PROVINCIAAL NIEUWS UIT HET VUISTIE Binnenlands nieuws Verzoek Landbouwschap om toeslag op industriemelk afgewezen IS ER KRUIOGEWASSEN TEGEN REUMATIEK? Auto onder de Holland- Scandinavië-Express Eric de Noorman - Het raadsel Egil Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 9 april 1963 AXEL Gevonden voorwerpen Aan het bureau van de Rijks politie zijn aangegeven de vol gende gevonden voorwerpen, wel ke terug te bekomen zijn bij <de daarachter vermelde adressen: Kentekenplaat HX .92-32, Wil- helminastr. 1; plastic zak, inhoud zuurkool, Kanaalkade K 11; kin- der portemonnade, ©ploequestr. 31 (beneden); rood kinderwantje, Margrietstr. 2; blauwe kinder overall, Kapeilestr. M 42.; bruin- lederen bromfietswant, Kanaal kade K 15; damesportemonnaie met inh., Sassing P 62; linker handschoen (glacé)., Nieuwendijk 5; zwarte portemonnaie met inh., Nieuwendijk 26.; geruite wollen shawl, Oranjestr. 1; voetbal, Ire- nestr. 3; armbandje (kraaltjes met slot), Magrette N 59; stoffen dameehandschoen (rechter-lang) en nylon dameshandschoen (ci'ê- jne-'lmker), Beatrixstr. 26; alpi nomuts, Spui n 96; doublé hals ketting, Hospitaalstr: 22; kinder- bril, Walstr. 80: paar kinder schoentjes, Bylocquestr. 21 (bo ven) en een dozijn zakdoeken, Oosters'tr. 6. Verder zijn aan het bureau der Rijkspolitie terug te bekomen: Paar grijze gebreide handschoe nen, grijze want, groene want, geblokte shawl, speelgoedgeweer, dameshandschoen (crême-glacé), mentingspenning hondsdolheid no. 176430 en wollen shawl. BRESKENS Uitvoering' Turnvereniging „O. O.". De Turnvereniging „D. I.O" heeft in zaal „Casino" haar jaar lijkse uitvoering gegeven welke zeer druk bezocht was De heer C, v. d. Kreeke, voor zitter der vereniging, opende deze avond en kon een groot aan tal aanwezigen verwelkomen. Hierna volgde het programma dat -door de jongens en meisjes werd verzorgd. Alle oefeningen (verden keurig uitgevoerd. Aan liet slot van de avond dankte de heer v. d. Kneéfce voor het gulle applaus en de jongens en meis jes vooj- hun medewerking'. De voorzitter sprak tevens zijn waardering uit over het werk dat de leidsters zich hebben ge troost, en wilde die dank tot uiting brengen door het aanbie den van een bloemenhulde. Mevr. C. van Haneghemv, <1. Velde moest wegens overdrukke werkzaamheden, haar werk na 10 jaar beëindigen. De 12-jarige Carla v. d. Kreetoe, bood haar namens bestuur en leerlingen als aandenken een uurwerk aan. daarmede tot uitdrukking bren gend hoe het hen allen spijt dat mevr. Van Haneghemv. cl. Velde liet besluit heeft genomen haar leidsterscïiap van „D. LO." te beëindigen, SLUIS Gemeenteraad bracht werk bezoek aan Heiile De gemeenteraad van Sluis bracht een bezoek aan een ver gadering van de wijkraad Heiile. Tijdens'dit jaarlijks terugkerend weskbezoek werd aandacht be steed aan de problemen waar- mee dorpsgemeenschap te lïedle de laatste jaren te maken heeft. De verbetering van de uit gangswegen is in hoge mate af hankelijk van hel tempo waar mee de herverkaveling vordert. Deze winter is in t-icille enige keren ernstig van gedachten ge wisseld over een herverkaveling bij overeenkomst. Gfraag hadden de bewoners ook een officiële doorlaatpost van de weg naar Middelburg in Vlaanderen. Hier over zai echter in Benelux-ver- band gesproken moeien worden. De straatverlichting dient ver beterd te worden. Aan liet eind van de vergade ring bracht de heer A. yan Hoo- rieke, voorzitter van de wijkraad, Doden en gewonden door instorting van een bioseoopbalkon In Balaguer in Noord-Spanje, een stadje met 10.000 inwoners, is zondagavond een gedeelte van het balkon van een bioscoop neergestort en terecht gekomen op de mensen die op de stalles plaatsen zaten. Vier personen kwamen om het leven en ongeveer