PROVINCIAAL NIEUWS Installatie Stichting Vormingswerk Leerplichtvrije Vrouwelijke jeugd in midden Zeeuwsch-Vlaanderen Partiële herziening Zuid van het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente Terneuzen Van het Franse stakingsfront Rechtszaken Chefarine 4 Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 26 MAART 1963 Nieuw Brits vliegtuig op Schiphol TERNEUZEN KERKNIEUWS SLUTS THOLEN ZUIDDORPE. Boete geëist voor verkopen van besmet kangeroevlees Griep? Chefarine „4" doei wonderen! ZWARTE BEERTJES Pockets In het genieentehuis te Terneu- zen vond gistermiddag de oflicië. Ie installatie plaats van het be stuur van de Stichting Vormings werk Leerplichtvrije Vrouwelijke Jeugd in Midden Zeeuwsch-Vlaan. deren. Deze Stichting stelt zich ten doel, in het kader van het werk van de aanvullende opvoeding van de jeugd, de belangen te be hartigen van de instituten voor partieel vormend onderwijs voor werkende meisjes van 14—17 jaar. De begeleiding van dit werk zal geschieden door de twee lan delijke overkoepelingsorganen voor dit werk, n.l. de Nationale Stichting voor Mater Amabilis- scholen te Utrecht en het Natio naal Cenrum Vorming Bedrijfs- jeugd te Amersfoort. Burgemeester mr. H. Rijpstra zeide verheugd te zijn over het grote gezelschap dat hij in de raadszaal kon verwelkomen. Er waren dan ook vertegenwoordi gingen uit diverse maatschappe lijke kringen en organisaties aan wezig. De burgemeester sprak na de verwelkoming de volgende in stallatierede uit: „De snel voortschrijdende indus. strialisatie in onze gemeente vraagt voortdurend bezinning trialisatie in onze gemeente culier initiatief ten aanzien van de noodzakelijke begeleiding. De tijd van rustig toezien is ver vooi'bij en activiteit moet ontwik, keld worden teneinde te bereiken, dat de in gang gezette industriële ontwikkeling werkelijk zegen rijke gevolgen heeft voor de streek. Tot behoorlijke ontwikkeling gekomen instituten op het soci aal, sociaal-culturele en sociaal- economische terrein werkzaam verrichtten baanbrekend werk en geven er blijk van een open oog te hebben voor de beweging, wel ke in gang is gezet. In relatie daarmede wil ik ook graag het werk zien van de Stichting Vormingswerk Leer plichtvrije Vrouwelijke Jeugd in Midden Zeeuwsch-Vlaanderen, waai-van ik het bestuur op dit moment met een kort woord mag installeren. Het verheugt mij, dat een aan tal personen hun interesse en ervaring willen inbrengen om dit werk in onze omgeving ter hand te nemen. Een werk, dat op ver schillende plaatsen in ons land reeds gestalte kreeg dank zij de activiteiten van het Nationaal Centrum voor de Vorming Be- drijfsjeugd en de Nationale Stichting voor de Mater Amabi- lisseholen. Bijzonder dankbaar ben ik, dat dit vormingswerk in onze ge meente gedragen zal worden door personen van alle in de streek presente geestelijke over tuigingen. waardoor de divergen te doch nauw op elkaar afge stemde arbeid der twee grote na tionale instituten in dit periferi sche gebied van ons land conver geert. In een uitnemende onderlinge verstandhouding en met volledi ge erkenning van ieders uit gangspunt bleek het mogelijk een gezamenlijke basis en opzet te construeren. Een unicum in ons land. Een woord van waardering wil ik uitspreken jegens de beide nationale instituten, die effectief hebben medegewerkt om dit ge zamenlijke werk van de grond te krijgen. Zij hebben de plaatselij ke commissie van voorbereiding omringd met waardevolle advie zen en door hun begrip voor de locale situatie, maar