vV* - \r niemand de deur uit zonder een SS*? Éi» ESsllP^ 5^ laiW'Tj wpü ypf ontl Jijt Staatssecretarissen zetten standpunt regering uiteen Prins Bernhard beschermheer van „Nieuwspoort" Buitenlanders in Oost-Duitse gevangenissen De conferentie in San José HOOGWATER WEERBERICHT ZON- ra MAANSTANDEN Verf met voldoening DONDERDAG 21 MAART 1963 19e Jaargang Nr 5867 HET TELEVISIEDEBAT IN DE TWEEDE KAMER Frankerine bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2,per week 48 ct Loser- rirs 0 et. DE VRIJE ZEEUW Versehffnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Fïrma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Scholten, deelde in zijn antwoord in het televisie debat aan de Tweede Kamer mede, dat de tweede Duitse T. V. reclame-zender binnen kort waarschijnlijk tot aan onze kust zal uitstralen. Blijkens een via onze ambassade in Bonn ontvangen bericht van de West- duitse regeringspersdienst komt een nieuwe T.V.-zender in ge bruik met een groter bereik dan de tegenwoordige, welke alleen het oosten van ons land bestrijkt. .Hieruit spreekt de noodzaak van een tweede Nederlands pro gramma nog sterker", zo zeide de heer Scholten. Niet omdat wij ontvangst van een Duitse zender niet wensen, wel omdat de keuzemogelijkheid van Neder landse programma's nu nog wenselijker en noodzakelijker wordt. „Er bestaat een zekere angst voor wat we nog niet kennen", aldus zei mr. Scholten in zijn betoog over reclametelevisie. „We kennen de macht van het medium televisie nog niet ge heel. Het is precies zo gegaan tijdens de ontwikkeling van drukpers en radio. Deze angst is een verschijnsel, dat voortspruit uit kijken naar het verleden. Die angst moeten we overwinnen omdat zij geen basis voor een goed beleid vormt". De staatssecretaris wees erop, dat de regering' bij dc wet ge machtigd is zendmachtigingen te verlenen en te beslissen over het -uitzenden van reclamebood schappen. De onderhavige dis cussie geschiedt op verzoek van de Kamer. Zij gaat niet over de vraag aan wie zendmachtiging moet worden' gegeven. Het geldt hier inderdaad een politieke be- slissing, waartoe de regering echter bevoegd is t.i waarover in de volksvertegenwoordiging kan worden gesproken". Voorop diende volgens de heer .Scholten te staan, dat het beleid in genen dele gericht is op omverwerping van de N.T.S. en de omroepverenigingen. Het speet de bewindsman daarom, dat de omroepen zich met zó grote felheid tegen het re geringsplan hebbej- gekeerd. De heer Scholten bestreed de opvatting, dat een concessie voor het tweede net gelimiteerd zou zijn tot de zeer rijken. In dit opzicht wordt van hetzelfde standpunt uitgegaan als bij de omroepen. Slechts de financie ring uit kijkgelden of reclame moet verzekerd zijn. Er wordt d~ s r'st gediscrimineerd. Indien alleen de omroepen zendmach tigingen zouden krijgen voor reclametelevisie, dan zou wel worden gediscrimineerd. De be windsman bestreed de opvattin gen van enkele afgevaardigden, dat reclametelevisie in strijd zou zijn met het verdrag van Rome en de wetgeving in eigen land. Hij pareerde het verwijt, dat de telvisienota het economische belang van het bedrijfsleven PRINSES PLANT KORENAAR Prinses Margaret van Engeland lieeft m <ie kerk van St. Margriet in Westminster (Londen) een kerkdienst bijgewoond ter gele genheid van het begin van de internationale anti-honger cam pagne. Na afloop van de dienst plantte de prinses een symboli sche. korenaar bij de kerk; de korenaar is het symbool van de anti-honger campagne. DONDERDAG 21 MAART v.m. n.m. Breskens 10.19 11.00 Terneuzen 10.54 11.35 Hansweert 11.34 12.15 Walsoorden 11.44 12.25 VRIJDAG 