PROVINCIAAL NIEUWS AVE EVA BANK De opstand in Argentinië Pagina 2 VRITDAG 5 APRIL 196S TERNEUZEN Leeuwen verscheuren paard in circus in Brussel MINISTER HOME OVER E. E. G. BIERVLIET i OOSTBURG SCHOONDIJKE BRIDGE Geef teak-meubels 'n milde glans BEVER-TEAK VCeta-Bever ENGELAND BEREID TOT NAUWER CONTACT IN BRUSSEL Straffen in Spanje Een militaire rechtbank in Madrid heeft negen personen, onder wie een vrouw, veroor deeld tot gevangenisstraffen va riërende van twee tot vijf jaar. Zij waren beschuldigd van ge- wanend verzet en communis tische celvorming. I I i? - „Boissevain" brengt eerste groep bewoners terug naar Tristan da Cunha China protesteert bij India BIOSCOOPBEZOEK IN 1962 MET ZES PROCENT TERUGGELOPEN GEVECHTEN IN LAOS Alarm-apparaat voor auto's DF VRIJE ZEEUW Lezing „Huis en Haard". Uitgaande van het Bureau Voorlichting Bedrijf en Industrie werd woensdagavond voor de afdeling Terneuzen van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen in café De Vriendschap een lezing gehouden. De spreker was de heer Weimar uit Biltho- ven met het onderwerp „Huis en Haard". De opkomst voor deze avond was vrij groot. 'Na een korte inleiding nam de heer Weimar allereerst de slaap kamer onder de loupe en be sprak uitvoerig de verschillende soorten bedden, dekens en lakens. Ter afwisseling volgde nu het bekende filmpje „Glas" van Bert T-T pan ctra Hierna vertelde de heer Wei- mar iets over de technische ap paratuur in de keuken en toonde hiervan enkele voorbeelden zoals de handmixer, gewone mixer, sapcentrifuge enz. Na de peuze was er gelegen heid tot het stellen van vragen aangaande de woninginrichting, waarna de heer Weimar nog en kele dia's vertoonde o.a. over de nieuwste oliehaarden en van en kele interieurs. De avond werd besloten met een quiz, waaraan een viertal dames met succes deelnamen en een prijsje in ontvangst mochten nemen. Al met al een gezellige en leer- zame avond, waarvoor de presi dente, mevr. Vermeulen, de heer Weimar en zijn assistente harte lijk dankte. Examen Temeuzense Muziekschool. Voor het examen muziekge schiedenis slaagden aan de Ter- neuzense Muziekschool de vol gende kandidaten: Wim v. d. Bospoort, Kees van Driel te Axel, Mieke van Es, Janny van Luyk, Niek de Man, Sanny van Pienbroek, Annie de Putter te Othene. Elly Scheele, Peter Simons, Ankie van Strien, Anneke Stuy, Ina Terlouw, Ti neke Vinke, Rineke de Vriend, Marijke de Vriend, Agnes v. d. Vijver te Biervliet, en José Wil- lems. Eén kandidaat moest worden afgewezen. De geslaagden, waar geen woonplaats bij vermeld staat, wonen te Terneuzen. Botsing. Gistermiddag te kwart vóór één had nabij het stoplicht aan de Schoolweg, ter regeling van het verkeer over de Axelsebrug, een botsing plaats tussen twee auto's. Mej. v. d. S., rijdende met de door haar bestuurde auto uit de richting van de Schoolweg, zag toen zij op korte afstand van het aldaar staande stoplicht was ge komen, dat het rode licht werd ingeschakeld ten teken dat de brug voor het landverkeer geslo ten was. Zij remde daarop direct haar auto sterk af, hetgeen de heer H. D., bestuurder van de achter haar rijdende auto ontging, daar hij er op rekende, dat de automobi liste, evenals hij, rechtdoor in cfe richting van de Herengracht zou rijden. Zodra de heer D. zijn vergissing bemerkte, trachtte hij een aanrij ding te voorkomen. Hierin slaag de hij niet en bij de daarop vol gende botsing werden beide auto's resp. aan de