fleXa" Staatsgreep in Argentinië Spoorkaartjes duurder Duits „beginselprogramma" om uit E.E.G.-crisis te geraken Verf met voldoening WOENSDAG 3 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5878 Radio De Koek Chinezen laten gevangenen vrij HULP VOOR BALI Opnieuw staking buspersoneel in Parijs Scheepsbrand in Zuidchinese Zee Britten en Amerikanen nemen anti-Castro-schip in beslag MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN VAN LAOS VERMOORD Hersenvliesontsteking in Portugal HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Prinses Beatrix in Tokio fnnisertejz bi! abonnement: Terneuzen «Mreeteur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—5? Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2.—: per weal? 48 et. T.nsc nre o et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V, v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 uur. In een poging, die blijkbaar ten doel heeft de terugkeer van een Peronistisch bewind in Ar gentinië onmogelijk te maken, hebben dinsdag eenheden van de strijdkrachten onder leiding van de generaals Benjamin Menen- tlez en Toranzo Montero, een greep naar de macht gedaan. Volgens onbevestigde berich ten zouden leger- en marine eenheden liet hoofdbureau van politie in La Plata, de hoofdstad van de provincie Buenos Aires, hebben bezet. De opstandelingen' zeiden, dat de voltallige vloot op weg was naar Buenos Aires om de opstand te steunen. De proclamatie, waarin de staatsgreep werd bekendge maakt, was ondertekend door generaal Benjamin Menendez, die in 1951 na een mislukte op stand tegen Peron gevangen werd gezet. Uit verschillende communiqué's valt op te maken, dat hij de belangrijkste man in de rebellenleiding is, gevolgd door de bevelhebber van het leger, generaal Toranzo Montero, en de bevelhebber der lucht strijdkrachten, commodore Len- tino. Dinsdagochtend waren er in Buenos Aires twee radiozenders in de lucht die blijkbaar in han den van de opstandelingen wa ren, Zij zonden onophoudelijk oproepen uit aan de land-, zee- en luchtstrijdkrachten om zich aan te sluiten. De andere sta tions werden met bombarde ment bedreigd als zij niet op de rebellenzenders overschakelden. In de hoofdstad was het enige teken, dat er op duidde dat er iets bijzonders aan de hand was, de regeringstroepen die zich in strijd tenue op verschillende be langrijke punten concentreerden. De president. José Guido, be vond zich dinsdag in zijn offi ciële verblijf ten noorden van Buenos Aires. Dinsdagmiddag was de toe stand nog uitermate onoverzich telijk. De radiozenders van de opstandelingen bleven commu niqué's uitzenden, waarin de strijdkrachten werden uitgeno digd zich achter de opstand te scharen. De regeringsautoriteiten be hielden echter hun kalmte en gaven officiële verklaringen uit waarin de actie werd gebagatel liseerd. Zo deelde president Gui do mee, dat de opstand „een op zichzelf staande actie van kleine gewapende groepen" was, die er in waren geslaagd drie radio zenders te bezetten. De actie wordt niet door de strijdkrachten gesteund en er zijn geen ge vechten geweest, aldus de presi dent. De bevelhebber van de grond strijdkrachten, generaal Onga- nia, zei in een verklaring, dat marine en luchtmacht aan de zijde van de regering staan. Uit de belangrijke militaire basis Campo Mayo, die even buiten de hoofdstad ligt, kwam het be richt, dat de leiding trouw bleef aan de regering. In Buenos Aires gaat men koortsachtig voort met het tref fen van veiligheidsmaatregelen. Gewapende infanteriesoldaten patrouilleerden door de hoofd straten. Het hoofd van de luchtmacht basis .in Mar del Plata sprak tegen dat de basis zich achter de rebellen zou hebben ge schaard. Generaal Ongania heeft dins dagavond in een communiqué bekend gemaakt dat zijp troepen een algemeen offensief tegen de opstandelingen in La Plata en Buenos Aires zijn begonnen. Koord»traat 102 Telefoon 813* Terneuzen