V G R AX IS Benelux gaat gemengde commissie met Engeland vormen Enkele Tyfusgevailen in Rotterdam Voor u,mevrouw. een stuk Castella Schoonheidszeep Israël en Egypte De kille Frans-Engslse verhouding De slakingen in Frankrijk Bolletje.' WEERBERICHT HOOGWATER ZON- «ai MAANSTANDEN HET WEER Positief spoor in Rotterdamse moordzaak DINSDAG 19 MAART 196S 19e Jaargang Nr 5865 bollen in ,AllES00fitEN OOK TYFUS IN ENGELAND EERSTE KIEVITSEI VOOR DE KONINGIN bij aankoop van 3 stukken INDONESISCHE ZAAKGELASTIGDE WAARSCHIJNLIJK DEZE MAAND NAAR DEN HAAG TELEVISIE BIJ VERKEERSREGELING Frankêring >41 abonnement: Terneuzen DlrectetmSoöfdredaeteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand ƒ2,per week 43 et. T ,nssf nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: mmtmimt pet advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels f 1,10. Tedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnnmmer: zaterdags 10 nat. De Raad van de Economische Unie van de Benelux zal voor stellen uitwerken voor de oprich ting van een gemengde commis sie van de drie Benelux-landen en het Verenigd Koninkrijk. Op Voorstel van de Belgische vice- minister van Buitenlandse Zaken, Fayat, heeft het ministercomité van de Benelux hiertoe maandag in Brussel besloten. De oprichting van een derge-' lijke gemengde commissie is kortgeleden door Engeland voor gesteld. Dergelijke commissies bestaan reeds van vertegenwoor digers van Engeland en West- Duitsland en van Engeland en Italië. Zij werden gevormd na het Franse veto over de onderhande lingen inzake Engelands toetre ding tot de Europese Economi sche Gemeenschap. De commissies hebben tot doei bijzondere vraagstukken, voort, vloeiend uit de mislukking van deze onderhandelingen te bespre ken en in het algemeen het con tact tussen Engeland en de lan den van de E.E.G. te handhaven. In het bijzonder betreft het kwes ties van handelspolitieke aard. De kwestie van de commissie van de Benelux en Engeland was een van de agendapunten van het ministerscomité van de Benelux voor de bijeenkomst van maan dag. Van Nederlandse zijde werd de vergadering bijgewoond dooi de ministers Zijlstra en Veld kamp en door de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. van Houten. De Benelux-ministers hebben voorts de tekst van een verdrag goedgekeurd met een eenvormi ge wet ter bescherming van teke ningen en modellen in de Bene lux. Een dergelijke uniforme Benelux-wet bestaat reeds voor de bescherming van merken. In Den Haag zal een bureau worden opgericht voor de registratie van tekeningen en modellen. Het ver- De geneeskundige hoofdinspec tie voor de volksgezondheid heeft maandag een rondschrijven ge richt tot ongeveer 5000 huisart sen in Nederland, waarin deze wordt gevraagd de uiterste waakzaamheid te betrachten en gevallen yan tyfus zo spoedig mogelijk te rapporteren, zulks naar aanleiding van enige tyfus gevailen die onlangs in Rotter dam zijn geconstateerd, zo ver nemen wij van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. In Rotterdam zijn drie geval len bekend geworden. De kans dat de ziekte zich daar zal uit breiden is uiterst klein, zo meent de directeur van de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst, dr. L. Burema. Er zijn geen quaran taine-maatregelen genomen. De drie patiënten zijn een echt paar, dat thuis wordt verpleegd, en een driejarig meisje uit een ander gezin, waarvan de diag- v. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig ^tot hedenavond. Westelijke wind. Bewolkt met enkele verspreid voorkomende opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Lagere middagtemperaturen, vooral in de kuststreken. DINSDAG 19 MAART nose nog niet met zekerheid is gesteld. Maar volgens de artsen staat het vrijwel vast dat ook dit een geval van tyfus is. Het meis je is opgenomen in het Sophia- kinderziekenhuis in de Maasstad. De G.G.D. is tot de conclusie gekomen dat allen zijn besmet in de Zwitserse wintersport plaats Zermatt, waar momenteel 34 patiënten worden verpleegd en 25 anderen ter observatie zijn opgenomen. De drie gevallen zijn eind vorige week geconstateerd. De hoofdinspectie van de Genees kundige Dienst werd er direct van in kennis gesteld, hetgeen resulteerde in het schrijven aan de artsen in het land. Het meisje is op 21 februari in Zermatt ziek gewoyden; het echt paar keerde begifr maart ziek naar huis terug. De ziektegeval len staan los van elkaar. Dr. Bu rema verwacht dat de patiënten over een week hersteld zullen zijn, indien zich althans geen complicaties voordoen. „Er zijn tegenwoordig ook voor dit soort ziekten uitstekende geneesmid delen" (antibiotica), zei hij. Zondagavond zijn in Cardiff twee nieuwe gevallen van tyfus ontdekt. In totaal lijden tien En gelsen nu aan deze ziekte. Al deze gevallen openbaarden zich nadat de betrokkenen van va kantie in Zermatt waren terug gekeerd. De chef van de gezond heidsdienst in Cardiff, dr. Ander son, verklaarde dat de gevallen niet ernstig zijn en dat alle no dige maatregelen zijn getroffen. In Engeland zijn maandag veertien nieuwe gevallen van tyfus geconstateerd waardoor het totaal aantal bekende geval len tot 24 is gestegen, aldus een mededeling van het Engelse mi nisterie van Gezondheid. Alle slachtoffers hebben on langs in de Zwitserse winter sportplaats Zermatt, waar een tyfusepidemie is uitgebroken, de vakantie doorgebracht. De 10-jarige Tony Rolink uit Denekamp heeft gistermiddag op paleis Soestdijk het eerste door hem gevonden kievitsei aan Hare Majesteit de Konin gin aangeboden. Hij werd vergezeld door de bur gemeester van Denekamp, jhr. A. J. E. C. C. v. u der Heij den van Doornenburg. drag zal worden voorgelegd aan de interparlementaire raadgeven de Beneluxraad, die het volgens een spoedprocedure zal behande len. De raad houdt namelijk dit jaar wegens de verkiezingen in Nederland geen voorjaarszitting en komt eerst in oktober in ple naire vergadering bijeen. De ministers hebben een voor stel goedgekeurd tot instelling van een gemeenschappelijke kas voor het innen van rechten aan de buitengrenzen van het Bene- lux-gebied. Door het instellen van één douanegebied kunnen de controlemaatregelen aan de bin nengrenzen tussen België. Neder land en Luxemburg voor het transitoverkeer van goederen worden opgeheven. De inning van de verschuldigde rechten kan dan door de diensten van de drie landen voor eikaar worden ver richt. Richtlijnen werden verder goedgekeurd voor het instellen van een Benelux-hof, dat binden de adviezen zal kunnen verstrek ken over de interpretatie van de uniforme Beneluxwetten (mer- kenwet en toekomstige tekenin gen- en modellenwet De ministers van de drie Bene lux-landen keurden tenslotte de richtlijnen goed voor de uitbrei ding van de gerechtelijke samen werking, nu een aantal controles aan de grenzen onderling ziin vervallen. De bedoeling is de Ge rechtelijke diensten wederzijds in staat te stellen op het grond gebied van een Benelux-partnpr onderzoeken te verrichten en te komen tot het uitwisselen van thans nog geheime dossiers bij het onderzoek naar overtredin gen, die zich in een ander Bene- luxland hebben voorgedaan. HET BEZOEK VAN PRESIDENT DE GAULLE Hei gezelschap in de Balzaal van Huis ten Bosch. Op de achter grond het schilderij van de doch ters van Frederik Hendrik. V.i.n.r. president De Gaufle, Koningin -Juliana, mevr. De .Gaulle en Prins Bernhard. Staan de v.i.n.r. de Prinsessen Irene, Margriet en Beatrix. Een aantal Israëlische dagbla den heeft maandag van de Duit se bondsrepubliek geëist dat zij een wet zou uitvaardigen waar bij het aan haar geleerden ver boden wordt Egypte te helpen bij het ontwerpen van wapens „die bestemd zijn voor de ver woesting