Sterke daling werkloosheid sinds einde vorstperiode Vroeger met pensioen 7 est bij 55 graden onder nul Nederlanders namen deel aan betoging in Antwerpen Eric de Noorman - Het raadsel Egil Lijm snél en muurvast met Ceta-Bever CMC! CIY Pagina 13 ZATERDAG 6 APRIL 1963 DE VRIJE ZEEUW Nu de strenge vorstperiode achter de rug lijkt te zijn, is er een daarmee verband houdende Sterke daling van de werkloos heid te bespeuren. In de maand maart nam de geregistreerde arbeidsreserve van mannen af van 52.034 tot 35.042, Hiervan waren eind maart 2.902 mannen werkzaam op aanvullende werken, hetgeen ten opzichte van de vorige maand een- stijging van 510 betekent, aldus deelt het ministerie van gociale Zaken en Volksgezond heid mee. Het voor seizoen gecorriceer- de cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve daalde met 5.000 en bedroeg aan het einde van de maand 33.000. Dat het voor Seizoen gecorriceerde cijfer mo- „HONGER, ZIEKTE VAN MILJOENEN" Ter gelegenheid van de Wereld- gezondheidsdag heeft de direc teur-generaai van de Volksge zondheid, prof. dr. P. Munten dam, donderdagavond in de radiorubriek „Regeringsuitzen ding" gesproken over de Wereldgezondheidsdag, ook dit jaar te houden op 7 april. De slagzin van de Wereldge zondheidsdag 1963 is: „Hon ger, ziekte van miljoenen", „Er zijn nog vele honderden mensen in de wereld die aan ondervoeding lijden", aldus prof. Muntendam. Hij gewaag de o.m. van onvoldoende voe ding en van ondervoeding in Azië, Afrika en Zuid-Amerika, die funeste invloed hebben op de prestaties van de mens en die zijn weerstand tegen aller lei ziekten sterk verminderen. Sprekend over de noodzaak tot verbetering van voedseipro- duktiemethoden en uitbreiding van produktiegebieden stelde prof. Muntendam, dat dit niet of nog niet gebeurt. „En het bedenkelijke is, dat de pro- duktie in hoger ontwikkelde landen,-die al genoeg hebben, veel sterker vooruitgaat dan in de ontwikkelingslanden". Prof. Muntendam wees in zijn causerie voorts op de hard nekkigheid waarmee slechte voedingsgewoonten blijven be staan. Hij concludeerde, dat alle krachten moeten worden ingespannen om ,de volken uit de ontwikkelingsgebieden te helpen hun eigen problemen op te lossen en daarmee de grote kloof tussen „rijk en arm" smaller te maken en op den duur te overbruggen. I.K.O.R, zendt Russische dienst uit In de Paasnacht van 12 uur tot omstreeks 1 uur zal het I.K.O.R., de radio- en televisie commissie van de Oecumenische Raad van Kerken, het eerste deel uitzenden van een Russi sche Orthodoxe Paasnachtdienst. Een niet te vaak voorkomende gelegenheid wordt daarbij benut. Het Oosterse Paasfeest valt n.l. maar één keer in de 7 a 8 jaar met ons Paasfeest samen, en dat is dit jaar het geval. Zoals bekend, maakt de Oos terse Orthodoxie sinds de as semblee van New Delhi deel uit van de Wereldraad van Kerken. De Russisch-Orthadoxe ge meente, wier Paasnachtviering men aan de radio gedeeltelijk zal kunnen meemaken (de metten en de lezing van een preek van de kerkvader Chrisostomus), is die van Rotterdam onder lei ding van de archimandriet Dio- nisios. Waar nodig zal de liturgie, die deels in het Nederlands (gezien de vele Nederlandse leden der gemeente) deels in het Russisch wordt gezongen en gesproken, met enig Nederlands commen taar worden toegelicht. Knaapje leeft dank zij televisie-uitzending De drie-jarige Marcel Wolters uit de tuinstad Buitenveldert bij Amsterdam heeft zijn leven te danken aan een televisie-uitzen ding. Het ventje was woensdag middag in het water van de Ol- dengaardegracht in de nabijheid van zijn