y Grote drukte met Pasen verwacht mm Fransen werken voortdurend aan opbouw van eigen kernmacht Prins Bernhard sprak op Benelux-lunch in Brussel Kastekort van 300.000 gulden bij bankkantoor in Veisen Moeilijkheden met levensmiddelen voorziening in Bulgarije Het bezoek van prinses Beatrix aan Japan DONDERDAG 11 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5885 China zal Indische krijgsgevangenen vrijlaten DE EERSTE BAL nn vjUP DE GAULLE VOLGENDE WEEK VOOR RADIO EN TV HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN COLOMBIAANS DORP DOOR WATER VAN TWEE RIVIEREN WEGGESPOELD Directeur vulde tekorten aan uit eigen kapitaal HET WFFR Wisselend bewolkt WEERBERICHT makedag tój abonnement: Terneuzen CMrecteur-Hoofdredaeteur I. van 3e Sands Redacöe. adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2.—: per week 48 et. T nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW 0 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Temeuren Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handelS- artverfeirtfes)5 regels fl,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 unr. Als het weer meewerkt, kan met de Paasdagen worden ge rekend op een recordbezoek van buitenlanders. Dit is de verwachting van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenver keer CA. N. V. V. Gerekend wordt op grotere aantallen Duitsers, in Duitsland gelegerde geallieerde militairen, Engelsen en Denen dan ooit, ter wijl, naar de mening van de A. N. V. V., ook grote aantallen Nederlanders het lange weekein de zullen benutten om erop uit te trekken. Het begin van de „toeristische explosie" zal ver moedelijk in de namiddag van donderdag a.s. vallen. PAASVAKANTIE VAN KONINKLIJK GEZIN IN OOSTENRIJK H. M. de Koningin én H. H. K. K. H. H. de Prinsessen Irene en Margriet zijn woensdagmiddag om half drie van het vliegveld Soesterberg naar Lech (O.) ver trokken voor een korte Paasva kantie. Z. K. H. de Prin= der Neder landen zal zich onderweg, in Brussel, bij het gezelschap voe gen. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin en Z. H. H. Prins Bernhard dinsdag a.s. in de loop van de dag naar Nederland terug te keren. China, dat beloofd heeft alle 3213 Indische militairen vrij te laten die bij de grensgevechten van vorig jaar gevangen genomen zijn, zal 15 en 17 april 600 man aan de Tibetaanse grens vrijlaten. Dit meldt het persbureau „Nieuw China". President Kennedy heeft, tradi tiegetrouw, de eerste bal gewor pen, om zo het nieuwe honkbal seizoen voor de Amerikaanse hoofdklasse officieel te openen. Als rechtgeaard Amerikaan had hij geen moeite om deze plicht naar behoren te vervullen. Uit het Ruhrgebied zijn al veel Duitsers in ons land gearri veerd of nog onderweg daar heen. Het zwaartepunt van de invasie" zal weer iri het westen van het land komen te liggen. Het vrijwel ontbreken van de bloeiende bollenvelden weer houdt de Duitsers er niet van naar ons land te komen. Er blij ven nog genoeg andere beziens waardigheden over, zo oordelen zij. Ook het feit, dat de winkels op Goede Vrijdag open zijn, is van invloed, terwijl tenslotte een zich alvast oriënteren inzake zomeraccomodatie een rol speelt. De A. N. V. V. rekent erop dat in de kuststrook de hotels en pensions met de Paasdagen vol zullen zijn. De logiesinformatie- dienst van de vereniging met 20 aangesloten V. V. V.'s vangt vrijdagmorgen a.s. weer met haar werkzaamheden aan. Pet. kantoor van de A. N. V. V. in Keulen heeft enorm veel' aan vragen gehad. Ook voor groeps reizen is grote belangstelling ge constateerd. Aan Engèland heeft de Vereni ging dit jaar