achter, en voorzijde vrij zwaar beschadigd. Woedende leeuwen hebben eer gisteren tijdens een circus voorstelling in Brussel een paard ernstig verwond. Het gebeurde tijdens één van de glansnummers van het circus van Moskou, dat al geruime tijd met groot succes wordt opgevoerd. Leeuwen maken daarbij een aantal rondjes door de piste op de rug van galopperende paarden. Ook woensdagavond hadden de koningen der dieren zonder moeilijkheden hun plaats als ruiter ingenomen, maar even later struikelde één van de paarden. Het dier sleurde in zijn val het achter hem lopen de paard mee en de twee leeu wen maakten een buiteling. Woedend wierpen zij zich op de paarden, die ernstig wer den verwond. Met waterspuiten konden de dieren naar hun kooien wor den teruggedreven. De Britse minister van Buiten landse Zaken, lord Home, heeft donderdag op een persconferentie in Tokio desgevraagd verklaard, toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. uitgesloten te ach ten, „zolang de huidige Franse regering aan het bewind blijft". Het heeft nooit in de bedoeling van Groot-Brittannië gelegen op enige wijze schade te berokkenen aan de gemeenschappelijke markt, die volgens ons een goede uitwerking heeft op economisch en politiek gebied, zolang zij naar buiten gericht blijft, zo zei hij voorts. „Wij willen nu trachten, de politiek van de Europese vrij handelsassociatie te harmonise ren met die van de E.E.G. om een verwijdering van elkaar te voor komen". De Britse bewindsman zei ten slotte nog dat Groot-Brittannië de onderhandelingen over toetre. ding tot de gemeenschap zal her. vatten „zodra zich een gunstige gelegenheid voordoet". Bouw hotel-restaurant. Een dezer dagen is de firma De Bliek uit Schoondijke begon nen met de bouw van een hotel restaurant op de recreatieterrei nen in de Braakman. Door de vorst is de hoop, dat een gedeel te van het gebouw nog deze zo mer in gebruik genomen zou kunnen worden, welhaast niet meer te verwezenlijken. Afscheid voorzitter Postzegel vereniging. In hotel „De Eenhoorn" na men de leden van de postzegel vereniging „Het Land van Cad- zand" afscheid van hun voorzit ter, de heer A. D. de Best, die, in verband met zijn benoeming aan een Christelijke school in Aardenburg, van de leden af scheid nam. In een korte toespraak wees het bestuurslid de heer J. de Feijter op de grote werkkracht en het enthousiasme waarmee de heer De Best altijd de belangen van de vereniging had gediend. Op filatilistisch terrein had hij door jarenlange ervaring een grote kennis gekregen, waarmee bij de vereniging voortreffelijk steunde. Namens de leden bood hij de scheidende voorzitter een album van Zwitserland aan. Federatie West Zeeuws-Vlaan- deren Vrouwenbond N.V.V. Bovengenoemde Federatie vier de in de zaal van café Wijffels te Schoondijke op feestelijke wijze haar 15-jarig bestaan. In haar openingswoord moest de voorzitster tot haar spijt mededelen, dat de districtsbe stuurder van het N.V.V., de heer C. Hoek, zo onfortuinlijk was ge weest juist die boot te nemen, die woensdagmiddag op de zand plaat vóór Breskens vastliep. Hierdoor was hij verhinderd de feestvergadering bij te wonen. De landelijk voorzitster, mevr. L. van DuijnSpruijt, had van uit Vlissingen laten weten, dat zij tbt haar grote spijt de Wester- schelde niet kon oversteken, om dat de boot vanwege de zware mist niet kon varen. Ook het districtsbestuur Zee land kon in verband met de zwa re mist niet