ouderlijk huis gevallen. Toen de 42-jarige straatmaker J. Kersten, die door kinderen was gewaarschuwd, het knaapje uit het water baalde gaf het geen teken van leven meer. Maar de heer Kersten herinner de zich de demonstratie van de mond-op-mond methode bij kunstmatige ademhaling, die enige tijd geleden op de televisie schermen is geweest. Hij paste dit middel toe op de kleine Mar cel en smaakte het genoegen dat de jongen na tien minuten weer bij kennis kwam. Toen is Marcel voor verdere behandeling naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. menteel hoger ligt dan voor de vorstperiode moet worden toe geschreven aan twee factoren. In de eerste plaats was aan het einde van de vorige ma'and de invloed van de vorst nog niet overal verdwenen; in de bouw nijverheid werd hier en daar nog hinder ondervonden van de vorst in de grond, terwijl ook in de landbouw de voorjaarswerk zaamheden nog niet geheel op gang waren gekomen. In de tweede plaats heeft de tendens tot verruiming van de arbeids markt zich voortgezet, hetgeen een lichte stijging van het werk loosheidsniveau met zich mee bracht. De geregistreerde arbeidsre serve is in alle beroepsgroepen gedaald. Het sterkst deed zich deze daling voor bij de beroeps groepen bouw, landbouw en los se arbeiders. Dit is verklaarbaar daar de werkzaamheden in de bouwnijverheid en in de land bouw, welke door het koude weer belemmerd werden in maart voortgang konden vinden. De daling van het aanbod van bouwvakarbeiders had vooral betrekking op de burgerlijke en utiliteitsbouw. De activiteiten in de wegen-, spoor- en waterbouw ondervonden vooral vertraging in de noordelijke en oostelijke provincies, waar de invloed van de winter langer heeft nage werkt en er nog tot laat in maart vorst in de grond voor kwam. Ook in de landbouw deed zich om genoemde reden nog een vertraging in de voorjaarswerk zaamheden voor. Dat niettemin het aantal werkloze landarbei ders geringer is dan vorig jaar vindt zijn verklaring in het feit, dat vele landarbeiders in andere bedrijfsklassen werk hebben ge vonden. Als gevolg van het seizoen- daalde ook de werkloosheid van metaalbewerkers. Overigens blijkt het niveau van de werk loosheid in deze conjunctuurge voelige sector hoger te liggen dan in het vorig jaar. Anderzijds is de vraag in deze beroepsgroep beduidend lager dan in het vorig jaar. Uit een en ander zou kun nen worden afgeleid dat de ex pansie, welke in de metaalnijver heid in de afgelopen jaren voor deed, enigszins aan het afzwak ken is. De daling van het aanbod van horecapersoneel is een gevolg van het op gang komen van de seizoenbedrijvigheid in deze be drijfsklassen. De daling van het aanbod van kantoorpersoneel was betrekkelijk gering. Ook hier speelt een zekere terughou dendheid t.a.v. het aantrekken van personeel een rol van bete kenis. Als gevolg van het weg vallen van de vorst en de nor male seizoenopleving in maart nam de seizoenwerkloosheid sterk af, terwijl ook de werk loosheid van minder geschikten en de structuurwerkloosheid enigszins daalde. De daling van het aanbod van vrouwen deed zich vooral voor bij het handels- personeel, horecapersoneel en kantoorpersoneel en houdt, af gezien van de opleving der sei- zoenwerkzaamheden, verband met de drukte rondom Pasen. „MISS RUND 1G63" VERKOZEN Op de jaarlijkse Paasveetentoon- stelling', welke donderdag in Am sterdam is gehouden, is een zes- tandige, 820 kg wegende, drie jaar oude vaars van de gebr. A. en M. de lint uit Zevenbergen tot „Miss Rund 1963" gekozen. Onder grote belangstelling werd de reeds enige malen eerder