Slecht weer kon stemming van prinses Beatrix niet bederven bij bezoek aan Japan Perón onverwoestbare mythe Binnenlands nieuws Rechtszaken RADIO EN TELEVISIE Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 9 april 1963 De toestand in Argentië Een 158-jarige Rus Vijf jaar voor schieten op politie-agenten BOTERSMOKKELAARS VEROORDEELD Massagraf bij Metz gevonden Amerikaanse kustwacht actief Appèl tegen vrijspraak man die gezin trachtte te vergassen VAREN ZONDER ZEELUI Gewapend met haar onaf scheidelijke camera en be schermd door een rode papieren paraplu heeft Prinses Beatrix de winterregen getrotseerd om haar voorgenomen bezichtiging van de oude hoofdstad van Japan, Kyoto, te beëindigen. Een golf koude lucht uit Sibe rië had sinds zondagmorgen het kwik vijftien graden omlaag ge drukt. De Prinses liet zich door het ongunstige weer echter niet teneerslaan en wandelde glim lachend van haar wagen naar het achthoekige gebouw van cy- pressenhout, waar Kyoto het oudste houtsnijwerk, een beeld van de godin Kwannon uit de zesde eeuw, bewaart. Hierna be gaf zy zich naar het wereldbe roemde Katsoerapaleis, dat een tuin heeft met een ongeëvenaard uitzicht, dat echter door een gordijn van regen en mist aan het oog was onttrokken. Tegen het eind van de morgen was de Prinses langer dan een uur op bezoek van Konosoeke Matsoesjita, een „selfmade" man die de welvarendste elektrici teitsmaatschappij van het land beheerst. Hij woont in een voor stad van Osaka. Prinses Beatrix werd verwelkomd door Matsoes jita en vertegenwoordigers van de Nederlandse Philips-Maat- schappij, die met Matsoesjita ge lieerd is voor de vervaardiging van een grote verscheidenheid aan onderdelen. Na een informele lunch bij Matsoesjita's Maatschappij reed de Prinses met haar gevolg door de industriële voorsteden naar het vliegveld Itami van Osaka, waar een speciaal gecharterd tweemotorig vliegtuig van de Nippon Luchtvaartmaatschappij het gezelschap in twee uur naar Nagasaki in het zuiden bracht. ger dan tweehonderd jaren daar na was dit eilandje de enige toe gangspoort tot Japan voor de westelijke, beschaving. Met grote belangstelling be zichtigde Prinses Beatrix het terrein van de vroegere Neder landse factorij op Decima, dat in 1922 door de toenmalige Japanse regering als historisch plekje werd aangemerkt en sindsdien ten dele weer in zijn oorspronke lijke staat werd gereconstrueerd. Van Decima begaf het gezel schap zich naar „Huis no. 16", het oudste nog in Nagasaki be staande houten huis uit de pe riode waarin deze havenstad voor de buitenlandse handel werd opengesteld. Voor dit huis plaatselijke dracht PRINSES BEATRIX IN NAGASAKI Prinses Beatrix is maandag middag vanuit Osaka in Naga saki aangekomen. Op het vlieg veld Omoera van Nagasaki werd zij verwelkomd door de gouver neur van Nagasaki, Katsoenari Sato, de voorzitter van de wetge vende vergadering van de pre fectuur Nagasaki, Naozo Taoera, en door de burgemeester van de stad en mevr. Tsoetomoe Taga- wa. Verder was een dertigtal an dere hoge functionarissen van Nagasaki ter begroeting aanwe zig. stonden in Onder het spelen van het Ne- gestoken schoolkinderen opge- derlandse volkslied door twee stel-d, om de Prinses te begroe- fanfarekorpsen, gevormd door ten. Ais herinnering aan haar scholieren van Nagasaki en bezoek plantte de Prinses in de Omoera, daalde de Prinses, die tuin. enige rozenboompjes, die zij gekleed was in een lichtblauw VOOr deze gelegenheid uit Neder- deux-pièces en gele hoed, de