NHM Kantongerecht te Oostburg Eric de Noorman - Het raadsel Egil ..vari Arsenaalstraat2 naar Nieuwstraat 22, Terneuzen GEMEENTE TERNEUZEN Pagina 4 DF VRIJE ZEEUW ZATERDAG 30 MAART 1963 C. P. N.-KAMERLID BEKENT VALSHEID IN GESCHRIFTE Stuk opgesteld om uitkering van verzekerings maatschappij los te krijgen NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ LANDELIJK AANLIJNGEBOD VOOR HONDEN BUITEN WERKING GESTELD 7.000 TOT 8.000 MINDER NIEUWE WONINGEN DAN VERLEDEN JAAR Bezwaar tegen verplaatsing van nationale herdenking b. C. P. N. Harm Haken, tevens raadslid en oud-wethouder van Finstervvolde, die onlangs is aan- gehouden beschuldigd van vals* Het Eerste Kamerlid voor de heid in geschrifte, heeft thans ook een bekentenis afgelegd, zo Vanaf 1 april zullen wij u gaarne in ons nieuwe gebouw van dienst zijn met het geven van advies en voorlichting o,p financieel gebied en het uitvoeren van alle bank-, effecten- en assurantiezaken, spaarrekeningen - persoonlijke leningen - verzekeringen reisdeviezen - safeloketten - nachtkluis Bijkantoor Terneuzen, telefoon (011501-2310 He eerste die zich donderdag morgen voor de groene tafel moest verantwoorden was de heer L. van L., voerman van be roep, wonende te Maldeghem. De heer Van L. werd ten laste gelegd, dat hij te IJzendijke als de bestuurder van een zware vrachtauto had gereden in de kom van het dorp, waar de wegen wegens opdooi gesloten waren voor het zware vrachtver keer. De heer Van L. gaf dit toe, doch voerde aan, dat de borden nog maar slechts enkele uren geplaatst waren. De officier van Justitie zeide, dat de schade aan de wegen veroorzaakt tij dens de opdooi van enorme om vang kan zijn, als liet zware vrachtvervoer maar door rijdt. De eis was 60 subs. 12 dagen, de uitspraak 50 subs. 10 dagen. Voor eenzelfde feit stond de heer J. D., chauffeur van beroep afkomstig uit Breskens, terecht. Hij had op -het Raadhuisplein te Oostburg met een zware vracht auto gereden. De heer D. zeide dat hij het betrokken verbods bord aldaar niet had opgemerkt. Vooral in de opdooitijd, welke ditmaal wel erg nadrukkelijk was aangekondigd, dienen de vrachtautochauffeurs (terdege op te letten, of de wegen voor hun wagens gesloten zijn. Eis 60 subs. 12 dagen, uitspraak ƒ60 subs. 12 dagen. De postbediende de heer F. R. van H. uit Zoldert (B.) was zelf niet ter zitting verschenen. Zijn gemachtigde mr. F. K. Adriaan- sen, uit Middelburg kon het feit, dat de heer H. te Sluis komende vanaf het Walplein geen voor rang had verleend aan een van rechts komende auto niet ont- ikermen. De eis voor het niet ver lenen van voorrang luidde 35 subs. 7 dagen. De uitspraak was ƒ25 subs. 5 dagen. De heer P. J. P., mechanieker te St. Marten (B.) werd ter zit ting eveneens door de heer mr. F. K. Adriaansfn vertegenwoor digd. De heer P. had bij het kruis punt Potjes te Cadzand, komen de uit de richting Cadzand, geen voorrang verleend aan een op de voorrangsweg BreskensSluis rijdende bromfietsberijder. Een aanrijding was gevolgd, die ge lukkig nogal goed was afge lopen. De eis luidde 50 su-bs. 10 dagen. De uitspraak was con form. M'r, Adriaansen trad eveneens als gemachtigde o.p in de zaak tegen de heer A. J. P. S., teke naar, wonende te Wesserberghe (B.). Deze had op het kruispunt te IJzendijke, komende vanaf de grens, geen voorrang verleend aan een op de voorrangsweg na derende auto bestuurd door de heer Van E. uit Zaamslag. De heer S. had verklaard de "aankomende