Het bezoek Het Frans-Duitse verdrag van de president van Mexico Prinses Beatrix in Tokio Het weer SUNIL WAST STRALEND WIT in Indonesië Nederlander vrijgelaten HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN SUNIL bleekt voor u blauwt voor u ««li uu.nL is nylon-actief Fnnkertag bt) abonnement: Terneuzen Wneeteup-Hoofdredaetetir I. van Be Sande Redactie, adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 01150 2073 - Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2.per week 48 et Losse nrs 9 et. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 5 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5880 Versehflnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties! 5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. NEDERLANDSE .KWARTIERMAKER" NAAR DJAKARTA Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld dat drs. H. Leopold, die werk zaam is op het consulaat-gene raal te Singapore, zich donder dag in opdracht van de Neder landse regering naar Djakarta heeft begeven om in afwachting van het tijdstip dat drs. C. D. Brakman zijn functie als tijde lijk zaakgelastigde zal heb ben aanvaard, contact te onder houden met de Indonesische re gering en voorbereidingen te treffen voor de vestiging van een ambassade te Djakarta. De lieer Leopold heeft de rang van eerste ambassadesecfretaris. Plannen voor een Verolme-werf in Mexico? De kans bestaat cfat Verolme in Mexico een werf gaat bou wen volgens een opzet, zoals die ook in Brazilië en Ierland is toegepast. De heer C. Verolme heeft er zich donderdagmiddag, direkt na het bezoek van presi dent Lopez Mateos, wel niet met zoveel woorden over uitgelaten, maar toch toegegeven dat „er iets in de lucht zit". Op 16 april vertrekt hij naar Mexico, onder meer om een conferentie van de internationale Kamer van Koop handel bij te wonen. De moge lijkheden van een vestiging (waaraan, volgens het Verolme- procédé, bouworders zullen zijn verbonden) zullen dan opnieuw worden bekeken. Veertien leidende politici van de Westduitse regeringspartijen, de Christen-Democratische Unie (C. D. U.) en de vrije democra ten (F. D. P.). zijn het donder dag in het vakantieverblijf, van bondskanselier Adenauer aan het Como meer verrassend snel eens geworden over de ratifica tie van het Frans-Duitse verdrag van samenwerking. Het staat thans vast., dat aan het verdrag een inleiding zal worden toegevoegd, die spreekt van de Westduitse wil geen af breuk te doen aan de verplich tingen yan ds bondsrepubliek jr. de Navo of aan haar banden Bidault wordt in Brazilië toegelaten De Braziliaanse ambassadeur in Lissabon is donderdag met een inreisvisum voor de Franse oud-premier Bidault op zak uit Brazilië in de Portugese hoofd stad teruggekeerd De vergun ning is verleend op voorwaarde dat de leider van de (illegale) nationale verzetsraad zich ont houdt van politieke activiteiten, Bidaul kan naar Brazilië ver trekken zodra hij met deze voor waarde akkoord gaat. Hij ver blijft thans m Portugal, doch de regering van dit land heeft hem uitgenodigd zo spoedig mogelijk te vertrekken. Ambassadeur in Algerije benoemd Bij K. B, is dr. H. H. Dinge- mans, ambtenaar van de buiten landse dienst der 2de klasse, ter beschikking te rekenen van 1 februari van dit jaar wederom in actieve dienst hersteld en tevens benoemd tot Hr. Ms. bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de Algerijnse volks- en democratische repu bliek. Dr. H. H. Dingemans is 55 jaar. Hij studeerde letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniver siteit te Leiden Hij begon zijn loopbaan in de" Indische be stuursdienst. Van 15 juni 1950 tot 1 februari 1954 was hij directeur Afrika en Midden-Oosten bij het minis terie van Buitenlandse Zaken. Zijn standplaatsen waren ach tereenvolgens Djeddah (1938- 1940 en 1945-1950), Tanger (1954- 1957) en Karatsji (1957-1960). Van zijn hand verscheen de dissertatie „Alghazali's boek der liefde" (1938). donesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, gewezen op de gevangenhouding van de heer Gerritsen Plaggert. De Indonesische minister heeft volgens deze journalist toege zegd de zaak te zullen onderzoe