Daarom BPI super Mix benzine Kies de soort die bij Uw auto hoort VERDEDIGERS VRAGEN CLEMENTIE BEURSO VERZICHT Vijf keer in vierdagen wisseltruc uitgehaald li li Hifi iHiiimiHiHiiinmi ZATERDAG SO MAART 1963 Pagina 3 de baarnse moordzaak POLITIEMAN IN BAARN DISCIPLINAIR GESTRAFT KRITIEK OP DE REGERINGSPLANNEN INZAKE DE AMBTENAREN- PENSIOENEN Onderzoek naar Engelse maatregel tegen Nederlandse melklevering Mond- en klauwzeer op koninklijke boerderij U ziet: béide auto's zfjn aan elkaar gefïjk. In merit, type en bouwjaar. Maar onder de motorkap houdt de gelijkenis op. Beide motoren hebben zich anders ontwikkeld. Hetzelfde geldt voor uw auto. Ook uw motor heeft een eigen karakteristiek. BP Super Mix komt er aan tegemoet met 5 verschillende soorten benzine. Voor elke motor de juiste individuele voeding. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP-pomp merkt u het verschil. Uw motor loopt inderdaad soepeier, reageert scherper en accurater! Benzine? DF VRIJE ZEEUW Voor de rechtbank in Utrecht was het gisteren de vijfde en laatste dag van de behandeling van de Baarnse moordzaak. Het woord was thans aan de drie advocaten, mr. Frangois Pauwels, die Hennie W. verde digde, mr. Joh. K. M. Mathuisen, die zich voor Boudewijn H. heeft gesteld, en tenslotte mr. H. C. Dietz de advocaat van de familie H. die pleitte voor de jongste van het drietal. DE VERDEDIGER VAN HENNIE W. Het was mr. Franeois Pauwels die gistermorgen om ruim half tien net eerst het woord kreeg. Zijn cliënt, Hennie W., zat tussen twee parketwachten in. Direkt bij de aanvang bracht mr. Pauweis mede namens de andere raadslieden hulde aan de president voor de manier waar op deze de Baarnse moordzaak heeft geleid. Over de koelheid en het weinig berouw tonen van Hennie W. zei hjj, dat de verdachte geen enkele leugen verteld neeft. „Men mag zich afvragen of dit bij de ande ren verdachten ook het geval is," aldus mr. Pauwels. Ook stelde hij het verschil tussen het mede- plichtigsehap en het mede-dader schap aan de orde. Wat Ewout gedaan heeft is, volgens hem, geen medeplichtigheid maar mede-daderschap. De communis opinio vreesde, dat het arme jongetje het wel zou moeten afleggen tegen de rijkelui's zoontjes. Temeer daar het woord klassejustitie is ge vallen, is het goed, hier met na druk te stellen dat hier recht is gedaan zonder aanzien des per- soons, aldus mr. Pauwels. Hij kwalificeerde deze zaak als een chantagemoord. „Ik heb een foto gezien van de knaap Mastwijk", zo zei hij, „ik herin ner me de dreiging en brutaliteit die van zijn ogen uitging. Deze jongen was veertien, maar hij „kraakte" als iemand van veer tig jaar. Er is een noodlottig contact geweest. Wanneer Theo Mastwijk niet had geschanteerd, was er geen moord gepleegd. Bij hem ligt de oorzaak van wat hier is gebeurd." Van alle misdrijven vindt mr. Pauwels chantage de afschuwe lijkste. „Het kleine monstertje" zoals hij het slachtoffer noemde,, was geen gevangene: hij zat vol komen vrijwillig op de toren kamer. De romantiek die onze jeugd elke avond via de televisie krijgt te slikken, heeft in deze zaak een belangrijke rol gespeeld, aldus mr. PauWels, die het vergifti gingsplan als kinderachtig kwali- üceerde. „Het plan van het stropje is uit huize „H." gekomen. Dit is de reden waarom het mede daderschap voor alle drie vast staat, zo zei hij voorts. Dat de jongen levend in de put is geko men, acht hij volstrekt uitgeslo ten: „Ze wilden hem niet marte len, ze walden hem alleen maar kwijt." Hij vindt het onaanne melijk dat Hennie W. het slacht offer alleen in de put heeft ge stopt, omdat hij Mastwijk dan boven zijn macht moest tillen. De geëiste straf vindt