PROVINCIAAL NIEUWS Het kanaal Terneuzen-Gent: SCHAKAN een Benelux-probleem De boomfeestdag Binnenlands nieuws Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 2 APRIL 1963 TERNEUZEN BRESKENS SLUIS WITTE KRUIS 1 VOGELWAARDE LIJDER DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE V Nederlandse HandelMlj N.V. in nieuw gebouw. Gisteren wapperde de vader landse driekleur van het gebouw Nieuwstraat 22, als teken, dat er daar binnen iets feestelijks aan de hand was. De Ned. Handel Mij N.V. nam n.l. op deze dag het geheel vernieuwde pand, dat laatstelijk bewoond werd door het Gewestelijk Arbeidsbureau, in gebruik. Vóórdien had de Maatschappij haar zetel aan de overkant van de straat, op de hoek van de Ar senaalstraat. Mede door de ont wikkeling van Terneuzen en de groei van de cliëntenkring, zocht men naar een oplossing de Bank in een behuizing onder te bren gen, die aan de gestelde eisen voldoet en heeft men deze dan ook zeker in deze verbouwing gevonden. Er is in het gebouw een hal voor het publiek, een balie, met daarachter de kantoorruimten, een spreekkamer, kluiskamer en beneden is er ook de langzamer hand voor een Bank onontbeer lijke nachtkluisinrichting. Beheerder van het kantoor alhier is de heer P. Bruggeman. Het geheel is door de aanne mersfirma Gebr. v. d. Poel tot een attractief geheel herschapen, waar cliëntèle in een daartoe geëigende omgeving hun service zullen ontvangen. Er was voor deze opening veel belangstelling. Burgemeester mr. H. Rijpstra was er met de ge meentesecretaris de heer A. J. van Pagee. Van het hoofdkantoor was aanwezig mr. B. F. C. M. Ingen Housz; van het assurantie- bedrijf de heer W. Dijkstra, ter wijl van het kantoor Vlissingen aanwezig was de heer .T. W. Ros kamp. Aannemers, cliëntèle en ver dere zakenrelaties kwamen even eens hun gelukwensen aanbieden en daarbij tevens het nieuwe bankgebouw bezichtigen.. Bij dit alles zorgden talrijke ge schenken en bloemstukken voor een fleurige start van de Neder landse Handel Maatschappij in haar nieuw bankgebouw. De speeltuin in liet üran.je- kwartier is nu een Stic li ting. De speeltuin in het Oranje kwartier. nabij de Mauritsstraat, s sedert 15 maart 1.1. een Stich ting geworden. Deze speeltuin werd nu onge veer twee jaar geleden opgericht, maar het duurde een hele tijd vóór her zover was, dat de kin deren er gebruik van konden maken. Met heel veel moeite en zorgen van sommige leden, de bijzondere steun van het ge meentebestuur, dat het terrein ter beschikking stelde en een jaarlijkse subsidie geeft, geldle ningen door de leden enz., kop er het een en ander gerealiseerd worden. Was deze speeltuin aanvanke lijk bedoeld voor de kinderen der leden, al spoedig bleek dat het bestuur, onbewust veel ver der had gemikt dan zij zelf wel vermoedde. Kinderen uit alle delen van Terneuzen - en daar onder ook de kinderen van niet- leden uit het Oranjekwartier zelf kwamen er dag aan dag spelen. Er moest een wachthuis je worden geplaatst en er moest voortdurend toezicht worden ge houden. Dag aan dag was de speeltuin dicht bevolkt. Niet te verwonderen overigens, want het is voor de jeugd van Terneu zen de enigste behoo. l |ke speel- gelegenheid. De meeste ouders zijn blij, dat hun kinderen er heen gaan. Het is er heel wat veiliger spelen dan op straat. Do grote vlucht, die de speel tuin heeft genomen, stelt het stichtingsbestuur, waarin perso nen uit geheel Terneuzen zitting hebben, ziet zich genoodzaakt er nog grotere uitbreiding aan te geven. Men heeft nu gedacht aan een speelvijver. De kosten zijn even wel nogal hoog: 10.000. Het bestuur heeft zich daarom tot de bedrijven in de gemeente gewend om een financiële bijdra ge te vragen. Het motief luidt: „Wellicht zijn er ook kinderen van uw werknemers, die van deze unieke speelgelegenheid ge bruik