twintig wer den zwaar gewond. Een dertig mensen zouden lichte verwon dingen hebben opgelopen. Er bevonden zich ongeveer vijfhonderd mensen in het oude gebouw waar „King Solomons Mines'' werd vertoond. De bio scoop is een der weinige ge legenheden waar men op zondag verstrooiing kan vinden- Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan de verrotte staat van de balken waarop het balkon rustte. Ce eerste vier rijen be gaven het, de rest bleef hangen. Mond- en klauwzeer in Brummen breidt zich uit Op het bedrijf van de heer J. Wijnen aan de Arnhemsestraat in Brummen is mond- en klauw zeer geconstateerd. 51 dieren moesten worden afgemaakt. Het reeds van kracht zijnde ver- voersverbod voor varkens en herkauwers in de omgeving van Brummen is met vijftien dagen verlengd. Dit brengt grote moei lijkheden met zich, daar het op stal staande vee niet naar- de ■weide gebracht kan worden. De aflevering van vette varkens on dervindt eveneens ernstige stag natie. dank voor de belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur van Sluis. Literaire tafelstonden. Onder grote belangstelling van Nederlandse en Belgische autori teiten sprak mr dr. A. J. J. M. Mes, lid van het College van G. S., een openingswoord voor een expositie van letterkundige wei-ken van jonge Vlaamse auteurs. Mr. Mes ging hierbij uitvoerig in op de culturele ban den, die er door de eeuwen heen bestaan. En zijn grote bloeitijd tussen Vlaanderen en Zeeland heeft Vlaanderen zijn stempel gedrukt op tal van facetten In de Zeeuwse samenleving. De econo mische samenwerking is één van de pijlers waarop de Benelux- overeerikomst berust, maar daar bij mag niet uit het oog worden verloren dat deze alleen pas dan in al zijn duidelijkheid zal spre ken, als hij geschraagd wordt door een bezielende gedachte die zijn grondslag heeft in de cultu rele banden tussen twee volke ren. Vóór de aanvang van de rede van mr. Mes sprak burgemeester P. F. van Hootegem een begroe tingswoord, waarbij hij zeide ver heugd te zijn dat de gemeente Sluis als gastvrouw bij deze ge beurtenis mocht optreden. In de raadhuiskelder sprak de heer G. Etiënne naméns de Lit teraire Tafelstonden. Dit is, al dus de heer Etiënne, een vereni ging die een kans wil geven aan jonge en energieke Vlaamse auteurs, die nog weinig bekend heid in het Nederlandse taalge bied hebben. Op deze wijze heeft men een direct contact tussen auteur en lezend publiek. De expositie bevat tal van handschriften en uitgaven van auteurs, die aangesloten zijn bij de Tafelsitonden. Ter illustraties zijn een aantal schilderijen opgehangen van Vlaamse en Nederlandse beelden de kunstenaars. Benoeming badmeester. De heer P. J. Fraanje alhier werd door het bestuur van de zwemvereniging „Het Vrije" aan gesteld tot badmeester voor het seizoen 1SS3. Als de weersomstandigheden het toelaten, zal de bestaande badinrichting aan het kanaal naar Brugge op 13 mei voor het publiek worden geopend. Opbrengst kollekte Rheuniat'onUs. De huis-aan-huis-kollektie ten bate ran het Rheumafonds heeft alhier 166,40 opgebracht. IJZENDIJKE Internationale zeehengel- wedstrijd. Onder begunstiging van goed weer had de jaarlijkse interna tionale zeehengelwedstrijd plaats aan de oevers van de Schelde. 687 sportvissers uit alle delen van Nederland en ook zeer velen uit België en Luxemburg waren naar IJzendijke gekomen om in een zeer sportieve strijd elkan der te bekampen. Er werd veel ondermaatse vis gevangen, welke wel punten verwierven, doch moesten worden teruggegooid. Na afloop had in het ge meentehuis de officiële ont vangst van de deelneemsters en deelnemers plaats. Burgemeester Ficq verwel komde de gasten en noemde de vissers een sportief en joviaal volk, waarmee hij gaarne eens een dagje in hun midden ver keerde. Vooral verheugde hem het buitenlands contact met el kaar. Het comité feliciteerde hij met dit fraaie succes. Met de wens uit te spreken dat allen volgend jaar weer aanwezig zouden zijn, werd een heildronk uitgebracht. Hierna reikte de voorzitter, de heer J. Wijffels, aan alle vereni gingen een herinneringstegel uit. