De Gaulles kweekerij van ergenissen Het weer Liberale winst bij tussentijdse verkiezingen in Engeland Wordt er dit week-einde een oplossing gevonden? Kardinaal Mindzenty HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT West-Duitsland trekt verblijfsvergunnig van Russen in 1/ Alleen 't beste... qoed genoeg! Binnenvering tflMMlwill Schuimrubber Radio Koek De Franse mijnwerkersstaking /POTTER'S; LLlNlA" FtotnKerftfff B8 fcüwfiiiwwrfi Terneuzen Wnseteur-HooMredaeteur I. van de Sande Redactie, adresNoordstraat 55—57 Administratie-adres: SmldswaJ Telefoon 01150-2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f 2.per week 48 et T DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 23 MAART 1963 19e Jaargang Nr 5869 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Met de kernbomexplosie in Algerië, een vreemde toe spraak als begeleiding van de NATO-raad en een wel haast negeren van de stakingsgolven in het eigen land, schijnt Parijs het bewijs te willen leveren dat het Gaul listisch talent, om ergernis te verwekken, onuitputtelijk is. De boosheid van Ben Bella over de ondergrondse kernproef op Algerijns gebied is niet geveinsd. Hij kan dit niet over zijn kant laten gaan, dat bleek ook ai uit de protesten die van Marokkaanse en van Egyptische zijde zijn geuit over het misbruiken van Afri kaanse bodem voor dergelijke experimenten. Berust hij zonder meer erin .dan zou hij zichzelf onmogelijk maken in de kring van landen waartoe hij behoort als een man die zo weinig voor de souvereini- teit van zijn land op de bres staat dat hij de vroegere kolonisator dergelijke experimenten toestaat. Hij zaï nu aandringen op her ziening van de militaire clausules ln het verdrag van Evian. waar aan Frankrijk het recht ontleent nog vijf jaar kernproeven te ne men in Algerië.Alles hangt er van af was De Gaulles reactie daarop is. Zegt hij nee. dan komt Ben Bella voor een heel moeilijke keus. De verdragen geheel op zeggen betekent ook dat de voor Algerië zo nodige economische hulp uit Frankrijk vervalt. Ver der maar kernproeven tolereren, dan krijgt het er helemaal de schijn van of hij de Fransen voor geld zfln land als proefterrein uitlevert, wat onverdraaglijk njoet zijn voor de Algerijnse trots, als in alie jonge en vooral Islamietische naties een teer punt, waarmee niet te marchan deren valt. Opoffering en haat Als men De Gaulles houding tegenover zijn bondgenoten als HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN maatschaf mag nemen zal hij desnoods niet ingaan op de Alge rijnse verlangens en daarmee de pas weer een beetje verbeteren de relatie met Algerië opofferen plus een aanzienlijke goodwill in de rest van de Afro-Aziatische wereld. Het probleem voor Frankrijk is dat het zo'n haast heeft met zijn kernbom, een haast door Ben Bella treffend geschilderd als een zuiver Frans belang waar verder niemand veel mee op heeft. Voor de ontwikkeling van die bom zijn proeven nodig, die (nog) niet alle in de Stille Oce aan genomen kunnen worden. Ben Bella kan als het hard tegen hard gaat dit interesse van De Gaulle stellen tegenover diens economische belangen in de Sa hara: olie en diverse mineralen. Naar de letter staat Ben Bella misschien niet zo sterk, maar in het grootste deel van de wereld zal men zijn eisen moreel kun nen rechtvaardigen. Europtse autonome defensie De Franse kernbom kwam ook weer ter sprake ter gelegenheid van de bijeenkomst van de NA TO-raad waarin lord Home een Britse en wéi tèn opzichte van Kennedys plan aanzienlijk ver waterde versie van een NATO- kernmacht propaggeerde. De Franse minister Peyrefitte zei aan de vooravond van die bijeen komst, waarvan Couve de Mur- ville symbolisch zeer ver bleef, nog eens dat een Franse kern macht een eerste stap zou zijn naar Europese