auto wèl gezien te hebben, doch hij meende er nog wel vóór langs te kunnen. Het ging net niet. Een felle botsing vvas het gevolg. De officier van Justitie, mr. Doendens, noemde het een hoogst ernstige overtreding. De aankomende auto wèl zien, doch zich in de snelneid zo ernstig misrekenen, dat een botsing moet volgen. Gezien de ernst van de overtreding werd een boete geëist van f 15 subs. 15 dagen. Daar de aanzienlijke materiële schade geheel geregeld is, werd de boete door de kantonrechter mr. H. van der Belt bepaald op 60 subs. 12 dagen. G. van L., fruittelersknecht te IJzendijke, was op de weg SchoondijkeBiervliet met een lichte landbouwtrekker links af geslagen. Hij had daarbij totaal niet gelet op het hem achterop komende verkeer. Een achterop komende auto was tegen de trac tor gebotst. De tractor was niet verzekerd, doch de berijder er van vertelde, dat de schade totaal ƒ1500, door hem volledig was vereffend. De uitspraak was ƒ40 boete subs. 8 dagen. De eis was 50 boete geweest. De heer L. O., vertegenwoor diger, wonende te Westdorpe, was ten laste gelegd, dat hij als bestuurder van een auto, rijden de te Breskens in de Dorpsstr. met voldoende op het vóór hem rijdende verkeer had gelet. Toen een auto wat vaart verminderde was hij er op gereden. Deze on oplettendheid kwam hem op een boete van 30 subs. 6 dagen te staan, een uitspraak conform de eis van de officier van Justitie. De heer A. de B. uit Biervliet ontkende met grote stelligheid, dat hij tegen de politie had ge zegd, dat hij met een driewielig bestelautootje wat links door de bocht van de Singel gekomen zou zijn, op weg naar de Haven straat. Verdachte vertelde, dat de heer De P. die uit Breukels- polder kwam( met een vracht auto, zijn kleine auto een duw gegeven had, waardoor deze links van de weg kwam te staan. Hij zou de bocht goed aan de rechterzijde genomen hebben. Daar de heer De B. zeer per tinent was in zijn verklaring werd door de officier van Justi tie deze zaak aangehouden, om de verbalisant en de heer De P. uit Hoofdplaat tijdens de volgen de zitting van 'het kantongerecht te verhoren. De 18-jarige electriciën W. van der H. uit Aardenburg was wat vreemd per bromfiets door de Kaaipoort te Aardenburg gere den. Hij zou recht op een paar 15-jarige schoolmeisjes zijn afge komen, die bij de Kaaipoort op de stoep stonden. Zó kort scheer de Van der H. langs de meisjes heen, dat hij van één meisje de schooltas, the ze bij zich had, meesleurde. In plaats van de grote Kaaipoort nam .hij de klei-, iië poort, waarin Hij kwam te vallen. De twee jonge meisjes traden in deze zaak als getuigen op. Mej. W. M. uit Sluis, vertelde dat zij op de bus stond te wach ten, toen H. per bromfiets recht op haar afstoof. Haar vriendin netje, mej. M. E. van O. uit Sluis vertelde hetzelfde. Voor de wat .vlegelachtige wijze van rijden kreeg H. een boete opgelegd van 25 subs. 5 dagen. De heer F. G. van T., timmer man te Axel, wilde per bromfiets Oostburg vanuit de Burchtstraat het Eenhoornplein oprijden. Toen hij halverwege was afge draaid, bemerkte hij dat van die kant het Eenhoornplantsoen niet mocht worden ingereden. Hij draaide weer terug naar de rechterkant van de weg, niet be merkende dat een achteropko mende auto al zó dicht genaderd was, Cat een aanrijding moest volgen. De echtgenote van de heer Van T., die achterop de brommer zat werd gewond. Al met al liep het ongeval nog goed af. Eis en uitspraak ƒ40 subs. S dagen