Wederom gevechten in de vlakte van de Kruiken Nog geen oplossing voor stakende Spaanse arbeiders Regering had sterke stijging groenteprijzen kunnen en moeten voorkomen Gevechten tussen negers en blanken in de staat Alabama Leden van geheime Poqo-organisatie gearresteerd WEERBERICHT HOOGWATER 70N- en MAANSTANDEN HET WEER Verkiezingen in Canada in het teken van defensie en rasseneenheid De toestand in Laos WITTE KRUIS ^ekte WITTE KRUIS Onderhoud van mijnindustrieraad en minister De Pous verschoven 4 middelen versterken eikaars werking Flonkering bij abonnement! Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van 3e Sande Redactie, adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal: per maand f2,oer week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 9 APRIL 1963 .19e Jaargang Nr 5883 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties): 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 unr. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «nr. Terwijl in Parijs een conferen tie van de ZOAVO, de Zuidoost- aziatische-verdragsorganisatie aan de -orde is, werd maandag uit de Latotiaanse hoofdstad Yientia. ne gemeld, dat in de Vlakte dei- Kruiken hevige gevechten gaan de zijn. De neutralisten zijn daar slaags geraakt met hun vroegere bondgenoten, de communistisch gezinde Pathet Laobeweging. Sedert vorig jaar het akkoord van Genève een einde maakte aan vechtpartijen van rechtse strijd krachten met neutralistisehe en pro-communistische groeperin gen zijn de verhoudingen tussen beide laatsten steeds slechter ge worden. Het kwam tot een crisis toen in februari de rechterhand van de neutralistisehe bevelheb ber werd vermoord. Kort na de moord op minister Pholsena, -die werd beschouwd als leider van afvallige neutralisten, werd de toestand explosief. Het schijnt er thans in de Vlak te der Kruiken voor de neutralis ten, onder leiding van generaal Kong Lae, slecht uit te zien. Zij zijn door hun linkse landgenoten reeds uit de belangrijke stad Xieng Khoeang verdreven en ge neraal Kong heeft een dringende oproep tot Vientiane gericht om snel versterkingen te sturen naar het vliegveld in de Vlakte en naar de aldaar gelegen stad Khang Khay. Westerse militaire kringen ge loven, dat generaal Kong over on geveer 5000 man beschikt terwijl de Pathet Lao er wellicht 10.000 heeft. De pro-communistische be- De politie in Johannesburg-fonder meer hebben ingehouden dat de Poqo in Zuid-Afrika tot gewelddadige acties moest over gaan. Men gelooft dat de Poqo een ondergrondse vertakking is van het Panafrikaanse congres, dat in Zuid-Afrika verboden is. Volgens de ..Sunday Express" waren meer dan 500 arrestaties verricht en zouden hierdoor de acties van de Poqo zijn voorko men. heeft zondagavond meegedeeld dat meer dan zeventig Afrikanen waren gearresteerd die ervan worden verdacht lid te zijn van de geheime organisatie „Poqo". De meeste arrestanten zijn lei ders van de organisatie, zo werd verklaard. Eerder was voor de in Johan nesburg verschijnende „Sunday Express" gemeld dat de politie in geheel Zuid-Afrika sedert vrijdagavond in staat van pa raatheid was omdat voor ter roristische aanslagen van de Poqo-organisatie werd gevreesd. De Britse autoriteiten in Mase- roe, dé hoofdstad van Basoeto- iand donderdag bij een overval op de kantoren van het Pan- Afrikaanse congres documenten gevonden waarin instructies wa ren vervat voor leiders van de Poqo. Deze instructies zouden BIDAULT NAAR BRAZILIË VERTROKKEN De Franse oud-premier Bi- dault, leider van de Franse ille gale verzetsraad, is gisteren in gezelschap van zijn secretaris Ribeaud per vliegtuig naar Brazilië vertrokken. Na moord op vier mensen HIJ GAF ZIJN REVOLVER AAN DE POLITIE Een man naar wie de politie zocht in verband met een eerder op de dag gepleegde moord op vier mensen, is rustig een Rooms-Katholieke kerk in New Rochelle binnengelopen en heeft zijn revolver aan een priester overhandigd. Kort daarop ver scheen de politie en nam de man de 30-jarige Chuck Handon, in hechtenis. De priester heeft verklaard, dat Handon, nadat hij zijn re volver afgegeven had, kalm op een bidstoel plaats nam waar hij de komst van de politie af wachtte. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrij zacht Veranderlijke bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk op een aan tal plaatsen mist. Zwakke tot matige wind, overwegend zuid oostelijk. Aanhoudend vrij zacht weer. DINSDAG Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 9 APRIL v.m. 2.12 2.47 3.27 3.37 n.m. 2.33 3.0S 3.48 3.58 WOENSDAG 10 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.42 3.03 Ter-neuzen 3.17 3.38 Hansweert 3.57 4.18 Walsoorden 4.07 4.28 ZON MAAN op ondeT OD onder April 9 5.59 19.26 19.51 6.39 10 5.57 19.27 20.57 6.58 12 5.52 19.31 23.07 7.41 11 5.55 19.29 22.02 7.18 weging zou nog versterkt zijn door overgelopen neutralisten. Op de bijeenkomst van de ZOAVO-ministers in Parijs ver klaarden de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland en van de Verenigde Staten gis teren, dat. liet Westen zijn belo; ten in Laos was nagekomcr doch dat de communisten de tos stand daar ondermijnen. De Britse minister, lord Home. zei: „Wij dienen dit ernstig op te vatten". Hij deed een feile aanval op „de communisten", die hij er van beschuldigde voor hun ex pansiedoeleinden niet door een bondgenootschap beschermde lan den uit te zoeken. Het bestaan van de ZOAVO heeft de commu nistische machten gedwongen het Geneefse akkoord inzake te on dertekenen en de landen van deze organisatie zullen de voorwaar den ervan naleven, zo zei de mi nister, die voorts opmerkte: „Wij vinden echter niet dat de andere zijde dit ook gedaan heeft, in het bijzonder wat betreft de eis dat alle buitenlandse militaire groe pen moesten worden teruggetrok ken'. In Washington verklaarde het ministerie van Buitenlandse Za ken maandag dat er aanwijzingen waren dat de communistische Vietminh vanuit Noord-Vietnam de eveneens communistische Pathet Lao thans met troepen steunt. De Amerikaanse woord voerder zei, dat het ministerie aan de uit vertegenwoordigers van drie landen bestaande inter nationale controlecommissie voor Laos had gevraagd onmid dellijk, maatregelen te nemen om tot een einde aan de gevechten te komen DE PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere pla gende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. Op een desbetreffende vraag zei de woordvoerder, dat de Ver enigde Staten steeds geweten hebben dat'ds Vietminh zicli niet uit Laos had teruggetrokken na dat vorig jaar de akkoorden van Genève inzake een bestand van kracht waren geworden. De Ver enigde Staten koesterden echter geen plannen hun militaire advi seurs weer naar Laos te sturen, zo zei hij. Volgens het Russische persbu reau Tass hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië en de Sowjet- Unie als voorzitters van de Ge neefse conferentie inzake Laos een beroep op beide partijen in dit land gedaan de vrede te be waren en alles na te laten wat de akkoorden van Genève in gevaar zou kunnen brengen. Voorts had de premier van Laos, prins Soevanna Poema, een on derhoud met de Britse en de Rus sische ambassadeurs in Vientia ne. Hij ontving later de voorzit ter van de internationale contro le-commissie, Avtar Singh, die hij verzocht delegaties naar de Vlak- te der Kruiken te sturen. Singh noemde de