maken." Ontspanningsmiddag- Bejaar den-Sociëteit. In de zaal „Casino" heeft het comité Bejaardenzorg een ont spanningsmiddag gehouden voor de bejaarden alhier. Mevr. Poissonnier—den Doel- der, presidente der V. V. H., kon in haar openingswoord een groot aantal bejaarden verwelkomen. Namens het gemeentebestuur was aanwezig de heer J. Carels, terwijl ook enige bestuursleden van verenigingen blijken van be langstelling gaven. Voor de vijfde maal, aldus de presidente, zullen de kinderen van de openbare lagere school deze middag verzorgen; ditmaal met de opvoering van de revue „Een oud heertje in Breskens." Deze titel heeft begrijpelijk •elen zeer nieuwsgierig gemaakt. Reeds weken van te voren is in de sociëteit over deze middag gesproken en gegist en alle aanwezigen verheugen zich in het vooruitzicht om van het spel der kinderen te kannen genieten waarbij zij hun kleinkinderen op de planken zien. Na het welkomstwoord kwa men de kinderen met de revue voor het voetlicht, welke het da gelijkse leven uitbeeldde. Vooral de onderdelen „Ode aan Bres kens", j;De vrolijke vissers" en „Dat zié je alleen in Breskens" oogstten bijzonder veli bijval. De presidente dankte aan het slot van de avond alle medewer kenden en was daarmede zeker de tolk van alle aanwezigen. Ook de dames van de V. V. H. werden in de dank betrokken voor hun medewerking en de beschikbaar gestelde prijzen voor de geslaag de verloting. Een bijzonder woord van dank werd aan het adres van de lieer M. de Boer gebracht, die wegens zijn vertrek naar elders, bedankt heeft als voorzitter van het comité Bejaardenzorg. De duinpromenade nadert haar voltooiing. Na een onderbreking van ruim 2 jaar is men thans begonnen met de aanleg van de tweede fase van de duinpromenade, wel ke tussen de Handelshaven en de Veerhaven is ontworpen. Door dat een vijftiental grondeigena ren niet akkoord ging met het bedrag dat Rijkswaterstaat als schadeloosstelling aanbood voor de benodigde grond van de ach tererven der Boulevardbewoners, moest midden in het kunstmatig duin een kloof blijven liggen. De op de benodigde grond aanwe zige schuurtjes zijn nu afgebro ken en een bulldozer is reeds bezig met het zand. dat voor op vulling dient, in het open geble ven gat te duwen. Dit kunstma tig duin dient tevens als oevef- verdediging en recretatie. Voor een tweetal horecabedrijven is ruimte gespaard om een hotel of restaurant te bouwen. Op het westelijk gedeelte nabij de Veerhaven is reeds één bedrijf in aanbouw. Op het duin zijn vanuit westelijke en oostelijke richting riiwiel. en voetpaden aangelegd, doch door het niet be reiken van overeenstemming met de eerder genoemde grond eigenaren moesten deze werken noodgedwongen worden onder broken. Door Riiks waterstaat werd herhaaldelijk getracht de gron den in minnelijke schikking in bezit te krijgen. Hierin slaagde zij aanvankelijk niet, zodat uit eindelijk niets anders overbleef dan tot onteigening te besluiten. Geen der grondeigenaren heeft het echter hier op aan laten ko men. Ter elfder ure is men nog tot overeenstemming over de grondprijzen gekomen. De eige naren hebben hun stalletjes af gebroken en alle voorwerpen van enige waarde weggesleept. Een bulldozer is reeds begon nen met de enorme zandberg in de kloof te storten. Wanneer dit stuk „gezet" is, zullen de twee' stukken met de daarbij behoren de paden verbonden worden. De verkeersweg kan dan openge steld worden. Rest dan nog de op- en afrit aan de oostelijke zijde en de aanleg van de ver lichting, doch hiervoor heeft de raad van Breskens in zijn jong ste vergadering B. en W. ge machtigd dit naar bevind van zaken onderhands of openbaar aan te besteden. Men hoopt vóór het a.s. seizoen alles klaar te hebben. Hiermede zal Breskens een attractie voor de toeristen rijker zijn. Uitvoering" Ned. Herv. Toneelclub. Voor