PROVINCIAAL NIEUWS DUIZENDEN i;n;iiua,'ii,'n AU COIN DE RUE KLFDERMAGAZIJN LEZERS Pagina 2 Gemeenteraad van Nieuwvliet Volgende maand herindeling Zeeuws'Vlaanderen bekend BIDAULT IJZENDIJKE fris en verkwikkend als het voorjaar is de natuurzuivere KING in ons nieuw gespecialiseerd niet één maar.,. die schrijven DE VKÏJE ZEEUW Donderdag 21 maart 1963 EERSTE AARDBEIEN Op de fruitveiling in Kapelle- Biezelinge zijn woensdag de eer ste aardbeien van de nieuwe oogst aangevoerd. Het waren er vijf, die verkocht werden voor 58 cent per stuk. Deze aardbeien waren afkomstig van de proef tuin voor de fruitteelt in deze plaats. Ondanks de langdurige winter zijn de aar dbeien niet later dan het vorig jaar. Toen werden de eerste uit de verwarmde kas op 22 maart in Kapelle 'aangevoerd. WINTERBLOEMKOOL OP WALCHEREN MISLUKT Het is thans wel zeker dat de winterbloemkool op Walcheren als verloren moet worden be schouwd tengevolge van de langdurige winter. Dit zei de heer A. de Jager, voorzitter van de Coöperatieve Veiling Walcheren te Middel burg. woensdag op de algemene vergadering van deze veiling. Voor veel telers betekent dit een grote schadepost, want er waren in het afgelopen najaar in Walcheren 2Vb miljoen win- terbloemkoolplanten uitgepoot. Het jaar 1963 begint hierdoor voor de tuinders op Walcheren niet hest, mede, omdat de lange winter ook schade heeft toege bracht aan de verschillende tuinbouwcultures. Van de te velde staande gewassen is veel verloren gegaan. 1962 was voor de tuinders op Walcheren een goed jaar. De opbrengst van de produkten die wverhandeld vin ling in Middelburg steeg van 2,8 miljoen in 1961 tot ruim drie miljoen gulden in 1962. Deze stijging komt geheel voor reke ning van de groentegewassen en dan speciaal de kasprodukten. STORING TELEFOONVERKEER NAAR EN VANUIT ZEEUWS-VLAANDEREN Als gevolg van een op 19 maart door nog onbekende oor zaak gestoorde interlokale tele fonische kabel ondervindt het telefoonverkeer naar en vanuit Zeeuws-Vlaanderen vertraging. Een gelukkige omstandigheid hierbij is dat sinds kort een straalverbinding met Zeeuws- Vlaanderen in dienst is gesteld, waarover het telefoonverkeer zij het met enige vertraging kan worden afgewikkeld. Hierdoor is een telefonisch isolement voorkomen. Het telexverkeer naar en van uit Zeeuws-Vlaanderen vindt .on gestoord doorgang. De P. T. T. heeft maatregelen getroffen om de kabelstoring zo spoedig mogelijk vermoedelijk reeds heden, op te heffen. TERNEUZEN Consul K. N. W. U. Door het hoofdbestuur van de K.N.W.U. is benoemd tot pro vinciaal consul in Zeeland de heer B. IJsebaert, alhier. Voor het gedeelte van de pro vincie benoorden de Schelde werd de heer J. Ganseman te Kapelle tot consul benoemd. van de wijkzuster. Een verzoek van de gemeente Buurmalsen om adhaesie aan een adres aan de regei'ing om een onverkorte vergoeding van kosten van verpleging van gees teszieken en langdurige zieken werd op advies van B. en W. af gewezen. Men was van mening, dat niet te veel met moties moet Tijdens de raadsvergadering van dinsdagavond deed burge meester J. C. Everaars medede ling aan de raad, dat de heer J. Mi A. C. van Dongen, lid van Gedep. Staten, alle West- en Oost Zeeuws-Vlaamse burge meesters op de hoogte heeft ge steld van een op handen zijnde gemeentelijke herindeling, welke vermoedelijk reeds in april tege moet gezien zal kunnen worden, nadat nog eerst terzake een commissie-vergadering zal heb ben plaats gehad. Het nieuw benoemde raadslid de heer F. G. Klaaijsen werd door de voorzitter