TAXI 2432 Kremlinologie bloeit weer President Lopez Mateos vertrokken De opstand in Argentinië Het Franse mijnwerkers hervatten werk weer Prinses Beatrix in Japan HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN (jood will Fa VAN DEN HEMEL Alleen 't beste, goed genoeg! frankering bij abonnement: Terneuzen i Directeur-Hoofdredacteur I. van de Santje Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per .maand f2,-—: per week 48 et t.ncc nrs o rt. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 6 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5881 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sandd te Terneuzen Adverfenffflprif» per «mi 16 eïr rmrnmum per advertentie f 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (zêên handels- advertences): 5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. PRINSES MARIJKE WIL VOORTAAN CHRISTINE HETEN DUITSLAND TEGEN FRANKRIJK Minister Schroder heeft met zijn rede in de ministerraad van dc E.E. G. klare wijn geschon ken over het Duitse misnoegen over de Franse houding in de gemeenschap. Op niet mis te verstane manier heeft hij zich tegen de voornaamste Franse verlangens gekant. Schroder wil de gemeenschap open hebben en niet gesloten, min of meer autarkisch; hij ver zet zich ertegen dat de Fransen eerst de gemeenschap willen „afronden" voor met anderen gesproken wordt en hij stelt met nadruk vast dat de bondsrepu- bliek op politieke zowel als eco nomische gronden Engeland in de E. E. G. wenst en er niet mee akkoord gaat dat nu dit een keer door Frans toedoen is mis lukt de mogelijkheden voor de toekomst worden afgesneden. Wat Schroder daarmee in feite zei, was dat Frankrijk er niet op hoefde te rekenen met Duitse hulp een soort hegemonie in de gemeenschap te gaan uit oefenen. Iets wat wel min of meer de zegen had van Adenau er, belichaamd in het steeds minder voor de Duitsers ver teerbare Frans-Duitse verdrag. SCHRODERS DOEL Schroder had al eerder, zij het wat bedekter, te kennen gegeven noch met de Franse houding, De Argentijnse marine heeft erin toegestemd een officiële verklaring af te leggen waarin zij haar goedkeuring hecht aan het politieke plan, de regeling en data van de verkiezingen en de capitulatievoorwaarden ver vat in de overeenkomst die vrij dagochtend is getekend door de minister van Defensie, Astigue- ta, de minister van Oorlog gene raal Rattenbadh, en van Lucht vaart generaal MacLoughlin aan de ene kant en vice-admiraal Vazquez van de marine ander zijds. Het gerucht doet de ronde dat de minister van Defensie, dr. Astigueta, wiens houding tijdens de gebeurtenissen niet erg dui delijk is geweest, zijn ontslag zou indienen wegens verschil van mening met de leiders van leger en luchtmacht. Hij zou worden opgevolgd door gene raal Rattenbadh. De opstandige admiraals Arturo Rial en Juan Carlos Bassi zouden naar Uru guay gevlucht zijn. De regeringsgetrouwe troepen rukken nog steeds op naar Puerto Belgrano en Bahia Bian- ca. Leger en politie maken tal rijke arrestaties onder de mili tairen en de burgers die zich met hen hebben verenigd, vooral in La Plata en Mar del Plata. Van regeringszijde werd de overgave van een opstandig ar tillerieregiment in de provincie Jujuy in het noordwesten be kendgemaakt. In de provincie Cordoba is de zuiveringsactie voltooid. Uit Montevideo wordt ver nomen dat woensdag 21 officie ren en onder-officieren van de Argentijnse luchtmacht met vijf vliegtuigen in Uruguay zijn aan gekomen. Zij zijn geïnterneerd. Hun toestellen zijn ter beschik king van de