ken. Toen Indonesië op 17 augustus 1960 de diplomatieke betrekkin gen met Nederland verbrak, ging de heer Gerritsen Plaggert voor de Engelse ambassade wer ken die de Nederlandse belangen in Indonesië behartigde. Hij bleef op particuliere basis Ne derlanders en spijtoptanten hulp verlenen bij pensioenkwesties en bij terugkeer naar Nederland, nadat de Indonesische regering zich er tegen had gekant dat Groot-Brittannië de Nederlandse belangen in Indonesië behartig de. De Indonesische autoriteiten achtten het optreden van de heer Gerritsen Plaggert niet toe laatbaar en zij namen hem in hechtenis. met de Europese Economische Gemeenschap. De uiteindelijke formulering van de inleiding zal door het parlement geschieden, dat het verdrag' op 25 april in eerste lezing in behandeling neemt. Onder de groep, die zich in het vakantieverblijf van de bondskanselier had verzameld, behoorden de ministers van Buitenlandse Zaken, van Econo mische Samenwerking en van Bijzondere Taken, benevens de liberale leider Erich Mende. Gaan de Franse mijnwer kers vandaag weer aan de slag? Leiders van de Katholieke, so cialistische en communistische Franse mijnwerkersbonden heb ben hun stakende leden opge roepen vandaag het werk vol ledig te hervatten. Er heerste donderdag een wis selende stemming in de mijn streek. De kompels weren ener zijds opgelucht, doch overigens teleurgesteld dat de bonden "niet meer hadden kunnen bereiken. Dit kwam tot uiting op een ver gadering in de mijnstad Lens. waar enkele mijnwerkers de vak bondsfunctionarissen verraad verweten. Zij waren het niet eens met de loonsverhoging in termijn en meenden dat de on derhandelaars hadden moeten vasthouden aan de eis tot on middellijke opvulling van de ver schillen in lonen met de parti culiere industrie. Verruiming subsidiëring muziekscholen Voortaan zullen ook in de ge meenten met minder dan 20.000 inwoners de muziekscholen voor Rijkssubsidie in aanmerking kunnen komen, mits deze scho len komen op een totaal aantal wekelijkse lessen van tenminste zestig uren. De „richtlijnen voor de sub sidiëring van muziekscholen van Rijkwege" zijn in deze zin door de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen gewijzigd. ESTERS klcdif!" geeft blijve;rle voldoéiiins Alléén bij MAtfON DEsmee DAMES- en HERENCONFECTIF Terne""1' DR. SJARIF DOOR MINISTER LUNS ONTVANGEN De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Z. E. mr. ,1. M. A. H. Luns, heeft woensdag in Den Haag ontvangen de In donesische zaakgelastigde in Nederland, dr. Mohammed Sjarif. Sjarif overhandigde tijdens deze ontvangst zijn inleidingsbrief aan minister Luns. (Foto). Prinses Beatrix, heeft donder dag een bezoek gebracht aan keizer Hirohito en keizerin Na- gako van Japan. In hofkringen werd meegedeeld dat de Prinses de Keizer en de Keizerin verteld heeft dat zij erg blij was de be lofte om terug te komen, die zij in november van het vorige jaar deed, te kunnen nakomen. Bij haar bezoek van Prinses Beatrix in het blauw gekleed. De Keize rin ontving haaY'in kimono. In de middag vertrok de Prinses naar de ambtswoning van de Japanse premier om daar de lunch te gebruiken. Nadat Prinses Beatrix de groe ten van Koningin Juliana en Prins Bernhard had overge bracht, overhandigde zij het kei zerlijk paar een schildpadden wandelstokje en een parfum doosje. Prinses Beatrix had de kei zer en keizerin in november van het vorig jaar al een niet-offici- eel bezoek gebracht, toen zij enige tijd in Tokio verbleef op doorreis van Hongkong' naar Ne- derland voor de begrafenis van Koningin Wilhelmina. Na de lunch in de ambtswo ning van premier Ikeda bracht de Prinses een bezoek aan de baby-afdeling in de kraam inrichting van 't Japanse Rode- Kruisziekenhuis. Later op de middag werd voor ha^- in het officiële gastenverblijf 'n demon stratie van blo'cmenschikken ge geven. Gisteravond werd de" Prinses een banket aangeboden in het keizerlijk paleis. Prinses Beatrix reed in een Rolls Royce, die de keizer haar ter beschikking had gesteld, naar. het keizerlijk paleis, waar zij door groot-ceremoniemeester Ken Harada werd begroet. De Prinses droeg een gele robe met een stola van mink. Zij