beëdigd, die daarbij de hoop .uitsprak» dat de heer Klaaijsén een goed raadslid zal blijken te zijn. -Van Ged. Staten is bericht in gekomen, dat dit college geen bezwaar heeft tegen het raads besluit tot toekenning van een presentiegeld van 15 aan de leden van het stembureau. De subsidie-aanvrage van het Katholiek' vormingscentrum te Voorburg werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Aan de Groene-Kruisvereni- ging Nieuwvliet werd een extra subsidie toegekend van ƒ1 per lid per jaar in de autokosten VERLIES BELGISCHE SPOOR WEGEN: ƒ47,5 MILJOEN Ongeveer 83 procent van de reizigers met de Belgische spoor wegen reizen óf tegen vermin derd tarief öf geheel gratis. Dit heeft de Belgische minister van Verkeer, Bertrand, bij zijn ver dediging van zijn begroting in de Belgische senaat medege deeld. Reductiekaarten of ge heel kosteloze abonnementen worden uitgereikt aan talloze categorieën Belgenaan leden van de bond van grote gezinnen minimum voorwaarde is drie kinderen) tot oud-verzetsstrij ders en van invaliden tot werk nemers, die van de trein gebruik moeten maken om naar hun werk te gaan. Minister Bertrand moest de senaat mededelen, dat de Natio nale Maatschappij van de Bel gische Spoorwegen de N. M. B. S. het komende jaar weer grote verliezen zal lijden. Was het tekort in 1962 550 miljoen Belgische frank, in 1963 zal dit volgens de begroting stijgen tot 670 miljoen B. frc., ruim 47,5 miljoen. Door modernisering kon welis waar een bezuiniging worden bereikt van 270 miljoen frank, doch de salarisverhogingen die voor het komende jaar zijn toe- gezogd, zullen alleen a' bij--.a 900 miljoen vergen. De Franse verzetsleider Geor ges Bidault heeft de ontvangst bevestigd van de brief van de Beierse overheid, waarin hem ge --Wp,.ri j af-, no1:-kc activiteit moet staken als hij in Beieren wil blijven. Het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mede, dat deze brief geen nieuwe ge zichtspunten bevat. Het minis terie gaat nu zijn beslissing voorbereiden. In een gesprek met het Mi lanese weekblad „Epoca" heeft Bidault dezer dagen verklaard, dat hij de strijd tegen De Gaulle desnoods van Groenland of Zuid-Korea uit zal voortzetten. „Mijn geweten dwingt mij voor de vrijheid te vechten". Bidault gelooft dat de dagen van het bewind van De Gaulle geteld zijn. dacht op vraagstukken als de on derhavige te vestigen. Ook werd geen adhaesie betuigd aan de motie van de raad aan Finster- wolde gericht aan de regering om de kosten als gevolg van de barre weersomstandigheden als buitengewone uitkering uit het gemeentefonds aan de gemeen ten te vergoeden. Gezien het overleg wat er is geweest tussen regering en de vakbonden inzake toekenning van een extra-uitkering aan werkloze werknemers meent B. en W. en met haar de raad, dat er geen behoefte bestaat aan een motie terzake van het com munistische Finsterwolde. De raad kon zich verenigen met de ontwerp-besluiten van Ged. Staten tot herziening van de jaarwedden van de gemeente secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand. Ged. Stalen gingen akkoord met het raadsbesluit tot rege ling van de bezoldiging van het gemeentepersoneel. De grindwegcommissie heeft zichzelve overleefd. Eesprekin- gen met Ged. Staten hebben er toe geleid, dat het waterschap deze weg bij genoemde grind wegcommissie in beheer en on derhoud, zal overnemen. Het ont- werp-raadsbesluit tot opheffing van de grindwegcommissie was daarbij toegezonden. B. en W. gaan met dit ontwerp akkoord en op hun voorstel nam de raad het besluit tot