een zeer taldijk publiek bracht de Ned. Herv. Toneelclub het blijspel „De zon in het hart', door Derk Benfield. Het stuk was met veel zorg ingestudeerd en werd daardoor dan ook vlot voor het voetlicht gebracht. Aan het eind van het laatste bedrijf bracht ds, C. Balk na mens alle toehoorders dank voor de prettige avond. Een loterij, die in de pauze gehouden werd maakte het mogelijk de gemaak te kosten te bestrijden. Vergadering Heemkundige Kring. In hotel „Almoral" kwam de Heemkundige Kring uit West Zeeuws-Vlaanderen bijeen. De voorzitter, de heer J. L. van Leeuwen burgemeester van Oost burg, sprak een welkomstwoord voor een groot aantal belangstel lenden. De heer M. Haerts uii Aalter sprak over geteisterde dorpen in West Zeeuws-Vlaanderen vóór het oude regime en beschikte hierbij over een uitstekende dosis betrouwbaar materiaal. Na de pauze werd een kleu renfilm vertoond over de dorpen in het Meetjesland, een prachtig geïllustreerd slot van een ge slaagde avond. Ouderavond Openbare lagere school. De jaarlijkse ouderavond, voor de ouders en de leerlingen dei- openbare school werd dit jaar bijgewoond door de heer S. A. van Hal namens het gemeente bestuur. Mevr. Kapsenberg—Linden- bergh. voorzitster van de ouder commissie, bracht verslag uit van de werkzaamheden. Uit het financieel verslag bleek dat het schoolfonds het af gelopen jaar in staat was ver schillende evenementen te ver zorgen. De heer F. van Hoey werd als lid van de commissie herkozen. De heer I. W. van Nieuwen- huijze uit Cadzand vertoonde dia's gedurende zijn Zwitserse reis door hem gefotografeerd. Daaraan liet hij een kleine wedstrijd voorafgaan, waaraan enige prijzen waren verbonden. DE €Cht£ PIJNSTILLER Reumatische pijnenstopi halt! Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tablstten of cachets). Saiicyl-vrij en daar door geen maagklachten. ILYlSr^ttli-Uka VIJFDE PARTIJ VAN TWEEKAMP AFGEBROKEN De vijfde partij van de twee kamp om het wereldkampioen, schap schaken tussen titelhouder Botwinnik en uitdager Petrosjan, waarin laatstgenoemde met wit speelde, is bij de 41ste zet afge broken De wethoudersbenoeming ongeldig verklaard. Vrijdagavond j.l. werd in een besloten vergadering van de ge meenteraad opnieuw gestemd over de verkiezing van een wet houder, in de vacature destijds ontstaan door de offi iële ontslag- verlening aan de heer F. de Bakker. Zoals bekend staakten bij de laatst gehouden raadsvergade ring tot driemaal toe de stemmen met 5 stemmen voor de heer De Bakker en 5 stemmen voor de heer Peersman, met telkens 1 stem in blanco, waarna bij loting laatstgenoemde tot wethouder werd benoemd verklaard Hiermede werd echter in strijd met de Gemeentewet gehandeld, die voorschrijft dat na twee vrije stemmingen een herstem ming moet plaats vinden, waarbij de twee candidaten, de heren De Bakker en Peersman aan dede stemming niet mogen deelnemen. Alzo moest thans opnieuw over de benoeming worden ge stemd en lag er dus voor de heer De Bakker de kans dat hij, on danks al het geharrewar toch nog zijn wethouderszetel zou kunnen behouden. Bij de nu gehouden stemming in besloten vergadering van de gemeenteraad bleek dat de uit gebrachte stem in blanco zich thans geschaard had bij hen die in de vorige vergadering hun stem op de heer Peersman had den uitgebracht, zodat thans de uitslag luidde 6 stemmen voor de heer Peersman en 5 stemmen op de heer De Bakker. De vraag kan echter worden gesteld of deze stemming niet in een openbare raadsvergadering had moeten plaats vinden De waterschout van Terneuzen meent dat in januari 1968 de nieuwe sluizen van het kanaal van Terneuzen naar Gent gereed zullen zijn. Tegen die tijd zal ver moedelijk dit kanaal zelf ver breed en uitgediept zijn, zodat het geschikt is voor het gebruik door schepen van 