Daarom BPisuper Wlix benzine Kies de soort die bij Uw auto hoort Investeren is moeilijk te forceren Beursoverzicht Gemeenteraadsvergaderingen AGENDA Zaterdag 23 maart 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 HORECAF LEED STROPPEN DOOR BARRE WINTER RETRANCHEMENT SLUIS Geen twee auto's, hoe gelijk van merk, type en bouwjaar ook, worden onder dezelfde omstandig» heden gereden. Geen twee automobilisten hebben dezelfde rijstijl. Gevolg: elke motor ontwikkelt zich anders. Ook de uwe. Daarom ook voor Uï 'motorzuiver' tanken bij een BP-pomp. Vijf verschillende soorten benzine om uw motor de meest geschikte voeding te geven. Probeer het zelf.. Na twee- of driemaal tanken bij een BP-pomp merkt u als tien- en tienduizenden andere automobilisten: Ja, nu presteert mijn motor precies wat ik was. Het gebrek aan investeringslijst wordt algemeen als zondebok aangewezen voor de onbehaaglijkheid in bepaalde sectoren van het economische leven. Voor zover er thans sprake is van slapte in de bedrijvigheid vinden wij die vooral in de staal- en machine-indus trie, in de scheepsbouw en in de mijnbouw, die ook direkt be- invloed wordt door de producenten van kapitaalgoederen. Mocht het economisch resultaat van 1963 dus tegenvallen, dan komt dit door een gebrek aan investeringslust bij de ondernemers, zo luidt de redenering. De laatste jaren werd de groei van investeringen in vaste activa op 6 a 7 geschat, maar zelfs het Centraal Plan- Bureau komt voor 1963 niet verder dan een groei van 1 a 2 INDUSTRIE IN TE RUIME JAS Investeren is niets anders dan het omzetten van produktieve krachten in produkten, die niet voor direkt gebruik zijn be stemd. Populair gezegd gaat het dus om de aanschaf van goede ren, waar we een inkomen mee willen verwerven. Onze lust om dergelijke goederen aan te schaffen hangt af van een reeks van factoren, waarin optimis me en pessimisme ook een par tijtje mee blazen. Zakt dus nu de omvang der investeringen, dan betekent dit minder opti misme bij het zakenleven. Dit is geen wonder want de kosten in het bedrijfsleven blijven maar stijgen. De winstkansen nemen voorts af naarmate de markt met produkten weer veranderd wordt. In de gunstige conjunctuur is er in enkele jaren zo'n omvang rijk investeringsprogramma in bijna elke bedrijfstak afgewerkt, dat er toch eens een adempauze moet komen. Die is nu aange broken. Dit behoeft niet tot conjunctuurpessimisme te lei den. Wèl is het zó dat ook de producenten van de inves teringsmiddelen hun afzetmoge lijkheden enorm hebben ver- groot in de goede jaren. Nu er een correctie komt, blijkt een aantal van deze industrieën in een te ruime jas te zitten. Dat leidt tot inkrimping en ontslag of tot een soort wachtperiode waarin de groei van de con sumptie zorgt dat de gesigna leerde te ruime jas voortaan weer passend is. Een dergelijk proces is onvermijdelijk in een wereld waarin geen direkte aan passing bestaat van de vraag naar het aanbod. CONCURRENTIE NOODZAAK Het niveau van de investerin gen speelt een belangrijke rol bij de werkgelegenheid. Wan neer het arbeidsaanbod groeit door stijgende geboortecijfers, zal het peil van de aanwezige produktiemiddelen daarbij moe ten worden aangepast. Met an dere woordende machines en andere, miqdelen om een broodje te verdienen moeten klaar staanj op het moment dat de nieuwe groep produktieve krachten zich op dé arbeidsmarkt komt aan bieden. Daarnaast moeten die nieuw aangekomenen tegen zo danige kosten produceren dat er Ook klanten gevonden worden voor die produkten. Aangezien een deel van de produktie geëxporteerd moet worden is het noodzakelijk dat men met het buitenland kan concurreren. Óp zichzelf ligt et- in die noodzaak tot concurreren een nieuwe kracht tot inves teren. Oude produktiemiddelen moeten steeds door nieuwere meer economische worden ver vangen. Het is duidelijk dat men op het terrein van de vervanging en rationalisatie van de