een stuk Castella Schoonheidszeep V GRATIS Geen overeenstemming over nieuwe taalwet in België De werkzaamheid van Duitse geleerden Egypte in Voor u, mevrouw;:. Gevangenisstraffen van 12 en 7 jaar geëist in Baarnse moordzaak Baby als gevolg van verwaarlozing gestorven HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN hiieuwe voorstellen aan coalitie- partijen na Pasen in behandeling GROTE AANKOPEN bij aankoop van 3 stukken 12 jaar voor Hennie W. en Boudewijn H, 7 jaar voor Ewout H. Koning Hoessein doet beroep op veteraan' om nieuwe regering te vormen JPrafikertag bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Bande Redactie, adresNoordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2,per week 48 et. T.nsw nrs 0 et. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 29 MAART 1963 19e Jaargang Nr 5874 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AdvertentfeBrifs per mm 16 et: minimum pet advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén bandels advertenties)5 regels f 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 uur. De twee Belgische regerings partijen, de christelijke volks partij en de socialistische partij, hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over het twee de van de drie nieuwe taalwet ten, die de Belgische regering heeft ontworpen om een einde te maken aan de taalstrijd. Mi nister-president Lefèvre heeft aangekondigd, dat nieuwe voor stellen aan de twee coalitie-par tijen zullen worden gedaan, die na Pasen in behandeling zullen worden genomen. Het tweede wetsontwerp voor de afbakening van het gebruik van het Frans en het Neder lands in België wil het gebruik van de twee landstalen regelen in het centrale regeringsappa raat en in de Brusselse agglo meratie. Voordat het aan het parlement werd voorgelegd is het ter sprake gebracht in de „contactcommissies" van de B. S. P. en de C. V. P.. waar in het bijzonder moeilijkheden zijn ge rezen over de voorgestelde re gelingen voor de 19 Brusselse randgemeenten. Van Vlaamse C. V. P.-zijde bestaan namelijk overwegende bezwaren tegen het toekennen van „faciliteiten" aan de minderheden in deze ge meenten, hetgeen in feite be tekent, dat in de Vlaamse rand- De Westduitse regering heeft zich woensdag tijdens een kabi netsvergadering onder leiding van vice-kanselier Erhard bera den over de controverse over de beweerde medewerking van West duitse geleerden bij de ontwikke ling van ABC-wapens (atoom-, biologische en chemische strijd middelen) in Egypte. Na afloop van deze vergade ring werd door de regerings woordvoeder Von Hase een ver klaring bekend gemaakt, waarin dè bondsregering zegt de mede werking van Duitse staatsburgers in spanningsgebieden bij de ont wikkeling en produktie van wa pens te veroordelen. De bondsregering, aldus de verklaring, heeft geen aanwijzin gen dat Duitse staatsburgers bij de produktie van atoom-, biolo gische en chemische strijdmidde- kunt a DIREKT doen door liet sluiten van een PERSOONLIJKE LENING len in Egypte werkzaam zijn. Voorzover Duitse staatsburgers in spanningsgebieden aan de ontwikkeling en produktie van andere wapens meewerken, wordt dit door de bondsregering ver oordeeld. De regering heeft er steeds naar gestreefd dat Duitse staatsburgers, wier werkzaam heid in 't buitenland tot vergro ting van politieke spanningen zou kunnen bijdragen, naar de bonds republiek terugkeren. De bonds regering zal hair pogingen In die richting vbdEtóefte'n. Nage gaan wordt of dergelijke hande lingen door nieuwe wettelijke of administratieve maatregelen kun nen worden belet". Volgens Von Hase zijn ongeveer tien Duitse academici bij de wapenontwikke'ng in Egypte werkzaam. De bondsregering heeft de Israëlische documenten over deze kwestie zorgvuldig be studeerd en daaruit is gebleken, dat Duitse geleerden in Egypte niet bij de produktie en ontwik keling van ABC-wapens werk zaam zijn, aldus