Tweede Kamer akkoord met ering van Duitsers in Budel leg Eric de Noorman - Het raadsel Brand op logiesschip „Arosa Sun" van de Hoogovens Woensdag 10 april 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 De Tweede Kamer behandelde gistermiddag het wetsontwerp dat ile goedkeuring regelt van het op 17 januari 1963 in Den Haag gesloten verdrag tussen Nederland en de bondsrepubliek Duitsland over stationering van Duitse militaire eenheden in ons land. Zeven Kamerleden gaven te kennen dat ze over dit wets ontwerp willen spreken. Toen de eerste daarvan, de neer Bakker (C. P. N.) het woord kreeg, zaten achter de regerings tafel minister Luns en de staats secretarissen Calmeyer (Delen, sie) en Van Houten (Buitenland se Zaken). De heer Bakker verklaarde, dat deze vrijwel demissionaire regering het recht mist deze overeenkomst er door te druk ken. Het volk is tegen. Internationaal bezien wordt ons land door het vestigen van deze basis, die een bezettings karakter heelt, militair en poli tiek ondergeschikt aan het na buurland. Wij worden daardoor een verlengstuk van het militai re terrein van de Westduitse bondsrepubliek. Gezien do ge- biedseisen, die de bondsrepubliek stelt, komt onze veiligheid dooi de legering in Budel in direct gevaar. Gróter wordt, dit gevaar door het Franse-Duitse vriendschaps verdrag, zo meende de heer Bak ker. Ontdaan van franje is hier door binnen de NAVO een as Bonn-Parijs ontstaan. Door le gering van Duitsers in Budel gaat Nederland automatisch met die as in de pas lopen. Het mo tief van wederkerige legerings mogelijkheden noemde hij een „rookgordijn". D'e heer Assman (K. V. P.) die na de heer Bakker het woord voerde zei het onderhavige wets ontwerp niet het sympathiekste te vinden dat deze regering heeft voorgebracht. Hij zei te menen dat men dit ontwerp zakelijk moet bezien. Twee feiten zijn er, zo merkte hij op, die men bij het beoordelen van deze stof, niet uit het oog mag verliezen. Ten eer ste: het Duitsland van Hitler is dood en begraven en in de twee de plaats: er bestaat een com munistisch imperialisme dat een halt moet worden toegeroepen. Een uitvloeisel daarvan is het legeren van Nederlandse troepen In de bondsrepubliek en dat heeft weer tot gevolg dat Duitse troepen een ongeveer gelijke^" legeringsruimte in ons land die nen te krijgen. De Christelijk Historische afge vaardigde, Tilanus legde vooral de nadruk óp de verplichtingen wélke ons land heeft in het kader van de NAVO. Die NAVO heeft een „voorwaartse strategie" ont wikkeld, die ook voor ons land van groot belang is. Hij achtte het daarom van belang dat Ne derland actief deelneemt aan deze voorwaartse strategie en een paraat onderdeel legert in West- Duitsland. Hij verklaarde, even als de heer Assman, geen bezwa ren tegen het wetsontwerp te hebben. De heer Couzy (V. V.D.) meende, dat het verdrag, on danks aarzeling, op bondgenoot schappelijke overwegingen aan vaard moet worden. De Duitse legerleiding onder vindt moeilijkheden omdat o.m. de Britten meer kazerneruimte gebruiken dan strikt nodig is. Spr. vond het daarom logisch, dat de Duitse regering geschikte compensatie zoekt voor het af staan van legerplaats en wonin gen in Seedorf. In Budel, zo over woog de heer Couzy, zullen jon ge Duitsers in opleiding gele gerd worden. Garandeert het verdrag, dat er geen andere een heden zullen komen en zeker geen permanente troepen? Spr. vroeg voorts of het ver drag ook geldt voor de beman ningen van de Nederlandse ge leide wapens in Duitsland. De heer Wierda sprak, behou dens voor enkele leden, namens zijn fractie in dezelfde geest als de heer Couzy. Ook hier aarze ling maar aanvaarding van de noodzaak. Spr: stond bovendien met enig wantrouwen tegenover de weerslag van het Frans-Duit se vriendschapsverdrag voor de Europese defensie. Indien eer tijds de Europese defensie ge meenschap