toestand' daar ernstig. De Voorlichtingsdienst van de Limburgse Staatsmijnen heeft maandagmiddag desgevraagd meegedeeld dat de toestand in het conflict rondom de 300 sta kende Spaanse kompels ook gisteren nog geen verandering heeft ondergaan. De 200 Spanjaarden in het ge- zellenhuis „Leyenbroek" in Sit- tard en hun 100 landgenoten in gezellenhuis „De Egge" in Brunssum zijn ook gisteren niet aan het werk gegaan. Nadat gisterochtend was ge bleken, dat geen van de 80 Voor de „ochtendschicht" bestemde Spanjaarden in „Leyenbroek" van plan was het werk te her vatten, is de bus, die de Span jaarden anders naar hun werk op de staatsmijn „Maurits" in Geleen brengt, gistermiddag om een uur maar niet eens langs komen rijden om de ongeveer 70 Spanjaarden voor de „middag schicht" op te halen. Verwacht werd dat ook om negen uur gis teravond geen bus gestuurd zou worden om de ongeveer 50 voor de nachtploeg bestemde Span jaarden in „Leyenbroek" op te halen. Voor zover bekend zijn de 100 Spanjaarden in Brunssum, die DE RASSENSCHEIDING IN DE VER. STATEN In Jackson in de Amerikaanse staat Mississippi hebben jonge negers eind vorige week gepost met spandoeken en borden waar op opschriften stonden, gericht tegen winkeliers in het centrum van het stadje, omdat zij weige ren aan negers te verkopen. Foto: Dertig seconden nadat zjj hun actie zijn begonnen, worden deze drie jonge demonstranten naar een politieauto geleid. In Birmingham in de staat Alabama zijn gevechten uitgebroken tussen meer dan 200 voor integratie demonstrerende negers en blan ken en politie. Dertig negers wer den hier gearresteerd. MINDER ZON Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie ten westen van, Portugal begon maandag zijn in vloedssfeer tot over de Golf van Biskaje uit te breiden. Met zuide lijke tot zuidoostelijke^ winden werd vrij zachte lucht over Frankrijk naar onze omgeving getransporteerd Heden zal deze lucht ook boven ons land zijn aangekomen De luchtvochtigheid zal dan wat groter zijn dan de laatste -dagen het geval is ge weest, waardoor er minder zon zal zijn Het blijft echter wel op de meeste plaatsen droog weer. In de vroege ochtend zal plaatse lijk ook mist voorkomen, welke in de loop van de ochtend zal op lossen. De zuidoostelijke wind blijft zwak tot matig van kracht. hun collega's vorige week woens. dag en donderdag in hun actie steunden door sedertdien even eens van het werk in de Bruns- sumse staatsmijn „Hendrik" weg te blijven, maandag nog niet ontslagen. Intussen had tot vóór de mid dag nog geen gesprek plaats gehad tussen de Spaanse consul- generaal jn Rotterdam, de heer Emilio Nunez del Rio, en de di rectie van de Staatsmijnen, hoe wel de directie van de mijnen in zulk een onderhoud had toege stemd. Het is mogelijk, dat dit gesprek alsnog gisteravond zou plaats hebben. De toekomst van de Nederlandse mijnindustrie In verband met de nu ontstane situatie is het onderhoud, dat een delegatie van de mijnindus- trieraad in Heerlen op heden of woensdag met de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, in Den Haag zou heb ben over de toekomst van de Nederlandse mijnindustrie, voor lopig verschoven naar donder dag 18 april. De raad zal een dag eerder, op woensdag 17 april mede naar aanleiding van de staking van de Spaanse kompels een speciale vergadering wijden aan de pro blematiek verbonden aan de werving van buitenlandse ar- arbeidskrachten. Verwacht wordt dat de j.l. donderdag gestelde eis van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond om wervings acties voor mijnwerkers uit het buitenland onmiddellijk stop te zetten, op deze bijeenkomst uit voerig aan de orde zal worden gesteld. Zoals bekend vindt deze