opheffing van genoemde grindwegcommis sie. Als afkoopsom zal de ge meente V-oe deel van het geka pitaliseerde onderhoud aan het waterschap betalen, terwijl de gemeente garant blijft voor V'Joe deel aan aflos en rente van de bestaande geldleningen van de grindwegcommissie. De begroting 1963 werd gewij zigd. Hierin werd opgenomen de aanleg van een brandbluswater- vijver met een inhoud van L00 m"-, kosten in totaal 7500. de aanleg van de riolering in de Mofenweg ad. ƒ8500 en de aan koop van een slibpomp ten be hoeve van de zuiveringsinstalla tie ad. 2500. De financiering van genoemde objecten denkt men uit de saldi-reserve te put ten, welke thans rond 17.000 groot is. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Quaars aandacht voor het uitbreidingsplan West aan de kust. Hij wees er op, dat wan neer de bouwstop opgeheven zal zijn men aldaar geen woningen zou kunnen bouwen wegens ge mis aan riolering en zuiverings installatie. De voorzitter antwoordde dat het tijd 'genoeg is dit te doen als er gebouwd gaat worden, immers het zou economisch niet juist zijn kapitaal te investeren, ifet wellicht langdurig onrendabel, dus renteloos zou zijn. Tot slot werd besloten aan de heer Heule, wederom vergun ning te verlenen het overtollige gras van liet sportveld ten be hoeve van zijn vee te benutten, dit uiteraard tegen een vergoe ding op voorwaarde, dat het ge bruik van genoemd terrein als sportveld hiervan geen hinder zal ondervinden. de cocktail, en avondkleding in stijlvolle prachtige stoffen, met dessins geïnspireerd op oude gra. vures en abstracte motieven in 'zacht ineenvloeiende kleuren. Aanvankelijk (voor de ochtend en voor de sport) waren de mo dellen eenvoudig. De vrouw van 1963 houdt van eenvoudige, ge- makkelijk-zittende kleding. Er waren zonnige kleuren en leven dige strepen, pantalons in pastel kleuren. Boussac heeft weer heel wat nieuwe dessins en stoffel) aan de toch al zo uitgebreide collectie toegevoegd; nieuwe synthetische ;toffen, op shantung gelijkend. Er waren prachtige mantels te bewonderen en de namiddag japonnen waren van zeer eenvou. dige lijn. Boussac heeft de dames weer eens uitgebreid getoond wat met katoen kan gedaan worden en welk 'een meesterlijke toiletten er mee kunnen gecreëerd worden als men er namen als Christian Dior aan kan verbinden. Natuurlijk is het niet de bedoe ling dat iedere vrouw elke dag een haute-couture-model zou dra gen. Over het algemeen-zijn de modellen eenvoudig. De dames konden wel heel duidelijk* zien dat de Boussacstoffen zich voor alles lenen. worden gewerkt. Er zijn immers 's daarenboven heel prettig andere methoden om de aan--fje weten, ^at de !leer Buek van Lentefeest bij firma W. Bliek. Na al die achtereenvolgende jaren Boussac-shows, die door de heer W. Bliek (Noordstraat 15) in Terneuzen worden gebracht en waarnaar ieder jaar opnieuw door honderden dames met span ning wordt uitgezien, begint men te geloven, dat de heer Bliek in Terneuzen het sein geeft waar op de voorjaars- en zomermode officieel voor de dag kan komen. Zo was de sfeer ook gistermid dag en gisteravond op de shows in de benedenzaal van hotel „Rot. aerdam", „Nu begint eerst de Lente" en dat dit in de praktijk ook wel zo is, zou men kunnen concluderen uit het feit dat direct na de middagshow al een drom klanten naar de zaak trekt. Ansje van Brandenburg, de char, mante T.V.