aanvaard was, dan zou het onderhavige verdrag overbodig zijn, zo meende de heer Wierda. Bezwaren van principiële aard tegen het wetsontwerp had de heer Lankhorst (P. S. P.). Behalve dat ik er principiële bezwaren tegen heb, zo zei hij, vind ik dat troepen van hetzelfde land dat op brute wijze ons land heeft bezet en leeggeroofd en dat vele van onze landgenoten heeft weggevoerd en vermoord, hier niet gelegerd dienen te worden. Hij zei de overtuiging te hebben dat-het Nederlandse volk tegen Duitse troepen op ons grondge bied is en te menen dat de rege ring het gevoelen van het volk op dit punt onderschat. Verder vond hij de uitspraak: „Het Duitsland van Hitler is dood en begraven" nog al boud. Hij zei de overtuiging te hebben, dat er in Duitsland nog steeds nazistische tendenzen zijn. Met de „voorwaartse verdediging" vond hij wèi in overeenstemming legering van Nederlandse troe pen in Duitsland, maar niét lege ring van Duitsers in Nederland. De heer Kieft (A. R.) zei per soonlijk gedurende enige dagen in Budel de gevoelens van de be, volking te hebben gepeild. Hij tot de ooaaluaie, gekomen dat de Budelse bevolking over net algemeen bereid was de jon ge Duitsers geen parate troe pen te ontvangen. Verder achtte hij de ruil BudelSeedorf een versterking van de Neder landse strategische positie in de strijd tegen het communistische gevaar. De heer Fedile Schurer, die de pacifistische stroming in de P.v.d.A. vertegenwoordigt, ver. zette zich mede namens zijn frac. tiegenoten Fransen en Koopman tegen het wetsontwerp. Staatssecretaris Calmeyer (De fensie) stelde voorop, dat het onderhavige wetsontwerp uitslui tend een Nederlandse belang dient. Bij ontbreken van een ge meenschappelijke grondslag vond hij het moeilijk, zo niet on mogelijk, te discussiëren met de afgevaardigden van de C. P. N.- en P. S. P.-fracties en met de heer Schurer en de zijnen. Zij verzetten zich tegen lege ring van 3000 man depottroepen in ons land, maar niet tegen 20 Russische divisies in Oost-Duits- land en meerdere divisies in an dere satellietlanden. Wij mogen ons niet door sen timentsoverwegingen laten af houden van dingen, die in deze dynamische veranderende wereld nodig zijn in het belang van ons land. Het verwijt, dat de publieke opinie slecht werd voorbereid pareerde spr. met de medede ling, dat de regering eerst de volksvertegenwoordiging behoor, de te raadplegen. Het toetreden van de West duitse bondsrepubliek tot de NAVO verbeterde de Nederland se strategische positie aanzien lijk. Door het plaatsen van Duitse depottroepen in Budel voor tel kens een opleiding van drie maanden kon voor onze parate troepen kazernement en oefen terrein in Duitsland beschikbaar komen. Deze opschuiving is een Nederlands belang. Een contract voor de bouw van 300 woningen in Budel is nog niet afgesloten. Een voordeliger aanbod, dan dat van „Intervam" is niet binnengekomen. De oefeningen van bemannin gen van geleide wapens (lucht macht) valt niet onder het on derhavige verdrag. Voor deze af delingen bestaan aparte kazerne- menten. Staatssecretaris Van Houtetn voegde daar onder meer aan toe dat wel duidelijk is, dat het lege ren van Duitse troepen in ons land „psychologisch moeilijk" ligt. Maar tevens is duidelijk, dat het legeren van Nederlandse troepen in Duitsland en het lege ren van Duitsers in Nederland een noodzakelijke maatregel is. In tweede instantie zei de heer Bakker (C.P.N.) dat er in Europa een land is dat agressie ve oogmerken heeft en dat is West-Duitsland. Na deze woorden klonk van de publieke tribune een luid ap plaus. De Kamervoorzitter, 'de heer Van Thiel waarschuwde daarop het publiek, dat Hij bij een volgende blijk, van instem ming of afkeuring de tribune zou laten ontruimen. De heer Bakker zei verder het veiligheidsmotief van het ver drag een volstrekte onwaarheid te vinden. Het