mr. Pau wels te hoog. Hij had de helft verwacht. De gevoelens van wraak tegen de maatschappij noeten niet gewekt worden, zo zei hjj. „Ik ben geschrokken van deze eis van 12 jaar, mijnheer de president. Twaalf jaar in een kooi met af en toe enkele minu ten luchten is gevaarlijk voor dit jonge leven." Hij pleitte voor een lichte ge vangenisstraf met een voorwaar delijke ter beschikkingstelling. Hennie W. maakte nog ge- uik van het laatste woord. Hij rklaarde, dat hij na 1 augus- o.s 1961 niet meer aan diefstal en, heeft deelgenomen, doch s'echts aan één diefstal. IET PLEIDOOI VAN Mr. MATHUISEN Om 11.00 uur gistermorgen reeg de verdediger van Boude- vijn H., de Amsterdamse advo- aat, mr. Joh. K. M. Mathuisen .et woord. In tegenstelling tot zijn con frère Pauwels vond mr. Mathui- .-en deze zaak niet spectaculair, .naar droevig. Hij vroeg zich af, of dat, wat in Baarn is gebeurd, bij kinderen mogelijk is. „Moord", zo zei mr. Mathuisen, hierbij de auteur Von Henty citerend is een gevonden middel om fysiek te vernietigen ■jatgene wat men in zijn leven als een dilemma voor zich ziet." Op deze vijfde dag van het proces is de zaak nog niet tot ven oplossing gekomen, aldus de aadsman. Zowel met betrekking .ot de feiten als tot de psycholo gische aspekten ervan, zijn er ,og tal van duistere punten. „En nu de feiten," aldus mr. Mathuisen. Men ziet dan aller- ■erst een villa, een kast van een ,iuis, een imponerende deur, maar wij moeten niet naar die deur kijken, maar naar wat er achter ziit. De vader is een man net een ruim inkomen. W. was minder met aardse aederen bedeeld, maar hij be- ehikte over brains. Er ontstond issen Boudewijn en W. vriend- chap. Boudewijn leefde in een voor ons bijna niet voor te stel las vereenzaming. De jongen kende geen vriendschap. W. werd zijn eerste vriend. Deze vriendschap werd hem noodlot tig, aldus mr. Mathuisen. De advocaat heeft de indruk, dat die vriendschap van één be paalde kant kwam en dat daarin het grote huis een zeer belang rijke rol bij speelde. Deze vriend schap heeft naar zijn mening, een parasiterend karakter ge had. Het drama dat zich ontwikkel de begon met de komst van Mastwijk helemaal niet. W. nam hem meealdus mr. Mathui sen. Uitvoerig behandelde rrir. Mat huisen het gebeuren met het hakmes. Hennie W. zegt wel, zo betoogde hij, dat hij Boudewijn met het hakmes heeft zien zwaaien. Maar merkwaardig is, dat hij zich niet meer weet te herinneren of hij heeft gezien dat het mes de schedel raakte. Mr. Mathuisen gelooft onvoor waardelijk in de verklaringen van Boudewijn, dat deze is weg gelopen op het moment van de wurgingspoging. Later is hij te ruggekomen. „Uit het feit, dat hij zegt, later meegeholpen te hebben Theo Mastwijk in de put te stoppen blijkt, aldus de raads man, dat Boudewijn niet liegt." Concluderend vroeg hij de rechtbank niet uit het oog te verliezen dat Boudewijn voor de moord psychisch ziek was en on der een enorme spanning leef de. „Boudewijn heelt," aiaus de raadsman, „de daad ook niet be leefd. Hij verwachtte dat hij, wanneer hij eens in de tuin zou lopen, Theo Mastwijk weer zou tegenkomen. Er blijft in deze zaak de typische vraag waarom Hennie W. de Soester jongen Theo Mastwijk bij de gebroeders H. heeft gebracht. Op deze vraag zullen we nooit een ant woord krijgen," aldus pleiter. Met betrekking tot de schuld van de ouders van de broers H., zei mr. Mathuisen, dat de kinde ren met hun problemen niet bij hun vader en moeder kwamen. Aan het slot van zijn bijna twee uur durend pleidoo zei mr. Mathuisen, dat zijn cliënt ge zien zijn jeugd recht heeft op zeer grote clementie. Ik geloof, zo zei hij, dat men deze zaak moet