een stuk Castella Schoonheidszeep v GRATIS y Alle hotels in Zermatt dicht Zeeuwse oesterkwekers bij ministers Voor u, mevrouw..V Westduitse staatssecretaris getuige in oorlogsmisdadenproces Verklaring over kabinetsberaad inzake de reclametelevisie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Belgische proteststaking voor uitkering van kinderbijslag in Breda Concessie bij overheid aangevraagd bij aankoop van 3 stukken f VON BRENTANO'S BEZOEK AAN DE VERENIGDE STATEN Rechtstreekse reportage Kamer-debat ovèï reclame-televisie NU KOPEN LATER BETALEN PERSOONLIJKE LENING De tyfusepidemie REBELLENLEIDERS IN BROENEI GEDOOD TV-debat ook weer via radio DINSDAG 26 MAART 1963 19e Jaargang Nr 5871 EVACUATIE VAN BALI BEGONNEN VAKCENTRALEN HELPEN DE GETROFFENEN VAN DE RAMP OP BALI kaanse ministerie va)i Defensie heeft op dit bericht echter geen commentaar willen leveren. Het blad voegde aan zijn be richt nog toe, dat deze ontmanle. ling mogelijk maakt het „tot dus ver geheim gehouden" feit be kend te maken, dat de Jupiter- raketten in Turkije eerst in juli vorig jaar volledig operationeel waren geworden en die in Italië pas een jaar daarvoor. Verleden jaar maakten de Turkse en Italiaanse regeringen békend, dat met de Verenigde Staten was overeengekomen dat de raketbases zouden worden ontmanteld. Een datum voor de terugtrekking der raketten was toen echter niet vastgesteld. De strategische taak van de raketten in NAVO-verband zal worden overgenomen door in de Middellandse Zee opererende Amerikaanse Pok ris-onderzee. boten. Later deelde de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken mede, dat met de ontmanteling der bases in Turkije en Italië begin april zal worden begonnen. Op 1 april zal de eerste der drie Polaris-onderzeeboten in de RASSENREL IN KNOXV1LLE Een aantal negers heeft in Knox- ville, in de Amerikaanse staat Tennesee, getracht een bioscoop te bezoeken, welke alleen voor blanken is bestemd. Op de foto klampen negermeisjes, die hard handig naar buiten worden ge duwd, zich aan elkaar vast. Middellandse Zee aankomen en kort daarna zal met de ontman teling worden begonnen. De drie onderzeeboten zullen hun basis krijgen in Holy Loch, Schotland, en in de Verenigde Staten. Op een vraag of er plan nen bestaan om voor deze sche pen een ravitailleringsbasis in de Middellandse Zee in te richten, antwoordde de woordvoerder: „Op het ogenblik niet." I Ongeveer 60 Belgische arbei ders van bij de Bredase Bierbrou werij „De Drie Hoefijzers" heb ben door middel van een onge organiseerde proteststaking hun ontevredenheid willen betuigen over het feit, dat kinderbijslag aan Belgische arbeidskrachten naar Nederlandse normen wordt uitgekeerd. Gisteren zijn de Bel gen niet op het werk verschenen. Bij de bedrijfsleiding hebben enkele woordvoerders verzocht de Belgische kinderbijslagrege ling toe te passen. De Belgen voelen zich tekort gedaan omdat, zoals bedrijfslei der dr. C. H. Sehnellen van „De Drie Hoefijzers" verklaarde, er inderdaad aanmerkelijke ver schillen tussen de Belgische en de Nederlandse regeling zijn voor arbeidskrachten met drie of meer kinderen. Voor zes tot acht Belgische arbeidskrachten zou het verschil belangrijk zijn, aldus de bedrijfsleiding. Minder dan de helft van het totaal aan tal stakers komt voor kinder bijslag in aanmerking, zo is mee gedeeld. Op de vraag of de hou ding der overigen louter uit soli dariteit te verklaren is, kon de bedrijfsleiding geen verdere me dedelingen verstrekken. ROTTERDAMMER WIL EIGEN TELEVISIE- ZENDINSTALLATIE BOUWEN De zakenman H. Ilmer uit Rot terdam, de vroegere exploitant van de Cinerama-bioscoop, heeft bij de overheid concessie aange vraagd voor de bouw en exploi tatie van een eigen teievisie- zendinstallatie. Mocht deze concessie niet wor den verleend, dan wil de heer Ilmer graag gebruik maken van het te bouwen derde televisie zendernet. Hij wil via deze zen der per avond twee (goedgekeur de) speelfilms uitzenden. Voor de financiering van deze plannen heeft de heer Ilmer contact ge zocht met een consortium van Amerikaanse en Nederlandse banken. De „kijkgelden" moeten geïnd worden via een ponskaar tensysteem en zouden een kwar tje per bekeken film-uur gaan bedragen. DE VULKAAN UITBARSTING OP BALI Aan de