Erhards ster Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen De moord op Roger Ackroyd Woensdag 27 februari 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Wie wordt nu kanselier in Duitsland? OOK VROUWEN IN MONACO NAAR DE STEMBUS Mond- en klauwzeer in St. Oedenrode DE LANDVERSCHUIVING IN ITALIË Britse reders zien nog weinig heil in bouw van kernenergieschip Veemarkt Rotterdam OOSTENRIJKSE ARTS OPEREERDE ZICHZELF ra NOG maar kort geleden was er geen twijfel: de opvolger van Adenauer zal Erhard heten. Dat is niet meer zo. Tekenend voor de nieuwe situatie is dat de bondsdagfractie van de C. D. U. ver gaderde, met Erhard erbij, en ijverig discussieerde over de opvol ging van de kanselier, maar angstvallig het noemen van namen vermeed. En in de partij zelf gaan al stemmen op, de fractie door een geheime stemming nu eens uit te laten maken wie de volgende bewoner van het Schaumburg-paleis zal zijnErhard of Schroder. De minister van Buitenlandse Zaken maakt steeds meer kans. Men mag aannemen dat de keus van Schroder ook Adenauer meer zal behagen. Zodat al het sarcastische gezegde de ronde doet in Bonn, dat de oude kanselier vóór zijn aftreden zijn opvolger nog even ten val brengt. De voornaamste achtergrond van dit alles is, dat de partij Adenauer als kanselier meer dan zat is. Dat 'heeft hij voor een deel teweeg gebracht door zijn politiek streven naar samen werking en meer dan dat met Frankrijk, maar zijn gezag was nog wei zódanig dat hij zijn ak koord met De Gaulle kon door zetten. Sindsdien is echter bij de stembus in Berlijn gebleken dat het gedrag van de oude heer de kiezers hoog zit. AFTAKELEND IN plaats van stemmen aan trekken stoot de naam van Adenauer ze af. Wellicht is het juist dat de onzekerheid over het aftreden van de kanselier (Deze herxst? Of toch nog weer later? Niemand weet het defini tief en de ongewisheid over zijn opvolger de kiezers weinig vertrouwen in de C.D.U./C.S.U. inboezemt, terwijl men bij de S.P.D. weet wat in het vat zit: Willy Brandt. Toen nog zekerheid leek te bestaan over de opvolging van Erhard, klemde dit laatste nog niet zo. Maar nu hij na de echec van Brussel wel vrij duidelijk „schande" mompelde, maar niet bereid was met kracht in te gaan tegen de kanselier, is zijn reputatie meer en meer gewor den die van een fatsoenlijk man, die echter niet genoeg lut heelt om voor zijn principes op de bres te gaan staan. Voor presi dent, een ambt zonder veel be voegdheden, zou hij aldus velen in Bonn nu nog wel ge- scnikt zijn, maar niet voor kan selier. Het optreden van Schroder daarentegen heeft na Brussel meer indruk gemaakt: hij liet er geen twijfel aan bestaan dat het Frans-Duitse pact minder naar zijn smaak was en dat hij bereid was te vechten om En geland toch in de E. E. G. te halen. AFSTOTEND BET aftakelen van Adenauers gezag kan men overigens in zijn regering op vele plaatsen zien. De kanselier heeft weliswaar de nauwe relatie met Frankrijk in zijn banier geschreven, maar daar komt nóg niet veel van terecht. Een gemeenschappelijk standpunt ten aanzien van de kernmacht van de NAVO is er niet. Minister Von Hassel gaat in Washington spreken over de multilaterale kernmacht, waar voor hij voelt, maar die De Gaulle beslist afwijst. De Frans- Duitse tank is van de baan; het wordt eerder een Duits-Britse. En in het hortende overleg in de E. E. G. waar het tot een crisis dreigt te komen over de door Frankrijk zozeer gewenste associatie van een aantal Afri kaanse gebieden krijgt de Franse delegatie bepaald niet veel steun van de Duitsers. Dergelijke symptomen, waar uit niet anders valt op te maken dan dat Adenauer zijn in Parijs beleden politiek in zijn eigen kabinet niet waar kan maken, doet zijn prestige in eigen land ook niet bepaald goed. En dit geeft de oppositie tegen hem in zijn eigen partij een stevige steun in de rug. Tot