De vulkaanuitbarsting op Bali Staat van paraatheid voor Zuidafrikaanse polit ie De oliebuizen voor de Sowjet-Unie Soekarno over West Nieuw-Guinea Suriname drooggelegd Overeenstemming in Oostenrijk Twee tyfussterfgevallen in Zermatt MAANDAG 25 MAART 1963 19e Jaargang Nr 5870 HET WEER Tijdelijk regen POORTER De rassenscheiding in de Verenigde Staten Onrust in Guatemala De Federatie Maleisië Arrestaties in Thailand NewYorkse typografen gaan weer werken Weinig verandering in de toestand van Davey Moore Wanneer verkiezingen in Engeland? Populariteit van Schroder stijgt PERZISCHE VROUWEN SLAAGS MET PRIESTERS RUSSISCHE TANKBOOT IN BRAND DE KOUDEGOLF ZON- en MAANSTANDEN VONNISSEN IN ZUID-AFRIKA TREINONGELUK IN WEST-DUITSLAND Frankering bi] abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 01150 2073 Gfronummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer kwartaal: per maand f2.oer week 48 et T.n=c nre O rt. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Tedere regel meei 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adref Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Zaterdag .bedreigde op Bali de hete lava van de vulkaan Agoeng vijf dessa's en het leven van on geveer 1200 mensen. De uitbar sting, die vorige week zondag begon, heeft reeds 1500 mensen gedood, 5000 mensen letsel toege bracht en tientallen hectaren sawahs verwoest. Zij heeft de grootste tragedie veroorzaakt sedert de historische uitbarsting van de Krakatau in 1883. In een bekendmaking, die de leiding van de Indonesische orga- nistatie Bescherming Bevolking zaterdag uitgaf wordt gezegd, dat de desa-tempel van Besakih op het punt van instorten staat. Lava en stenen vallen neer tot op een afstand van 70 km van de krater en de verbinding met Karangasem op de oostelijke punt van het eiland is geheelT*iules-vliegtuigen en een vaar- verbroken doordat daar acht bruggen zijn bezweken onder de druk van de lava. Duizenden mensen zijn geëva cueerd uit Besakih en Karang asem, maar de politie en de bur gerlijke reddingsdienst ondervin den moeilijkheden bij hun af voer. Telkens ais de krater tij delijk ophoudt met rommelen, keren duizenden mensen uit de inderhaast ingerichte kampen op de zuidoost-kust terug naar hun verwoeste desa's. De minister van Sociale Zaken, Rusiah Sardjono en andere auto riteiten zullen naar Bali vliegen met een transportvliegtuig en 9 ton voedsel en kleding en een halve ton medicamenten meene men. Ook zijn vrijdag twee Her- Volgens niet-officiële berich ten zijn in Zuid-Afrika de poli tie en enkele eenheden van het leger in staat van paraatheid gebracht met het oog op moge lijke acties van de Afrikaanse ondergrondse „Poqo"-beweging. Zoals gemeld, is vorige week een rapport voorgelegd aan het Zuidafrikaanse parlement, waar in staat dat de Poqo nog dit jaar met geweld aan de macht wil zien te komen. Donderdag j.l. was het drie jaar geleden, dat te Sharpeville 67 Afrikanen bij een betoging voor een politiebureau door de politie werden doodgeschoten. In verband daarmee hebben de afgelopen dagen geruchten de ronde gedaan over een op han den zijnde actie van de Poqo. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, hield zaterdag een rede te Bloemfontein waarin hij zei: „Wij leven in moeilijke tijden en de vooruitzichten zijn misschien wat somberder dan de meeste mensen denken. Ik wil niet al te Een gebied van hoge lucht druk dat zich van de Azoren via de Golf van Biscaye tot over onze streken naar het noordoos ten uitstrekte bracht ons een droog weekeinde, waarbij in de nacht van zaterdag op zondag tengevolge van de uitstraling de temperatuur tot enkele gra den beneden het vriespunt daal de. In de loop van zondag ont wikkelde zich tussen IJsland en Schotland een actieve depressie die in noordoostelijke richting trok. Een bijbehorend regenfront strekte zich zondagavond over de Britse eilanden naar het zuid westen uit, voorafgegaan door een brede zóne met krachtige tot harde zuidwestelijke winden. Het laat zich aanzien dat dit gebied vancjaag over Nederland oostwaarts zal trekken. In de aangevoerde vochtige lucht zul len de middagtemperaturen dan iets hogere waarden bereiken dan zondag het geval was. