Militaire machtsovername in Guatemala Zes doden bij hotelbrand in België Belgen betoogden voor éénheid in Brussel Argentijnse politieke crisis SANYO Dr. Sjarif in Den Haag aangekomen Dr. Wiard Beekman-stichting pleit voor gemeenschapsbouwbedrijf HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 1 APRIL 1963 19e Jaargang Nr 5876 VRAGEN OVER BRITSE KONINKLIJKE PALEIZEN RADIO TAZELAAR AARDVERSCHUIVING BIJ NICE EERSTE FRANS-BRITSE GESPREK ABDOEL RAHMAN OVER INDONESIë Amsterdam krijgt er een moderne dagmarkt bij Bijeenkomst van stamhoofden der Zoeloe s Frankering bö abonnement: Terneuzen Dlrecteur-HooMredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand f 2.t>er week 48 et. Losqr nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Versehtint dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 unr. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Guatemalteekse minister van Defensie kwam zondag als de nieuwe „sterke man" van Guatemala te voorschijn, nadat de avond te voren het vijf jaar oude bewind van president Ygi- goras door een zonder bloedver gieten verlopen staatsgreep van het leger was afgezet. De 54 jaar oude minister van Defensie, kolonel Alfredo Enri que Peralta Azurdia,*zal bij be sluit regeren en het parlement zal worden ontbonden, aldus werd door het leger bekend ge maakt In deze bekendmaking werd beloofd, dat aan de steeds groter worden controle van de commu nisten over het land een einde zal worden gemaakt. Guatemala stond aan de vooravond van een binnenlandse strijd, als gevolg van pro-communistische activi teit. De communistische infiltra tie was toegenomen, aldus het leger, als gevolg van de lank moedigheid van de regering van president Ygigoras. Het leger nam het bestuur za terdagavond over bij een actie onder leiding van minister Pe ralta. Een kwartier lang werd enig schieten gehoord, doch de geringe tegenstand werd snel bedwongen. Zondagmorgen heerste in de stad weer een volledige rust. Wèl patrouilleerden vliegtuigen van de luchtmacht boven en militairen in de straten. Kolonel Peralta, een officier met een lange staat van dienst, beloofde in de verklaring dat zodra het leger zijn missie heeft vervuld, de regering zal worden overgedragen aan een door het volk gekozen persoon. Kolonel Peralta verklaarde geen per soonlijke ambities te koesteren. Hij zal, als hoogste in rang in het leger, de uitvoerende en wet gevende functies uitoefenen. De grondwet is tijdelijk buiten werking gesteld, terwijl aan de politieke partijen elke activiteit is verboden. In de hoofdstad werd zaterdag avond een uitgaansverbod inge steld. Het labourlid William Hamil ton wil op 9 april in het Britse Lagerhuis vragen stellen over de stijging van de kosten van Enge- lands koninklijke paleizen. Zo' wil hij weten waarom de kosten voor het meubilair in deze palei zen van rond 30.000 gulden in 1962 tot rond 50.000 gulden in 1963 zijn gestegen. Hij begrijpt ook niet waarom prinses Marga rets nieuwe huis in Kensington 170.000 gulden duurder is dan aanvankelijk is geschat en waar om de modernisering van het sanitair en dergelijke van Wind sor Castle, koningin Elizabeths huis voor de weekeinden, 4 mil joen gulden gaat kosten in plaats van 2% miljoen zoals aan vankelijk was aangenomen. Ver der wil hij graag weten hoe het komt dat men voor brandstof vóór de koninklijke paleizen in 1962—1963 ruim 970.000 gulden heeft betaald. Een hevige brand in de Belgi sche plaats' Ciney, ten noord westen van Dinant in de provin cie Namen, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zes mensen levens geëist en een hotel in en kele uren volkomen in de as ge legd. Vijf mensen kwamen in de vlammen oin, het zesde slachtof fer liep een schedelbreuk op bjj een poging oin zich door uit het raam van zijn kamer te sprin gen, in veiligheid testellen. Hij overleed kort na aankomst in een ziekenhuis. Brussel heeft zondag weer een demonstratie gehad. Dit keer was echter het doel niet om Vlaamse of Waalse eisen te on derstrepen, maar om de nadruk