meer (advertentie) aandacht besteed dan ooit. Het kantoor in Londen is als gevolg daarvan bedolven onder invul- coupons. De voorraad brochures is uitgeput. De K. L. M. zal don derdag a.s. het grootste aantal passagiers (1100) op 1 dag tus sen Londen en Amsterdam ver voeren. De K. L. M. en de B. E, A. samen zullen tussen 11 en 17 april 8500 Britten naar Ne derland brengen. Volgens Britse reisbureaus doet Amsterdam in populariteit nauwelijks meer onder voor Parijs. De K. L. M. die samen met de B. E. A. elf diensten per dag tussen Amster dam en Londen onderhoudt, zal om de drukte op te vangen, vijf extravluchten laten uitvoeren. Bovendien zal op 11 april het gewone lijnvliegtuig op het tra ject ManchesterAmsterdam door een vliegtuig met een gro tere pasagierscapaciteit worden vervangen. De spoorwegen hebben in ver band met de te verwachten Paas- drukte een aantal maatregelen genomen om de extra vraag naar vervoer te kunnen opvangen. Op donderdag, vrijdag en zaterdag vóór Pasen heeft men een aan tal extra-treinen ingelegd. Deze concentreren zich in hoofdzaak op de z.g.n. oude lijn, de verbindingen tussen Amster dam, Haarlem, Rotterdam en Dordrecht, op het middennet, waaronder de verbindingen tus- Amsterdam met Utrscht ressor teren en de belangrijke lijnen van het westen uit naar het noorden en Twente. Tijdens de ze dagen en ook op tweede Paas dag rijdt er een groot aantal ex tra-voortreinen tussen Utrecht en Zwolle. De ervaring heeft geleerd dat op de eerste Paasdag weinig wordt gereisd. De spoorwegen laten dan ook op deze dag enke le treinen vervallen. Ook het grootste deel van de tweede Paasdag verloopt over het alge meen nogal rustig, pas in de late middaguren neemt de drukte toe. Om deze drukte het hoofd te kunnen bieden, is een aantal extra-treinen ingelegd. Zij zijn voor het grootste deel al in het spoorboekje aangekondigd. De bijzondere maatregelen strekken zich ook uit tot dins dag na Pasen. Op deze dag zal volgens een dienstregeling wor den gereden, die normaal op maandag geldt. Dit betekent een uitbreiding van het normale treinverkeer. "*j DE GROTE BRAND T IN AMSTERDAM Precies twaalf uur na het uitbre ken van de grote brand in Am sterdam werd deze foto gemaakt. De nablussing is hier nog in volle gang. WIT ZELF MET Hf* In kringen, die in nauwe ver binding staan met het bureau van eerste minister Pompidou, werd dinsdag verklaard dat het werk van de Franse kernmacht in wording volgens plan wordt voortgezet en dat men hierbij op sommige punten verder is, dan in het programma werd voorzien. In uit Parijs afkomstige Ame rikaanse persberichten is gemeld dat president De Gaulle verplicht zou zijn op het gebied der kern bewapening op de Verenigde Sta ten te vertrouwen, aangezien de Fransen bij hun voornemen, om een eigen kernmacht op te bou wen, op ernstige moeilijkheden zouden zijn gestuit. Hierop werd van de hiervoor genoemde zijde 't volgende com mentaar gegeven: 1. In september a.s. zal, zoals in het produktieplan was voor zien, worden begonnen met de vervaardiging in serie van kleine atoombommen en de „Mirage-4"- bommenwerpers, die er de be schikking over zullen krijgen. 2. Het onderzoek, dat thans in Frankrijk wordt verricht in ver band met de vervaardiging van waterstofbommen en andere pro jectielen van dezelfde klasse, ver loopt zeer bevredigend. De ver vaardiging in serie van deze kernwapens zal, als voorgeno men, in 1967 beginnen. In dat jaar zal de febriek te Pierrelatte voor de winning van verrijkt uranium gereed zijn. 3. Bij de bouw van de fabriek te Pierrelatte heeft zich geen ver traging voorgedaan. 