op de vergadering aanwezig zijn. De voorzitster, mevr. M, S. DijkLangstraat uit Biervliet, sprak een openingsrede uit waar in zij aandrong op een goede samenwerking tussen de afdelin gen onderling, die gezamenlijk de Federatie West Zeeuws- Viaanderen vormen. Na gezamenlijke zang werden de notulen van de vorige jaar vergadering voorgelezen en goed gekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat de organisatie een zeer gezonde activiteit ontplooit en op velerlei terrein werkzaam is. De op brengst van de t.b.c.-busjes was over 1962 588,06. De Federatie telt thans 283 leden. Het financieel verslag leverde voor de vergadering geen be zwaren op, nadat de kascontrole- commissie kas en bescheiden van de penningmeesteresse, mevr. S. van Roo—Deseijn, had goedge keurd. Mevr. J. van der WalleGoos- sens te Schoondijke en mevr. M. 3. Dijk—Langstraat uit Biervliet werden bij acclamatie als be> stuurslid herkozen. Tijdens de pauze werd koffie gedronken en eigen gebakken^ cake aangeboden. Na de pauze werden de dames mevr. Joz. Adriaansende Neef, die 12% jaar bestuurslid is, en mevr! S. de Roo—Deseijn, die 15 jaar bestuurslid is, op hartelijke wijze door de voorzitster gehul digd met dit jubileum. Zij bood beiden een Bloeiende plant aan. Mevr. Joz. Adriaansen-de Neef bood met zeer hartelijke woor den aan de voorzitster, die tien jaar de voorzitstershamer han teert een prachtige met de hand bewerkte eiken voorzitstersha mer aan. Besloten werd nog een bus tocht te maken naar de jaarlijk se landdag, die op 30 mei a.s. te Hilversum wordt gehouden. LUCTOR 1 (Terneuzen) VOOR DE DERDE MAAL KAMPIOEN VAN ZEELAND (viertallen) Met 90 tegen 80 m.p. heeft Luctor 1 uit Terneuzen te Bres kens gewonnen van het viertal van De Fles uit Vlissingen en daarmee voor de derde achter eenvolgende maal het kampioen schap van Zeeland gewonnen. Het kampioensviertal van Luctor 1 bestaat uit de heren G. Meulenberg, P. v. d. Goes, B. IJsebaert en J. v. d. Poel. LUNCH OP THUISKOMST ENGELSE VORSTENPAAR Koningin Elizabeth van Enge land en haar gemaal de hertog van Edinburgh hebben in de Londense Guildhall aangezeten aan een lunch, welke werd aan geboden op de thuiskomst van het vorstenpaar na het bezoek aan de Fiji-Eilanden, Australië en Nieuw-Zeeland. Foto: Koningin Elizabeth en prins Philin tiidens de autorit naar de Guildhall. Inmiddels waren de districts bestuursters mevr. J. Schipper Koopman en mevr. J. van Over- weel, resp. uit Goes en Middel burg, gearriveerd. Mvr. Schipper bracht namens het districtbe- stuur haar hartelijke gelukwen sen over met het 15-jarig be staan en sprak de wens uit, dat de federatie steeds een goed on derdeel van het distrikt mag zijn. Nadat de bijeenkomst met samenzang besloten was, ver enigden allen zich aan een goede koffietafel, die geheel door de leden was verzorgd. Na de koffietafel was er een feestavond. De voorzitster kon in haar openingswoord een groot aantal gasten verwelkomen, o.a. vertegenwoordigers van de Be stuurdersbond West Zeeuws- Vlaanderen, en van vele andere bij het N.V.V. aangesloten afde lingen in West Zeeuws-Vlaande- ren. De heer A. van der Velde, voor zitter van de Bestuurdersbond in West Zeeuws-VTagnderen, felici teerde de Federatie met haar 15- jarig bestaan en sprak de wens uit, dat de Vrouwenbond en de Bestuurdersbond in de toekomst od prettige wijze zullen kunnen samenwerken, zoals dat tot nu toe steeds het geval was. Als dank voor