Twee lonten aan kruitvat Afrika Meer research in Bou wni j verheid Radio en Televisie Binnenlands nieuws Pamflettenoorlog over Kanaalverbinding Woensdag 3 april 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Het gaat om het koper ZWARTE MIS Slachtoffers van verdovende middelen DE DUITSE GELEERDEN IN EGYPTE Gewapend verzet Toenemende misdaad in Washington AMERIKA'S MILITAIRE KRACHT WORDT NOG GROTER Géén financiële steun van C. N. V. aan stakende Fransen FRANS ANTWOORD AAN DE SOWJET-UNIE De spanning tussen blank en zwart in Afrika stijgt op twee plaatsen zozeer, dat een uitbars ting zeer goed mogelijk lijkt in de republiek Zuid-Afrika en in de Rhodesiës. De Centraal Afrikaanse Fede ratie is een teer punt voor de Britten die in Londen een con ferentie over diverse kwesties hebben belegd. Dat is ermee be gonnen dat de vertegenwoordi gers van de zwarte regering van Noord-Rhodesië kwaad zijn weg gelopen en zo dus eigenlijk ieder gesprek onmogelijk hebben ge maakt. Ze wensen niet veel te bespreken, behalve dat hun net als eerder al Nyasaland wordt toegestaan uit de federa tie te treden, een produkt meer van de studeerkamer in het mi nisterie van Koloniën dan van de feitelijke situatie in de eerst drie en nu nog maar twee sa menstellende delen. Het kernpunt is dat Londen er eigenlijk geen enkel belang by heeft de federatie in stand te houden, maar dat de federale premier sir Roy Welensky des noods nog wenst te berusten in de afscheiding van Nyassaland, maar niet in die van Noord-Rho desië. Nyassaland is voornamelijk arm, er wonen weinig blanken. Met Noord-Rhodesië, aldus We lensky, heeft het kernland van de federatie, Zuid-Rhodesië, aan zienlijke relaties van historische, culturele, politieke en zakelijke aard. In eenvoudiger taal: daar zijn de kopermijnen. De moeilijkheid voor Londen en voor de Noordrhodesische leiders Kaunda en Nkumbula is dat de (blanke) strijdkrachten te land en in de lucht bepaald niet veel acht zullen geven op Londense bevelen; die zijn vast in de hand van de blanke top laag die sir Roy vertegenwoor digt. Het conflict lijkt dus niet te beslissen aan de conferentie tafel en dan is er voorlopig geen andere oplossing te voorzien dan die met de wapens. In Zuid-Afrika kan men te recht vrees koesteren voor de Poqo-organisatie, een ietwat Mau-Mau-aehtige geheime bond, die de regering-Verwoerd voor een deel aan zichzelf te danken heeft doordat ze de nationalisti sche negerbeweging Panafri- De politie heeft in de nacht van zondag op maandag tegen middernacht een inval gedaan in de ruïnes van een kerk uit de tiende eeuw bij Luton in het En gelse graafschap Bedfordshire, waar een aantal mannen en vrouwen aanwezig was bij een zogenaamde „zwarte mis", een soort van duivels-eredienst door bedrijvers van „zwarte kunst". Een „geestenbezweerder" en een „toverdokter" zijn aangehouden. Vorige week had men in ge noemde ruïne van St. Mary Clop- hill beenderen gevonden die af komstig schenen te zijn uit een graf van een nabijgelegen kerk hof. Daarbij lagen haneveren die deden denken aan een dierenof fer zoals ook bij het magisch ri tueel zou behoren. De laatste weken zijn in de Verenigde Staten minstens twaalf personen die aan verdo vende middelen verslaafd waren, overleden omdat zij ongeweten een te grote dosis heroïne tot zich genomen hadden, zo heeft een geleerde die verbonden is aan een Amerikaans douanekan toor, Meivin Lemer, bekendge maakt. De heroïne was namelijk door smokkelaars verkocht, die ze gewoonlijk verdunnen om er zoveel mogelijk winst op te ma ken. De gebruikelijke concentra tie is 2 tot 5 procent in een mengsel van kinine, suiker en melk. Twee maanden geleden werd echter in New York en an dere steden in het oosten van de V. S. een grote partij op de markt gebracht die onverdund was en 20 tot 25 procent van het gif bevatte. President Nasser van de