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Kogen en wind. Zwaar bewolkt met geruime tijd regen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Iets zachter dan gisteren. MAANDAG 25 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.33 2.08 2.48 2.58 n.m 2.04 2.39 3.19 3.29 pessimistisch zijn, maar wij zijn in de letterlijke zin van het woord betrokken bij een koude oorlog. Wij weten niet wat er zal gaan gebeuren, maar wat wij wel weten is, dat de blanke Zuid afrikanen vastbesloten zijn alles wat wjj hebben te behouden en ons te verzetten tegen elke po ging tot zwarte overheersing." De hoofdcommissaris van po litie te Kaapstad, Keevy, heeft zondag gezegd dat de actie tegen de Poqo „in volle gang" is en zal worden voortgezet tot met de gehele beweging is af gerekend. De Zuidafrikaanse minister van Defensie Fouche heeft ver klaard niets te weten van een alarmtoestand voor leger en po litie wegens te verwachten moei lijkheden van de kant van de nationalistische beweging Poqo, zoals door enkele Zuidafrikaan se kranten is bericht. In Knoxville, in de Amerikaan se zuidelijke staat Tennessee, zijn zaterdagavond 32 negers en 4 blanken gearresteerd tijdens een poging om tot een bioscoop, waar alleen blanken worden toe gelaten, toegang te krijgen. Hierbij had zich enig handge meen voorgedaan. De negers hadden kaartjes, die met hen sympathiserende blanken voor hen hadden gekocht'. Tevoren was reeds door stu denten van een neger-universiteit gedemonstreerd vóór bioscopen, die negers weren. President Ydigoras van Guate mala heeft zaterdagavond be kend gemaakt dat de Guatemal teekse regering een opstandige beweging heeft onderdrukt, die vrijdagnacht in het noorden van het land tot actie was overge gaan. De opstandelingen hadden de telegraaflijnen tussen Puerto- Barrios en de rest van het land doorgesneden De toestand in het land zou gespaifnen zijn. Er gaan geruch ten over een ophanden zijnde staatsgreep door militairen. Er zouden in de stad Guatemala be togingen worden voorbereid door anti-communisten tegen de kan didatuur voor het presidentschap van ex-president Juan José Arevalo. De anti-communisten staan achter het leger, dat heeft verklaard dat het geen commu nistische regering wil. De sultan van Broenei heeft zondag by zijn vertrek uit Ma- lakka. waar hij geruime tijd is geweest, gezegd, dat het akkoord over Broenei's toetreding tot de voorgestelde federatie van Ma leisië begin april in Koeala Loempoer of in Broenei zal wor den getekend. tuig van de politie uit Oost-Java naar Bali vertrokken met soort gelijke voorraden. De bijgelovige Balinezen, wier levensbeschouwing meebrengt, dat zij zich meer wijden aan godsdienstige riten dan aan ma teriële bezigheden, bidden dag en nacht om de vertoornde goden gunstig te stemmen, die de top pen bewonen van de talrijke vul kanen op het eiland. In lange rijen brengen de Balinezen bloe men, vruchten en waarvolle voorwerpen naar de tempels, tempels. De regering heeft al haar hulpbronnen geactiveerd voor de hulpverlening, maar de voet van de vulkaan is door de gloeiende lava nog steeds onbereikbaar. Nederl. Koode Kruis helpt. Het Nederlandsche Roode Kruis zal vandaag een grote zending goederen naar haar zus terorganisatie in Indonesië stu ren voor hulp aan de slachtof fers van de vulkaanuitbarsting op Bali. Tevens is het gironum mer 777 opengesteld voor bijdra gen aan de hulpverlening. GEEN OPLOSSING IN FRANS MIJNCONFLICT De onderhandelingen tussen mijnwerkers en mündirccties te Parijs zijn zondagavond om 19 uur geschorst. Een datum' voor een nieuw gesprek is niet vast gesteld. De staking wordt onvermin derd voortgezet. De vakbonden gaan niet ak koord met de door de regering voorgestelde loonsverhoging van acht procent. Zij eisen elf pro cent. Over