het vele werk dat de Vrouwenbond steeds verzet, bood spreker een enveloppe met in houd aan. Namens de A.B.V.A. werd even eens een enveloppe met inhoud aangeboden, terwijl ook een geld bedrag werd ontvangen van de Bouwbedrijfsbond, afd. Schoon dijke. Nadat verversingen waren aan geboden werd de verdere avond op ongedwongen wijze doorge bracht. Jasper en Jan Anthonis- se zorgden met Hammondorgel en slagwerk er voor dat de stem ming bijzonder feestelijk werd. Een grote verloting zorgde voor versteviging van de kas. Waarom de beslissing nog uitstellen? Stort per giro f250,- op de girorekening van het dichtstbijzijnde N.H.M.-kantoor, onder vermelding "eerste storting op spaarrekening". U hebt dan voortaan profijt van: 3|% rente een soepele opvragingsregeiing volledige bankservice spaar NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ De Britse regering is bereid de contacten tussen de perma nente vertegenwoordigingen der zes' E. E. G.-landen in Brussel en de Britse delegatie daar, die onlangs is uitgebreid, te verster ken, zo hebben gezaghebbende kringen in Londen verklaard naar aanleiding van de voorstel len die de Duitse minister Schroder heeft gedaan voor het intensiveren van de betrekkingen tussen de E. E. G. en Engeland In deze Britse kringen stond men evenwel gereserveerd tegen over het Duitse denkbeeld om nieuwe verbindingsorganen te scheppen (b.v. een ondercom missie van de Westeuropese Unie, waarvan Engeland en de zes gemeenschapslanden lid zijn). Men verwachtte dat Frankrijk zo'n formule niet zou aanvaarden. Het Gaullistische blad „La Nation" schreef donderdagoch tend in commentaar op de E. E. G.-ministerraad in Brussel, dat het mokken van de vijf Franse partners geëindigd is, zoal- generaal De Gaulle had voorzien en ondanks sombere voorspellingen van tegenstan ders die hem ervan beschuldig den Europa te torpederen. De toestand is Overigens nog niet helemaal opgeklaard, aldus de „Le Nation", want bepaalde E. E. G.-partners dromen nog steeds meer van een grote At-, lantische gemeenschap dan een verenigd solide Europa. Voorts kregen een man en een vrouw, die ervan waren be schuldigd een communistische leider te hebben verborgen en hem bij propagandawerk te heb ben geholpen, respectievelijk twaalf en één jaar gevangenis straf. door- OLAF J. DE IANDELL 31.) „Maar lieve Eva, waarom ver telde je me dan straks, dat jullie helemaal niet uit waren ge weest?druste de rooie stem. Had Eva dat echt verteld? Had ze dat héüs verraden? Zij kon zich niets meer herinneren. De vage overtuiging drong' zich aan haar op, dat ze zou kunnen denken, als ze overeind stond. Daar zat 'm echter juist de kneep. En er was iets zeldzaams ge beurd met haar beheersing'. Die was opgelost in de algehele wa zigheid. Ze voelde zich blind-ra- zend op die stem, en ze had zon der de minste schaamte willen balken van het huilen op Derk's schouder. Bovendien was Eva bang, érg bang voor iets.. Maar waarvóór? Misschien voor die woede, wel ke haar bijna verslond, en de randen van haar hart deed smeu len als een sigaret, of voor Derk's ogen, of voor alle rijkdom, waar ze buiten stond, en die haar ver strikken wilde in verf en klater goud Toen overwon de woede. Als 'die stinkmeid dan tóch wiit dan zou ze ook eens even zeggen, wat ze van haar vond. Dat was veilig en gezond, leek Eva. Mis schien, dat daardoor ook de angst wat' terugweek. „Goed," zei ze en voelde zich gevaarlijk worden, in