dusver heeft men het al tijd met enige scepsis moeten aanhoren als in de C.D.U. sprake was van een krachtig verzet tegen Adenauer; doorgaans biaUe hij de aanvallers gewoon even af en het gevaar was ge weken. Dit keer echter kan de uitslag gemakkelijk in het na deel van de grijze regeringslei der uitvallen. (Nadruk verboden.) Zondag hebben in Monaco voor het eerst vrouwen aan ver kiezingen deelgenomen. Het was dan ook niet bepaald een verras sing dat ook voor de eerste maal een vrouw in de natio nale raad (het parlement) van het vorstendom werd gekozen. Het was mevrouw Roxane Noat Notari, de enige vrouwelijke kandidaat, wie deze eer te beurt viel. De Monegasken kozen zon dag nog vijftien anderen in het parlement, van wie de meesten ook in de oude raad zitting had den. Een van degenen die her kozen werden was de voorzitter, dr Joseph Simon. Van de 3.096 stemgerechtigden, onder wie 1.922 vrouwen, nam 76,6 procent aan de verkiezingen deel. Op een bedrijf te St. Oeden rode is onder varkens mond- en klauwzeer geconstateerd. De di recteur van de Veeartsenijkun- dige Dienst heeft een vervoers- verbod van varkens en herkau wers ingesteld in een met bor den langs de wegen aangeduid gebied van de gemeente St. Oedenrode. Een in flarden gescheurde straat en vernielde huizen, dat is het beeld uit Capolese, een dorp op zeventig kilometer van Napels in Italië, waar onophoudelijke regenval een grote aardverschui ving veroorzaakte. De schade is zeer groot, velen zijn dakloos ge worden en tot overmaat van ramp is het opnieuw gaan vrie zen in het getroffen gebied. Op de veemarkt te Rotterdam werucn 344o stuks vee aange voerd, zijnde: 2U0 vette Koeien en ossen; V2o geDruiksvee; 32d vet te kalveren; 31 grasKaiveren; 1804 nuciuere kalveren; 10 var kens; 36 lopers; 65 biggen; 66 paaruen; ii veulens; lui smapen of lammeren; 22 bokken ol gei ten. De noteringen waren als volgt: Vette Koeien /2,1U2,ba; Vette Kalveren 2,252,85. Al les per Kg. Graskai veren 190290; Nucntere kalveren 90ƒ110; Lopers 70—yu; Biggen ƒ40 50; slacntpaarden j z2ü280; yenapen iooj laO; Lammeren 100ioü; Kalf- en melkkoeien 750ƒ1050; Vare koeien ƒ500 ƒ700; Vaarzen ƒ525825 en pinken ƒ.325—500. Overzicht: Vette koeienaan voer iets minder, handel flauw, prijzen ais maandag; Vette kal veren: aanvoer iets ruimer, han- In het stadje Bruck a.d. Mur, in ide Oostenrijkse provincie Stiermarken, heeft een dokter zich dezer dagen zelf geopereerd. Het was de 42-jarige, uit Bulga rije afkomstige dr. Penkoff, die hiervoor de nodige moed wist op te brengen. Hij had de vorige week op een nacht plotseling een vreselijke pijn in de lies ge kregen en een beklemde breuk geconstateerd. Hij aarzelde niet lang, paste een plaatselijke ver doving toe en opereerde zichzelf daarop. Hij controleerde zijn handelingen met behulp van een spiegel, die hij boven de operatietafel had aangebracht. UIT AUTO GESLINGERD EN GEDOOD De zestigjarige slager J. Kroon uit Heemstede, die gisternacht om twaalf uur op het Lorentz- plein in Haarlem uit een auto werd geslingerd, is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. De slager was bezig de voorruit schoon te maken. Door het slechte zicht raakte de bestuurder te ver naar rechts waardoor de auto tegen een ge parkeerde tankwagen botste. De bestuurder, de 56-jarige aanne mer H. K. uit Hoofddorp, bleef ongedeerd. del redelijk, niet geheel prijshou dend, enkele prima's boven note ring; Graskalveren: aanvoer ge woon, handel slepend, prijzen vooral niet hoger; Nuchtere kal veren: aanvoer groot, handel flauw, pnpen vooral niet hoger, afloop lager; Lopers en biggen, aanvoer even ruimer, handel kalm, prijshoudend; Slachtpaar- den: aanvoer iets meer, handel goed, iets hoger in prijs; Schapen en lammeren: aanvoer iets rui mer, handel willig, ruim prijsnou- dend; Kalf- en melkkoeien: aan voer tamelijk, handel