Von Hase. gemeenten Franstalige inwoners rechten krijgen voor wat het ge bruik van het Frans betreft in de gemeentelijke administratie. De Vlaamse vrees is, dat dit zou leiden tot een verdere verfran sing van de Nederlandstalige gemeenten. Na een aanvankelijke weige ring van de C. V. P. om deze kwestie verder in de „contact commissie" te bespreken omdat het gesprek na ettelijke verga deringen niet tot resultaten leidde, werd woensdag nogmaals een bijeenkomst gehouden, die echter evenmin tot overeenstem ming tussen beide regeringspar tijen leidde. Het eerste taalontwerp, dat de grens tussen het Franse- en Nederlandse taalgebied in België definitief afbakent, werd het vorig jaar reeds goedgekeurd, zij het na een langdurige parle mentaire strijd. Het derde waar bij regelingen worden getroffen voor het gebi'uik van het Frans en het Nederlands in het onder wijs, zal na Pasen in de „con tactcommissie" ter sprake ko men. Minister-president Lefèvre toonde zich inmiddels woens dagavond optimistisch, dat over het tweede ontwerp dat de afgelopen dagen tot een scherpe woordenstrijd tussen de Katho lieke en socialistische pers in België heeft geleid geen grote verdere moeilijkheden zullen rij zen. Het socialistische blad „Le Peuple" dacht daar donderdag anders over. „Indien in de con tactcommissie geen evenwich tige oplossing kan worden ge vonden, is het moeilijk zich voor te stellen, waar deze dan wel kan worden gevonden", IJ Een dertigtal mensen is don derdag in Rome meer of minder zwaar gewond doordat de bus waarin zij zaten tegen een muur i-eed. BIDAULT MAG WEST-DUITSLAND NIET MEER BINNENKOMEN Georges Bidault, die thans in Portugal verblijft fn aanzegging heeft gekregen dit land weer te verlaten, is verdere toegang tot West-Duitsland, waar hij van daan kwam, ontzegd. Aan de Duitse grenzen zal men ditmaal scherp opletten of Bi dault daar opduikt. MAXIMUMSNELHEDEN tijdens de Paas- en Pinksterweekeinden De minister van Verkeer en Waterstaat heeft voor gedeelten van de Zuiderzeestraatweg en van een aantal rijkswegen tijdens de Paas- en Pinksterweekeinden maximumsnelheden vastgesteld. i NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Dezelfde temperaturen Tussen IJsland en de Britse eilanden ligt een grote depressie die zich langzaam naar het Oos ten verplaatst. Een bijbehorende randstoring bereikte donderdag avond de ingang van het Engelse Kanaal. Deze randstoring trekt in oostelijke richting. Het bijbe horende buiengebied kan van daag ook Nederland bereiken, zo dat de kans op buien groter wordt. Met overwegend matige zuidelijke winden zal lucht wor den aangevoerd waarin de tem peraturen ongeveer dezelfde zul len zijn als donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Ovevwegend matig wind tussen zuid en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen. BIDAULT IN LISSABON OP DE WIP De voormalige Franse premier, thans leider van de illegale Franse nationale verzetsraad, George Bidault, is hier gefoto grafeerd voor het politiebureau in Lissabon voordat hij door de politie zal worden verhoord. Bi dault, die onder de valse naam van Auberger en op een vals paspoort van München naar Portugal was gereisd, heeft te horen gekregen, dat hij er goed aan zal doen Portugal zo spoe dig mogelijk te verlaten. Het staat hem- vrij per vliegtuig te vertrekken naar het land van zijn keuze. Na een requisitoir van precies twee uur eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. G. H. C. van Dijken, gister avond gevangenisstraffen van twaalf en zeven jaar tegen de verdachten in de Baarnse moordzaak. Zowel tegen Hennie W. als Boudewijn H. eiste de officier een gevangenis straf van twaalf jaar met aftrek van het voorarrest en een onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De eis tegen Ewout H. luidde zeven jaar met af trek van het voorarrest. De vierde dag van de behande ling van de Baarnse moordzaak