te leggen op de noodzaak van de Belgische éénheid. Volgens een schatting van de politie hadden ongeveer 12.000 Belgen het organisatiecomité sprak van 50.000 deelnemers gehoor gegeven aan de oproep aan dit „Rendez-vous der Bel gen" deel te nemen. Zoals gebruikelijk waren uit gebreide voorzorgsmaatregelen genomen om wanordelijkheden te voorkomen. Vrijwel het gehele Brusselse politieapparaat was op de been gebracht en de rijks wacht was met waterkanonnen, Spaanse ruiters en gepantserde voertuigen paraat om te kunnen ingrijpen. Zover is het echter niet geko men, het bleef bij scheldpartij en, fluitconcerten en voetzoe kers en hier en daar wat hand gemeen met Vlaamse of Waalse tegenbetogers, waarmee de po litie in tegenstelling tot de schermutselingen tijdens de „Vlaamse mars op Brussel" van vorig jaar oktober weinig moeite had. In de optocht waren slechts de Belgische driekleur, het zingen van de „Brabanconne" en de slagzin „Eenheid" toegelaten. De teksten op de spandoeken wa ren In de twee Belgische lands talen, het Frans en het Neder lands, gesteld en luidden onder meer: „Geen muur tussen de Belgen"; „De geschiedenis heeft ons verenigd"; „Het extremisme zal ons niet scheiden"; „Wij zijn allen Belgen en wensen het te blijven" en „Wij willen niet tot bespotting van gans Europa die nen". Het waren vooral oudere Bel gen, die door de Brusselse bin nenstad trokken om met deze leuzen voor de éénheid van hun land te betogen. Ondanks de in tensieve voorlichtingscampagne, die de afgelopen weken vóór de manifestatie was gevoerd, bleek de belangstelling van de Brus selaars niet overweldigend en langs de route was het aantal toeschouwers gering. Slechts op het Beursplein, waar de stoet, waarin een duizendtal vaandels werd meegedragen en waarin in het bijzonder de oud-strijders met hun decoraties onder wie v'ele oorlogsinvaliden opvie- 'en, aan de organisatoren voor- ij trokken, was het publiek tal ijker. Hier hadden ook de laamse en Waalse tegenbeto gers zich opgesteld. Bij de aankomst van de eer ste deelnemers aan de demon stratie op dit gebruikelijke stra tegische punt van Brussel met spandoeken, waarop een ge scheurde Belgische vlag stond afgebeeld met daaronder „Non" en „Neen", hieven enkele tien tallen Vlaamse contra-betogers de „Vlaamse Leeuw" aan en werd door Walen op een andere hoek van het plein „federalisme" gescandeerd. Onder gejouw en applaus en ontploffende voet zoekers kon de stoet echter vrij wel zijn weg vervolgen. Zonder een incident van enige betekenis eindigde ook het „Ren dez-vous der Belgen", waarbij ook een „nieuwe" Belgische vlag werd meegedragen: de Waalse haan en de Vlaamse leeuw broe derlijk naast elkaar afgebeeld op een gouden veld als symbool van de eendracht van het land Zelfs de schermutselingen, die gewoonlijk na betogingen als deze volgen, bleven uit. Kort na dat Vlaamse tegenbetogers hun laatste „Vlaamse Leeuw" had den aangeheven en hun Waalse opponenten nog een keer de „Marseillaise" ten gehore hadden gebracht, konden politie en rijks wacht inrukken en kreeg Brus sel .weer zijn normale zondagse aanblik. De brand werd om drie uur 's nachts ontdekt door een sein- wachter van het station van Ci ney tegenover 't „Hotel Albert". De directe gealarmeerde brand weer stond echter machteloos tegenover het laaiende vuur. As sistentie van de brandweer uit Namen en Dinant kwam te laat om het gebouw te redden. In de vroege ochtend restte de brand weerlieden niets anders dan de op instorten staande zwartbe- rookte muren te slopen. Het hotel was pas geheel ver bouwd en het zou zaterdag wor den heropend. Tot de slachtoffers behoren de beheerder van het hotel, zijn vrouw en een achtjarig zoontje. Het gezin was pas twee dagen geleden naar Ciney verhuisd. Drie arbeiders, die een nieuwe centrale verwarmingsinstallatie hadden aangelegd en voor de laatste nacht in het hotel zouden verblijven, ontsnapten aan de dood omdat zij juist de avond te voren naar huis waren terugge keerd. De drie overige slachtof fers zijn een tante