een verkorting van de arbeidstijd heeft de regering, via de mijndirectie, nog niet willen onderhandelen. De besprekingen van zondag zijn gevoerd op basis van een rapport van „de drie wijzen", volgens wier schatting de lonen van de mijnwerkers 7,4 procent lager liggen dan bij de parties liere industrie. Verwacht wordt dat het mis lukken van de onderhandelingen het overige 'overheidspersoneel, dat ook loonsverhoging wenst, een straffere houding zal doen aannemen. DINSDAG 26 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.12 2.43 2.47 3.18 3.27 3.58 3.37 4.08 In het zuiden van Thailand, dicht bij de grens met Malakka, zijn 72 personen gearresteerd, die verdacht worden van hulpverle ning aan communistische terro risten. Volgens de politie zou uit.in beslag genomen documenten zijn gebleken, dat zij munitie en levensmiddelen aan de terroris ten leverden. moderne coiffures de betere toiletartikelen electrische ontharing boutique robert Groot-Brittannië heeft de Navo duidelijk gemaakt, dat het zich niet gebonden acht aan aanbevelingen om geen buizen met een grote doorsnede aan de Sowjet-Unie te leveren. Dit werd van goedingelichte zijde in Londen vernomen. Zoals bekend is vroegen de Verenigde Staten vorig jaar no- vember aan de landen van de Navo te verhinderen dat hun staalindustrieën oliebuizen aan de Sowjet-Unie leverden. De aan beveling werd, zonder stemming, door de Navo-raad overgenomen. Het advies was echter in zijn bewoordingen niet bindend. Groot-Brittannië zou de raad thans hebben laten weten, dat het de wettelijke macht mist om Britse metaalbedrijven te ver bieden handel met de Sowjet- Unie te drijven. Zoals men weet besloot de Westduitse regering de uitvoe ring van contracten voor de le- vering van buizen aan de Sowjet- Unie te verbieden, hetgeen in de afgelopen week tot een felle controverse in het Westduitse parlement leidde. Diplomatieke waarnemers in Londen verklaarden, dat de bui-y zenkwestie wederom het reeds lang bestaande Brits-Amerikaan se meningsverschil over de han- De New Yorkse typografen hebben zondag met 2.562 tegen 1.763 stemmen besloten het werk te hervatten. Hun staking duur de toen al 107 dagen. Acht dag bladen konden niet verschijnen. President Soekarno heeft de bewering gewraakt, dat de Pa poea's geen Indonesiërs zouden zijn en weigeren zich bij de In donesische republiek te voegen. Toen Papoea-leiders hem op zijn paleis te Djakarta een „be tuiging van trouw" kwamen aan bieden, zei de president: „Nu Drie doktoren van het White Memorial hospital in Los Ange les verklaarden vrijdagavond iaat dat de toestand van de Amerikaanse ex-wereldkam pioen vedergewicht Davey Moore nog steeds weinig uit zicht op een goede afloop biedt. De bokser bevindt zich sedert zijn k. o.-nederlaag tegen de Cubaan Sugar Ramos in een coma. Zijn vrouw Geraldine blijft onafgebroken in het zie kenhuis. Het lelijke eendje kan men er zich van overtuigen, dal dergelijke' beweringen volko men onjuist zijn. Zij zijn de we reld ingestuurd door kolonialis ten en imperialisten, die daartoe niet het recht hadden." Soekarno voegde hieraan toe: „Eindelijk verdwijnen kolonialis me en imperialisme van Indone sisch gebied en Indonesië strekt zich nu uit van Sabang tot Me- rauke onder de rood-witte vlag." Hij hield de Papoea's voor, dat de Nederlandse kolonialisten hen afgescheiden hadden gehouden van de republiek. Hij zei: „Ik weet, dat het niet uw wil geweest is om jarenlang van de repu bliek afgescheiden te blijven en nu ge zijt teruggekeerd, doe ik op het veld van West-Irian een beroep om ons vaderland tot ont wikkeling te brengen samen met zijn andere broeders en om een Indonesische socialistische sa menleving op te bouwen. Weest welkom in de schoot van de repu bliek", aldus president Soekarno. Indonesische aardrijkskundige namen in Nieuw-Gunea. Volgens het Indonesische mi nisterie van Onderwijs heeft de Indonesische regering een begin gemaakt met het geven van In- In het Zuidslavische dorpje dcmesische