Driedaags bezoek van de president van Mexico aan ons land De toestand in Argentinië Prinses Beatrix in Japan BronchiEetten Overeenstemming in Franse mijnwerkersstaking „Expansie zonder inflatie" ZON- en MAANSTANDEN HET W^R WEERBERICHT KOOGWATER DONDERDAG 4 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5879 GALADINER IN HUIS TEN BOSCH DE RUSSISCHE UITNODIGING AAN MAO TSE TOENG Engelse begroting: Frankering M) abonnement: Terneuzen Dneeteur-Roofdrwlaeteur I. van 3e Sande Redactie, adresNoordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaai: per maand ƒ2.—: per week 48 et. T ,nccr lire? 9 pf. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; mtrammn fat advertentie J 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties "(géén IwoMt- advertenties)5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nor. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Luchtrnachtpersoneel op de vliegbasis „Ypenburg" hees gis termorgen om vijf minuten over elf de Mexicaanse vlag, toen daar de wit en blauwe „Caravel- le" neerstreek, waarin zich de Mexicaanse president, de heer López Mateos, diens echtgenote en zijn dochter Avecita, alsmede een groot gezelschap bevonden. De Mexicaanse president brengt een driedaags statiebezoek aan Nederland. Vijf minuten nadat het vlieg tuig was neergestreken op het mistige vliegveld, kwam het tot stilstand voor de officers mess, waar zich een groot aantal offi ciële genodigden en ongeveer veertig persvertegenwoordigers hadden verzameld om getuige te zijn van de begroeting van de hoge gasten door H. M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en H. K. H. Prinses Irene. De Koningin was gekleed in een zwarte mantel over een licht, blauw complet en droeg een lichtblauw hoedje. Prins Bern hard droeg het ceremonieel uni form van generaal van de lucht macht. Prinses Irene droeg een bordeauxkleurige mantel en een strooien Mexicaanse sombrero. Onder aan de trap van het vlieg tuig begroetten zij de president van Mexico en zijn gevolg. De Mexicaanse president droeg een jacquet, zijn echtgenote en zijn dochter waren gehuld in bruine bontjassen en droegen een zwart hoedje. Er volgde een har telijke begroeting onderaan de vliegtuigtrap. Koningin Juliana omhelsde mevr. López Mateos hartelijk en eenzelfde begroeting volgde tussen Prinses Irene en de dochter van de president. Een hevig gedrang ontstond toen de persfotografen, onder wie zich een groot aantal Mexi canen bevond, begonnen op te dringen naar het officiële gezel schap en kort aangebonden ma- rechaussee's de fotografen weer naar hun plaats drongen, onge veer twintig meter van het vlieg tuig. Eenzelfde gedrang ont stond, toen de Mexicaanse presi dent de erewacht inspecteerde van 150 man luchtmachttroepen, die in ceremonieel tenue stonden opgesteld. Eerder was het Mexi caanse volkslied gespeeld door de luchtmachtkapel onder leiding van onderkapelmeester H. W. A. C. Warnaar, die kapelmeester Van Diepenbeek verving wegens ziekte. Het gezelschap begaf zich per auto naar het Rijswijkseplein, waar men over zou stappen in calèches. In de eerste hafauto bevonden zich president López Mateos en H. M. de Koningin, in de tweede hadden mevr. López Mateos en Prins Bernhard plaats genomen en in de derde auto zaten Prinses Irene en haar vriendin, mej. Avecita López Ma teos. De route door Den Haag van het Rijswijkseplein tot aan het Huis. ten Bosch was afgezet met militairen van do land-, zee. en luchtmacht. Bij de aankomst bij het paleis Huis ten Bosch werd het volks lied van Mexico ten gehore ge bracht. De president, vergezeld van de Koningin, inspecteerde de Vliegtuigen van de regering hebben woensdag aanvallen ge daan op de marinebasis Puntö Indio in de Platarivier, waar de opstandelingen, die dinsdag een greep