China heeft besloten de meer dan 3000 Indische krijgsgevan genen naar huis te sturen. Dit is meegedeeld door het Chinese ministerie van Buitenlandse Za ken. De Indiërs zijn gevangen genomen bij de gevechten in het grensgebied in de herfst van het vorige jaar. De Chinese grensbewaking in Tibet en Sinkiang zal de gevan genen op verschillende tijden en plaatsen vrijlaten, afhankelijk van weersomstandigheden en ver voersmogelijkh eden Het Chinese ministerie voegt hieraan toe dat de Indiërs goed zijn behandeld. Hun godsdien-, stige en andere gebruiken zijn geëerbiedigd ën zij' konden vrij met hun familie corresponderen. China heeft 3.213 krijgsgevan genen, onder wie een brigade generaal en 26 andere officieren. Met de repatriëring zal op 10 april worden begonnen. (De Indische minister van De fensie heeft in januari in het parlement verklaard dat er van de 5.490 vermiste militairen 3.350 in Chinese gevangenschap waren gemeld. Van meer dan 2.000 bleef dus het lot onbe kend). Peking zegt het besluit tot vrijlating te hebben genomen om te voldoen aan de wens van de gevangenen en in de hoop dat een vreedzame regeling van het grensgeschil erdoor zal wor den bevorderd. Meer dan 700 zieke en gewon de Indische militairen zijn al eerder gerepatriëerd. Tenslotte zullen de stoffelijke resten van elf gestorven In diërs aan de Indische overheid worden overgedragen. Het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag heeft tot giste ren op giro 777 een bedrag van ƒ85.433 ontvangen voor hulp aan de slachtoffers van de ramp op Bali. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede dat de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat aan de N. V. Neder landse Spoorwegen toestemming heeft verleend tot verhoging van de uit de jaren 1950 tot 1957 da terende tarieven voor het reizi gers- en bagagevervoer met in gang van 1 juni 1963. De tarie ven voor het goederenvervoer ondergaan geen wijziging. - De directie van de N. S. deelt vervolgens mede ,dat per 1 juni s s. de volgende wijzigingen in de reizigerstarieven worden in gevoerd: bij de plaatsbewijzen enkele reis en retour zullen de kilometerprijzen niet worden verhoogd maar wordt volstaan met invoering van een vaste aanslag van vijftien cent per kaartje. De prijzen van de kilo meterabonnementen zulle, op matige wijze worden aangepast. Daarnaast wordt ook voor deze -•rten plaatsbewijzen een vaste r '~'ag ingevoerd. De verhou- -> "an de prijzen voor het rei zen ■-> de eerste en de tweede klasse wordt enigszins gewijzigd en in overeenstemming gebracht met de plaatsruimte, die beide categorieën reizigers innemen. Voor de reizigers eerste klasse betekent dit een prijsverhoging met vier procent. Voorts zullen met ingang van 1 juni a.s. een verhoging ondergaan de prijzen van perronkaartjes, bagagekaar- ten en de D-trein-toeslag. De kostenstijgingen konden tot vóór enkele jaren geheel door produktiviteitsverbetering worden opgevangen. De laatste tijd is dit niet meer mogelijk, zodat een prijsverhoging onver mijdelijk werd, aldus de directie van de N. S. Na de verhoging op 1 septem ber 1962 van de goederentarie ven der Nederlandse Spoor wegen heeft de regering willen afwachten of de reizigerstarie ven verhoogd dienden te wor den. Aan een verhoging dezer taric" is (,'fins met ingar" van 1 juni goedkeuring gehecht. De tarieven van het reizigers- vervoer zijn, aldus de directie, vele jaren ongewijzigd gebleven: die voor enkele reizen en re tours sinds april 1957, die van abon ""'Ten sinds 1955 en die van jeugdkaarten sinds 1950. WEER KRANTEN IN NEW YORK Na een staking van 114 dagen 'zijn er weer kranten verschenen in New Vork. Fotoï Op de veerboot naar Staten Island worden de kran ten verslonden. Een groot gedeelte van het autobuspersoneel in de 'Franse hoofdstad hield dinsdag voor de tweede achtereenvolgende dag een onaangekondigde 24-uurs- staking, waardoor 42 lijnen vrij wel geheel uitvielen. De stakin gen worden gehouden voor ho gere lonen. Volgens in Hongkong opge vangen radioberichten is aan boord van het Panamese vracht schip „National Glory" in de Zuidchinese Zee, ongeveer 230 mijl ten zuiden van Hongkong, brand uitgebroken. 