land had meegebracht, vliegtuigtrap af, om even later jjet volgende bezoek gold het inde auto van de gouverneur de „oiover Huis", het huis waarin rit naar de stad te beginnen. On- de Britse koopman Thomas Blake danks het druilerige weer had Glover in de negentiende eeuw zich langs de route een menigte woonde. Glover hielp volgelingen van 20.000 schoolkinderen en van de keizer, die in Nagasaki ouderen opgesteld, die de hoge studeerden. Men zegt, dat de bezoekster met vlaggetjes harte- 10pera „Madame Butterfly" op dit lijk toezwaaiden. 'schilderachtige plekje is ont- In Nagasaki nam Prinses staan. Beatrix haar intrek in hotel j- >s Avonds werd de*Prinses in Yataro, van waaruit men een 'restaurant „Kagetsoe" door de prachtig uitzicht heeft op de gouverneur en burgemeester van stad en de baai waaraan deze ge- Nagasaki een maaltijd in Naga legen is. sakistijl aangeboden, welke werd Na ongeveer een uur gerust te opgeluisterd door dansen door hebben, verliet de Prinses het Geisja's, gekleed in costumes uit hotel weer om een bezoek te „Nederlandse" dagen van De- Volgens een bericht van Tass, heeft in een dorpje in de Sowjet- republiek Azerbeidzjan de land bouwer Tsjirali Moeslimov dezer dagen zijn 158ste verjaar dag gevierd. Hoewel hij niet veel tanden meer heeft en zijn ogen vrij slecht zijn, is hij nog goed ter been, aldus het persbureau ver der. Dagelijks helpt hij nog zijn kleinzonen bij hun werk. De krasse oude baas schrijft zijn hoge leeftijd niet alleen aan de samenstelling van zijn maal tijden toe, doch bovenal aan de zeer gezonde lucht in de berg achtige streek, waar hij woont. Meestal slaapt hij onder de blote hemel en naar zijn zeggen is hij nooit ziek geweest. Ferón in zijn door tijdige vcorzorg beslist niet al te onaan gename ballingschap in Spanje staat op de achtergrond van het initiatief van twee generaals en de marine in Argentinië om het heft in handen te nemen. Het is merkwaardig hoe nu nog, bijna acht jaar na zijn afzetting, de vroegere dictator voor 'een goed deel het politieke leven be heerst van zijn land dat zoveel onheil aan hem te wijten heeft. En waarheen hij terug wil, zoals hij laatstelijk nog stellig verklaar de in 'een Buiige krant van nogal nazistische reputatie. Waarbij hjj aanstipte dat zeker zeventig pro cent van de bevolking nog op zijn brengen aan Decima, liet kleine waaiervormige eilandje dat in 1636 op last van het Sjogoenaat door ophoging van een deel van de zeebodem dicht bij de kust van de baai werd gevormd en was bestemd voor het in isolatie houden van in Nagasaki wonen de Portugezen. Na de uitwijzing van de Portu gezen werd in 1641 een Neder lands handelshuis uit Hirado naar Decima verplaatst en lan- cima. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 34-jarige koopman D. B. die in december 1961 op de Oude Zijds Achterburgwal met een B.S.A.-geweer zes schoten loste in de richting van twee geünifor meerde agenten, wegens poging tot doodslag, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van het voorarrest. De rechtbank had de verdachte hier voor na een eis van vijf jaar met aftrek veroordeeld tot vier jaar met aftrek. De procureur-gene raal eiste veertien dagen geleden bevestiging van dit vonnis. De verdachte ging in hoger beroep omdat hij zich niett geheel toe rekenbaar achtte. Hij weet zijn optreden aan een overmatig ge bruik aan alcohol en marihuana. De rechtbank in Breda heeft, maandagmorgen acht verdachten in een botercomplot, die ruim 300 ton boter naar België