V. A. R. heeft in een interview met het Libanese weekblad „Al Moehar- rer" gezegd, dat zes Egyptische geleerden onlangs bij de ontplof fing van een postpakket om het leven zijn gekomen. Een geleer de die het pakje uit het buiten land had ontvangen, had het in tegenwoordigheid van de vijf anderen geopend, zo had Nasser gezegd. De Duitse geleerden die in Egypte werzaam zijn, verle nen slechts technische bijstand, zo betoogde de president nog. Zo als bekend, heerst er momen teel een controvere tussen West- Duitland en Israël over de aan wezigheid van Duitse weten schapsmensen in Egypte, die vol gens Israël meewerken aan de ontwikkeling van kernwapens. kaans congres door verboden dwong illegaal te gaan werken. De aankondiging van een op stand dit jaar nog hoeft men niet te letterlijk te nemen wat de datum betreft, maar dat er zoiets te eniger tijd ondernomen wordt lijkt wel logisch. En daar bij moet men minder rekening houden met de wat blinde ter reur, zoals die nu in de rechts zalen ter sprake komt, dan wel met beter georganiseerd en waarschijnlijk ook beter bewa pend verzet Een konsekwentie van de apartheidspolitiek is ook ge weest dat Zuid-Afrika een vrij grote toplaag van inheemse in telligentsia heeft, die in staat geacht moet worden een ver zetsorganisatie redelijk te orga niseren. Daarnaast is van belang dat de toestand in Zuid-Afrika alle onafhankelijk geworden sta ten in dat werelddeel een doorn in het oog is. Vooral Ghana zal graag bereid zijn opstandige ele menten in Zuid-Afrika met raad en daad, maar vooral met wa pens bij te staan, wat volgens bekentenissen voor de rechter trouwens al het geval schijnt te zijn. Net als in het Rhodesische ge val zijn de tegenstellingen te sterk geworden dan dat enig compromis nog voorstelbaar is. En als mensen niet meer praten kunnen, komt het woord vrij ge makkelijk aan de wapens. (Nadruk verboden) DE TON VAN DOYER WAS TONNETJE SIGAREN De uitvinder uitdager en inge nieur D. Doyer uit Bussum had de morgen van 1 april een ge machtigde naar het kantoor van de Amsterdamsche Bank in Bus sum gestuurd om de zegels te verbreken van het pakket, dat in de kluis was gedeponeerd. De uitgeloofde en door negen heren te delen ton (voor hen, die aan toonden, dat een apparaat van de heer Doyer geen „perpetuum mobile" was). In liet pakje bleek een tonnetje sigaren te zijn. Daarbij was een papiertje ge voegd met de datum: 1 april. Er waren er, die lachten, en er waren er, die besloten de heer Doyer een proces aan te doen. Over dit laatste beraden de teleurgestelden zich thans. De mop door de een een misse lijke grap en door de ander een fraaie streek genoemd heeft de directeur van de Amsterdam sche Bank, mr. N. G. B. Gauka, ingegeven desgevraagd te vertel len, dat hij een grapje wel weet te waarderen, ook op 1 april, maar als er geldsbedragen in het geding zijn, zo meende de heer Gauka, moet men toch voorzich tiger zijn. Waarom hij dan toch zijn medewerking had verleend?" „Ik deed niet anders, dan wat bij een bankinstelling meer voor komt: een pakketje laten verze len en opbergen". Of hij niet bevroedde, dat het een 1 april-mop was? „De heer Doyer is technisch een kundig man. En dan... hij is een cliënt van de bank. Tegen hem kon ik moeilijk zeggenWat wil je eigenlijk?" Eén van de andere getuigen van het verzegelen en deponeren was de kandidaat-notaris van het kantoor mr. J. Winkel te Naar- den, de heer M. R. Koops. Deze vindt het grapje van ir. Doyer niet leuk. „Ik vind het erg ver velend," zei hij. Of hij zoiets niet verwachtte? „Ik heb bij het onderhoud met de heer Doyer vóór het verzege len van het pakje gevraagd of het geen 1 april-moD zou betref fen en toen heeft hij gezegd, dat het geen mop was." DODELIJK VERKEERSONGELUK Bij het oversteken van rijks weg 15 in de gemeente Slie drecht is in de nacht van zater dag op zondag de 44-jarige fietser