AVE EVA Geruchten over de ophanden zijnde poqo-aanvai in Zuid-Afrika Beursoverzicht en Het Kreekkrakplan de Brabantse rijkswegen Laatste ijs berichten dit van seizoen RADIO EN TELEVISIE Pagina 5 Dinsdag 26 maart 1963 DE VRIJE ZEEUW Bij het onderzoek naar de moord op enkele blanken in de Zuidafrikaanse stad Paarl tijdens onlusten die zich daar verleden jaar voordeden, is maandag een beëdigde verklaring van een neger ter tafel gekomen waarin wordt gezegd, dat het plan van de ondergrondse „Poqo"-bewe- ging om een driehonderdtal ont wikkelde Afrikanen naar het buitenland te zenden Vvoor een militaire opleiding al ten dele is uitgevoerd. Degenen die een der gelijke opleiding voltooid hebben zullen op hun beurt te Maseroe, in Basoetoland, helpen met de opleiding van een „commando eenheid", aldus de verklaring. Voorts maakte de neger gewag van een bijeenkomst van de „Poqo" waarop de „secretaris" had gezegd dat men „geweren, bommen en alle soorten wapens had maar geen goede opslag plaats". De „secretaris" had ook verklaard, dat de „Poqo" dit jaar de macht in handen zou nemen, nadat de blanken vermoord en de zee ingejaagd zouden zijn. Op een latere bijeenkomst was be sloten, dat de blanken wel van te voren zullen worden inge licht, wanneer de „aanval" komt, zo zegt de verklaring. Zoals gemeld, heeft de waar nemend leider van het illegale Panafrikaanse congres zondag op een persconferentie te Mase roe gezegd dat de „Poqo"-bewe- ging bestaat uit leden van het congres die uit ongeduld niet meer op bevelen van hogerhand wachten. Het dagblad „Johannesburg Star" schreef maandag, dat Le- ballo, de waarnemend leider van het Panafrikaanse congres, in een interview had verklaard dat een door het P. A. C. georgani seerde opstand „op handen" is. INTERNATIONALS VAST Het Damrak is gisteren de nieuwe beursweek begonnen met een vaste tot zeer vaste stem ming voor de meeste internatio nale waarden. De handel was ge durende het eerste beurshalfuur tamelijk levendig als gevolg van lokale vraag, terwijl de arbitrage wat stukken uit de markt nam voor rekening van het buiten land. Aangezien er weinig aan bod was, liepen de koersen voor vrijwel alle hoofdfondsen na de opening verder op. Philips ont moette goede belangstelling waardoor deze aandelen uitlie pen tot 154.40, na een opening op ƒ153.80 en een vorige slotno- tering van 152.70. Unilevers waren favoriet met een prijs van 151.70, na een openingskoers op 151.10 148.20). De koerswinst be droeg hier circa ƒ3.50, ofwel bijna achttien punten op de oude omrekeningsbasis. Unilevers sloten vrijdag in Wall Street een volle, Kon. Olies een halve dollar hoger. Amerika had gisteren belangstelling voor de Unileverwaarden. Het derde AMERIKAANS DICHTER HOUDT ERMEE OP De wereldberoemde 77-jarige Amerikaanse dichter Ezra Pound heeft in een interview met het Italiaanse tijdschrift „Eop-ca" gezegd, dat hij het schrijven eraan heeft gegeven wegens „een groeiend besef van mijn dwalingen" Pound zei „Ik heb in de veronderstelling geleefd dat ik iets wist. Toen kwam de dag dat ik mij ervan bewust werd dat dit niet zo was. Ik had het bij het verkeerde eind, ik wist niets". De rijzige, witgebaarde dichter woont momenteel in een sober ingerichte woning in Venetië. Hij heeft daar geen van zijn eigen werken in huis, omdat hij die beschouwt als „de som van mijn vergissingen." Ezra Pound ziede verder in het interview dat hij nooit meer een letter op papier zal zetten. „Ik heb spijt van alles wat ik. heb geschreven". In 1945 werd Pound door de Amerikanen gevangen genomen op beschuldiging van verraad omdat hij in de oorlog radio-uit zendingen voor de Italiaanse fas cisten had verzorgd. Hij werd echter niet volledig toerekenings vatbaar geacht en daarom ook niet berecht. In 1958, toen hij uit een in richting voor