hebben gesmokkeld in twee olietankwa gens veroordeeld. De leveranciers van de boter, M. F. uit 's-Gravenmoer en C W. Woensdag is in de buurt van Metz een massagraf met een 150-tal lijken van Russische mi litairen gevonden, die in de oor log door de Nazi's werden te rechtgesteld. Dit is door de po litie meegedeeld. Het graf werd ontdekt door arbeiders die bezig zijn met het aanleggen van een nieuwe ver keersweg. Extra vliegtuigen en patrouil leboten van ,de Amerikaanse kustwacht zijn naar het kustge bied van Florida gezonden om te voorkomen dat Cubaanse bal lingen van daar uit aanvallen tegen Cuba ondernemen. Men zoekt ook naar een boot met 17 ballingen aan boord, die gister nacht aan patrouillerende vlieg tuigen is ontsnapt. Het medische tijdschrift voor Zuid-Afrika meldt dat het per centage blanken in Zuid-Afrika steeds kleiner wordt. Als er niet door middel van immigratie een grote toevoer van blanken komt, zal dit percentage tegen 1980 tot 17,8% gedaald zijn. Zo volgens de laatste cijfers zijn er 3.667.000 blanken in Zuid-Afrika. De niet- blanke bevolking telt 12.773.000 zielen. uit Dongen, de organisator van het vervoer, J. G. uit 's-Hertogen- bosch, en de chauffeur A. van O. uit Vreeswijk, werden allen ver oordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf, waarvan 5 maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en twee jaar ontzegging van het recht zuivelhandelaar te zijn. Het voorarrest werd afge trokken. De éis tegen deze ver dachten was tien maanden ge vangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk. Tegen de chauffeur P. G. uit Hengelo was geëist een gevan genisstraf van vier maanden, waarvan twee maanden voor waardelijk. Zijn straf werd 200 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De chauffeur J. B. uit Dor drecht werd veroordeeld tot 75 boete en veertien dagen gevan genisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Tgen hem was de eis veertien dagen onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De land bouwer J. H. uit Teuge, op wiens erf de boter van vrachtauto's was overgeladen in de olietank wagens, werd veroordeeld tot 200 gulden boete. De eis tegen hem was: 250 boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De knecht van de landbouwer, B. S. eveneens uit Teuge, tegen wie wegens medeplichtigheid 100 boete en een maand voor waardelijk was geëist, werd ver oordeeld tot 75 boete. De Amsterdamse officier van justitie mr W. H. M. Wetzels heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de recht bank in de hoofdstad, die vorige week de 40-jarige metselaar G. W. van R. uit Amsterdam na een eis van anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering heeft vrijgesproken van de ten laste gelegde poging tot doodslag van zijn vrouw en zes kinderen. In augustus van het vorig jaar zou de in verminderde mate ontoerekenbaar verklaarde verdachte zijn gezin hebben wil len vergassen. Het was volgens de verdachte echter niet zijn be doeling geweest zijn vrouw en kinderen te doden. Hij wilde vol gens zijn zeggen sléchts iets op zienbarends doen om de aandacht op zijn financiële zorgen te ves tigen. Bij de rechtbank bestond twijfel over de vraag of de met selaar zich de mogelijkheid van 't intreden van de dood of zwaar lichamelijk letsel heeft gereali seerd toen hij de gaskranen in de keuken van zijn woning open zette. Deze twijfel werd nog ver sterkt doordat de verdachte van af zijn eerste verhoor heeft ver klaard dat hij van plan was zo