stil, prijzen ongewijzigd; Vare koeien: aan voer gewoon, handel kaiin, prij zen als vorigt week; Vaarzen en pinken: aanvoer matig, handel lui, prijzen ongewijzigd. Volgens de Britse Kamer voor de Scheepvaart zien de reders weinig heil in de spoedige bouw van een door kernenergie aange dreven koopvaardijschip, tenzij er zekerheid bestaat dat een der gelijk schip commercieel aantrek kelijk is. In haar jaarverslag merKt de Kamer op dat er geen redenen bestaan om aan te ne men dat West-Duitsland of Ja pan of enig ander land verder dan Groot-Brittannië is gevor. derd bij de ontwikkeling van een concurrerend koopvaardijschip dat op kernenergie vaart. Twee weken geleden heeft de Britse regering de voorlopige beslissing bekendgemaakt voor de bouw van een door kernener gie aangedreven koopvaardij schip, maar zei toen dat de uit eindelijke beslissing in septem ber a.s. zal vallen. In het jaarverslag zegt de Ka mer dat 1962 het zesde achtereen volgende depressiejaar voor de Britse reders op de grote han delsvaart is geweest. De vracht tarieven daalden en waren vaak niet voldoende voor de dekking van de zuivere exploitatiekosten, terwijl het aantal opgelegde schepen toenam. Vlaggendiscri- minatie werd ernstiger en de Kamer roept daarom op tot ge zamenlijke internationale actie en tot terugkeer tot de „vrijheid van de zeeën". De Kamer levert in haar ver slag kritiek op het Amerikaanse verbod op de scheepvaart na de crisis rond Cuba en zij spreekt haar bezorgdheid uit over de „aangekondigde mogelijkheid dat nog meer druk wordt geoefend met het doel alle commerciële handel af te snijden, niet alleen met Cuba, maar ook met andere landen, waarvan de politieke ideologie voor de Verenigde Sta ten niet aanvaardbaar is. Deze pogingen om de internationale scheepvaart te gebruiken als een wapen in de koude oorlog kun nen buitengewoon ernstige en ver reikende gevolgen hebben en er wordt sterk op aangedrongen dat degenen die een dergelijke politiek voorstaan, lang en ern stig nadenken, voordat zij haar uitvoeren." Overzicht van de economische toestand van het bedrijfsleven in het gebied der Kamer over het jaar 1962. scheepsbouw. De werf te Kruispolderhaven was in 1962 druk bezet met repa ratiewerkzaamheden. Er bestond ook vraag naar viskotters. Het aantrekken van personeel leverde moeilijkheden op. De werf te Terneuzen meldt dat op het terrein van de scheepvaart en daarmede ook van de scheeps bouw er in 1962 weinig tekening is gekomen. De zeevaart is nog steeds niet rendabel, terwijl de ri vier- en binnenvaart wel behoor lijke resultaten heeft behaald. Dit heeft tot gevolg dat de door dit bedrijf uitgevoerde werkzaam heden zich steeds meer verplaatst hebben naar de binnenvaartsche pen. De reparatie-afdeling is dan ook het gehele jaar dbor druk be zet geweest, zowel het bedrijf in Terneuzen als de afdeling van dit oedrijf te Hansweert. -De krappe arbeidsmarkt beïn vloedt nog steeds zeer de bezet ting van dit bedrijf en nog altijd oesiaat behoefte aan een 100-tal arbeidskrachten. De nieuwbouw is voor geheel 1963 volledig bezet terwijl de voor uitzichten voor de reparatie-afde ling niet ongunstig zijn. Op de jachtwerf te Terneuzen werden ruim 80 jachten behandeld voor verschillende uiteenlopende reparatiewerken, verbouwing, in bouw van motoren en onderhouds beurten. Er werden vier nieuwe jachten volgens het ontwerp van deze werf afgeleverd, waarvan drie voor bui tenlandse rekening. Er zijn twee nieuwe jachten in aanbouw, tevens is het derde nieu we ontwerp in ontwikkeling. Door de steeds grotere .toename van de watersportliefhebbers zijn de verwachtingen voor de naaste toekomst voor dit bedrijf van die aard dat de outillage voor winter- berging, zomerberging en nieuw bouw dient uitgebreid te worden. Voor de jachtwerf te Breskens was 1962 een goed jaar. De order portefeuille was het gehele