voet van de noordelijke helling van de vulkaan Agoeng staan Balinezen verloren en machteloos rond te kijken. De omgeving doet nog slechts den ken aan een maanlandschap. De Verenigde Staten zijn zich zeer wel bewust van het belang van het Atlantisch bondgenoot schap maar vragen van hun bondgenoten ook „absolute soli dariteit en loyale samenwerking", zo deelde de persdienst van Adenauers C.D.U. maandag mee. „Zij willen een voortzetting van de politiek van Europese eenma king opdat een verenigd Europa tezijnertijd de krachtige partner van de Verenigde Staten kan worden". De persdienst gaf deze verklaring uit naar aanleiding van het bezoek dat Von Brenta- no, de voormalige Westduitse minister van Buitenlandse Zaken en nu voorzitter van de C.D.U.- fractie in de bondsdag, aan de Verenigde Staten heeft gebracht. Er was een „goede basis" gelegd voor het komende bezoek van president Kennedy aan de bonds republiek. aldus de verklaring. De persdienst deelde voorts mee dat Von Brentano er volgens de tot dusver beschikbare gegevens in geslaagd was de Amerikaanse bezorgdheid over de Westduitse politiek voornamelijk in het licht van het Frans-Duitse vriend schapsverdrag, voor een groot deel weg te nemen. De N. T. S. zal een recht streekse reportage verzorgen van de voortzetting van het de bat in de tweede kamer over de nota reclame-televisie op heden maandag 25 maart. De uitzen ding begint om 13. 00 uur. Boven dien zal, zoals dit de afgelopen dagen eveneens het geval is ge weest, om 20.20 uur in een extra N. T. S.-uitzending, volgende op het N. T. S.-journaal. een samen vattend verslag worden gegeven. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N V Alle hotels in het door een ty fusepidemie getroffen Zwitserse wintersportoord Zermatt zullen aan het eind van deze week ge sloten worden, zo is maandag avond op een persconferentie meegedeeld. De gasten zullen worden geëvacueerd. In het aan de voet van de Matterftorn lig gende stadje bevinden zich 65 hotels die gezamenlijk onderdak kunnen verschaffen aan 3650 be zoekers. Er kunnen er nog meer worden ondergebracht in te huren chalets. Een week geleden bevonden zich nog zevenduizend toeristen in Zermatt, De hoteleigenaars schatten dat zestig procent van de beschikbare bedden nu onbe zet is. De enige plaats waar het enorm druk is, is het doodzieken, huis. Het afgelopen weekeinde kwamen er weer tien nieuwe tyfusgevallen bij. Zoals bekend, zijn tot dusver twee mensen aan de ziekte bezweken. Hoewel het besluit tot sluiting der hotels en restaurants onmid dellijk van kracht wordt, mogen zij nog tot het einde der week open blijven, omdat men de gas ten niet kan wegjagen, aldus werd van gemeentezijde in Zer matt nog medegedeeld. De hotel houdersvereniging heeft vrijwil, lig tot sluiting besloten, na over leg met de kantonale gezond heidsdienst. In geheel Zwitserland zijn thans meer dan 180 personen, die in Zermatt besmetting met tyfus hebben opgelopen, in ziekenhui zen opgenomen. In het Zwitserse parlement zijn vragen over de epidefflje in Zer matt gesteld. Intussen zijn maandag in En geland vier nieuwe gevallen van tyfus geconstateerd. Het totale aantal tyfus-gevallen in dat land bedraagt thans 43. Twee rebellenleiders in Broe- nei, op wier hoofd een beloning was gesteld, zijn gesneuveld in een gevecht met Goerka's en po litie van Sera wak, zo is maandag door de. regering van het sulta naat Broenei bekendgemaakt. De rebellenleiders Kairoel Salleh en Mohammed Bin Badar vielen bij een gevecht in de rimboe bij Limbang in Noord- Serawak. De Westduitse staatssecretaris van Economische Zaken, de 56- jarige Karl Friedrich Vialon, is maandag als getuige gehoord in een proces tegen de voormalige SS-„Haupsturmführer" Georg Heuser en elf andere SS'ers en SD'ers, die beschuldigd worden van moord op tienduizenden Jo den en geesteszieken in een kamp in Minsk. De naam van Vialon, die tij dens de oorlogsjaren in Riga fi nancieel beheerder namens de „rijkscommissaris voor het Oost- land" was, was genoemd in een kortgeleden door de Sowjet-Unie met het oog op dit proces samen gesteld „bruinboek" over deze moorden. Volgens dit bruinboek zou de dienst van Vialon zich over de vermogens der omgeko men Joden hebben ontfermd. Tijdens zijn verhoor