nodig zelf de graskranen bijtijds dicht te draaien. Een nieuw Russisch diesel schip, dat de rivier de Dnjepr af. vaart, wordt genavigeerd door een elektronisch brein en be stuurd door een bemanning van automaten. Het draagt de toe passelijke naam Laboratorium, aldus meldt de Unesco. Het schip neemt op accurate wijze bochten, gaat zandplaten uit de weg, verkleint of vergroot op tijd zijn snelheid, berekent de diepte van de rivier enz. Dit wordt allemaal gedaan door een elektronisch brein aan boord, dat de signalen, die van een on telbaar aantal instrumenten worden «ontvangen, verwerkt en onmiddellijk met de goede „be velen" hierop reageert. Onzoekers, hydrologen en technici uit Kier gebruiken de Laboratorium voor een uitvoe rige bestudering van diverse sy stemen voor automatisering van de scheepvaart. Zij werken ook aan een elektrische loods, die werkt volgens een heel simpel principe. VERMISTE JONGEN IS VERDRONKEN De achtjarige Keesje Wallaard uit Den Haag is verdronken. De scholier werd vrijdag 29 maart om twaalf uur 's middags ver mist. Twee rechercheurs van de Haagse kinderpolitie hebben maandagmorgen bij het zoeken naar de jongen, in de Laakhaven het stoffelijk overschot gevonden tussen de havenkant van een in dustrieterrein en een aan die kade gemeerde logger. BRAND IN GARRELSWEER Een 80-jarige oude boerderij te Garrelsweer, bewoond door .de heer E. Posthumus is vrijdag nacht in vlammen opgegaan. Toen de heer Posthumus de brand ontdekte, sloegen de vlam men reeds van onder zijn ledi kant vandaan. Dit ledikant stond na de nabijheid van een broed machine die waarschijnlijk de oorzaak is geworden van de brand. De heer Posthumus zag nog kans zijn vrouw te waarschuwen .die met haar twee kinderen van resp. 5 jaar en 8 maanden in nachtkleding de vlucht moest nemen. Er kon vrijwel niets van de inboedel worden gered. Rond 1000 kuikens kwamen in de vlammen om. De inboedel was niet verzekerd, de boerderij wèl. De brandweer van de gemeente Loppersum kon niet dicht bij de brand komen, daar de toegangs weg vanklei onbegaanbaar was. De heef Posthumus ha,d op 4 maart in de boerderij een kui kenfokkerij gevestigd na een verblijf van 18 maanden in Argentinië. BROMFIETSER DOOR TREIN OVERREDEN De 45-jarige boomkweker Ph. Grootendorst uit Boskoop is na bij een onbewaakte overweg in de Otweg in de gemeente Alphen aan de Rijn gistermorgen onder een trein gekomen en gedood. De heer Grootendorst was op zijn bromfiets op weg naar zijn tuin, waartoe hij van de overweg in de Otweg langs de spoorlijn placht te gaan. 'Het ongeluk ge beurde om ongeveer tien minu ten voor negen met de personen trein, die uit de richting Gouda kwam en naar Alphen aan de Rijn reed. AUTO OVER DE KOP: VIER GEWONDEN In de nacht van zaterdag op zondag is een kleine personen auto op de Zuiderzeeweg nabij Amsterdam over de kop gesla gen. De vier inzittenden: een student, een kunstschilder en twee meisjes werden daarbij vrij ernstig gewond. De bestuurder, de 22-jarige student' P. B., reed volgens de TAXI UIT DE BOCHT: VIER GEWONDEN Drie kinderen en een volwas sene zijn zaterdag in Nijmegen vrij ernstig gewoncl, toen een taxi uit de bocht vloog. Het ongeval gebeurde op de Graafseweg. De taxichauffeur, afkomstig uit Grave, reed extra hard om een aanstaande moeder bijtijds naar het ziekenhuis te kunnen brengen. De wagen bot- Bte tegen 'n benzinepomp, waarbij een man bezig was zijn auto te wassen. Zijn drie dochtertjes ke ken toe. Allen werden vrij ern stig gewond. De