H. van der Vlies uit Slie- drecht om het leven gekomen. Hij werd gegrepen door een per sonenauto en werd zodanig ge wond, dat hij ter plaatse over leed. DODE EN ZWAAR GEWONDS BIJ ONGELUK OP RIJKSWEG 35 Maandagmiddag is te Wage- ningen een ernstig verkeersonge luk gebeurd op de rijksweg 25 WageningenRhenen in de ge meente Wageningen. Een uit de richting Rhenen komende vracht auto kwam op het kruispunt bij de nieuwe weg in botsing met een personenauto, die plotseling de weg overstak om de nieuwe Weg in te slaan. De in de perso- De stedelijke autoriteiten van Washington maken zich zorgen over het stijgende aantal mis daden in de stad, waardoor Wa shington een slechte reputatie krijgt. Van de 16 Amerikaanse steden met een bevolking tussen de 500.000 en een miljoen zielen, heeft Washington het grootste aantal gewapende aanrandingen, namelijk 2280 in de acht maan den tussen januari en september 1962. De politie van de stad, dis zegt overwerkt te zijn en te wei nig mensen te hebben, zag zich geplaatst tegenover een toene ming van het aantal misdaden in het afgelopen jaar van bijna 9 procent. Volgens de stedelijke autoriteiten moet de oorzaak hiervan gezocht worden in het feit dat het congres te weinig geld beschikbaar heeft gesteld voor de dringende sociale her vormingen en de toevloed van negers naar de stad in de afge lopen 20 jaar. nenauto zittende Nijmegenaar werd op slag gedood en de be stuurder, een inwoner van Oss werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De per-, sonenauto liep onherstelbare schade op. FRED KAFS HAD AUTO-ONGELUK De internationaal bekende goochelaar Fred Kaps is maan dagavond betrokken geweest bij een auto-ongeluk op de rijks weg AmsterdamUtrecht. De heer Kaps en zijn echtge note zaten in de wagen van een Utrechtse caféhouder, die even buiten de domstad in een slip raakte, in de middenberm te recht kwam en over de kop sloeg. Of het een goocheltruc ge weest is - of puur geluk staat niet vast, maar alle inzittenden van de auto kwamen er zonder kleerscheuren af. DODELIJK VERKEERSONGELUK In de kom van de Bredase grensgemeente Ulvenhout is maandagmorgen een verkeers ongeluk gebeurd waarbij de be stuurder van een personenauto, de heer C. van Riel uit Ulven hout op slag werd gedood. De heer Van Riel kwam met zijn auto frontaal in botsing met een autobus uit Baarle-Nassau. De inzittenden van de bus liepen geen letsel op. MILITAIREN VLOGEN UIT DE BOCHT E6n dode. Op de rijksweg Apeldoorn— Zwolle, onder Ernst, is maandag nacht een personenauto geslipt, tengevolge waarvan de twintig jarige J. van Essen, dienstplich tig soldaat gelegerd te Wezep en afkomstig uit Apeldoorn, om het leven is gekomen De oor zaak van het ongeval is niet be kend. Toen de wagen slipte kwam hij tegen een boom te recht. Twee andere inzittenden, de dienstplichtige soldaten J. J. De Amerikaanse minister van Landsverdediging, Robert McNa mara, heeft, als gemeld, ver leden week een aantal belang wekkende verklaringen afgelegd voor de ondercommissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden, die vrijdag j.l. voor publikatie ziin vUWgeven. Aan het reeds gemelde kan nog worden toegevoegd dat de minister ook zei dat de Verenig de Staten het vermogen van hun gezamenlijke kernwapens op tenminste het drievoudige van de huidige kracht zullen bren gen. De regering meent dat de vei ligheid van het land in gevaar zou worden gebracht, indien het Huis besnoeiingen zou willen aanbrengen in de militaire be groting McNamara onthulde ook nog dat de gehele Amerikaanse weer macht, zowel wat betreft de kernbewapening, als de onder delen der strijdkrachten, die bij plaatselijke botsingen moeten ingrijpen, in al haar geledingen reeds is versterkt. Vermindering van belasting door internationale arbeiderslied in Engeland Een echtpaar in de Engelse plaats Aldrige is erin geslaagd om vermindering