naar de macht deden, zich hadden verschanst. In een com muniqué werd gezegd, dat de luchtaanvallen gevolgd werden door een aanval met tanks. Vol- van Porto Belgrano, op onge veer zeven honderd kilometer van Buenos Aires, van uit de lucht aangevallen. Deze basis vormde een van de voornaamste steunpunten van de rebellen. In een communiqué van het tijdelijke secretariaat van de ma rine in Buenos Aires werd ge zegd dat een telegram was ont vangen van de bevelhebber van de oorlogsvloot waarin deze me dedeelde dat de zee-operaties waren beëindigd. erewacht bestaande uit een com pagnie van het garderegiment Grenadiers es de Koninklijke mi litaire kapel met tamboers en pijpers. Daarop trad het gezel schap het paleis binnen, waar de lunch werd gebruikt. KRANSLEGGING BIJ HET NATIONAAL MONUMENT Met het leggen van een krans van rode en witte tulpen met lint in de Mexicaanse driekleur bij het nationaal monument op de Dam in Amsterdam verrichtte de Mexicaanse president gistermid dag zijn eerste officiële daad tij dens zijn driedaagse bezoek. Een erewacht van de koninklijke stu denten schietvereniging in cere monieel tenue bracht de presi dent, die vergezeld werd door zijn echtgenote en dochter, de gebruikelijke eerbewijzen. De Amsterdamse politiekapel speel de het Mexicaanse volkslied. Ter begroeting waren aanwezig de minister-president prof. dr. J. E. de Quay, burgemeester mr. G. van Hall en de gouverneur van de hoofdstad, kolonel L. E. Hen- richs. Bij de kranslegging waren voorts aanwezig de Commissaris van de Koningin in Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen, de com mandanten van de zee- en lucht macht en de staf van de Mexi caanse ambassade en de consuls. Een pa.ar duizend mensen sloeg de korte plechtigheid op enige afstand gade. Na de kransleg ging die werd gevolgd door een minuut stilte, reden de auto's van het presidentiële gezelschap in snelle vaart naar het Rijksmuse um. Ongeveer zeventig personen hebben aangezeten aan het gala diner dat woensdagavond ter ge legenheid van het staatsiebezoek van president en mevrouw Lopez Mateos in de Oranjezaal van het paleis Huis ten Bosch in Den Haag is gehouden. Aan het diner is gesproken door de Koningin en de presi dent. De Koningin, die gekleed was in een goudkleurig toilet van brokaat met cape van geor gette sprak na het eerste ge recht. In haar toespraak heette zij president en mevrouw Lopez Mateos en hun dochter welkom en zij wees op de contacten die reeds tussen de twee families bestaan. Na woorden van lof over het Mexicapnse volk zei de De aankomst van H.K.H. Prin ses Beatrix op het vliegveld van Tokio, waar zij werd opgewacht door de Japanse kroonprins, Akihito, Koningin: „In het samenspel der natiën begroeten wij met vreugde en ware instemming uw bijdragen op ieder gebied, ik denk in het bijzonder aan uw strijd voor het internationaal recht, uw inspanning voor ont wapening en vrede, en de unie ke kwaliteit van uw bijdrage ten bate der ontwikkelingslanden". „Ook waarderen wij de goede samenwerking met Mexico in het kader van de economische commissie voor Latijns Amerika, belangrijk voor ons vanwege de ligging van twee delen van het koninkrijk op het westelijk half rond. De Koningin herinnerde eraan dat de Prins intensief heeft meegew' .'k' aan de snelle groei van de economische be trekkingen tussen Nederland en Mexico. De Koningin besloot met te zeggen: „Laten onze landen dan, in onderlinge vriendschap, voort gaan op de ingeslagen weg, in de verantwoordelijkheidszin te genover onszelf, en tegenover de mensheid die wij willen dienen". Daarop bracht zij een heildronk PRINSES IRENE BIJ FEESTCONCERT IN AMSTERDAMS CONCERTGEBOUW In het Concertgebouw in Am sterdam heeft H. K.H. Prinses Irene dinsdagavond een feest- concert bijgewoond, dat daar