bovenal door hun synthetische instelling, be vorderd, dat een goede structuur kon worden gevonden, van waar. uit gezamenlijk gewerkt kan worden. Het stemt voorts tot dankbaarheid, dat beide institu ten bereid bleken te zijn dit jon ge werk ook plaatselijk verder te begeleiden. Een woord van erkentelijkheid zij gesproken jegens het bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maat. schappij, welke in de figuur van mej. v. d. Leeden, consulente voor het landbouwhuishoudonder. wijs, bevorderd heeft, dat dit werk kan worden ondergebracht bij de Landbouwhuishoudschool in onze gemeente en wel op een zodanige wijze, dat ook leer krachten van de Huishoudschool i.o. te Sluiskil daarin betrokken worden. Erkentelijk ben ik. dat beschikt mag worden over de fraaie ruimten in het gebouw van het Wit-Oele Kruis, dat in de nnmiddellnke omgeving der Landbouwhuishoudschool is ge legen. Het is de bedoeling, dat in een aantal technische vakken, zoals de naaldvakken, de handenarbeid, de vrije exnressjp en de zorg voor de voeding, kleding en woning wordt lesgegeven, terwijl daar naast. bijzondere aandacht zal worden geschonken aan specifie ke levensvragen en problemen van godsdienstige aard. De leiding van het werk zal worden opgedragen aan mevr. mr. HaasBerger, van wie ik graag vertrouw dat zij de meis- ies van zo uiteenlopende opvat ting zal kunnen Ipiden en zal kunnen brengen bij het onder richt dat voor hen is uitgestip peld. Het is m.i. wel treffend, dat de dochter van de zozeer geres pecteerde helaas overleden oud-voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, die zulk uitnemend werk heeft verricht in het na-oorlogse Nederland, ver bonden kan worden aan deze ar beid in de provincie, welke hem van huis uit lief was. Ik spreek de wens uit, dat het uitermate belangrijke werk van uw Stichting de belangstelling zal mogen verkrijgen van veel vrouwelijke jeugd, die in de di verse bedrijven van onze gemeen te en streek werkzaam is. En dit moet .mogelijk zijn, al was het alleen reeds omdat dit werk op prijzenswaardige wijze de sym pathie heeft van werkgevers, die in de bestuursopzet gerepresen teerd zijn en die reeds hebben laten weten te zullen medewer ken aan bet welslagen daarvan. Ik vertrouw er op, dat de ouders der verschillende meisjes het wezenlijke belang van dit vormingswerk zullen inzien en dit met hun zo noodzakelijke steun zullen omringen. Het gaat hier om de vorming van hun kind, dat ook in onze samenle ving omgeven wordt door geva ren en dat in het door U beoogde werk ook vorming zal ontvangen om de verantwoordelijkheid voor het eigen gezin later te kunnen dragen. Dit werk zal eerst volledig sla gen, wanneer het naast de be langstelling van de rijksoverheid en liet bedrijfsleven welke in middels verzekerd is .evenzeer de interesse en steun ontvangt van do gemeentelijke en provin ciale overheid. Dames en heren bestuursleden. Ik moge deze korte installatie toespraak beëindigen met de wens uit te spreken, dat gij er met elkander in zult slagen het U gestelde doel te bereiken en in harmonieuze samenwerking met de leidster, de vaste leerkrachten en de incidenteel aan te trekken docenten tot zegen zult mogen zijn voor de kinderen, die U wor den toevertrouwd en die uw belangstelling zozeer nodig heb ben." Na hem kwamen verschillende woordvoerders, die in hun toe spraken allen de nadruk legden op het feit, dat in de Stichting personen van verschillende gees telijke stromingen zitting hebben. Ook sprak men zijn waardering uit