werd door grootmeester Harada de hall binnengeleid. Bij het diner zaten aan de kei zer enkeizerin van Japan en andere leden van de keizerlijke familie, Prinses Beatrix en leden1 van haar gevolg, premier en mevrouw Hayato Ikeda, de mi nister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Masayosji Ohira en andere regeringsfunctionarissen en leden van het Huis van Af gevaardigden, in totaal 54 gas ten. Prinses Beatrix was aan de rechterkant van de keizer geze ten. Het diner bestond uit het ge bruikelijke hofmaal uit de Fran se keuken, opgediend met wijn en champagne. Op de achter grond speelde een strijkje van 28 musici. Tijdens het diner bracht keizer Hirohito een heil dronk uit op de Nederlandse Koningin, welke beantwoord werd door Prinses Beatrix. Na afloop reden de Prinses en haar gevolg naar 't gastenhuis. Prinsessen Irene en Margriet naar huwelijk van prinses Alexandra H. K. H. Prinses Irene en H. K. H. Prinses Margriet zullen op 24 april in Londen het huwelijk bijwonen van Prinses Alexandra van Kent en mr. Angus Ógilvy. PER ETUI VAN 6 IN 12 De Indonesische autoriteiten hebben op 1 april de Nederlan der mr. E. R. Gerritsen Plaggert op vrije voeten gesteld. Dit heeft een woordvoerder van het mini sterie van Buienlandse Zaken De vulkaanuitbarstingen in Indonesië De uitbarstingen van de vul kaan de Goenoeng Agoeng op het eiland Bali hebben "in februari en maart aan „meer dan 1500 mensen" het leven gekost en on geveer 350.000 Balinezen dakloos gemaakt, zo meldde het Indo nesische persbureau Antara. In tussen wekt nu ook de activiteit van een andere vulkaan, de Goe noeng Rindiani, op het ten oos ten van Bali gelegen eiland Lombok, bezorgdheid, aldus An tara. gisteren in antwoord op een vraag bevestigd. De heer Ger ritsen Plaggert, destijds hoofd commies bij de voormalige Ne derlandse diplomatieke vertegen woordiging in Djakarta, werd op 16 september 1961 gevangen ge nomen. Een paar maanden geleden heeft een Nederlandse journa list, de heer H. Martinot, tijdens een bezoek aan Indonesië de In- daagse staatsiebezoek dat presi dent Lopez Mateos met zijn fa milie op het ogenblik aan Neder land brengt, bezochten de hoge gasten, tezamen met H. M. Ko ningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en H. K. H. Prinses Irene gistëren Rotterdam. Om kwart over elf gistermor gen arriveerde H. M. met haar gast bij de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas", van waaruit een tocht door de ha vens met als eindpunt de scheepswerf van Verolme op Rozenburg werd gemaakt. Het hoogtepunt van het ko ninklijk en presidentieel bezoek aan Rotterdam werd een tocht van ruim twee uur met de „Pie- ter Caland" door de havenbek kens, waar de gebruikelijke koortsachtige bedrijvigheid heer ste en de contouren van de hon derden kranen, opslagterreinen en rook uitstotende fabrieken extra uitkwamen in het schrale zonlicht. President Lopez Mateos en diens gevolg kregen een goe de indruk van de economische betekenis van Europa's grootste havenstad. Onderweg bood de Nederland se regering de 130 gasten een lunch aan. De „Pieter Caland" voer eerst langs de aan de Parkkade go- meerde Nederlandse marinesche pen, die de gehele dag gepavoi- seerd waren. Bij het passeren stonden de bemanningen volgens de paradeerrol langs de ver schansing aangetreden. Scheeps- gewijs werd de militaire groet gebracht en presenteerde een gewapende wacht het geweer. De opvarenden „joelden" volgens traditie drie keer „Hoezee" op de Koningin. Hr Ms „De Ruy- ter" gaf voorts een saluut van 35 'schoten elke vijf seconden één dat de meeuwen van het wateroppervlak deed opschrik ken. De marine-eenheid werd gevormd door Hr Ms ..De Ruy- ter", de jagers „Groningen" en „Holland", en de patrouillevaar tuigen „Bulgia" en „Freyr". President Lopez Mateos en enkele adviseurshebben tijdens het bezoek aan de werf van Ver olme op Rozenburg in het privé- kantoor van de heer C. Verolme gedurende ruim twintig minuten besprekingen gevoerd met leden van de hoofddirectie van het concern, waarbij ook Prins Bernhard en de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, aanwezig waren. Over de aard van het gesprek werd