namen aan plaatsen 'linlr rlinFt F\ i "Dnlrfr>o/4n ni-iv* - - Osijek, dicht bij Belgrado, zijn zaterdag negen mensen in een ziekenhuis terecht gekomen na een ruzie over een vermiste eend, die met hooivorken, stokken, stoelen en keukengerei werd be slecht. De verwondingen van zes van de slachtoffers waren vrij ernstig. De moeilijkheden begonnen, toen Matija Raptija zijn zoon Stevan naar de huren, de familie Mikolasevic, stuurde om te vra gen of zij misschien het eendje hadden gezien. Het ene woord lokte het an dere uit en al gauw was Stevan, geflankeerd door zijn vrouw en ouders, in felle strijd gewikkeld met de Mikolasevics en hun drie dochters, met het gevolg dat allen tenslotte op de lijst der ge wonden voorkwamen. Behalve het eendje, dat nog steeds zoek is. en bergen in West-Irian. Een woordvoerder van het mi nisterie noemde als reden hier voor „het aanmoedigen van onze pas bevrijde broeders in de rich ting van nationale eenheid en om de koloniale tijd te vergeten". De Juliana-top is geworden de Iain MacLeod, 'voorzitter van de Britse conservatieve partij, heeft zaterdag gezegd, dat het „uiterst onwaarschijnlijk" is, dat er dit jaar algemene verkiezin gen in Engeland worden gehou den. MacLeod zei dit op een bijeen komst van de conservatieve par tij. De verkiezingen moeten in elk geval vóór het eind van 1964 gehouden worden. Digoelberg", de Vogelkop heet nu „Doberai-schiereiland" de Wilhelmina-top wordt „Iniaga- berg" en Hollandia wordt „Kota berg. Nieuw-Guinea is reeds Baroe". De woordvoerder sprak een bericht tegen, dat ook in het Australische gedeelte van Nw- Guinea Indonesische benamin gen zouden zijn gegeven aan plaatsen aldaar. De populariteit van dr. Gerhard Schroder, de Westduites minister van Buitenlandse Zaken, ais mo gelijke opvolger van bondskanse lier Konrad Adenauer is de laat ste weken zeer gestegen. Dit blijkt uit een opinie-onder zoek waarvan het resultaat za terdag in Keulen is hekend ge maakt. 24 van de ondervraagden geeft aan Schröder de voorkeur en 38 aan vice-kanselier en minister van Economische Zaken prof. Ludwig Erhard, die drie jaar lang bij alle opinie-onder zoeken een grote meerderheid heeft gehad. In december 1961 was het per centage voor Shröder nog slechts 3 tegen 54 voor Erhard. Maar in februari van dit jaar haalde Schroder rêeds 18 tegen Er hard 39 del met communistische landen aan het licht brengt. Engeland, dat grotendeels van zijn uitvoer afhankelijk is, heeft steeds aan gedrongen de lijst van artikelen die niet naar landen achter het ijzeren gordijn mogen worden uitgevoerd te beperken. Het voelt er daarom niets voor ook nog oliebuizen aan de reeks toe te voegen. Het socialistisch gezinde West duitse blad „Frankfurter Rund schau" schreef zaterdag dat het de Britten niet kwalijk genomen kan worden wanneer zij de West duitse leveranties aan de Sow jet-Unie overnemen. Volgens het blad had de regering in Bonn het parlement onjuist ingelicht door te verklaren dat de buizen op de embargolijst van de Navo staan. De Sowjet-Unie heeft de Ver enigde Staten er zaterdag van beschuldigd dat zij in het belang van de „machtigste oliemonopo lies" handelen wanneer zij trach ten de leverantie van stalen bui zen aan de Sowjet-Unie te ver hinderen. In een mondelinge verklaring van onderminister van Buiten landse Zaken Koeznetsov tegen over de Amerikaanse diploma tieke vertegenwoordiger in Mos kou wordt verder gezegd dat de houding van de Verenigde Sta ten de internationale sfeer niet bevordert en evenmin in het be lang is van de goede verstand houding tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. In de Sowjet-verklaring wordt ook gezegd dat de betrokken re geringen wel weten dat de bui zen bestemd zijn voor vreedzame doelen. Het State Department heeft zaterdag laten weten dat stalen buizen met een doorsnee van 50 cm en meer „zeer belangrijk mi litair en strategisch materieel" zijn. In Amerikaanse regeringskrin gen heeft men in dit verband nogmaals gewezen op een