aanstaande moeder is kort na liet ongeval bij buurtbewoners bevallen van een levenlooskind. ARBEIDERSWONING AFGEBRAND Aan de Noorderdwarsvaart in Drachten is in de nacht van zon dag op maandag een arbeiders woning tot de grond toe afge brand. Op een tv-toestel na kon van de inboedel van het huis vrij wel niets worden gered. De be woners, het bejaarde echtpaar De Haan met een inwonende zoon, waren afwezig toen de brand zondagavond tegen tien uur door voorbijgangers werd ontdekt. De brandweer slaagde erin een naastgelegen woning voor de vlammen te sparen. DIRECTRICE „DE LICHTENBERG" ONTSLAGEN De directrice van het Prot. Chr. ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort, zuster Chr. Bok, is door het bestuur van het ziekenhuis met verlof gezonden, hangende het haar per 1 sep tember aangezegde ontslag. Zij heeft haar kamers in het zieken huis moeten ontruimen. Zij is van het ontslag in beroep ge gaan bij het bestuur en heeft zich verzekerd van juridische bijstand. Het bestuur van het zieken huis is van mening, dat het per- soneelbeleid van de directrice verhindert ,dat het ziekenhuis over voldoende verpleegkrach ten beschikt. Momenteel staan een 20-tal bedden leeg. Het zie kenhuis heeft thans 350 bedden, welk aantal binnen enkele weken tot 400 en waarschijnlijk nog hand was. Bat laatste is waar schijnlijk nog waar ook. Het regiem van Perón met zijn verafgode Evita bracht inderdaad aan vele Argentijnen twee dingen die ze waardeerden: in de eerste plaats een staats hoofd die allure wist te geven aan het openbare leven en daar bij het feestelijke element en veel pracht en praal evenmin ver smaadde als heerlijke volkse de magogische redevoeringen. En in de tweede plaats ook ma teriële voordelen voor velen die die eerst nooit deelachtig waren geworden. Dat zijn feiten die men uit eigen ervaring kent. En de redenering dat die materiële voordelen alleen maar verwezen lijkt konden worden door een gi gantisch potverteren, waardoor het land aan de rand van een bankroet is gebracht, bleef voor de massa's een geleerde abstrac tie, waarover men op zijn hoogst heeft horen praten zonder te be grijpen. IIET VERKEERDE TIJDSTIP? De revolutie die Perón uit zijn land joeg, is wellicht te vroeg ge komen. Ze heeft de man aan kant gezet, maakt de mythe van volks weldoener die hij zichzelf schiep, onaangetast gelaten. Wellicht was het beter geweest als het bewind van Perón eerst zelf failliet was gegaan ook de glans van zijn per soon zou zijn verdwenen. Hoewel hij waarschijnlijk zou hebben aangetoond dat anderen de schuld hadden, wat er bij de massa's die hij wist te overtuigen ongetwij feld ingegaan zou zijn als koek. Nu is het echter zo dat de niet welvarende Argentijn merkt dat na het heengaan van Perón door- inflatie en armoede zijn lerens standaard aanzienlijk is gedaald. En hij ziet er de regeerders na Perón voor aan. Al eerder is tegen de verwach tingen in gebleken dat peronisti- sche groepen onder allerlei na men zich grote aanhang in het land hadden verworven. En door pressie op president Guido uit te oefenen heeft het leger onlangs het aftreden geforceerd van mi nister Martinez, die verkiezingen voorbereidde waarbij weer de peronisten aan bod gekomen zou den zijn. DICTATUUR TEGEN DICTATUUR Perón zelf werkt naar vermo gen mee. Hij zorgt voor berich ten dat zijn excommunicatie zou zijn opgeheven, hoewel veel daar over nog onduidelijk is. De be richten stammen voornamelijk van hemzelf en zelfs niet eens van de aartsbisschop van