en 25 subs. 5 dagen. De heer A. N., chauffeur te Gent, die ten laste werd gelegd, dat hij te Sluis een geparkeerd staande auto zou hebben bescha digd terwijl hij daar als bestuur der van een auto langs reed, werd bij verstek vrijgesproken. De heer N. had ontkend, dat hij iets met deze beschadigingen te maken had, terwijl een Belgi sche getuige, die was opgeroepen niet ter zitting verscheen. Bij ge- brek aan wettig bewijs, dat de heer N. de aanrijding veroor zaakt had, werd hij vrijgespro ken. De heer J. P. C., Chauffeur te Breskens, was niet ter zitting verschenen. Hem werd ten" laste gelegd, dat hij tijdens het oprij den van de veerboot te Breskens niet voldoende rechts gehouden had. De vrachtauto, die hij be stuurde, kwam steeds meer naar links, waardoor de naast hem rijdende auto moest uitwijken, en een bedieningskastje van de Prov. Boot beschadigde. Als getuige was verschenen de heer J. van L. uit Goes, vracht auto-chauffeur van beroep en zijn 16-jarige zoon, J. C. van L. Beide verklaringen waren duide lijk dat veroordeling volgde. Verdachte C. werd een boete opgelegd van 15 subs. 3 dagen. De heer D. E., chauffeur te Groede, had op het Veerplein te Breskens na het vertrek van de boot wat stukgoed' geladen, dat met de boot was meegekomen. Tijdens het achteruitrijden met zijn auto, had hij een op het Veerplein wandelend echtpaar, de heer en mevr. Q. uit Schoon dijke niet opgemerkt. Beiden ge raakten onder de toch zeer lang zaam achteruit komende De heer Q. stond terecht-, om dat hij ter plaatse geen gebruik had gemaakt van het aangege ven voetpad, terwijl de bestuur der van de vrachtauto onvoor zichtig achteruit rijden ten laste werd gelegd. De eis lujdde 25 subs. 5 dagen voor de vrachtauto-chauffeur en ƒ15 subs. 3 dagen voor de voet ganger. De uitspraken luidden resp. 15 subs. 3 dagen en 10 subs. 2 dagen. De heer G. S. M. de S., land bouwer te Aardenburg, had drie jonge schapen gehouden, die zich te goed deden aan de spruit jes en kolen uit de tuin van buur man De V. Dc schapen hadden kans gezien uit te breken. De heer De S. beloofde de schade, geschat op ƒ5, te zullen vergoeden, en vertelde de kan tonrechter, dat de „uitbrekers" inmiddels waren verkocht. De eis luidde ƒ15 subs. 3 da gen, de uitspraak was 10 subs. 2 dagen. De heer J. I. A., vertegenwoor diger van beroep, wonende te Terneuzen, had te Groede zijn auto langer dan stnkt noodzake lijk laten staan in de Noordstr., waar een wachtverbod geldt. De eis was 10, de uitspraak 7,50 boeten, subs. 2 dagen. De heer A. H. van M.. wonen de te Breskens, vertegenwoordi ger van de Stichting 4045, had zijn auto 's nachts te Breskens geparkeerd onder een straatlan taarn, die echter 's nachts om 12 uur uitging. De eis luidde 10 subs. 2 dagen, de uitspraak was ƒ7,50 subs. 2 dagen. De landarbeider F. A. T. te Aardenburg was te Sluis na een kaartavondje in beschonken toe stand aangetroffen op de open bare weg. Verdachte heeft al een hele reeks boeten betaald voor dron kenschap. Hij kreeg een ernstige waarschuwing en een boete van ƒ30 subs. 6 dagen. De heer J. Z., vertegenwoordi ger te Den Haag, had te Oost burg in de Kloosterstraat zijn auto geparkeerd. Ter plaatse geldt een parkeerverbod. De heer Z. was van mening, dat de borden niet duidelijk ge noeg waren opgesteld. De eis luidde 6 subs. 1 dag. De uitspraak was conform. De koopman van oud ijzer, J. S., te Breskens, had nabij zijn woonwagen een hoop schroot op geslagen, en