van Israël". Volgens deze bladen zou Egyp te met hulp van Westduitse specialisten werken aan raket- v.m. n.m. Breskens 7.48 8.22 Terneuzen 8.23 8.57 'Hansweert 9.03 9.37 Walsoorden, 9.13 9.47 WOENSDAG 20 MAART v.m. n.m. Breskens 9.00 9.40 Terneuzen 9.35 10.15 Hansweert 10.15 10.55 Walsoorden 10.25 11.05 ZON MAAN op ondei op ondei Mrt 19 6.48 18.50 3.18 11.32 20 6.45 18.51 4.11 12.28 21 6.43 18.53 4.57 13.35 22 6.41 18.55 5.36 14.50 23 6.38 18.56 6.08 16.10 LAGERE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mede; Maandag trok een depressie van Ierland naar Schotland. Randstoringen ervan brachten in ons land op de meeste plaat sen enige millimeters regen; op een enkele plaats zelfs 13 mm. Tegen de avond begon de lucht druk te stijgen, waarbij de wind begon te ruimen naar zuidwest. Vandaag zullen matige, af en toe krachtige, winden tussen zuidwest en noordwest minder zachte lucht aanvoeren. Daarin zullen hier of daar enkele buien, maar ook verspreide opklarin gen voorkomen. Aanvankelijk zal in het noorden van het land ook mist aanwezig zijn. De temperaturen zullen lagere waarden bereiken dan maandag, vooral in de kustprovincies. De Londense „Times" heeft er maandag bij Frankrijk en Enge land op aangedrongen zich als vrienden en bondgenoten te ge dragen. Het blad schrijft in een hoofdartikel onder de kop: Maak een eind aan de onhoffe lijkheden" dat het „werkelijk tijd wordt dat de Engelse en Franse regeringen ophouden zich ten op zichte van elkaar te gedragen als schoolmeisjes na een kibbelpar- tijtje. Dit is kinderachtig en on fatsoenlijk en geen vertolking van de openbare mening in beide landen. De verschillen zijn veel te ernstig voor vertoningen van wrok. Er zijn veel Fransen zowel ais Engelsen die oprecht de manier betreuren waarop president De Gaulle de onderhandelingen over de gemeenschappelijke markt heeft afgebroken, maar zij wor den hierdoor met. van «Ie ge dachte weerhouden dat de gene raal gedeeltelijk gelijk had met te zeggen dat Engeland, met zijn belangen overzee en zijn traditie, niet bereid is geheel in Europa op te gaan. Dit is geen gelegenheid voor gekwetste waardigheid, maar voor bezinning op het feit dat de Europese aangelegen heden de laatste tientallen jaren over het algemeen goed gingen wanneer Engeland en Frankrijk samen gingen en slecht wanneer zij gescheiden waren. Er is volop gelegenheid de diplomatie te tonen waar beide partijen prat op gaan." De nieuw benoemde Indonesi sche zaakgelastigde in Den Haag, Moh. Sjarif, zal waarschijnlijk reeds deze maand in Nederland aankomen. De Indonesische minister Soe- bandrio van Buitenlandse Zaken deed hiervan maandag aan minis ter Luns mededeling in een tele gram, waarvan de tekst in de In donesische taai was gesteld. Het luidde; „Ik ontving het telegram van uwe Excellentie, waarvan de in houd goede hoop geeft op een ontwikkeling der betrekkingen tussen beide landen en volken in de richting van een harmonische samenwerking. De hoop van de regering en het volk van Indone sië is, dat de heropening der diplomatieke betrekkingen een eerste schrede vormt om inhoud te geven aan toekomstige goede betrekkingen. Het ligt in de bedoeling der In donesische regering, dat de heer Mohammad Sjarif in Nederland zal arriveren vóór einde maart. Dr. SÖEBANDRIO, plaatsverv. eerste minister, minister van Buitenlandse Zaken der Republiek Indo nesia." (Dit telegram van minister Soebandrio is een antwoord op de boodschap, die minister Luns hem de vorige week zond in ver- band met het herstel der diplo matieke betrekkingen.) ten die radioactief materiaal, bacteriën of gas kunnen over brengen. De Oostenrijkse ge leerde Otto Jucklik, die in Zwit serland is gearresteerd, zou vol gens deze bladen in Esrvpte aan een kobaltbom hebben gewerkt maar het land verlaten hebben toen hij vernam dat hij mee werkte „aan een plan voor .de vernietiging van de Joodse staat". Jucklik had daarna aan- geboden de Duitse geleerden in Egypte af ie raden nog rinyer voor dit land te werken en hij had contact opgenomen met Heidi Görke, de dochter var, e„_i m BgypLe werkende Duitse geleerde. Het Israëlische blad „Davar", dal mees.al het standpunt van de Joodse regering vertolkt, deed een aanval op de Zwitserse regering,. .e haar traditionele neutraliteit gebruikt legen Is raël, dat 'bedreigd wordt met 'vernietiging". Vrijdag werd in Zurich be kendgemaakt, dat de Zwitserse politie een Israëliër en een Oos tenrijker had gearresteerd om dat zij medeplichtig' zoud ijn aan intimidatiédaden tegen Duitsers die voor Egypte wer ken. De politie was bezig aan een onderzoek naar een aanslag op de Duitse raketdeskundige dr. Kleinwacher, wiens auto op 20 februari j.l. nabij de Zwitser se grens werd beschoten. Dr. Kleinwacher zou voor Egypte werken en men had geprobeerd hem te ontvoeren. De Westduitse justitie heeft op verzoek van de Egyptische regering een onderzoek geopend naar de herkomst van postpak ketten die aan in Egypte ver toevende Duitre ingenieurs zijn gezonden en waarin helse ma chines waren verpakt. Volgens een Israëlisch blad had de secretaris van een Duitse inge nieur in Cairo zijn gezichtsver mogen verlo;-on toen een post pakket dat hij opende ontplofte. De zendingen kwamen uit Ham burg en Stuttgart. De West duitse P.T.T. heeft opdracht ge kregen verdachte pakketten die voor Egypte bestemd zijn te on derzoek Van de zijde van het parket in Bazel werd medegedeeld ,dat één der aangehoudenen dr. Otto Jucklik is, 'n Oostenrijker. Men twijfelt echter aan de echtheid van zijn academische titel. De naam van de aangehouden Israëliër werd niet bekendgé» maak,. Na vijf weken van intensief onderzoek is de politie gister middag in het bezit gekomen van het eerste positieve spoor in de zaak van de zgn. dubbele roofmoord in Rotterdam-Zuid. In de Waalhaven zijn namelijk een geldtas en enkele andere voorwerpen gevonden, die het eigendom waren van het slacht offer, mevrouw B. A. van der Hoff—van Heek. De voorwerpen werden aange troffen by steiger 8 aan de zuid zijde van de Waalhaven. In de geldtas zat o.a. een rekening ten name van mevrouw Van der Hoff, die gedateerd was 8 febru ari 1963, de dag van de moord. Over de verdere inhoud van de portefeuille en de andere voor werpen wilde de recherche in be lang van het onderzoek geen na dere mededelingen doen. Het onderzoek begon gister morgen om tien uur. Tien re chercheurs en 25 aspirantagen ten zochten de bermen van de Waalhaven af. Twintig leden van de speciale rechercheploeg gingen de steigers na. Gister middag kregen zij assistentie van een afdeling van de genie uit Soesterberg, die is uitgerust met o.a. mijndetectors. Daarmee zal worden gezocht naar het moord wapen, vermoedelijk een ijzeren staaf. Hoofdinspecteur Van der Weij- den toonde zich gistermiddag zeer verheugd over de vondst van de portefeuille-met-inhoud, die aan mevrouw Van der Hoff van Heek heeft toebehoord. Hij is er nu absoluut van overtuigd dat roof het motief is geweest van de dader (s). De portefeuille werd vlak bij steiger 8 aangetroffen, slechts enkele meters uit de wal. De spe ciale ploeg van rechercheurs heeft de gehele verdere middag gezocht naar andere „stille ge tuigen". Dat gebeurde in een stromende regen. De politieman nen kregen assistentie van per soneel van de genie uit Soester berg, dat de schoeiing en een deel van het wateroppervlak met mijndetectors afzocht. Elk stuk metaal onder de zuidelijke oever werd geregistreerd en opgegra ven door de rechercheurs, die met hun laarzen soms tot knie hoogte in het water stonden. Er kwamen gistermiddag echter geen nadere aanwijzingen. Het onderzoek had in de mid daguren plaats in verband met de iage waterstand op dat tijd