geesteszieken bij c Washington was_ ontslagen, keer- Kon. Olie hoofdfonds dat gisteren vast in de markt lag was Kon. Olie op ƒ169.70 (ƒ167.90). De vorige week gepubliceerde gunstige cijfers van de Shell Oil, waarin de Kon./Shell groep een groot belang heeft, droegen tot de vaste stemming voor aandelen Kon. Olie bij. Aku en Hoogovens gaven gistermiddag iets hogere op resp. 444 en 525. Wad Street sloot de vorige beursweek af met iets hogere koersen als gevolg van gunstig bedrijfsnieuws. De Nederlandse hoofdfondsen lagen er vast in de markt. De Westduitse beurzen gaven van middag iets hogere koersen te zien. Gedurende de verdere beurs- duur liepen de koersen, zoals ge zegd, verder uit. In het laatste beurshalfuur moest iets van de eerder op de middag behaalde koerswinsten worden prijsge geven als gevolg van licht aan bod, waartegenover niet vol doende vraag meer aanwezig was. In de scheepvaarthoek wend' de nieuwe beursweek ingezet met minimale affaire. De stem ming was in deze afdeling goed prijshoudend. Van leidende cul tures werden aandelen H. V. A. in een open hoek regelmatig verhandeld van 142 tot 144 (143). De staatsfondsenhoek gaf, bij kalme handel, weinig verande ring te zien. In de lokale afdelingen wer den aandelen Zwanenberg-Orga- non hoger geadviseerd op het gunstige dividendvoorstel. Indo- la onderging weinig verandering op het dividendvoorstel. De beurs is blij dat deze maatschap pij in haar dividendvoorstel geen gedeelte van het percentage in aandelen uitkeert. Aandelen Wilton-Fijenoord en die van de Verg. Blikfabrieken gaven geen verandering van enige betekenis te zien op de gepubliceerde jaar verslagen van deze concerns. Van de onroerende goederen maatschappijen werd „Wereld haven" op 950 (1000 laten) en 475 (500 laten) geadviseerd, daarentegen Exploitatie Maat schappij Scheveningen vijf pun ten hoger op 915. Aandelen- en obligatieclaims Scholten Foxhol resp. ƒ325 bie den en ƒ55 gedaan en bieden. Hijzelf zou het teken voor de op stand geven. „Alle groepen zul len op hetzelfde tijdstip te horen krijgen, dat ze bepaalde objecten met geweld in handen moeten zien te krijgen", aldus Leballo. Het hoofdkwartier bevindt zich „hier in Johannesburg, op een plaats waar de politie nooit ach ter zal komen".. Volgens Leballo zijn ruim 150.000 mensen lid van het Panafrikaanse congres. De beweging, die verdeeld is in dui zend krachtige onderafdelingen, is het sterkst vertegenwoordigd in de Kaapprovincie waar zij 64.000 leden heeft. Volgens het blad zijn er aanwijzingen dat Leballo de algehele leiding van het P. A. C. op zich zal nemen. Robert Soboekwe, de eigenlijke leider van het congres, zit mo menteel een gevangenisstraf van drie jaar uit. De Zuidafrikaanse minister van Justitie Vorster heeft maan dag in het parlement verklaard, dat alhoewel nog sabotge en ge welddaden kunnen worden ver wacht, er geen reden voor pa niek is. E-r zijn „sinds vorig jaar let terlijk honderden en honderden arrestaties verricht, tientallen en tientallen vervolgingen tegen leden van het P. A. O. en het A. N. C. ingesteld en honderden leden van deze organisaties zit ten zware gevangenisstraffen uit", aldus minister Vorster. Vol gens hem maken de plannen van beide organisaties niet de min ste kans van slagen. Ook in Den Haag valse Amerikaanse dollars ingewisseld Een nog onbekende man is er zondagmorgen omstreeks half elf in geslaagd bij het grenswissel kantoor op het station Hollandse Spoor in Den Haag vierhonderd Amerikaanse dollars in te wisse len, waaronder zeven biljetten van vijftig dollar, die vals bleken te zijn. Bij het politie-onderzoek kwam vast te staan, dat de man de nacht van zaterdag op zondag had doorgebracht in een hotel in de binnenstad en daar zondag moren zijn rekening in Hollands geld had voldaan. Toen hij de