be kroonde dikbil een fraaie krans omgehangen, waarmee zij bereid willig voor de fotograaf poseer de. NU 172.000 OP GIRO 777 Op gironummer 777 van h hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis in Den Haag is tot nu toe een bedrag van 172.000 binnengekomen voor de slachtoffers van de ramp op Bali. DE V. S. EN CUBA De republikeinse senator Ken neth Keating heeft donderdag in de Amerikaanse Senaat gepleit voor een plan om de Russen te dwingen hun troepen en mate rieel van Cuba weg te halen. Hij wil het eiland economisch iso leren met behulp van de Navo. Schepen van de Navo-landen zouden geen vrachten meer naar Cuba mogen brengen en de Navo-landen zouden het gehele Sowjetblok geen goederen meer moeten verkopen die de landen van dit blok aan Cuba plegen te leveren. Het congreslid William Cra mer heeft donderdag in Wash ington verklaard, dat vele Britse bovenwindse en benedenwindse eilanden vol Russen zitten. Men heeft mij uit zeer betrouwbare bron meegedeeld, aldus Cramer, dat er in veel steden op deze eilanden ,op elke tien inboorlin gen één Rus is". Verder hadden de Russen geheime bergplaat sen voor wapens aan de noord kust van Hispanioia, het eiland dat gedeeld wordt door Haiti en de Dominicaanse republiek. Haiti zou volgens Cramer bin nen de komende drie a vier maanden in de macht van de communisten komen als de V. S. niet „met spoed tot actie over gaan". VRIJE VRIJDAGKORTER WERKDAG, LANGER VAKANTIE OF (Van onze sociaal-economische medewerker) Aangezien in verschillende landen de wekelijkse werktijd nog korter is dan in ons land, wordt er in bepaalde kringen wel aangedrongen op verdere vermindering van hét aantal arbeidsuren. Gelukkig heeft minister Veldkamp zich tegen deze gedachte verzet. Hij vindt dit niet verantwoord in verband met de bestaande spanning op de arbeidsmarkt. Bovendien acht de bewindsman vergroting van de hoeveelheid vrije tijd niet in overeenstemming met de tegenwoor dige economische omstandigheden. Van dit onderwerp is veel meer te zeggen. In de eerste plaats moet de vraag gesteld worden of niet juist in de landen met de kortste arbeidstijden sprake is of is geweest van een hevige of minder ernstige economische crisis. Het is bij een bevestigend antwoord op deze vraag nog beslist niet zeker, dat de plaatselijke recessies door over matige arbeidstijd-verkorting is veroorzaakt. Toch heeft het daar wel mee te maken. ARBEIDSKOSTEN EN ARBEIDSTIJD Er zijn landen waar de arbeids kosten zo hoog zijn geworden dat ze niet meer door rationali satie van de industrie kunnen worden gecompenseerd. Dan is de concurrentiekracht van zo'n land op de wereldmarkt zodanig aangetast dat er een langdurige schade voor het volk uit voort vloeit. Het gevolg is werkloos heid en het ontbreken van arbeid i.p.v. een vermindering van de arbeidstijd. Op dat ogenblik kan men niet meer terug, want het aanwijzen van de arbeidstijdver korting als oorzaak of één der oorzaken van plaatselijke reces sies is in kringen van werkne mers een onverkoopbaar artikel. In de tweede plaats komt de vraag aan de orde op welke wijze een arbeidstijd-verkorting tot stand moet worden gebracht. De werkweek kan worden verkort, de vakanties kunnen worden ver. lengd, er kunnen nieuwe vakan ties worden ingevoerd, de pro- duktieve periode in een mensen leven kan worden verkort. De meest sprekende arbeids tijdverkorting is de inkrimping van de werkweek. Hierdoor ,vordt echter de continuïteit van de arbeid voor de werknemer en de werkgever bedreigd. Voor de eerste kan het de individuele pro- duktiviteit schaden, voor de laatste