begon gistermorgen met het horen van Boudewijn H. In de zaak tegen Hennie W. Boudewijn werd reeds direkt duidelijk gemaakt, dat hij de waarheid en niets dan de waar heid moest spreken. Goed hoor baar nu legde hij de eed af. Er was iets van zijn schuchterheid en bedeesdheid verdwenen. Hij getuigde dat Hennie W. het plan had geopperd om Theo Mastwijk te doden. Hij erkende dat hijzelf het plan had voorge steld om Mastwijk door middel van vergiftiging om het leven te brengen. In tegenstelling tot zijn eerdere verklaringen gaf Boude wijn toe ook te hebben voorge steld Theo Mastwijk de hersens in te slaan en hem in een visgat bij de Eem te gooien. De vergiftigingspoging noem de Boudewijn een minder ge- VRIJDAG 29 MAART v.m. n.m. Breskens 4.16 4.43 Terneuzen 4.51 5.18 Hansweert 5.31 5.58 Walsoorden 5.41 6.08 ZATERDAG 30 MAART v.m. n.m. Breskens 4.58 5.26 Terneuzen 5.33 6.01 Hansweert 6.13 6.41 Walsoorden 6.23 6.51 KONING van MAROKKO BRENGT EEN STAATS1EBEZOEK AAN DE VER. STATEN Koning Hassan II van Marokko brengt op het ogenblik 'n staat- siebezoek aan de Verenigde Sta ten. Foto: Terwijl president Kennedy toekijkt, wordt de koning hier bij zijn aankomst in Washington verwelkomd door mevrouw Jacqueline Kennedy. ZON op onder Mrt 29 6.24 19.07 30 6.22 19.08 31 6.20 19.10 MAAN op onder 8.50 9.28 10.13 0.35 1.47 Opheffing van de snelhei dsbeperking in België Op 6 april zal in België de snelheidsbeperking, die tijdens de weekeinden gold, worden op»- geheven. Met uitzondering van enkele grote wegen was op het gehele Belgische wegennet de snelheid van het wegverkeer beperkt tot 80 km per uur. Woning tot varkensstal gemaakt Uit sectie, verricht door dr. J. Zeldenrust, is komen vast te staan, dat de acht maanden oude baby, die dinsdag in Tilburg on der verdachte omstandigheden dood in bed werd aangetroffen, is gestorven tengevolge van uit putting en vervuiling. De 19-jarige Tilburgse vrouw die haar drie kinderen totaal had verwaarloosd en haar wo ning tot een varkensstal had ge maakt, blijft ingesloten en wordt vrijdag voor de officier van ju stitie van Breda voorgeleid. Te gen haar en haar 21-jarige echt genoot is proces-verbaal opge maakt. Het tweelingzusje van de over leden baby wordt thans ver pleegd in het St. Elizabethszie- kenhuis. Alhoewel haar toestand zorgwekkend is, hopen de dok toren het kind in leven te kun nen houden. Het derde kind. een jongetje van anderhalf jaar, heeft betrekkelijk weinig geleden van de vervuilde situatie en ver blijft nog in een plaatselijke in richting. slaagde grap. Hij had er zelf niet in geloofd, omdat hij wist dat in het bier vitaminetabletten waren gegooid. Zijn broer en Hennie W. verkeerden wel in de veronderstelling dat Theo vergif tigd was. Toen bleek dat de jongen niet door deze pillen was overleden werd een nieuw plan beraamd. President; „Wie heeft nu voorgesteld om Theo Mastwijk toch te doden?" Verdachte: „Ik in ieder geval niet. Ik meen Hennie W., maar ik weet dit niet voor honderd proeent zeker." Het drietal aan vaardde het wurgplan na tal van besprekingen. Boudewijn durfde zich niet tegen het plan te verzetten. Dat er met het plastic lijntje ge oefend is op elkaar, kon hij zich niet meer herinneren. De wur ging zou door Hennie W. wor den uitgevoerd. Daar wilde hij de hulp bij hebben van Boude wijn. Het kapmes zou door Boude wijn worden gehanteerd. Het misdrijf zou in de schuur worden gepleegd, aldus verklaarde Bou dewijn. Uitvoerig ging de presi dent alles weer na. Hoe Theo Mastwijk onder een vals voor wendsel naar beneden werd ge lokt, hoe men met het slachtof fer de tuin inliep naar de schuur. Zelfs de kleinste details die bij het horen van Boudewijn als ver. dachte, maar ook in de zaken tegen Ewout en Hennie W. reeds waren besproken, passeerden ook nu weer de revue. De president vroeg Boudewijn, te vertellen wat er is gebeurd, nadat Hennie W„ Boudewijn en Theo