ontkende Vialon ten stelligste te hebben geweten hoeveel Joden er in Minsk zijn omgekomen. Hij her innerde zich wel iets te hebben horen „fluisteren", doch meende dat sprake was geweest van en kele, op zichzelf staande uitwas sen van SS'ers. Vialon gaf toe dat handteke ningen onder bepaalde documen ten, die in het bruinboek waren afgedrukt, de zijne waren. Hij voegde daar echter aan toe, dat als soms afdelingsleiders afwezig waren, hij ook wel voor andere afdelingen tekende. Overigens erkende hij van deze documenten fotokopieën van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Jus titie te hebben gekregen, en door bemiddeling van de directeur van een regeringsinstantie in Koblenz, zekere Steinbrink, om inzage van de originele documten- ten te hebben gevraagd. Deze Steinbrink was tijdens de oorlog ook in Riga geplaatst en zou vol gens Vialon van alle zaken op de hoogte zijn geweest. Op een vraag of Vialon of zijn ministerie wellicht iets te maken hadden met het plotselinge ver trek vaïi Russische waar neme re bij dit proces, antwoordde deze ontkennend. (De visa der betrok ken Russen werden vorige week door het mniisterie van Buiten landse Zaken in Bonn ingetrok ken). De verdediger van dc hoofd- beklaagde bestreed de bewerin gen van Vialon als zoude hij van al het gebeurde onkundig zijn ge weest, daaraan toevoegend dat hij Vialon van medeplichtigheid en heling verdacht. De behandeling van het proces zal op 3 april worden voortgezet. Een werkcomité uit het Zeeuw se oesterbedrijf, onder leiding van burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, is gistermiddag in audiëntie ontvangen door de mi nisters van Landbouw en Visserij en van Verkeer en Waterstaat, mr V. G. M. Marijnen en drs H. A. Korthals. Het werkcomité gaf een toelich. ting op een telegram, dat het aan de regering heeft gestuurd en waarin het vroeg de vermogens schade en de bedrijfsschade in het oesterbedrijf vast te stellen op een wijze analoog aan die wel ke bij onteigening wordt toege past. Nu de oesterproeven in hét Veer. se Gat en daardoor de oesterteelt in de Grevelingen niet doorgaan en nu het oesterbedrijf door de afgelopen winter bijzonder zware schade heeft geleden, denkt de regering 'aan vergoeding van de vermogensschade en aan geld.e- lijke tegemoetkoming in de be drijfsschade. Zij heeft dit, zoals bekend, in een nota aan de Twee. de Kamer uiteengezet. Concrete toezeggingen hebben de ministers tijdens het onder houd van gistermiddag niet ge daan. Deze week zou de Tweede Kamer de nota betreffende de oesterteelt behandelen. Zeeland telt 160 oesterbedrijven, waarvan 150 in Yerseke, waarin werkgevers en werknemers, in totaal ongeveer 400 mensen, werk. zaam zijn. Hoeveel kwekers er nu al. mee willen ophouden en hoe veel er nog willen doorgaan, valt op het ogenblik nog moeilijk te zeggen. Men meent, dat speciaal voor de kleinere bedrijven voortzetting wel erg moeilijk zal zijn. Op het ogenblik kan bijstand verkregen worden via de „kleine zelfstandi gen-regeling". In Yerseke hebben 20 kwekers een formulier voor het aanvra gen van deze bijstand gehaald; zeven daarvan zijn tot nu toe in gevuld ten gemeentehuize terug bezorgd. Normaal kunnen inge volge deze regeling ook kredie ten worden verstrekt, maar in Yerseke is dat moeilijk nu men niet weet of men het bedrijf al of niet zal voortzetten. Daar .de Franse regering de uitvoer van zaaioesters kleiner dan 5 cm heeft verboden gaat men nu Noors oesterbroed invoeren; 13 miljoen stuks hiervan zijn be steld. De eerste partijen zullen begin april ons land binnenko men, maar ook hiervan heeft men geen al te hoge verwachtin gen. Die 13 miljoen waarbij men onder normale omstandig heden ook nog op een sterfte van 25 moet rekenen zijn vol gens de kwekers niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Normaal zijn er aan het eind van een seizoen in de Zeeuw, se wateren 150 miljoen exempla ren over, die na een of meer jaren tot consumptiewaardige oesters zullen uitgroeien en er is bij dat Noorse broed een grote risicofactor: het is, volgens de Zeeuwen, teer spul, dat in het in Nederlandse ogen zo harre noor den de bescherming geniet van de fjorden en de warme golf stroom. Het kabinet heeft maandag avond twee uur en een kwartier vergaderd