jaar door overbezet. Er werden 11 zeegaande jachten voor het buitenland en drie zee gaande jachten voor het eigen land gebouwd. De verwachtingen voor 1963 zijn goed. Reeds thans zijn opdrachten geboekt, die de jaarproduktie be naderen en die het aannemen van orders op een levertermijn van korter dan acht maanden uitslui ten. Het binnenland is thans ook sterk geïnteresseerd in de door dit bedrijf ontworpen en gebouwde jachten. Vormden voorheen België, Engeland en Amerika een afzetge bied voor dit bedrijf door het ver schil in prijs, thans vallen deze lan den terug hetgeen toegeschreven kan worden aan de revaluatie van de gulden en ook aan de hogere lonen en de prijzen van de tropi sche houtsoorten. Schoenindustrie. De te Hulst gevestigde schoen fabriek meldt drukte in het eer ste kwartaal door export naar Noorwegen en Duitsland. In het tweede kwartaal was de afzet in het binnenland behoorlijk. In het derde kwartaal was het druk van wege de export, vooral naar En geland. Oktober en november brachten ook drukte door exportorders voor Engeland en spoedorders wegens koude in Nederland en België. In december werd een aanvang ge maakt met de fabricage van voor- jaars- en zomerschoenen, die in maart geleverd moeten worden. Dit bedrijf kon, dank zij haar exportrelaties, blijven doorwerken. Gevreesd wordt dat het handha ven van de export op hetzelfde D+ot - AG Al HA CHRii-llE 89) „U weet het resultaat van haar onderzoek. Ralph Paton had een paar laarzen bij zich. De eerste vraag die ik hem stelde toen hij gistermorgen bij mij thuiskwam was, wat hij die fatale avond aan zijn voeten had gehad. Hij ant woordde onmiddellijk dat hij laarzen had gedragen hij droeg ze nog omdat hij niets anders had gehad om aan te trekken. We zijn dus weer een stap ver der in onze beschrijving van de moordenaar iemand die gele genheid had gehad de schoenen van Ralph Paton die dag uit de „Three Boars" weg te nemen." Poirot zweeg even en zei toen iets luider: „Er is nog een punt. De moor denaar moet iemand zijn geweest die de gelegenheid had die dolk uit de vitrine te halen. U zult misschien tegenwerpen, dal ieder een in huis dat heeft kunnen doen, maar ik herinner u eraan dat Flora Ackroyd zeker wist dat de dolk er niet was toen ze de vitrine inspecteerde." Poirot zweeg opnieuw. „Laten we nu alles duidelijk is, recapituleren. Iemand die eer der op de dag in de „Three Boars" was geweest, iemand die Ackroyd goed genoeg kende om te weten dat hij een dictafoon had gekocht, iemand die tech nisch was aangelegd en die ge legenheid had gehad de dolk uit de vitrine te nemen vóór miss Flora er bij kwam. Iemand die een doos of iets dergelijks bij zich had, groot genoeg om de dictafoon in te bergen, zoals bij voorbeeld een zwarte tas, en die de studeerkemer enkele minuten voor zich alleen had nadat de moord was ontdekt en Parker de politie opbelde. Om kort te gaan dr. Sheppard 1" HOOFDSTUK XXIV. en. niets dan de waarheid. Het bleef een paar minuten stil. Toen barstte ik in lachen uit. „U bent gek", zei ik. „Nee", zei Poirot rustig. „Ik ben niet gek. Het was het kleine tijdsverschil dat het eerst mijn aandacht op u vestigde in het begin al." „Tijdsverschil?" vroeg ik ver baasd. „Ja zeker. U zult zich herinne ren dat iedereen u zelf inbe grepen het erover eens was dat het vijf minuten kost om van de hoofdingang naar het huis te lopen minder wanneer men de kortste weg neemt naar het ter ras. Maar u verliet het huis om tien minuten vóór negen het geen zowel door u zelf als door Parker is bevestigd en toch was het negen uur toen u het hek uit ging. Het was een koude avond niet een avond waarin iemand voor zijn plezier een eindje gaat wandelen; waarom had u tien minuten nodig om een afstand van vijf miuten af te leggen? Ik heb er steeds over gedacht, dat we alleen uw bevestiging er voor hadden dat het raam van de stu deerkamer dicht was. Ackroyd vroeg u of u het gesloten had moar hij heeft het niet gecon troleerd. Als dat raam nu eens open was geweest? 