produk tie nooit aan het einde van de investeringen komt. In Nederland is er de laatste jaren veel aan vervanging van oude produktiemiddelen door efficiënte bedrijfsmiddelen ge daan. Toch zijn Wij hier nog lang niet aan de verzadiging toe. Er zijn dus ook een aantal niet- economische overwegingen, al thans onberekenbare factoren, die de investeringen op een be paald punt afremmen. LAGERE RENTE! Nu komt de belangrijke vraag of 'men de ondernemers bij de investeringen kan aanmoedigen. Het eerste middel daarvoor is 'n laag renteniveau, zodat de kos ten van een investering zo laag mogelijk blijven. Daarnaast worden belastingfaciliteiten toe gepast Op dit terrein kennen wij in Nederland de z.g. investeringen aftrek. Twee jaar lang mag een Hoeden verraden het karakter van een vrouw Deze zomer kan de vrouw naar hartelust kiezen, welke hoed zij zal dragen, want ko ning mode schrijft geen uniform model voor. Uit de keuze van haar hoed valt haar karakter af te lezen, zegt een Engelse hoed- sxpert Veren hoedjes worden gedra gen door luchthartige vrouwen nf door haar, die een ongeluk kige liefde heeft. Hoeden, ge maakt van bloemen wijzen op tachtmoedige, volgzame vrou wen. Doch ook de intelligente vrouw, die haar wezen wil mas keren, kiest bloemen. Brede randen wijzen op kou de, berekende vrouwen, kleine hoge hoedjes duiden op vrij gevigheid. Bretons worden ge kozen door vrouwen, die nooit r heel volwassen werden. Sombere vrouwen dragen geen •oed, doch een haarnet of kapje, .'en frisse Zuid-Westerstorm kan dus Holland tot een somber land maken. (Consul ondernemer 5 van het geïn vesteerde bedrag, als dit ten minste ƒ3.000,bedraagt, af trekken van de winst buiten de normale afschrijving. Dat is aantrekkelijk voor hem, omdat de rentabiliteit van de inves tering .daarmee wordt vergroot. Nu is het helaas niet mogelijk vast te stellen in hoeverre dit belastingvoordeel de onder nemer tot investeren prikkelt en wij zijn geneigd deze prikkel niet sterk te noemen. Ais im mers de winstkansen maar klein zijn, zal een ondernemer met belastingfaciliteiten niet worden overgehaald omdat hij bij de bestaande snelle economi sche slijtage a] spoedig zijn af schrijvingen niet zal kunnen dekken. Wanneer er geen of bijna geen winst is zal een onder nemer bovendien van het belas tingvoordeel geen of bijna geen profijt hebben. Veel meer voor deel kan de ondernemer ver krijgen door te profiteren van de lage prijzen der produktie middelen in een tijd van af nemende investeringsactiviteit. Er is dus buiten de belasting voordelen voldoende aanmoedi ging tot investeren aanwezig. DE SCHADUWZIJDEN Veelal wordt een toegekende investeringsaftrek door de fis cus gezien als een correctie op de onvoldoende afschrijving, die men kan toepassen. Deze af schrijving moet immers voor de belasting worden gerekend naar de aanschaffingsprijs, terwijl bedrijfseconomisch naar de ver vangingswaarde moet worden gerekend. In minder goede jaren werkt deze correctie echter minder ef fectief omdat dan de prijzen reeds dalend zijn. De grootte van de investeringsaftrek moet voor de fiscus ook nog beperkt blijven omdat belastingplichti gen, die geen ondernemer zijn, van dit fiscaal voordeel niet kunnen genieten en er op deze wijze een zekere onbillijkheid wordt geïntroduceerd. Ergens moeten andere belastingplichti gen voor deze concessie weer bloeden. Het verhogen van de inves teringsaftrek in tijden van af nemende investering beeft dus nogal schaduwzijden. Bij een werkelijke recessie zal zij wei nig effect sorteren en zij komt dan hoofdzakelijk ten goede aan de grote bedrijven, die de on- gtinst der tijden kunnen uitzin gen. Deze opmerkingen over de investeringsactiviteit doen ons duidelijk zien dat de lust tot de aanschaf van produktiemiddelen slectits op bescheiden schaal kan worden beïnvloed. Extra tegemoetkoming leidt bovendien al spoedig tot onbillijkheden tegenover anderen. drs. A. G. H. (Nadruk verboden.) HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Meisjes langs de weg." Concertgebouw, 8 uur: „De 300 Spartanen". Steenkamplaan 51, 912, 16 en 710 uur: Tentoonstel ling werken van leerlingen van P. de Bodt. Zuidersportpark, 4.15 uur Tern. BoysV.V.N. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Freddy en de miljo nair". OTHENE 7 uur: Prjjskaar- ting. ZONDAG 24 MAART TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „De 300 Spartanen"; 4.30 en 8 uur: „Meisjes langs de weg". Concertgebouw, 8 uur: „De 500 Spartanen". AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Freddie en de miljonair"; 8 uur: „Eddie schiet met scherp" MAANDAG 25 MAART AXEL: Het Centrum. 8 uur „Eddie schiet met scherp". DINDAG 26 MAART TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Meisjes langs de weg". I Een globaal onderzoek van de bond Horecaf over de gevolgen van de barre winter voor hotels, restaurants en café's maakt dui delijk, dat hier en daar gevoelige verliezen zijn geleden. De bedrijven in de hoofdstad zijn er nog vrij goed afgekomen, waarschijnlijk ten gevolge van in de koude maanden gehouden eve nementen en tentoonstellingen. De omzetten in de Rotterdam se bedrijven lagen 30 ot 40 pro cent beneden het normale peil. De Utrechtse bedrijven hebben een terugloop in de omzetten met ongeveer tien percent te lijden gehad. De zalenverhuur echter lag een derde lager dan in de voorafgaande winters. Zeer zwaar hebben de hereca- bedrijven langs de grote ver- keersaderr er van langs gekre gen. Hun omzet liep gemiddeld met 70 percent terug. Andere buitenbedrijven lagen 20 percent beneden normaal. De kosten in de bedrijven zijn door het barre weer aanzienlijk hoger geweest dan in andere winters. Na de onfortuinlijke zomer van 1962 hopen de ondernemers nu maar op een mooie zomer 1963. INTERNATIONALS LICHT VERDEELD Het Damrak heeft gisteren afscheid van deze beursweek ge nomen met. een licht verdeelde stemming bij de opening voor de internationale waarden. Mede in verband met het naderende weekeinde, was de handel in alle hoeken kalm. Aandelen AKU, die donderdag wat zwak in de markt lagen, konden zich 2 pun ten verbeteren tot 444. Aandelen Philips en die van Kon. Olie daalden, ten opzichte van het vorige slotniveau, een paar dub- eitjes op respectievelijk 152,50 en 167,70. Unilever goed prijs houdend bij een notering op 147,70, terwijl Hoogovens vier punten moesten prijsgeven op een advieskoers van 525. Na een hoopvolle start sloot Wall Street donderdag iets lager. De Nederlandse hoofdfondsen ondergingen op de Newyorkse beurs weinig verandering. De Westduitse beurzen moesten gisteren de behaalde winst van donderdag prijsgeven. Bedrijfs nieuws was er weinig aanwezig, zodat een kalme handel op het Damrak in de iijn der verwach tingen lag. Gedurende de ver dere beursduur verbeterde AKU tot 445, Philips tot ,-7152,70, Uni lever tot ƒ148,30 en Kon. Olie tot 168. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte Philips deze beursweek AMERIKAANSE WERD S1KKIMESE PRINSES Met oosterse pracht en praal is. dezer dagen het huwelijk vol trokken tussen de kroonprins van Sikkim (een staat in India) en de Amerikaanse mej. Hope Cooke die hierdoor de staat van prinses verkreeg. Het huwelijk vond plaats in de Boeddhistische kapel van het paleis in Gangtok, de hoofdplaats van Sikkim. Op de foto zien we kroonprins Gyal- say Palden Thondum met zijn jonge bruid, kort na het voltrek ken van het huwelijk gefotogra feerd. Donderdagavond vergaderde de raad van Retranchement onder voorzitterschap van burgemees ter J. A. Leenhouts. Alie leden waren aanwezig. De Voorzitter deelde mede, dat in het college van B. en W. een rapport in studie is -inzake in stelling van een centrale ophaal dienst voor straat- en huisvuil voor geheel West Zeeuws-Vlaan- deren. Aan de heer P. Goossen werd een rijks, en gemeentesubsidie verstrekt in verband met de