Argentijnse regering gesteld. Vrijdag is een vliegtuig met. Argentijnse opstandelingen uit Puerto Belgrano in Carrasco aangekomen. De inzittenden, on der wie verscheidene officieren, zijn eveneens geïnterneerd. Russische maanraket maakte foto's Het instituut voor ruimte onderzoek in Bochum (West- Duitsland) heeft vrijdagavond bekendgemaakt dat het Russi sche ruimteschip „Loenik-4" zich in de nabijheid van de maan bevindt en zal beginnen met het overseinen van foto's. Het insti tuut heeft dit uit Moskou ver nomen. HOGERE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mede; In de gordel van hoge lucht druk, die zich over het noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan tot West-Rusland uit strekt, heeft zich boven Zuid- Scandinavië een afzonderlijke hoge drukkern ontwikkeld. Dit heeft tot gevolg dat de wind in mze omgeving geheel oost zal worden. De luchtdrukverschil- len tussen het hogedrukgebied boven Scandinavië en een de- ZATERDAG 6 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.22 12.55 Terneuzen 0.57 1.30 Hansweert 1.37 2.10 Walsoorden 1.47 2.20 ZONDAG 7 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG i Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden APRIL v.m. 1.02 1.37 2.17 2.27 n.m. 1.30 2.05 2.45 2.55 APRIL v.m. n.m. T.39 2.02 2.14 2.37 2.54 3.17 3.04 3.27 pressie boven Zuid-Frankrijk en Spanje nemen nog iets toe zodat de oostelijke wind tot ma tig of krachtig zal toenemen en langs de Waddenkust mogelijk tot hard. Met de oostelijke wind wordt geleidelijk drogere lucht aangevoerd, zodat de bewolking zal afnemen en de zon de tem peraturen tot hogere waarden kan doen s'ügen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Hogere temperaturen Over het algemeen weinig be wolking en vrij zonnig weer. Ma tige tot krachtige wind tussen oost en noordoost. Iets hogere temperaturen. ZON MAAN op ondei op onder April 7 6.04 19.22 17.40 6.02 7 6.06 19.20 16.34 5.43 8 6.02 19.24 18.46 6.21 9 5.59 19.26 19.51 6.39 10 5.57 19.27 20.57 6.58 In tegenstelling tot de mijn werkers in het steenkolenbekken van Lotharingen, die gistermor gen na het tussen vakbonden en mijndirecties bereikte akkoord de arbeid hebben hervat, zetten in het departement Pas de Ca lais velen van hun collega's de staking nog voort, met name in de mijngebieden van Lens. Weliswaar waren daar tal van werkwilligen «omen opdagen, doch zij kregen geen kans de mijnen binnen te gaan. Zij wer den daarin gehinderd door groe pen postende stakers, die hei bewuste akkoord als „verraad" bestempelden en verklaarden de staking te willen voortzetten totdat zij de door hen verlangde loonsverhoging van 11 procent, zouden hebben gekregen. Er ontstonden verhitte discus sies tussen de hardnekkigen en de werkwilligen, terwijl vak bondsfunctionarissen zich in spanden de situatie te redden, doch in tal van gevallen tever geefs, met als resultaat dat tal van werkwilligen, tenslotte de terugtocht naar huis maar aan vaardden. Negen mijnen in Lens en omgeving bleven gister morgen nog gesloten, President en mevrouw Lopez Mateos zijn gistermorgen enkele minuten voor half tien opgeste gen van de vliegbasis Ypenburg, waarmee een einde is gekomen aan het staatsbezoek aan Konin gin en de Prins. De Koningin bracht haar Mexi caanse gasten tot aan de vlieg tuigtrap. De Prins, die eveneens de president, mevrouw Lopez Mateos en hun dochter uitgeleide deed, vloog met de Mexicanen mee naar Eindhoven waar een onofficieel bezoek aan de Philips, fabrieken werd gebracht. Ook de ministers van Buitenlandse