bond (waarin bijna tweederde van het Limburgse mijnperso- neel is georganiseerd de wer vingsacties in Spanje, Joego slavië en Italië slechts lapmid delen, die het grote tekort van meer dan 4.000 „ondergronders" toch niet teniet kunnen doen. De N. K.M. B. staat op het stand punt, dat er bij een goede be loning op de binnenlandse ar beidsmarkt voldoende krachten te vinden zijn. Gisteren zijn in Canada ver kiezingen gehouden. De verkie zingen stonden in het teken van grote defensievraagstukken en rasseneenheid. De voornaamste Vraagstukken die op het spel staan zijn de wei gering van de conservatieve pre mier John Diefénbaker kernkop pen van de Verenigde Staten te aanvaarden, de spanning die hierdoor tussen de Verenigde Staten en Canada is ontstaan, werkloosheid en de groeiende bittere grieven van de 5,5 miljoen Frans sprekende Canadezen. Met de nadering van 1967, het eeuwfeest van het moderne Ca nada als confederatie, zijn de po. litici van alle partijen ongerust over de beschuldiging van de Frans-sprekenden dat zjj alleen maar als „tweederangs burgers" beschouwd worden. Het is de vierde verkiezing in zes jaar en de tweede in tien maanden. De meeste waarnemers menen dat een meerderheid van de voornaamste deelnemers, de conservatieve regeringspartij en de liberalen, slechts miniem zal zijn. De liberalen zijn 22 jaar lang, tot 1957, aan de macht ged weest. Wanneer er geen duidelijke meerderheid wordt behaald zul len besprekingen volgen tussen de voornaamste partijen en twee splintergroepen, de rechtse par tij van het sociaal krediet en de links georiënteerde nieuwe de mocratische partij. De Liberale partij, onder lei ding van de 65-jarige Lester Pearson, heeft tijdens de verkie zingscampagne de nadruk ge legd op onstabiliteit van ,de re gering, de onmacht van deze re gering om het probleem van de werkeloosheid op te lossen en de jaarlijkse achterstand op han delsgebied van een miljard dol- iard (ƒ3.55 miljard) op de Ver enigde Staten. Pearson heeft reeds twee keer vergeefs naar het premierschap gedwongen. Wanneer hij nu weer verliest zal hij zich volgens vele waarne mers uit de politiek terugtrek ken. De meeste Canadese deskun digen menen dat premier Die- fenbaker de 134 zetels van de 265. die hij voor een meerder heid in het parlement nodig heeft, niet zal halen, en dat Les ter Pearson een kans maakt. Zonder voldoende meerderheid zullen beiden echter afhankelijk zijn van de steun van de twee kleine partijen, die tezamen 49 zetels in het vorige Huis van Af gevaardigden hadden. zodat met een kleinere dosis kan worden volstaan! Chefarine "4" bevat vier beroem de geneesmiddelen die eikaars werking versterken. Hierdoor is het mogelijk met een kleinere dosis te volstaan. Bovendien zorgt één der bestanddelen dat een ge voelige NEDERLANDS MILITAIR VLIEGTUIG IN BELGIE NEERGESTORT Inzittenden gered De Nederlandse regering is in gebreke gebleven. Zij had de prijsstijging voor groenten kun nen en moeten remmen door de uitvoer te beperken tot het peil van andere, minder abnormale jaren. Tot deze conclusies komt de Nederlandse Consumentenbond in zijn maandblad. In het artikel wordt er wel van uitgegaan, dat er in principe niets aan te doen is, dat bij grotere vraag de prijs stijgt en dat de hoge prijzen een normaal gevolg zijn van schaar ste. De Consumentenbond meent evenwel, dat de situatie in Ne derland zo is, dat de consumen ten er recht op hebben, dat de regering maatregelen neemt om de prijsstijgingen te beteugelen, wanneer in tijden zoals deze de prijzen zeer hoog oplopen. Zo had de regering de uitvoer van kool moeten afremmen, want dan zou er meer voor Ne derland beschikbaar zijn. De teelt van kool is zeer