betekent het een worste ling om de voldoende bezetting reen verdere toekenning van vrije tijd zal veel meer rekening moe ten worden gehouden met de speciale eisen van een bedrijfs tak. Voor de winkelstand bij voorbeeld is het sluiten op za terdag een schadepost. Mensen die in de detailhandel werken moeten dus hun vrije tijd op an dere dagen nemen. Het is reeds onjuist gebleken dat in de bouwwereld alle zo mer-, herfst- en voorjaarszater dagen worden verspild. Het is nauwelijks verantwoord tegen over de rest van de gemeen schap wanneer men, na 's win ters enkele maanden op non- activiteit te hebben gestaan, ook 's zomers een goed deel van de werkbare uren verloren laat gaan. van het produktie-apparaat, dat economisch steeds sneller gaat slijten en dan in die economisch- nuttige produktieperiode onvol doende wordt aangewend. De oplossing wordt dan gevonden in vermeerdering van de ploe- gen-arbeid, aanvragen voor nachtarbeid enz., die er alle op neer komen dat er maatschappe lijke nadelen worden opgeroepen met ellende voor alle daarbij be trokken partijen. DAN MEER VAKANTIE? Het vakantie-instrument wordt ook veelzijdig bespeeld. Op dit terrein zijn er in bepaalde hoe ken gerechtvaardigde wensen, in andere bedrijfstakken wordt de grens van het aanvaardbare reeds benaderd of overschreden. Het komt ons voor dat bij het toewijzen van langere vakanties de band tussen werknemer en bedrijf dikwijls te lang verbro ken wordt om aan ontwrichting van een goede gang van zaken te ontkomen. Wij tobben nu reeds met een vakantietop in de zomermaan den. Elk middel om die te ont lasten moet worden aangegre pen. Dat is mogelijk door het toekennen van een wintervakan- tie, of liever nog door toeken nen van seizoenvakanties. Bij Ce ideale tontaktliim! WlwLLI VAKANTIE NAAR ARBEID In de „toeristen-industrie" moet men het ook 's zomens ver dienen en kan men 's winters de pas inhouden. De conservenin- dustrie werkt in het najaar op top-capaciteit evenals de suiker, industrie. In die topseizoenen moet de vrije tijd beperkt wor- Het Amerikaanse leger test met personeel van de Martin Compa ny geleide projectielen met de bijbehorende installaties bij 55 graden onder nul in Alaska. den, terwijl deze in de minder drukke seizoenen voor de arbeid, waarin men zijn levenstaak heeft gevonden kan worden uitgebreid. Het aantal arbeidsuren per jaar is dus een betere maatstaf voor de beoordeling van de arbeids tijd dan de wekelijkse arbeids tijd. Wanneer wij zeggen dat dit niet verkoopbaar is, dan duidt dit alleen op een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en een gemis aan belangstelling voor het eigen beroep of vak. Tenslotte hangt de noodzaak tot vrije tijd ook af van het aan tal jaren dat men werkzaam is. Over 't algemeen wordt men in onze dagen geacht op zijn 65e jaar de produktieve periode in zijn leven te besluiten. In enkele beroepen bereikt men reeds vroeger de gepensioneerde leef tijd. Naar onze mening moet ook hier de differentiatie toenemen. EERDER OPHOUDEN? Er zijn nog teveel vakken, be roepen en ambten waarin men gedwongen is tot zijn 65e jaar door te werken om voör een be hoorlijk pensioen in aanmerking te komen. Willen wij de werk tijd verder bekorten, dan gelo ven wij dat het uit produktivi- teitsoverwegingen de voorkeur verdient om de eerste stappen te zetten teneinde een vroegere beëindiging van de dienstbetrek. king mogelijk te maken. Daarbij behoeft geen sprake te zijn van dwang maar moet vrijheid voorop staan. De pen- sioenregels kunnen zo gemaakt worden, dat men zonder schade toe te brengen aan