van de beheer, der en twee gasten. Het slachtoffer, dat bij een sprong uit het raam van zijn ka mer om het leven is gekomen, is een 42-jarige handelsreiziger. Toen hij de sprong uit het twee verdiepingen tellende gebouw deed, hadden de vlammen zijn ka- mer nog niet bereikt. Over de oorzaak van de brand zijn nog geen mededelingen ge daan. Wereldvrijgezellencongres dit jaar op zee Het wereldvrijgezellencongres zal dit jaar worden gehouden aan boord van de Statendam van de Holland-Amerika-Lijn en zal vijf dagen duren. Het schip vertrekt op 22 juli uit Rotterdam en reist via Southampton naar Santander in Spanje en terug. Het is het tiende vrijgezellen- congres. De echtgenote van de inmiddels overleden stichter van het congres,, de heer Ger Grijn uit Grevenbicht, heert gisteren deze plannen bekend gemaakt. Zij deelde mee dat dit varende vrijgezeilencongres wordt gehou den in overeenstemming met een uitdrukkelijke wens van haar overleden echtgenoot. De Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken, Martinez, die met het oog op de algemene verkiezingen van 23 juni streef de naar een nationaal eenheids front van politieke partijen waaraan ook Peronisten zouden deelnemen, is woensdagavond afgetreden. Drie uur na zijn aftreden hield president Guido via radio en televisie een toespraak waar in hij verklaarde dat Argentinië zich aan de rand van de afgrond bevindt. Hij deed een beroep op de politieke en militaire leiders de handen ineen te slaan om een chaos te voorkomen. Wij moe ten onze tegenstanders van gis teren (de Peronisten) de ge legenheid geven in democratie te leven, aldus de president.. De huidige crisis is ontstaan door onenigheid over de vraag of aanhangers van Peron aan de verkiezingen moeten deel nemen. De militaire leiders hou den vast aan de bestaande de creten welke Peronistische en communistische activiteit ver bieden. (Adv.) NIEUW 6 transistor ontvanger (ook Veronica) voor 59, Dit koopt U alléén bij Noordstraat 21, Terneuzen (Zie onze adv. van morgen) In het dorp Plan-du-Var, onge veer 25 km van Nice, heeft zich zaterdagochtend een aardver schuiving yoorgedaan, waardoor verscheidene huizen werden ver woest. Drie personen zijn om het leven gekomen onder het puin en de rotsblokken die verder neerkwamen op een grote weg, en 25 personen werden gewond. Het reddingswerk werd be moeilijkt door water van het Ve- subiekanaai, waarvan een der kanten werd weggeslagen. Het ongeluk wordt toegeschreven aan zware regens in de nacht. In april zal het eerste Frans. Britse gesprek op ministerieel niveau plaats hebben sinds het afbreken der onderhandelingen in Brussel over Engelands toe treden tot de E.E.G. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat minister Couve de Murville en lord Home, de Franse en Britse ministers van Buitenltandse Za ken, een onderhoud zullen heb ben tijdens de bijeenkomst van de ministerraad van de ZOAVO, zal worden gehouden. De pre- die van 8 tot 10 april in Parijs cieze datum voor dit gesprek is nog niet vastgesteld. In officiële kringen gaf men als zijn persoonlijke mening te kennen, dat Frankrijk de betrek kingen met Engeland weer op een basis van hartelijke harmo nie wenst te brengen, na de jongste „speldeprikjes". De laatste maal dat lord Home en Couve de Murville elkander ontmoetten was in december tij dens de zitting van de minister raad van de NAVO. zes weken vóór het afbreken der Brusselse besprekingen. i Waarnemers vrezen ingrijpen der militairen en instelling van een militaire junta, die een „krachtig bewind" zou moeten waarborgen. „SCHOOL TE KOOP" Een 16-jarige Engelse school jongen is door zijn hoofdonder wijzer van school gestuurd om dat hij probeerde zijn school te verkopen, zo is vrijdag in Lon den vernomen. De jongen had een advertentie geplaatst in een plaatselijke krant in Sunningdale bij Londen, waarin werd aange boden 'n „groot modern schoolge bouw aan de Charters Road in Sunningdale. Centrale verwarming in alle lokalen, gymnastiekzaal, zwem bad en bibliotheek. Keuken