La Pla ta die als een koerier via Peróns huis in Spanje naar het Vaticaan trok. Maar de mededeling zal on getwijfeld bij vrome Argentijnen de balans nog meer naar Peróns voordeel laten doorslaan. Het leger kan niet aan de gang blijven verkiezingen onmogelijk te maken waarin de machtigste althans een zeer machtige groep van de bevolking niet kan stemmen op de mannen van zijn keuze. Het merkwaardige van de toe stand is dat er haast noodzakelijk een dictatuur van de militairen moet komen om een nieuwe dic tatuur van Perón te voorkomen. Min of meer als het minste van twee kwaden. Waarbij als over heersend kwaad komt dat het in zijn mogelijkheden rijke land de politieke rust niet krijgt om met kracht het herstel van de in peronistische tijd aangerichte schade te herstellen en in te lopen. (Nadruk verboden.) politie onder invloed van alcoho-vóór 1964 tot 500 zal worden uit- lische drank. Hij en de kunst schilder de 22-jarige F. J. kon den, na in het ziekenhuis behan deld te zijn, gewoon naar huis te. rug keren. De twee meisjes, de 22-jarige E. van D. uit Amster dam en de eveneens 22-jarige Duitse Brigitte B. liepen zware verwondingen op. Van de auto bleef nagenoeg niets over. gebreid. Het financiële tekort van „De Lichtenberg" bedraagt ongeveer 100.000, doch dit is, aldus werd van de zijde van het bestuur medegedeeld, een gevolg van een salarisverhoging voor het perso neel, welke nog niet in de ver- pleegprijs tot uitdrukking kon koren, wekelijkse notities; zO.oU worden gebracht. Het puik van zoete kelen: opera- WOENSDAG 10 APRIL ■HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Oehtendgymn.; 7.20 Soc. strijdl.; 7.23 Lichte ochtendkl.; (7.35 Van de voorpag., praatje;) 8.00 Nws. en soc. srijdl.; 8.1S Lichte gram.; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Kookpraatje; 9.15 Klas. gram. 9.35 Waterst.; 9.40 Moderne kamermuz.; 10.00 De natuur op huisbezoek, lez.; lO.Oo Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Smaken verschil len, amusementsprogr. (hem. van zaterdagavond jl.)12.00 Voor het platteland; 12.05 Lichte gram.; (12.30—12.33 Meded. t.b.v. land. en tuinb.;) 13.00 Nws.; 1315 Orgel en viool: Nederl. lich te muz.; 13.45 Gespr. portret; 14.00 Jeugdconc.: kamermuz.; 14.45 Volksliedjes en -dansen; 15.00 Wat ontbreekt er nog aan onze sociale wetgeving? toespr.; 15.10 Voor de jeugd; 17.00 Am sterdamse politiekapel; 17.30 Tentoonstellingsagenda; 17.35 Licht instrument, trio; 17.50 Re- geringsuitz.Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers; 18.00 Nws. en comment.; 18.20 Act.; 18.30 Tango-rumba ork. en zangsol.; 19.00 Faulus, de bos kabouter; 19.10 VARA-Varia en lichte gram.; 19.20 Is de Huma nistische werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid een huma nistisch verband?, toespr.; 19.30 Jazz-Rondo: religieuse neger- muz.; 20.00 Nws.; 20.05 Theater ork. en zangsol.; 20.40 Kaf AVE EVA door - OLAF J. DE IANDELL - 34) (Nadruk verboden.) Eva stapte zwijgend uit de wa gen. ,,'k Heb je toch zo keurig ge holpen, toen je geen raad wist met die cooktails," zeide Derk. Ze bleef zwijgen. „Wreed zijn de vrouwen," klaagde Derk tegen zichzelf. „Tenminste, dat denken zij. Maar ze denken ook, zonder uit zondering, dat ze origineel zijn, dat ze zichzelf zijn. En wat zijn die arme vrouwen anders dan slechts vrouwen, Derkje?" Het leek haar volslagen dronkemanstaal. De rpllen wa ren waarschijnlijk verwisseld. Ze stonden in de hal, en haar begeleider knipte het licht aan. Hij klopte zichzelf