22 MAAKT v.m. n.m. Breskens 11.33 11.25 Temeuzen 12.08 Hansweert 12.48 12.40 Walsoorden 12.58 12.50 lLiI V( LLn KOUD WEER Woensdag trok een depress' van het zeegebied ten zuiden vr Ierland naar Noord-Italië. Na het voorbijtrekken van deze sto ring draaide de wind in onze omgeving naar richtingen tus sen no.ord en oost; deze winden voerden koudere lucht uit Dene marken aan. Daarin komt ook heden veel bewolking en plaat selijk mist voor. Het blijft echter overwegend droog. De noordons+eliike wind wordt matig, in de kuststreken tijde lijk vrij krachtig. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Noordoosten wind Zwaar bewolkt, maar overwe gend droog en koud weer met plaatselijk mist. Matige, in de kuststreken af en toe vrij krach tige wind tussen noord en noord oost. voorop zou stellen. De belangen van het bedrijfsleven komen in de nota pas op de vijfde plaats, ver achter het belang van goede televisie en het belang van de kijkers, zo meende hij. Hoe moeilijk het is om kosten voor televisie te ramen liet de staatssecretaris blijken uit een reeks cijfers. De bouw van de vijf N.T.S.-studiocomplexen met hulpgebouwen zou 71 miljoen' kosten. Thans blijkt, dat de eer ste twee complexen reeds ƒ31 miljoen kosten. De prognose voor 1 januari 1963 was een aan tal T.V.-toestellen van 1 310.000. Het waren er 35.000 minder. Het geschatte accres van de P.T.T.- kosten voor 1962/63 was één ton. Thans blijkt, dat dit één miljoen moet zijn. Het uitbreiden van het aantal zenduren b— ngt onevenredige verhoging van de gemiddelde kosten per zenduur mee. Het kijkgeld is hard nodig voor het bekostigen van het eerste net. In dit verband verklaarde de staatssecretaris, dat de school televisie ook uit de kijkgelden- pot zal moeten worden bekos tigd en niet uit de algemene middelen. Spreker waarschuwde tegen de opvatting, dat het tweede programma uit kijkgeld zal kun nen worden betaald. Daarvan is geen kwestie zonder boven de marge van ƒ40 per jaar uit te komen. Wie aan deze idee blijft vasthouden bouwt reeds thans de beslissing tot verhoging van kijkgelden in de toekomst in, zo zeide de heer Schoiten. Een kostenbegroting voor re clametelevisie van 12.000 gulden per uur in 1970, kwam hem zeer reëel voor. De principiële beschouwingen van de Kamerleden aansnijdend, stelde de heer Scholten dat het de regering niet begonnen was om een openbreken van het huidige omroepbestel, zoals de A. R.-afgevaardigde de heer Bruins Slot dinsdag had opge- me-'". De regering voelde zich niette min niet geroepen om de „mo- nopoloide situatie" van het ogen blik in zvn geheel te handhaven. Hij meende overigens dat op televisiegebied voorkomen moest worden dat er „ongewenste toe standen buiten de territoriale wateren" ontstaan, zoals het ge val was bij „Radio Veronica". Sprekende over een keuze van een concessionaris, zeide staats secretaris Scholten o.m. dat pro gramma's onafhankelijk moeten zijn van adverteerders. Het doel van de concessionaris moet het uitzenden van cultureel verant woorde programma's zijn. Aan het slot van zijn betoog zeide mr. Scholten opnieuw, dat men niet naar het verleden, maar naar de toekomst moet kijken. De druk van de kritiek op de gezamenlijke omroepen wordt groter en groter. Komen we in een nieuwe situatie, dan is ver gelijking mogelijk. Daarmee zal de druk van de kritiek vermin deren. De regering betracht als be leidslijn het criterium van het algemeen volksbelang, gericht op onkreukbare rechtvaardig heid. Wie daarmee niet akkoord gaat. schaart zich onder de be houdenden, aldus mr. Scholten, die zijn betoog onder rumoer en gelach beëindigde. Reclame en cultuur