receptionist vroeg of deze Ame rikaanse dollars kon inwisselen, antwoordde deze ontkennend. Hij had kennelijk niet veel vertrou wen in de gast, die daarop het hotel verliet en naar het station ging, waar hij wl succes had. De man spreekt Nederlands, is pl.m. dertig jaar oud, 1.75 m lang, heeft een slank postuur en een smal, gladgeschoren, enigs zins gebruind gelaat. Hij droeg een donkere gleufhoed en een bruine tweed-overjas. Het is mogelijk, dat men hier met dezelfde man te doen heeft gehad, die onlangs in Amsterdam zijn slag heeft geslagen. Hij kan echter ook lid zijn van een bende valse munters. De Amsterdamse politie en de Haagse recherche zullen hun gegevens uitwisselen. Verdwenen Britse mannequin in Spanje Het Britse ministerie van Bui. tenlandse Zaken heeft medege deeld dat de verdwenen Britse mannequin Christine Keeler zich in Spanje blijkt te bevinden. Zij heeft zich, via een vriend, in ver binding gesteld met de Britse ambassade in Madrid. Mej. Keeler blijkt uit Londen naar Benidorm, in zuid-oost- Spanje te zijn vertrokken. Twee of drie dagen geleden reisde zij naar Madrid, waarbij zij hoopte daar niet herkend te zuilen wor den. Dit geschiedde echter we] en wel door journalisten. Christine Keeler verklaarde tegenover hen uit Londen te zijn vertrokken, omdat zij niet wilde getuigen tegen haar Jamaicaanse vriend John Edgecombe, die twee scho ten op haar had gelos.. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft maandag met Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant ge sproken over het Kreekkrakplan en de situatie ten aanzien van de Brabantse rijkswegen. Aanvan kelijk had de minister zelf en kele van deze wegen willen be zichtigen, doch de Kameragenda maakte zijn aanwezigheid in Den Haag noodzakelijk. Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit (Adv.) TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT De Nederlandse ijsberichten- dienst van de rijkswaterstaat in Den Haag heeft maandag het laatste ijsbericht van dit seizoen opgemaakt. Het meldt, dat het drijfijs op het IJcselmeer de laat ste dagen zó snel in omvang is afgenomen, dat. nu langs alle oevers open water wordt gemeld. Slechts ter hoogte van Staveren, Huizen en Nijkerk bevindt zich nog wat licht drijfijs, dat echter niet meer hinderlijk voor de Scheepvaart is. OLIEBUIZEN VOOR DE SOWJET-UNIE Volgens een bericht van Tass heeft een pletterij in Tseliabinsk, in het zuiden van Oeral maan dag een begin gemaakt met de aflevering aan de Sowjet-rege- ring van de stalen buizen voor olieleidingen, waarop de West duitse regering een uitvoerem- bargo heeft ingesteld. De oorspronkelijke plannen wa ren erop berekend, dat in april met de aflevering zou worden begonnen, doch als gevolg van de Westduitse weigering heeft de pletterij haar produktietempo opgevoerd, zodat een tijdwinst van ruim een maand kon worden verkregen, aldus Tass. Voor 90.000 gulden gestolen uit een zelfbedieningscentrale in Hamburg Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag uit een zelfbedieningscentrale voor de groothandel in Hamburg goede ren tot een waarde van in totaal 90.000 gulden gestolen. Zij moe ten voor het vervoer van hun buit gebruik hebben gemaakt van één of meer vrachtwagens. De Hamburgse politie heeft meege deeld, dat de dieven door een bovenlicht in het gebouw zijn gekomen. Zij hadden voorname lijk belangstelling getoond voor sieraden, uurwerken en elektri sche apparaten. In Elisabethstad is maandag morgen voor het gebouw waar voorheen de Katangaanse bank gevestigd was, een Joodse zaken man door een Kongolese militair doodgeschoten. De soldaat, die voor het gebouw op wacht stond had de man - die nogal hardho- rig zou zijn - gesommeerd zich te verwijderen, maar deze had daaraan geen gehoor gegeven. Ook de scheepvaartroutes: Am