ver bouwing van zijn woning. De Voorzitter deelde mede, dat de beide uitbreidingsplannen van de gemeente ter inzage hebben gelegen. Enkele bezwaarschrif ten zijn ingediend, welke thans door B. en W. worden bestu deerd. De aanleg van de riolering in plan Zuid is bijna gereed. Voor de bouw van de eerste bungalow in dit plan is inmiddels de rijks goedkeuring ontvangen. Aan de gemeentewerkman M. P. van de Voorde werd een be drag van 50,toegekend in verband met het moeilijke werk tijdens de koudeperiode. De bestaande kolentoeslagrege. ling werd gewijzigd in die zin, dat het inkomen niet hoger mag zijn dan 3000,voor gezinnen en 2200,voor alleenstaanden. Afwijzend werd beschikt op een subsidieverzoek van de Stich- ting Gereformeerde Bejaarden zorg te Schoondijke. Besloten werd de subsidie voor de Stichting „Rozenoord" te Sluis met ingang van 1 januari 1964 niet langer toe te kennen. B. en W. werden gemachtigd beide woningwetwoningen in de Noordstraat te verkopen aan de tegenwoordige huurders voor de taxatiebedragen van ƒ10.013 en 9332, met inachtneming van- enkele beperkende voorwaarden. De gemeenterekening over 1961 werd vastgesteld met voor de gewone dienst aan inkomsten 197.369,56 en aan uitgaven ƒ197.470,38; nadelig slot ƒ10,82. De kapitaalsdienst wijst aan in- komsten aan 199.707,56 en aan uitgaven 216.812,92, aldus een nadelig slot van 17.105,36. De begrotingen voor 1962 en 1963 werden gewijzigd. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De raad van Sluis stemde in zijn zitting van woensdagavond over een voorstel van de heer A. J. Herdink, waarover in een vori ge zitting de stemmen staakten. Doordat de heer Herdink zijn oor spronkelijk voorstel had geamen deerd, kon het nu door alle raads leden gesteund worden. Het college werd opdracht ge geven na te gaan wat de gevol gen zouden zijn als de bepalingen voor wethouders na hun ambts periode geen financiële conse quenties voor de gemeente zou den meebrengen. Ingewilligd werd een verzoek van de heer Mareaine uit, Brugge om expositieruimte voor zijn schilderijen in de raadhuiskelder. Hij moet hiervoor 75,per week betalen. In het uitbreidingsplan van de gemeente is een terrein geprojec teerd voor openbare gebouwen. Het college werd gemachtigd om met de betreffende schoolbe sturen te praten om hier een scholencomplex te stichten, waar. bij ook de openbare school zou kunnen worden betrokken. In meer dan één opzicht heeft dit gunstige financiële consequen ties, o.a. één gemeenschappelijke centrale verwarming, één gym nastieklokaal. Uit de aard der zaak zal met de betrokken school, besturen overeenstemming be. reikt moeten worden, zodat geen enkele verplichting opgelegd werd. Het college wil overgaan tot het invoeren van een gastensta- tistiek om een beter toeristisch inzicht te krijgen. Een daartoe srekkend voorstel werd met alge- mene stemmen aanvaard. In de politieverordening wordt dan de verplichting tot aanmelding op genomen. De registratie hiervan vindt plaats volgens een alge meen geldend formulier, dat el ders reeds zijn toepassing vindt, Ingewilligd werd een verzoek van het Aardenburgse Bach- comité om een bijdrage van 2 ct. per inwoner voor de uitvoering van de Mattheuspassion. De stichting „Gereformeerde Bejaardenzorg" te Schoondijke kreeg een bijdrage van 100.—. Aan M. de Guesquière te Sluis werd gratis in onderhoud gege ven voor beweiding het puinstort in de Nieuwstraat, dit gedurende het jaar 1963. De verplaatsingskostenverorde. ning, tot op heden alleen maar van toepassing voor het perso neel der lagere scholen in de ge meente, werd ook van toepassing verklaard op de gemeenteambte naren. Gunstig zal aan G. S. worden geadviseerd over de salarismaat regelen voor secretarissen en ambtenaren van de Burgeiijke Stand. De kolentoeslag werd met 25 procent verhoogd. De openbare toiletten aan de Grote Markt werden voor ƒ500 verpacht aan M. de Backere te Sluis. De