autonomie in de defensie, die naar zijn zeggen nodig zou zijn omdat dat wereld deel toch niet kon rekenen op Amerikaanse bescherming. Het risico dat Amerika zijn be langstelling voor Europa zou kunnen verliezen De Gaulles nachtmerrie scheen Peyrefitte met zijn betoog eerder te willen vergroten dan te voorkomen. Iets wat de andere Europese NATO-genoten, die wel over tuigd zijn dat op die bescher ming gerekend kan worden, al was het alleen maar omdat de Ver. Staten uit zelfbehoud Euro pa niet kunnen afschrijven, be paald moet ergeren. Tenslotte kan men van de Amerikanen ook weer niet vergen dat ze verant woordelijkheid voelen voor een gebied waar hun, zoals de Fran sen bjj voortduring laten blijken te begeren, de deur wordt gewe zen. De eerste stoot voor Pompidou En in de derde plaats de sta king in Frankrijk. Het lijkt erdp of De Gaulle zijn regering op- dracht heeft gegeven die protes ten tegen sociale onrechtvaardi- gen maar gewoon dood te laten bloeden. De commissie van wijze mannen werkt althans zo moet het de stakende en de staking beramende Fransen voorkomen op zijn elf en dertigst. Ook minister Pompidou legt een haast tergend gebrek aan haast aan de dag. Tot dusver heeft de president zich opvallend buiten het stakingsgewoel gehouden. Pompidou mocht de eerste stoot opvangen. Maar De Gaulle heeft te vaak gedemonstreerd dat zijn ministers zuiver en uitsluitend te doen hebben wat hij ze voor schrijft, dan dat de Fransen hier door hem van de verantwoorde lijkheid voor het lauw reageren op algemeen rechtvaardig geoor deelde verlangens der mijnwer kers, zullen vrijpleiten. Als hij meent door de stakin gen rustig te laten uitwoeden de wég vrij te maken om op de oude voet door te gaan, dan on derschat hij wellicht het kwade bloed dat door deze tactiek nu al is gezet. Maar het is bekend: als er iets is wat de generaal onver schillig laat, dan zijn de erger nissen die hij bij anderen wekt. (Nadruk verboden) Noordstraat 102 Telefoon 8120 Terneuzen Geen Peronisten bij Argentijnse verkiezingen De regering van Argentinië heeft bepaald, dat kandidaten van de Volksunie, een neo-Pero- nistische partij, niet mee mogen doen aan de algemene verkie zingen die in juni zullen wor den gehouden. In een presidentiële verkla ring werd gezegd, dat het in 1955 uit de weg geruimde be wind van Peron en elke daaruit voortspruitende groepering mo reel ongeschikt zijn voor de po litiek. Het besluit druist in tegen een uitspraak van een Argentijnse rechtbank, die begin deze maand bepaalde dat de Volksunie aan de verkiezingen moet kunnen meedoen. De uitspraak bracht ontevredenheid teweeg bij de strijdkrachten en in het bijzon der bij de leiding van de marine, die van de regering eiste dat zij het opperste gerechtshof zou verzoeken de partij geheel te verbieden. Deze eis werd toen afgewezen, doch waarnemers zien in het jongste presiden tiële besluit een aanwijzing dat de regering uit vrees voor een staatsgreep aan liet verlangen van de strijdkrachten heeft toe gegeven. Noordelijke wind Boven de Britse eilanden be vindt zich een hogedrukgebied lat nog steeds in betekenis toe neemt. Het veroorzaakt boven onze omgeving noordoostelijke winden waarmee droge polaire ZATERDAG 23 MAART v.m. n.m. Breskens 0.03 12.33 rerneuzen 0.38 1.08 Hansweert 1-18 1-48 Walsoorden 1,28 1.58 ZONDAG 24 MAART v.m. n.m. Breskens 0.53 1,22 Terneuzen 1.28 1.57 Hansweert 2.08 2.37 Walsoorden 2.18 2.47 MAANDAG 25 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.33 2.04 2.08 2.39 2.48 3.19 2.58 3.29 ZON MAAN op onder op ondei Mrt 23 6.38 18.56 6.08 16.10 24 6.36 18.58 6.37 17.34 25 6.34 19.00 7.02 19.00 ■'i6 6.32 19.02 7.27 20.26 ?7 6.29 19.03 7.52 2151 'S 6.27 19.05 8.19 23.15 39 6.24 19.07 8.50 30 6.22 19.08 9.28 0.35 31 6.20 19.10 10.13 1.47 lucht wordt aangevoerd. In de nacht treedt hierin sterke afkoe ling op, zodat plaatselijk de tem peratuur tot 6 graden onder het vriespunt kan dalen. Over de Noordzee beweegt zich een koufront, naar het zui den. Dit gaat gepaard met een tijdelijke toename van de be wolking, terwijl de wind naar noordwest krimpt. Neerslag van enige betekenis wordt evenwel niet verwacht. Overdag lopen de temperaturen op tot ongeveer dezelfde waarden als gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud Tijdelijk wat meer bewolking en plaatselijk lichte neerslag. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. Bij tussentijdse verkiezingen, die donderdag in Colne Valley, in het Engelse graafschap York shire werden gehouden, heeft de liberale partij flinke winst ge boekt en de conservatieven van hun tweede plaats verdrongen. Hoewel zij hun zetel wisten te be houden werd de socialistische meerderheid verkleind. De grote verliezers waren echter de con servatieven. De aanhang die zij bij de verkiezingen van 1959 wis ten te verwerven werd gehal veerd. De stemverhoudingen wa ren als volgt Labour Liberalen Conserv. 1963 18.033 15.994 6.238 1959 19.284 11.254 13.030 Overleg over Berlijn De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en de Russische ambassadeur in Washington, Anatoly Dobrynin, zullen dinsdag a.s. in Washing ton beginnen met het overleg over Berlijn. Dit wordt het eer ste contact op hoog niveau tus sen beide landen over de kwes- tie-Berlijn na de onvruchtbare besprekingen die het vorig jaar over dit onderwerp zijn gevoerd. Het voorstel tot hervatting van het overleg is gedaan door de Russen. De meerderheid van de labour- kandidaat, die in 1959 nog 6254 stemmen bedroeg, was na de ver- kiezingen van donderdag gedaald tot 2039. De zetelverdeling in het Lager, huis wordt thansConservatie ven 364, labour 254, liberalen 7 en onafhankelijken één. Er zijn nu nog vier vakante zetels. De verkiezingen, de eerste sinds vorig jaar november, en de eerste voor de socialisten onder hun nieuwe leider, werden als graadmeter voor alle drie par tijen van belang geacht. De con servatieven, die al anderhalf jaar bij tussentijdse verkiezingen aan populariteit blijken te hebben in geboet, hoopten dat de vermin derde werkloosheid het vertrou wen zou herstellen. De liberalen beschouwden hun stemmenwinst in Colne Valley als een her nieuwd bewijs, dat hun terug komst, die al uit vorige tussen tijdse verkiezingen bleek, gehand haafd is gebleven. Volgende week donderdag wordt in Rotherham en Swansea East over twee vakante labour- zetels beslist. De nachtclubeigenaar Arthur Fox, die als onafhankelijke kan didaat aan de verkiezingen in Colne Valley meedeed, en zich in zijn verkiezingsstrijd liet bijstaan door twee aantrekkelijke „nacht- clubartisten", verwierf slechts 266 stemmen. Dit was te weinig voor de kiesdeler en hij verspeel de daardoor zijn waarborgsom, ongeveer 1500 gulden. Toen de verslagen kandidaat met zijn helpsters op het balkon van zijn „hoofdkwartier" verscheen werd hij toch luide toegejuicht. Egyptische tegenspraak De Egyptische minister van Cultuur en Nationale Oriëntatie, Abdel Kader Hatem, heeft don derdagavond officieel tegenge sproken dat Weslduitse deskun digen in de Verenigde Arabische Republiek bezig zijn met het vervaardigen van kernbommen „zoals Israël beweert", zo heeft Radio-Cairo omgeroepen. „De geweldige wetenschappelijke vooruitgang in de V. A. R. heeft in Israël en in zionistische krin gen over de gehele wereld vrees gezaaid. Dat blijkt duidelijk uit de verklaring van de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, mevrouw Golda Meir, die zij woensdag in de knesseth (parlement) heeft afgelegd en waarin zij valse beschuldigingen heeft uitgesproken, die een ver