werd gegeven door Yehudi en Hephzibah Menuhin, ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het gebouw. Foto: In de pauze sprak de Prinses (rechts) met v.l'.n.r. Yehudi Menuhin, zijn zuster Hephzibah en mr. J. W. de Jong Schouwenburg, voorzitter van de raad van bestuur van „Het Con certgebouw N, V." ZON MAAN op onder Oü onrtei April 4 6.11 19.17 14.19 4.54 5 6.08 19.19 15.27 5.20 7 6.04 19.22 17.40 6.02 7 6.06 19.20 16.34 5.43 8 6.02 19.24 18.46 6.21 9 5.59 19.26 19.51 6.39 10 5.57 19.27 20.57 6.58 ringsstrijdkrachten bezet. Men gelooft dat de rebellen tijdig de wijk hadden genomen. Er werd geen melding gemaakt van ge vangenen. Intussen stoomt de vloot op volle kracht naar Buenos Aires op. Men weet niet aan welke zijde zij staat in deze, voorname lijk door de Argentijnse marine geïnspireerde, opstand. Dat de toestand in het land nog niet stabiel is blijkt uit be richten, die melden dat zich woensdag op verscheidene plaat sen in het land 'gevechten voor deden. Zo zou in Cordoba en Bahia Blanca nog aanhoudend worden gevochten-. De marinehaven Porto Bel grano is stevig in handen van de marine, die een beslissende strijd uit de weg lijkt te gaan in afwachting van wat de oorlogs schepen gaan doen die op weg zijn naar de hoofdstad. Opmer kelijk is dat de regeringszen ders woensdag plotseling de loyaliteitsverklaring de vlootcommandant, schout-bij nacht Eladio Vazquez, uit hun programma's schrapten. De regering gelastte woensdag voorts de sluiting van de devie zenmarkt, waaruit waarnemers opmaken, dat de toestand niet zo rooskleurig is als de regerings- communiqué's willen doen gelo ven. In Montevideo landde woens dag een marinevliegtuig met een aantal uitgeweken Argentijnse marine-officieren. Generaal Rattenbach, de mi nister van Oorlog, maakte woensdagmiddag bekend, dat de opstandelingen van de marine hun verzet hadden gestaakt en dat de opstand was afgelopen. Volgens sommige berichten was schout-bij-nacht Vazquez naar Buenos Aires gevlogen om over de overgave van de opstandelin gen te onderhandelen. Van de andere zijde wordt ech ter gemeld, dat de vloot, onder feitelijke leiding van de vroege re vice-president admiraal Isaac Rojas, Buenos Aires nadert met het voornemen de regeringsba ses te bombarderen en de over gave van het bestuur te eisen. In de loop van woensdagoch tend was de grote marinebasis gens onbevestigde berichten is de basis, die zware schade had opgelopen, zonder gevechten door tankeenheden van de rege- Prinses Beatrix heeft woens dagmorgen in Tokio een onver wacht bezoek gebracht aan het Nationaal Museum. De Neder landse kroonprinses zou oor spronkelijk de ochlend in het verblijf voor officiële gasten doorbrengen, maar dinsdag avond gaf zij de wens te ken nen dat zij graag zou willen ken nismaken met de Japanse kunst, waarop het bezoek aan het mu seum werd ingelast. De Prinses werd rondgeleid uit op de president en mevrouw Lopez Mateos en op heel het Mexicaanse volk. Na deze toespraak werd het Mexicaanse volkslied ten gehore gebracht. In de zaal bevond zich een strijkje van de Koninklijke Militaire Kapel. Onmiddellijk daarna sprak pre sident Lopez Mateos. Na zijn toespraak werd het Wilhelmus gespeeld. De Prins droeg aan het diner het gala-uniform van de konink lijke luchtmacht en Prinses Ire ne die als enige Prinses aanzat, droeg een turqoise japon met goudmotieven. Hoestdrank in tabletvorm.95ct door de directeur van het mu seum, Asano, die het een en an der toelichtte terwijl zij aan. dachtig prachtige doeken, schil derijen en vazen bekeek. In het museum kreeg de Prinses ook voor het eerst voorwerpen te zien uit de tijd. dat de eerste Nederlanders zich in Japan ves tigden. Er werd haar een houten beeld van Erasmus getoond, dat afkomstig was van het eerste Nederlandse