arti kel in het Oostberlijnse maand blad „Sport und Technik". Hierin werd gezegd, dat het buizennet, dat de Sowjet-Unie met vier an dere Oosteuropese landen ver bindt, van belang is voor de ver dediging van de landen van het Oostelijke blok. Met de verklaring van het State Department hebben de Verenigde Saten de beschuldi ging van de Russen in verhand met de oliehuizen van de hand gewezen. In de verklaring wordt voorts nog gezegd, dat de maatregelen van diverse landen om de uit voer van buizen met grote door snee te beperken, op eigen ver antwoordelijkheid van die lan den en in het licht van hun eigen beoordeling van de nationale be langen zijn genomen. In de Perzische stad Tabriz zijn vrijdag bij gevechten tussen Mohammedaanse geestelijken en vrouwen een Mohammedaanse priester en een vrouw om het leven gekomen. Vijftig priesters en vrouwen liepen verwondin gen op. Volgens in Teheran ontvangen berichten gingen vrouwelijke be togers en voorstandsters van vrouwenkiesrecht priesters te lijf, die zich verzetten tegen de regeringsplannen voor hervor mingen, waaronder het kiesrecht voor vrouwen bij parlementsver kiezingen. De vrouwen sloegen er met naaldhakken op los ert scheurden de priesters de kleren van het lijf vóórdat de politie kon ingrijpen. De politie zou 12 arrestaties verricht Hebben. De vrouwen gingen tot de aanval over onder het slaken van kre ten als: „Wij zullen nooit toe staan, dat reactionaire elemen ten ons beletten de vrijheid te veroveren", aldus de berichten. Een Russische tankboot is vrijdagavond op de Donau, even buiten Belgrado, na een reeks ontploffingen in brand geraakt. Een spoorbrug werd beschadigd. Later werd gemeld dat nog twee riviertankers, die door de zelfde sleepboot werden getrok ken, in brand zijn geraakt. Deze twee raakten los en liepen aan de grond. Alle bemanningsleden zijn gered en behalve één, die naar Het ziekenhuis moest, aan boord van een ander Russiscii schip gegaan. De schepen waren op weg van Boedapest naar de Zwarte Zee en waren bijna leeg. De brand ont stond doordat een van de tankers met een pijler van de spoorbrug in aanvaring kwam. De twee grote partijen in Oos tenrijk, de socialisten en de con servatieve volkspartij hebben zaterdag overeenstemming be reikt over de vorming van een coalitieregering. De onderhan delingen hebben vier maanden geduurd. De besturen van beide In het Europese gedeelte Van de Sowjet-Unie worden tempe raturen gemeten van 34 graden Celsius onder nul, zo meldt radio-Mokou, de radio voorspel de dat de koudegolf tot begin april zal aanhouden. De tyfus-epidemie in Zermattzelfs niet meer buiten te laten heeft voor de tweede maal een spelen. In vele gezinnen wordt ZON MAAN op ondet op ondei Mrt 25 6.34 19.00 7.02 19.00 26 6.32 19.02 7.27 20.26 27 6.29 19.03 7.52 21.51 28 6.27 19.05 8.19 23.15 29 6.24 19.07 8.50 30 6.22 19.08 9.2S 0.35 31 6.20 19.10 10.13 1.47 In verband met de verkiezin gen die vandaag in Suriname zullen worden gehouden, zullen van zondagavond tot woensdag ochtend geen alcoholhoudende dranken mogen worden verkocht in openbare gelegenheden, aldus een officiële bekendmaking. De politieke partijen zijn over gegaan tot een laatste krachts inspanning. VoorqJ in Nickerie en in Suriname's hoofdstad is alles politiek wat de klok slaat, hoewel het geheel een bijzonder ordelijk verloop heeft. Ernstige botsingen zijn niet voorgekomen. Er worden over en weer grapjes gemaakt, en de verkiezingsstrijd heeft meer dan ooit tevoren een gemoedelijk karakter gakregen. Dit jaar zijn de hoofddeksels blijkbaar favoriet bij de propa- gandacomissies der verschillen de partijen. Zo verschenen de aanhangers van het Actiefront met een hemelsblauwe baret waarop een oranje kokarde, en droegen aanhangers van de N. P. S. een groen jockeypetje. De P. S. V. schonk aan haar leden ook een jokeypetje, maar dan in de partijkleuren geel zwart. De V. H. P.