PROVINCIAAL NIEUWS v/,I Sloot jCe&ecs dit sekemen AVE EVA Wederom grote schade door uitslaande brand in Amsterdam VAN BOMMEL Verrassende vinding moderniseert wasdag! Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW COMITÉ 1963 VOOR DE VREDE AMERIKAANSE REGERING NEEMT MAATREGELEN TEGEN NEDERLANDSE FIRMA'S 1 AGENDA GROEDE STOPPELDIJK ZAAMSLAG Waswater nu zo zacht als Meiregen Z B na het eerste flirt-gesprek con sequent gebleven was. Tevreden en enigszins opge lucht dommelde ze weer weg. Schooltentoonstelling Landbouw- huishoudschool „De Leeuwtjes te Terneuzen ONGEREGELDHEDEN IN ZUID AFRIK A AN SE KAAPPROVINCIE BRITS AANBOD OM DEZE MAAND BESPREKINGEN OVER ZUID-RHODESIE TE BEGINNEN AANV^RD Woensdag 10 april 1963 KIELLEGGING VOOR DERDE VEERBOOT VOOR VLISSINGEN—BRESKENS BIJ VAN DER GIESSEN - DE NOORD Iu aanwezigheid van drie leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heren M. J. van Poelje, A. J. Kaland en J. van den Bos, heeft dinsdag op de werf van Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan de IJssel de kiel legging plaats gehad voor de derde boot voor het veer Vlissin- gen—Breskens, die volgend jaar maart in de vaart moet komen. De order was door Van der Giessen-De Noord verkregen bij een onderhandse inschrijving, waarvoor vijf werven waren uit genodigd. De nieuwe veerboot wordt vrijwel een zusterschip van de „Prinses Beatrix" en de „Prin ses Irene", die nu de dienst on derhouden. Deze schepen met koplading hebben een rijdek voor vrachtauto's en twee rijbanen voor personenauto's. Zij kunnen 80 tot 100 auto's vervoeren. De nieuwe boot wordt 102 meter lang en 18,45 meter breed. De voorstuwing zal dieselelectrisch geschieden met vier Smit/M.A.N. hoofdmotoren, die een gezamen lijk vermogen krijgen van 4660 pk. De dienstsnelheid wordt 14,5 mijl per uur. TERNEUZEN Jaarvergadering Vrouwenbond N. V, V, In de zaal van café „La Belle Vue" hield de Vrouwenbond van het N,V, V, haar zesde alge mene ledenvergadering welke o.m werd bijgewoond door een deputatie van de afdeling Sas van Gent en van de Terneuzen- se Bestuurdersbond. Wat het congres is voor de landelijke organisatie, in haar geheel, is de jaarvergadering voor de afdelingen. Het punt be leid bestuur is dan ook altijd een Zojuist ontvangen; COLLECTIES Shoes for Men KLASSIEKE MODELLEN le KWALITEIT en PASVORM TERNEUZEN Toonaangevend in de mode belangrijk onderdeel dat aan de orde wordt gesteld. Namens de leden voerde hier over höt woord, mevr. A. van Straaten—de Groot, die zeide waardering te hetfoen voor de wijze waarop het bestuur zijn taak opvat hetgeen beslist geen sinecure is. Jaap Hamelink maakte het bestuur zijn compliment, dat zij, ondanks de grote concurrentie van t.v., toch nog voor iedere vergadering een flink aantal be zoeksters aanwezig zijn, en deze do moed blijken te bezitten om deel te nemen aan de discussie en er bijv, een pleidooi te hou den voor de werkende vrouw. De heer Hamelink wees op de groeiende inleg van de N, V. V.- spaarbank hier ter plaatse en spoorde de aanwezigen aan, deze spaarbank te steunen. Het jaarverslag meldde ondanks stagnatie door het strenge winterweer toch een groot aantal activiteiten op hot gebied van de huishoudelijke, en vakbondsvoorlichting. Er is sinds korte tijd een reisclub op gericht, die begin mei haar eer ste uitstapje zal maken, Ook zal weer deel genomen worden aan de landdag, die dit jaar te Hil versum gehouden wordt. In de pauze vonden enkele activiteiten plaats, die dienden ter versteviging van de kas, na tuurlijk hoorde hier ook de tra ditionele verloting bij. Hierop nam mevr. F. Diele- manHarte de leiding van de samenzang op zich, waarbij zij na een aantal bondsliederen te hebben gedirigeerd, de aanwezi gen tenslotte met Catootje naar' de botermarkt voerde. Dit on derdeel vormde een voortreffe