alle lodde righeid. „We waren dus thuis. Weet je nou genóég van Derk en mij, lieve Mia?" Het praten ging uiterst langzaam en onzeker. „Misselijkheid dat je bent!" Dat had nog niet lang tevoren iemand tegen haar gezegd, en ze was er toen vreselijk van geschrokken. „Kreng van een lellebel" zei ze. Vooral het laatste woord bood tegenstand aan haar tong. Ze hing' toen al over Derk's schou der, en werd als een zak aard appelen weggedragen. Haar oor hangers bengelden koud tegen haar wangen. „Weet je nou alles- van ons, jij snuffelgat, met je rooie dak en je witte voorkant?" Want wit was ze. Eva had nog nooit zo'n beduusd gezicht gezien. Haar woorden schenen werkelijk zwaar succes te hebben. „Weet je nou genoeg, slangepens?" Ze waren in de vestibule. Derk wurmde Eva in haar avondman tel. Raar armen wilden niet bui gen, of teveel buigen. Het even wicht was uit haar benen ge vlucht, ze liepen over deinende wolken, tot zij in de wagen zat. Derk trok de jas dicht om haar schouders en legde een plaid over haar knieën. „Zo, Eva!" zei hij. En in een plotseling optrekken van de nevel bemerkte ze, dat hij weer zo'n gekke lachbui had. Hij schudde finaal. Zij reden in volle vaart de tuin door. De witte gloed van de lam pen veegde over bomen en bloe men, over een hek.... „Eerst maar wat omrijden," mompelde haar verloofde voor zich heen. Het trof haar midden in haar doorweekte hart. Wilde hij haar een smadelijke thuiskomst besparen? De ontroe ring greep haar weer bij de keel Ze wilde beslist niet huilen, om dat dit haar het toppunt van dronkenschap leek. Maar wat 'n verschil met het ritje-om, toen ze naar de fuif toereden: omdat Eva er zo aardig uitzag De vernedering was ontzaglijk. Terwijl zij toch zoveel vernede ring gewend was. Maar dan was ze van tevoren nooit zo hoog in de vreugde en de rijkdom ge klommen. Het drong tot haar steeds helderder wordende her senen door, dat honderdvijftig gulden voor zulk lijden niets te veel was. Had Sally dit allemaal voorzien? „Ik heb alleen sinaasappel ge dronken," zei ze met een ver velend onbeheerste bibberstem. „Weet ik wel," antwoordde Derk kort. Was hij boos? Zo moest een slak zich voelen, als hij onder zout bedolven werd. Een ongekende pijn ja, wat was er eigenlijk in het hele geval wat haar zo erg bezeerde? Eigen lijk was ze een onbekende sol daat. Na afloop zou ze de schmink afvegen en haar ouwe kleren aantrekken: Assepoester met een retourtje naar grote-mensen- land. En niemand zou haar ooit herkennen. Maar toch:' die wrin gende pijn in haar denken! De nachtlucht was heerlijk. Een wild bewolkte hemel overdekte de slapende wereld: een paar sterren tintelden de boomtop pen stonden zacht te wuiven. De wolken hadden schelwitte ran den, en Eva zag een veld, dat oneindig diep leek, overstroomd van nevelgolven. Derk keek er ook naar. Het motorgeronk kalmeerde haar. Ze ademde diep. De wind omnevelde haar kostbare krul len, en nam een ogenblik al haar gedachten mee, alle verbittering, alle zorgen, alle problemen 't Leven was gek, gek, heer- Rik gekAls Derk maar niet zo boos was. Daar wëren de zor gen weer. Ze voelde zich vreselijk alleen, en draaide onder de plaid aan haar briljanten ring'. Die scherp aan de bovenkant was. Maar daar had ze alleen zelf last van, nu Zij, Eva Blombergh. Dronken. 