betreft hier een „politiek cadeautje van de heer sende klassen aan hun Duitse vrienden". De heer Lankhorst (P.S.P.) adstrueei-de nog eens zijn pacifis tische bezwaren tegen legering van vreemde troepen in ons land. Over het wetsontwerp werd vervolgens hoofdelijk gestemd, op verzoek van de heer Lank horst. Het werd aangenomen met 102 stemmen vóór en 8 stemmen tegen. RUMOER OP TRIBUNES Toen de eindstemming over het wetsontwerp legering Duitse militairen in Budel bekend werd, klonken kreten als „schande" en Auschwitz". Een vrouw gilde: Daar heb ik m'n hele familie voor verloren en m'n man in het verzet," een ander riep: „Wie voorstemde, stemde voor de mis dadigers van 1940/1945" verder klonken kreten als: „Honderd tienduizend Nederlandse Joden gemarteld en vergast" en voorts: „Tienduizenden Nederlanders in het verzet gevallen of vermoord." Een nijdige stem uit de Kamer riep: „Kan die agent daar niets doen?", maar ondertussen waren rijkspolitiemannen en bodes reeds bezig kalmweg de enkele schreeuwers weg te voeren. Zij liepen rustig mee, doch bleven roepen: „Jullie met je dikke bankrekeningen" en „Speidel, schande, Auschwitz", „Ik schaam me voor die Kamer" en „dat zul len jullie moeten verantwoorden voor jullie eigen kinderen." INTERPELLATIE VONDELING De voorzitter van de socialisti sche fractie, de heer Vondeling', interpelleerde gistermiddag de regering over de jongste ontwik keling van de defensiepolitiek in verband met de NAVO en in het bijzonder met de beschikkings macht over kernwapens. Hij be greep, dat op 10 april in Parijs en in mei in Ottawa belangrijke beslissingen zullen worden geno men. Achter de regeringstafel zaten de ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie en Financiën, de heren Luns, Visser en Zijlstra alsmede de staatssecretarissen van Buitenlandse Zaken en De fensie de heren Van Houten en Calmeyer. De heer Vondeling gaf een overzicht van de standpunten van zijn partij over eenzijdige ontwa pening, multilaterale ontwape ning, realistische defensiepolitiek en multinationaal beheer van kernwapens. Het standpunt van de regering inzake de problema tiek van de beschikkingsmacht over kernwapens is niet duide lijk. Minister Luns onderbrak met de woorden; „Ik heb de vaste commissie toch ingelicht?" De heer Vondeling: „Ja, maar een kleine club, terwijl de Kamer en het volk toch wel mogen we ten De heer Luns: „Een hele se lecte club". De heer Vondeling: „Ja, dat kan wel, maar dat was onvol doende. Wat verstaat de regering onder een Europese kernmacht, een NAVO-kernmacht en een multilaterale of multinationale kernmacht? Is de regering het eens met het Amerikaanse voor stel voor een Europese kern macht van oppervlakteschepen met Pölarisraketten, die om te beginnen in 10 jaar zes miljard dollar zou kosten, waarvan 40 percent voor Amerikaanse reke ning?" De heer Vondeling vond dit een zeer kwetsbaar project. Spr. wilde weten of de Neder landse regering in Parijs concre te toezeggingen voor dit project heeft gedaan. Spr. wees op het verlangen van een aantal Duitsers om voor eigen rekening Pölarisraketten op eigen duikboten te plaatsen. Dit zou misschien tot verster king van Duits militairisme en zeker tot desintegratie van de NAVO leiden. Spr. had geen enkele twijfel over de gezindheid van de Ver. Staten jegens de vrije landen van Europa, maar dan moet duidelijk zijn dat het plan van oppervlak teschepen met Pölarisraketten weinig of niets bijdraagt tot de veiligheid van West-Europa. Zich afvragend of er dan poli tieke wenselijkheden zijn om dit plan te verwezenlijken, kwam spr. eveneens tot een negatieve conclusie, ofschoon De Gaulle „meerdere vingers aan de trek ker" wenst. Gezien het feit, dat Frankrijk amper meedoet aan de NAVO en voorts dat Amerika toch het vetorecht wil behouden, bleek de heer Vondeling van me ning, dat gedeelde beschikkings