lijke tijdspassering voor het op stellen van de décors van het toneelstuk, dat het sluitstuk van de avond vormde. Een groepje dames had we kenlang gestudeerd op de ver tolking van de klucht; „Een mis verstand" en het resultaat dat te zien was, gaf beslist geen aan leiding tot het misverstand, dat het niet allerleukst werd opge voerd en niet aansloeg bij de aanwezigen. Om kwart vóór elf sloot de voorzitster deze vergadering, die zij een der geslaagdste noemde in het zesjarig bestaan der orga nisatie. Afdeling Terneuzen van „St Rafaël" vierde dia manten feest In een feestelijke bijeenkomst in café „De Vriendschap" heeft de afdeling Terneuzen van de R.K. Bond van Spoorwegperso neel ,St Rafaël' gisteravond haar diamanten bestaansfeest gevierd. Voor deze gelegenheid waren vele leden en gepensioneerden bijeengekomen. Daarbij was ook aanwezig pastoor-deken J. A. van Mechelen en het lid van het hoofdbestuur, de heer B. Swen- nenhuis. De voorzitter, de heer B. v, d. Bos, deelde mede dat de vier 60- jarige jubilarissen de heren R. van Aerde (84), P. Willems <88) en E. Spitael (84) uit Sluiskil en P. Allaart (81) uit Terneuzen we- gens ziekte of wegens hun hoge Anti-atoombom- demonstratie op 2e Paasdag Op maandag 15 april a.s. vindt in Den Haag van 14,00 tot 16.30 uur de traditionele landelijke demonstratie tegen de kern wapens plaats. Deze vredes- manifestatie wordt ook dit jaar weer op Tweede Paasdag geor ganiseerd door het Comité 1963 vgor de Vrede. Zoals bekend ontving dit co mité eind 1960 van een aantal samenwerkende vredesorganisa- Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft meegedeeld dat twee Nederlandse maat schappijen en een Nederlandse zakenman voor onbepaalde tijd zijn uitgesloten van alle voor rechten op het gebied van de ex port in Amerika. De betrokkenen zijn de In dustrie- en Handelsonderneming J. Simonis, de N.V. Aviacom en de directeur van Aviacom, de heer A. H. J. de Vos, allen te Rotterdam. De maatregel houdt verband met een Amerikaanse besehul diging dat de betrokkenen heb ben geweigerd inlichtingen te geven omtrent verscheping van Amerikaanse chemicaliën voor de landbouw naar Cuba. In december waren dezelfde firma's al 60 dagen uitgesloten van alle voorrechten op het ge bied van de export in de Ver enigde Staten. ties de opdracht: „Actie voeren tegen het vervaardigen, in voor raad houden, beproeven en ge bruiken van kernwapens, waar ook ter wereld en voor welk doel ook". Concrete doelstellingen zijn: verwijdering van alle atoomwapens uit Nederland. Stopzetting van de atoomproe- ven, waar ook ter wereld. Tot standkoming van een atoomvrije zone in Europa. Afschaffing van de atoombewapening door ieder land. Mede als gevolg van het ver schijnen van het opzienbarende en uitermate belangrijke rapport van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk „Het vraagstuk der kernwape nen" en van de nagenoeg gelijk tijdig gepubliceerde nota van het Nederlandse Pulwash-comité „Problemen van kernbewape ning, bescherming en voorlich ting", is in november j.l. in Zeeuws-Vlaanderen een werk groep van bovengenoemd comité opgericht, waarvan het bestuur thans als volgt is samengesteld: J. C. Dekker, Hobbemastraat 23, Terneuzen (voorzitter); A. Vil- lerius, Vluchthaven E15, Ter neuzen (secr.-penningmeester) P. Blaauw, Oranjestraat 18, Ter neuzen en ds. E. Ed. Stern, Oost kade 15, Sas van Gent (leden). Onlangs heeft de Class. Ver gadering yan IJzendijke, dje alje Hervormde gemeenten in Zws.