over de intensieve persoon lijke inbreng voor dit werk dooi' burgemeester Rijpstra, zonder welke deze brede opzet niet te realiseren zou zijn geweest. De eerste gelukwensen kwa men van de heer J. van der Mijl, directeur van het Nationaal Cen trum te Amersfoort, die zeide alle waardering te hebben voor het streven van het bestuur om er alle gezindten in onder te brengen. Het bestaat uit zes Katholieken en zes niet-Katholie- ken. Naast de dank, die hij wilde brengen aan burgemeester Rijp stra en aan ailen die bij de voor bereiding betrokken waren, zeg de hij medewerking en samen werking voor de toekomst toe. De directeur van de Mater Amabilisscholen te Utrecht, drs. J. F. H. van Reil, zeide de ont wikkeling van Terneuzen met in tense belangstelling gade te slaan. Ook hij noemde de uitste kende wijze waarop burgemees ter Rijpstra de samenstelling der Stichting had gecoördineerd. Om twee redenen wenste hij de Stich ting succes; ten eerste dat het werk tot: bloei mag komen voor de meisjes, die hiervoor in aan merking komen, en voorts dat deze unieke samenwerking in Nederland, die op dit terrein hier voor het eerst toegepast wordt, in overig Nederland zal worden nagevolgd. „De burgemeester, die al zo veel heeft gepresteerd op het ge bied van de stimulering van de industriële ontwikkeling, is er wel van overtuigd, dat niet alleen stoffelijk en materieel welzijn de mens gelukkig maakt," zei deken Van Mechelen. Het elkander vin den op verschillende grondslagen en het begrijpen van eikaars waarden, kan hier op zeer prak tische wijze verwerkelijkt wor den. Hij hoopte op Gods rijkste zegen op dit mooie gezamenlijke Aerk. De maatschappelijke werkster in Rooms-Katholieke dienst, mej. B. Baars, sprak namens het be stuur van de Mater Amabilis- school. Zij zeide, dat de toename vhn de industrie grote bezorgd heid schept voor een aantal jonge mensen dat deze onvoorbereid te gemoet treedt. Ds P. A. van der Vlugt zeide eerst niet van plan te zijn ge weest hier het woord te voeren. Doch om eenzijdigheid bij de sprekers te voorkomen, waar door de -gedachte zou kunnen worden gewekt, dat de initiatie ven hoofdzakelijk van Rooms- Katholieke zijde zouden zijn ge nomen, stelde hij als voorzitter der Stichting Protestants Maat schappelijk Werk, dat het werk van deze direct verband houdt met deze dingen. Deze nieuwe vorm van voorlichting wordt ook door de Protestantse Stichting toegejuicht. Hij is dankbaar dat over de muren der kerk kan wor den gezien naar datgene wat ons verbindt, meer dan naar wat ons scheidt. Met belangstelling zal de Protestantse Stichting dit werk volgen, dat hij eveneens de zegen Gods toewenst. Namens de 2. L. M., „eigenlijk namens de Huishoudschool," zei de de consulente van de Z. L. M. te Goes, mej. A. van der Leeden, dat:de school verheugd is in sep tember gastvrijheid aan de meis jes te kunnen verlenen. Zr. Marie-Sophie, hoofd V.G.L. O.-school te Sluiskil, sprak als in sider op dit gebied de verwach ting uit, dat ongetwijfeld in de praktijk zal blijken, dat nog zeer veel moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen om tot een voorbeeld te kunnen dienen. „Verschillende mensen hebben hier naar voren gebracht, dat ik hier iets heb mogen doen" zeide burgemeester Rijpstra in zijn dankwoord, „doch 't pompromis, dat ik zo vaak voorsta, heeft hier goed gewerkt". In het dagelijks bestuur der Stichting hebben zitting: mevr. W. Kes—Spruyt, de heren pater Pisters, L. C. Vet, allen te Ter- nauzen, en de heer F. M. Berbers te