50.000 ton d.w. Dat betekent dat het een kanaal is van de orde van het Noord- zeekanaal en de Nieuwe Water weg. Op Belgische gebied bij Zelza- te zal dan een groot hoogoven- bedrijf in werking kunnen ko men en langs net gehele kanaal, zowel in Zeeuws-Vlaanderen als in het 3elgische Oost-Vlaande- ren zullen belangrijke industrie- en worden opgericht, die een ge weldige bedrijvigheid in deze tot nu toe wat achtergebleven gebie den zullen ontwikkelen. Boven dien zal het oude Gent opnieuw een belangrijke zeehaven krijgen, een haven, die weieens Antwer pen naar de kroon zou kunnen steken. Een verrassende ontwikkeling is derhalve mogelijk, zowel op het Belgische als op het Neder landse gebied Er is echter een barrière, n.l. de grens tussen de twee Beneluxpartners, die kan verhinderen dat het gebied langs het kanaal inderdaad een zee havengebied van de eerste orde zal worden. Deze grens kan namelijk ver hinderen dat het een homogeen gebied wordt. Om dit wél te be reiken zullen van beide zijden be leidsmaatregelen genomen moe ten worden. Deze redenen waren oorzaak voor een bezoek van leden v.jn de raadgevende interparlementaire Beneluxraad aan Gent, Terneu zen en de kanaalstrook tussen deze steden welk bezoek gisteren culmineerde in een colloquium in het casino van de Nederlandse Stikstofmaatschappij in Sluiskil over de problemen betreffende het regionale beleid in de grens gebieden van de provincies Zee land en Oost-Vlaanderen. Tijdens deze bespreking zijn za ken als de infrastructuur, de openbare nutsvoorzieningen, de arbeidsmarkt, huisvesting indus triële vraagstukken, onderwijs, culturele problemen en recreatie aan de orde gesteld en bespro ken. De conclusie in al deze zaken was feitelijk dat nauw regionaal overleg de juiste weg kan wij zen. Van Nederlandse zijde werd overigens opgemerkt dat de Grondwet alle zaken het buiten land betreffende voorbehoudt aan de Koningin, zodat regionaal, provinciaal-overleg niet zonder meer mogelijk is. Er bestaan verder plannen om te komen tot een normalisatie van de waterwegen tussen Ter neuzenGent en Marseille en uiteraard is er in Gent grote be langstelling voor de ontwikke ling van het nrobleem der Schel deRijnverbinding. Tenslotte deelde drs. M. C. Verburg. directeur van het Economisch Technisch Instituut voor Zeeland mede. dat hij de overtuiging heeft dat een ver binding tussen Zeeuws-Vlaan deren en Noord-Nederland door Als morgen op 3 april bijna 15.000 kinderen in ons land zul len uitzwermen om in het bos of langs wegen en lanen boompjes te planten, dan betekent dat de viering van de 7e nationale boomfeestdag. U zult zich misschien afvragen wat het belang is van die ene dag in het jaar, ja zelfs óf het wel belangrijk is. Wij zouden die vraag met een volmondig ja willen beantwoor den. Zeker, de boompjes, die op deze dag worden geplant vormen weliswaar maar een klein deel van wat er jaarlijks in Neder land geplant wordt, maar de boomfeestdag is vooral een tref fende uiting van het groeiend be sef, dat er in ons land iets moet gebeuren om dit groen te hou den en goed bewoonbaar. Wij kunnen in een omgeving van staal steen en beton niet alleen leven bij brood en spelen, maar wij hebben de vrije natuur en het goed verzorgde landschap even zeer nodig om geestelijk gezond te kunnen blijven. Daarom is het verheugend, dat die gedachten juist bij de jeugd zo goed ingang vinden. Daarom ondervindt de boomfeestdag zoveel spontane belangstelling en daarom ook groeit hij in betekenis ver uit boven het „boompjesplanten op één dag in het jaar". Trouwens voor de kinderen staat deze dag niet alleen, maar is hij een af sluiting van een voorlichtings- week op de school, waarin de kinderen op een plezierige wijze BEJAARDE MAN AL TIEN DAGEN OVERLEDEN Een zoon van de 73-jarige al leenwonende heer