'Zoudt u dan in die tien minuten tijd hebben gehad om het huis heen te lopen, andere schoenen aan te trekken, door het raam te klimmen, Ack royd te vermoorden en om negen uur bij het hek te zijn? Ik ver wierp die mogelijkheid, daar een man die zo nerveus was als Ack royd het ongetwijfeld gehoord zou hebben als u riaar binnen klom en er dan stellig een wor steling zou zijn gevolgd. Maar als u Ackroyd nu eens had ver moord vóór u wegging toen u naast zijn stoel stond? Daarna gaat u de voordeur uit, loopt naar het tuinhuisje, neemt Ralph Pa tons schoenen uit de tas die u die avond had meegebracht, trekt ze aan, loopt er mee door de mod der en laat afdrukken op de ven sterbank achter, u doet de deur van de kamer aan de binnenkant op slot, rent terug naar het tuin huis, trekt uw eigen schoenen weer aan en holt naar het hek (ik heb dat allemaal zelf gedaan toen u bij mrs. Acki'cyd was het kostte me precies tien minu ten). Daarna ging u naar huis en had een alibi, omdat u die dic tafoon op half tien had gesteld." „Waarde Poirot," zei ik met een stem die me vreemd en ge forceerd in de oren klonk, „u heeft te lang over deze zaak gepie kerd. Wat zou ik er in 's hemels naam bij gewonnen hebben als ik Ackroyd had vermoord?" „VeiligheidU bent het ge weest die mrs. Ferrars heeft ge chanteerd. Wie kon beter weten waaraan mr. Ferrars gestorven was dan de dokter die hem be handeld had? Teen ik u voor het eerst sprak, die dag in de tuin, zei u, dat u een jaar geleden een legaat had gekregen. Ik heb geen spoor van een legaat kunnen ont dekken. U moest iets verzinnen om die twintig duizend pond van mrs. Ferrars te verklaren. U heeft er niet veel aan gehad. U verloor het grootste deel ervan weer door speculatie toen draaide u de schroef te hard aan en ms. Ferrars koos de uitweg die u niet had verwacht. Als Ackroyd achter de waarheid was gekomen zou hij geen genade met u hebben gehad u zou voor goed geruïneerd zijn geweest." (Wordt vervolgd.) peil moeilijk zal worden, omdat andere industrieën in de omge ving en ook in Terneuzen en Roo sendaal hogere lonen betalen dan de schoenindustrie. De prijs van de schoenen zal bij het volgen van deze hogere lonen omhoog moe ten, waardoor de exportkansen ge ringer zullen worden. Suikerwerkenindustrie. Een rapporteur uit West Zeeuws-Vlaanderen meldt dat door verdere mechanisatie men erin geslaagd is de omzet niet on belangrijk te doen stijgen De loonsverhogingen en de vijfdaagse werkweek hebben! een zware kos- tendruk op het bedrijfsleven ge legd, die eerst over enkele jaren ingelopen zal zijn. De verwachtingen voor de toe komst zijn hoog gespannen, alhoe wel verwacht wordt dat de stijging van de produktivïteit de verhoog de kosten wel niet zal kunnen op vangen. Het tekort aanvrouwelijk per soneel wordt in' West Zeeuws- Vlaanderen steeds groter, terwijl het tekort aan mannelijk perso neel wat afneemt,- Textielindustrie. Hoewel er in de zomermaanden enige stagnatie ontstond in het af roepen der ordgfs slaagde men er in het gehele jaar op normale ca paciteit te blijven doorwerken. In de laatste maanden van 1962 nam de vraag weer flink toe. De vooruitzichten voor 1963 worden bevredigend genoemd. Hetzelfde geldt voor de resultaten over 1962. Op de grondstoffenmarkten de den zich geen abnormale prijsfluc tuaties voor. Ook de prijzen van het gereed produkt veranderden niet noemenswaardig. Het wordt met de voortdurende kostenstijgin gen wel steeds moeilijker tot een lonende exploitatie te komen. De personeelsvoorziening gaf geen bijzondere moeilijkheden. Wel bleef het tekort aan vrouwelijk personeel voortbestaan. Tricotage-industrie. Afgezien van een wat aarzelend voorjaar heeft 1962 zich tot een bevredigend jaar 