-omroepster. weet pre- cies met welk een verfijnd raffin- nement zij de prachtige Boussac stoffen moet aankondigen.'Aller eerst de strandensembles, de een- voudige zomerkleding, daarna stijgend via de prachtige namid- dagtoiletten naar de climax van jsjaagfje met jlet i100gSte aantal ieder dessin een zeer beperkte voorraad heeft en dat dient om de exclusiviteit voor zijn klant te bewaren. Ook dit jaar zullen vele dames uit Zeeuws-Vlaanderen de weg naar Noordstraat 15 te Terneu zen weten te vinden. Biljartclub „Carambole'' opgericht. Aan de uitnodiging tot bijwo- café „De Beurs",bij de heer Mar. Faas, Nieuwstraat 18, 'al hier, had een 15-tal biljartlief hebbers gevolg gegeven. De leiding van deze samen komst berustte bij de heer De Poorter, die reeds jaren voorzit ter is geweest van een biljart club in het westen en als zodanig zijn sporen heeft verdiend. Na de aanwezigen te hebben verwelkomd en het doel van deze avond te hebben uiteengezet, zeide hij dat de heer Freijser, die dit seizoen tijdens een biljart concours te Ovezande, uitgaande van de K. N. B. B. het Zeeuwse kampioenschap „eerste klasse libre" op zijn naam wist te bren gen, bereid is gevonden iedere zaterdagmiddag in gesloten kring te trainen. Alle aanwezigen gaven zich als lid op van de nieuwe biljartclub, die de naam „Carambole" zal dragen, terwijl vrijdagavond als clubavond werd vastgesteld. SLUISKIL Examen Schoonheidsverzorging Bij het vorige week te 's-Gra- venhage gehouden „Stivas" vak examen schoonheidsverzorgine punten voor schoonheidsspecia liste B (algehele vestiging) mej. L. M. Smolenaers, alhier. VLISSINGEN Bezoek van staatssecretaris De Jong. De staatssecretaris van Marine, de heer P. J. S. de Jong, zal heden een werkbezoek aan Vlis- s.ingen brengen. De heer De Jong zal onder meer het wachtschip Hr. Ms. Van Speijk bezoeken. Verder zal hij ontvangen wor den door de dienst Conservatie van de Kon. Marine in Vlissin- gen. De staatssecretaris zal de heen- en terugreis .maken met een marine-helikopter. Interessante lezing. Er was grote belangstelling voor de lezing die de heer J. Ch. Cornelis heeft gehouden over Elmare en Reinaart de Vos, zo dat: in de bovenzaal van het Jeugdgebouw geen plaatsje on bezet was. Niet alleen de leden van de Culturele Kring waren er, maar ook velen van de Heemkundige Kring voor West Zeeuws-Vlaan deren, en andere belangstellen den. Zelfs van over. de grens, toonde men interesse voor de lezing, waarin de spreker vóór de pauze de omgeving verkende en de situatie bepaalde van de oude proostdij van St. Pieter, die in drie verschillende scènes van het dierenépos naar voren komt. Aan de hand van de annalen van het klooster werd zijn betrekkelijk kort bestaan (1144 tot 1377) in dit afgelegen veen gebied, 4 km zuidelijk van Uzen- dijke, juist op de grens, uitvpe. ning van een bijeenkomst in rig gesproken, waarbij vele tot nog toe ongepubliceerde gege vens omtrent het oude handels stadje Isendike werden vermeld. Dit middeleeuwse Isendike is, met zo ongeveer het gehele ge west, ten onder gegaan in de stormvloeden rond het jaar 1400. Na de pauze werd het verhaal zelf besproken, en speciaal de fragmenten waarin de avonturen van Reinaart rond Elmare zijn vervat. Spreker meende en con cludeerde dat IJzendijk'e zich vooraan in de rij mag scharen van de z.g. Reinaartsteden en hield een pleidooi om ooit een monument(je) voor de held van deze beroemde dierensage in IJzendijke op te richten. Vulkaan op Bali weer rustig 151 SLACHTOFFERS Volgens de laatste berichten, afkomstig van liet eiland Bali, is de vulkaan Agoeng na een maand van hevige activiteit weer tot rust gekomen. De autoriteiten van het eiland hebben een beroep op vrijwilli