eenmaal ver kregen pensioenrechten, op eigen wens een werkkring vroe ger vaarwel zegt. De produk tieve levensduur ligt immers voor elk mens anders en deze verschillen moeten nauwer bij de beoordeling van de arbeids duur worden betrokken. Alleen op deze wijze achten wij een voortgaande verkorting van de arbeidstijd verantwoord. Drs. HERMES. (Nalruk verboden. Er zal geen vervolging' worden ingesteld tegen tussen 15 en 20 Nederlanders, die op 28 februari in Antwerpen betrokken zijn geweest bij een Vlaamse be toging. Dit heeft de Belgische 64. De hele nacht rent Wuffa door en hij is zó opgewonden dat hij zijn moeheid nauwelijks voelt, want wat een kans om dat gehate stel vogelvrijen in het moeras eens en voor goed onschadelijk te ma ken, zo'n kans komt nooit weer. Inmiddels werken zijn verdorven hersens koortsachtig. Er is één faktor die dat hele prachtige plan in de war kan sturen, stel is voor dat Eric de Noorman met een troep van zijn krijgers op de burcht zal verschijnen, om Egil, de echte Egil op te halen, dan valt alles in duigen, want voor de ogen van die Noorse koning en zijn mannen kunnen Harg en zijn troep toch niet' een bloedbad aanrich ten, onder de vogelvrijen. „Dus moeten wij die Noorman voor zijn," mompelt Wuffa hijgend, „en diedubbelganger van mij gauw naar hem toesturen, met. één of ander smoesje." Vroeg in de morgen bereikt hij bijkans uitgeput de Koningsbureht. Een slaperige wachter brengt hem bü Harg, die Wuffa in een mengeling van woede, verbazing en twijfel aanstaart. „Sta daar niet te gapen," snauwt Wuffa, „ik ben terug, dat zie je. Waar is die vermaledijde dubbel ganger van me." „Je bent het werkelijk edele ko ning," stamelt de lijfwacht met een verheugde grijns, „deze toon ken ik. Ja, dat nare jong is ge vlucht, zojuist is Kol gevonden, die aan een boom gebonden was, nabü de hut van Ean de boogschutter." „Dus hij is hier niet, die knaap," minister van Justitie, Vermey- len, vrijdag in antwoord op een schriftelijke vraag uit de Ka mer van Volksvertegenwoordi gers medegedeeld. De vraag was gesteld naar aanleiding van een klacht van het „nationale aktieeomité", dat de betoging voor de eenheid van België van afgelopen zondag in Brussel heeft georganiseerd. Na een voorlichtingsvergade ring op 28 februari in Antwer pen werden de deelnemers aan deze vergadering het doel van een tegenmanifestatie van Vla mingen. In de klacht werd ge zegd, dat onder de tegenbetogers een aantal „personen met dui delijk Nederlandse tongval" was opgemerkt, die bovendien auto's met Nederlandse nummerplaten bij zich bleken te hebben. In zijn antwoord bevestigt minister Vermeylen, dat de eigenaren van deze auto's in Nederland wonen. „Gezien het politieke karakter van het voor val, de betrekkelijk niet ernstige aard van het feit en de waar schijnlijke onmogelijkheid de daders (die niet noodzakelijker wijze dezelfde zijn als de eigena- roept Wuffa geërgerd uit, „dat is ren van de auto's) nader te iden- een lelijke misrekening." tificerèn, is besloten voorlopig Hij staart even broedend voor geen vervolging in te stellen", zich uit en mompelt dan, „maar Wel zal het ministerie van dat geeft niatsWe lijken toch Justitie onderzoeken of in der- zoveel op elkaar dat niemand het gelijke gevallen geen preveii- verschil ziet en om die Noorman tleve maatregelen moeten wor- van de burcht vandaan te houden, den genomen om de verstoring heb ik wel wat over. Dan zal ik, van de orde door buitenlanders als Egil naar die Noren gaan." Ite voorkomen, aldus minister Vermeylen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 15