macht de slagvaardigheid en ge loofwaardigheid van de NAVO zal verminderen. Spr. vroeg de regering niet mee te werken aan desintegratie. Over het kostenvraagstuk vroeg hij naar nieuwe lasten voor het nationale budget, indien het huidige Amerikaanse denk beeld van gedeelde beschikkings macht over een multilaterale NAVO-nucleaire kernmacht. Hij concludeerde, dat het noch politiek noch militair gewenst is, dat de Nederlandse regering op het ogenblik steun geeft aan deze multilaterale nucleaire kern macht. Hij concludeerde, dat het noch politiek noch militair gewenst is, dat de Nederlandse regering op het ogenblik steun geeft aan deze multilaterale nucleaire kern macht. Minister Luns, die dadelijk ant woordde, merkte op dat volgende week de heer Merchant naar Ne derland zal komen. De regering ziet dat bezoek als een oriënte rend. De bewindsman zei verder, dat de regering een multilaterale NAVO-nucleaire kernmacht noch heeft verworpen, noch heeft aan vaard. Waar het voornamelijk om gaat is het scheppen van een vertrouwenssfeer. Het geldt hier allereerst een politieke en technische zaak De geweldige nucleaire kernmacht van de V. S. is voorshands af schrikwekkend genoeg. Spr. begreep onder een multi nationale kernmacht b.v. de in breng van de Blitse inspanning bij die van de Amerikaanse in de NAVO. De regering heeft zich akkoord verklaard met cfe in breng van nationale inspannin gen in de NAVO. Zij heeft zich echter op geen enkel punt gebon- den over toekomstige nieuwe formaties op het gebied van kernmachten. De regering streeft naar inte gratie van alle nieuwe wapens in de NAVO. Op het gebied van de kernwapens is men achterge bleven bij de integratie van con ventionele wapenen. Bij het ak koord-verklaren met de overeen komst van Nassau op de Baha mas in december behoort de Ne derlandse bereidheid om al deze vraagstukken diepgaand te be studeren. De regering kan zich nog niet uitspreken over een geïntegreerd politiek oontróle-stelsel voor een te vormen NAVO-kernmacht. Bij de andere regeringen zijn daar over ook nog geen vaste gedach ten uitgekristalliseerd. De minister van Defensie, de heer Visser acht het voor de vei ligheid van het vrije Westen niet militair noodzakelijk of gewenst, dat naast de Amerikaanse kern macht nog andere landen of groepen van landen van de NAVO zelfstandig over kernwa pens zouden kunnen beschikken. Hij kon zich echter voorstellen, dat landen die zich op dat gebied inspanningen getroosten, ook zeggenschap willen behouden. Echter, slechts bij afdoende inte gratie zullen taakverdeling en specialisatie binnen de NAVO de kernmacht voldoende tot zijn recht laten komen. Indien inte gratie tot stand komt zal ook ons land zich, evenals voor de con ventionele macht, offers voor de nucleaire strijdmacht moeten ge troosten. Er is nog geen oplos sing terzake in zicht. Zolang geen concrete beslissingen zijn geno men zal ons land er op moeten vertrouwen, dat de Amerikaanse kernmacht ter bescherming van de gehele NAVO zal dienen. Op de vraag naar de financiële gevolgen van de aangegane NAVO-verplichtingen voor de conventionele strijdkrachten zei- de spr., dat onze bijdragen afhan- ke'.ijk zijn van de beschikbare middelen. Op nadere vragen en opmer kingen van de heren Vondeling (Arb.), Moorman (KVP), Couzy (VVD), Noordenbos (PSP) en Bakker (CPN) antwoordde mi nister Luns o.m., dat het Polaris- bovenwaterproject ook bij hem strategische bedenkingen wekt. De multilateriale gedachte draagt de Amerikaanse signa tuur. Zij is bedoeld om aan be paalde politieke wensen, zoals de Franse enigszins tegemoet te ko men, hetgeen Nederland niet zal weerhouden er zich tegen te ver zetten ten behoeve van een NAVO-regeling. De regering heeft zich terzake op geen en kel punt gebonden. Minister Visser kon niet ant woorden op vragen inzake het Nederlandse aandeel in 'n even