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer J. de Vlieg- her namens alle Belgische deel nemers. Dokter R. Macquet, als federaal voorzitter van de Bel gische sportvissersbond, en de heer J. de Waal uit Kloosterzande zwaaiden het comité lof toe voor de goede organisatie van dit con. cours. Hij bracht tevens dank aan het gemeentebestuur, die de vissers steeds zulk een goedé ontvangst bereidde. De eerste 15 prijzen werden als volgt toegekend: le pr. (een koelkast) Jac. Faas te Groede met 365 pnt.; 2e pr. Mevr. J. dc Buck uit Knocke 340 pnt; 3. A. Werrebroek te Nieuw- poort 255 pnt; 4 A. Vereist te Wierts 215 pnt; 5. D. de Waal te Vlissingen 215 pnt; 6. J. Varin te IJzendijke 205 pnti; 7. P. de Waal Sr. te Terneuzen 205 pnt; 8. W. Loof te Sluiskil 195 pnt.; 9. Tr. Roorick te Knocke 195 pnt; 10. L. Uielaat te Hoofdplaat 195 pnt; 11. P. Geelhoed te Zaamslag 180 pnt; 12. H_ Pollier te Eekloo 180 pnt; 13. P. Wul- lems te Sluiskil 165 pnt.; 14. .T. Hasser te Heijst 165 pnt.; 15. J. A. Roose te Axel 160 pnt. Er waren 140 prijswinnaars. De beker voor de eerste dame was voor mevr. De Buck uit Knocke. GELUKWENSEN VAN GEHUWDE BABIES Een 72-jarige arts. K. Zandber gen, in Capelie aan de IJssel, die het feit herdacht, dat hij zich veertig jaar geleden in deze plaats vestigde, ontving bij het begin van zijn huldiging cadeaus en felicitaties o.a. van de twee eerste babies die hij veertig jaar geleden ter wereld had geholpen. De grootste verrassing was wel, toen beide babies, de nu veertig jarige heer J. Schouten en de eveneens veertigjarige mevr. G. F. SchoutenHoogendijk, die resp. op 29 april en 3 mei 1923 werden geboren, vertelden, dat zij met elkaar in het huwelijk zijn getreden. WIELRIJDER VERONGELUKT Zondagavond is de 72-jarige' wielrijder J. B. Hogt uit Enschede op de weg tussen Enschede en Oldenzaal verongelukt. Toen hij vanaf het fietspad linksaf wilde slaan om zijn wo ning aan de overzijde van de weg te bereiken, werd hij gegre pen door een hem tegemoetko mende auto bestuurd, door de 25- jarige J. M. R. De auto reed na de aanrijding tegen een boom cn vloog in brand. De wielrijder werd zó zwaar gewond, dat hij ter plaatse over leed. Een gevulde jerrycan, die voor in de auto lag, scheurde bij de botsing en de wegstromende ben zine raakte in brand. De bestuur der van de auto werd licht ge wond. INCIDENT IN RECHTSZAAL In de rechtszaal in Breda heeft zich maandagmorgen een inci dent voorgedaan, toen de zeven tienjarige Tilburger *J. S. tegen wie wegens diefstallen en inbra ken, waarbij eenmaal een brand kast was gekraakt, achttien maan den gevangenisstraf was geëist, uit de zaal werd geleid. Toen hij zijn familie op de 'tribune zag zitten, ontstak hij is woede over de naar zijn mening veel te zwa re eis. „Als ik die straf krijg, schiet ik ze met een stengun ach ter die tafel allemaal kapot", riep hij dreigend uit. Een wachtmees ter van de parketwacht wilde hem tot bedaren brengen, maar de jongen begon zich hevig te ver zetten, Er moest een tweede wachtmeester aan te pas komen om de verdachte uit de rechts zaal te krijgen. WEG..... WEG In de Achterstraat te Lekker- kerk, het oudste gedeelte van dit op een kunstmatige terp gebouw de stadje, is een gat gevallen. Gemeentewerklieden kiepten er een wagenlading zand in, die ver- S3 -XL-b- Bespreking tussen Landbouwschap en minister Marijnen Minister Marijnen heeft het verzoek van