speculatief. Van wege het grote risico, dat de kooltelers lopen, is het op zich zelf redelijk, dat ze behalve slechte jaren ook goede jaren, zoals dit, meemaken, aldus de Consumentenbond, die consta teert, dat zodra de telers een slécht jaar hebben de regering bijspringt. In het jaar 1960 werd in de koolstreek, in de omgeving van Langendijk, door de telers een netto-overschot van gemiddeld vijf procent op hun totale kosten gemaakt. In 1959 bedroeg dit overschot 38 procent. Ondanks het overschot van vijf procent „vond de regering, na een ons volkomen onbegrijpelijke aan drang van het Landbouwschap, het nodig de tuinbouwbedrijven aldaar, via een toeslag op de prijs van kool, met gemiddeld 700,per bedrijf uit de zakken van de belastingbetalers te steu nen", schrijft de bond. „Hetgeen nu gebeurt, is dat alle kwade kansen voor onze rekening komen en de goede alleen aan de telers toevallen", aldus het ar tikel in het maandblad. De Consumentenbond vindt dat de regering eens duidelijk dient te stellen welke goede en kwade kansen voor rekening van de tuinders en boeren moe- Maandag. kort na de middag, is te Genk (België) een Nederlands kwam op ongeveer 50 meter van maag niet van Streek het FOuga Magistertype, neerge raakt. Chefarine "4" is dus een stort- IIet toestel, dat op 2500 ten komen. „Zij moet lijn bren- 1 bijzonder veilig middel voor de me'cr bestuurloos geworden was, gen in haar beleid met betrek- bpstriiriirm van nün en «eten kwam op ongeveer 5. meter van king tot groenten, vlees, eieren, j g P grieP- een huis in de Bondcrsstraat te aardappelen enz.". Daarbij is het /f^' Genk neer" de Consumentenbond om het even of de regering de prijzen voor bepaalde produkten vrij wil laten, of dat zij in slechte jaren wil bijspringen, maar dan moet in het laatste geval sterke prijs stijging zoveel mogelijk worden voorkomen. 4BEROENDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 1 Een enkel labiel zorg! bij pijn, griep of een "landerig gevoel" dat u mei plezier o«r werk kunt doen! 20 tabletten 10.80, 40 tabletten (in strips) (1,50. 100 tabletten 13,60. Negers betoogden voor opheffing rassenscheiding In Birmingham in de staat Alabama in het zuiden der V. S. zijn zondagavond gevechten uit gebroken tussen meer dan 200 negers, die voor opheffing van de rassenscheiding in deze stad Een dertigtal negers werd gear resteerd. De negers trokken in optocht naar het stadhuis, ondanks een verbod van de burgemeester. De politie gaf de demonstranten op dracht zich te verspreiden maar dezen weigerden, knielden op straat en hieven liederen aan. De politie ging daarop tot arre staties over. Toen een der negers De inzittenden, een luitenant- vlieger en een leerling-piloot wa ren uit 't vliegtuig gesprongen en kwamen met hun parachute be houden op de grond. Het verongelukte vliegtuig was te Brustem opgestegen. De inzittenden van het neerge storte opleidingsvliegtuig waren R. Vinckx, luitenant ter zeer 2de klasse o.c. en H. Leer, luitenant ter zee derde klasse k.m.r. een messteek wilde toebrengen werd hij door zes politiemannen op de grond gegooid. Zijn mede betogers kwamen hem te hulp. Een honderdtal blanken die op een afstand toekeken stortten zich daarop jn het gewoel. Nadat politieversterkingen waren aan gekomen kwam er een einde aan het handgemeen. Dit was de vijfde betoging jn vijf dagen die door de negers was georganiseerd om kracht bij te zetten aan hun eis dat de ras senscheiding wordt beëindigd. De burgemeester noemde de betogers na de ongeregeldheden niets anders dan communis- betoogden, en blanken en politie, een politiehond die hem aanviel tische agitators". v

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1