van belasting op zijn huis te verkrijgen omdat arbeiders, die in een huis daar naast bezig waren, onophoudelijk het internationale arbeiderslied „Rode vlag" zongen. We hoorden de ganse dag niets anders aldus een buurman, die voor de recht bank kwam getuigen. Minister van Aartsen: De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, meent dat een ver groting van de bouwcapaciteit alleen kan worden verkregen door wetenschappelijk onderzoek, goede documentatie en voorlich ting. Hij zei dat gistermiddag op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het bureau Documentatie bouwwe zen in het Bouwcentrum in Rot terdam. Technici, economen en statis tici moeten de grondslagen leg gen voor een ontwikkeling naar optimale behoeftevoorziening, aldus mr. Van Aartsen. De bouwwereld ziet dat steeds meer in. Hij acht het een gelukkig verschijnsel dat de bouwstichtin- gen de noodzakelijke bundeling van krachten bevorderen. Mr. Van Aartsen constateerde dat het verschil tussen vraag en aanbod op de bouwmarkt steeds groter wordt. De welvaart heeft de vraag naar bouwwerken, vooral voor de nijverheid, han del en het verkeer, voortdurend doen toenemen en de groei van de capaciteit is daarbij ten achter gebleven. De behoefte aan gebouwd on roerend goed is veel groter ge worden dan in de jaren voor en kort na de oorlog kon worden voorzien, aldus de minister. De spanning op de bouwmarkt mag dan ook niet alleen worden toe geschreven aan de door oorlog en crisis ontstane achterstand al is die achterstand in vele sec toren nog niet geheel overwon nen maar veeleer aan de snelle expansie. Met de stijging van de welvaart is er per hoofd van de bevolking behoefte ont staan aan een steeds groter vo lume aan bouwwerken, niet alleen naar aantal maar ook naar inhoud. Het toenemende verschil tussen behoefte en pro- duktie is dan ook een structu reel probleem, dat moet worden opgelost. Want de verdere groei van de nationale welvaart is mede afhankelijk van de ontwik keling van de bouwnijverheid. Volgens mr. Van Aartsen is het bouwbedrijf met zijn tijd meegegaan. Mechanisatie van de arbeid op de bouwplaats, nieu we materialen en constructies, en pre-fabricage zijn daarvan de zichtbare tekenen. De bouwpro- duktie is dan ook na de oorlog tot een ongekende omvang uit gegroeid. Mr. Van Aartsen zei dat aan het begin van dit jaar 122.272 woningen in uitvoering waren (tegen 108.799 op 1 januari 1962) en dat vóór 1964 ca. 90.000 wo- DONDERDAG 4 APRIL HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Programma-over zicht aansl.Lichte gram.; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Klassieke gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeids vitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Lezing; 11.15 Moderne gram. 11.45 Lezing; 12.00 Licht instrumentaal en semble en zangsolisten; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Dansorkest en zangsolis ten; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.13.25 Beursber.13.30 Licht instrumentaal ensemble; 14.00 Klassieke en moderne mu ziek; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Lichte gram.; 15.30 Voordracht; 15.50 Moderne kamermuziek 16.20 Gram. voor de jeugd; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Reportage Staatsiebezoek Z. E. Dr. Adolfo Lopez Mateos, president van de Verenigde Staten van Mexico; 18.00 Nws; 18.15 Parsifal, opera (le acte); 20.10 Nieuws; 20.15 Sportactualiteiten; 20.25 Licht instrumentaal kwintet; 20.40 Parsifal, opera (2e acte); 21.50 Actualiteiten; 22.10 Nws; 22.20 Parsifal, opera (3e acte); 23.40 Lichte muziek voor blaasinstru menten; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM H: 7.00 Nws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Muziek- van D. uit Enkhuizen en J. Th. programma, strip voor de jeugd van K. uit Ravenswaay, liepen bij de botsing lichte verwondin gen op. Ze zijn in het Juliana- ziekenhuis in Apeldoorn behan deld en konden vervolgens wor den overgebracht naar de zie kenzaal van de Koning Willem III kazerne in Apeldoorn. en eventueel actualiteiten; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 NCR V-lied; 10.03 Klass. gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Klass. gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Geestelijke liederen (opn.), 12.00 Middagklok; 12.04 Lichte gram.