zien ais een geval van pubers die in heel bijzondere situaties verkeerden. En dan meen ik dat de door de officier geëiste straf te zwaar is. Boude wijn zal, naar mijn oordeel, aan merkelijk sneller in de maat schappij kunnen terugkeren dan de officier wenst, aldus mr. Mat huisen. RAADSMAN 3Ir DIETZ PLEIT VOOR EWOUT H. Om drie uur gistermiddag is de rechtbank in Utrecht met de laatste fase van de behandeling van de Baarnse moordzaak be gonnen. Mr. Dietz betoogde, dat zijn taak bijzonder zwaar is geweest, dat hij het er erg moeilijk mee heeft gehad en dat de mogelijk heid niet uitgesloten is dat hij tijdens de zitting afknapt. „Al anderhalf jaar wacht ik op deze dag en ik sta hier als een stuk bewogenheid", zo zei hij. Weliswaar, aldus mr. Dietz, „is Ewout niet ten laste gelegd dat hij met het wurgplan geko men is, maar het staat in de stukken en het drukt een stem pel op deze verdachte." Hij zei dat het niet anders kan dat Hen- ny W. heeft gepoogd het slacht-' offer te wurgen en ook de sla gen met het kapmes heeft toege bracht. Hij meent dat Hennie W. de wurging heeft zien mislukken en in doodsangst verder is gegaan met zijn dodende handelingen. Voor de tafel van de president knielde de raadsman neer om te demonstreren hoe dit precies ge schiedde. De raadsman raakte af en toe zó geëmotioneerd dat hi} zich in zijn woorden niet kon be heersen. Hij sprak met trillende stem als hij het had over het aandeel van Hennie W. in dit drama. Mr. Diëtz noemde het optreden van zijn confrère Pauwels zeer onsportief, omdat deze zich niet heeft bepaald tot de zaak Hennie W., waarin hij pleitte, maar ook Ewout bij het misdrijf sleepte. Mr. Dietz stelde nadrukkelijk, dat mr. Pauwels van zijn cliënt de opdracht had gekregen, Ewout er ook bij te betrekken en ook hem een zware straf te be zorgen. Hij zei, niet onder de indruk te zijn van de psychiatrische rap porten. „Ik weet, dat het vak van psychiater erg moeilijk is, maar ik stel het met nadruk; Ik ben niet geïmponeerd door de verkla ringen van de deskundigen." Mr. Dietz had kennelijk moei te zich te beheersen. Hij gedroeg zich dermate geëmotioneerd, dat de president, mr. Gijsman, hem nadat het pleidooi ongeveer een uur had geduurd, vroeg of het misschien niet beter was dat men even pauzeerde. Kort na de vraag van de pre sident, zette mr. Dietz zijn plei dooi zittend voort. Met klem zei hij, dat naar zijn mening een levende Mastwijk voor Hennie W. een groot ge vaar opleverde. Hij is het, vol gens mr. Dietz, ook geweest die met het moordplan op de prop pen is gekomen. „W. schrikt als de vergiftigingspoging mislukt, hij toont geen opluchting wan neer blükt, dat Theo Mastwijk niet aan „het vergif" is bezwe ken," zo zei hij. Mr. Dietz verklaarde na de schorsing gistermiddag dat de gebroeders H. hun pas verwor ven vriend Hennie H. wel wilden helpen. Zij kenden Mastwijk niet en behoefden geen angst voor hem te hebben. Wel voelde Hen nie W. zich door Mastwijk be dreigd. De raadsman deelde mede, dat de rechter-commissaris een brief heeft geschreven over de achtergronden van het geheel. Zo zouden de kornuiten van Theo Mastwijk de jongen hebben be dreigd, als hij nog meer diefstal len van een Soester jeugdbende zou verraden. Hennie W. heeft toen Theo Mastwijk naar de vil la in Baarn gebracht. Theo Mast wijk heeft zich veertig dagen laten opsluiten. Dat heeft hij laten doen, aldus mr. Dietz, om dat er iets heel ernstigs achter zat. Ook zou Mastwijk vóór zijn opsluiting nog enkele dagen in het korenveld hebben gezeten. Uit alles blijkt, aldus mr. Dietz, dat het niet alleen de kleine diefstalletjes waren waarvan men vreesde dat zij bekend wer den. Hennie