- Vlaanderen omvat, zich uitvoe rig in het synodale rapport ver diept en zich daarna, met slechts zes stemmen tegen, achter deze moedige uitspraak geschaard. Ook in Rooms-Katholieke, hu manistische en Gereformeerde kringen grijpt de verontrusting over de God- en mensonterende massaverdelgingsmiddelen om zich heen en zoekt men koorts achtig naar een uitweg in deze doolhof der verschrikking Wie meent, dat Nederland zich moet omkeren bekeren) op deze heilloze weg der kernbewa pening make van Tweede Paas dag 1963 een dag waarop men ja zegt tegen het leven en neen tegen de atoomdood. A. VILLERIUS, Vluchthaven E15, Terneuzen leeftijd niet aanwezig konden zijn. Gouden jubilarissen waren de heren P. Rogiers uit Sas van Gent, A. IJsebaert en A. J. de Schepper uit Terneuzen, G. Bau- wens uit Hulst en A. F. Ver- straeten uit Axel, Het 40-jarig lidmaatschap vier den de heren B. v. d. Bos uit Ter neuzen, de huidige voorzitter, Th. van Hecke uit Sluiskil en P. En gels uit Hulst. Deze laatsten ontvingen het gouden insigne van de K.A.B,, de vijftigjarigen een verzilverde doos met inscriptie, gevuld met sigaren en de (zieke) diamanten jubilarissen, die door enkele be stuursleden thuis werden be zocht, een fraaie fruitmand. Verschillende sprekers hebben deze jubilarissen op zeer hartelij ke wijze gehuldigd, waarbij de heer Swennenhuis opmerkte dat er van St Rafaël in Nederland in totaal 60 diamanten jubilarissen zijn, waarvan vier te Terneuzen, hetgeen hij zeer opmerkelijk vond. In zijn openingswoord zei de voorzitter, dat 1962 een goed jaar voor „St Rafaël" is geweest,! De secretaris-penningmeester, de heer R. Clemminck, gaf de ver schillende jaarverslagen en notu len van de vorige vergadering. Als nieuw bestuurslid werd ge kozen de heer J. de Vos uit Sluis kil, terwijl aan het slot het hoofd, bestuurslid, de heer Swennen huis, een uiteenzetting gaf over de nieuwe pensioenregeling voor aktieve en gepensioneerde leden, die binnenkort onder de pensioen wet 1925 zullen vallen, indien dit door het bestuur en de ledenver gadering van Mechelen^Terneu- zen wordt goedgekeurd. AXEL Opbrengst sleutcRjesaktie. De opbrengst van de verkoop van sleuteltjes ten bate van de aktie „Open het Dorp" welke verzorgd is door enkele dames van verschillende vrouwengroe pen heeft opgebracht 1685,75. De feestelijkheden op Koninginnedag. De Oranjevereniging Axel heeft voor de feestelijkheden ter gelegenheid van Koninginnedag op dinsdag 30 april a.s. het vol gende programma samengesteld; 8,30 uur; Start op het Szyd- iowskiplein van de drie drum bands. 9,15 uur: De schoolkinderen worden door de drumbands van de respectievelijke scholen afge haald en komen op de Markt samen, 9.30 uur: Toespraak van de burgemeester tot de schoolkin deren en de bevolking- Vlaghjjsen op de Markt door 4 schoolkinderen, gevolgd door zang der schoolkinderen. 10,30 uur: Voetbalwedstrijd tussen een elftal van de R.K, La gere School en een elftal van de Chr, School te Spui. Terrein Bui tenweg, Kindertekenfilmpjes voor de leerlingen van de kleuterscholen in de kleuterschool „Roodkapje". Eerste ponoenkastvoorstelling voor de leerlingen van L, T. S„ U.L.O.- en Landbouwhuishoud- school in „Het Centrum" van het Poppentheater „De Zeeuwsche Uylensnioghel" van de lieer en mevr, Popma uit Middelburg. 13.00 Tweede voorstelling voor de leerlingen van de klassen 5 en 6 van de lagere scholen (schooi Spui klassen 4, 5 en 6). 13,30 Voetbalwedstrijd tussen een elftal van de L.T.S. en van de U. L. O. Terrein Buitenweg. Kindertekenfilmpjes voor de leerlingen van de kleuterscho- len in de kleuterschool „Rood kapje". 14,30 uur: Derde poppenkast voorstelling voor de leerlingen van de klassen 1 en 2 van de lagere scholen (School Spui klassen 1, 2 en 3). 15.00 uur: Voetbalwedstrijd tus- V. OENSDAG 10 APRIL TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Ontsnapping uit Zah- rain". DONDERDAG 11 APRIL TERNEUZEN: Hotel „Rotter dam", 2 uur: Vergadering van Aandeelhouders N.V. Handel en Scheepvaart Mij. „De Schelde". AXEL: De Stadsherberg, 8,30 uur; Aanmeldingsdeelname historische optocht. sen een elftal van de Chr. Nat. Schooi en van de Openbare lage re School. (Leerlingen klassen 5 en 6.) Terrein Buitenweg. 