's Nachts. In een auto. Met een boze man. En met kanten kleren en ju welen. Waar moest het naar toe?.... (Wordt vervolgd VOOR f 23.000 AAN JUWELEN GESTOLEN Uit de woning van een direc teur van een Rotterdamse N.V. aan de Straatweg in Rotterdam is gisternacht voor ƒ25.000 aan juwelen en een bedrag van 300 in contanten gestolen. De familie was afwezig. De dader(s) zijn vermoedelijk door een open staand klapraam de woning bin nengedrongen. De „Boissevain" van de Java- Ohina-paketvaartlijnen brengt de eerste groep bewoners terug .aar het vulkanische eiland x'ristan da Cunha. Zoals be kend moest de bevolking van dit eiland na een eruptie in 1961 ge ëvacueerd worden en kwam in -ingeland terecht. Maar al het /orige jaar hebben de Tristan- -ïers, van wie verreweg de mees- „en niet in Engeland konden aarden, plannen gemaakt om .laar hun geboortegrond terug .e keren. Uit onderzoekingen oleek, ,dat terugkeer verant woord was. Een vijftigtal bewoners, ver gezeld door een aantal bestuurs ambtenaren, is enkele weken ge beden met een schip van de .loyal Mail naar Rio de Janeiro gevaren en daar overgestapt op net Nederlandse schip „Boisse vain", dat hen op het eiland zal afzetten. De route van do schepen van de Java-China - paketvaartlijnen van Zuid-Ame- rika naar Europa voert vrij dicht langs het eiland. Volgens plan zal de rest van de bevol king in oktober van dit jaar met een gecharterd Deens schip, de „Bornholm", naar Tristan wor den gebracht. Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" heeft gemeld dat de regering te Peking krachtig bij de autoritei ten te Nieuw-Delhi heeft, ge protesteerd tegen een beweerde schending van Chinees gebied. Drie Indische soldaten zouden volgens de protestnota 10 maart j.l. de grens met de Chinese pro vincie Sinkiang hebben over schreden. In de nota wordt de eis ge steld dat er onverwijld een ein de komt aan „dergelijke schen dingen van Chinees grondge bied". Hieraan wordt toege voegd: „Voortduring hiervan zal ernstige gevolgen hebben". De laatste belangrijke basi; van de opstandelingen in Argen tinië, .de duikboothaven Mar del' Plata, heeft zich donderdag aan de strijdkrachten van de re gering overgegeven. Dit werd bekendgemaakt in eenxegerings- communiqué. Schout-bij-nacht Eladio Vas- quez, ,die met de minister van Defensie en de leiders van land en luchtmacht over een wapen stilstand had onderhandeld zei, toen hij de vergadering verliet „Ik hep de marinebodems, die zich thans op zee bevinden, op dracht gegeven naar hun basis in Porto Belgrano terug' te keren". Deze opdracht van de bevelhebber der zee-oper^Jcs, die de rol van bemiddelaar tus sen de opstandige marine en de regering vervult, wordt be schouwd als een aanwijzing dat men tot overeenstemming is ge- Ko-men. De opstandelingen, die dins dag onder leiding van de gene raais Menendez en Momero een In 1962 is het bioscoopbezoek gemiddeld met 6 pet terugge lopen, In de drie steden Amster dam, Den Haag en Rotterdam daalden de bezoekcijfers met 4,4 procent, in de overige gemeenten met 7,1 procent. Het aandeel van de drie grote gemeenten in het totale bioscoopbezoek bdroeg 37 procent. Dit vermeldt het jaarverslag van de Nederlandse Bioscoop bond over het afgelopen jaar. Het verslag signaleert dat het bezoek aan de premièretheaters nauwelijks is teruggelopen. Uit een analyse van de omzetten blijkt, dat het bezoek in de pre mièretheaters in de grote steden op peil bleef (99,3 procent van 't cijfer over 1961), de recette daar zelfs een stijging vertoonde (107,2 procent). Het bezoek aan de overige bioscopen