tuele gezamenlijke kernmacht. Minister Zijlstra wenste de vrijheid van de komende kabi netsformateur niet aan te tasten, ofschoon hij voorstander is van continuiteit in het beleid, zou hij toch ook op geen stukken na kunen zeggen, wat een Polaris- BELGISCHE KOREA- VR1JW1LL1GER NA 10 ]AAR COMMUNISTISCH CHINA TERUG Ludovic Verdyck, een voormalige Belgische Korca-vrijwilligcr, ar riveerde maandag op de lucht haven van Brussel, na tien jaren in rood-China te hebben doorge bracht. Hij werd onmiddellijk in hechtenis genomen door de vei ligheidsdienst. Op de foto verlaat Verdyck tus sen twee rechercheurs het vlieg tuig. Kortsluiting in TL-buis Gisterenmiddag kort na vier uur is brand uitgebroken aan boord van het logiesschip „Arosa Sun" van de Hoogovens in IJmuiden. Op dit schip heb ben de hoogovens 500 werkne mers ondergebracht. Ongeveer 200 Italianen, 80 Spanjaarden en meer dan 250 Nederlanders. De brand ontstond door kortsluiting in een TL-buis oP het voorschip, waar zich een ontvangstcentrum bevindt dat gebruikt wordt dooi de directie van de Hoogovens. Vooral in dit centrum en in de daarbij behorende waranda heeft het vuur grote schade aangericht.. Enige „bemannings- verblijven" liepen waterschade op. Meer dan 200 personeelsleden van de hoogovens waren giste ren aan boord toen de brand oppervlaktevloot ons zou gaan kosten. In de troonrede is ge steld, dat een deel van de even tueel beschikbaar komende 600 miljoen een deel bestemd zou moeten worden voor belasting verlaging mits een nieuw kabinet de bestaande lijn volgt. Niet is te zeggen welk aandeel defensie van die 600 miljoen zal moeten opeisen. uitbrak. Er ontstond geen pa niek. De Hoogovens stuurden bussen om de mannen van het schip te halen. Ze zijn naar het restaurant op het Hoogoven-ter rein gebracht en vandaar naar vakantiecentra in de omgeving. Niemand van de „opvarenden" liep verwondingen op. Door de enorme rookontwikkeling leek de brand aanvankelijk erger dan deze in werkelijkheid was. Het gehele bovendek was in dikke wolken gehuld. De brandweren van Velsen en Beverwijk en de bedrijfsbrandweer van de hoog ovens hebben het vuur van de vaste wal af bestreden, drie sleepboten werkten aan de an dere kant mee aan de blussing. Het waren de „Friesland", „Simson" en de „Stentor". Zij hadden een belangrijk aandeel in het blussingsweric. Tussen half zeven en zeven uur is het vuur bedwongen. Het is nog niet bekend, of de „passagiers" van de „Arosa Sun" vandaag reeds naar hun verblij ven kunnen terugkeren. Afge lopen nacht logeerden zij in de jeugdherberg in Heemskerk (200), in h?t kampeercenirum „V/esterduin" in Wijk aan Zee (140 en in pensions in verschei- '"~ne plaatsen ro--1 T.Trnmden. 67. De bewoners van de vissers- hutten komen op Fan's roepen te voorschijn en Ord, Fan's broer, ontvangt hen hartelijk. „Zeg broer Ord," grijnst Fan, „maak je je nou zo druk omdat je mij ziet, of „Nee, het zijn de vuren aan de kust, Ean," antwoordt de visser, „een grote vloot is geland, met vele zwaarbewapende krijgers. Lange Nprenscjiepen zijn hef...,.» „De koning der Noren is geland, om mij te zoeken," springt Egil opgewonden naar voren Ord en de andere vissers kijken hem niet begrijpend aan en snel legt Ean de zaken uit „Ik ga er heen," zegt Egil,vol ongeduld, „want als er één is die ons helpen kan Harg en zijn bende onschadelijk te maken is het Eric de Noorman Weer verbaasde blikken van de vissers en weer geeft Ean een beetje beschroomd nu, ujtleg Tot zijn verbazing is er géén, die hem uitlacht om Egil's plannen in opstand te komen tegen de wrede Harg. Ord biedt zelf aan, op pad te gaan om vrienden en be kenden bijeen te trommelen „Prachtig," zegt Egil vol opwin ding, „zo moeten we het hebben... Luister Ean, verzamel zoveel mo gelijk mannen, met alle wapens die zij dragen kunnen, zendt bood schappers uit door het hele