daarmede zowel de Algemene Politieverordening van Breskens, als de voorschriften op het Landschapschoon overtre den. Inmiddels had hij al twee grote hopen opgeruimd, en gaf toe, dat oud ijzer bepaald geen natuur schoon is. als dit ergens wordt opgeslagen. Hij kreeg een drietal boeten opgelegd, n.l. twee van 10 subs. 2x2 dagen en een boete van 20 subs. 4 dagen. Vanaf 1 april a.s. Ook de katten mogen weer naar buiten De landelijke verplichting om honden op straat aan een lijn te houden en de katten binnenshuis te houden geldt vanaf 1 april niet meer. De honden van zes maanden en ouder moeten als ze op de openbare weg verschij nen zijn ingeënt tegen hondsdol heid, wat moet blijken uit de penning aan de halsband van de hond en uit het bewijs dat de houder van de hond in zijn bezit moet hebben dat de hond ten minste dertig dagen tevoren is ingeënt. De buiten werking stelling van het landelijke aanlijngebod houdt niet in, dat de honden nu overal onaangelijnd op de heeft de officier van justitie te Groningen, mr J. Muntendam, vrijdagmiddag meegedeeld. Nadat begin vorige week vier verdachten een bekentenis had den afgelegd, t.w. de 43-jarige commies ter secretarie S. K., de 51-jarige fractieleider der com munisten H. S., de 47-jarige werkleider der G. S. W.-arbeiders S. F. en het 57-jarige raadslid der C. P. N. A. B., concentreerde zich het onderzoek op het Eerste Kamerlid. De valsheid in geschrifte heeft betrekking op een stuk, dat ge bruikt is in de afwikkeling van de brand, die op 6 augustus 1960 in het communistische volksge bouw Het Centrum te Finster- wolde heeft gewoed. Er waren moeilijkheden bij de afwikkeling van de schade. Om deze op te lossen is een stuk opgesteld, dat gebruikt is om van de verzeke ringsmaatschappij een uitkering te krijgen. De vijf verdachten bevinden zich nog in voorarrest. Het on derzoek tegen de 44-jarige J. H. B., directeur van de gemeente lijke instelling voor sociale zorg te Finsterwoldg, die aangehou den is wegens verduistering, duurt nog voort. In eerste twee maanden Als gevolg van de voortdurend slechte weersomstandigheden zijn in de eerste twee maanden van dit jaar ongeveer 7.000 8.000 woningen minder gereed gekomen dan in dezelfde periode van het vorig jaar, toen de weersomstandigheden ook al niet gunstig waren. Dit is een schat ting de statistische gegevens over deze periode zijn nog niet beschikbaar), die de directeur- generaal. van .de Volkshuisves ting én Bouwnijverheid, ir. H. M. Buskens, heeft meegedeeld in een toespraak, gehouden tij dens feestelijkheden in Spijke- nisse ter gelegenheid van de start van een project voor de bouw van 10.000 woningen. Ir. Buskens verklaarde, dat er hard zal moeten worden ge werkt om het produktieverlies te compenseren. Daarnaast zal al het mogelijke moeten worden gedaan om het aantal veriies- uren en daarmee het verlet in de bouw tot het minimum te be perken. Ir. Buskens dacht daar bij niet alleen aan het vorstver let, maar ook aan het in ons land veelvuldig voorkomende regenverlet, waardoor ook hui ten de wintermaanden de pro- duktie schade lijdt. Het gemeentebestuur van En schedé heeft gisteren een tele gram gezonden aan de minister president en de minister van Al gemene Zaken, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de ver plaatsing van de nationale doden herdenking naar 3 mei. Deze tast in de vele gemeenten, waar herdenking in de avonduren plaats vindt, het algemeen ka rakter er van aan. De Joodse gemeenschap, in Enschedé van aanzienlijke om vang, kan er dan niet aan deel nemen. Verschuiving op deze korte termijn levert tevens vrij wel onoverkomenlijke praktische moeilijkheden op, aldus het tele gram, waarin tenslotte met klem in overweging wordt gegeven 4 mei voor de nationale herden king te handhaven." 1. VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING OP HUIS Een testpiloot en zijn assistent zijn om het leven gekomen toen zij met een tweemotorig toestel van het type Varsity een nood landing moesten maken op het dak van een huis in Gloucester (foto). Drie vrouwen, die in het; huis bevonden, kwamen temid den van een grote ravage, met de schrik vrij. Het vliegtuig; miste op zeer korte afstand een scholencomplex, waarin ziel; meer dan duizend kinderen be vonden. Aangenomen wordt dal het ongeluk is te wijten aan hef weigeren van de ene van d» twee motoren, waarop het vlieg' tuig bij wijze van proef vloog. straat mogen want in een aan tal gemeenten is het los laten lopen van honden bij politie verordening verboden. Deze bepalingen blijven uiteraard van kracht. De verplichting werd ingesteld in het raam van de maatregelen ter bestrijding van de hondsdol heid. Daartoe behoren ook het verbod tot het houden van ten toonstellingen, keuringen en der gelijke bijeenkomsten met hon den en katten. Dit verbod blijft vooralsnog gehandhaafd, even als de bestaande invoerregeling onverminderd van kracht blijft. VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER Deelnemen aan de stemming in een andere gemeente. De Burgemeester van Terneu-- zen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat een kiezer op zijn verzoek lean worden toegestaan te zijner keuze aan de a.s. stemming ter verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal deel te nemen, hetzij in de gemeente, in welke kie- zersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgeno. men, hetzij in een door hem bij het indienen van dat ver zoek aan te wijzen andere ge meente. Deze bevoegdheid geldt niét voor de kiezer, aan wie is toe. gestaan bij volmacht te stem men of die is opgenomen in het Centrale Bevolkingsregis ter. De kiezer, die van deze be voegdheid gebruik wil maken, doet daarvan uiterlijk op de veertiende dag vóór de dag der stemming (dus uiterlijk op 1 mei 1963) in persoon mededeling ter secretarie ener gemeente aan de burge meester of de door deze aan gewezen ambtenaar. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam en voornamen of voorletters; b. de datum, het jaar en de plaats zijner geboorte; c. de gemeente in welker kie- zersregister hij is opgeno men; d. zijn adres of laatste adres aldaar 2. 3. 58. „Hoe bedoelt ge dat, heer?", vraagt de boogschutter voorzich tig, want met deze vreemde gast kun je nooit weten. „Zoals jij, zijn er méér, niet waar?", grijnst Egi). „Al het volk hier siddert en beeft voor Wuffa en Harg en zijn bende nekkensnij- ders... Als Eric de Noorman dat wist, zou hij er wat aan doen... Maar nu zal ik er wat aan doen... eh, proberen, tenminste, als jü en anderen mee durven werken!" „Ja maar," hapert Ean, „waar om zoudt ge uw leven wagen, heer? Wat hebt ge met onze toe stand te maken?" „Denk eens aan dat gerucht, Ean," zegt Egil uitdagend, „stel voor dat het. waar is, dan zou ik best eens de broer van Wuffa kun nen zijn en dan heb ik recht ge noeg, om wat aan die beroerde toe standen hier te veranderen." Ean's ogen beginnen te schitte