sterdamEnkhuizenDen Oever, EnkhuizenKornwerderzand, Lemmer—Kampen en Amster damHarderwijk zijn ijsvrij. Al leen op de route Amsterdam Lemmer bevindt zich tussen Le lystad en Ehkhuizen nog een veld' verdwijnend ijs dat echter vol gens de bevindingen van de scheepvaart geen noemenswaar dige hinder meer oplevert. Veroordeeld wegens schieten op politiehond De rechtbank te Breda heeft M. M. uit Steenbergen, wegens het doodschieten van een politie hond toen hij bij het stropen werd betrapt, veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. De eis was vijf maanden gevangenis straf. J. van de P. uit Hilvarenbeek, die enkele weken tevoren bij het stropen was gearresteerd en toen op dezelfde hond had geschoten, maar het dier niet had geraakt, werd conform de eis van de of ficier van justitie wegens het schieten op een politiehond ver oordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. NAUWERE SAMENWERKING TUSSEN DE K. L. M., VIASA EN IBERIA De K.L.M. .en de Viasa die reeds gedurende twee jaar nauw sa menwerken hebben, naar de K.L. M. mededeelt, met de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia Tegenover journalisten ver klaarde de minister, dat aan gaande het Kreekrakplan tussen Gedeputeerde Staten en Den Haag een grote mate van over eenstemming blijkt te bestaan. Op een vraag of die overeen stemming eerst nu ontstaan zou zijn of er van één van beide zij den cc-ncessies gedaan waren, bleef de minister bet antwoord schuldig. Hij verklaarde niets te weten van hardnekkige geruch ten die in Antwerpse havenkrin gen circuleren als zou binnens kamers overeenstemming bereikt zijn om de Schelde-Rijnverbin- ding zo ver mogelijk naar het westen te situeren, waardoor de Brabants'e zeehavenplannen in het gedrang zouden komen. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dr C. Kort- mann, voegde daaraan toe dat de Schelde-Rijnverbinding in ieder geval combineerbaar moet zijn met de zeehavenplannen. Met betrekking tot de rijks wegen in Brabant deelde de mi nister mede dat de noodzaak van een nieuwe verbinding Breda Tilburg hem duidelijk was en dat het tracée-onderzoek reeds zover gevorderd is dat de resultaten binnenkort bij de commissie van overleg voor de wegen kunnen worden ingediend. Minder overtuigd was de mi nister van de in Brabant krach tig bepleite zogenaamde Zoom- weg. Hij meende dat om Brabant van dienst te zijn, grote spoed is betracht met de rijksweg num mer 17 en dat de uitvoering van rijksweg 27 (Gorinchem—Breda— grens) mits daarop een Belgische aansluiting naar Antwerpen tot stand komt, het verkeer over de Moerdijkbrug zodanig zal ont lasten dat dé uitvoering van de Zoomweg niet direct urgent meer genoemd kan worden. Verschil lende verbeteringen zouden wor den aangebracht in de weg Ber gen op ZoomBreda. Tot die ver beteringen behoort een omleg ging onder Etten. Ten aanzien van de wegen EindhovenRavenstein en Eind hovenWeert langs de Sta- brechtseheide wil de minister op zeer korte termijn de commissie van overleg om advies vragen. Ten aanzien van laatstgenoemde weg zijn enkele moeilijkheden gerezen op het terrein van de natuurbescherming. De voorgestelde Egyptisch-Syrisch- Iraakse statenbond De Syrische minister van voorlichting dr. Atassi heeft zondag te Damascus tegenover verslaggevers verklaard dat de voorgestelde Egyptische-Syri- sche-Iraakse statenbond de vorm zal krijgen van „een enke le staat die een eenheid vormt en één soevereiniteit uitoefent". Hij zei ook„De drie landen zullen echter eenheden binner, deze staat blijven, met hun eigen plaatselijke bestuursvorm". Er is een commissie van zes man gevormd, die de plannen voor de voorgestelde driestaten bond moet uitwerken. Deze commissie is inmiddels met haar werk gereed gekomen en het re sultaat zou maandagavond door de