29 overleven den zijn door een Brits vracht schip opgepikt. Thans wordt ge zocht naai- een reddingsboot met zes andere bemanningsleden van het Panamese schip. Prinses Beatrix is dinsdag per KLM-vliegtuig in Tokio aange komen voor een officieel bezoek van tien dageir aan Japan. Het vliegtuig landde om 13.00 uur plaatselijke tijd op het vlieg veld van Tokio, onder mooi weer. Onmiddellijk daarna begaven de grootmeester van het ceremo nieel van het Japanse hof, Ken Harada, als vertegenwoordiger van keizer Hirohito, en de Ne derlandse ambassadeur in Tokio, de heer N. A. J. Voogd, zich aan boord van het toestel, om Prin ses Beatrix te verwelkomen. Enkele ogenblikken later ver scheen de Prinses, lachend en gekleed in een elegante blauwe japon en beige mantel, boven aan de uitgangstrap van het vliegtuig, aan de voet waarvan de Japanse kroonprins Akihito haar opwachtte. Nadat de natio nale volksliederen waren ge speeld, stelde de kroonprins an dere leden van de keizerlijke familie aan Prinses Beatrix voor. Daarbij ontbrak prinses Michiko, de gemalin van de kroonprins, die vorige week een operatie heeft ondergaan. Ver der waren ter begroeting aan wezig o.m. de deken van het di plomatieke corps in Tokio, de ambassadeur van Afghanistan, de echtgenoten van de Japanse minister-president en de minis ter van Buitenlandse Zaken, als mede een delegatie van de Ne>- derlandse kolonie in de Japanse hoofdstad. Vanaf het terras van het vliegveld zwaaide een dui zend-koppige menigte met Ja panse vlaggetjes. Met een boeket rode rozen in de arm, dat haar bij aankomst was aangeboden, sloeg de Prin ses even later vanaf een verho ging het voorbijtrekken van een Japanse erewacht gade. Daarna nam Prinses Beatrix met kroon prins Akihito plaats in een auto, waarmede de rit naar de residentie voor staatsgasten werd ondernomen. Gekleed in *jn koningsblauw fluwelen ensemble, afgezet met zilver en blauw brokaat, poseer de Prinses Beatrix dinsdagmid dag in het verblijf voor officiële gasten te Tokio voor Japanse fotografen. Daarna ontving zij vertegenwoordigers van de Ja panse en buitenlandse pers. Op een ongedwongen bijeenkomst, die een kwartier duurde, infor meerde de Kroonprinses belang stellend naar de gang van za ken in de Japanse kranten wereld en bij radio en televisie. Vandaag zal Prinses Beatrix in het gebouw van de Neder landse ambassade een receptie houden voor leden van de Ja pans-Nederlandse vereniging en van de Nederlandse kolonie in Tokio, 's Avonds zal zij op een informeel diner- kennismaken met Japanse gerechten. Een grote vrachtwagen ver-1 De chauffeur bleef ongedeerd, dween in een groot gat dat plot- De afgrond, waarin de tandem- seling was ontstaan in de Plum- asser belandde, was ruim zes stead Koad, Zuid-West-Londen. I nieter diep. Waterleiding- en gasbuizen, riolering, elektrici- teits- en telefoonkabels werden vernield. De Duitse minister van Bui- teniandse Zaken, Schroder, heeft dinsdag in de ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap 'n „beginselprogram ma" aangegeven om uit de crisis te geraken, waarin de gemeen schap zich sinds januari bevindt. Zijn hoofdpunten waren: een harmonische ontwikkeling van de gemeenschap zowel intern als naar buiten, de noodzaak van de toetreding van Engeland (en an dere Europese landen) tot de ge meenschap, geen onderlinge toe gevingen meer tussen de partners van de E. E. G. als „voorschot" op gemeenschappelijke besluiten en het opstellen van een pro gramma voor de werkzaamheden van de E. E. G. voor het komende jaar. Schroder ontvouwde zijn denk beeld in een bijeenkomst van de E. E. G.