evenwel, dat in deze steden nog altijd ruim een derde van de totale capaciteit uit maakt, liep terug tot 90,2 pro cent De recette daalde tot 95,2 procent. Qok landelijk komt men bij een nader onderzoek tot de zelfde opvallende verschillen, zo meldt de Bioscoopbond. De Bioscoopbond vindt dat de bedrijfsresultaten in het afgelo pen jaar geen reden tot voldoe ning geven. De omzetten hand haafden zich bij een teruglopende kaartverkoop dank zij een hoger bestedingsgemiddelde. De statis tische gegevens onthullen vol. gens de Bond nauwelijks de wer kelijke gang van zaken. „Ook al handhaafde het film. en bioscoop bedrijf zijn positie, intern tekenen de moeilijkheden zich steeds scherper af". Het Nederlandse bioscooppark is in 1962 in omvang onveranderd gebleven: aan het einde van het jaar telde ons iand evenals een jaar tevoren 562 bioscopen. greep naar dc macht deden liiet het doel de komende verkiezin gen onmogelijk te maken, ver loren achtereenvolgens hun steunpunten in Rio Santiago en Punta Indio. De regering heeft echter niet de onvoorwaardelijke overgave van de rebellen 'ge- erst, naar men aa:ineen5t..Qai-hen de gelegenheid te geven „het gezient te redden". Volgens gezaghebbende diplo matieke kringen in Vientiane zijn woensdagavond op de vlakte der kruiken, in midden-Laos, ge vechten uitgebroken tassen strijdkrachten van de pro-com munistische Pathet Lao en rteu- tralistische strijdkrachten. Don derdagmorgen waren de vijande lijkheden nog aan de gang. Over de omvang ervan en de weder zijdse verhezen is nog niets be kend. De laatste tijd was een gespan nen verhouding ontstaan tussen een neulralistisehe groepering onder leiding van generaal Kong Le enerzijds en een andere neu- tralistische afdeling en de Pathet Lao anderzijds. Volgens later ontvangen be richten is het vechten, waarbij overigens slechts kleine groepen militairen betrokken waren, in de loop van donderdagochtend gestaakt. Er zouden vier doden en enige gewonden bij zijn geval, len. De premier van Laos, prins Soevanna Poema, heeft gezegd, dat bij gevechten die zich sinds vorige week zaterdag op de „Vlakte der Kruiken" hadden voorgedaan, twintig soldaten om het leven waren gekomen. Vol gens de premier was er echter nu een wapenstilstand en hij had opdracht gegeven deze té handhaven. Voor een optisch-akoestisch alarmapparaat voor auto's is oc trooi aangevraagd door de heer M. Krijger uit Haamstede. Dit apparaat treedt in werking bij ongelukken, defecten en onwel worden van de automobilist. Het wordt gevoed door de accu of een batterij en kan zodanig wor den ingesteld, dat bij voorbeèld de claxon om de vijf seconden een stoot geeft als er iets niet in de haak is. Bij botsingen sluit het de stroom van de motor af, maar laat dan de stoplichten en slignoteurs automatisch knippe ren. Bij een plotseling defect kan de bestuurder zelf het apparaat in werking stellen, waardoor de andere weggebruikers meteen voor gevaar gewaarschuwd wor den. Het alarmapparaat, dat onge veer de omvang van een schoe nendoos heeft, kan bij alle soor ten vierwielige motorvoertuigen onder h<*; dashboard worden ge monteerd. Het werkt ten dele elektrisch, ten dele magnétisch en ten dele mechanisch. De con structeur verwacht, dat ook land bouwtrekkers ermee zullen wor den uitgerust. De-heer Krijger was eertijds garagehouder, maar is nu werkzaam op een machine fabriek in Zierikzee.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2