16.00 uur: Vierde poppenkast voorstelling voor de leerlingen van de klassen 3 en 4 van de lagere scholen. 19.00 uur; Concert door de Harmonie „Concordia" op de Markt. 20.30 uur: Lichtstoet en lam- pionoptocht. Opstellen om 20.00 uur op het Szydlowskiplein, waaraan iedereen kan meedoen. 22.00 uur: Concert door de Chr. Fanfare „Hosanna". Aanrijding. Gisternamiddag had op de provinciale weg Breskens-Groe- de een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De heer A. D. uit Groede rijdende in de richting Breskens wilde op de wegkruising nabij de woning van notaris Van den Hoek linksaf siaan. Hij schonk daarbjj geen aan dacht aap het hem achterop komend verkeer, waardoor een botsing ontstond met de auto be stuurd door de heer P. V., even eens uit Groede, Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch beide auto's liepen aanmerkelijke schade op. Universitair examen. Aan de Kath, Universiteit te Nijmegen slaagde voor het exa men semi-arts dg heer A. V. A. M. Mangnus, alhier. Ouderavond Openbare „Iris"- school Vóórdat maandagavond in de openbare lagere „Iris"-school een ouderavond werd gehouden had een huishoudelijke verga dering plaats waarin o.m. de plannen werden besproken van de deze zomer te houden school reis met de leerlingen tot de leeftijd van la jaar. Na afloop hiervan, te onge veer 8 uur, verwelkomde bet hoofd der school, de heer Baijens, de belangstellende ouders der Gisteravond brak een zeer felle brand uit in een groot pakhuis tussen de Wibautstraat en de Weesperzijde in Amsterdam. Om. streeks kwart over npgen sloegen de vlammen plotseling uit liet grote gebouw. De brandweer, die in eerste instantie dacht aan een „middelgrote" brand moest toen plotseling met ail a beschikbare materiaal uitrukken. Tot in de verre omgeving van het pakhuis, dat gebruikt wordt door de firma Simon Speijer, im- en exporthandel van gedragen kleding, verbreidde zich een zeer dichte verstikkende rook. De bestrijding van het vuur werd ernstig bemoeilijkt door het feit dat het oude fabriekspand ge- 'egen is achter de huizen aan de Weesperzijde en de Oosterpark straat, terwijl het pand omgeven is door bouwputten en terreinen, die hier en daar bebouwd zijn met kleine loodsen. Omstreeks half tien was het gehele pakhuis reeds reddeloos verloren. Over een lengte van tientallen meters spoten de vlam. men hoog uit de lucht in, terwijl een enorme vonkenregen op de huizen in de Oosterparkstraat, de Wibautstraat en de Weesperzijde schoolgaande kinderen, waarop hij de ouders verzocht een kijkje in de hal te nemen, waar op een lange tafel speelgo'edkarretjes stondeli opgesteld, welke door de schoolgaande jeugd waren ver vaardigd. Deze karretjes waren gevuld met Paaseitjes, die bij het begin van de Paasvakantie aan de kinderen ten geschenke zullen worden gegeven. Onder leiding van het hoofd der school werden door enige kinderen enige liedjes gezongen en werd een sprookje verteld, waarna de jeugd enige spelletjes deden, welke kinderspelen met applaus werden beloond. In de nu volgende pauze werd een verversing met een traktatie aangeboden. Het tweede gedeelte van de avond bestond uit het vertonen van enige filmpjes gewijd aan Zeeland, o.a, de Zeeuwse land bouw, de Deltawerken en de af sluiting van het Veerse Gat, Een en ander werd door de heer Baiiens toegelicht. Vervolgens werden nog ver toond enige filmpjes over de Waddeneilanden en de visvangst aldaar. Aan het slot van de avond dankte het hoofd der school de aanwezigen voor de betoonde be langstelling, de hoop uitspre kend dat bij 'n volgende samen komst wederom enige mooie filmpjes zullen kunnen worden vertoond. Het leidingwater is in Nederland bijna overal hard. Het wordt op gepompt uit de grond, en neemt dan bodemzouten mee, die