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.38 Gram.; 12.50 Staat siebezoek van Z. E, Dr. Adolfo Lopez Mateos, president van de Verenigde Staten van Mexico; 13.00 Nws; 13.15 Draaien maar!, lichte gram.; 13.40 Licht pro gramma; 14.00 Metropole-ork.; 14.40 Gewijde muziek (gr.); 15.40 Latijns-Amerikaans ork.; 16.00 Bijbellezing; 16.20 Moderne mu ziek; 16.50 Klass. gram.; 16.55 Voor de jeugd; 17.30 School- zang; 17.40 Beursber.; 17.45 In strumentale bewerkingen van liederen en dansen uit heden en verleden; 18.05 Lichte gram.; 18.15 Sportrubriek18.30 Licht orkest en vocaal trio; 18.50 So ciaal perspectief; 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Gewijde muziek (gr.); 19.30 Radiokrant; 19.50 Uitzending van de A. R. P.; 20.00 Wij poetsen de plaat; 20.15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (deel 13); 20.50 Gevar. progr.; 22.00 Viool en kerkorgel; 22.30 Nws22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespr.; 23.00 Platen- nieuws; 23.30 Literair program ma; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muziek; 12.30 Weer bericht; 12.35 Latijns-Ameri kaanse muziek; 12.50 Beursber.; 13.00 Nieuws en weerber.; 13.15 Kamermuziek; 14.00 Nws; 14.03 Schoolradio; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.09 Franse les; 16.24 Lichte muziek; 17.00 Nws en weerber.; 17.15 Voor de kin deren; 17.50 Klass. muziek; 18.00 Nieuws; 18.03 Koorzang; 18.18 Paardesportber.18.20 Voor de soldaten; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.40 Lichte muziek; 19.50 Vrije poli tieke tribune; 20.00 Klass. en recited; 22.00 Nieuws; 22.15 De charme van het chanson; 23.00 Nws; 23.05 Opera en Bel Canto concert; 23.55 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 14.30 V. d. vrouw; 1445 Voor de vrouw; 15.15 Pau ze; 15.30—15.45 Voor de kleuters, 19.30 Onderweg naar morgen, wetenschappelijk programma 20.00 Journaal; 20.20 Memo; 20.30 Filmkader; 20.55 Spel van liefde en toeval, comedie; 22.15 Onder vier ogen, interview; 22.45 Samenzang; 22.5022.55 Journaal. BELGIË (VI.): 19.00 Voor de jeugd; 19.25 Voor de vrouw; 19.55 Sportuitz.; 20.00 Journaal; 20.20 Politiek debat over actuele problemen; 20.50 Filmkroniek; 22.30 Journaal. ningen op de markt zullen moe ten worden gebracht. Vorig jaar kwamen 78.375 woningen ge reed. Buiten de woningbouw zal dit jaar, naar raming, voor een be drag van 1460 miljoen gulden aan gebouwen kunnen worden geproduceerd. Maar op 1 januari was er buiten de woningbouw voor een bedrag van 2194 mil joen gulden aan gebouwen in uitvoering, terwijl bovendien bouwplannen tot een bedrag van 2500 miljoen gulden (alleen wer ken met een bouwsom van meer dan 100.000 gulden) waren in gediend. Die wachten nog op rijksgoedkeuring. De verbondsraad van het christelijk nationaal vakverbond in Nederland heeft zich gisteren beraden over de houding die het C. N. V. moet innemen met be trekking tot de Franse mijnwer- kersstaking. In een verklaring die het C. N. V. hierna heeft uitgegeven, zegt de verbondsraad, dat hij zich zo goed mogelijk op de hoogte heeft gesteld van de situatie in Frankrijk. Hij is tot de conclusie gekomen, dat aan de Franse mijnwerkers onrecht is gedaan. Hoewel de raad sympathie heeft voor de stakende Franse mijnwerkers, acht hij de door de Franse vakbeweging onderno men actie - die, hoewel niet van politieke aard, toch gericht is tegen de overheid dermate in strijd met zijn opvattingen over de wijze waarop de vakbeweging zich tegenover de overheid be hoort te gedragen, dat van het C. N. V. geen financiële steun aan deze actie mag worden ver wacht. Hij ontraadt zijn leden dan ook dringend, deel te nemen aan inzamelingen in de bedrij ven ten behoeve van de Franse stakers. Met nadruk stelt de C. N. V.