Syrische regering worden be sproken. WOENSDAG 27 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Soc. strijdl.; 7.23 Licnte ochtendklan ken; (Om 7.35 Van de voorpag.;) 8.00 Nws. en soc. strijdl.; 8.18 Lichte gram.; 8.40 Orgelspel; 9.00 Ocntendgymn. voor de vrouw; 9.10 Kookpraatje; 9.15 Moderne gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Inzicht en uitzicht, lez.; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Specialiteiten-theater, gevar. ra dio-show; 12.00 Voor het platte land; 12.05 Half om: lichte gram. met van 12.3012.33 Meded. t.b. v. land- en tuinbouw; 13.00 Nws.; 13.15 Italiaans ensemble met een op 1 april a.s. ingaande over- zangsol.; 13.45 Gesproken por- eenkomst gesloten die beoogt het bestaande routenet van deze maatschap-pijen op het Midden- atlantische traject te integreren. Het gevolg van deze nieuwe luchtvaartcombinatie is volgens de K.L.M., afgestemd en dat daardoor een doelmatige sprei ding van de betrokken luchtver- bindingen wordt bereikt. De maatschappijen, die alle deze Middenatlantische verbindingen met DC8-straalvliegtuigen onder- derhouden, gaan ook nauw sa menwerken op technisch, opera tioneel en commercieel gebied, o.a. om kosten te besparen. D-e regeringen van Spanje, Ve nezuela en Nederland hebben hun goedkeuring gehecht aan de over eenkomst. tret; 14.00 Jeugdconcert; 14.45 Volksliedjes en -dansen; 15.00 -Beter wonen, toespraak; 15.10 Voor de jeugd; 17.UU Promenade, ork.; 17.30 Tentoonstellingsagen da; 17.35 Licht instrument, trio; 17.50 Regeringsuitz.: Geven en nemen. Tips voor en van wegge bruikers; 18.00 Nws. en com ment.; 18.20 Act.; 18.30 Radio Volksuniversiteit: Var. op het thema mens als mogelijk klank beeld der sociale wetenschappen, door dr. W. A. 't Hart; 19.00 Voor de kind.; 19.10 VARA-Varia en lichte gram.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Lichte orkestmuz. en zangsol.20.40 Kaf en koren, wekelijkse noti. ties; 20.50 Operaconc.; 22.20 Re port. van de Middenstandsconfe- Beursindices 21/3 22/3 25/3 Int. conc 490.5 490.7 494.1 industrie 331.1 329.8 332.2 scheepv. 144.1 143.2 142.8 banken 234.1 233.6 233.3 handel enz 150.4 150.9 151.3 algemeen 359.5 359.5 361.7 AKU: Hoogovens: Nabeurskoersen (441%) de Pound naar Italië terug. Israël en West-Duitsland Israël kan de verklaring van de Westduitse regering, dat zij geen toezicht kan houden op de activiteit van de Westduitse ge leerden die voor de regering van de Verenigde Arabische Repu bliek werken, niet aanvaarden. Dit is zaterdag van officiële Israëlische zijde in Jeruzalem meegedeeld. Mochten er specia le wetten nodig zijn om de „on geoorloofde" activiteit van West duitse geleerden in het buiten land te controleren, dan meent Israël dat de huidige situatie deze wetten eist. Als de regering in Bonn niet weet wat de Duitse geleerden in Egypte uitvoeren, dan moet zij met het oog op de ernst van de toestand de zaak onderzoeken, zo zei men. Zoals gemeld heeft een West duitse regeringswoordvoerder vrijdag in Bonn verklaard, dat zijn regering geen maatregelen kan nemen, die in strijd zijn met het reeht op bewegingsvrijheid, dat gewaarborgd wordt door de federale grondwet 169—169.50 Philips 153—153.50 Unilever: 151—151.50 (522) (169.50) (153.90) (151.40) Stemming: weinig handel slot iets boven het laagste punt. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, geldend heden, luiden: Engelse pond 10.02—10.12, Amerikaanse dollar 3.573.61, Canadese dollar 3.293.34, Franse frank (100 73.2573.75, Belgische frank (100) 7.13 1/2 7.18 1/2, Duitse mark (100) 89.65—90.15, Zweedse kroon (100) 68.80—69.80, Zwitserse frank (100 82.95 85.45, Italiaanse lire (10.000) 57.00— 59.00, Deense kroon (100) 51.70—52.70, Noorse kroon (100) 49.8050.80, Oostenrijkse schilling (100) 13.87 1/2—13.97 1/2, Portugese escudo (100) 12.50— 12.65, Spaanse peseta (100 gr coup) 5.90—6.05. door OLAF J. DE IANDELL - 22) Nadruk verboden. Misschien was ze rijp voor een ver land en een stille boom en een laag dak. Mogelijk ook, waren het slechts de primitieve gevoelens. Zij had niet kunnen vermoeden, dat ze zo snel voor enige man zou capituleren, al liet ze het niet blijken. Ja, had ze eigenlijk zelf alles wel in de gaten? Zó verblind was Eva, dat er een grote rust in haar zonk. Rust, nota beneAls je je in de buurt van een halfgare vulkaan bevindt „Ik zal altijd van dat liedje houden", zei mevrouw Van Hel- lenduyn kinderlijk. „Wie nou niet", antwoordde haar zoon, en liet zich weer be haaglijk met zijn thee in een diepe icrapaud zakken. Eva kreeg een knipoog over de rand van het kopje. „Straks moet ik Eva de tuin eens laten zien", be dacht hij nog. „Wacht dan niet te lang", raadde zijn moeder, „anders is het licht weg, en 't is juist zo beeldig, als de zon er nog is". Eva begreep niet, wat meneer Van Hellenduyn hieraan te grim lachen vond. Hij leek een ogen blik sprekend op Derk, zoals die haar 's middags in 't bos een zeker aantal seconden voor ogen gehouden had. Het trof haar snel en onaan genaam. Puur om te vergeten, converseerde ze: „Een tuin is altijd mooi. Ik wil 'm ook best in de schemering zien". Doch toen grijnsden de beide Van Hellenduyn-mannen, ieder op hun 'eigen manier, en ze zweeg verpletterd. Hoe kan iemand ook vergeten verloofd, en dus verliefd te zijn'. „De tuin is groot genoeg', dat we allemaal onze zin krijgen", stelde Derk gerust. „We gaan er bij zonsondergang in wandelen, en daarna komt jouw scheme ring, en dan mijn avond!" Eva vond het ordinair, en streefde tegen. „Ik wandel nooit bij avond. Ben veel te bang om te vallen". Terwijl ze het zei, verstarde ze, want je wist niet, hoe Derk het zou opnemen. „Ik zal je leiden", antwoordde hij. Eigenlijk herinnerde Eva zich weinig van die wandeling. Ze was verdoofd van alle emoties, niet het minst door de inspan ning om haar eigen nieuw decorum te bewaren, want het zat erg los. Alleen wist ze, dat ze op een bank samen hadden zitten bomen Derk en zij. Er was toen niets bruuts of wilds of zelfs maar geestigs aan hem; slechts een broederlijke vrien delijkheid. Ze vertelde hem van haar vader en tante Gien en het kantoor, 't Was een kleurloos verhaal naast zijn bonte beleve nissen in binnen- en buitenland. Of was zijn vertelstijl zo rijk ge tint? Het enige, wat Eva graag had willen horen, kwam ze niet te wetenwaar hij in de nacht van maandag op dinsdag was ge weest. Het ging haar niet aan. Natuurlijk niet. Maar ze had er plotseling -belangstelling voor. Overigens ontbrak het niet aan afleiding, waarvan Derk ruimschoots gebruik maakte. De nachtegaal zong en ergens sjirpte een krekel. Dat scheen niet zo te horen, om die tijdhet werd haar als bijzonderheid medegedeeld. Maar ze was ver loren in de suizende zwijgzaam heid van het groene hout, in de stilstaande bloemen, in dat hele plotseling waargeworden sprook je van een grote tuin. Het was een heerlijke avond. Een hoog geitenstemmetje mekkerdedat was een lammetje, vertelde Derk haar. Mocht ze de volgende dag zien. Toen Derk en Eva naar de verlichte vensters, die achter bomen en heesters lokten, terug wandelden, gaf hij haar een arm: „Kom hier, Eva. Ik wil niet hebben, dat je over de grond keilt, 't Is hier boordevol een zingende theeketel, een op vallende spanning. Derk's moeder zat met een pruilgezicht in een weekblad te lezen en pa Van Hellenduyn stond voor een schilderij, alsof hij in een boosaardige drentel was blijven steken. „Kijk es op de klok!", zei hij, met een stem als Donar. „Ja", gaf Derk blijmoedig toe. „Die is zeker tien minuten ach ter". Hiervan moest zijn vader met een sleutelbos in zijn zak rinke len, en strak naar