Sluiskil. Het overige bestuur bestaat uit de dames E. Rijpstra Knook, De Nijsde Smet en J. S. Jurry en de heren A. de Maat, A. G. Hömers, J. Kruysse, W. C. Riemens, allen te Terneuzen, en C. J. H. Jacobs te Roosendaal. De funkties zijn nog niet ver deeld. KIND OVERREDEN Maandagmiddag is de 3-jarige Johanna van Gangelt uit Tilburg in de nabijheid van haar ouder lijke woning tijdens het spelen in de Eekhoffstraat onder de ach terwielen van een rijdende vrachtauto terecht gekomen. Het meisje was op slag dood. De vrachtautobestuurder is doorge- reden. Het wordt mogelijk geacht dat hij van het ongeval niets heeft gemerkt. Een nieuw Brits verkeersvlieg tuig, de tweemotorige A. V. R. O. 748, die in luchtvaartkringen als een mogeliike concurrent voor Fokker's „Friendship" wordt be schouwd, heeft zich gistermiddag op Schiphol gepresenteerd. Het aan circa 50 passagiers plaats biedende toestel, dat evenals de Friendship met Rolls-Royce Dart motoren is uitgerust en waarvan de basisprijs ook onge veer 2 1/2 miljoen gulden is, bracht een gezelschap Engelsen naar Schiphol dat in restaurant ..De wiide Wereld" een uiteenzet ting gaf over de eerste interna tionale Londense vakbeurs van machinebouw, die van 23 april tot 3 mei in de grootste expositie hallen van de Britse hoofdstad (Olympia en Earl's Court) zal worden gehouden. 1 Het nieuwe partiële plan-in- hoofdzaak beperkt zich tot de ge deelten van het gemeentegebied, welke de bouwgrond moeten ver schaffen voor de uitbreidingen van de eerstkomende vijf jaar. De begrenzing van het plan in liet oosten vormt de gemeente grens langs de Otheense kreek, in het zuiden de dijk tussen Cats- en Zuidlandpolder en het zg. Donkerstraatje, in het westen de invalsweg naar Terneuzen en in het noorden de grens van het uitbreidingsplan „Zuid II" en de begraafplaats. Het plan omvat een terrein van 57 ha, waarin 1250 wo ningen kunnen worden gebouwd. Een gedeelte van de terreinen in de Catspolder alsmede de oeverstrook langs de Otheense kreeg zal te zijner tijd voor re creatieve doeleinden bestemd moeten worden. De bestaande dijk tussen Zuid polder en Catspolder moet als tweede zeewering worden ge handhaafd en zal moeten worden verbreed. Op de kruin van deze dijk is een weg geprojecteerd, welke het nieuwe woongebied met het uitbreidingsplan Serlip- penspolder en de Schelde-oever verbindt. De nieuw geprojecteerde hoofdweg sluit aan bij de invals weg naar Terneuzen en zal in de toekomst in westelijke richting zijn voortzetting vinden en tevens ook aan de nieuwe Indus trieweg (Mr. F. J. Haarmanweg) aansluiten. In dit stadium ont staat een tweede rechtstreekse verbinding van het nieuwe woon gebied en het uitbreidingsplan Serlippenspolder met het nieuwe industrie, en haventerrein. Reis Ouden van Dagen Naar aanleiding van het feit, dat het comité „Bejaardenreizen te Terneuzen" op de jaarvergade ring van 3 weken geleden tot de conclusie kwam dat er geen be jaarden bereid waren om voor de a.s. reis te collecteren, heeft het comité zich gewend tot de Fede ratie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening en tot de Bond van Ouden van Dagen. Op de vergadering van j.l. zon dag in hotel „Rotterdam" heeft de voorzitter medegedeeld dat zich inmiddels 5 bejaarden be schikbaar hebben gesteld om voor hun reis te collecteren, ter wijl de Federatie spontaan alle hulp heeft toegezegd. Voor zover nodig zullen ook deze dames col lecteren. In de loop van de volgende maand zal het reiscomité de reis van deze zomer uitstippelen. De collecte zal in de week van 13 tot 18 mei worden gehouden. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Amsterdam (Park- kerk Gemeente) ds G. Cazemier te Sptjkenisse. Visuitzet door O. N. I. Het bestuur van de Terneuzen- se Sporthengelverenlging „Ont spanning na Inspanning" heeft in het „Gat van Pinte" brasem en voorn en op de vijvers nabij het sportveldencomplex voorn uitgezet. In totaal ongeveer 650 kg. Verkeersongeval Gistermiddag te ongeveer half drie Had od het kruispunt Axelse. straat-Van Steenbergenlaan noordzijde een aanrijding plaats, waarbij twee personenauto's wa ren betrokken. De heer J. D. H. uit Hoek reed in zuidelijke richting in de Axel- sestraat toen voor hem van links uit de Van Steenbergenlaan een door de heer E de V. bestuurde auto de Axelsestraat kwam opge reden. Bij de daarop volgende botsing werden beide auto's aanzienlijk beschadigd. Gunning werken. De aanleg van openbare werken, die behoren bij het tweede gedeel- STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE HAVENMEESTER VAN ENKHUIZEN GEVONDEN Uit het water van de Ooster haven te Enkhuizen is gistermid dag het stoffelijk overschot op gehaald van de havenmeester van Enkhuizen, de heer J. Poor- ta, die sinds donderdagnacht werd vermist. Hij was in de nacht van donderdag op vrijdag met zijn echtgenote thuisgeko men en daarna nog alleen de deur uitgegaan. Er was naar hem gezocht en gedregd door de rijkspolitie en de reddingboot K. F. Sluijs. De bemanning van de reddingboot vond de vermiste op nog geen honderd meter van zijn woning. Men neemt aan, dat de heer Koorta op de kade te ver is doorgelopen en in het water is gevallen. Het was die avond wel mistig maar het zicht was rede lijk en ter plaatse is een goede verlcihting. De havenmeester was tevens directeur van de vis- afslag en hoofd van de plaatse lijke brandweer. Hij is 64 jaar oud geworden en was drie weken geleden hertrouwd. te van het uitbreidingsplan, werd bij onderhandse aanbesteding ge gund aan de firma Toussaint te Cadzand voor een bedrag van 78.170. Door kamraderen van molen gegrepen. Gistermorgen omstreeks acht uur is de 43-jarige A. van der Slikke te Stavenisse tijdens werkzaamheden in ziin molen ge. grepen door een der kamraderen. Hij werd op slag gedood. De heer Van der Slikke was gehuwd en vader van twee kinderen. Bouw Bejaardentehuis Aan het aannemersbedrijf Gebr. Van der Poel N.V. te Terneuzen, werd bij onderhandse aanbeste ding opgedragen het bouwen van een bejaardentehuis in opdracht van de Stichting O. L. Vrouwe van Lourdes alhier door het ar chitectenbureau Van Zantbeek Schoonis te Sas van Gent. De vakverenigingen van spoor- wegpersoneel in Frankrijk heb ben voor morgen weer wisselsta- kingen afgekondigd. Elke ploeg zal aan het begin van de dienst twee uur staken. Van de kant van het personeel van gas- en elektriciteitsbedrijven worden ook nieuwe acties ver wacht. Het gerucht gaat, dat de regering een rantsoenering van het gas voorbereidt. Dit zou mede noodzakelijk zijn geworden door de staking bij het aardgas- bedrijf in Lacq. De journalisten in het zuiden van het land hebben een waar schuwingsstaking van 24 uur aangekondigd voor het geval de onderhandelingen met de direc ties lieden mislukken. Zij eisen 'n salarisverhoging van 20 procent, verkorting van de werkweek en meer vakantie. De metaalarbeiders van Parijs en omgeving krijgen voortaan 4 weken betaalde vakantie per jaar. #Een overeenkomstt in deze zin zal vandaag te Parijs worden getekend door vertegenwoordi gers