stip. Het was voor de speurders een koud en uiterst nauwgezet karwei al de modder langs de wallekant werd omgewoeld dat vrij veel publieke belang stelling trok. De arbeidsonrust in Frankrijk duurde maandag onverminderd voort. Mijnwerkers uit de noor delijke steéhkoolbekkens dreigden zelfs met een reusachtige mars naar Parijs, waaraan 5O.U0O man zouden deelnemen. Besprekingen tussen de afgevaardigden van de 240.000 mijnwerkers, die het werk hebben neergelegd, en de door de regering aangewezen „drie wijze mannen hepen maandag op niets uit. De commissie van „wijzen" is, zoals bekend, de vorige week in het leven geroepen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de moeilijkheden. Onder de vertegenwoordigers van de vakbonden heerste na het overleg algemene teleurstelling. De treinenloop was maandag weer normaal, nadat een 24-uurs- staking van 350.000 man aan het eind van de vorige week tot een complete chaos heeft geleid. Deze rust schijnt echter van korte duur te zijn, want donder dag zal elke werkploeg van het spoorwegpersoneel het werk voor twee uur neerleggen. Dit zal tot grote vertragingen leiden. Ook in andere sectoren is de toestand nog gespannen. De ar beiders van de aardgasbedrijven in Lacq, zuidwest Frankrijk, hei> ben besloten om hun nu al tien dagen durende staking voort te zetten, terwijl het overleg met de regering over hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden gaan de js. Zij hebben opnieuw gedreigd met een volledige staking als niet binnen 48 uur aan hun eisen wordt voldaan. De bedrijven in Lack nemen de helft van de Franse aardgaspro- duktie/voor hun rekening en de produktie is thans reeds tot een zesde van de normale levering teruggelopen. In Parijs kwamen maandag, om de moeilijkheden nóg groter te maken, afgevaardigden bijeen van de vakbonden van het 35.000 man tellende vervoerspersoneel in de Franse hoofdstad om over een eventuele actie te beraad slagen. Een'lichtpunt voor de Franse regering is, dat aan de staking in de ijzerertsmijnen een einde is ge komen. In een communiqué waar. in dit werd aangekondigd, wordt gezegd dat de desbetreffende vak» tonden gegarandeerd is, dat oiy' verwijld besprekingen over huif eisen zullen worden geopend. De regering heeft voorts da wens te kennnen gegeven, dajl het werk in het Lotharingse bek» ken zo spoedig mogelijk hervat wordt. Het openen van besprekin» gen wordt „een eerste zeer be langrijk resultaat, verkregen doos door de gezamenlijke actie der mijnwerkers" genoemd. De Franse postboden zullen donderdag een 24-uursstakini houden, de telefoonmonteurs zullen vrijdag een dag „rust" ne men. en een gedeelte van het administratieve personeel van de nosterijen zal zaterdag het werk voor 24 uur neerleggen. Ook de Franse ambtenaren la- zich niet onbetuigd; aan het eind van de week zullen in totaal een miljoen man een 24-uurssta- king houden. Het grondpersoneel van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France" heeft voor woens dag stakingen van vier uur aan» gekondigd. Verscheidene vlieg» tuigen zullen hierdoor met ver tragingen te kampen hebben. Het Franse kabinet zal zich morgen weer over de situatie beraden. Eind juni hoopt de Roterdam- se politie aan de Dorpsweg een televisie-apparatuur ten behoeve van de verkeersregeling op en nabij het jVTaastunnelplein in wer. king te stellen. Een aantal moni tors zal worden opgesteld aan de Wolphaertsbocht en het Maas tunnelplein. Op deze wijze kan door de Rotterdamse verkeersp» litie een juist inzicht worden ver. kregen in de verkeerssituatie op de kruisingen DorpswegKaten drechtse Lagedijk en Dorpsweg— Wolphaertsbocht, Men hoopt met behulp van deze installatie cK« de grootste in Nederland zal rij* filevorming op de toevoerwe gen naar de Maastunnel tegen tt kunnen gaan.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1