het torentje op het schilderij staren. Derk en Eva gingen vreselijk quasi-gewoon zitten. De vrouw des huizes legde haar weekblad terzijde en vroeg fluisterend, of ze nog thee wil den. Het is onbegrijpelijk, waarom vrouwen van boze mannen altijd fluisteren, want dat irriteert nog veel meer. Het slechte humeur denkt steevast, ergens buiten te worden gehouden. „Het is kwart over tien", galmde pa Van Hellenduyn, voor zijn schilderij. (Wordt vervolgd.) boomstronken". Eva vond het aardig. Derk vroeg haar, of ze hem eventueel nog langer ko-n helpen, als het nodig zou blijken. Daar bij roerde hij het financiële vraagstuk niet aan, en zij vergat het glad. „Goed", zei Eva. Omdat ze niet méér wilde zeggen, in de toch nog wrange herinnering aan het avontuur in 't bos. Bij hun binnenkomen heerste er in de antieke salon met de erker, ondanks rozig schemerlicht enT19-40 Moderne muz.; 19.45 Jeugd ren tie; 22.30 Nws.; 22.40 Jazzma. gazine; 23.15 Weerklank, mu- ziekrevue; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws. en SOS-toer.7.10 Dagopening; 7.25 Klas. gram.; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Harp reci tal; 10.15 Morgendienst; 10.45 Geestelijke liederen; 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. (11); 11.40 Lichte gram.; 12.10 Licht instrument. ensemble; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Lichte muz.; 12.53 Gram., event, act.; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte orkestmuz. en zang sol.; 13.35 Moderne orkestwer ken; 14.50 Wie luistert mee?, les sen in het muziekbeluisteren; 15.20 Israëlische volksliederen 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Moderne jazzmuz.; 17.40 Beurs- ber.; 17.45 Lichte muz.; 18.00 Op de man af, praatje; 18.05 Vocaal ensemble: moderne muz.; 18.30 Het Spektrum, lez.; 18.45 Nieuwe gram.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Meded. of gram.; 19.15 Le ger des Heilskwarlier; 19.30 Ra diokrant; 19.50 Pianospel: Lichte muz.; 20.10 Radio kamerork. en trompet-solist: Klas. muz.; 21.00 Lij-densoverdenking (n); 21.30 Geestelijke liederen; 21.50 Een Nederlandse gemeente in Ethi opië, lez.; 22.00 Kerkorgelconc. 22.30 Nws.; 22.40 Avondoverd.; 22.55 Pianospel; 23.10 Amuse- men tsmuz.; 23.30 Lichte muz.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer ber.; 12.35 Swingmuz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws. en weer ber.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Schoolradio; 15.00 Koorzang; 15.30 Symfonische muz.; 16.00 Nws.; 16.03 Beurs ber.; 16.09 Engelse les; 16.24 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Hoborec.17.30 Kamermuz. 18.00 Nws.; 18.03 Lichte orkest muz.; 18.10 Lekenmoraal en filosofie; 18.30 Voor de sold.; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws.; en muz.; 20.00 Opera- en Bel Canto Concert; 21.35 Lichte muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Folklore muz.; 22.35 De zeven kunsten; 23.00 Nws.; 23.05 Lichte muz.; 22.35 De zeven kunsten; 23.00 Nws.; 23.05 Lichte muz.; 23.55 Nws.; 0.010.45 Voor de zeelie den. Televisieprogramma's NED. TV: 17.00 Voor de kind.; 17.3517.45 De Verrekijker, in tern. jeu-gdjourn.; 19.30 Sportuit- zending; 20.00 Journ. en weer- overz.; 20.20 Praatje over de Bis. schoppelijke Vasten-actie; 20.25 Brandpunt; 20.50 Vloekjes foii de thee, licht progr.; 21.05 TV-Dan- sant, progr. over oude en nieuwe dansen; 21.45 De grenzen van het leven De dood; 22.20 Epi loog; 22,3022.3o Journ. VLAAMS BELG. TV: 17.00— 18.00 Voor de jeugd; 19.00 Rip- eord: De verborgen zender, TV- feuilleton; 19.25 Autorama. voor de automobilisten; 19.55 Weer- praatje; 20.00 Nws.; 20.20 Schip per naast Mathilde, spel; 21.00 Progr. over munt- en penning kunde; 21.45 Kamermuz.; 22.10 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5