het water yeel te hard maken. Daar door kan de waskracht van nor male wasmiddelen niet volledig worden benut, en wordt het ge wassen textiel vaak stug. De eni ge oplossing zou zijn, om voort aan regenwater te gebruiken, maar wie in Nederland heeft nog een regenton? H door OLAF J. DE LANDELL 35) (Nadruk verboden.) C, o, o En bovendien een ontzettende bekentenis uitgekrijst hebben over Derk en zichzelf. Het was om te hijgen van él- lende. Alleen het idiote feit al, dat Derk een nacht onder tante Gien's dak zou slapen. Dat zou voor haar aanleiding geweest zijn, om alles met ladekasten en stoelen te verschansen. Want mannen waren onbetrouwbaar volk. Sommige vrouwen liepen hun roeping mis, trouwden met mannen, en kregen als complica tie van een en ander kinderen. Gelukkig hadden enkele van die kinderen nog wel eens het geluk, het juiste spoor terug te vinden en kantoor-juffrouw te worden, met recht op pensioen, Nee, Derk was een levensge vaarlijk mens! Achteraf bleek het Eva, dat ze alles gemakke lijk had kunnen redden, als ze En ze besloot, met voorbijzien van alle gemaakte vergissingen, terug te keren op het pad van gevat cynisme. Dat was vrijwel juist tegen over alle partijen. De regen drumde in vlaagjes langs de vensters, buiten zag ze glimmende bomen wuiven naar een grauwe hemel. Ze kon gerust de ogen sluiten. Zo zeilde Eva nog een poosje tussen waken en dromen, in de aangename sfeer, die een mens heldendaden, geestige antwoor den en geluk voortovert, zoals het dagelijks leven niet van ons meemaakt. Tof een donderslag' op haar deur haar ruw in de werkelijk heid terugbracht. „Wat?!" schreeuwde ze onbe heerst. Een daverend gelach op de gang verraadde Derk's aanwe zigheid. Casteila brengt nu op .pen gran dioze manier uitkomst. In haar laboratoria is een zachtmaker ontwikkeld, die het leidingwater zo zacht maakt als Meiregen, Deze zachtmaker draagt de naam Antical-3 en is toegevoegd aan het nieuwste Casteila wasmiddel; Actief Blauw- De resultaten zijn opzienbarend. Met Casteila Actief Blauw wordt 100 "U waskracht ontwikkeld. In het meiregen-zachte sop wordt het goed veel schoner, en van stugheid is geen sprake meer. In massa moderniseren de vrou wen nu de wasdag: alom wordt Casteila Actief Blauw gevraagd en enthousiast gebruikt! „Laat me es effe binnen!" zei die deftige jongeman, alsof hij geep. oer-degelijke, ergdenkende vader had, die dergelijke vrij heden schel belichtte. „Kom maar," antwoordde Eva lief. De deur was toch op slot. De rol, die ze zich voorgeno men had te spelen, stond haar glashelder voor ogen. „Draai de sleutel dan es om," beval Derk. „Hoe weet jij, dat die deur op slot zit?" informeerde ze, toch piet helemaal gerust. Hij lachte kwajongensachtig. „Je keek vannacht zo bang, toen je naar hoven ging." 't Was héél pijnlijk. Ze zweeg even: „Ik kan je niet binnenla ten." Daarover was haar verloofde uiterst verwonderd. Waaróm ze hem niet kon binnenlaten. „Ik heb nog nóóit een verloofde ge had, die „Ik ben naakt", bldacht ze Hoe kwam ze toch zo geraffi neerd pervers? Zou tante Gien ooit tegen een zwarte man ge zegd hebben, dat ze zich in ont klede toestand bevond? Waar schijnlijk zou ze, alleen al met het oog op 't pensioen, gezwe gen hebben. „Je ligt in bed, met 'n pyama van Sally aan," repliceerde Derk. Nu moest Eva de deur aan een ernstig onderzoek onderwerpen: of er ergens 'n gaatje in zat. Dit was niet gewoon. „Waarom denk je dat?" vroeg ze, om tijd te winnen. De deur was puntgaaf. „Vrouwen zoals jij hebben een heel andere stem, als ze nu ja, je begrijpt 't vertelde Derk. neerdaalde. Tientallen stralen spoot de brandweer in de enorme vuurmassa, maar het water ver dween onmiddellijk in de laaien de vuurzee. Een grote menigte had zich op dat tijdstip in de Wi bautstraat, waar het verkeer in middels was