H. J. Végter, heeft dit weekeinde bij een be zoek zijn vader levenloos in diens huis aangetroffen. Het bleek, dat de man reeds geruime tijd geleden, vermoedelijk op 20 maart, was overleden. De zoon bracht een bezoek aan zijn ouderlijke woning. AVE EVA H door OLAF J. DE LANDELL Rl S3 28) (Nadruk verboden.) En toen moesten de aanwe zigen een borrel drinken. Germsen Sr. zat toch ook niet voor niks te pronk in die doos. Eva keek bliksemsnel naar Derk. Maar haar seintje was al onder schept door een paar lichtgroene ogen. „Ja, hoor es, Eva drinkt nooit iets anders dan tomaten of sinaasappelsap," zei Derk. Lieve, beste Derk! Zij had op eens een warm gevoel voor hem in haar hart. Zij wist zich im mers geen raad met alle Engelse cocktail-namen, die ze om zich heen hoorde. Ach, wat speet hun dat! Hoe kan een mens echt fuiven, zon der alcohol in zijn lijf! Hè, Eva, voor één keer! Wilden ze haar tot elke prijs gek of misselijk zien? „Heus niet," zei Eva, per on geluk weer veel te preuts. „Verdraagt je maag dit óók niet?" vroeg Mia; en één halve seconde zag Eva de truc inMia was hevig teleurgesteld. Nog was Eva schaapachtig genoeg, om de reden niet te be grijpen. Ze stortte zich in een eerste dans met Derk. „Niet zp beweeg lijk," murmelde Derk boven haar hoofd. „En grotere stappen maken. En niet overstuur raken. Benen recht langs elkaar. Zc Maar haar galopperende hart kon hij niet matigen. Terwijl ze bij een schetterende koper-solo voorbij een glazen deur dein den, zag hij een schim van de nieuwe Eva; slank, met uitda gend mooie kleren, een ovaal ge laat met heel wonderlijke wenk- brauw-boogjes, die alsmaar vroegen: „Wat komt er nu?...", massa's goudblond haar, en er gens een kostbare schittering adieu, glazen deur. Was dit nu het slechte leven, en was ze bezig te verzinken?... Tante Gien-Brave tante Gien Derk toonde er een intens ge noegen in te hebben, hun geluk te demonstreren. Hij hield haar afschuwelijk knuffelig vast. Met de beste wil van de we reld kon ze de tederheid niet verder drijven dan tot kalme aanvaarding. „Hindert niks", meende Derk haar te moeten troosten, „dat staat wel netjes voor een vrouw." Dat was in zekere zin een ge ruststelling, want als Eva aan haar voeten moest denken „dat moet je juist niet" druste haar partner en aan haar fi guur, en aan het soepel houden van haar lichaamshouding, dan bleef er beslist geen aandacht over voor gefingeerde tederhe den. Toen was de dans uit. Zij werd gevraagd door een blonde jongen, door een bruine. Ze dansten alle vijf met haar. Hoewel haar hart balgde van angst, ging het toch tamelijk goed. Ze mocht haar eigen bluf niet onmogelijk maken, en zocht het dus in een koortsachtige con versatie, ter afleiding. Mia mocht onder geen beding mer ken, dat ze geen fuifnummer wai. „Dans je vaak?" informeerde de blonde. „Innerlijk sta ik geen ogen blik stil," zei Eva. Hij moest even kijken, hoe ze het meende. En toen wist hij niets meer te zeggen. Ze waren dus gelukkig niet allemaal zo ad rem als Derk. Eva relde maar wat, óver de mooie natuur, en over de stad, die ook prettige kanten had. De bruine begon zijn gesprek met de vraag, of ze slowwaltz prettig pond. „Dat hangt van de partner af," bedacht Eva spitsvondig. ,,'t Kan verrukkelijk zijn." Wat was een slow-waltz? Had ze het wel goed verstaan, en mocht men zulke termen nuch- ter-weg vertalen? „Je danst meestal zeker met dezelfde man," veronderstelde hij. „Ik kan dat duidelijk mer ken." „Ja," gaf ze toe. Maar toen overspoelde haar een golf van verlegenheid: als Derk thuis was, kon ze toch niet met hem dan sen, en als ze een fuifnummer was, zat ze toch niet als muur bloem te pronk, enDaar had je weer zo'n onvoorziene kwaadaardige perspectief! „Als Derk er niet is, dans ik met iemand, die er speciaal voor is", zei Eva deftig. Hij