ren en er komt zowaar kieur op zijn ingevallen gezicht. „Laten we dan om te beginnen naar mijn broer gaan... Ja, laten we het doen!" En terwijl het kleine houtvuur tje langzaam in elkaar zakt, geven de twee vogelvrijen elkaar stevig een hand... om het bondgenoot schap te bekrachtigen. Inmiddels ligt de echte Wuffa met allebei zijn ogen en oren wijd open onder zijn berenvacht aan dek van Eric's schip. Uit de donkere lucht daalt zacht en onophoudelijk fijne sneeuw neer... en bedekt de slapenden aan boord met een wit kleed. Enkele uren ligt Wuffa al wakker, wachtende tot iedereen slaapt aan boord, en dat schijnt nu inderdaad het geval te zijn. De knaap heeft geen zin, nog langer in het gezelschap van de Noor mannen te blijven. Het heeft naar zijn smaak al veel te lang geduurd en de onderzoekende ogen van de Norenkoning maken hem ergens bang. Bovendien voelt hij er niets voor, die vreemdeling in zijn rijk rond te laten kijken, want er is genoeg dat niet in hun smaak zou vallen. Behoedzaam richt de jonge ko ning ach op, kruipt geluidloos uit zijn dekens en laat zich over boord in het ijskoude water zakken. e. de gemeente, benevens een adres in die gemeente, waar hij aan de stemming wil deelnemen; X. de gemeente en het adres, waar hij de verklaring, welke van de mededeling wordt opgemaakt, v?ensi te ontvangen. 4. De verklaring wordt door de kiezer en door de Burgemees ter of de door deze aangewe zen ambtenaar ondertekend Een exemplaar van de verkla ring wordt aan de kiezer ver strekt. Nadere inlichtingen worden verstrekt ter gemeente-secre tarie. Terneuzen, 28 maart 1963. De Burgemeester van Terneuzen/ H. RIJPSTRA. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER Stemmen in een willekeurige gemeente door cle in het Centrale Bevolkingsregister opgenomen kiezers (schippers, woonwagenbewoners enz.) De Burgemeester van Terne u zen brengt ter kennis van bel langhebbenden, dat aan hen, dié zijn opgenomen in het Centrale Bevolkingsregister (schippers, woonwagenbewoners enz.) op hun verzoek kan worden toege staan in een willekeurige gel meente aan de a.s. stemming te< verkiezing van de leden van d<s Tweede Kamer deel te nemen. De kiezer, die van deze be; voegdheid gebruik wil maken; doet daarvan uiterlijk op de veer/ tiendag dag voor die der stem; ming (dus uiterlijk 1. mei 1963)! schriftelijk mededeling aan dé Burgemeester van 's-Gravenhage; Voor deze mededeling wordt ge! bruik gemaakt van een formu< lier dat ter secretarie van elk<j gemeente kosteloos verkrijgbaar is. Hij geeft daarbij op: zijn naam en voorletters; voornamen - o| de datum, het jaar en plaats zijner geboorte; c. de gemeente en het adresj waar hij de verklaring (kiai zerslegitirnatiekaart), welkfj van de mededeling wordt opi gemaakt, wenst te ontvangen; Het bovenstaande geldt niet voor de kiezer, aan wie is toegei staan bij volmacht te stemmen) De kiezer, die rechtmatig ii| het bezit is van een kiezerslegitil matiekaart, kan zich op de dag! der stemming voor het uitbreni gen van zijn stem tussen acht uur 's morgens en zeven uuü 's avonds vervoegen aan een den daartoe aangewezen stemlokalen in een gemeente te zijner keuze, onverschillig welke. In iedere gemeente worden do adressen van de stemlokalen) waar deze kiezers aan de stem ming- kunnen deelnemen, tei openbare kennis gebracht. Terneuzen, 28 maart 1963. j De Burgemeester.van Terneuzenj RIJPSTRA. .i

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 4