gers gedaan om de duizenden dessabewoners te helpen, die ais gevolg van de uitbarsting dak loos zijn geworden. De voorzitter van het Indo nesische Rode Kruis. Soemarno, zei tegenover verslaggevers, dat het aantal doden 151 bedraagt. Honderd personen werden ge wond. De lava he'Jft alles binnen een straal van 30 km rondom de krater verwoest. komen naaï de" sensationele v. h. modernste kledingmagazijn 23 veldstraat te GËNT In cfa streek - moderne stijl - pi-oUigra vriendelijks bediening - honderden totaal nieuwe ar-, tikels - ou zoals steeds.,, KWALITEIT. uit één onzer nieuwe afdelingen voor de 200 eers te kopers van. ecn itostuuW* PARKMNG NODENAYSTEEG RHEUMABESTRIJDING Waarde lezer, Weet u, dat Rheuma in Neder land een van de meest verbreide ziekten ls? Weet u, dat Rheuma door de medici als „volksvijand nummer één" wordt aangemerkt? Dan zult u doordrongen zijn van de noodzaak de oorzaken van deze ziekte door diepgaand on derzoek op te sporen en de ziek te zelf daadwerkelijk te bestrij den. De Stichting „Het Nationaal Rheumafonds" te 's-Gravenhage stelt zich ten doel deze studie en bestrijding met alle middelen te bevorderen, zonder verschillen in godsdienstige of politieke over tuiging daarbij té betrekken. Daarvoor is echter vanzelf sprekend veel geld nodig. Wilt u ook uw steentje bijdra gen aan de verwezenlijking van dit zo mooie en voor de volks gezondheid zo belangrijke werk, geef dan uw bijdrage aan de huis-aan-huis-collecte, welke van 25 maart tot en met 30 maart aanstaande in de gemeente Ter neuzen zal worden gehouden. Stelt u onze collectanten niet teleur Bij voorbaat dank voor uw bij drage. Namens het plaatselijk comité van het Nationaal Rheumafonds, P. G. SCHRIJVER. GEEN PERPETUUM MOBILE VOOR SOEKARNO President Soekarno krijgt voorlopig Nico van Jole's per petuum mobile niet in handen. De nogal wispelturige Rotter damse constructeur is van mening dat hij de Nederlandse dieren niet kan duperen door zijn vinding aan het Indonesi sche staatshoofd aan te bieden. Op het eerste gezicht een vrij ingewikkelde redenering van de Maasstedelijke uitvinder, maar zij krijgt enige logica met de "wetenschap dat hij van plan is de 100.000 gulden te verdienen, die fabrieksdirecteur Doijer uit Assen beschikbaar heeft gesteld voor een bruikbaar perpetuum mobile, en dat bedrag over te dragen aan de Nederlandse Die renbescherming. Van Jole is er n.l. van overtuigd de premie te winnen. President Soekarno zal het zonder een Nederlands perpe tuum mobile moeten stellen, omdat de Rotterdammer er niet zeker van is dat hij nog een tweede constructie kan ma ken VERSLAG VAN AANVAL OP RUSSISCH KAMP De „Miami Herald" heeft een verslag gegeven van de beschie ting van een Russisch schip en kamp aan de noordkust van Cuba. Het verhaal wordt verteld door Eloy Gutierrez Menoyo, die adjudant van premier Fidel Castro van Cuba zou zijn ge weest en het bevel over de aan vallers zou hebben gevoerd. De commando's hadden zon dag in twee zwaar bewapende boten een aanval gedaan op Isabella de Sagua, omdat daar een Russische basis was. Snelle motorboten hadden „het Russi sche militaire kamp beschoten en daarna op zee de strijd aan gebonden met een Russisch vrachtschip". Twee commando's waren gewond geraakt toen de U.S. terugschoot. Hoewel de aanvallers, die vertrokken wa ren van een geheime basis in het Caribische gebied, zich bij de beschieting van het Russische schip voornamelijk concentreer den op het hamer- en sikkel- enbleem op de schoorsteen, kwamen „vele granaten op het dek van