'ontwikkeld voor doze tak van industrie. Een be richt spreekt van een vrij sterk toegenomen concurrentie, vooral uit het buitenland, waardoor het eindresultaat niet de hoogte van 1961 zal bereiken. Het tekort aan personeel is voor de ontwikkeling van deze in dustrie een grote handicap. Een bedrijf is een nieuwe vestiging voor de bovenkleding begonnen in Eindhoven. De ervaring daar is dat het wel mogelijk is vijftig meisjes aan te trekken voor werk zaamheden op het atelier. Gareiiververij. De vraag naar synthetische ga rens, zoals nylon, polyester en mengsels met kamgaren van deze vezels neemt steeds toe met het gevolg dat dit bedrijf zich heeft moeten specialiseren op het verven van deze garens. Het is gebleken dat de echthe den betreffende het gebruik van deze nieuwe garens die van de conventionele garens zeker even aren. Aan de echtheden van tapijtga rens worden steeds hogere eisen gesteld. Dit betekent dat het pu bliek door middel van publikaties goed wordt voorgelicht. Als ver dere eis wordt een blijvende mot echtheid gesteld. Het kleurengam ma wordt steeds groter. Dit bedrijf was in 1962 behoor lijk van opdrachten voorzien. Zuivelindustrie. De melkaanvoer bü de Coöpera tieve Zuivelfabriek te Kloosterzan- de steeg in 1962 met ruim 11 In totaal werd circa 6 miljoen kg melk aangevoerd. Dit bedrijf meldt dat besloten werd de fabriek te vernieuwen. De stoomproduktie is met 100 uitgebreid door een nieuwe stoom ketel met volautomatische olie- stook. Ook de opslagruimte voor melk en room is verdubbeld zodat de te verwachten grotere aanvoer kan worden opgeslagen. HANDEL EN AMBACHT De kleinhandel in levensmidde len zag over het algemeen de om zet in 1962 stijgen. Het assortiment breidde zich weer uit, in het bij zonder met artikelen die vroeger branchevreemd waren in de levens middelenzaken, zoals nylonkousen, theedoeken enz Ook werd in tal van levensmiddelenbedrijven be gonnen met de verkoop van ver pakte verse groente en fruit. Deze artikelen geven veel zorg en een betrekkelijk klein rendement. De verkoop aan Belgen bleef van betekenis, al zijn er berichten die spreken van een teruglopen van de aankopen in vergelijking met voorgaande jaren. De tweede helft van 1962 werd gekenmerkt door prijsstijgingen. In het kader van de E. E. G. gaat ons land in de richting der om ringende landen, zodat zijn karak ter van goedkoopte-eiland vermin dert. In 1962 werden weer tal van, in hoofdzaak kleinere, bedrijven op geheven, terwijl een aantal grote re zaken belangrijk uitgebreid werd. Er kwamen weer enkele zelfbedieningszaken bij. Een bericht uit de schoenen branche spreekt van een minder goed voorjaar terwijl de zomer ook niet goed was. De oorzaak hiervan wordt gezocht in de on gunstige weersomstandigheden. In het najaar kon de achterstand in de verkoop ingehaald worden. De reparatie-afdeling was het gehele jaar door flink bezet. ■Uit de kleinhandel in textielgoe- déren kwamen berichten binnen die gewagen van een stijging van de omzet in 1962. Een berichtgever voorziet dat de toestand in de tex tielbranche minder zal worden, vooral voor die zaken die artike len verkopen uit de z.g. cadeau- - sector. Deze rapporteur meent dat de textielwinkelier zich alleen zal kunnen handhaven door nog meer te specialiseren en door het verko pen van merkartikelen. Bij de garagebedrijven waren in hel algemeen de werkplaatsen in de eerste maanden van het jaar slecht bezet. In maart viel er enige opleving te constateren, terwijl van april af tot het eind van het jaar de werkplaatsen weer goed van werk voorzien waren. De verkoop van automobielen verliep goed, maar de winst was laag, zo er nog van winst maken gesproken mag worden. Dit vindt zijn oorzaak in de hevige concur rentie. De handel in tweedehands auto mobielen was aanmerkelijk moei lijker dan in andere jaren. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit dat er "steeds meer kleinere nieuwe automobie len gekocht worden, waardoor het afzetgebied van de gebruikte wa gens sterk beïnvloed wordt. In de eerste tien maanden van 1962 werden in ons land in totaal 150.106 nieuwe automobielen inge voerd, waarbij Duitsland en Frankrijk, gevolgd door Enge- 'and en Italië de grote rol speel den. De import uit Amerika was iets groter dan in 1961. Volgens deskundigen mag in 1963 een nog grotere verkoop verwacht worden dan in 1962. De handel in tweede hands automobielen zal een groot struikelblok vormen. Een ander ernstig euvel vormt de steeds op lopende debiteurenpöst. Het is niet denkbeeldig, zo meent een rapporteur, dat hier dezelfde maatregelen getroffen zullen moe ten worden als de Amsterdamse garagebedrijven genomen hebben, nl. uitsluitend contant verkopen en repareren. De gang van zaken in de bouw nijverheid vertoonde ongeveer het zelfde beeld als in 1961. De mate riaalpositie was redelijk en de ar beidsmarkt krapper dan in 1961. Voor 1963 wordt nog een iets gro ter tekort aan vaklieden verwacht. De schildersbedrijven waren in het algemeen ruimschoots van werk voorzien. Het buitenwerk kon tijdens de natte zomermaan den slechts op beperkte schaal worden uitgevoerd. Er kon echter veel binnenwerk gedaan worden zodat de meeste bedrijven het hele jaar door met werk bezet waren. Er bestaat in deze bedrijfstak nog altijd gebrek aan goed ge schoold personeel. BANKWEZEN De terugslag op de effekten- beurs, ontstaan door de spannin gen in het Midden-Oosten en Cuba, hebben, nu de toestand wat verbeterd is, toch nog niet tot vol ledig herstel geleid. De belangstelling van het pu bliek richt zich voornamelijk naar de obligatie-sector, waar het ren dement wat de buitenlandse lenin gen betreft, zeer aantrekkelijk is; emissies met rentetype 5145% en 6 komen vrij regelmatig voor. De vraag naar kredieten bleef onverminderd van kracht. De lorogelden laten een stijging zien ten opzichte van 1961 even als de spaargelden. TOERISME De Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft de indruk dat de maand juni beter was dan in voorgaande jaren. Een belangrijke teruggang trad in de eerste helft van juli op. Dit werd niet alleen in ons gebied geconsta teerd, maar overal langs de Ne derlandse kust. Deze Vereniging acht 'het ge wenst een waarschuwend geluid te doen horen tegen het blijvend öp- trekken van de prijzen. Dit geldt dan speciaal de prijzen van gemeu bileerde huizen, kamphuisjes e.d. De prijzen van deze objekten zijn de laatste tien jaar schrikbarend gestegen. Verheugend is het te vermelden dat de Franse dagtoerist meer en meer naar het noorden komt. Dit wordt toegeschreven aan de door deze Vereniging in Frankrijk ge voerde propaganda. Het is eveneens verheugend dat de Nederlandse dagtoerist meer en meer ons gebied als doer van uit stapjes gaat beschouwen. Geconstateerd werd dat de toe rist, en met name de Duitse toe rist, minder ruim in zijn geld zat dan voorheen. Uit de horecasector wordt ge meld dat aan de kust het voor seizoen uitermate slecht geweest is. In het algemeen was 1962 voor het toeristenverkeer een middel matig jaar. In het bijzonder was het moeilijk de eerste helft van juli een renderende bezetting te boeken. Een rapporteur uit Midden Zeeuws-Vlaanderen spreekt van een gunstig jaar met goede om zetten. Enerzijds wordt dit toege schreven aan een toeneming van het toeristenverkeer en anderzijds aan de toenemende bedrijvigheid in de kanaalzone, mede in verhand met de werkzaamheden aan de kanaalwerken. Het aantal over nachtingen neemt nog steeds toe. Uit het bioscoopbedrijf kwamen ongunstige berichten binnen. Het aantal voorstellingen werd reeds- verminderd om de kosten te druk ken. In deze toestand za' voorlo pig geen verbetering komen. (Wórdt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 9