op de schou ders. „Moed, jongen!" Op een goeie dag, na héél veel desillusies, ontmoet je een vrouw met een hart. Een vrouw, die niét denkt, dat ze te mooi is voor een mannenmond, die niét overtuigd is van haar eigen on feilbaarheid, die niét haar eer tegen betaling achter glas ten toonstelt." Hij trok vlijtig zijn jas uit en hing die vol aandacht over een haakje, 't Zwijgen was voor Eva een dorre noodzaak geworden, want hij had het kennelijk niet tegen haar. „Op een heerlijke dag zul je een allerliefste vrouw ontmoe ten, die zichzelf gek genoeg vindt zonder al die fratsen." Zij had natuurlijk niet moeten luisteren: maar ze deed het nu eenmaal. En ze zou geen vrouw geweest zijn, als ze Derk niet onder 't oog had willen brengen, dat zij niet was, zoals hij de rest zag. Ze was gebiologeerd door zijn beledigende dunk, en stond voor hem stil. En Derk glimlachte, en maak- .te van deze gelegenheid met ver bazingwekkende natuurlijkheid gebruik. Hij greep haar polsen met één hand, en met de andere trok hij haar naar zich toe. „Voor mij geen druif te zuur en geen appel te zoet, Eva!" zei hij, en kuste haar. Weliswaar op haar wang, maar met een en thousiasmeKon hij dat heus menen? Tegenover haar?,... Eva keek verblind in een paar allerliefste toegenegen ogen en rukte zich los. Het eerste mo ment kon ze niets zeggen. Per slot kon ze toch geen minuut vergeten, waarvoor ze hier was; waar had Derk die beruchte nacht doorgebracht? Was er geen meisje in het spel? En hoe kon hij dan zo lichtzinnig spe len. - „Kom, ga naar boven, kind," drong Derk aan. „Je ziet heus wat pipsEn hij trok zijn wenk brauwen ol». Ze ging; niet tot iets anders dan slaafse gewilligheid in staat. Haar ogen brandden en haar hart pompte met zware slagen, en haar hakken waren veel te hoog, en haar japon wilde tel kens voor haar voeten een hoge re tree belemmeren Boven deed ze de deur op slot en viel op haar bed neer en jankte van het huilen. Waarom? waarom? Ze was zo nerveus. En ze was zo onervaren. En ze was zo al leen. En ze was zo degelijk. Ze kon die geheimzinnige nacht van Derk niet vergeten, met het bij behorende meisje. Hoe kwam ze eensklaps in die dronkemans- droom? Maar dat andere meisje en Derk's gedragdat stak haar het meest. En dat ze er niets van wist. En telkens hield ze de adem in om te luisteren. Want ze achtte Derk niets te goed om de toe gang te forceren en haar al of niet in eer en deugd te komen troosten. Na een nacht van wilde en schokkende dromen ontwaakte Eva om een uur of negen. Er klepte in de nabije verte 'n kerk klok en tegen de ruiten ritselde een fijn motregentje. Zij voelde zich afgemat en lamgeslagen. Zorgen, herinneringen en erva ringen, dreigden haar met el kaar levend te begraven. Wat viel er veel na te denken! Het werd tijd, dat zij harerzijds enige richtlijnen voor haar ge drag vaststelde, zowel tegenover Derir als tegenover de buiten wereld. Vooral echter haar privé-hou- ding tegenover de verloofde eis te nogal overleg. Ze wenste niet het onderspit te delven voor zijn onberekenbaarheid. Op haar rug liggend (in een prachtige py- ama, die ze van Sally had ge leend), ging ze nauwkeurig alles na; zowel de indruk, die ze op Derk, als op de buitenwereld ge maakt moest hebben. Het resutaat leek haar bedroe vend. Derk had haar voor honderd procent gezien zoals ze waseen knullig zenuwpeesje zonder zelf vertrouwen. Ook op de ouders kon ze geen geestrijke indruk gemaakt hebben: ze presteerde in hun nabijheid weinig meer dan knikken, eten en glimlachen. Geestige conversatie, pianospel of fijne tact bij tere situaties waren ten enenmale uitgebleven. En wat moesten de fuifnum mers van haar denken! Nuffig zitten vruchtensap slur pen, en rare gelegenheden be zocht hebben, en tenslotte de gastvrouw oP onnavolgbaar or dinaire wijze platschelden, en dronken weggedragen worden! (Wordt vervolgd.) muz. met comment.; 21.35 Inter views en jazzmuz.; 22.05 Viool en piano: Klas. en moderne muz.; 22.30 Nws.; 22.40 Jazzmuz.; 23.15 Weerklank: muz.