-ministerraad, die door 'n twintigtal ministers van de ge meenschap werd bijgewoond. Zijn collega's Spaak van Bel gië, Colombo van Italië, Luns van Nederland en Schaus van Luxemburg reageerden onmid. Een Britse en twee Ameri kaanse schepen, begeleid door een vliegtuig, hebben in de wa teren van de Bahama-eilanden een schip met anti-Castro-op- standelingen, dat naar Cuba on derweg was, in beslag genomen. Het Cubaanse schip, dat artil lerie en machinegeweren aa.n boord had, telde 14 Cubaanse bemanningsleden onder leiding van Evelio Duque, een vooraan staande tegenstander van Fidel Castro. Een ander Cubaans schip wist te ontkomen en zal met ge weld moeten worden overmees terd indien men pogingen doet dit eveneens in K te nemen, aldus de mededeling. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later, in tegenstelling tot wat in de Cubaanse mededeling was ge zegd, verklaard ,dat aan de ar restatie der Cub-nen geen Ame rikaanse eenheden hadden deel genomen en dat de opstandelin gen volgens een officiële Britse mededeling aan het ministerie, op het eilandje ''Torman Cay in de Bahama-archipel waren ge arresteerd nadat zij daar waren geland. Engeland wil niet dat d.e eilandjes van de archipel door de anti-Castro-rebellen als ba sis worden gebruikt en heeft daarom het toezicht verscherpt. Evelio Duque had Cuba ver laten om wapens en munitie op te halen voor de guerillastrijders in het Excambray-gebergte. Hij is één der voornaamste leiders van deze verzetslieden. Een woordvoerder van de anti- Castro-organisaties „Alpha 66" en het „tweede natjonale front van Escambray" heeft verklaard „de oorlog te zullen voortzet ten". De Amerikaanse maatrege len hebben grote ontevredenheid gewekt onder Ae Cubaanse bal lingen. „Men heeft ons plotse ling tot even grote vijanden van de Amerikaanse regering als van de Cubaanse communisten, dia wij bestrijden, vc: riard", zo verklaarde één der leiders, Da- rias. Een au ere woordvoerder- verklaarde dat de Cubaanse bal lingen nooit, een Amerikaanse wet hebben ov:: tr: ien. „Wij hebben onze 'oper-n'°s nooit vanaf grondgebied v-n V. S. verricht", - hij. Quinini Pholsena, minister van Buitenlandse Zaken pan Laos is maandagavond vóór zijn huis in Vientiane doodgeschoten!. Zijn vrouw werd gewond. Quinim Pholsena behoorde tot de neutralistische vleugel van de Laotiaanse regering. Hij heeft een groot gezin. Kinderen van hem studeren in Peking en in Moskou, De minister heeft koning Sa- vang Vatthana van Laos verge zeld op de reis, die deze kortge leden heeft gemaakt naar negen van de dertien landen, die de overeenkomst van Genève over de neutraliteit van Laos hebben getekend. De dader is een lid van de lijf wacht van de minister. Hij schoot Quinim Pholsena neer, toen deze met zijn echtgenote van een receptie van koning Sa- vang Vatthana terugkeerde en zijn woning wilde betreden. De minister werd door achttien ko gels getroffen. In het gebied van Castelo Branco op rond 200 km ten noordoosten van Lissabon heb ben een aantal mensen hersen vliesontsteking gekregen, zo meldt het Portugese blad „Dia- rio de Lisboa". 20 mensen zijn al naar het ziekenhuis gebracht. dellijk positief op het Duitse ini tiatief. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, beperkte zich er toe zich „uit te drukken in vage ter men van belangstelling, zonder tot een duidelijke conclusie te komen." Schroder was zijn verklaring begonnen met te wijzen op de crisis, die zowel in de E. E. G. als er buiten bestaat. „Wij zijn begon nen met grote verwachtingen, maar wij hebben de wereld teleurgesteld. Willen wij uit de vertrouwenscrisis geraken, dan moeten wij eerst de oorzaken wegnemen." De Duitse minister vervolgde met te zeggen, dat de Duitse bondsrepubliek „om dwingende politieke en economische rede nen" de toetreding van Engeland en andere Europese landen tot de E. E. G. eist. De gemeenschap zal dan ook niets mogen doen, dat de toelating van Engeland