land... en laat allen die mee willen doen tesamen komen in het woud zuide lijk van de koningsburchtDan ga ik nu naar mijn vriend Eric de Noorman, om diens hulp ook te vragen; die Noren komen van het noorden, onze troepen van het zui den, en de dieren zitten in de val Zijn jeugdig enthousiasme vuurt de anderen aan en vergezeld van de beste wensen van zijn nieuwe vrienden snelt Egil even later weg langs het strand waar heel in de verte het Norenkamp zicht baar isMaar van de ontvangst die hem daar wacht heeft de arme jongen geen flauw benul ANARCHISTEN BEDREIGEN SPAANS EN PORTUGEES TOERISTENVERKEER De „Iberische bevrijdingsraad", een federatie van Spaanse en Por tugese anarchistische bewegingen, heeft in een aan buitenlandse persvertegenwoordigers in Ma drid toegezonden verklaring aan gekondigd te zullen overgaan tot de tweede fase van hun offensief tegen het toerisme in Spanje en Portugal. Het toeristenverkeer bevordert de „fascistische econo mie van Franco en Salazar", heet het in de verklaring verder. Voorts bevat zij een waarschu wing aan buitenlandse toeristen voor het gevaar dat zij lopen bij gebruikmaking van Spaanse en Portugese lucht- en scheepsver bindingen. Maandagavond is in Valencia nabij het kantoor van de Iberi sche luchtvaartmaatschappij een kneedbom ontploft. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor en de materiële schade was slechts gering. 23 FRANSE VROUWEN OMGEKOMEN BIJ BUSONGELUK IN JORDANIË 23 vrouwen allen toeristen uit Frankrijk een Franse bis schop en een Libanese chauffeur zijn maandag bij een busongeluk bij Petra in Jordanië om 't leven gekomen, zo is dinsdag in Am man bekendgemaakt. De bus, waarin de slachtoffers zaten, werd van de weg die door zware regenval in een stroom was veranderd, gespoeld en kwam in een ravijn terecht. Men heeft 18 lijken kunnen bergen. Zeven mensen worden nog ver mist. Twee Franse meisjes wer den gered. Het is nog niet be kend wie de bisschop was. Petra is een oud stadje in zuid- west-Jordanië. Er staan tempels en andere heiligdommen. Het is moeilijk bereikbaar. Sommige toegangswegen zijn maar 4 meter breed. Zij lopen langs steile rots wanden en diepe ravijnen. De slachtoffers waren op pel grimstocht naar het Heilige land. TER BESCHIKKING VAN REGERING GESTELDE JONGEMAN MELDT ZICH NA VLUCPIT BIJ POLITIE Op het politiebureau Ooster- vantstraat te Rotterdam heeft zich maandagmorgen de 21'- jarige J. J. K. uit Den Haag ge meld, die enkele dagen geleden was ontvlucht uit een privé ver pleeginrichting, de dr H. van der Hoeven-kliniek te Utrecht. De jongeman, die ter beschikking van de regering is gesteld, ver bleef daar sinds 1957. In 1956 heeft hij met een bijl een Haagse hoofdagent in het politieposthuis in het Zuiderpark vermoord en zich meester ge maakt van zijn pistool, dat hij wilde meenemen naar Nieuw- Guinea. Ook in 1961 is K. al eens ontvlucht. Toen meldde hij zich eveneens bij de politie. MEDEWERKER VAN EICHMANN ERICH RATAKOVIC SPOORLOOS VERDWENEN E-en medewerker van de wev gens Jodenvervolging opgehan gen Eichmann, Erich Rajakovic, die onlangs in Milaan werd ont dekt, is spoorloos verdwenen. Volgens het hoofd van de Jood se documentatiedienst in Wenen. Simon Wiesenthal, die politie en pers attent had gemaakt op Rajakovic, die onder de naam Erico Raja in Milaan woonde, zou deze zich al in veiligheid hebben gebracht. De echtgenote van Rajakovic was maandag nog in Milaan, terwijl zijn zoon zich in Melide, vlak bij Lugano bevindt, waar maandagochtend ook Rajakovic nog was gezien. Volgens de heer Wiesenthal is Rajakovic in de tweede wereld oorlog leider van een concen tratiekamp in Polen geweest. Na een functie in Praag ging hij naar Nederland waar hij aan de Jodenvervolging deelnam. In het proces-Eichmann werd zijn naam herhaaldelijk genoemd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3