Za ken en van Economische Zaken, resp. mr J. M. A. H. Luns en drs J. W. de Pous gingen mee naar Eindhoven. In do ontvangsthal op het vlieg veld werd afscheid genomen van een aantal autoriteiten, onder wie de minister-president, prof. dr J. E. de Quay. Daarna inspec teerde de president, vergezeld van de Koningin, een erewacht, bestaande uit een escadron van de Koninklijke Luchtmacht en de kapel van de Koninklijke Lucht macht, beide in ceremonieel tenu. Nadat het hoge gezelschap bij de vliegtuigtrap was aangeko. men, werd het Mexicaanse volks lied gespeeld en werd hartelijk afscheid genomen. De Koningin droeg een bruine bontmantel en een groen-erême hoed. Prinses Irene, die eveneens bij de trap afscheid nam, droeg een grijs blauw complet en een oranje tockue. De Koningin en de Prinses ble ven op het vliegveld toen het toe stel naar de startbaan reed. Even vóórdat het toestel de start in zette, vertrokken de Koningin en de Prinses. Even had het er de schijn van, Gilt van ruim 100.000 voor kerkbouw De Kerkvoogdij van de Ned. Hervormde Gemeente van Am sterdam heeft van een echtpaar uit Amersfoort een gift ontvan gen van ƒ108.550,voor kerk bouw in Amsterdam-Zuid en Tuindorp Osdorp. Het bedrag zal gelijk en over drie jaar wor den verdeeld. De meeste mijnwerkers in Frankrijk zijn vrijdag, na vijf weken te hebben gestaakt, weer aan 'het werk gegaan maar in het noorden vormden halsstar rige stakers posten en bleven verscheidene mijnen verlaten. Over het gehele land genomen ging 85 procent weer aan het werk. In Lotharingen en Mid den- en Zuid-Frankrijk was de werkhervatting zelfs volledig. Op sommige plaatsen marcheer den de mijnwerkers, voorafge gaan door een muziekkorps, naar de mijnen. In het grote steenkoolbekken in het noorden bleef echter meer dan een kwart van de mijnwerkers thuis en velen van hen die weer in de mijn afdaal den, waren bitter gestemd over de bepalingen van de bereikte overeenkomst. Bij de ingang van sommige mijnen postten zelfs vrouwen. Op verscheidene plaat sen kwam het tot heftige twist gesprekken tussen de stakers en vakbondsleiders. Deze laatsten stellen voor de afvallige be weging jonge heethoofden ver antwoordelijk „die niet op de hoogte zijn met de werkelijke bedoeling van een staking". Vol- gens hen zullen overigens deze afvalligen spoedig de verstan digste weg volgen. Het posten in het noorden van Frankrijk was regelrecht in strijd met de oproep om het werk te hervatten, die donder dag gedaan werd door de leiders van de drie grote vakverenigin gen. Woensdag hadden de vak bondsleiders en de mijndiivc- ties naar bekend overeenstem ming bereikt over een loonsver hoging in verscheidene fasen, een voorschot en een vierde week vakantie per jaar. De een heid onder de vakverenigingen schijnt door de staking bevor derd te zijn. Vakbondsfunctio narissen hebben gezegd, dat zij vastbesloten zijn, de samenwer king tussen de grote rivalen de communistische C. G. T., de Katholieke C. F. T. C. en de so cialistische Force Ouvrière voort te zetten. Frankrijk is nog niet geheel uit de stakingszorgen. Er doen zich nog steeds loongeschillen voor bij de gas- en elektriciteits bedrijven: de posterijen, het overheidsapparaat, de radio en televisie en het Parijse openbare vervoer. Door een 24-uurssta- king bij de Franse radio en tele visie moesten de Fransen het vrijdag doen met grammofoon- muziek en nieuwsuitzendingen. Anderzijds echter is het voor de Fransen een grote opluchting, dat de loonkwesties bij het spoorwegpersoneel donderdag avond konden worden