-revue; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM 'II: 7.00 Nws. en SOS-ber.; 7.10 Dagopening; 7.20 Klas. gram.; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws.; 8.15 Weense dansen; 8.30 Lichte gram.; 8.45 Lichte gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Koorzang; 10.15 Morgendienst; 10.45 Vocaal ensemble, koper- kwartet en orgel: Geestel. liede ren; 11.15 De jeugd op eigen wie ken, hoorsp. (13. Herhal. van donderdag 4 april jl.)11.50 Lich te gram.; 12.15 Marsmuz.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Licht en instrument, kwartet; 12.53 Gram., event, act.; 13.00 Nws.; 13.15 Licht ensemble; 13.45 Klas. gram.; 14.20 Klas. gram.; 14.50 Wie luistert mee?, lessen in het muziekbeluisteren; 15.20 Pianorec.: Moderne en oude muz.; 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Oude muz.; 17.40 Beurs- ber.; 17.45 Klas. gram.; 18.05 Vo caal ensemble; geestel. liederen; 18.30 Het spectrum, lez.; 18.45 Nieuwe gram.; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Meded. of gr.; 19.15 Leger des Heilskwartier; 19.30 Radiokrant; 19.50 Klas. gr.; 20.00 Passiestond; 21.00 Strijk kwintet: Klas. muz.; 21.40 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. (14); 22.10 Geestel. liederen; 22.30 Nws.; 22.40 Avondoverd.; 22.55 Lichte gram.; 23.30 Nacht- muz.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.)12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; .12.30 Weer- ber.; 12.35 Lichte muz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws. en weer- ber.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Komische opera - muz.; 15.00 Lichte muz.; 15.30 Symfon. muz.; 16.00 Nws.;1 16.03 Beursber.; 16.09 Engelse les; 16.24 Koorzang; 17.00 Nws.; 17.15 Kamermuz.; 17.40 Symf. muz.; 18.00 Nws.; 18.03 Lichte muz.; 18.10 Uitz. van filosofie en leken- moraal; 18.30 Voor de sold.; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws. en weerber.; 19.40 Kamermuz.; 19.45 Gevar. muz. voor de jeugd; 20.00 Weens progr.; 22.00 Nws.; 22.15 Folklorefestival 1962 in Grieken land; 22.35 De zeven kunsten; 23.00 Nws.; 23.05 Lichte muz.; 23.55 Nws.; 24.00—0.45 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's NED. TV: 17.00 Voor de kind.; 17.3517.45 Jeugdjourn.; 19.30 Alles draait om moeder; 20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 Memo; 20.30 Zoek de zin op, in- telligentiespel; 21.05 De Oosten rijkse pleegkind., schakelprogr. tussen Wenen en Bussum; 22.15 De keizer en de nachtegaal, pan tomime op muz.; 22.30 Ecce Homo, het Lijden des Heeren zo als dat tot ons spreekt uit schil derijen en liederen uit 15.00; 22.4022.45 Journ. jjpwi'tOlii iwap»1 VLAAMS BELG. TV: 17.00— 18.00 Voor de jeugd; 19.00 Rip- cord: De waaghals, TV-feuillet. 19.25 Automobilistenkroniek; 19.55 De Weerman; 20.00 Nws.; 20.20 Schipper naast Mathilde, TV-feuilleton; 21.00 Mensen en beelden; 21.45 Die sieben Worte Christi, Passie-oratorium; 22.15 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5