voor 800 personen. Met 14 acres aan trekkelijke velden en tennisba nen. Te bevragen bij de hoofd onderwijzer, Charters School". De hoofdonderwijzer kreeg on middellijk daarna vijf kooplusti gen op bezoek. De Indonesische zaakgelastig de in Nederland, dr. Moh. Sjarif, is zaterdag in Den Haag aange komen, waar hij zijn intrek heeft genomen in „Hotel Des Indes". Kort na aankomst in het hotel werd hij begroet door de sous chef van de directie kabinet en protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. H. .F. C. Hardenberg. Vóór het hotel spraken verte genwoordigers uit verscheidene woonoorden van Ambonnezen de heer Sjarif toe en zong een groep mannen, vrouwen en kin deren uit het woonoord „De Golflinks" bij Arnhem een spe ciaal voor deze gelegenheid ge schreven welkomstlied. Dadelijk nadat de heer Sjarif uit de auto was gestapt, waar mee hij uit Bonn naar Den Haag was gereisd, werd hem 'n krans van rode en witte bloemen -de nationale kleuren van Indonesië omhangen. De nieuwe zaakgelastigde heelt tot de pers gezegd dat, hij erg blij is eindelijk in Den Haag te zijn om met de werkzaamhe- Prinses Margaret: „GEEN FOTOGRAFEN IN MIJN BUURT." Fotografen die voortaan de En gelse prinses Margaret tijdens haar wintersportvakantie in Davos lastig' vallen, zullen over de grens worden gezet. Dit werd vrijdagavond mee gedeeld, nadat de prinses ge dreigd had naar huis te zullen keren als de fotografen zich niet intoomden. Prinses Margaret was hevig ge schrokken toen de auto van een „volgzame" fotograaf bijna in botsing kwam met de auto waarin de prinses en haar echtgenoot zaten. Lord Snow- don, die vroeger fotograaf van beroep was, verloor de macht over het stuur b" ëen overi gens geslaagde poging een aanrijding te voorkomen. Hij wist echter tijdig de auto weer in het goede spoor te krijgen. Na een beroep van de Britse ambassade op de Zwitserse regering besloot het kabinet, fotografen die de vakantie van de prinses dreigen te beder ven te laten arresteren en over de grens te zetten. Hun foto-apparatuur zou verbeurd worden verklaard. den te' kunnen beginnen. Hij bracht de beste groeten over van volk en regering van Indonesië. Hij toonde zich getroffen door het medeleven en de hulp die het Nederlandse volk hebben ge toond met de slachtoffers van de ramp op Bali. Hij zei geen namen te kunnen noemen, maar die van de Koningin en de Prins kunnen niet ongenoemd blijven. Er zijn nooit genoeg woorden om uiting te geven aan de ge voelens van dankbaarheid. „Mijn hart zegt meer dan ik zeggen kan", aldus dr. Sjarif. Premier Abdoel Rahman van de Maleise federatie heeft zater dag op een bijeenkomst in Koea- la Loempoer gezegd dat Indone sië een plan had ontworpen om een „groot-Indonesië" te stich ten waarbij „Malakka en andere landen in de Maleise archipel onder de vleugels van Indonesië" zouden worden gebracht. Het plan was echter mislukt omdat het niet de steun van de betrok ken bevolkingen had gehad, al dus de premier. Bepaalde Maleiërs hadden aan vankelijk het plan gesteund en een „onafhankelijkheidsbewe ging" opgericht in Djakarta. De bevolking van Malakka zou moe ten worden beïnvloed om een opstand tegen de regering te be ginnen. Pro-Indonesiërs zouden na de val der regering een be wind moeten instellen dat Ma lakka in een groot-Indonesië moest doen opgaan. Ook Broene,i Noord-Borneo en Serawak had den deel moeten uitmaken van een groot-Indonesië, maar de op stand in Broenei was neergesla gen. moderne coiffures de betere toiletartikelen electrische ontharing boutique robert De oprichting van enkele gro te, niet in de eerste plaats winst beogende bouwbedrijven zal, naar het oordeel van de Dr. Wiardi Beekman Stichting, mede een bijdrage leveren tot oplossing van het woningvraag stuk. De leiding van deze ge meenschapsbedrijven zou dezelf de vrijheid van handelen moeten hebben als bij particuliere on dernemingen het geval is, echter met een taakomschrijving: het op grote schaal op de meest doelmatige wijze vervaardigen van woningen en andere