moei lijker zou maken. Integendeel, de E. E. G. moet doen. alsof de .ge meenschap op zekere dag niet uit zes. maar uit zeven, acht of negen leden bestaat. De Duitse minister stelde voor, dat een programma zal worden opgesteld voor zaamheden" van de E. E. G. in 1963. dat zou moeten worden samengesteld „naar de wens van de meerderheid van de landen- lederi'. Voorts noemde hij o.m. nog de volgende punten: 1. De samensmelting van de drie uitvoerende organen van de Europese gemeenschappen: de gemeenschap voor kolen en staal, de gemeenschap voor atoomenergie en de economi sche gemeenschap. 2. De versterking van de positie van het Europese parlement en het onder ogen zien van directe verkiezingen voor deze assemblée. 3. De Duitse bereidheid tot onder, tekening van de nieuwe asso ciatie-overeenkomst met de 18 met de E. E. G. geassocieerde Afrikaanse landen onder de voorwaarde, dat ook andere (Engels-sprekende) Afrikaanse staten zich met de gemeen schap kunnen associëren. 4. De ontwikkeling van de han delspolitiek van de gemeen schap en een conceptie voor de betrekkingen met derde landen en het uitwerken van een ge meenschappelijk beleid op het gebied van belastingen, trans- .port en energie. 5. Het doorvoeren van de verdere versnelde afbraak van de on derlinge douanetarieven in de E. E. G. voor industriële pro- dukten met 10 procent en de daarmee gepaard gaande aan passing (de tweede) van der tig procent van de nationale tarieven aan het toekomstige tarief ten opzichte van derde landen. 6. Voortzetting van het gemeen schappelijke landbouwbeleid, doch in een lager tempo omdat het huidige tempo heeft geleid tot een „deformatie" in de groei van de gemeenschap „tot nadeel van het geheel". Minister Luns verklaarde na af. loop van de ochtendvergadering van de E. E. G.-ministerraad, dat de „Nederlandse delegatie met grote instemming de uitstekende analyse" van minister Schroder had gevolgd. „Nederland zal met grote zorg alle voorgelegde kwesties en be slissingen onderzoeken om na te gaan, of deze de toetreding van andere landen tot de gemeen schap zouden bemoeilijken. Het streven naar een open gemeen schap zal met kracht worden voortgezet. Voor Nederland zal het een belangrijker vraag zijn hóé de gemeenschap zich verder ontwikkelt dan in welk tempo." Een produkt van de Sikkens Groep, WEINIG VERANDERING Een gordel van hogedruk strekt zich uit van Rusland via Frankrijk naar het zeegebied ten „concrete^ westen van Ierland. In dit hog'e- drukgebied komen wolkenzönes voor, die samenhangen met een oud front van een depressie voor de kust van Noord-Noorwegen. Dit front zal de komende 24 uur over ons land trekken, hetwelk hier en daar gepaard zal gaan met enige regen of motregen. terwijl ook plaatselijk mist zal voorkomen. Het laat zich aan zien, dat de luchtdruk boven de Britse eilanden hoger zal wor den dan boven het continent, waardoor de wind, die aanvan kelijk nog zwak en veranderlijk is, gaat draaien naar noordelijke richtingen. Hierbij zijn later en kele opklaringen mogelijk. Over het algemeen is er wei nig verandering in te tempera tuur te verwachten, maar langs de kust zal ze iets lager zijn dan dinsdag. medergedeeld door het K.N.M..I. geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Hier en daar enige regen of mist, maar ook enkele opklarin gen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren, maar langs de kust iets lagere. Zwakke tot matige wind draaiend naar noor delijke richtingen. WOENSDAG 3 APRIL v.m. n.m. Breskens 9.47 10.17 Terneuzen 10.22 10.52 Hansweert 11.02 11.32 Walsoorden 11.12 11.42 DONDERDAG 4 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.11 11.25 Terneuzen 11.46 Hansweert 0.26 12A0 Walsoorden 0.36 12.50 ZON MAAN op ondei op onder April 3 6.13 19.15 13.12 4.21 4 6.11 19.17 14.19 4.54 5 6.08 19.19 15.27 5.20 VRACHTWAGEN OPGESLOKT

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1