4. Men verwacht te Parijs niet dat politieke moeilijkheden met de Algerijnse regering zullen lei den tot een daadwerkelijke ver traging bij de proefnemingen met kernwapens, die Frankrijk in ba ses in de Sahara neemt. Men wijst er in dit verband op dat Frankrijk, volgens de te Evian gesloten overeenkomsten, deze proeven nog vier jaar mag ne men. President De Gaulle zal zich aan het eind van de volgende week via radio en televisie tot het Franse valk richten. Hij zal spreken over de toestand in bin nen- en buitenland. De juiste dag van de toespraak is nóg niet bekend. Het wordt vermoedelijk vandaag of morgen. Prins Bernhard heeft woens dagmiddag in een rede in Brus sel verklaard niet te geloven, dat Benelux door de Europese inte gratie zijn bestaansvormen zou hebben verloren. Sprekende tijdens een lunch, die werd bijgewoond door Prins Karei van Luxemburg en Prins Albert van Luik, betoogde Prins Bernhard, dat het ideaal van een werkelijk verenigd Europa „ons, zo min als de andere partners, mag verhinderen onze histo rische verworvenheden te ver dedigen". „Het Europa van de toekomst zal er slechts sterker door wor den, indien een evenwicht van krachten wordt bereikt, Waar aan ieder der partners een ge lijkwaardige bijdrage levert. Het is mijn stellige overtuiging, dat Benelux een dergelijke bijdrage zal kunnen leveren. Voorwaarde daartoe is, dat de interne Bene- luxeenheid verder wordt ver sterkt en uitgebouwd" De rede van Prins Bernhard, die hij gedeeltelijk in het Neder lands en gedeeltelijk in het Frans uitsprak, werd verschei dene keren door applaus van zijn talrijk gehoor er waren meer dan 400 deelnemers uit de drie Benelux-landen aanwezig on derbroken. Onder hen bevonden zich leden van het Belgische en Nederlandse kabinet, ambassa deurs van de Benelux-landen, burgemeesters en talrijke ver tegenwoordigers van het han dels- en bedrijfsleven. VOLDOENING OVER WERK VAN BENELUX In zijn pleidooi Voor Benelux merkte Prins Bernhard op, dat hetgeen tot dusverre is bereikt verder gaat dan verdragen en protocollen, dan werkgroepen en commissies. „Als dit het geval zou zijn, zouden de Londense plannen van 1944 in feite zijn mislukt. Papieren integratie is geen wezenlijke integratie. Er zit in Benelux veel meer, de door de regeringen ontworpen regelingen vormen de contouren van het schilderij, waaraan door de drie volkeren kleur en leven is ge geven. Ik wil niet stellen, dat op deze wijze een volmaakt kunst werk tot stand is gekomen. Wel echter wil ik. staande houden, dat er een werkstuk is ontstaan, dat aanleiding geeft tot voldoening". Prins Bernhard voegde liier aan toe, dat er echter geen aan leiding is voor zelfvoldaanheid. „Integratie is geen werk, dat op een bepaald moment -lis voltooid kan worden beschouwd". In zijn rede bepleitte hij een nauwere samenwerking op het gebied van het bedrijfsleven in de drie Benelux-landen om op de meest doeltreffende wijze de concurrentiestrijd in Europa het hoofd te kunnen bieden, onder linge afstemming van plannen en activiteiten tussen de grote Benelux-havens, een betere aan sluiting van de hogere en mid delbare, alsmede de technische opleidingen en de voortzetting en intensifieatie van de culturele samenwerking. DE TOENADERING VAN DE BENELUX-VOLKEN Van grote betekenis noemde Prins Bernhard voorts de „psy chologische toenadering" van de DONDERDAG 11 APRIL v.m. n.m. 3.12 3.34 3.47 4.09 4.27 4.49 4.37 4.59 Ereskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG 12 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.41 4.04 Terneuzen 4.16 4.39 Hansweert 4.56 5.19 Walsoorden 