W. was als de dood voor Theo Mastwijk, zo betoogde de raadsman. „Men kan de ge broeders H. niet tot mede-daders rekenen," zo zei hij, „zij waren pionnen in de handen van de su perman Hennie W." Ewout, zo meent mr. Dietz, verkeerde in een droomtoestand. Hij heeft aan het eigenlijke mis drijf niet meegedaan. Er was bij hem geen sprake van voorbe dachte rade. „De jongens H. hebben zich door hun puberteitsmo-:lijkheden naar de misdaad la slepen," aldus mr. Dietz. „W. moet er met die jongens gebeuren, wat is hun toekomst", zo vroeg mr. Dietz zich af, je zult Ewout he ten, het is tegenwoordig al zo erg als je H. heet. De jongen kan als hij vrij komt zijn naam beter veranderen in Jansen 'of Pietersen. Emigreren? Dacht u dat dit mogelijk was? Ik geloof er niet in...," zo verzuchtte hij. Ruim drie uur duurde het pleidooi van Ewout's raadsman. Aan het slot hiervan vroeg hij zich af of deze jongen al niet ge noeg boete heeft gedaan. Vol gens mr. Dietz kan er geen ver oordeling volgen omdat Ewout zich niet aan medeplichtigheids handelingen schuldig heeft ge maakt. Hij verzocht de recht bank met klem hem vrij te spre ken van het primair tenlaste ge legde namelijk medeplichtigheid aan moord, gepleegd tesamen en in vereniging door Hennie W. en Boudewijn H. Het laatste woord van Ewout was: „Het is voor mij een vrese lijke ellendige geschiedenis ge weest, en als het enigszins mo gelijk is zal ik graag zo snel mo gelijk weer in de maatschappij terugkeren." De gehele middag heeft de verdediger van Ewout H. gepleit. De uitspraken in de Baarnse moordzaak zijn bepaad op don derdag 11 april a.s. Spanningen onder personeel door beleid van Baarnse korpschef van politie Naar net A. N. P. verneemt, is bij het politiekorps in Baarn een agent disciplinair gestraft. Hij was betrokken bij de ontvluch ting van een Oostenrijkse jongen uit het Baarnse politiebureau. Deze jongen had zich verdacht bij het paleis Soestdijk opgehou den en was opgebracht naar het Baarnse politiebureau. Daaruit is hij ontvlucht waarvoor de agent thans verantwoordelijk wordt gesteld. De agent moet ge durende tien dagen twee uren strafdienst doen. Tegen deze straf gaat de betrokken agent in beroep. Dit is de tweede maal in korte tijd dat uit het politiebureau in Baarn een arrestant is ontvlucht. De eerste maal was het mr. H. W. Overbeek, de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht die verantwoordelijk was voor de ontvluchting van Boudewijn H„ één der hoofdver dachten in de Baarnse moord zaak, zoals hij zelf heeft erkend. De straf die de agent door de korpschef van de politie in Baarn, de heer G. A. Backer, is opgelegd heeft grote verontwaar diging onder het politiepersoneel in die plaats teweeg gebracht. Temeer waar de betrokken korps, chef tegen de verdachte hoofd agent heeft gezegd, dat indien hij geweten had dat de man in beroep zou gaan tegen zijn straf hij hem voor ontslag zou hebben voorgedragen. De laatste jaren is er ernstige kritiek op 't beleid van de korps chef van de Baarnse politie waardoor spanningen onder het personeel zijn ontstaan. Er zijn klachten ingediend bij de procu reur-generaalmr. H. R. de Zaaijer, en er is een vooriopi, onderzoek ingesteld. De secretaris van de centrale van rijkspersoneel, de heer Bou quet heeft woensdag op een vergadering van de bond van ambtenaren bij de departemen ten van algemeen bestuur en hoge colleges van staat in Den Haag de plannen van de rege ring met betrekking tot het waardevast maken van de amb- tenarenpensioenen gehekeld. Spreker vond de prijs te hoog en stelde dat de ambtenaren de waardevastheid voor het over grote deel zelf betalen en boven dien het