-leden kregen van hun partijleiding een papie ren oranjekleurige zonneklep, waardoor deze propaganda een kleurige indruk maakt. Dan zijn er nog de hemden die vele aanhangers der groeperin gen in partijkleuren dragen en de fel beschilderde spandoeken dwars over de straten. Door dit alles is er een ware carnavalssfeer ontstaan, want ook de vele auto's met luidspre kers die propagandaleuzen uit galmen zorgen voor vrolijke Zuidamerikaanse en Surinaamse jfcuziek. mensenleven geëist. Het tweede slachtoffer was een 22-jarig meisje, secreta resse in één der hotels in Zer matt. Zij was enige dagen gele den in een ziekenhuis opgeno men. Zaterdag was reeds een 62-ja- rige moeder van dertien kinderen aan de ziekte overleden. In Zwitserse ziekenhuizen worden momenteel rond 150 mensen verpleegd, die in Zermatt tyfus hebben gekregen. De ongerustheid in de Zwit serse wintersportplaats is be grijpelijkerwijs in hoge mate toegenomen, daar de tyfusepide- mie ondanks de strenge voor zorgsmaatregelen ernstige vor men begint aan te nemen. Tot dusver was men afgegaan op de geruststellende verklaringen van de gezondheidsautoriteiten, vol gens welke men de epidemie nu wel onder controle had gekre gen, maar de stemming in het stadje Zermatt is nu radicaal omgeslagen en de angst staat op ieders gezicht te lezen. De scholen in Zermatt waren al direct na het uitbreken van de epidemie gesloten, maar nu dur ven de mensen hun kindeega alleen nog maar mineraalwater gedronken en gebruikt men al leen voedsel uit blik. Een groot aantal inwoners twijfelt er niet meer aan, dat het waterleiding systeem verantwoordelijk is voor de snelle uitbreiding van de epidemie, hoewel er momenteel een onderzoek aan de gang is en de resultaten daarvan nog niet bekend zijn. Zermatt wordt thans hoe Lan ger hoe meer een dode stad De skiterreinen liggen verlaten en de toeristen verlaten de plaats in grote getale. Het hooggerechtshof van Queenstcwwn in Zuid-Afrika heeft vrijdag twee negers ter dood veroordeeld, een derde tot 25 jaar gevangenisstraf en 17 anderen tot 20 jaar wegens een poging, op 12 december van het vorige jaar ondernomen, om de leider van het gebied Transkei, Matanzima, van het leven te be roven. De beklaagden zijn tevens schuldig bevonden aan moord PP een.Pgptapn* partijen moeten nog hun defini tieve oordeel over het akkoord uitspreken, hetgeen dinsdag zal gebeuren. Het grootste obstakel bij de coalitiebesprekingen was de te genzin van de socialisten de por tefeuille van Buitenlandse Zaken aan een conservatieve minister af te staan. Het ministerie zal in handen blijven van de socialist dr. Bruno Kriesky. Een compro- mie is gevonden in afstoting van bepaalde takken, die voordien door het ministerie van Buiten landse Zaken werden behandeld. Daaronder vallen, zo werd van gezaghebbende zijde verklaard, alle kwesties die de Europese Economische Gemeenschap aan gaan. Dr. Alfons Gorbach, kanselier en voorzitter van de conservatie ve volkspartij zal waarschijnlijk deze week zijn kabinet aan pre sident Schaerf presenteren. Bij de verkiezingen van vorig jaar november verwierven de olkspartij 81 en de socialisten 76 zetels in het 165 afgevaardigden tellende parlement. Zondagmorgen zijn bij een treinongeluk in Kaiserlautern 16 mensen zwaar gewond. Het on geluk gebeurde toen een ran geerlocomotief gegrepen werd door een sneltrein die uit Neu- stadt a.d. Weinstrasse kwam. Do rangeerlocomotief, die door een onveilig signaal zou zijn gere den, werd ongeveer honderd me ter meegesleurd. Op het moment van de botsing stonden in de gangen van de treinwagons al veel mensen die in Kaiserslautern uit zouden stappen. Er brak paniek uit. Vele reizigers werden door de schok op de grond, tegen deuren en ra men gesmeten, anderen door val lende koffers gewond. Ongeveer dertig passagiers konden na een behandeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren. De be stuurders van de beide locomo tieven behoren tot de zwaar ge wonden. Het spoorwegverkeer bij Kai serslautern wasi urenlang ge- «teeffid,

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1