stond haast stil, midden in een draai. „Bedoel je een gigo lo?" „Ja," zei ze roekeloos. „Die dansen het lekkerst." Haar hart begon een roffel te slaan voor de blik van zijn ogen. Had ze iets geks gezegd? Hij schaterdeEr werd na drukkelijk naar hen gekeken, door groene en grijze ogen. „En betaal je 'm?" „Tuurlijk!" „Hoeveel?" „Nou," Eva dacht aan Amanda Pêche en aan Monsieur Frangois; dat moest haar maat staf zijn. ,,'n Tientje." „Per dèns?" Dus dat was te veel. „Ben je gaar!" O. ais ze maar niet te vlot werd! Toen was ook die dans ten einde. (Wordt vervolgd.) wordt verteld over de betekenis van de vrije natuur, van bomen en bossen. Het Landelijk Comité Boomfeestdagen werkt met de gemeentebesturen samen om voor de kinderen deze voorlich ting en het bomen planten tot een feestelijk geheel te maken, tot iets, waarover ze thuis ver tellen en dat zij zich altijd zullen blijven herinneren en misschien later wel doorgeven aan hun kin deren. Het element van spanning is daarbij niet vergeten. Aller wegen worden dan ook kleur- wedstrijden georganiseerd en on der de chocoladerepen, die op de boomfeestdag zelf worden uitge deeld zijn er verscheidene met een afwijkend bedrukt omslag die recht geven op een prijs. Elke deelnemende schooi ont vangt van het Comité Boom feestdagen als herinnering aan deze dag een kleurig vaantje met opdruk. Jaarlijks groeit het aantal ge meenten. dat aan deze dag deel neemt. Het voorbeeld van die éne gemeente (Apeldoorn), die in 1957 de boomfeestdag vierde, is nu gevolgd door vele andere: bijna 60 gemeenten nemen dit iaar deel en hopen morgen aan de 15.000 kinderen een plezierige boomfeestdag 1963 te bereiden. middel van een brug over de Westersclielde.» of een tunnel' er onder door, „niet zo ver meer van ons af is". Daarmede zou een zeer levendige wens van de Zeeuws-Vlamingen vervuld wor den en „het nieuwe zeehavenge bied zijn optimale verbindingen naar buiten" krijgen. Dc Gentse agglomeratie, zo vertelde de secretaris van de Economische Raad van Oost- Vlaanderen, de heer Bultynck, omvat thans 260.000 inwoners en het leek hem duidelijk dat deze agglomeratie een centrumfunc tie kan vervullen in het gehele haven- en industriegebied dat zal ontstaan, zowel economisch, cultureel als op het gebied van onderwijs (Gent heeft een uni versiteit). Hij wees eveneens op de absolute noodzaak van vér gaande integratie. Een merkwaardige historische bijzonderheid is inmiddels dat Gent duizend jaar geleden begon met zich te ontwikkelen als zee haven en dat het kanaal dat straks bij de industrialisatie van Zeeuws- en Oost-Vlaanderen zulk een belangrijke rol zal spelen, een voorloper had, welke in 1549 werd gegraven. Gary Lockyer, een knappe 18- jarige vrijgezel, die op de admi nistratie-afdeling van een groot postkantoor in Cardiff (Wales) werkt, heeft zijn vakbond ge vraagd mee te werken aan zijn overplaatsing naar een andere afdeling omdat hij de hele dag alleen is met 120 meisjes. Als of ficiële reden geeft hij op dat hij het hard te verduren heeft. De meisjes verwennen mij buiten sporig, zegt hij, maar er is de hele dag een gekwetter, gegichel en nog eens gekwetter om me heen en oceanen parfum. Ik ben gek op meisjes in kleine hoe veelheden maar 120 bij elkaar is iets verschrikkelijks. Zijn verzoek om overplaatsing is voorlopig afgewezen. „Hij zal nog een poosje moeten blijven lijden", aldus een vakbondfunc tionaris. Do Sowjet-Unie heeft maan dag op de ontwapeningsconfe rentie te Genève de Amerikaan se regering ervan beschuldigd, dat zij voor het Amerikaanse volk de vooruitgang verborgen houdt, die geboekt is bij het zoe ken naar middelen om onder grondse kernproeven te consta teren. De Verenigde Staten doen dit omdat zij geen kernstopver- drag willen sluiten, zo zei de Russische afgevaardigde Tsarap- kin. Hij