vooruitzicht hebben dat als gevolg van het nieuwe sys teem het pensioen- lager kan worden. Het ministerie van landbouw in Den Haag heeft een onder zoek ingesteld naar de maatre gel, die volgens mededelingen van de N.V. Sterovita in Amster dam door het Engelse ministerie van landbouw is aangekondigd en idie de export van melk naar Engeland door dit bdrijf onmo gelijk zal maken. Het Nederland se ministerie heeft nog geen vol ledig beeld van de zaak, maar het heeft de indruk, dat het een veterinaire maatregel betreft, die ingegeven is door angst voor overbrenging van mond- en klauwzeerbesmetting. Nagegaan wordt wat er in dat geval van Nederlandse zijde gedaan kan worden om verandering van de maatregel te verkrijgen. Men vestigt er echter de aandacht op, dat veterinaire maatregelen blij kens de ervaring b"zonder moei lijk te verwijderen hinderpalen voor de export plegen te zijn. VERDER HERSTEL voor „SCHEVENINGEH" De laatste dag van deze beurs- week heeft een verder herstel gebracht voor de oude- en nieuwe aandelen van de Exploi tatie Maatschappij „Schevenin- gen". Bij de opening werd 835 en 825 betaald voor resp. de oude en nieuwe aandelen. De slot- koersen van donderdag waren resp. 785 en 765. Hiermede heb ben de oude aandelen zich in twee dagen 185 punten hersteld van het zware koersverlies van 265 punten op woensdag. Een evenredig koersherstel vond plaats voor de nieuwe aandelen. Beide stukken werden gisteren middag wederom in een ruime open hoek druk verhandeld. Vele orders werden uitgevoerd voor Westduitse- en Zwitserse rekening. De middenkoers vraag had gisterenmiddag voor een hoge opening in genoemde aandelen gezorgd. Winstnemingen waren oorzaak dat gedurende de ver dere beursduur de koersen terugj liepen tot 818 en 802 voor resp. de oude en nieuwe aandelen. De geregistreerde omzet van don derdag bedroeg 476.500 De internationale waarden lagen licht verdeeld in de markt. Kon. Olies vielen, ten opzichte van de vorige slotprijs, 70 cent terug tot 169.50. Hoogovens werden een punt lager op 527 geadviseerd. Aku goed prijshou dend op 438 Vs. Philips opende 30 cent hoger op ƒ153.00, waar na ƒ153.20 werd betaald. Uni levers ontmoetten goede belang stelling voor Londense rekening, hetgeen op een prijs van 153.50 resulteerde in de koerswinst van 60 cent. De handel in alle hoofdfondsen was kalm, mede in verband met "het naderende weekeinde. De donderdag begin beurs in Wall Street behaalde koerswin sten moesten later plaats maken voor geringe koersverliezen. Van Op de boerderij van de heer G. J.,Wensink, gelegen in het park van het koninklijk paleis Het Loo, die bekend staat onder de naam „Koninklijke Boerderij" is mond- en klauwzeer uitgebroken onder de varkens. De hele var kensstapel, bestaande uit 216 die ren, is 'in verband hiermee opge ruimd. Bij informatie wordt vernomen dat er voor uitbreiding onder het rundvee geen gevaar bestaat. Het gehele bedrijf is namelijk ont smet. De koeien zijn allemaal in geënt en bovendien wordt de ziekte onder de varkens veroor zaakt door een ander virus dan onder het rundvee. Ook bestaat er weinig kans dat de ziekte zich zal verbreiden onder het wild dat zich in het koninklijk park be vindt. de Nederlandse hoofdfondsen lag alleen Unilever er gevraagd in de markt. De Westduitse beur zen waren vrijdagmiddag nau welijks prijshoudend. Gedurende de verdere beurs duur kwam er weinig verande ring meer in de openingskoersen van de internationale waarden. Vergeleken met de slotkoers van vorige week vrijdag boekte Aku deze beursweek een koers winst van circa zes punten. Hoogovens bleven praktisch on veranderd. Philips steeg een kleinigheid. Kon. Olies