het schip terecht en men zag vele Russische zeelie den, dood of gewond, in elkaar zakken". VLIEGTUIG VAN KONING SAOED VERONGELUKT De „Cornet 4" van koning Saoed van Saoedi-Arabië die de vorst van Genêve naar Nice had ge bracht en daarna terugkeerde om zijn gevolg te halen, is in het ge bied van de Monte Matto, op 25 km ten zuidwesten van Coni neer. gestort. Een reddingsploeg, die het wrak bereikte, deelde mede dat geen van de achttien mensen aan boord van het verongelukte vlieg, tuig de ramp heeft overleefd. VIER TYFUSGEVALLEN IN NEDERLAND. Er zijn thans vier tyfusgevallen in Nederland. Drie gevallen in Rotterdam waren reeds bekend, maar omtrent een patiënt, die was opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag, verkeerde men nog in het onzekere. Thans is vastgesteld dat ook deze aan tyfus lijdt. Alle patiënten hebben de ziekte opgelopen in het Zwit serse wintersportoord Zermatt, waar tientallen tyfusgevallen zijn gerapporteerd. Ook tyfus in Düsseldorf. Bij twee inwoners van Düssel dorf, die in Zermatt met vakan tie zijn geweest, is tyfus gecon stateerd. Zoals gemeld is er in het Zwit serse wintresportcentrum Zer matt tyfus uitgebroken. In Enge land, Nederland en in een ander deel van West-Duitsland Mün- chen hebben mensen, die in Zermatt zijn geweest, tyfus ge kregen. Twee squadrons F-104 voor Navo-kernstrijdmacht Nederland en België hebben woensdag officieel in Parijs aan geboden ieder twee squadrons F-104 tactische straaljagers bjj te dragen aan de voorgestelde mul tinationale kernstrijdmacht van de NAVO. Dit aanbod is gedaan op de zitting van de permanente Navo- raad door de ministers van Bui tenlandse Zaken van Nederland en België, mr. J. M. A. H. Luns en Paul-Henri Spaak, zo wordt in Navo-kringen vernomen. Van Belgische diplomatieke zijde wordt verklaard dat de Belgische jagers aan de Navo zullen worden toegewezen op dezelfde wijze als Engeland zijn bommenwerpers type 200-V heeft beschikbaar gesteld. Nederland, België en West- Duitsland fabriceren de F-104 in licentie voor hun strijdkrachten. West-Duitsland heeft ook in het vooruitzicht gesteld dat het zijn jagers type F-104 aan de Navo zal overdragen, maar heeft nog geen officieel aanbod gedaan. Vragen aan de Minister Het Tweede Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) heeft aan de staatssecretaris van Economiche Zaken schriftelijk gevraagd of het juist is, dat in het rapport, dat de commissie middenstands krediet voor de middenstand te heeft uitgebracht, wordt geadvi seerd krediet-grenzen van het door de overheid gegarandeerde inrichtingskrediet en hypothecair krediet voor de mdidenstand te verhogen van ƒ50.000.— tot 100.000,alsmede om de gega randeerde kredietverlening ook uit te strekken tot het woonge deelte van bedrijfspanden. Heeft de staatssecretaris zijn standpunt ten aanzien van deze adviezen reeds bepaald en mag worden aangenomen, dat de ver hoging van de maximumcrediel- grens nu op korte termijn zal plaatsvinden? Voorts vraagt hij of het juist is. dat in het bedoelde rapport niet wordt gesproken over een verhoging van de kredietgrens van 5000,voor de borgstel lingskredieten. Is het overleg met de belanghebbenden over de ver hoging van de kredietgrens van ƒ5000,inmiddels beëindigd?, zo vraagt hij. Tenslotte vraagt hij welk stand punt de staatssecretaris hierom trent heeft ingenomen en of kan worden medegedeeld, wanneer eén verhoging van het maximum- kredietbedrag van de borgstel lingsfondsen zal ingaan.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2