behoeven geen vijanden te zijn, zo betoogde de staatssecretaris van Economi sche Zaken drs. Gijzels. „Het is onjuist te stellen, dat onder het dak van het bedrijfsleven cul tuurloosheid zou huizen." Hii -•es op vele opdrachten van het 'rijfsleven aan beeldende en STUDENTEN BETOOGDEN IN PARIJS Een beeld van de grote demon stratie voor het ministerie van Financiën te Parijs, waar een grote menigte medische studen ten een betoging hield om een betere huisvesting te eisen. Het verkeer in de omgeving van het ministerie werd gedurende enke le uren volkomen ontwricht. De politie greep in, doel» ernstige botsingen hebben zich niet voor gedaan. uitvoerende kunstenaars, alsook op artistieke manifestaties met daadwerkelijke steun van het be drijfsleven. Voorts wees hij op het streven naar artistieke en doelmatige industriële vormge. ving. Over de relatie tussen reclame en televisie zei drs. Gijzels o.m., dat reclame „in de grote keten van economische verschijnselen, die tezamen de economische vooruitgang mogelijk maken, een in de Westerse landen niet weg te denken schakel vormt." De staatssecretaris zeide voorts o.m., dat het Nederlandse be drijfsleven, waarvan onze wel vaart afhankelijk' is, zijn taak slechts kan vervullen bij voldoen de steun op de thuismarkt. Men moet zich dan ook via de meest moderne en meest doelmatige media, waaronder televisie, tot deze thuismarkt kunnen wenden. Het grotere bedrijf zal intenser gebruik maken van T.V.-reclame dan de kleinere onderneming,' maar dit gebeurt bij de conven tionele media ook en behoeft niet ten detrimente van de kleinere bedrijven te zijn. "Spr. verwacht ■IlcleeJ aanvaard eerder voordelen voor de kleinere bedrijven, alsook voor de dienst verlenende bedrijven. Hij was er echter van overtuigd, dat ook het klein- en middenbedrijf dat recla memedium zal kunnen benutten, b.v. door collectieve reclame. Re gionale reclame zal ook mogelijk zijn via de negen steunzenders. Bovendien zijn er mogelijkheden in tarief-differenttiatie. Wijzend op de steeds grotere spreiding van do Duitse reclame- T.V., zeide spr. dat thans een be sluit nodig is. Over de positie van de dagblad. Prins Bernhard is bescherm heer van het Haagse perscentrum „Nieuwspoort". Hij heeft die func tie woensdagmiddag in de „op kamer" van het Perscentrum of- De Prins werd er welkom ge heten door de voorzitter van het stichtingsbestuur, dr. N. Cramer, die constateerde, dat „Nieuws poort" in korte tijd een begrip is en tijdschrift-exploitatie zeide drs. Gijzels o.m., dat reclame van in vloed zal kunnen zijn op de ad vertentie-opbrengsten. Toch loek het hem juist, verweer en nieu we aanpak zonder bescherming en beschutting aan de onderne mers over te laten. Zoveel moge lijk samenwerking met de recla- me-T.V. leek hem een juiste weg. De uitgevers zullen op redelijke voorwaarden moeten kunnen deelnemen in de coneessiehouden- de maatschappij. Gezien de erva ringen in het buitenland meende drs. Gijzels dat de gevolgen van reclame-T.V. voor dagbladen en tijdschriften niet al te ernstig zal. zijn. Het betreft hier doorgaans geen vervangende reclame. T.V.