- verbondsraad echter vast, dat hij de Franse Christelijke vakbewe ging niet in de steek wil laten. Het C. N. V. is dan ook bereid om, wanneer dat na de staking nodig mocht blijken, te overwe gen op welke wijze de C. F. T. C. (de Christelijke organisatie van mijnwerkers in Frankrijk) zal worden gesteund. Tussen de voorstanders van een brugverbinding tussen Enge land en Frankrijk over het Ka naal en hun tegenstanders, die het op een tunnel houden, is in Parijs een „vlugschriftenoorlog" uitgebroken. De studiegroep voor de tunnel verbinding heeft gereageerd op een pamflet, dat door de brug- groep was verspreid en waarin 50 argumenten naar voren wor den gebracht vóór een brug over het Kanaal. Zo wordt onder meer betoogd, dat de brug twee spoortenen en moderne muziek; 21.45 Piano-een achtbaans weg voor gemoto- door OLAF J. DE LANDELL - 29) Nadruk verboden. Er sloeg een gekke, maar toch heel aangename vrijmoedigheid in haar los. Ze was jong erl mooi en rijk en gelukkig net wat altijd gewenst was. En iedereen geloofde haar. Dat ge beurde anders ook niet iedere dag. De derde danseur was ver strooid en keek naar een zwart meisje in organdie, werkelijk een heel mooi poppetje. Maar de vierde had Eva bijna de das omgedaan, want hij vroeg haar, of ze wel eens in het „Renais sance" gedanst had. Eva kende het „Renaissance" alleen van buiteneen statig grijs gebouw met pilasters tot aan het dak, en een grote neger in een wit uniform als portier. „Vaak", antwoordde ze. „Heb ik u daar niet eens ge zien?" drong hij aan. „Gut, dat kan best", zei ze nonchalant. Daar werd die jongen dadelijk veel aardiger van. Hij zei, dat het op zo'n dorp toch maar een dooie boel was. Wat Eva niet beaamde. Nou ja, maar „Re naissance" had je toch alleen maar in de stad... Wat ze wèl beaamde. Ze werd beloond met een knipoog. Hoeveel had ze er in de loop van 24 uur wel ge kregen? Toen Derk haar gesprek ver nam, stikte hij van het lachen en vermaande haar, meer te zwijgen, want 't „Renaissance" was geen gelegenheid waar degelijke jonge meisjes gingen dansen, zei hij. Vreselijk! En ze was 't woord vergeten, dat die bruine jongen gebruikt had voor een danseur, die je tien gulden betaalde. Dit alles kalmeerde haar wel wat. De gesprekken met de meisjes vervloeiden tot zulke oppervlak kige vragen-en-antwoorden, dat het Eva verbaasde. Alleen over Mia viel niet te klagen; die toonde zich van een uiterst char mante zijde. Er werd gedanst en nogeens gedanst en weer ge danst. En tussendoor zat Mia naast haar en vroeg, en vertelde, en lachte... Eva' zou haar tenvolle ver trouwd hebben, als ze niet, na haar uitdrukkelijke reclame voor alcoholistische feestvreugde, •veneens alle drank had laten staan. Hun blikken zwierven gelijke- 11 k met Derk mee, die zich ju belend vermaakte met de kas tanjekleurige en de zwarte, en de derde, die melkboerehonde- charmes had. Niet, dat hij niet met Eva danste en flirtte. Ze deden allebei reuze him best. Derk danste heel goed, al was het misschien wat te leidend; een vrouw had in zijn armen geen schijn van eigen wil meer. Dat mocht op de buitenstaander een ideale indruk maken, en bij het dansen behoren 't mocht zelfs een redding voor haar on kunde zijn z0 vond het, juist van Derk, niet leuk. De verloofden hadden, ge meen genoeg, samen reuze ple zier over mevrouw Germsen, die purper zag van het schud den. „Ze moet elk glaasje con troleren", zei Derk. „En daar door krijgt haar bloeddruk ruzie met haar vetlagen". Aangezien Eva niet om alles