stilgelegd, verza meld. De brandweer moest zich enigszins gaan terugtrekken om dat er groot gevaar voor instor ting begon te bestaan. Vele be woners uit de omgeving van de brand hadden toep hun huizen al verlaten omdat de verstikkende rook overal doordrong. Hoewel de brandweer steeds meer stralen op het vuur richtte, breidde de brand zich rond tien uur nog steeds uit. De lengte waarover de vlammen zowel van onderen, opzij als van boven uit het gebouw lekten, bedroeg reeds meer dan 150 meter. Inmiddels ontvluchtten vele be woners van de Oosterparkstraat hun huizen omdat de vonkenre gen die op hun achterbalkons neerdaalde, steeds erger werd. Hier en daar zag men oude men sen beginnende brandjes op de balcons met emmeertjes water doven. Temidden van het geloei van tientallen sirenes van brandweer en politie trachtten arbeiders in tussen de op het bouwterrein Staande voertuigen, waaronder enkele bulldozers, in veiligheid té brengen. Dit was een vrij gevaarlijk kar wei aangezien om de arbeiders heen de ruiten knalden en zich overal kleine ontploffingen voor deden, Kort na tien uur ontvluchtten steeds meer bewoners van dé Oosterparkstraat hun huizen. Met nog half slapende, in pyama geklede kinderen, werden zij op genomen bij andere omwonenden. De firma Speijer had een voor raad van ongeveer 600 ton tw.ee- de-har.ds kleding afkomstig uit geheel Europa en bestemd voor diverse delen van Afrika, De schade bij deze firma werd door een lid van net personeel geschat op „veel meer dan een miljoen gulden". Volgens de bedrijfsleider is de, firma laag verzekerd. JS Een verheugde directrice van de Landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes", mej. M. G. H. van Maldegem, kon gisteravond om half tien een balans opmaken van meer dan 500 personen, die de openbare les van de school gister, middag en -avond bezochten. Er is door leerkrachten en leer. lingen een flink stuk werk verzet om datgene wat op de Huishoud school wordt onderwezen en dat is heel wat te doen culmi neren in een volwaardige exposi tie. waar alle facetten van het onderwijs belicht werden. Diverse Voorlichtingsinstanties, Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, het Nederlands Zui- velbureau en de Handeldrijvende middenstand ter plaatse hadden voor zover op hen een beroep was gedaan volledige mede werking verleend. Dit varieerde van het inrichten van een lokaal, waarin snufjes die men dagelijks op huishoudelijk gebied gebrui ken kan, te bezichtigen waren, een zelf te vervaardigen ideale werkkast, eigenlijk allemaal sim pele dingen, die de huishoudelijke arbeid echter wel verlichten, een kaastent waar het beste van Neerlands zuivel kon worden ge proefd en o.a. wasmachines dooi de P.Z.E.M. en plaatselijke fir ma's ter beschikking gesteld. Een naaimachine kon natuur lijk moeilijk op deze tentoonstel ling ontbreken: Pfaff had er eni ge van de nieuwste uitvoeringen geplaatst. Men was werkelijk niet zo maar uitgekeken in de lokalen van de school waar de keuken een keur van appetijtelijk uitzien de eullinaire delicatessen een ver. leidelijk aanzien verleende. De velen die de aanblik van al dit heerlijks te machtig werd vonden compensatie in de thee&ehenkerij, waar zij uiteraard tegen beta ling konden genieten van heer- lijke vers gebakken pannekoeken. Er was een grabbelton met vele leuke prijzen en er werden films en dia's vertoond. Een der meest aantrekkelijke dingen van deze tentoonstelling was de modeshow van eigenge maakte kleding. Over het plan kier deinden de leerlingen-manne quins, uiterst bekoorlijk door hun jeugd en onbevangenheid, en showden de diverse kledingstuk ken, onder de tonen van zachte muziek en geannonceerd door lady-speaker Miep Dierek, die zich van deze taak op charmante wijze kweet. „Doe open, Eva." „Ik houd niet van mannen in de kamer, als