geregeld. Het is een teken temeer hoe diep de kloof tussen de twee grootsten in het communistisch blok geworden is: zelfs de ge ringe tegemoetkoming aan de ander doof zijn uitnodiging te aanvaarden is al te veel. Op die grond kan men er haast wel zeker van zijn dat Mao evenmin op Chroesjtsjovs uitnodiging zal ingaan, tenzij alleen om te voor komen dat hem de schuld wordt gegeven voor het niet doorgaan van het gesprek. Waarvoor hij ook op grond van de door Mos kou voorgestelde agenda overi gens al enige reden kan hebben: daarop komt vrij wat niet voor wat hij erop wilde hebben (de kwestie van 't revisionisme, beli chaamd in Tito) en wat hij als hoofdzaken beschouwt bungelt onderaan de lijst. Geen capitulatie voor de Chi nese en naar vermoed wordt ook uit wat Stalinistischer krin gen in het Kremlin spruitende eisen dus. Het doet vermoeden dat Chroesjtsjov zich nog sterk genoeg acht tegen de van vele zijden gesuggereerde tegenkan ting die hij ook thuis zou onder vinden. EEN PALEIS REVOLUTIE? Als tegenhanger is er echter een merkwaardig bericht in het Italiaanse communistische blad L'Unita dat als het ware de lezers schijnt te waarschuwen niet al te hard te schrikken als in het Kremlin eens opzienba rende verschuivingen mochten plaats vinden. Dat zou erop dui den dat wel degelijk aan de Russische top een interne machtsstrijd aan de gang is, waarbij de doorgaans goed inge lichte schrijver in het Italiaanse blad niet automatisch denkt aan een overwinning van Chroesjt sjov. Het zijn allemaal geen gege vens die enige voorspelling wet tigen, maar dankbare grond le veren voor de speculaties die onder de titel rode-sterren wichelarij" en „Kremlinologie" geen al tc beste naam hebben gekregen. Doorgaans werden uit te weinig gegevens van beden kelijke kwaliteit te grote conclu- stes getrokken die de feiten na dien meestal in geen enkel op zicht wettigden. Het enige wat ui,t deze twee jongste verschijnselen wel valt vast te stellen is dat het niet helemaal botert noch tussen Moskou en Peking noch binnen de Sowj et-hiërarchie. Dat is eigenlijk geen nieuws meer, maar wie meer wil weten, kan niet anders doen dan rustig af wachten tot echt iets gebeurt waaruit degelijk blijkt hoe sterk Chroesjtsjov al dan niet staat. noch met het Frans-Duitse ver drag erg ingenomen te zijn. Dat hij dat nu zo duidelijk deed, houdt zeker verband met de strijd om de opvolging van Adenauer in Duitsland. Kon hij zich wellicht om zijn kansen niet te bederven eerst niet te veel van de kanselier dis- tanciëren, de jongste nederlagen van de C. D. U. en het daaruit wel duidelijk blijken van het misnoegen der kiezers over de oude kanselier, hebben die tac tische noodzaak opgeheven. Zo was deze rede tevens een gooi naar het volgende kanselier schap. Voor de andere landen is de uitkomst van deze strijd tussen Erhard en Schroder van weinig belang. Wie ook wint zal een Europese politiek voeren die bij Binnenvering Schuimrubber HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN Prinses Beatrix heeft vrijdag in Tokio een show van Japanse bruidstoiletten bezichtigd, die haar werden getoond in de salons van een der grootste warenhui zen van de Japanse hoofdstad „Ykiyou". Zij genoot zichtbaar van de prachtige en kleurige toi letten die door Japanse manne quins werden gedragen. Tot groot plezier van zichzelf en de aanwezigen vertinde de Prinses zich even later in een schitterend Japans bruidsgewaad. Terwijl zij door het geweldige warenhuis werd rondgeleid speel de een orgel het Nederlandse volkslied. In