niets bekend gemaakt. De heer C. Verolme lichtte echter een tip.ie van de sluier op in zijn in het Spaans uitgesproken wel komstwoord. waarin hij de pre sident de verzekering gaf dat het Mexicaanse nroject bij zijn con cern in dezelfde mate een grote belangstelling geniet als de pro jecten, die reeds verwezenlijkt zijn, en dat het met veel enthou siasme en zorg zal worden be handeld. Hij maakte bekend dat een delegatie van de Petroleos Mexicanos een bezoek heeft ge bracht aan zijn nieuwe werf in Brazilië, die nu in volle'produk- ,*ie is. De heer Verolme sprak de wens uit dat Mexico, dat zich bevindt in het hart van Ameri ka, spoedig een belangrijke rol zal spelen in de ontwikkeling HET BLIJFT KOUD. Het K.N.M.I. deelt mede: Het ziet er niet naar uit dat de koude noordelijke lucht stroom, die donderdag de tem peratuur aan de kust plaatselijk beneden 5° C hield, spoedig zal worden afgesneden. Wel zal de wind vrijdag de neiging hebben wat naai* oost te draaien, maar dat heeft tot gevolg dat een regenzóne, die zich boven Duits land bevindt, in de richting van ons land gaat bewegen. De lucht ten westen van deze regenzóne VRIJDAG 5 Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden APRIL v.m. 11.31 0.06 0.46 0.56 n.m. 12.11 12.46 1.26 1.36 ZATERDAG 6 APRIL v.m. Breskens Terneuzen Hansweert walsoorden 0.22 0.57 1.37 1.47 n.m. 12.55 1.30 2.10 2.20 is onstabiel, zodat zich ook buien zulleri ontwikkelen, die evenals donderdag plaatselijk van hagel vergezeld gaan. De temperatuur zal op de meeste plaatsen beneden de 10° C. blijven. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind. Zwaar bewolkt met verspreid voorkomende opklaringen en op de meeste plaatsen enkele buien. Weinig verandering in tempera, tuur. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. MAAN op onder op ondei April b 6.0S 19.19 15.27 5.20 7 6.04 19.22 17.40 6.02 7 6.06 19.20 16.34 5.43 8 6.02 19.24 18.46 6.21 9 5.59 19.26 19.51 6.39 10 5.57 19.27 20.57 6.58 Ais onderdeel van het drie van de scheepvaart van Latijns- Amerika. Na een onderhoud van ruim twintig minuten met *de hoofd directie van„het concern in het privé-kantoor van de heer C. Verolme vertrokken de presi dent, Prins Bernhard en de an dere gasten omstreeks drie uur met de salonboot „De Stad Rot terdam" naar Maassluis op de noordelijke oever van de rivier. Daar was ter verwelkoming bur gemeester W. J. D. van Dijck aanwezig. Het gezelschap keerde vervolgens per auto nagr paleis Huis ten Bos'"-* ."Ufe Terwijl de Mexicaanse presi dent, zijn gastheer Prins Bern hard en de minister van Econo mische Zaken, drs, J, W. de Pous, met de topdirectie van Verolme vermoedeliik belang rijke zakelijke besprekingen voerden, namen H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Irene mevrouw Lopez Mateos en haar dochter via het Botlekgebied per auto mee naar Rotterdam voor een bezoek aan „De Ark", een soeciaal verblijf voor kindeven die hiden aan chronische ver lamming vao de ademhaling doe- poüomvelites. Na een hezo°k van ongeveer een uur aan ..De Ark" keerden H. M. de Knni"cdn en haar gas ten naar Den Haag terug., STAATSIEFOTO Woensdagavond, na het gala diner in de Oranjezaal van het paleis Huis ten Bosch in Den Haag, ter ere van het staatsie- bezoek van de president van Mexico en mevrouw Lopez Ma teos, kon deze staatsiefoto wor den gemaakt vóórdat liet gezel schap zich naar de Koninklijke Schouwburg begaf voor het bij wonen van een concert door het Residentieorkest onder leiding van Willem van Otterloo. V.I.n.r. zien we: mej. Ave Lopez Mateos, mevrouw Lopez Mateos, Z. K.H. Prins Bernhard, de president, H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Irene. MEXICAANSE PRESIDENT GEEFT DINER President Lopez Mateos en zijn echtgenote hebben de Ko ningin en de Prins donderdag avond in hotel Kasteel Oud-Was senaar een contra-diner aange boden. Als eregasten zaten ook de Prinsessen Irene en Margriet aan. In .totaal namen 108 personen aan het diner deel, onder wie de minister president, m'of. dr. J. E.' de Quay, en andere leden van de regering en leden van het corps diplomatique.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1