het Landbouw schap, de toeslag op industrie- melk op korte termijn met 0,50 per honderd kg te verhogen, af gewezen. Hij heeft dit vorige week in zijn maandelijkse be spreking met het Landbouw schap meegedeeld. De minister wil wol zijn in de vorige maandelijkse bespreking gedane toezegging gestand doen, dat hij over een verhoging van die toeslag zal beslissen op het tijdstip waarop alle gegevens over de opbrengst van de in dustriemelk in 1961/1962 exact bekend zijn. Het Landbouwschap achtte, gezien de moeilijkheden op vele veehouderijbedrijven, uitstel tot dat tijdstip niet ver antwoord, maar de minister kon een eventuele verhoging van SATELLIET ECHO 1 WEER ZICHTBAAR De Amerikaanse ballonsatelliet Echo X zal de komende dagen des avonds weer te zien zijn. De sa telliet is zichtbaar aan de zuide lijke hemel en vertoont zich als een heldere ster, die van west naar oost gaat. Dc satelliet be vindt zich op een hoogte van on geveer 1500 kilometer. De kunst- maandienst van de Utrechtse sterrenwacht verstrekte de vol gende data en bijbehorende tijd, dat de satelliet zichtbaar wordt: 9 april 21.35 uur, 10 april 20.35 uur en 11 april 21.35 uur. dween of er een bodemloze put was. Metingen geven aan, dat de „put", die aan een onderaards ge welf doet denken, minstens acht meter diep moet zijn. Men ver moedt dat hier sprake is van de overblijfselen van een vroegere sluis of een verbinding van de Lek naar de Boezemen. Oudheidkundigen uit Amers foort komen de zaak onderzoe ken. (Adv.) Ja, Togal. En niet legen reumatiek-alleén. Ook griep en spit en zenuwpijnen verdwijnen snel, afdoend en veilig. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. deze toeslag niet aanvaarden als een koudetoeslag of prijscom pensatie. De minister zegde toe, de sui kerprijs zo spoedig mogelijk te zullen vaststellen en er daarbij rekening mee te zullen houden, dat de suikerbietenproduktie aanzienlijk geringer is dan in vroegere jaren, terwijl de vaste kosten der fabrieken gelijk blij ven. Afgesproken werd, dat het overleg op het niveau van des kundigen zal worden voortgezet over de vraag, of kan worden ge komen tot een verruiming van de mogelijkheid van enting van varkens tegen mond- en klauw zeer. Het bleek dat de Nederlandse delegatie bij de jongste E. E. G.- reglementen voor de verede- lingsprodukten een aantal pun ten heeft behandeld overeen komstig hetgeen van Landbouw schapszijde de laatste weken naar voren is gebracht. Bestuurder van grintauto werd gewond Op een overweg in de Vlieg- veldweg tussen Hengelo en Ol denzaal is maandag om kwart over tien een auto tegen de Hol- land-Scandinavië-Express opgei- reden. De auto raakte bekneld onder de locomotief van de trein. De bestuurder van de wagen werd gewond. Het ongeluk gebeurde met een grintauto van het overslagbedrijf Van Tol in Almelo. De chauf feur, de heer A. J. Kers, is met een shock naar 't Rooms-Katho- lieke ziekenhuis in Hengelo ge bracht. De overweg werd met auto matische knipperlichten bevei ligd. Deze installatie werkte vol gens de Spoorwegen normaal. Bij de botsing zijn de baan en de Duitse locomotief van de Holland-Scandinavië-Express be schadigd. De locomotief zou naar Oldenzaal worden gesleept en daar door een andere worden vervangen. Lijk van onbekende man in Binnen-IJ gevonden Voor de derde keer in vier da gen tijcis heeft ls rijkspolitie te water uit het Binnen-IJ te Am sterdam een lijk opgehaald. Even als het stoffelijk overschot van. een vrijdag opgehaalde man van tussen de 40 en 50 jaar, heeft men ook het stoffelijk overschot van een maandagochtend opgehaalde man van ongeveer dezelfde leef tijd niet kunnen identificeren. Het levenloze lichaam werd door de politie aangetroffen bij het Amsterdamse havenbedrijf aan