verbeter de circa twee en Unilevers circa vijf gulden. In de scheepvaartsector no teerde de aandelen van de Scheepvaart Maatschappij „Ne derland" gisteren ex 7% procent dividend. De stemming in de scheepvaartsector was iets vrien delijker met een weinig zaken. Van de leidende cultures lagen H. V. A.'s aangeboden in de markt op het onveranderde divi- dendvoorstel van acht procent. De laatste tijd waren deze stuk ken uit de markt genomen op de verwachting dat het dividend op negen procent zou worden vastgesteld. In de staatsfondsen- hoek was de stemming wederom vast. In de lokale afdelingen wer den aandelen „De Wereldhaven" hoger geadviseerd. Hetzelfde geldt voor aandelen Kon. Papier fabriek. Ook de aandelen van de bouwondernemingen werden hoger geadviseerd. Carp's garen lag wederom hoger in de markt als nawerking op het zeer gun stige dividendvoorstel. Int. conc. Industrie Scheepv. Banken Handel enz. Algemeen Beursindices 491.9 495.5 495.0 331.6 140.1 233.1 150.3 361.9 28/3 328.9 140.5 232.0 150.5 359.5 27/3 332.5 141.0 234.6 150.9 362.1 29/3 JVabeurskoersen AKU; (439%) Hoogovens: (525) Kon. Olie: 169.20—169.80 (169.40) Philips 152.80—153.00 gl (152.90) Unilever: 152.70—153.50 (153.30) Stemming: Ongeanimeerd, zon der affaire. buitenlands Bankpapier Advieskoersen Engelse pond Amerikaanse dollar 10.02—10.12, 3.57 Va— 3.61 Va, Canadese dollar 3.303.35, Franse frank (100) 73.2073.70, Belgische frank (100) 7.13—7.18, Duitse mark (100) 89.60—90.10, Zweedse kroon (100 68.8069.80, Zwitserse frank (100 82.90— 83.40, (10.000 57.00— 59.00, Deense kroon 100) 51.50—52.70, Noorse kroon (100) 49.8050.80, Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00, Portugese escudo (100) 12.50 12.65, Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.90—6.05. Italiaanse lire Interpol: Het zijn steeds dezelfde man en vrouw Het staat voor Interpol vast, dat het steeds dezelfde man en vrouw zijn geweest, die in vier dagen tijds tenminste vijf keer in verschillende steden de zoge naamde wisseltruc hebben uitge haald. Het zijn de vingervlugge lieden, die ook in een Amster damse juwelierszaak kostbaarhe den weggristen. De politie is er nog niet in ge slaagd de gauwdieven in de kraag te pakken. Ze beschikt wel over een tamelijk nauwkeu rig signalement, zij het, dat de nationaliteit van beiden onbe kend is. Ze spreken als ze „aan het werk" zijn een onverstaan baar taaltje, waarin vermoede lijk enkele Franse woorden voor komen. Beide zijn van het zigeu nertype. De man is 1.70 m lang, heeft een slank postuur en kort ge knipt, donker haar en draagt een blauw kostuum. Zijn leeftijd wordt geschat tussen de 20 en 25 jaar. De vrouw is een paar jaar jonger. Ook zij heeft een slank postuur. Haar zwarte haar hangt tot over de schouders. Soms draagt zij ook een kort leren jasje. Het duo stapte voor het uitha len van de truc de winkels bin nen om een biljet van honderd gulden te wisselen. Omdat het tweetal zich niet voldoende ver staanbaar kon maken, hielp de man een handje om dit duidelijk te maken: hij pakt bankpapier uit geldkist of kassa en maakt tellende bewegingen. Als de hon derd gulden dan vervolgens wa ren gewisseld en het paar was vertrokken, bleek het de winke lier, dat geld wordt vermist. Deze auto heeft uitsluitend een privê-teven. Korte ritten voor bezoek of boodschappen. Verder alleen-voor-hel-weekend. S: :fr ggilimm a t iMt Deze auto heeft overwegend een beroepsleven, iedere dag uren achtereen in touw. in de stad en dan neer op de buitenweg. Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix 25 - BP Super Mix 50- BP Super Mix 75 - BP Super.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3