zweminrichting werd op de gebruikelijke voorwaarden voor 1963 verhuurd aan de zwemclub „Het Vrije". een koersavance van circa drie gulden. Unilever bijna 5 en Kon. Olie ruim 1 gulden hoger. Hoog ovens gaven een lichte verbete ring te zien. AKU speelde quitte. De scheepvaartsector sloot de beursweek af met iets lagere koersen in een stille markt. De leidende cultures lagen wat ver laten bij een licht verdeelde stemming. In de staatsfondsen- hoek werd het bericht over een nieuwe 4% procent lening Bank voor Nederlandsche Gemeenten 1963 groot ƒ100 min tegen 99'/a procent vrij koel ontvangen. Men had deze" lening reeds ver wacht. De beurs vond het be drag aan de lage kant. De lening gaat er dan ook zeer zeker in. Er komt op deze manier weinig variatie in de staatsfondsen- hoek, waardoor de handel wordt afgestompt, aldus handelaren in deze hoek. Men had een lening ten laste van genoemde bank verwacht met eventueel een an der percentage of andere voor waarden. Daardoor zou dein wat leven in de staatsfondsenhoek zijn gebracht. In de lokale afdelingen werd de drastische dividend verhoging van de „Apeldoornse Netten" ge honoreerd met een advieskoers op 180, tegen donderdag 164'/a. Deze maatschappij verhoogt het dividend tot 10 (6) procent. Op de incourante afdeling lagen aandelen „Euromast" zeer vast in de markt op 570, tegen don derdag 485. „De Wereldhaven" werd 50 punten lager op 1000 laten geadviseerd, ook „Helling man" kreeg een lagere advies koers. Aandelen van de Exploi tatie Maatschappij Schevenin- gen zetten de opmars verder voort. „Chemische Fabriek Naar- den" lag beter in de markt, evenals Thomassen en Drijver. Claims Scholten Foxhol werden iets lager geadviseerd. Beursindices 20/3 21/3 22/3 Int. conc. 488.2 490.5 490.7 Industrie 330.3 331.1 329.8 Scheepvaart 143.2 144.1 143.2 Banken 233.4 234.1 233.6 Handel, enz. 150.4 150.4 150.9 Algemeen 358.4 359.8 359.5 N abeurskoersen A.K.U.445 (444) Hoogovens: 526% (526) Kon. Olie: 168.80-169.70 (167.90) Philips: 152.80-153.40 (152.70) Unilever: 149.00-151.50 (148.20) De stemming was geanimeerd en vast met slot op het hoogste punt. Medewerking werd verleend aan de beëindiging en opheffing van de grindwegcommissie Sluis- Nieuwvliet-Retranchement. Aan het fruitteeltproefbedrijf te Phi lippine werd een subsidie van 50 toegekend. Overeenkomstig de bepalingen van het ministerie voor Volks huisvesting werd aan de heer J. Huyssen een woningwetwoning in de Hoogstraat verkocht. Het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel krijgt de bekende koudetoeslag. Naar aanleiding van een sug gestie van de heer A. J. Her dink, gedaan in een vorige zit ting werd in de Algemene Poli tieverordening opgenomen de be paling: „Ieder is verplicht er voor te zorgen dat zijn hond, on der zijn hoede staande, zich niet ontdoet van uitwerpselen op het gedeelte van de weg dat uitslui-' tend bestemd is voor voetgan gers". Verhoogd werden de riool- en de sraatbelasting, dit om bepaal de openbare werken te kunnen uitvoeren. Pacht kon worden afgekocht van de heren W. du Fossé en A. D. de Smit. Met de pachters kon overeenstemming worden be reikt. Dit was niet het geval met A. Jansen en W. Visser. Ook zij hadden percelen weiland in pacht van gronden gelegen binnen het uitbreidingsplan van de gemeen te. Een rechtsgeding in eerste aanleg zal nu aangegaan worden met de pachtkamer, waarbij aan getekend moet worden dat waar- schijnlijk met de heer Jansen nog overeenstemming van worden bereikt Ik houd het voortaan op Super Mix 50. Die Mix ven 50% super en 50% gewoon is precies wet mijn motor eist. Ik ga toch weer terug op Super Mix 75. Mijn motor is dan pittiger en feller. Dat mag ik wel - mei mijn manier van rijden. Dank zij de juiste 'individuele' voeding! Benline? Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix-25 - BP Super Mix 50= BP Super Mix 75 - BP Super.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3