haalde verklaringen van enkele hoge Amerikaanse func tionarissen aan om het Russi sche argument te verdedigen, dat twee of drie inspecties ter plaatse per jaar voldoende waarborg bieden tegen bedrog. „fiÊN-APRIL" IN ZANDVOORT Vier studenten in Nijmegen hebben zondag lang en breed met elkaar besproken of zij een uitnodiging om naar Zandvoort te komen zouden aanvaarden. Nog steeds menende dat zij met een 1 april-grap te maken had den, bestegen zij zondagavond aarzelend de stoep van hotel Bouwes. maar er viel een pak van hun hart toen zij door net zogenaamde „1 april-comité" wer. den ontvangen. Het was twaalf minuten over twaalf, dus al 1 april, toen burgemeester mr. H. M. van Fenema het woord nam en onder hilariteit vaststelde dat de badplaats weer eens in het nieuws was. De initiatiefnemer van de Zantvoortse 1 april-mop, de beeldhouwer Edo van Tetterode, maakte hierna bekend dat de prijs voor de beste grap door een eenstemmige jury voor de eerste keer is toegewezen aan de vier studenten van de Keizer Karei- universiteit, die op 28 juli 1961 tijdens de vierdaagse in Nijme gen zichzelf aankondigden als een vertegenwoordiging van het Turkse leger, bestaande uit een kapitein en twee leden van de veiligheidsdienst van dit leger. Vastgesteld werd dat de grap van Ferdi Berger, Willy de Gruy- ter. Peter Kragh en Marcel Riet berger niet negatief was en dat deze door de leider van de vier daagse, achteraf, zeer is gewaar deerd. Max Tailleur reikte na mens de jury aan een van de stu- denten onder meer een fles met zuiver zeewater uit als herinne ring aan Zandvoort. SCHOLIEREN HIELDEN „WA ARSCHUWINGS - STAKING" De leerkrachten van een mid delbare meisjesschool in Gelsen- kirchen stonden maandag voor lege banken. De ongeveer vier honderd leerlingen waren name lijk op last van hun ouders tot een „waarschuwingsstaking'' van één dag overgegaan, bij wij ze van protest tegen de benoe ming van een nieuwe directrice. De ouders zijn van mening, dat deze door de gemeenteraad van Gelsenkirchen benoemde direc trice niet geschikt is voor de functie. Zij zijn vastbesloten, hun kinderen na de Paasvakan tie weer te laten staken, wan neer de gemeenteraad niet op haar besluit terugkomt. BEJAARDE MAN VERWAARLOOSD AANGETROFFEN Naar aanleiding van een mel ding van buren heeft de Haagse politie zich zaterdagmorgen toe gang verschaft tot een woning aan de Copradkade. In de keu ken vond men de bejaarde be woner, de 75-jarige J. D. van Z. totaal vervuild en slecht gekleed in een hemd in versufte toestand op de grond aan. VERONGELUKT OP OVERWEG Op de met Halve bomen be waakte overweg Zuiderlaan te Zevenaar is gisteravond tegen half zeven de 84-jarige J. Th. Veldkamp gegrepen door de trein WinterswijkZevenaar die op dat ogenblik de spoorweg overgang passeerde. Het slacht offer was op slag dood. Do bo men waren bij de nadering van de trein wel gesloten, maar de heer Veldkamp was er omheen geiopen. TWEE DODEN IN VERKEER TE AMERSFOORT In Amersfoort zijn in het ver keer zondag en maandag twee dodelijke ongevallen gebeurd. Zondag kwamen twee brom fietsers bij de Kampei-binnen poort met elkaar in botsing. Een van deze bromfietsen werd be stuurd door de heer C. Vonk, die achterop de duo zijn 15-jarige dochter mej. E. Vonk vervoerde. Het meisje werd bij de botsing ogenschijnlijk slechts licht ge wond, maar is later in het Lich tenbergziekenhuis overleden. Maandagmorgen botste de 26- jarige korporaal A. Schoolbrug- ge met zijn motor op de Vlasak- fcerweg tegen een uit de Korte Bergstraat komende wielrijder. De militair sloeg tegen de weg en ondanks het dragen van een valhelm kreeg hij een schedel- basisfractuur, waardoor hij op slag dood was. De 20-jarige wiel rijder Van E. uit Terschuur liep geen letsel op.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2