ter nadere bespreking van de moeilijkheden, die zijn gerezen na het debat van de af gelopen week over de regerings nota inzake de reclametelevisie. Er zijn na afloop geen mede delingen aan de pers gedaan over de resultaten van dit be raad. De meeste bewindslieden ver schenen na de vergadering met een ontspannen gezicht uit de deur van het ministerie van Waterstaat, waar in de Trèves- zaal vergaderd werd. Minister-president De Quay verklaarde, dat alle nieuws zou worden bewaard voor de zitting van de Tweede Kamer, die heden middag om één uur begint. Dan zal een verklaring worden afge legd maar hij wilde niet zeggen door wie. Staatssecretaris Schol ten had geen commentaar en minister Cals maakte grapjes over de Mammoetwet. De meeste leden van het kabinet zijn ge zamenlijk gaan dineren in Hotel Des Indes in Den Haag. Dit was de derde bijeenkomst, die de ministerraad aan het controversiële vraagstuk van de invoering van reclametelevisie wijdt na het Tweede-Kamer debat van de vorige week. Heden zal de AV.RO enkele ra dioreportages wijden aan het debat in de Tweede Kamer over de eventuele invoering van com merciële televisie. Deze reporta ges zullen worden uitgezonden om 13.55, 16.25 en 18.15 uur. Even tueel zullen ook reportages wor den uitgezonden o.n 17.55, 21.45 en 22.40 uur. In de uitzending van de KRO zullen de reportages over het tv- debat zijn te beluisteren van 14 tct 14.15 uur, van 15.45 tot 16 uur en in het programma „Echo" om 12.10 uur. Mocht het debat een dramatische wending nemen dan zul de KRO eventueel een recht streekse uitzending vanuit de Tweede Kamer verzorgen. FWuikering bfl abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2,—: oer week 49 et t rirc Q pf DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meet 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur, Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De „Washington Post" heeft maandag gemeld, dat de op ba ses in Turkije en Italië gesta tioneerde Amerikaanse Jupiter, raketten de volgende week zullen worden ontmanteld. Het Ameri- Patrouilleboten van de politie zijn maandag begonnen met de evacuatie van 7000 mensen, die aan de noordoostkust van Bali gestrand zijn in verband met de vulkaanuitbarsting. Volgens de plannen zal de evacuatie drie dagen in beslag nemen. De men sen worden naar doorgangskam pen in Kloengkoeng aan de zuid kust van het eiland gebracht. Zoals bekend zijn ér bi.i de vul kaanuitbarsting bijna 1500 men sen om het leven gekomen. Het N.V.V. en de K.A.B. heb ben besloten geld over te maken aan het Nederlandse Roode Kruis ten behoeve van de inzameling voor de slachtoffers van de ramp op Bali. De bijdrage van het N.V.V. is 10.000 gulden, die van de K.A.B. 8000 gulden. Het C.N.V. heeft nog geen beslissing genomen over een gift voor de rampslachtoffers. ONDER DEPRESSIE - INVLOED Tussen een langgerekt gebied van hoge luchtdruk, dat zich van de Azoren via Spanje in oostelij ke richting tot ver in het Middel landse Zeebekken uitstrekt en een gordel van lage luchtdruk in het zeegebied tussen IJsland en Groenland en oostelijk daarvan, heeft zich over een breed front een krachtige westcirculatie ont wikkeld, die zich tot diep in Euro pa voortzet. Storingen die in deze stroming meetrekken geven het weer in ons land een wisselvallig karak ter. Zo zal een depressie die zich ten zuidwesten van Ierland ont wikkelt in de loop van dinsdag het weerbeeld bij ons beheersen. Zij zal een krachtige tot harde zuidwestelijke wind brengen, veel bewolking en op de meeste plaat sen tijdelijk regen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Wisselvallig weer Veel bewolking met tijdelijk regen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Matige tot krachtige, tijdelijk krachtige tot harde zuidwestelijke wind. DINSDAG 26 MAART v.m. n.m. Breskens 2.12 2.43 Terneuzen 2.47 3.18 Hansweert 3.27 3.58 Walsoorden 3.37 4.08 WOENSDAG 27 MAART v.m. n.m. Breeskens 2.52 3.25 Terneuzen 3.27 4.00 Hansweert 4.07 4.40 Walsoorden 4.17 4.50 ZON MAAN op onder OD ondei Mrt 26 6.32 19.02 7.27 20.26 27 6.29 19.03 7.52 21.51 28 6.27 19.05 8.19 23.15 29 6.24 19.07 8.50 30 6.22 19.08 9.28 0.35 31 6.20 19.10 10.13 1.47 ikwil Bolletje/"

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1