Mastwijk in het schuurtje waren aangekomen. Ook nu weer verklaarde Boudewijn, dat W. en hij naar de tuin waren ge lopen, waar Hennie W. zou heb ben gezegd: „Het moet gebeu ren." Hennie W. boog zich bij deze ondervraging zover mogelijk naar voren om maar niets van Boudewijns woorden te missen. Af en toe schudde hij geïrriteerd het hoofd. Boudewijn zei, dat hij zich vrij duidelijk herinnert, dat Hennie W. het touwtje om Theo's nek legde. Zelf heeft hij het slacht offer niet aangeraakt: „Daar ben ik zeker van." Hij vervolgde: „Ik moet me toen hebben omge draaid, want ik heb niet gezien of Theo Mastwijk op de grond viel. Ik ben weggerend naar de moestuin. President: „W. zegt dat u hele maal niet weggelopen bent." Boudewijn: „Dat liegt hij." (Zie verder pag. 3.)' STAKING BIJ BANKEN IN BELGIE AFGEWEND De dreigende staking van het bankpersoneel in België is don derdag afgewend. Tussen de werkgevers en de vakbonden werd een overeenkomst bereikt, die neerkomt op een geleidelijke loonsverhoging van drie tot vijf procent. Voorts werd het minimum loon zowel voor mannen als vrouwen vastgesteld op 6.000 frank per maand (426 gulden). Doordat een zware vracht auto, een bestelwagen en een personenauto met elkaar in bot sing kwamen zijn woensdag avond bij Johannesburg zeven mensen om het leven gekomen en vijftien ernstig gewond. Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag een beroep ge daan op een veteraan van de Jordaanse politiek, de 65-jarige Samir El Rifai, een nieuwe rege ring te vormen „wegens de jong ste ontwikkelingen in de Ara bische landen". De Jordaanse koning heeft zich nu omringd met ..zijn oude ploeg", die hem reeds tijdens de ziekte van zijn vader, koning Talal, heeft gehol pen zijn troon te handhaven. Het Libanese blad „Al Jaryda" meent dat „de verandering die zojuist in Jordanië is voorgeval len niet zozeer een poging is om Jordanië bij de groep van vrije Arabische landen te voegen als wel een poging tot het keren van de golf van unitarisme van Jor danië zelf". De koning heeft woensdag aan zijn nieuwe regering ver zocht te streven naar verstevi ging van de betrekkingen met de Arabische landen, het ophef fen van de verdeeldheid en naar samenwerking met de Arabische landen om tot eenheid te komen. Alles schijnt er echter op te wij zen dat deze oproep geen uoor zal vinden bij de „bevrijde Ara bische landen (Egypte, Syrië, Irak, Algeië en Jemen). President Nasser heeft in 1961, na de afscheiding van Syrië, ge zegd dat het een grote fout was te denken dat er samenwerking mogelijk is tussen de bevrijde Arabische landen en de „reac tionaire regeringen", waarbij hij koning Hoessein van Jordanië en koning Saoed van Arabië de voornaamste Arabische „reactio nairen" noemde. In de Egyp tische pers is deze verklaring veïder uitgewerkt en is gezegd dat „de V. A. R. momenteel een str'id voert m»t de koninkrijken Jordanië en Saoedi-Arabië, die pas zal eindigen wanneer de reactonaire vorsten zijn verdwe nen". De betrekkingen tussen ko ning Hoessein en de Verenigde Staten zijn altijd uitstekend ge weest. totdat de Verenigde Sta ten de republiek Je*-1"! jn 1962 erkenden, terwijl Hoessein en Saoedi-Arabië Imam Badr b'e- ven steunen. De konino- - dat Washington „zijn vrienden in het Midden-Oosten" met deze erken ning diep gekwetst had. Men vraagt zich af of de Jordaanse politiek ten aanzien van deze kwestie nu eveneens zal veran deren, zoals niet door de erken ning van de republiek Jemen dan tch door venn'ridorir" "sn de hulp aan de Jemenitische koninklijke troepen. Radio Am man heeft de laatste tijd even als radio Mekka, geen commu niqués van koninklijke Jeme nitische zijde meer omgeroepen. Een vliegtuig van de Zuid- koreaanse luchtmacht is donder dag in slecht weer verongelukt toen het ging landen op het vliegveld van Kimpo bij Seoel. Elf personen vonden de dood.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1