de Surinamekade. Omdat er over enkel spoor moet worden gereden, onder vindt het binnenlandse treinver keer tussen Hengelo en Olden zaal enige vertraging. De Holland-Scandinavle-Ex- press arriveerde met een ver traging an 36 minuten in Olden zaal. China vraagt om buitengewone veiligheids maatregelen voor bezoek van Chinees staatshoofd aan Djakarta De Ciiincse volksrepubliek heeft Indonesië gevraagd, bui tengewone veiligheidsmaatrege len te treffen in verband met het aanstaande bezoek aan Djakarta van het Chinese staatshoofd-, Lioe Tsjao-Tsji. Dit heeft de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr Soebandrio, gisteren bekendgemaakt. Lioe komt donderdag in Dja karta aan voor 'n officieel bezoek van acht dagen op uitnodiging van president Soekarno. Hij wordt vergezeld door Maar schalk Tsjen Ji, de Chinese vice- premier en minister van buiten landse zaken. Woordvoerders van de Indonesische regering hebben evenwel geweigerd te be vestigen, dat Lioe en Maar schalk Tsjen donderdag arrive ren, hoewel dit eerder officieel is bekendgemaakt. In kringen die nauwe betrekkingen onder houden met de Indonesische re gering is gezegd, dat de datum van aankomst reeds tweemaal om veiligheidsredenen is gewij zigd. Volgens dr Soebandrio heeft Peking verzocht om „speciale aandacht" voor de veiligheid ..omdat verondersteld wordt, dat tijdens iiet bezoek de ondermij nende activiteit verscherpt wordi KLEINE TRIOMFTOCHT VAN EEN PAARD Een plaatje met gevoel uit Kopenhagen. Dr Soebandrio: GEEN COMMUNISTEN IN INDONESISCH KABINET De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soe bandrio heeft op een bijeenkomst van studenten gezegd, dat Indo nesië gaen communistische staat zal worden, „zoals door zekere buitenlandse kringen wordt be weerd". Minister van Defensie Nasoe- tion zei op de bijeenkomst dat een coalitieregering in Indone sië een droom is die niet kan worden verwezenlijkt. Waar nemers menen, dat Nasoetion hiermee doelde op geruchten over de mogelijkheid, dat com munisten zitting zouden krijgen in een nieuw kabinet. In het huidige Indonesische zakenkabinet hebben geen uit gesproken communisten zitting. De communistische partij zou er bij president Soekarno op heb ben aangedrongen portefeuilles in het kabinet te krijgen. "io5v.*n„ 66. Terwijl Wuffa in de rol van Egil met een zéér benauw de Ulfa en een troep krijgers ter bewaking" op weg js naar de landingsplaats van de Noorse vloot zijn Eric, Svein, Leif Olavson en een aantal krijgers het moeras binnengedrongen en volgen nu het smalle pad, dat naar het binnen land voert Nadat de verdwijning van Wuf fa ontdekt werd, zijn de Noren meteen aan land gegaan om de omgeving te doorzoekenAan gezien dat niets opgeleverd heeft, volgen ze nu op goed geluk de smalle glibberige weg door het eindeloze moeras, zonder twijfel zal die wel érgens uitkomen Tegen de morgen horen ze het doffe gestamp van hoeven en een kleine ruiterschare verschijnt van tussen het geboomteEric slaakt een kreet van vreugde, als één der krijgers afstapt en met Egil naar voren komtOp enige afstand volgt schuchter Ulfa, hetgeen Leif Olavson een woest gegrom ontlokt „Vader!" roept Wuffa als een volleerd toneelspeler, „daar ben ik weerEn terwijl daar in het moeras een hartelijke begroeting plaats vindt, staan Egil en Ean op datzelfde moment aan de rand van het moeras „We zijn er," zegt de boogschut ter, wijzende op de paar armoe dige hutten, aan de kust Maar Egil heeft er geen oog voorHet zijn de rookpluimen, die op grote afstand zjjn aan dacht trekkende rookpluimen van Eric's kampplaats Een lekkere gewoonte KAAS Kent u Leidse, Friese, Hervese, Kanter kaas? Wees niet een kennig: houd van méér 'kazen!

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2