schip dat Japan aandeed, „De Liefde". Dit schip wierp in 1600 zijn anker uit in de Beppoebaai. Grote belangstel ling had Prinses Beatrix ook voor vergeelde Nederlandse boe ken die destijds ondanks het iso lationisme van het Tokoegawas- jogoenaat het land waren bih- nengekomen. Als fle Kroonprinses volgende week naar Nagasaki gaat. zal zij in de gelegenheid zijn plaatsen te bezoeken, waar de Nederland se Oostindische Compagnie in de eerste helft van de zeventiende eeuw factorijen liet oprichten. Toen de Nederlandse ambas sadeur in Japan, de heer N. A. J. de Voogd, die de Prinses bij haar bezoek aan het museum vergezelde, haar lachend vroeg of zij het originele beeld van grasmus kon onderscheiden van *en nagemaakt exemplaar dat ernaast stond, wees Prinses Bea trix onmiddellijk het juiste beeld aan. Een woordvoerder van het museum zei na afloop van het bezoek dat de Prinses ook zeer geïnteresseerd bleek te zijn voor oude Boeddha-beelden. Later op de dag woonde Prin ses Beatrix een receptie bij op de Nederlandse ambassade in Tokio voor leden van de Ja pansNederlandse vereniging en in Tokio wonende Nederlanders. Waarnemers te Peking achten het onwaarschijnlijk dat de lei der der Chinese volksrepubliek, Mao Tse Toeng, de uitnodiging, om zich naar Moskou te bege ven, zal aanvaarden, nu Chroesjt- sjov het Chinese voorstel, om te Peking te komen beraadslagen, van de hand heeft gewezen. De woensdag te Peking ver schenen dagbladen maakten wel melding van het overhandigen van een brief door de Sowjet- Russische ambassadeur, doch er werd niets gezegd over de in houd ervan. Noch van Sowjet- Russische, noch van Chinese zijde wilde men commentaar op de inhoud van de brief geven. In de brief, die de regering te Peking negen maart j.l. aan het Kremlin zond en waarin Chroesjtsjov en andere Sowjet- leiders werden uitgenodigd voor een bezoek aan Peking, werd ook gezegd dat de communistisch- Chinese autoriteiten bereid wa>- ren een afvaardiging naar Mos kou te zenden. Er stond even wel niet in, dat Mao Tse Toeng eveneens de reis naar Moskou zou aanvaarden. hebben dinsdag en woensdag te zamen 17 uur geduurd. De mijnwerkers, die een loons verhoging van elf procent waar van 8 procent met onmiddellijke ingang hadden geëist, hebben een aanbod van 6,5 procent on middellijk en zes procent over twaalf maanden gespreid, dus een totaal Van 12,5 procent, aan vaard. Er zal een Voorschot van honderd frank worden verleend, in termijnen terug te betalen. De regering heeft in principe een vierde week betaalde vakan tie per jaar aanvaard. Een officiële woordvoerder zei dat het werk waarschijnlijk vrij dag zal worden hervat. De staking heeft Frankrijk ongeveer vier miljoen werkda gen gekost en 200.000 ton kolen per dag. Verwacht wordt dat met deze regeling tevens een einde aan de onrust in andere gena tionaliseerde industrieën zal ko men. De twee miljoen arbeiders in de 'staatsindustrieën vinden dat hun ionen reeds lange tijd achter liggen bij die van de ar beiders in de particuliere onder nemingen. Met de gas- en elek- triciteismaatschappijen, de spoorwegen en het Parijse ver voersbedrijf worden loononder handelingen gevoerd of zullen worden begonnen. De grootste bij de onderhande lingen was volgens welingelich te kringen de eis van een voor schot. De mijnwerkers wilden toelage van 200 frank, die niet behoefde te worden terugbetaald. Onder de nieuwe overeen komst zullen in september de salarisschalen opnieuw worden herzien. Zo spoedig mogelijk zal een rondetafelconferentie wor den gehouden waarop beide par tijen de toekomst van het mijn werkersvak zullen bezien. Het is nog niet zeker of het werk vandaag dan wel morgen zal worden hervat. VRIJ KOUD Rond een hogedrukgebied-, dat zich uitstrekt van het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen tot Ierland, stroomt met over wegend matige noordelijke tot noordwestelijke winden koude en enigszins onstabiele lucht naar ons land. In deze lucht komt vrij veel bewolking voor, waaruit hier en daar wat. regert kan vallèn. Een vlak lagedrukgebied bo ven Scandinavië beweegt lang zaam naar het zuiden. Hierdoor zal de wind in onze omgéving geleidelijk tot matige of vrij krachtig toenemen, uit richtin gen tussen west en noord. Aan gezien Oceaandepressies niet tot het continent kunnen doordrin gen, zullen de temperaturen weer enkele dagen beneden nor maal blijven. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. VEEL BEWOLKING Vrij koud weer met veel be wolking en plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later vrij krach tige wind tussen west en noord. DONDERDAG 4 APRIL v.m. n.rrt. Breskens 11.11 11.25 Terneuzen 11.46 Hansweert 0.26 12.40 Walsoorden 0.36 12.50 VRIJDAG 5 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.31 .12.11 Terneuzen 0.06 12.46 Hansweert 0.46 1.26 JVa&oorden 0.56 1.3$ Woensdagavond is overeen stemming bereikt tussen de vak bonden van de stakende Franse mijnwerkers en de directies van de mijnen. De staking heeft vijf weken geduurd. De overeenkomst zou nog niet ondertekend maar alleen door de vakbonden geparafeerd zijn. Men wil met de ondertekening wach ten tot alle mijnwerkers in de betrokken kolenbekkens van de overeenkomst, op de hooge ge steld zijn. De onderhandelingen De Engelse minister van Finan ciën, R. Maudling, heeft woens dag in het Lagerhuis medege deeld, dat het thema van de En gelse begroting voor het komen de jaar „expansie zonder infla tie" is. De verlaging van de invoer rechten voor de andere leden van de Europese Vrijhandels Asso ciatie (E.V.A.) zal ongeveer het zelfde zijn als het afgelopen jaar en voor dezelfde produkten gel den, aldus de minister. De ver laging wordt heden van kracht. Het ministerie van Financiën krijgt gedurende nog een jaar de bevoegdheid wijziging te bren gén in enkele indirecte belastin gen, zonder dat het parlement daarin wordt gekend. Minister Maudling maakte dui delijk dat hij aanstuurt op een begroting met een tekort van on geveer 700 miljoen pond sterling. De uitgaven zullen ongeveer 6,24 miljard pond sterling bedragen, waarvan 1904 miljoen pond ster ling voor defensie. In het. lopende jaar zijn belas- tnigconcessies ten bedrage van 250 miljoen pond sterling nodig om de economie te stimuleren, wil Groot-Brittannia het doel van een krachtige expansie be reiken zonder tot inflatie terug te keren. De minister kondigde geringe wijzingen aan voor de belastin gen op onroerend goed, televisie vergunningen, successierechten en bruidschatten. In het lopende begrotingsjaar zullen de kleine belastingswij zingen 10 miljoen pond sterling kosten en in een vol jaar 26 miljoen pond sterling. Voor de successierechten zal het bedrag, waarover geen be lasting behoeft te worden be taald. worden verhoogd van 4000 tot 5000 pond sterling. Ter bestrijding van de werk loosheid zal de minister een bij zondere belastingaftrek introdu ceren voor de bouw van fabrie ken en de installatie van machi nerieën in gebieden met werk loosheid Het bedrijfsleven zal worden toegestaan kapitaalsuit gaven af te schrijven in de om vang die het wenst, vrije afschrij ving dus. Verder kondigde de minister bijzóndere schenkingen van 25 procent van de bouwkos ten en van 10 procent van de kostprijs van fabrieken en in stallaties aan om bedrijven té stimuleren vestigingen te stich ten in gebieden met ernstige werkloosheid. De kosten van dit programma zullen 25 miljoen pond sterling bedragen en zij bullen mogelijk de komende ja ren stijgen tot ten hoogste 45 miljoen pond sterling

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1