gebou wen, waarhij lage kosten ten goede moeten komen aan de overheid aanga"" 'e de kosten- verhoudingen; het eventueel in opdracht van de overheid experimenteren met nieuwe bouw- en organisatiemethoden; het eventueel '- ""-'-acht van de overheid uitvoeren van continu-opdrachtenhet mede werken aan bouwteams en het door het inschrijvingsbeleid be vorderen van gezonde mededin gingsverhoudingen. Alsaanvangs- capaciteit wordt een jaarlijkse produktie van 500 woningen per gemeenschapsbouwbedrijf ge noemd. Na een aantal jaren moet., al dus het rapport van de Dr. Wiar di Beekman Stichting, „het^ ge meenschapsbedrijf hulDmid- del voor een verantwoord huis vestingsbeleid", de gezamenlijke produktie van de gemeenschaps- bemwbedrijven 5.000 a 10.000 wo ningen per jaar bedragen. De Dr. Wiardi Beekman Stich ting stelt dat het overheidsbe leid tot dusver hoofdzakelijk ge richt is geweest op regulering van de bouwmarkt door beïn vloeding van de vraagzijde met behulp van een vergunningen stelsel. De overheid zal zich, al dus het rapport, meer actief moeten bezighouden met de aanbodzijde, met de capaciteit en met de produktiekosten. Hiertoe is een complex van maatregelen vereist, zoals voort durende research naar kosten verlaging en kwaliteitsverbete ring, bevordering van continu- iteit in de bouwactiviteit en be- ■vordering van de groei naar het industrieel grootbedrijf. Naar de mening van de Dr. Wiardi Beekman Stichting valt niet te rekenen op spoedige ont spanning van de bouwmarkt, als gevolg van de bevolkingsgroei, het verdere doorzetten van de zogenaamde gezinsverdunning, de krotopruiming, de vervan gingsbehoefte aan bouwwerken in het algemeen en de geaccu muleerde achterstand in de to tale voorziening met bouwwer ken- Voortdurende stijgende bouw kosten vormen, aldus het rap port, éen ernstige belemmering voor opvoering van de kwaliteit van de woningproduktie. De bouwkosten zijn geduren de de laatste decennia in Neder land sterker gestegen dan het algemene prijspeil, zo consta teert het rapport van de Dr. Wiardi Beekman Stichting. Een dergelijke ontwikkeling is er ook in andere landen, onder meer in Denemarken, Frankrijk, Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten. Men wordt hier geconfron teerd met een structuurpro bleem, inhaerent aan de ontwik keling in industriële landen. Een structuurprobleem in die zin, dat de woningvoorziening achter blijft bij de algemene welvaarts stijging. Voor Nederland moet men voor aanzienlijke tijd reke ning houden met een bouw markt, waar de aanbieders de sterkste partij zijn. In een der gelijke situatie zal het prijspeil op zijn gunstigst gelijk zijn aan het kostenpeil van de minst ef ficient werkende bedrijven. Men kan niet verwachten dat de in troductie van kostenverlagende methoden zonder meer ten goe de zal komen aan de consument. Afgezien daarvan is het herhaal delijk gebleken, aldus hel rap port, dat het in de bouwnijver heid verre van gemakkelijk is en niet zonder risico's voor de individuele ondernemer om over te stappen op meer indus triële produktiemethoden. In het rapport worden als mo gelijke oprichters van de 'ge meenschapsbouwbedrijven ge- In antwoord op de vraag naar de perspectieven van zijn werk zaamheden, zei hij, dat het moei lijk is prioriteiten te stellen, om dat alles even belangrijk is. Het gaat erom het begrip en het ver trouwen zoveel mogelijk te ver sterken. Hij wees in dit verband op de telegrammen die de Ne derlandse en de Indonesische minister van Buitenlandse Za ken. mr. J. M. A. H. Luns en dr. Soebandrio, hebben gewisseld. Ook zei hij nog dat naar 'n ge bouw voor. de ambassade ge zocht moet worden. In antwoord op de vraag of hij Backershagen terug wilde hebben, antwoordde hij, dat hij dit gebouw te ver van de stad gelegen vond. Het was bovendien ook veel te groot voor hem alleen. Toen men hem vroeg; „Maar op den duur?", anwoordde de vrijgezel Sjarif lachend: „Ik heb nog altijd hoop." Toen dr, Sjarif de journalis ten in het hotel to woord stond, was hij