minkt beeld geven van de taak die de Westduitse geleerden in de V. A. R. verrichten". Israël wil druk uitoefenen op deze geleerden met bedreigingen tegen hen en hun gezinnen, al dus de verklaring, „maar de V. A. R. zal op de ingeslagen weg voortgaan". De arbeiders van de aardgas- bedrijven in Lacq hebben vrij dag besloten te blijven staken. De staking duurt al ruim twee weken. Het besluit werd ge nomen na bestudering van de nieuwe regeringsvoorstellen over de lonen en andere arbeidsvoor waarden. Parijs gaf vrijdagmorgen rond het spitsuur opnieuw geweldige verkeersopstoppingen te zien. De arbeiders van de elektrici teitsbedrijven hielden' weer ten vier-uursstaking, waardoor de metro en de treinen naar de voorsteden stil lagen en de ver keerslichten niet werkten. Vele Parijzenaars gingen te voet of liftend naar hun werk. Een sta king van vier uur bij de gas bedrijven had tot gevolg, dat in het gehele land de gasdruk lager werd. Geheel Frankrijk hoopt nu, dat met het weekeinde een op lossing van de arbeidspro blemen in, zicht komt. De com missie die een onderzoek heeft ingesteld naar de lonen in de genationaliseerde bedrijven zal, zoals bekend, zaterdag op z'n laatst verslag uitbrengen aan de regering. Daarna zal de regering haar standpunt bepalen. Zij hoopt, dat de onderhandelingen met de vakbonden aan het be gin van de volgende week kun nen worden hervat. De staking van de 240.000 mijnwerkers in de steenkoolmijnen duurt nu al drie weken. Ook de Franse kerncentrales werden vrijdag door de stakings golf overspoeld. Ongeveer de helft van de 20.000 arbeiders gaf gehoor aan een oproep voor een staking van één dag voor ho gere lonen. Ook de telefoonmon teurs werkten vrijdag niet. Voor vandaag staat er bij de poste rijen weer een staking van an dere afdelingen op "het pro gramma. Er komen nog steeds blijken van sympathie voor de staken de mijnwerkers binnen. De ge meenteraad van de grote indus triestad Rijssel in Noord-Frank rijk besloot vrijdag met alge mene stemmen, 30.000 frank in het stakingsfonds te storten. Arrestatie van leden van, Afrikaanse Poqo-organisatie De politie van Pretoria heeft vrijdag 42 personen gearres teerd die lid zouden zijn van de Afrikaanse nationalistische on dergrondse organisatie Poqo. Zij worden verdacht van een samenzwering die sabotage be oogde. De arrestaties geschiedden slechts enkele uren nadat de minister van Justitie in Kaap stad had aangekondigd dat hij bij het parlement een speciale wet za> indienen waardoor met spoed tegen de Poqo kan wor den opgetreden. PARIJS: STAD VAN CHAOS.... Door de vele stakingen is Parijs de laatste dagen een stadf van chaos. De staking van de elek triciteitsbedrijven, heeft het ver keer in de stad af en toe volko men verlamd, doordat de ver keerslichten niet meer brandden. De foto geeft een beeld van een ontstellende verkeersknoop op de hoek van de Boulevard Maleshebbes en de Place de la Madeleine. WiOitótei.tïVss I Tejien hoest en Keelpijn Uitwerking frappan^^^. VONNISSEN IN ZUID-AFRIKA Het gerechtshof in Queens- town heeft vrijdag twee negers ter dood veroordeeld wegens sabotage. Eén neger is tot 25 jaar gevangenisstraf en 17 zijn tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De primaat van Hongarije, kar. ninaal Jozsef Mindszenty, die na de onderdrukking van de opstand in Hongarije van 1956 een toe vluchtsoord vond in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest en daar sindsdien ver blijft, valt niet onder de amnes tie die donderdag door premier Janos Kadar is afgekondigd, zo heeft een woordvoerder van het Hongaarse mipisterie van Buiten landse Zaken vrijdag meegedeeld. De kardinaal kan echter, als iedere „veroordeelde misdadiger", herinnerd aan de woorden van Kadar, die in het parlement had gezegd'. „Zij, die