- reclame heeft doorgaans follow- ups in de pers nodig. Spr. ver wees naar het effect van de New Yorkse krantenstaking op omzet ten van warenhuizen, theaters enz. Eén van de belangrijkste aspec ten van het voorgestelde systeem vond de staatssecretaris de com merciële opzet, financiering van het tweede net uit reclamemidde. len. Dit wordt een normale parti culiere commerciële activiteit. Zou men de suggesties van de N. T. S. volgen, dan zou onher roepelijk vermenging van recla me- en kijkgelden plaatsvinden. De kijker zal voor het tweede programma niets behoeven te be- talen. Spr. was voorstander van spreiding van reclameboodschap pen door het gehele programma. Minister Cals zeide tenslotte, dat de staatssecretarissen niet al'-^en in overeenstemming met ziin onvattingen hadden gespro ken. ook overwegend in overeen stemming met die van de regering. geworden en dat dit feit het stichtingsbestuur de moed heeft gegeven, de Prins te vragen het beschermheerschap te aanvaar den. Dr. Cramer zei onder meer dat „Nieuwspoort" een trefpunt geworden is onder meer voor correspondenten van buitenland se bladen en persbureaux. „Juist omdat U voor ons het symbool bent van het streven naar het geven van goede voorlichting aan het buitenland en. van het schep pen van goede „public relations", hebben we het aangedurfd U te vragen beschermheer te worden", zo zei hij tegen de Prins. De Prins zei daarop met groot genoegen aan het verzoek van het stichtingsbestuur te hebben voldaan en het een grote eer te vinden beschermheer van „Nieuwspoort" te zijn. Dr. N. Cramer overhandigde hem een reproductie van een oude prent, die voorstelt het oude pand waarin het Perscen trum is gevestigd. Uit handen van de gastvrouw van „Nieuwspoort", mevrouw J. Rijkens, ontving Prins Bernhard een in glas uitgeslepen voorstel ling van een haan, „de haan die het nieuws uitkraait, maar zich daarbij in een glazen huis be vindt", zoals ze opmerkte. Na dit officiële gedeelte begaf Prins Bernhard zich naar de bar van het Perscentrum, waar hij geruime tijd met veel animo met een aantal journalisten sprak. d()N MAAN >P ondei op ondei Mi f 21 6.43 18.53 4.57 13.35 22 6.41 18.55 5.36 14.50 23 tj.38 18.56 6.08 16.10 Een 31-jarige Italiaanse arbei der, Paolo Caris, die na het uit zitten in Oost-Duitsland van een gevangenisstraf van één jaar wegens het heipen ontsnappen van Oostduitse vluchtelingen kortgeleden in West-Berlijn is aa. "omen, heeft daar woens dag tijdens een persconferentie verklaard in Oostduitse gevan genissen minstens zestien an dere buitenlanders te hebben ontmoet, die op soortgelijke be schuldigingen waren veroor deeld. Daar waren Nederlanders, Amerikanen, Fransen, Zwitsers en Spanjaarden onder. Volgens Caris, die uit Triest afkomstig is en in West-Duits- land werkte, wordt de betrok ken regering door de Oostduitse autoriteiten ingelicht a1- één van haar staatsburgers veroordeeld is. Als cleZe regering d"n de no- Een produkt van de Sikkens Groep. di§e s'amen onderneemt, wordt a rop van zijn straftijd vrijge laten. Als voorbeeld noemde Ca ris een Z».itserse graaf, die tot drie jaar en zes maanden was veroordeeld omdat hij zijn pas poort aan een ^"-.tduil-ar had afgestaan om deze het ontsnap pen mogelijk te meken. De Zwitserse regering bemoeide zich ermee, met gevolg dat de graaf onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Caris zelf kreeg s'-ebts één -, omdat hij ar beider was, zo beweerde hij. Hij moest echter zijn gehele straf te uitzitten, omdat de Italiaan se -ring voor hem geen moei te had gedaan. Volgens de Italiaan was het eten in de Oostduitse gevange nissen slecht; de meeste buiten landers die hij kende, waren minstens vijf kilo afgevallen. In de laatste maand van zijn gedwongen verblijf in Oost- Duitsland had Caris van min stens drie pogingen tot zelf de veroordeelde in de regel vóór moord gehoord. Tijdens dezelfde persconferen- die, die was gearrangeerd door de Westberlijnse anti-commu nistische organisatie van voor malige Oostduitse gevangenen, werd ook een verklaring voor gelezen van twee Oostduitse ex- grenswachters, die in januari naar West-Berlijn waren ont