5.06 5.29 ZON MAAN op ondei nr onclei A nril 12 5.52 19.31 23.07 7.41 11 5.55 19.29 22.02 7.18 I" 5.50 19.32 S.09 14 5.48 19.34 0.11 8.43 15 5.46 19.36 1.11 9.24 Het dorp Santa Teresa in Colombia, ongeveer 200 km ten noorden van de hoofdstad Bogota gelegen, is in de nacht van zaterdag' op zondag door het water van twee rivieren wegge spoeld. Men heeft reeds 23 lij ken gevonden maar men schat dat een vijftig mensen zijn om gekomen en een twintigtal ge wond. De bewoners werden in hun slaap overvallen. In Santa Teresa in de provincie Boyaca v oenden ongeveer 300 mensen. De rivieren waardoor het dorp thans is weggespoeld waren tot machtige stromen geworden door aanhoudende stortregens die de laatste dagen in het Andes-gebergte zijn gevallen. Woensdagmorgen heeft «ie Velser recherche meegedeeld, dat zich sinds verleden week vrijdag in verband met een kastekort van 300.000 gulden in hechtenis be vinden de directeur van het bij kantoor van de Twentsche Bank te IJmoiden, de 55-jarige heer J. H. L. en de 45-jarige heer S., directeur van een confectiebe drijf te Veisen. S. had in 1955 een rekening ge opend bij de Twentsche Bank en sindsdien regelmatig grote be dragen als krediet opgenomen zonder dat ooit van terugbetalen sprake was. De directeur van het bankkantoor had zich door de voorspiegelingen van S. over zoveel bouwobjecten waar veel geld mee te verdienen zou zijn, laten misleiden. UIT EIGEN ZAK Toen aflossing uitbleef door dat de ondernemingen van S. alleen maar verlies opleverden, paste de heer L. uit eigen mid delen dit tekort bij. In 1957 wa ren de middelen van de bank- direkteur uitgeput. Hij ver- tie op de hoogte te stellen van de situatie. Om bij de regelmatig voor komende accountantscontrole geen moeilijkheden te krijgen, maakte S. gebruik van de dien sten van een bevriende indus trieel. Van hem leende hij steeds vóór de kascontrole zou plaats vinden een bedrag onder schuld bekentenis, dat juist iets groter was dan het tekort en stortte dit op zijn rekening. Na het ac countantsonderzoek nam hij het geld weer op en betaalde hij het terug aan zijn relatie. Nu de zaak eenmaal aan het rollen is gekomen, is het de vraag in hoeverre de industrieel van de manipulatie van S. op de hoogte is geweest. OP EEN VULKAAN S. en L. bevinden zich nog on der arrest te IJmuiden. De bank- direkteur L. verklaarde reeds jaren op een vulkaan te hebben geleefd. Hij is door het steeds weer aanvullen van de dreigen de tekorten zijn gehele privé- kapitaal kwijt geraakt. Hij was reeds geruime tijd werkzaam op het IJmuidense bijkantoor van de Tentsehe Bank en genoot te Veisen een uitstekende reputatie. Benelux»-volkeren. „Zie ik het goed, dan is de situatie zó, dat hoe dichter onze volkeren elkaar naderen, hoe zwaarder het ac cent op de nog bestaande ge schillen wordt gelegd. Ik geloof, dat ik zou overdrijven wanneer ik zou zeggen, dat er geen men- taliteitsverschillen tussen de drie volkeren bestaan, maar ik zou er toch wel de nadruk op willen leggen, dat het onderlinge wan begrip en de wederzijdse voor oordelen sinds de oorlog snel in betekenis zijn afgenomen". Deze opmerking werd met ap plaus door de honderden begroet. MILITAIRE SAMENWERKING Prins Bernhard bracht ook de militaire safnertwerkihg ter sprakè. „Gezien de mogelijk heden en de behoefte aan zo nauw mogelijke Benelux-samen- werking op alle terreinen, heb ik persoonlijk jaren geleden mijn fantasie zelfs over laten gaan, dat ik aan de betreffende auto riteiten heb voorgesteld om de Benelux-strijdkraehten te inte greren en te komen tot één de- parlement van defensie voor Be