ik in bed lig," zei ze afwijzend. „Bovendien ben ik nog niet opgemaakt." Dat moest hem afschrikken. „Ik heb een heerlijk ontbijt voor je," trachtte Derk haar te verlokken. Dat maakte haar wel wat zwak, „Dunne boterhammetjes," ver telde hij, met zijn mond tegen de deur, en weer 'die zangerige toon in de stern, „en ouwe kaas, en ham, en een ei, en bessengelei en koffie Ze had al één been over de rand, toen zij zich haar cynische rol herinnerde. ,,'k Lust niets," antwoordde ze dus, „Ik zit nakend voor de spie gel met een kater." „Dus je ligt niét in bed," stel de Derk vast. „Je zei daarnet van wél....,.,.. Én als je een ka ter hebt, moet je juist eten. Dat is goed voor 't arme beestje." ,,'t Arme beest wil met rust gelaten worden," meende ze te moeten vermanen. „Je ligt in bed te fantaseren, en je hebt reuze trek in eten," zei de tegenpartij. Toen begreep Eva, dat een deur voor hem geen belemme ring vormde, en ging open doen; de deur op een kier, en haar arm om een hoekje, graaiend in de ruimte. Het enige, wat ze kreeg, was een kus op haar vingers. Ze vermaande met barse stem, van zulke misselijkheden ver schoond te mogen blijven. Een miniatuur-bruidspaar com pleet met bruidsmeisje, allerliefst in hun statie-kleding, besloten dé ze show, die zevenmaal telkens voor een talrijk publiek plaats vond. ,,'t Was een succes, maar voor ons wordt het tijd, dat het klaar is; 't was wel een beetje vermoei end", was het commentaar van de directrice, mej. Van Malde gem, toen tegen tien uur de laat ste bezoeksters de Huishoud school verlieten. (Wordt vervolgd.) Op verscheidene plaatsen in de Zuidafrikaan.se Kaapprovincie hebben zich maandagavond in cidenten voorgedan waarbij de politie van vuurwapens gebruik moest maken, zo is iï» Pretoria meegedeeld. Te King Williams Town be stormde een vijftiental Afrika nen het politiebureau. Een aan tal zelfgemaakte brandbommen, ontplofte tegen de muren van het gebouw. De politie wist de aanval af te slaan. Twee Afri kanen, van wie één Jicht gewond; werden gearresteerd. De aange richte schade zou slechts gering zijn. Niemand van de politie mannen werd gedeerd. In East London omsingelde de politie een aantal Afrikanen die daar een bijeenkomst hielden. Toen de negers dit ontdekten ontstond er opschudding. Vanuit de bomen werden schoten gelost op de politie, die het vuur bee antwoordde. Elf Afrikanen, on der wie enkele vooraanstaande leden van het verboden Panafri- kaanse congres, werden gearres teerd, Een Afrikaan werd licht gewond. De V.N. en Zuid-Rhodesfé .o'iJnfiv De com?mssiq,sVK>(>r koloniale aangelegenheden' vdn de Ver enigde Naties, waarin 24 landen zijn vertegenwoordigd, heeft maandag een ontwerp-resolutie aanvaard waarin het Britse aan bod om 22 dezer besprekingen over Zuid-Rhodesië te openen wordt aanvaard. Tevoren was door afgevaardigden van Afri kaanse. Aziatische en communis tische landen aangevoerd dat- dit „veel te laat" was. In de door Ethiopië en Tan- ganjika ingediende resolutie wordt „met spijt vastgesteld", dat het niet mogelijk was de be sprekingen eerder te doen be ginnen. Er wordt een beroep in gedaan op Engeland om „alle maatregelen te nemen teneinde een achteruitgang van de reeds gespannen toestand in Zuid-Rho desië te voorkomen". De Britse regering had de commissie vrijdag j.l. meege deeld dat het overleg niet eerder kon beginnen, omdat R. A. But ler, de minister voor Middenafri- kaanse Zaken, het reeds erg druk heeft in verband met de voorge nomen ontbinding van de Gen- traalafrikaanse federatie, waar bij Zuid- en Nooró-Rhodesië en Niassaland zijn aangesloten. De Sowjetrussische afgevaar digde, Fedorenko, meende dat het „moeilijk is om resultaten van het overleg tussen de V. N.- commissie en de Britse regering te verwachten".

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2