snapt. Zij zeiden daarin dat de Oostduitse autoriteiten bij de grenzen tussen Oost- en West- Berlijn als schildwacht geklede poppen hebben opgesteld, om aspirant-vluchtelingen af te schrikken. Beide grenswachters waren bij hun vlucht van het dak van een huis op Westberlijnse grond gesprongen, waarbij zij hun hielen braken. Zij worden nog steeds in een ziekenhuis ver pleegd. In ontruimde woonhui zen langs de grenzen hebben de Oostduitsers volgens hen ma chinegeweren opgesteld om mo gelijke massa-ontvluchtingen te voorkomen. De Verenigde Staten en de zes Middenamerikaanse landen zullen hun toezicht op zee en in de lucht uitbreiden ter voorko ming van verbreiding van onder grondse activiteit uit Cuba over Latijns-Amerika. Binnen de ter ritoriale wateren zal deze wor den onderschept, aldus een of ficiële ,-,verklarin" v?" Jo sé", uitgegeven na een confe rentie van twee dagen tussen Amerikaanse huwt kroonprins van Sikkim De 22-jarige voormalige Ame rikaanse studente Hope Cooke is woensdag in het huwelijk getre den met de 39-jarige kroonprins van de Himalaja-staat Sikkim, luitenant-kolonel Maharadjah Koemar Palden Thondup Anm- gyai, een weduwnaar met drie kinderen. Het huwelijk werd vol trokken in de hoofdstad Sikkim. Het was een Boeddhistische plech tigheid, doch mej. Cooke legde de huwelijksgelofte af volgens de gebruiken der Amerikaanse Epis- copootse (Protestantse) Kerk. Sikim is een Indisch protecto raat. Zijn heersers zijn afkomstig uit Tibet. Zij hebben zich in de zestiende eeuw in het land geves tigd. Mej. Cocke is de eerste vremdelinge, die door huwelijk haar intrede in de vorstelijke familie doet. Zij had de kroon prins in 1958 te Darjeeling, in In dia, ontmoet. Drie jaar later ver loofde zij zich met hem. Het hu welijk is uitgesteld, omdat de Boeddhistische priesters in Sik kim 1962 een onguntsig jaar acht ten voor de voltrekking ervan. Mej. Cooke kwam dinsdag uit Calcutta in Sikkim aan, na een rit van vier uur door de steile bergen en dalen van Noord-Ben galen. De vader van de bruide gom ,de vorst van Sikkim Maha radjah sir Tasji Namgyal, had zich de hulp verworven der bekendste goedweermakers in Sikkim, die tot taak hadden alle tegenwerkende duivels uit te bannen en al hun occulte gaven aan te wenden om een stralende bruiloftsdag, te verzekeren. De ï'ood, blauw en groen ge verfde daken der huizen van Sik kim vormden een kleurrijke ach tergrond voor de plechtigheid president Kennedy en de leiders van de zes landen. De verklaring zegt voorts dat in april een bijeenkomst zal worden gehouden om nieuwe maatregelen ten aanzien van het reizen op Cuba. f-n- de in woners der zeven betrokken landen voor te bereiden, onder meer strengere controle op pas poorten, snellere en vollediger uitwisseling' van gegevens over de bewegingen van personen, het voeren van propaganda '-~r Cuba en het vervoer van wapens en geld tussen Cuba en de be trokken landen. O-'racht zal worden de medewerking van de overige dertien leden-landen van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O. A.S.) te verkrijgen. De economische integratie van Midden-Amerika moet worden versneld, zo zegt de verklaring. Voorzien wordt in een douane unie om de handelingen van Middenamerikaanse gemeen schappelijke markt te verge makkelijken, in een monetaire unie en in hervormingen op het gebied van landverdeling, be lastingheffing, onderwijs, open baar beheer en welzijnszorg. President Kennedy heeft nieu- we financiële hulp voor het Middenamerikaanse economi sche programma beloofd. Gis teravond keerde hij naar Wash ington terug'.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1