nelux. Dit denkbeeld heeft niet die weerklank gevonden die ik had gehoopt, maar toch heeft het mogen lukken tenminste onze luchtmachtopleiding voor zover mogelijk gemeenschappelijk te doen plaats vinden". Een luid gelach klonk op uit de zaal toen Prins Bernhard hieraan toevoegde: „De redenen zult u kunnen begrijpen". Gevolgen van de strenge winter De Bulgaarse minister voor de binnenlandse handel, heeft, naar in een te Wenen ontvangen Bul gaars dagblad wordt gemeld, medegedeeld dat thans in Bul garije „bepaalde moeiliikhcAan voordoen bij het in voldoende b" "heden verkrijgbaar stel len van melk, eieren, aardap pelen, rijst, kaas en bonen. Minister Takov verklaarde ech ter volgens de „Rahotnitsjesko Delo" dat sommige van de moei lijkheden. die verband hielden met de voorziening van melk en eieren, naar verwachting in april zouden worden overwonnen, ter- wiii er op een later tGdstip ook genoeg kaas zou zijn. De minister schreef het tekort aan bepaalde levensmiddelen toe aan de gevolgen van de strenge winter. Daar de staat tb--- ex tra-uitgaven moest doen om de noodzakelijke levensmiddelen verkrijgbaar te stellen, was het nodig de prijzen van enkele als weelde te beschouwen goederen, zoals sterke drank, benzine, mo torrijwielen en lederwaren, te, verhogen. „En de hogere prijzen voor sterke drank zu]1°- tevens een wapen vormen in de strijd tegen het alcoholisme", aldus minister Takov. De Japanse prinses Michiko heeft woensdag, nog wat bleek maar charmant, haar ziekenka mer voor het eerst verlaten om Prinses Beatrix te verwelkomen op een intieme maaltijd in haar paleisachtige mederne „togoe re sidentie'. Prinses Beatrix was met drie leden van haar gevolg naar de togoe" gereden, een ele gant gebouw van beton dat op rijst uit een groot park met cy- pressen en kersenbomen. Het Ja panse prinselijk paar en de- prin- zuimde echter zijn hoofddiree- ses. die allen vloeiend Engels spreken, gebruikten de maaltijd apart. Voor de eerste maal werkte het weer een beetle mee. De kille regens van het weekeinde zijn door een koele wind weggevoerd en de lucht is nu helder. In de morgenuren heeft de Prinses twee inrichtingen bezocht, een school voor dove kinderen en een tehuis voor invalide kinderen. Ongeveer 150 dove jongens en meisjes, gekleed in zwart met blauwe uniformen, bogen hoffe lijk voor de Prinses toen deze uit haar wagen stapte terwijl een kinderorkestje het Nederlnadse volkslied speelde op een harmo nium, fluiten, xylofoons en violen. Bij het einde van haar bezoek liet de Prinses de kinderen weten dat zij blij was te hebben gezien hoe dapper en ijverig zij leren en hun gaven willen ontwikkelen. In het Itabasji ziekenhuis, dat ISO man personeel telt en 200 pa tiënten herbergt, zag de Prinses hoe de kinderen daar leren weven, borduren en katoen be drukken. Het K. N. M. I. deelt mede: In de loop van 'woensdag be woog het centrum van een de- pressiè, die in de voorgaande dagen boven de Golf van Biskaje gelegen was, naar de Britse eilanden. Om deze depressie heen stroomt iets minder zachte lucht naar West-Europa, die vandaag ons land zal bereiken. Daarin komt wisselende bewolking met op enkele plaatsen een bui voor. De wind wordt matig uit richtin gen tussen zuid en zuidwest. De middagtemperaturen zullen de zelfde waarden als woensdag be reiken of iets lager blijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestenwind Wisselend bewolkt met op én kele plaatsen een bui. Matige zuidwestelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als giste ren, of iets lagere.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1