uitgesloten zijn van de amnestie, hebben de mo gelijkheid om gratie te vragen, en te krijgen, op basis van een apart onderzoek van hun geval". In gewoonlijk betrouwbare diplomatieke kringen wordt ten sterkste betwijfeld, of kardinaal Mindszenty van deze gelegenheid gebruik zal maken om een gra tieverzoek in te dienen. De kar dinaal zelf heeft steeds betoogd, dat hij zich onschuldig voelt en dat hij zijn berechting ziet als een onderdeel van de strijd van het communistische bewind tegen de kerk. Volgens genoem de kringen zal de primaat waar schijnlijk tot geen enkele stap overgaan voordat hij heeft ge sproken met dr. Franz Koenig, de aartsbisschop van Wenen, die na Pasen een bezoek aan Boeda pest zal brengen. Het: Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrij dag de verblijfsvergunningen van twee Russische waarnemers bij een proces in Koblenz ver vallen verklaard. Het proces wordt gevoerd tegen 12 oud- nazi's, die ervan beschuldigd worden in de oorlog meer dan 30.000 mensen in de Sowjet- Unie om het leven gebracht te hebben. De betrokken Russen zijn de strafrechtsgeleerde prof. Alexe jew en een attaché, die in op dracht van het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken ian de openbare aanklager in Koblenz belastende documenten tegen de 12 beschuldigden had den Overhandigd. Naar professor Alexejew heeft meegedeeld, hadden de beide Russische waarnemers van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken een verblijfs vergunning gekregen die tot 6 juni geldig' was. Enige dagen geleden had hel ministerie de passen van de Russen opge vraagd en ondanks het verzoek van de Russische ambassade in Bonn, de visums' tot aan het eind van het proces te verlen gen, de visums ongeldig ver klaard. Volgens Alexejew heeft het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken als reden hiervoor opgegeven, dat de ver dere aanwezigheid van de Rus sen naar de mening van de Duitse justitie niet meer nodig is. Professor Alexejew meent evenwel, dat deze reden vals is, daar vóór 27 maart een bespre king was vastgesteld over het overleggen var nog meer do cumenten tegen de beschuldig den in genoemd proces. Aan vier Russische getuigen is een visum zonder meer ge weigerd. i De twee Russische waar-woi nemers hebben het gerechtshof in Koblenz ook documenten doen toekomen over de activi teit in de oorlog van de huidige Westduitse staatssecretaris voor economische samenwerking, pro fessor F. K. Vialon. Volgens deze stukken is Vialon in 1942 hoofd geweest van de financiële afdeling van het, bureau van de rijkscommissaris voor de oos telijke gebieden". Wat het proces in Koblenz betreft, heeft Alexejew gezegd, de indruk te hebben, dat men grondig te werk gaat. In een verklaring van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt gezegd, dat de twee Russische waar nemers het advies van het mi nisterie om verlenging te vragen van de „beperkte" verblijfsver gunningen niet hebben opge volgd en West-Duitsland tegen 27 maart moeten verlaten. EX-PRESIDENT BAY AR VRIJGELATEN Ex-president Celal Bayar van Turkije, die in 1961 tot levens lange gevangenisstraf was ver oordeeld, is donderdag om ge zondheidsredenen vrijgelaten. Bayar, die van 1950 tot 1960 pre sident was, werd in het proces- Menderes door het nieuwe re giem, dat na een staatsgreep aaa de macht was gekomen, tezamen met veertien andere regerings functionarissen ter dood veroor deeld. Later werd de doodstraf van hem en elf anderen gewij zigd in levenslange gevangenis straf. Hij zou lijden aan suikerziekte, een darminfectie en verhoogde bloeddruk. Bayar is thans '80 jaar oud. In Ankara zijn maatregelen genomen om te voorkomen dat betqgjHgem voor Bayar zullen louden. V

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1