geflankeerd door twee diplomaten van de Indonesische ambassade te Bonn. Verder kwa men er enkele ambtenaren uit Djakarta met hem mee. Over on geveer een week komt de eco noom dr Sidik uit Djakarta om zich bij de staf te voegen. De wethouder voor het markt wezen, mr. F. H. C. van Wijck, zal op vrijdag 5 april de negende Amsterdamse dagmarkt openen op het Plein '40'50 in de tuin stad Slotermeer. De standwerkers zullen hun waar aanprijzen, staande onder kleurrijke parasols. De voorzit ter van de afdeling Amsterdam van de Centrale Vereniging voor Markt-, Straat, en Rivierhandel, de heer G. Mulder zei gisteroch tend op een persconferentie o.a.: „De supermarket heeft alles van ons geleerd en overgenomen, zelfs de naam, maar op den duur zullen ze nooit tegen de echte marktkooplieden op kunnen. De supermarket zal wat anders moe ten zoeken". Hij deelde voorts mede dat kwakzalvers op het Plein '40—'50 zullen worden ge weerd. Amsterdam heeft een korps van ruim 3000 kleine zelfstandi gen in de zogenaamde ambulan te handel. noemd: de overheid (rijk, pro vincies en gemeenten), woning bouwverenigingen, vakbonden, bouwfondsen, institutionele be leggers en ondernemingen, die voor hun werknemers behoefte hebben aan woningen. Vooral wordt gedacht aan combinaties van deze instellingen. Als mo gelijke rechtsvormen worden de naamloze vennootschap en de coöperatieve vereniging ge noemd. De oprichting van enkele regionaal werkende bedrijven biedt mogelijkheden. Onderlinge samenwerking van deze bedrij ven moet worden bevorderd. Op den duur kan het wenselijk zijn, deze regionale bedrijven tot een onderneming te doen samen groeien, zo wordt gezegd in het rapport, dat o.m. uitvoerige ge gevens bevat over ervaringen met niet in de eerste plaats winstbeogende bouwbedrijven in andere landen. Tweehonderd stamhoofden der Zoeloe's hebben vrijdag op een bijeenkomst in het Zuidafri- kaanse district Zoeloeland be sloten, dat er nog een bijeen komst van Zoeloe-afgevaardig den uit het gehele district moet worden gehouden voordat een beslissing genomen wordt over het plan van de Zuidafrikaanse regering een territoriaal gezag in Zoeloeland tot leven te roepen. De commissaris-generaal voor Zoeloeland, Nel, had eerder op de vergadering gezegd dat de in stelling van een dergelijk gezag een stap zou zijn op de weg naar een Zoeloe-staat met beperkt zelfsbestuur, zoals dat gebeurd is met Transkei, dat in loop van dit jaar de eerste „semi-onaf- hankelijke" staat in Zuid- Afrika wordt en „Bantoestan" zal heten. Het opperhoofd van de Zoeloe's Bekoezoeloe, heeft zich ten gunste van het plan uit gesproken. in tegenstelling tot het stamhoofd Boethelezi, die het. als een kwestie van „verdeel en heers" ziet. ENKELE OPKLARINGEN Luchtdrukstijgingen boven En geland en de Noordzee brach ten een verbinding tot stand tus sen een hogedrukgebied boven Scandinavië en een hogedrukge bied boven de Golf van Biscaye. In ons land draaide hierdoor de wind naar noordoostelijke richting en werd zondag koude lucht aangevoerd, waarin veel bewolking voorkwam. De tempe raturen kwamen niet boven de 5 graden. De rug van hogeluchtdruk be weegt zich nu langzaam in de richting van ons land. Ze zal de komende 24 uur het weer bepa len. De wind neemt geleidelijk af tot matig of zwak en wordt daarbij veranderlijk. De kans op enkele opklaringen neemt toe. De middagtemperaturen worden iets hoger dan gisteren. Het blijft op de meeste plaatsen droog weer. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig wind Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. MAANDAG 1 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.00 7.43 Terneuzen 7.35 8.18 Hansweert 8.15 8.58 Walsoorden 8.25 9.08 DINSDAG 2 APRIL v.m. n.m. Breskens 8.21 8.56 Terneuzen 8.56 9.31 Hansweert 9.36 10.11 Walsoorden 9.46 10.21 ZON MAAN op ondei op onder Mrt April 1 6.18 19.12 11.06 2.49 2 6.15 19.14 12.06 3.41 3 6.13 19.15 13.12 4.21 4 6.11 19.17 14.19 454 t> 6.0S 19.19 15.27 5.20

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1