen de tempe raturen aan zee, evenals gisteren, aanmerkelijk lager blijven dan meer landinwaarts.. Het laat zich aanzien, dat het koude weer ook eerste Paasdag zal voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrij koud, maar zon Vooral aan zee f'inke zonnige perioden, elders wisselend be wolkt, maar droog weer. Zwakke tot matige, en langs Wadden- kwst in de middag vrij krachtige zuidwestelijke wind. Vrij koud.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1