groene japonnetjes gehulde Japanse verkoopsters sloegen de Nederlandse Prinses steels gade. Prinses Beatrix deed onder meer op de speelgoedafdeling en kele inkopen, waartoe Japanse poppen en waaiers behoorden. Tevoren had zij een tentoon stelling bezichtigd van Japanse schilderkunst. Voor de avond stond een uit voering van het traditionele Ja panse Kaboeki-toneel op het pro gramma. Prins Akihito en Prin ses Mitjiko hadden haar voor dit bezoek uitgenodigd. De Japanse prinses, die vorige maand een voortijdige zwangerschapsbeëin diging onderging, was daarvan nog niet zoveel hersteld dat zij Prinses Beatrix naar het theater kon vergezellen. Later op de avond zou de Prin ses per trein naar Toba (midden- Japan) vertrekken, waar zij een bezoek aan een pareleiland zal brengen. Keizer Hirohito, H. K. H. Prin ses Beatrix cn keizerin Nagakn poseren voor de pers in liet keizerlijk paleis te Tokio. Prinses Marijk wil voortaan om persoonlijke redenen met de naam Christine worden aange sproken en aangeduid, aldus heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gistermorgen desgevraagd be vestigd. De officiële voornamen van de jongste oranje-telg lui den: Maria Christina (de roep naam van de Prinses wordt dus Christine). H. M. de Koningin heeft be slist dat de naamsverandering zal ingaan als de Prinses na Pa sen naar het Amersfoorts ly ceum gaat. Voorheen bezocht de Prinses de middelbare meisjes school verbonden aan 't Baarns lyceum. GEVOLG NAAMS WI-ÏZIGING PRINSES MARIJKE Op voorstel van B. en W. heeft de gemeenteraad van Uithoorn vrijdagavond besloten de naam van de Prinses Marijkelaan te veranderen in Prinses Christine- iaan. NIEUWE VULKAAN UITBARSTING DREIGT OP BALI Langs de zuidwestelijke hel ling van de vulkaan de Goe- noeng Agoeng op Bali stroomt „met enorme snelheid" lava naar beneden en een nieuwe uitbar sting is „hoogst waarschijnlijk", zo meldde het Indonesische pers bureau Antara vrijdag. Aange nomen wordt dat president Soe- karno die vrijdag in zijn par ticuliere vliegtuig uit Djakarta vertrok onderweg is naar Bali, waar sinds half februari bij vulkaanuitbarstingen meer dan 1500 mensen om het leven zijn gekomen en 100.000. dakloos geworden. TELEFOON Foto: In gezelschap van Prinses Irene tuurt H. M. de Koningin naar het vliegtuig, de ogen be schermend tegen de scherpe lucht. Dat Chroesjtsjov geen groot verlangen heeft naar een gesprek niet de Chinezen om de meningsverschillen uit de weg te ruimen, spreekt wel duidelijk uit de bood schap die hij naar Peking heeft gestuurd. In'ieder geval komt hij zelf niet op de van vele eisen voorziene uitnodi ging van Mao Ts-Toeng naar de Chinese hoofdstad. Niet uit onwil, maar omdat Mao .aan de beurt is met maar twee bezoeken aan Moskou tegen Chroesjtsjov drie aan Peking. En bovendien gaat hij zelf toevallig de eerste tijd niet die kant op om en passant even aan te kunnen komen. de overige E. E. G.-leden, met uitzondering van Frankrijk dan, vertrouwen zal wekken. Daar is de voornaamste vraag hoe lang het duurt voor een van hen daartoe de kans krijgt. (Nadruk verboden) dat het vertrek zou moeten wor den uitgesteld met het oog op de weersomstandigheden. Op j „Ypenburg" scheen weliswaar dc zon, maar op het vliegveld „Wel- schap" bij Eindhoven was dooi I mist maar ongevder 200 meter zicht. Kort vóór het vastgestelde tijdstip van vertrek werd de toe stand op „Welschap" zoveel gun- stiger, dat men kon opstijgen. I Radio l)e koek Noordstraat 102 Telefoon, R12* Terneuzen i

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1