zo uitbundig lachen wou, fluis terde hij: „Laoh maar gerust, dacht je, dat iedereen jou hier au sérieux neemt?!" En toen ze Ze schenen overigens de ver loving van Derk net zo min op hoge waarde te schatten, als Eva het deed. Van de zijde der vrouwen was een wisseling van al te vriendelijke belangstelling tot uiterst kille, keurende blik ken waar te nemen. Wonderlijk, dat zelfs de onervaren vrouw hieraan instinctief haar waarde meet. Eva praatte veel met Mia en zelfs met haar moeder, en dronk een onmenselijk aantal heel kleine glaasjes sinaasappel. Die smaakten ietwat geparfumeerd, maar: „Moeke heeft er voor de grap wat aroma in gedaan", leg de Mia van tevoren uit. „Dat is heel onschuldig hoor!" En Eva vond het lekker. Het scheen haar een ongevaarlijk avontuur. Twee van de jongens namen af scheid, zodat zij, twee meisjes, gevoegelijk konden blijven keu velen. Dat Eva zich hiertoe het meest aangetrokken voelde, vond zijn oorzaak in haar gebrek aan oefening; 't was haar eerste fuif. Haar benen werden heel gauw te loom voor dansen, en haar hersenen te mat voor de vereiste snelle geestigheden. Ze voelde zichzelf inzakken; maar wat hinderde het? Derk hield het feest op peil, en zij kon zich hem onder 't oog bracht, dat ze i niet de beste wil niet voorstel- liever helemaal niet denken ien> wat men3en voor plezierigs wilde, zei hij somber„We gaan vinden aan zulke doelloze bijeen- vroeg weg". komsten. De joligheid bruiste Ze gingen niet vroeg weg. telkens voorbij hoe konden Langzaam maar zeker werd Eva zes mensen zo'n lawaai maken in de kring opgenomen, hoewel i Om half één ging de eenzame ze toch voelbaar een vreemde oudere generatie naar bed. Er eend bleef. Het uitte zich van de kant der mannen in een minder gemeenzamer toon en door een zekere nieuwsgierige beleefd heid. vonkte toen een lichtje in de groene ogen van dochterlief. (Wordt vervolgd.) riseerd verkeer kan dragen. De tunnelgroep zegt dat een tunnel volgens verkeersdeskundigen „ruimschoots opgewassen" is tegen de eisen, die het verkeer nu stelt en in de toekomst zal stellen. Een tunnel zou voorts een snel le verbinding geven. De brug mensen stellen echter, dat auto's lang zullen moeten wachten in de tunnel door verkeersopstop pingen. Bovendien zouden zware vrachtauto's niet door de tunnel kunnen. De tunnelgroep ontkent dit laatste en is 'het ook niet eens met de bewering van de brug- groep dat ongelukken in een tun nel ernstiger gevolgen zullen hebben dan op een brug. Een treinontsporing op de brug, aldus de tunnelgroep, zal „vreselijke gevolgen" hebben voor automobilisten als de trein op de verkeersweg terecht mocht komen en voor de reizigers in de trein als deze in zee stort. 1 Frankrijk heeft in antwoord op een protestnota van de Sow- jet-Unle ontkend, dat het Frans- Duitse verdrag van 22 januari j.l. een inbreuk zou betekenen op de afspraken, die na de oor log door de grote vier over de toekomst van Duitsland zijn ge maakt. Amerika, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Engeland ver plichtten zich toen, niets te on dernemen wat afbreuk zou kun nen doen aan een definitieve re geling van de Duitse kwestie, gebaseerd op eerbiediging van het recht tot zelfbeschikking en het behoud van aller veiligheid. De Frans-Duitse samenwer king, aldus de Franse nota, is niet tegen de Sowjet-Unie ge richt. Zij dient slechts de vrede in Europa. De militaire verhou dingen in Europa worden door het verdrag niet veranderd. Over de Russische kritiek op het feit dat de niet-militaire be- --dingen van het verdrag ook op West-Berlijn van toepassing zijn verklaard, zegt de Franse nota, dat dit besluit in overeenstem ming is met het statuut voor Berlijn, aangezien zijn toepas sing de goedkeuring behoeft van de geallieerde autoriteiten die voor de stad verantwoordelijk zijn.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5