van vakverenigingen en particuliere werkgevers. Meer dan de,helft van de twee miljoen metaalarbeiders in Frankrijk heeft nu 4 weken vakantie. Ver wacht wordt dat men in vele be- drijfsakken, waar nu nog drie we ken vakantie wordt gegeven, ook vier weken zal gaan eisen. De vraag in hoeverre kange roevlees schadelijk is voor de menselijke gezondheid speelde gistermorgen opnieuw een rol in een strafzaak tegen de houder van een Haagse automatiekbe- drijf M. E., die terechtstond om dat hij kageroevles in voorraad had, waarin salmonella-bacillen werden aangetroffen. De politie had hem in de eer ste instantie ƒ60 boete opge legd, van welk vonnis de ver dachte in hoger beroep kwam. De procureur-generaal meende dat de verdachte geringe schuld treft. Hij zei daarom te volstaan met vijf gulden boete te eisen. De automatiekhouder verklaar de dat hij van het vlees bouillon trok. Het was hem niet bekend, zo zei hij, dat er enige schade lijke bacteriën in het kange roevlees zaten. Hij gebruikte dit vlees reeds een jaar. Hij betrok het van een Rotterdamse impor teur. De directeur van ,de gemeente lijke Haagse keuringsdienst van waren, dr W. Meijer, verklaar de dat als gevolg van de salmo nellabacillen vooral door de doxine die wordt afgescheiden gevaar voor besmetting met paratyfus bestaat. In Duitsland is de invoer van kangeroevlees verboden. Het daar aanwezige vlees wordt on dermeer aan Nederland verkocht Ais gevolg van de gebeurtenis sen is men in Australië toe over gegaan scherpe keuring toe te passen en een certificaat voor geëxporteerd vlees te verstrek ken. Alhoewel dit een groter ga rantie geeft, is volgens dr Meijer besmetting toch niet geheel uit gesloten. Overigens erkende dr Meijer dat ook in varkensvlees wel salmonella-bacillen aangetrof fen worden. Goedgekeurd kan geroevlees kan in dat opzicht niet gevaarlijker dan varkens vlees worden genoemd, zo ver klaarde hij. De verdediger, mr W. Dobe van der Kuil, voerde aan dat het kangeroevlees nog steeds op normale wijze wordt verkocht. Vier middelen In één labiel werken krachtiger zonder de waag van streek ie maken De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. Glaien buisje 20 lableucn f 0.80 Handige slripvcrpakking 40 tablettan f 1.50 Yoordtlign damn 100 tabletten f 3,60 „Er is in Nederland nog geen enkel geval van paratyfus als gevolg van kangeroevlees ge constateerd. De keuringsdienst heeft er drie weken over gedaan dit vlees te enderzoeken. Indien de bacillen zo ernstig zouden zijn, zou heel Den Haag vergif tigd zijn. Er zijn thans 270 soor ten salmonella-bacteriën bekend. Er is officieel van overheidswege nimmer tegen gebruik van kan geroevlees gewaarschuwd", zo meende hij. Pleiter concludeer de tot vrijspraak. Arrest op 8 april. DE FRANSE MIJNWERKERS STAKING Premier Pompidou (links), ile minister van Financiën Valery Giscard d'Estaing (rechts) en de minister van Industrie Michel Maurice Bokanowski verlaten het Elysee na een bespreking over de arbeidsvoorwaarden van het per soneel bij de genationaliseerde bedrijven. MEISJE DOOD DOOR VAL VOOR VRACHTAUTO Het 12-jarige meisje Wilhelmï- na de Rideler is maandagoch tend half negen in de De Cleriq- straat te Amsterdam met haar fiets gevallen en onder het ach terwiel van 'n passerende vracht auto geraakt, waardoor zij vrij wel op slag werd gedood. Tijdens het voorbijrijden van een andere wielrijder raakte het meisje diens arm. Zij verloor haar evenwicht en viel. Boekhandel VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2